• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку використання коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Умови, Порядок від 21.06.2024 № 761
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Умови, Порядок
  • Дата: 21.06.2024
  • Номер: 761
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Умови, Порядок
  • Дата: 21.06.2024
  • Номер: 761
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 21 червня 2024 р. № 761
Київ
Про затвердження Порядку використання коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
Відповідно до частини сьомої статті 20 та частини четвертої статті 24-6 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок використання коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації, що додається.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 67


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 21 червня 2024 р. № 761
ПОРЯДОК
використання коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою "Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації" (далі - бюджетні кошти).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів є Господарсько-фінансовий департамент Секретаріату Кабінету Міністрів України.
Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми, зазначеної у пункті 1 цього Порядку, є Держенергоефективності.
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
3. Бюджетні кошти спрямовуються за такими напрямами:
1) фінансове забезпечення заходів та державних цільових програм у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю;
2) фінансове забезпечення компенсації, відшкодування, здешевлення зобов’язань фізичних та юридичних осіб за кредитними договорами, які укладені для здійснення енергоефективних заходів, впровадження енергосервісу, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю;
3) виконання боргових зобов’язань за запозиченнями, отриманими державою для реалізації інвестиційних проектів у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю.
4. Господарсько-фінансовий департамент Секретаріату Кабінету Міністрів України за пропозицією Держенергоефективності у межах бюджетних призначень здійснює розподіл бюджетних коштів, сформованих за рахунок джерел, визначених пунктом 1 частини другої статті 24-6 Бюджетного кодексу України, відповідно до закону про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням фактичних надходжень до Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації (далі - Фонд):
( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
1) у першу чергу на виконання бюджетних зобов’язань минулих років, що були узяті на облік органами Казначейства за напрямами, визначеними підпунктами 1 і 2 пункту 3 цього Порядку;
2) не менше 70 відсотків залишку обсягів бюджетних коштів, визначеного після вирахування передбачених підпунктом 1 цього пункту обсягів, спрямовується головним розпорядником за напрямами, визначенимипідпунктом 1 пункту 3 цього Порядку;
( Підпункт 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
3) залишок обсягів бюджетних коштів, визначений після вирахування передбачених підпунктами 1 і 2 цього пункту обсягів, спрямовується головним розпорядником за напрямами, визначеними підпунктами 2і 3 пункту 3 цього Порядку.
5. Бюджетні кошти, сформовані за рахунок джерел, визначених пунктом 2 частини другої статті 24-6 Бюджетного кодексу України, використовуються згідно з вимогами відповідних міжнародних договорів України.
6. Бюджетні кошти, сформовані за рахунок джерел, визначених пунктом 3 частини другої статті 24-6 Бюджетного кодексу України, розподіляються пропорційно відповідно до пункту 4 цього Порядку.
7. Фінансове забезпечення інших заходів (крім державних цільових програм), передбачених підпунктом 1 пункту 3 цього Порядку, здійснюється шляхом надання державної фінансової підтримки її одержувачам для здійснення заходів у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю (далі - державна підтримка) відповідно до Умов, які визначаються згідно з додатком 1, а саме:
кредитування заходів у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю;
фінансового лізингу обладнання, необхідного для здійснення заходів у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю, відповідно до укладених договорів фінансового лізингу;
факторингового фінансування позичальників за кредитами у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю або виконавців енергосервісу;
фінансування у розмірі до 7 відсотків спрямованих бюджетних коштів за напрямом, визначеним цим пунктом, у 2025 і 2026 роках на проведення енергетичної сертифікації та/або енергетичних аудитів об’єктів, що перебувають на балансі (у володінні) міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також державних унітарних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери їх управління, та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - установи);
фінансування у 2025 і 2026 роках встановлення на об’єктах, які перебувають на балансі (у володінні) установ, фотоелектричних модулів разом із гібридними інверторами, які здатні працювати в автономному або синхронному із зовнішньою мережею режимі, та установками зберігання енергії ємністю від 1 кВт•год на кожен 1 кВт встановленої потужності генеруючої установки.
