• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Умови, Заява, Договір, Форма типового документа, Правила від 08.08.2023 № 835
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Умови, Заява, Договір, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 08.08.2023
  • Номер: 835
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Умови, Заява, Договір, Форма типового документа, Правила
  • Дата: 08.08.2023
  • Номер: 835
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 8 серпня 2023 р. № 835
Київ
Про затвердження Правил надання послуги з управління побутовими відходами та типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами
( Із змінами і доповненнями, внесеними  постановою Кабінету Міністрів України  від 3 вересня 2024 року № 1039 )
Відповідно до частини першої статті 33 Закону України "Про управління відходами" та частини другої статті 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Правила надання послуги з управління побутовими відходами;
типовий індивідуальний договір про надання послуги з управління побутовими відходами;
типовий колективний договір про надання послуги з управління побутовими відходами;
типовий договір з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами;
типовий договір з колективним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами.
2. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
 

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 37
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 8 серпня 2023 р. № 835
ПРАВИЛА
надання послуги з управління побутовими відходами
1. Ці Правила визначають механізм надання суб'єктами господарювання у сфері управління відходами незалежно від форми власності послуги з управління побутовими відходами у містах, селищах і селах.
2. Терміни, що використовуються у цих Правилах, вживаються у такому значенні:
виконавець послуги - суб'єкт господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, або адміністратор послуги;
адміністратор послуги - виключно комунальне підприємство, яке визначається органом місцевого самоврядування для провадження діяльності з адміністрування послуги з управління побутовими відходами;
організації розширеної відповідальності виробника - неприбуткові організації, які утворюються виробниками та виконують зобов'язання з розширеної відповідальності від імені виробників;
споживач - індивідуальний споживач (фізична або юридична особа, яка є співвласником багатоквартирного будинку, власником будівлі (зокрема власником індивідуального садибного житлового будинку) або колективний споживач (юридична особа, що об'єднує споживачів у будівлі та в їх інтересах укладає договір про надання послуги з управління побутовими відходами).
Інші терміни, що використовуються у цих Правилах, вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про управління відходами", "Про житлово-комунальні послуги" та "Про благоустрій населених пунктів".
3. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов'язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.
4. Органи місцевого самоврядування забезпечують управління побутовими відходами згідно з правилами благоустрою населеного пункту, регіональними та місцевими планами управління відходами та забезпечують кожному утворювачу побутових відходів надання послуги з управління побутовими відходами.
5. Територіальні громади є власниками відходів, переданих їх утворювачами або попередніми власниками до систем управління побутовими відходами.
Перехід права власності на відходи до інших суб'єктів здійснюється на підставі договору між органом місцевого самоврядування та суб'єктом господарювання у сфері управління відходами або між суб'єктами господарювання у сфері управління відходами.
Відповідний договір може бути укладений в електронній формі з використанням цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи "Єдина платформа житлово-комунальних послуг" (далі - Єдина платформа) (за наявності електронних кабінетів у сторін договору).
( пункт 5 доповнено абзацом згідно з постановою  Кабінету Міністрів України від 03.09.2024 р. № 1039 )
6. Суб'єкти господарювання, які здійснюють операції із збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною третьою статті 33 Закону України "Про управління відходами". Виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні).
7. Суб'єкти господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування відповідно до регіонального та місцевих планів управління відходами відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною четвертою статті 33 Закону України "Про управління відходами".
Діяльність з відновлення або видалення побутових відходів провадиться суб'єктами господарювання з отриманням дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів.
8. У випадках, визначених законом, суб'єкти господарювання у сфері управління відходами зобов'язані мати ліцензії на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
9. Для забезпечення надання послуги з управління відходами житлові масиви і внутрішньодворові території, дороги загального користування, зупинки громадського транспорту та інші об'єкти благоустрою населених пунктів, а також місця проведення масових заходів обладнуються контейнерними майданчиками для роздільного збирання побутових відходів, урнами для збирання побутових відходів згідно з правилами благоустрою населеного пункту, регіональними та місцевими планами управління відходами та відповідно до укладених договорів про надання послуги з управління побутовими відходами.
