| Прем'єр-міністр України | А.ЯЦЕНЮК |
| Інд. 17 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова, Порядок від 28.09.2015 № 772
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 28 вересня 2015 р. № 772
Київ
Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення стратегічних комунікацій, інформаційної безпеки, заходів з європейської та євроатлантичної інтеграції, національної ідентичності, героїзму, створення та поширення аудіовізуальних творів патріотичного спрямування
( Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1495 від 26.12.2024, № 406 від 25.03.2026 )
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 802 від 07.10.2015 № 700 від 20.09.2017 № 120 від 21.02.2018 № 1011 від 11.12.2019 № 335 від 06.05.2020 № 1029 від 06.10.2021 № 1230 від 25.10.2024 № 1495 від 26.12.2024 № 880 від 15.07.2025 № 406 від 25.03.2026 )
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення стратегічних комунікацій, інформаційної безпеки, заходів з європейської та євроатлантичної інтеграції, національної ідентичності, героїзму, створення та поширення аудіовізуальних творів патріотичного спрямування, що додається.
( Постановляюча частина із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1495 від 26.12.2024, № 406 від 25.03.2026 )
( Пункт 2 виключено на підставі Постанови КМ № 406 від 25.03.2026 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 вересня 2015 р. № 772
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення стратегічних комунікацій, інформаційної безпеки, заходів з європейської та євроатлантичної інтеграції, національної ідентичності, героїзму, створення та поширення аудіовізуальних творів патріотичного спрямування
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених Мінкульту у державному бюджеті за бюджетною програмою "Забезпечення стратегічних комунікацій, інформаційної безпеки, заходів з європейської та євроатлантичної інтеграції, національної ідентичності, героїзму, створення та поширення аудіовізуальних творів патріотичного спрямування" (далі - бюджетні кошти).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми, передбаченої пунктом 1 цього Порядку, є Мінкульт.
Одержувачами бюджетних коштів за напрямами, визначеними пунктом 3 цього Порядку, можуть бути юридичні особи, що належать до сфери управління Мінкульту, статутна діяльність яких передбачає забезпечення та здійснення заходів бюджетної програми, передбаченої пунктом 1 цього Порядку.
3. Бюджетні кошти спрямовуються на:
1) розроблення моделей інформаційних продуктів, у тому числі графічного характеру, а також сценаріїв заходів, мультимедійних проектів, аудіо- та відеоінформаційної продукції, навчально-методичного та технічного забезпечення для планування, організації та реалізації інформаційних та комунікаційних кампаній;
2) забезпечення реалізації ініціативи Президента України із створення українського культурного продукту, а саме:
виробництво (створення) та розповсюдження авторських, анімаційних фільмів та серіалів, фільмів-дебютів та фільмів для дитячої аудиторії в обсязі до 100 відсотків включно із загальною кошторисною вартістю виробництва (створення) відповідного твору;
виробництво (створення) та розповсюдження фільмів (ігрових та неігрових), обсяг яких не може перевищувати 80 відсотків загальної кошторисної вартості виробництва (створення) фільму, за умови співфінансування виробництва (створення) фільму в обсязі не менш як 20 відсотків загальної кошторисної вартості виробництва (створення) відповідного фільму;
виробництво (створення) та розповсюдження серіалів (ігрових та неігрових), обсяг яких не може перевищувати 50 відсотків загальної кошторисної вартості виробництва (створення) серіалу, за умови співфінансування виробництва (створення) серіалу в обсязі не менш як 50 відсотків загальної кошторисної вартості виробництва (створення) відповідного серіалу;
виробництво (створення) та розповсюдження патріотичних, розважальних та пізнавальних шоу, відеороликів для соціальних мереж, театральних, концертних та циркових номерів, вистав і програм, проектів у сфері візуального мистецтва, виставкових проектів, проектів і творів у сфері музичного мистецтва, телевистав тощо (далі - інші твори) для дитячої аудиторії та дебютів в обсязі до 100 відсотків включно із загальною кошторисною вартістю виробництва (створення) відповідного твору;
виробництво (створення) та розповсюдження інших творів, обсяг яких не може перевищувати 80 відсотків загальної кошторисної вартості виробництва (створення) твору, за умови співфінансування виробництва (створення) твору в обсязі не менш як 20 відсотків загальної кошторисної вартості виробництва (створення) відповідного твору;