Бюджетні кошти за напрямом, визначеним цим пунктом, спрямовуються на надання державної підтримки шляхом збільшення розміру статутного капіталу акціонерного товариства "Фонд декарбонізації України" (код згідно з ЄДРПОУ 38519070) (далі - товариство).
Суми отриманих від одержувачів державної підтримки кредитних, факторингових та лізингових платежів використовуються товариством згідно із затвердженим фінансовим планом.
( Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
8. Перерахування бюджетних коштів здійснюється Держенергоефективності в межах обсягу відкритих бюджетних асигнувань із спеціального реєстраційного рахунка, відкритого в органі Казначейства, на небюджетний рахунок товариства, відкритий в органі Казначейства.
Товариство щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, подає Держенергоефективності інформацію про використання отриманих коштів.
( Пункт 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
9. Фінансове забезпечення компенсації, відшкодування, здешевлення зобов’язань фізичних та юридичних осіб за кредитними договорами, які укладені для здійснення енергоефективних заходів та енергосервісу, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю, здійснюється шляхом здешевлення вартості зобов’язань за кредитними договорами, які укладені з уповноваженими банками у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - уповноважені банки).
( Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
Умови здешевлення вартості зобов’язань за кредитними договорами, які укладені для здійснення енергоефективних заходів та енергосервісу, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю, визначаються згідно з додатком 2.
Бюджетні кошти за напрямом, визначеним цим пунктом, спрямовуються Держенергоефективності (відповідно до затвердженого обсягу бюджетних асигнувань) уповноваженим банкам для здешевлення вартості кредитів відповідно до умов договорів про співробітництво, укладених між Держенергоефективності та уповноваженими банками.
( Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
Бюджетні кошти, визначені цим пунктом, розподіляються відповідно до договорів про співробітництво, укладених між Держенергоефективності та уповноваженими банками.
Розподіл бюджетних коштів є невід’ємним додатком до договорів про співробітництво. Держенергоефективності з урахуванням динаміки зміни обсягів здешевлення кредитів має право в односторонньому порядку вносити зміни до розподілу бюджетних коштів. Про здійснення такого розподілу Держенергоефективності інформує головного розпорядника бюджетних коштів та уповноважені банки не пізніше ніж за три робочих дні до початку місяця, в якому вносяться зміни.
Реєстрація бюджетних та бюджетних фінансових зобов’язань в органі Казначейства здійснюється на підставі наданих Держенергоефективності реєстрів, отриманих від уповноважених банків.
Перерахування бюджетних коштів для здешевлення вартості кредиту здійснюється на підставі поданих Держенергоефективності платіжних документів з спеціального реєстраційного рахунка Держенергоефективності, відкритого в органі Казначейства, на рахунки відповідних уповноважених банків. Уповноважені банки здійснюють перерахування коштів позичальникам протягом двох робочих днів з дня їх зарахування на рахунки уповноважених банків.
( Абзац сьомий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
Уповноважені банки до 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, подають Держенергоефективності інформацію про використання отриманих коштів.
( Абзац восьмий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
10. Використання бюджетних коштів для здійснення заходів, передбачених підпунктом 3 пункту 3 цього Порядку, здійснюється відповідно до умов запозичень, отриманих державою для реалізації інвестиційних проектів у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю.
11. Бюджетні кошти, що сформовані за рахунок інших надходжень, визначених законом про Державний бюджет України, використовуються згідно з вимогами закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
12. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законом порядку.
Попередня оплата товарів, робіт і послуг здійснюється в установленому бюджетним законодавством порядку.
13. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, проводяться в установленому законодавством порядку.
14. Держенергоефективності щокварталу не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним періодом, складає та подає до Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України та Мінфіну звіт про використання бюджетних коштів, зокрема у розрізі напрямів, обсягів видатків державного бюджету, із зазначенням вартості проектів (робіт), строків їх реалізації, кредитних умов, ефекту від здійснення енергоефективних заходів.