Відповідний договір може бути укладений в електронній формі з використанням Єдиної платформи (за наявності електронних кабінетів у сторін договору).
( пункт 9 доповнено абзацом згідно з постановою  Кабінету Міністрів України від 03.09.2024 р. № 1039 )
10. Послуга з управління різними видами побутових відходів може надаватися за такими системами:
контейнерна - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в контейнери, на об'єкти відновлення чи видалення;
безконтейнерна - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в пластикові пакети, на об'єкти відновлення чи видалення;
пункти роздільного збирання побутових відходів (зокрема мобільні, оснащені транспортними засобами);
за заявкою споживача, зокрема підготовленою та поданою з використанням Єдиної платформи.
( абзац п'ятий пункту 10 у редакції постанови  Кабінету Міністрів України від 03.09.2024 р. № 1039 )
11. Збирання та перевезення побутових відходів здійснюється транспортним засобом спеціального призначення.
12. Для сприяння відновленню відходів забезпечується їх роздільне збирання. Змішування відходів з іншими відходами чи матеріалами, якщо такі дії ускладнюють операції з відновлення, забороняється.
13. Органи місцевого самоврядування можуть створювати пункти роздільного збирання побутових відходів. Кількість, розташування, а також спосіб організації діяльності пунктів роздільного збирання побутових відходів та джерела фінансування витрат на здійснення роздільного збирання побутових відходів у пунктах роздільного збирання побутових відходів у межах територіальної громади визначаються місцевим планом управління відходами.
Інформація про кількість, розташування, а також спосіб організації діяльності пунктів роздільного збирання побутових відходів у межах територіальної громади повинна бути доступна споживачу через його електронний кабінет Єдиної платформи (за наявності).
( пункт 13 доповнено абзацом згідно з постановою  Кабінету Міністрів України від 03.09.2024 р. № 1039 )
14. Роздільно зібрані відходи, призначені для підготовки до повторного використання та рециклінгу, не можуть видалятися шляхом спалювання чи в інший спосіб, крім відходів, що утворюються внаслідок сортування або інших операцій з оброблення роздільно зібраних відходів та відходів, непридатних до повторного використання та рециклінгу.
15. Організація роздільного збирання побутових відходів здійснюється виконавчими органами місцевих рад згідно з методикою роздільного збирання побутових відходів, яка затверджується Мінінфраструктури.
16. Великогабаритні, ремонтні, небезпечні відходи, відходи зелених насаджень збираються окремо від інших побутових відходів.
17. Розташування споживачами контейнерів для збирання великогабаритних і ремонтних відходів здійснюється відповідно до вимог санітарно-епідеміологічного законодавства на спеціальному майданчику з твердим покриттям у місцях, погоджених з виконавцем.
18. Надання послуги з управління відходами зелених насаджень здійснюється окремо за фактично зібраними обсягами та сплачується за тарифом, встановленим органом місцевого самоврядування відповідно до законодавства.
19. Діяльність із збирання небезпечних відходів у складі побутових відходів у порядку, визначеному законодавством, не потребує отримання ліцензії.
20. Для забезпечення оброблення небезпечних відходів у складі побутових відходів відповідно до вимог Закону України "Про управління відходами" та уникнення забруднення інших видів побутових відходів органи місцевого самоврядування та організації розширеної відповідальності виробників забезпечують встановлення окремих контейнерів, призначених для небезпечних відходів.
Небезпечні речовини, суміші та складові (компоненти) видаляються з відходів до процесу відновлення із застосуванням систем, передбачених абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 10 цих Правил, або у процесі відновлення з подальшою передачею суб'єктам господарювання, що отримали ліцензії на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
21. У територіальних громадах з чисельністю населення понад 500 тис. осіб рішенням міської, сільської, селищної ради визначається адміністратор послуги.
В рамках співробітництва територіальних громад органи місцевого самоврядування можуть прийняти рішення про визначення єдиного адміністратора послуги для декількох територіальних громад.