3) організацію та проведення заходів з просування (промоції) реалізації ініціативи Президента України із створення українського культурного продукту;
4) оплату послуг з перекладу з іноземних та на іноземні мови готової інформаційної продукції та розміщення її в медіа;
5) оплату послуг у сфері формування та вивчення громадської думки в Україні та за кордоном;
6) оплату послуг у сфері пошуку, фіксації та обробки інформаційних даних та матеріалів, моніторингу інформаційного поля, розроблення, наповнення та підтримки програмного забезпечення, баз даних, аналізу інформації;
7) оплату послуг з вироблення та доставки інформаційних стендів та конструкцій для розміщення інформаційних матеріалів та інформаційної продукції;
8) організацію заходів, спрямованих на поширення суспільно важливої інформації в Україні та за її межами, придбання, виробництво та поствиробництво, зберігання, розповсюдження та демонстрування соціальної реклами, поліграфічної, видавничої, цифрової, аудіо- та відеоінформаційної, іншої продукції;
9) проведення та організацію інформаційних, комунікаційних кампаній та проектів, публічних заходів, у тому числі міжнародних, всеукраїнських конференцій, семінарів, тренінгів, форумів, засідань за круглим столом, панельних дискусій, стратегічних сесій, селекторних нарад, прес-конференцій (у тому числі з медіаграмотності), медіа-мостів, телемарафонів, презентацій (в частині оплати послуг з оренди приміщень, забезпечення учасників необхідними матеріалами та інших послуг, безпосередньо пов’язаних з проведенням заходів);
10) проведення інформаційних кампаній із залученням друкованих медіа на території областей, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, крім територій активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, для яких не визначені дати завершення бойових дій та завершення тимчасової окупації відповідно.
4. Розподіл бюджетних коштів у розрізі напрямів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, здійснюється згідно з планом заходів щодо забезпечення стратегічних комунікацій, інформаційної безпеки, заходів з європейської та євроатлантичної інтеграції, національної ідентичності, героїзму, створення та поширення аудіовізуальних творів патріотичного спрямування, затвердженим Мінкультом (далі - план заходів).
Мінкульт подає Мінфіну план заходів у двотижневий строк після його затвердження.
Для проведення кожного заходу Мінкультом видається наказ, у якому зазначаються найменування заходу, його виконавець, період і місце проведення, сума витрат на підготовку та проведення.
Період проведення включає дати підготовчого періоду, дати проведення безпосередньо заходу та дати завершального періоду.
До наказу додається кошторис витрат, пов’язаних з підготовкою та проведенням заходу, з відповідними розрахунками та обґрунтуванням.
Мінкульт подає щокварталу до 20 числа Мінфіну інформацію про виконання плану заходів.
Інформацію про виконання плану заходів та результативних показників одержувач бюджетних коштів надсилає Мінкульту щокварталу до 15 числа наступного місяця та за підсумком 11 місяців до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, за встановленою Мінкультом формою для її узагальнення та подання Мінфіну до 20 числа місяця, що настає за звітним періодом.
5. З метою виконання заходів за напрямом, визначеним підпунктом 2 пункту 3 цього Порядку, Мінкульт, Держкіно, Держмистецтв в установленому законодавством порядку організовують та проводять мистецькі конкурси з відбору культурно-мистецьких проектів, спрямованих на реалізацію ініціативи Президента України із створення українського культурного продукту (далі - конкурси), за результатами яких визначаються переможці конкурсів.
6. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законом порядку.
Попередня оплата таких товарів, робіт і послуг здійснюється в установленому бюджетним законодавством порядку.
За результатами проведення процедури закупівлі одержувач бюджетних коштів укладає в установленому порядку з переможцем процедури закупівлі договір про закупівлю товарів, робіт і послуг.
З переможцями конкурсів за напрямами, визначеними абзацами другим - четвертим підпункту 2 пункту 3 цього Порядку, укладаються договори між переможцем конкурсу та одержувачем бюджетних коштів, у яких зазначається суб’єкт, що набуває майнові права інтелектуальної власності від імені держави згідно з пунктом 7 цього Порядку.
З переможцями конкурсів за напрямами, визначеними пунктом 3, крім напрямів, визначених абзацами другим - четвертим підпункту 2 пункту 3 цього Порядку, укладаються договори між переможцем конкурсу та одержувачем бюджетних коштів.