( Пункт 14 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
15. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
16. Інформаційна взаємодія між розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, уповноваженими банками та виконавцями заходів, визначених підпунктами 1 і 2 пункту 3 цього Порядку, здійснюється за допомогою системи електронної взаємодії органів виконавчої влади та/або шляхом використання електронної пошти.
( Пункт 16 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
Додаток 1
до Порядку
УМОВИ
надання фінансової державної підтримки для реалізації заходів у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю
1. Ці Умови визначають механізм надання акціонерним товариством "Фонд декарбонізації України" (код згідно з ЄДРПОУ 38519070) (далі - товариство), фінансової державної підтримки кандидатам для реалізації ними заходів у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю (далі - державна підтримка).
2. Державна підтримка відповідно до цих Умов надається товариством шляхом:
1) кредитування заходів у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю;
2) фінансового лізингу обладнання, необхідного для здійснення заходів у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю, відповідно до укладених товариством договорів фінансового лізингу (далі - лізинг енергоефективного обладнання);
3) факторингового фінансування позичальників за кредитами у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю або виконавців енергосервісу (далі - факторингове фінансування);
4) фінансування у 2025 і 2026 роках проведення енергетичної сертифікації та/або енергетичних аудитів об’єктів, що перебувають на балансі (у володінні) органів державної влади, державних організацій (установ, закладів), а також державних унітарних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери їх управління, та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - установи);
5) фінансування у 2025 і 2026 роках встановлення на об’єктах, які перебувають на балансі (у володінні) установ, фотоелектричних модулів разом із гібридними інверторами, які здатні працювати в автономному або синхронному із зовнішньою мережею режимі, та установками зберігання енергії ємністю від 1 кВт•год на кожен 1 кВт встановленої потужності генеруючої установки.
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
3. У цих Умовах терміни вживаються у такому значенні:
1) генеральна угода - договір, що визначає порядок взаємодії між товариством та уповноваженим суб’єктом під час надання йому кредитів, оформлення кредитів від імені та за рахунок Товариства, рефінансування та обслуговування кредитів, наданих ними відповідно до цих Умов.
У генеральній угоді визначаються умови, за яких уповноважений суб’єкт отримує кредит*, графік використання кредиту, порядок оформлення кредитів, порядок здійснення контролю за цільовим використанням коштів та проведення претензійно-позовної роботи*, наданих уповноваженому суб’єкту, умови та процедура викупу прав вимоги, порядок передачі на обслуговування кредитів та розмір винагороди за таке обслуговування, проведення розрахунків та звіряння заборгованості з кредиторами, обміну з ними інформацією про нарахування та сплату за кредитами, інші питання;
2) добровільна угода з енергоефективності (декарбонізації) - договір, укладений між Держенергоефективності та кандидатом, який отримує державну підтримку згідно з цими Умовами, про досягнення визначених договором показників енергоефективності та скорочення обсягу викидів вуглецю в результаті здійснення таким кандидатом енергоефективних заходів, впровадження енергосервісу, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю;
3) кандидат - фізична особа - підприємець, зареєстрована в установленому законом порядку; юридична особа, кінцеві бенефіціарні власники (контролери) якої є фізичними особами - резидентами України; об’єднання співвласників багатоквартирного будинку; житлово-будівельний кооператив; обслуговуючий кооператив; підприємство державної або комунальної форми власності; орган місцевого самоврядування, які претендують на отримання державної підтримки відповідно до цих Умов;
( Підпункт 3 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
4) кредитор - товариство або уповноважений суб’єкт, з яким товариством укладено генеральну угоду та який відповідає критеріям, визначеним цими Умовами;
5) кредитування енергоефективних заходів - механізм надання товариством або уповноваженим суб’єктом коштів позичальнику у розмірі та на умовах, установлених цими Умовами і кредитним договором для фінансування витрат, пов’язаних із здійсненням енергоефективних заходів, впровадження енергосервісу, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю;
6) позичальник - кандидат, який отримує кредитування енергоефективних заходів на умовах, визначених кредитним договором, та відповідає вимогам, установленим цими Умовами;
7) уповноважений суб’єкт - банк, спеціалізована фінансова установа, з якими товариством укладено генеральну угоду;