22. Адміністратор послуги не може провадити іншу діяльність, крім діяльності, пов'язаної з адмініструванням послуги з управління побутовими відходами. Адміністратор послуги:
1) забезпечує функціонування муніципальної системи управління побутовими відходами;
2) укладає за дорученням органу місцевого самоврядування договори із суб'єктами господарювання на виконання окремих операцій з управління побутовими відходами;
3) укладає договори із споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами;
4) створює єдину інформаційну базу споживачів для здійснення нарахувань за надану послугу з управління побутовими відходами, ведення обліку стану оплати та заборгованості;
5) проводить претензійно-позовну роботу з боржниками та інформаційні заходи щодо дотримання споживачами вимог нормативних документів у сфері управління побутовими відходами;
6) проводить розрахунок середньозваженого тарифу і подає його у встановленому порядку до органу місцевого самоврядування.
23. Виконавцем послуги укладаються договори про відновлення та/або видалення побутових відходів із суб'єктами господарювання, які здійснюють відновлення та/або видалення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Якщо виконавцем послуги з управління побутовими відходами є адміністратор послуги, він також укладає договори із суб'єктами господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів.
24. Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги":
1) за моделями організації договірних відносин:
індивідуальний договір (публічний договір приєднання) - укладається з індивідуальним споживачем відповідно до типового індивідуального договору про надання послуги з управління побутовими відходами;
колективний договір - укладається від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою за рішенням співвласників відповідно до типового колективного договору про надання послуги з управління побутовими відходами;
2) за категоріями споживачів:
договір з індивідуальним споживачем - укладається із співвласником багатоквартирного будинку, власником будівлі (зокрема власником індивідуального садибного житлового будинку) або за згодою власника іншою особою, яка користується будівлею і отримує послугу з управління побутовими відходами для власних потреб та з якою або від імені якої укладено договір, відповідно до типового договору з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами;
договір з колективним споживачем - укладається з юридичною особою, що об'єднує споживачів у будівлі та в їх інтересах укладає договір про надання послуги відповідно до типового договору з колективним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами.
Відповідний договір може бути укладений в електронній формі з використанням Єдиної платформи (за наявності електронних кабінетів у сторін договору).
( пункт 24 доповнено абзацом згідно з постановою  Кабінету Міністрів України від 03.09.2024 р. № 1039 )
25. Співвласники багатоквартирного будинку (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають один із договорів про надання послуги з управління побутовими відходами, визначених абзацом третім підпункту 1 або абзацом третім підпункту 2 пункту 24 цих Правил, а у разі неприйняття ними рішення та неукладення з виконавцем послуги відповідного договору укладають індивідуальний договір про надання послуги з управління побутовими відходами, що є публічним договором приєднання.
26. Сторони узгоджують графік збирання та перевезення побутових відходів з урахуванням потреби споживача під час укладання договору про надання послуги з управління побутовими відходами.
27. Обсяг надання послуги з управління побутовими відходами розраховується на підставі норм споживання послуги з управління побутовими відходами, затверджених органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.
Одиницею виміру обсягу наданої послуги з управління побутовими відходами є кілограм, тонна, кубічний метр або літр.
Одиниця виміру обсягу надання послуги з управління побутовими відходами встановлюється органом місцевого самоврядування.
28. Плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з частиною четвертою статті 34 Закону України "Про управління відходами".
Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.
Оплата послуги здійснюється не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом.
Рахунок на оплату спожитої послуги може бути сформований з використанням Єдиної платформи та наданий споживачу через його електронний кабінет (за наявності).
( пункт 28 доповнено абзацом згідно з постановою  Кабінету Міністрів України від 03.09.2024 р. № 1039 )
29. У платіжному документі передбачаються графи для зазначення даних про:
об'єм побутових відходів (окремо для змішаних та роздільно зібраних відходів, включаючи відходи паперу, картону, скла, пластику, деревини, текстилю, металу, упаковки, біовідходи, відходи електричного та електронного обладнання, відходи батарей та акумуляторів, небезпечні відходи у складі побутових, великогабаритних та ремонтних відходів);
тарифи на надання послуги;
плату за абонентське обслуговування (за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами);
суму, що підлягає сплаті.
30. У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну тарифів на послугу з управління побутовими відходами виконавець послуги у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення її в дію, повідомляє про це споживачам з посиланням на рішення відповідного органу шляхом розміщення інформації на своєму офіційному веб-сайті, а також на порталі Єдиної платформи та в електронних кабінетах Єдиної платформи для споживачів (за наявності).