До договору включаються, зокрема, вимоги щодо:
недопущення включення до собівартості робіт і послуг витрат, які безпосередньо не пов’язані з виконанням таких робіт і наданням послуг, або необґрунтованого збільшення їх вартості;
забезпечення надання до закінчення календарного року послуг в обсязі, передбаченому договором;
відповідальності виконавця за порушення строків виконання умов договору;
можливості коригування визначеної в ньому суми у разі зменшення бюджетних асигнувань;
застосування штрафних санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання виконавцем зобов’язань.
У разі коли умовами проведення заходу за напрямом, визначеним підпунктом 2 пункту 3 цього Порядку, передбачено обов’язкове співфінансування, одержувач бюджетних коштів включає до договору вимогу щодо підтвердження наявності та забезпечення коштів співфінансування.
У договорах з переможцями конкурсів одержувач бюджетних коштів передбачає положення щодо здійснення попередньої оплати в обсязі від 80 до 90 відсотків вартості твору, яка здійснюється до закінчення бюджетного періоду, в якому укладено відповідний договір.
Попередня оплата може здійснюватися на строк не більше 27 місяців протягом поточного та наступних бюджетних періодів.
Строк виробництва (створення) відеороликів для соціальних мереж тривалістю до 5 хвилин завершується до кінця бюджетного періоду, в якому укладено договір на їх виробництво.
Строк виробництва (створення) творів, що потребують одностадійного виробничого процесу або короткого технічного циклу та таких, що перебувають на завершальних стадіях виробництва, завершується до кінця бюджетного періоду, в якому укладено договір на їх виробництво, а у разі об’єктивної неможливості - не пізніше кінця I кварталу наступного бюджетного періоду.
Строк виробництва (створення) творів, що потребують багатостадійного виробничого процесу та за якими у бюджетному періоді здійснено попередню оплату, завершується не пізніше 31 грудня 2027 року.
До творів, що потребують багатостадійного виробничого процесу, залучення значної кількості виконавців, тривалого творчого або технічного циклу, зокрема, можуть належати фільми, серіали, патріотичні, розважальні та пізнавальні шоу, театральні, концертні та циркові номери, вистави і програми, проекти у сфері візуального мистецтва, виставкові проекти, проекти і твори у сфері музичного мистецтва, телевистави тощо.
При цьому строк виробництва (створення) анімаційних та ігрових фільмів і серіалів, за якими у бюджетному періоді здійснено попередню оплату, завершується не пізніше 31 грудня 2028 року.
Спрямування бюджетних коштів виконавцям робіт, постачальникам товарів і надавачам послуг з небюджетних рахунків та бюджетних рахунків спеціального фонду власних надходжень, відкритих в органах Казначейства в установленому законодавством порядку, здійснюється Казначейством на цілі, визначені договорами.
Якщо протягом встановленого строку, визначеного абзацами п’ятнадцятим - дев’ятнадцятим цього пункту, після отримання попередньої оплати переможець конкурсу не надав акт приймання-передачі частково виконаних робіт (наданих послуг) та проміжного звіту про використання коштів згідно з кошторисом, сума попередньої оплати підлягає поверненню одержувачу бюджетних коштів.
Кошти, що надійшли у звітному періоді на рахунок одержувача бюджетних коштів, відкритий в органі Казначейства за операціями, проведеними в поточному бюджетному періоді, використовуються на цілі, передбачені пунктом 3 цього Порядку, за операціями, проведеними в минулих бюджетних періодах, спрямовуються до державного бюджету.
У разі отримання попередньої оплати переможець конкурсу подає щокварталу не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, одержувачу бюджетних коштів інформацію про фактично виконані роботи, надані послуги у довільній формі.
У разі здійснення попередньої оплати одержувач бюджетних коштів подає щокварталу не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, Мінкульту інформацію про фактично виконані роботи, надані послуги у довільній формі.
Остаточні розрахунки за товари, роботи і послуги здійснюються згідно з умовами відповідного договору на підставі первинних документів, що містять обов’язкові реквізити, передбачені Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
7. Майнові права інтелектуальної власності на фільми та серіали, вироблені (створені) повністю або частково за рахунок бюджетних коштів, належать державі в особі Держкіно пропорційно обсягу державного фінансування.
Майнові права інтелектуальної власності на інші твори, вироблені (створені) за рахунок бюджетних коштів, належать державі в особі Мінкульту (або уповноваженому ним одержувачу бюджетних коштів) пропорційно обсягу державного фінансування.