8) енергоефективне обладнання - обладнання (устаткування, техніка, матеріали), що надається товариством за договором фінансового лізингу лізингоодержувачу для здійснення ним енергоефективних заходів, впровадження енергосервісу, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення викидів вуглецю;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 8 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
9) лізингодавець - товариство;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 9 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
10) лізингоодержувач - кандидат, який отримує енергоефективне обладнання за договором фінансового лізингу, укладеним з товариством, та відповідає вимогам, встановленим цими Умовами;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 10 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
11) договір факторингу - договір, що укладається між позичальником за кредитом у сфері енергоефективності, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю або виконавцем енергосервісу (далі - клієнт) і товариством (фактор), відповідно до якого одна сторона (фактор) передає або зобов’язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату, а клієнт відступає або зобов’язується відступити факторові своє право грошової вимоги за кредитним або енергосервісним договором до третьої особи (боржника);
( Пункт 3 доповнено підпунктом 11 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
12) максимальний ліміт фінансування за договором факторингу - максимально можлива сума за договором факторингу, в межах якої товариством здійснюється факторингове фінансування клієнта під відступлення на його користь прав грошових вимог за кредитним або енергосервісним договором;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 12 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
13) виконавець енергосервісу - суб’єкт господарювання, який здійснює впровадження енергосервісу відповідно до енергосервісного договору;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 13 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
14) боржник - юридична особа або фізична особа - підприємець - резидент України, зокрема бюджетна установа, право вимоги грошових коштів за кредитним або енергосервісним договором до якої відступається клієнтом товариству на підставі договору факторингу та яка відповідає вимогам, встановленим товариством відповідно до його внутрішніх процедур та правил;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 14 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
15) фактор - товариство.
( Пункт 3 доповнено підпунктом 15 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
4. Для отримання державної підтримки, визначеної підпунктами 1-3 пункту 2 цих Умов, кандидат повинен відповідати таким критеріям:
( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
1) не бути особою, учасником (акціонером) або кінцевим бенефіціаром якої є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом, та/або особою, яка належить або належала до терористичних організацій, юридичною особою, в якій особа, яка належить або належала до терористичної організації, виступає учасником (акціонером, членом) або кінцевим бенефіціаром;
2) бути зареєстрованим та провадити діяльність не менше ніж один рік на території України (крім територій активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 р. № 309, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації).
5. Перевірку кандидатів на відповідність вимогам, зазначеним у пункті 4 цих Умов, проводить товариство або уповноважені суб’єкти.
6. Оцінка проектів для надання державної підтримки, визначеної підпунктами 1-3 пункту 2 цих Умов, здійснюється комісією, утвореною Держенергоефективності (далі - комісія).
( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
Комісію очолює Голова Держенергоефективності. До складу комісії можуть залучатися представники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та міжнародних організацій.
Формою роботи комісії є засідання, які проводяться не рідше ніж один раз на місяць, за умови подання товариством проектів для розгляду.
Засідання комісії є правоможним, якщо в ньому беруть участь більш як половина її членів.
Члени комісії зобов’язані дотримуватися вимог, передбачених частиною другою статті 35-1 Закону України "Про запобігання корупції".
7. Для розгляду проектів у разі отримання державної підтримки, визначеної підпунктами 1-3 пункту 2 цих Умов, кандидати подають товариству заявки за визначеними Держенергоефективності формами, до яких додаються:
( Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
опис проекту;
звіт про проведений енергетичний аудит об’єкта (будівлі, технічного об’єкта, технологічного етапу, вузла та/або процесу), на якому заплановано здійснення енергоефективних заходів, та/або висновок служби енергетичного менеджменту суб’єкта господарювання щодо необхідності запровадження енергоефективних заходів, та/або сертифікат енергетичної ефективності будівлі;
перелік енергоефективних заходів (із зазначенням характеристик необхідних техніки, устаткування, обладнання, матеріалів), для здійснення яких планується отримання державної підтримки, та сертифікат про походження обладнання з України (за наявності).