( абзац перший пункту 30 із змінами, внесеними згідно з  постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2024 р. № 1039 )
У разі надання відповідно до законодавства окремим громадянам пільг плата за послугу вноситься на підставі поданих виконавцю послуги документів, що підтверджують право на пільги та їх розмір.
31. Критерієм якості послуги з управління побутовими відходами є дотримання графіка збирання та перевезення побутових відходів, дотримання правил надання послуги з управління побутовими відходами та інших вимог законодавства у цій сфері.
32. Перевірка якості послуги проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145 "Про затвердження Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 4, ст. 133).
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 8 серпня 2023 р. № 835
ТИПОВИЙ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ДОГОВІР
про надання послуги з управління побутовими відходами
______________________________________
(найменування населеного пункту)
___ ____________ 20__ р.
_____________________________________________________________________________________
                                     (найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)
                                                                                     фізичної особи - підприємця)
в особі ______________________________________________________________________________,
                                                              (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) представника виконавця)
що діє на підставі ______________________________________________________________________
                                                                                                  (назва, дата, номер документа)
(далі - виконавець), з однієї сторони, та індивідуальний споживач (далі - споживач), з іншої сторони, уклали індивідуальний договір про надання послуги з управління побутовими відходами.
Загальні положення
1. Цей договір є публічним договором приєднання про надання послуги з управління побутовими відходами (далі - послуга), який укладається сторонами відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" з урахуванням статей 633, 634, 641 і 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору в цілому.
2. Фактом приєднання споживача до умов договору є прийняття пропозиції укласти договір (акцепт), вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви про укладення договору (додаток до договору), сплата рахунка за надану послугу, факт споживання послуги.
Предмет договору
3. Виконавець надає послугу відповідної якості згідно з графіком, а споживач своєчасно оплачує її за встановленими тарифами за видами побутових відходів у строки і на умовах, передбачених цим договором, на підставі рішення
_____________________________________________________________________________________
                                                                     (дата та номер акта про визначення виконавця)
та відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, затверджених _____________________________________________________________________________________
                                                           (дата та номер акта про затвердження правил благоустрою)
з урахуванням регіонального та місцевого планів управління відходами, затверджених _____________________________________________________________________________________,
                          (дата та номер акта про затвердження регіонального та місцевого планів управління відходами)
які розміщені на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування або на веб-сайті виконавця за посиланням:
_____________________________________________________________________________________.
                                (посилання на офіційний веб-сайт органу місцевого самоврядування або виконавця)
Надання послуги за видами побутових відходів
4. Виконавець надає споживачеві послуги з управління ___________________________________________________________________________ відходами.
                                     (змішаними, роздільно зібраними, великогабаритними, ремонтними)
5. Послуга з управління побутовими відходами (змішані та/або роздільно зібрані відходи від домогосподарств, включаючи відходи паперу, картону, скла, пластику, деревини, текстилю, металу, упаковки, біовідходи, відходи електричного та електронного обладнання, відходи батарей та акумуляторів, небезпечні відходи у складі побутових) надається за контейнерною чи безконтейнерною системою, на пункті роздільного збирання (зокрема мобільному) чи за заявкою, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування або виконавця.
6. Для збирання побутових відходів за контейнерною системою використовуються технічно справні контейнери. Інформація щодо кількості, місткості та приналежності контейнерів розміщується на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування або виконавця.
7. Графік та години перевезення за контейнерною або безконтейнерною системою, адреса пункту роздільного збирання (зокрема мобільного), контактна інформація для замовлення перевезення побутових відходів за заявкою розміщуються на веб-сайті органу місцевого самоврядування або виконавця.
8. Під час збирання побутових відходів за контейнерною системою (якщо такий контейнер є мобільним і не розміщений постійно на визначеному місці) споживач зобов'язаний за встановленим графіком виставляти контейнер у місці, погодженому з виконавцем.
9. Під час збирання побутових відходів за безконтейнерною системою споживач має за встановленим графіком виставити пластикові пакети із зібраними відходами у місцях, погоджених з виконавцем.