У разі співфінансування творів розподіл майнових прав інтелектуальної власності на твори здійснюється пропорційно розміру співфінансування.
Відображення операцій про набуття майнових прав інтелектуальної власності здійснюється в установленому законодавством порядку.
8. Після завершення виробництва (створення) твору та підписання акта розподілу прав інтелектуальної власності власник майнових прав інтелектуальної власності та переможець конкурсу (або інша особа, якій належатиме частина прав пропорційно розміру співфінансування) укладають ліцензійний договір на умовах, визначених договором та актом розподілу прав інтелектуальної власності, що передбачає передачу прав на використання твору для його широкого поширення, за винятком території держави-агресора.
Переможець конкурсу має пріоритетне право перед іншими особами на укладення ліцензійного договору.
У разі співфінансування виробництва (створення) твору розподіл майнових прав інтелектуальної власності визначається договором, що укладається одержувачем бюджетних коштів із переможцем конкурсу, у якому зазначається частка майнових прав інтелектуальної власності, що набуваються від імені держави суб’єктом, визначеним у пункті 7 цього Порядку, та повинен бути пропорційним розміру співфінансування виробництва (створення) такого твору.
У разі виробництва (створення) фільму, серіалу, іншого твору за умови часткового співфінансування розподіл прибутків від його використання здійснюється пропорційно розміру співфінансування виробництва (створення) такого твору. Переможець конкурсу зобов’язаний сплачувати до державного бюджету частину прибутків, отриманих від прокату та/або передачі прав на використання твору, у розмірі, що відповідає частці фінансування за рахунок бюджетних коштів. У разі відчуження цих прав третім особам обов’язок щодо сплати зазначених прибутків на користь держави переходить до набувача прав.
У договорі також зазначається обов’язок переможця конкурсу забезпечити прем’єрний показ на лінійному аудіовізуальному медіа-сервісі із загальнонаціональною категорією покриття та/або нелінійному аудіовізуальному медіа-сервісі, та/або кінотеатрі.
9. Не допускається спрямування бюджетних коштів на:
придбання товарів, виконання робіт, надання послуг, не пов’язаних із здійсненням напрямів, зазначених у пункті 3 цього Порядку;
здійснення видатків, що передбачені іншими бюджетними програмами;
оплату посередницьких послуг;
придбання основних засобів (меблів, оргтехніки, комп’ютерів, транспортних засобів тощо);
здійснення заходів, метою яких є отримання прибутку.
Головний розпорядник бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів забезпечують цільове та ефективне використання бюджетних коштів.
10. Використання бюджетних коштів здійснюється з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 р. № 710 "Про ефективне використання державних коштів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 83, ст. 2739).
Бюджетні кошти використовуються у межах відповідних бюджетних призначень, установлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням необхідності проведення заходів, що можуть не обмежуватися бюджетним періодом, виконання рішень суду, а також бюджетних зобов’язань минулих років, узятих на облік в органах Казначейства.
11. Видатки на забезпечення функціонування одержувачів бюджетних коштів, фінансова підтримка або утримання яких не здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, визначаються від 0,5 до 10 відсотків суми коштів, що витрачаються на організацію та проведення заходу, який фінансується за рахунок бюджетних коштів, відповідно до підпунктів 1-10 пункту 3 цього Порядку, враховуючи рівень їх участі.
У 2026 році видатки на забезпечення функціонування одержувачів бюджетних коштів визначаються у таких розмірах відсотків суми коштів, що витрачаються на організацію та проведення заходу:
від 3 до 10 відсотків - у разі витрат на організацію заходу до 2000 тис. гривень;
від 1 до 3 відсотків - у разі витрат на організацію заходу від 2000 тис. до 20000 тис. гривень;
від 0,5 до 1 відсотка - у разі витрат на організацію заходу від 20000 тис. гривень.
12. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку отриманих (створених) оборотних і необоротних активів, а також відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
13. Одержувач бюджетних коштів, дотримуючись напрямів використання бюджетних коштів, здійснює контроль за виконанням робіт та наданням послуг, проводить розрахунки за поставлену продукцію, виконані роботи, надані послуги, приймає результати виконаних робіт (наданих послуг).
14. Складення та подання звітів про виконання паспорта бюджетної програми, фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
( Порядок в редакції Постанови КМ № 406 від 25.03.2026 )