10. Розташування споживачем контейнерів для збирання великогабаритних і ремонтних відходів здійснюється відповідно до вимог санітарно-епідеміологічного законодавства на спеціальному майданчику з твердим покриттям у місцях, погоджених з виконавцем.
Вимоги до якості послуги
11. Критеріями якості надання послуги з управління побутовими відходами є дотримання графіка збирання та перевезення побутових відходів, дотримання правил надання послуги з управління побутовими відходами та інших вимог законодавства.
Права та обов'язки споживача
12. Споживач має право:
1) одержувати своєчасно та належної якості послугу згідно із законодавством про житлово-комунальні послуги та про відходи і умовами договору;
2) без додаткової оплати одержувати від виконавця засобами зв'язку, зазначеними в розділі "Реквізити виконавця" цього договору, інформацію про тарифи на послугу з управління побутовими відходами, загальну вартість місячного платежу, структуру тарифу, норми надання послуги, порядок надання послуги, графік збирання та перевезення побутових відходів, обсяги зібраних побутових відходів (за видами), обсяги побутових відходів, переданих на місця видалення відходів та/або об'єкти, що здійснюють відновлення відходів, з наведенням коду операції відповідно до Переліку операцій з видалення відходів та Переліку операцій з відновлення відходів, наведених в додатках 1 та 2 до Закону України "Про управління відходами". Така інформація надається засобами зв'язку, зазначеними в розділі "Реквізити виконавця" цього договору, або на зазначений споживачем засіб зв'язку у додатку до цього договору у строк, визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації";
3) на відшкодування збитків та шкоди, завданих його майну та життю або здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання послуги;
4) на усунення виконавцем виявлених недоліків у наданні послуги протягом п'яти робочих днів з моменту звернення споживача;
5) на зменшення розміру плати за послугу у разі її ненадання, надання не в повному обсязі або зниження її якості;
6) на несплату вартості послуги за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів за умови документального підтвердження такої відсутності;
7) на перевірку обсягу надання та якості послуги в установленому законодавством про житлово-комунальні послуги порядку;
8) складати та підписувати акти-претензії у зв'язку з порушенням правил надання послуги;
9) отримувати без додаткової оплати інформацію про проведені виконавцем нарахування плати за послугу (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі;
10) отримувати повну та достовірну інформацію про безпечність об'єктів відновлення побутових відходів.
13. Споживач зобов'язується:
1) своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуги, що виникли з його вини;
2) оплачувати в установлений договором строк надану послугу;
3) дотримуватися правил пожежної безпеки та санітарних норм;
4) у разі несвоєчасного здійснення платежів за послугу сплачувати пеню в розмірі, встановленому відповідно до пункту 25 цього договору;
5) письмово інформувати виконавця про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, протягом 30 календарних днів від дня настання такої події;
6) забезпечити роздільне збирання побутових відходів;
7) визначати разом з виконавцем місця розташування контейнерних майданчиків, створювати умови для вільного доступу до таких майданчиків;
8) обладнати контейнерні майданчики, утримувати їх у належному санітарному стані, забезпечувати освітлення в темний час доби;
9) забезпечити належне збирання та зберігання відходів, встановлення достатньої кількості контейнерів у разі застосування контейнерної системи для збирання побутових відходів з метою запобігання їх переповненню; утримувати контейнери відповідно до вимог санітарних норм і правил;
10) забезпечити передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників.
Права та обов'язки виконавця
14. Виконавець має право:
1) у разі застосування контейнерної системи вимагати від споживача встановити контейнери та обладнати контейнерні майданчики та забезпечувати їх утримання у належному санітарно-технічному стані, а у разі застосування безконтейнерної системи - територію для збирання пластикових пакетів з побутовими відходами;
2) вимагати від споживача своєчасно збирати та належним чином зберігати побутові відходи, встановлювати передбачену договором кількість контейнерів у разі застосування контейнерної системи та запобігати їх переповненню;
3) вимагати від споживача здійснювати роздільне збирання побутових відходів;
4) обмежити (припинити) надання послуги у разі її неоплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, встановлені законом та договором, крім випадків, коли якість та/або обсяг надання послуги не відповідають умовам договору;
5) вимагати від споживача проведення протягом п'яти робочих днів робіт з усунення виявлених неполадок, що виникли з вини споживача, або відшкодування вартості таких робіт, проведених виконавцем;
6) отримувати інформацію від споживача про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та фактичної кількості осіб, які постійно проживають у житлі споживача.
15. Виконавець зобов'язується:
1) забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуги згідно із законодавством про житлово-комунальні послуги та про відходи та умовами договору, зокрема шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів;
2) готувати та укладати із споживачем договори про надання послуги з визначенням відповідальності за дотримання умов її виконання згідно з типовим договором;
3) без додаткової оплати надавати в установленому законодавством порядку засобами зв'язку, зазначеними в розділі "Реквізити виконавця" цього договору, необхідну інформацію про тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру тарифу, порядок надання послуги, графік збирання та перевезення побутових відходів, щомісячні обсяги зібраних побутових відходів (за видами), щомісячні обсяги переданих різних видів побутових відходів іншим суб'єктам господарювання на місця видалення відходів або об'єкти відновлення відходів з наведенням коду операції відповідно до Переліку операцій з видалення відходів та Переліку операцій з відновлення відходів, наведених в додатках 1 і 2 до Закону України "Про управління відходами";
4) розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послугу в разі її ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором;
5) вживати заходів до усунення порушень якості послуги у строки, встановлені законодавством;
6) самостійно здійснювати перерахунок вартості послуги за весь період її ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, а також сплачувати неустойку (штраф) у розмірі, встановленому відповідно до пункту 25 цього договору;
7) своєчасно реагувати на виклики споживача, підписувати акти-претензії, вести облік вимог (претензій) споживача у зв'язку з порушенням порядку надання послуги;
8) своєчасно та власним коштом проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов'язаних з наданням послуги, що виникли з його вини;
9) інформувати споживача про намір зміни тарифів на послугу за видами побутових відходів у порядку, встановленому відповідно до пункту 26 цього договору;
10) укладати договори із суб'єктами господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів. Якщо виконавцем послуги є адміністратор послуги, він також укладає договори із суб'єктами господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів;
11) забезпечувати утримання у належному санітарно-технічному стані контейнерів у разі перебування їх у власності суб'єкта господарювання, який здійснює збирання та перевезення побутових відходів;
12) забезпечувати ліквідацію звалища змішаних відходів протягом однієї доби з моменту його утворення на контейнерному майданчику через недотримання графіка перевезення, а також невідкладне проведення прибирання в разі розсипання побутових відходів під час завантаження у спеціально обладнаний для цього транспортний засіб;
13) проводити інформаційні кампанії для підвищення обізнаності громадськості з питань запобігання утворенню відходів та забрудненню навколишнього природного середовища.
Тариф та порядок оплати послуги
16. Згідно з рішенням __________________________________________________________________
                                                                                                                (орган місцевого самоврядування)
від ___ ____________ 20__ р. № ______ тариф на послугу становить:
Вид побутових відходів Тариф на послугу за видами побутових відходів, гривень за 1 куб. метр чи гривень за 1 тонну
1. Змішані відходи  
2. Роздільно зібрані відходи, у тому числі (заповнюється за наявності):  
паперу, картону  
скла  
пластику  
деревини  
текстилю  
металу  
упаковки  
біовідходи  
відходи зелених насаджень  
відходи електричного та електронного обладнання  
відходи батарей та акумуляторів  
небезпечні відходи у складі побутових  
3. Великогабаритні відходи  
4. Ремонтні відходи  
Плата за абонентське обслуговування становить _____________ гривень на місяць.
17. Розрахунковим періодом є календарний місяць.
Споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:
плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу за видами побутових відходів та обсягу надання послуги, визначених відповідно до законодавства;
плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Плата за послугу та за абонентське обслуговування нараховується щомісяця.
Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
18. У разі застосування щомісячної системи оплати послуги споживач здійснює оплату за цим договором не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
19. Виконавець формує на підставі норм надання послуги рахунок на оплату послуги та надає споживачеві у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послугу.
Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, зокрема за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.
20. За бажанням споживача оплата послуги може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів.
Під час здійснення оплати споживач зобов'язаний зазначити розрахунковий період, за який вона здійснюється, та призначення платежу (плата виконавцю, сплата пені, штрафів).
У разі коли споживачем не визначено розрахунковий період або за зазначений споживачем період виникла переплата, виконавець має право зарахувати такий платіж (його частину в розмірі переплати) в рахунок заборгованості споживача за минулі розрахункові періоди в разі її наявності, а в разі відсутності такої заборгованості - в рахунок майбутніх платежів споживача починаючи з найближчих до дати здійснення платежу розрахункових періодів.
Виконавець не має права зараховувати плату за послугу в рахунок погашення пені, нарахованої споживачу без згоди споживача.
21. У разі коли споживач не повністю вніс плату виконавцю за розрахунковий період, а також коли виконавець здійснює зарахування переплати в рахунок заборгованості за минулі періоди або в рахунок майбутніх платежів споживача, отримані від споживача кошти зараховуються:
у першу чергу - в рахунок плати за послугу;
у другу чергу - в рахунок плати за абонентське обслуговування.
22. У разі тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів споживач має право на несплату вартості послуги за такий період за умови подачі виконавцю заяви та документа, що підтверджує таку відсутність:
довідки про фактичне місце проживання;
довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
довідки, що підтверджує тимчасове перебування в лікувально-профілактичних і санітарно-профілактичних закладах;
довідки, що підтверджує навчання в іншому місті;
довідки, що підтверджує проходження військової служби;
довідки, що підтверджує відбування покарання;
документів, що підтверджують тимчасове перебування за кордоном.
Відповідальність сторін за порушення договору
23. Сторони несуть відповідальність за порушення договору відповідно до статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
24. У разі ненадання або надання послуги не в повному обсязі, зниження її якості споживач викликає виконавця послуги (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданої послуги. Виконавець зобов'язаний прибути на виклик споживача для перевірки якості надання послуги у строк не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання відповідного повідомлення споживачу.
Акт-претензія складається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145 "Про затвердження Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 4, ст. 133).
25. У разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.
Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.
У разі ненадання послуги, надання її не в повному обсязі або невідповідної якості виконавець здійснює перерахунок вартості послуги, а також сплачує споживачеві неустойку (штраф) у розмірі 0,01 відсотка середньодобової вартості споживання послуги, визначеної за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12 - за фактичний час споживання послуги), за кожен день ненадання послуги, надання її не в повному обсязі або невідповідної якості (за виключенням нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт або періоду, протягом якого відбувалася ліквідація наслідків аварій або усунення виявлених неполадок, пов'язаних з отриманням послуги, що виникли з вини споживача).
Аварійно-відновними роботами є комплекс робіт з ліквідації наслідків аварій, що виникли, а також із запобігання аваріям та аварійним ситуаціям.
Порядок і умови внесення змін до договору, зокрема щодо тарифу на послугу
26. Виконавець має право вносити зміни до договору. У разі внесення виконавцем змін до договору, крім зміни тарифу на послугу, такі зміни вступають в силу через 30 днів з моменту розміщення цих змін на ______________________________________________________________________________.
                                                              (офіційний веб-сайт органу місцевого самоврядування або виконавця)
Інформування споживача про намір зміни тарифів на послугу за видами побутових відходів здійснюється виконавцем в порядку, затвердженому Мінінфраструктури.
27. У разі прийняття органом місцевого самоврядування рішення про зміну тарифів на послугу за видами побутових відходів виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам з посиланням на рішення відповідних органів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті виконавця.
У разі зміни тарифів протягом строку дії договору нові тарифи застосовуються з моменту їх введення в дію. Виконавець зобов'язаний внести відповідні зміни до договору шляхом розміщення нової редакції договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування або виконавця за посиланням:
_____________________________________________________________________________________.
                                     (посилання на офіційний веб-сайт органу місцевого самоврядування або виконавця)
Форс-мажорні обставини
28. Сторони звільняються від відповідальності за невиконання або часткове невиконання зобов'язань за цим договором, якщо таке невиконання є наслідком форс-мажорних обставин.
29. Форс-мажорними обставинами є надзвичайні та невідворотні обставини, які виникли в результаті не передбачених сторонами подій, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору, обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, зокрема пожежі, землетруси, повені, зсуви, вибухи, війна або військові дії, страйк, блокада. Доказом настання форс-мажорних обставин є документ Торгово-промислової палати або іншого компетентного органу.
Строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання
30. Цей договір набирає чинності з дня акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності.
31. Якщо за 30 днів до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
32. Цей договір може бути розірваний у разі прийняття рішення співвласниками щодо зміни моделі договірних відносин відповідно до статті 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
33. Припинення дії цього договору не звільняє сторони від обов'язку виконання зобов'язань, які на дату такого припинення залишилися невиконаними.
Прикінцеві положення
34. Спори та розбіжності, що можуть виникнути під час надання послуги, якщо вони не будуть узгоджені шляхом переговорів між сторонами, вирішуються в судовому порядку.
35. Повідомлення, документи та інформацію, що передбачені цим договором, споживач надсилає виконавцю засобами зв'язку, зазначеними в розділі "Реквізити виконавця" цього договору. Виконавець надсилає повідомлення, документи та інформацію, що передбачені цим договором, на поштову адресу нерухомого майна споживача або іншими засобами зв'язку, зазначеними споживачем.
Реквізити виконавця
____________________________________________
                  (найменування суб'єкта господарювання)
____________________________________________
(ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або
    реєстраційний номер облікової картки платника податків
                                       для фізичних осіб*)
місцезнаходження ___________________________
___________________________________________
рахунок ____________________________________
у __________________________________________,
МФО ______________________________________
номер телефону _____________________________
адреса електронної пошти _____________________
офіційний веб-сайт ___________________________
____________
(підпис)
______________________________
(прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)
 
____________
* Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті, зазначаються серія та номер паспорта.
 
Додаток
до типового індивідуального договору про надання послуги з управління побутовими відходами
ЗАЯВА
Ознайомившись з умовами договору про надання послуги з управління побутовими відходами, розміщеного на _______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________,
                                            (офіційний веб-сайт органу місцевого самоврядування або виконавця послуги)
приєднуюсь до договору про надання послуги з управління побутовими відходами _____________________________________________________________________ з такими даними.
                                                                        (найменування виконавця)
1. Інформація про споживача:
1) найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) __________________________________
_____________________________________________________________________________________;
_____________________________________________________________________________________;
                                       (ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер
                                                             облікової картки платника податків для фізичних осіб*)
місцезнаходження ______________________;
номер телефону ________________________;
адреса електронної пошти ________________;
2) місцезнаходження приміщення споживача:
вулиця ________________________________;
номер будинку _________________________;
номер квартири (приміщення) _____________;
населений пункт ________________________;
район _________________________________;
область _______________________________;
індекс ________________________________;
3) кількість осіб за місцем реєстрації проживання (перебування) у квартирі (приміщенні) споживача _____________________________________________________________________________________.
___________________
(дата)
_____________________________
(підпис)
___________________________
(прізвище, ім'я та по батькові
(за наявності)
____________
* Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті, зазначаються серія та номер паспорта.
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 8 серпня 2023 р. № 835
ТИПОВИЙ КОЛЕКТИВНИЙ ДОГОВІР
про надання послуги з управління побутовими відходами
_______________________________
(найменування населеного пункту)
___ ____________ 20__ р.
_____________________________________________________________________________________
                                       (найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)
                                                                                фізичної особи - підприємця)
в особі ______________________________________________________________________________,
                                                            (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) представника виконавця)
що діє на підставі _____________________________________________________________________
                                                                                                         (назва, дата, номер документа)
(далі - виконавець), з однієї сторони, і управитель або інша уповноважена особа, _____________________________________________________________________________________,
                                                          (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи)
(далі - уповноважена особа), яка укладає від імені співвласників багатоквартирного будинку, розташованого _______________________________________________________________________
                                                                                                          (місцезнаходження будинку)
(далі - споживачі), що діє на підставі _____________________________________________________,
                                                                                                          (найменування, дата, номер рішення (протоколу)
з іншої сторони (далі - сторони), уклали цей договір про таке.