Товариство приймає заявки кандидатів, перевіряє їх стосовно дотримання вимог пункту 7 цих Умов та відповідності внутрішнім правилам кредитування товариства, готує матеріали для розгляду заявок кандидатів комісією та передає їх на розгляд комісії.
8. Комісія на своєму засіданні надає оцінку поданим проектам, які розподіляються за категоріями. До категорії проектів з підвищення енергоефективності виробничого процесу (надання послуг) або його частини належать проекти відповідно до таких критеріїв:
1) зниження енергоємності виробництва (технічного об’єкта, технологічного етапу, вузла та/або процесу виробництва) одиниці відповідної продукції (споживання послуг) порівняно з показниками, що діяли:
( Абзац перший підпункту 1 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
на 35 відсотків і більше - 4 бали;
від 25 до 35 відсотків - 3 бали;
від 20 до 25 відсотків - 2 бали;
від 15 до 20 відсотків - 1 бал;
від 10 до 15 відсотків - 0 балів;
( Підпункт 2 пункту 8 виключено на підставі Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
3) зменшення або заміщення обсягу споживання палива та енергії за рахунок впровадження когенераційної установки та/або теплового насоса:
( Абзац перший підпункту 3 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
на 35 відсотків і більше - 4 бали;
від 25 до 35 відсотків - 3 бали;
від 20 до 25 відсотків - 2 бали;
від 15 до 20 відсотків - 1 бал;
від 10 до 15 відсотків - 0 балів;
( Підпункт 4 пункту 8 виключено на підставі Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
5) частка заміщення горючих корисних копалин, крім торфу та газу (метану) вугільних родовищ, альтернативними видами палива та енергією з альтернативних (відновлюваних) джерел:
на 70 відсотків і більше - 5 балів;
від 50 до 70 відсотків - 4 бали;
від 40 до 50 відсотків - 3 бали;
від 30 до 40 відсотків - 2 бали;
від 20 до 30 відсотків - 1 бал;
до 20 відсотків - 0 балів;
( Підпункт 6 пункту 8 виключено на підставі Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
7) частка заміщення електричної енергії з мережі енергією з альтернативних видів палива та джерел енергії:
на 70 відсотків і більше - 5 балів;
від 50 до 70 відсотків - 4 бали;
від 40 до 50 відсотків - 3 бали;
від 30 до 40 відсотків - 2 бали;
від 20 до 30 відсотків - 1 бал;
до 20 відсотків - 0 балів;
8) частка заміщення теплової енергії з мережі енергією з альтернативних видів палива та джерел енергії:
на 70 відсотків і більше - 5 балів;
від 50 до 70 відсотків - 4 бали;
від 40 до 50 відсотків - 3 бали;
від 30 до 40 відсотків - 2 бали;
від 20 до 30 відсотків - 1 бал;
до 20 відсотків - 0 балів;
9) заміщення споживання на транспорті моторного палива електроенергією* за рахунок використання транспорту з електротягою:
__________
* У цих Умовах електроенергія, що споживається електротранспортом, вважається альтернативою моторному паливу.
на 70 відсотків і більше - 5 балів;
від 50 до 70 відсотків - 4 бали;
від 40 до 50 відсотків - 3 бали;
від 30 до 40 відсотків - 2 бали;
від 20 до 30 відсотків - 1 бал;
до 20 відсотків - 0 балів;
( Підпункт 10 пункту 8 виключено на підставі Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
До категорії проектів з термомодернізації та підвищення енергетичної ефективності будівель належать проекти щодо:
досягнення вимог до будівель з близьким до нульового рівнем споживання енергії - 3 бали;
досягнення класу енергетичної ефективності будівлі вище мінімальних вимог до енергетичної ефективності будівлі - 2 бали;
досягнення класу енергетичної ефективності будівлі, що відповідають мінімальним вимогам до енергетичної ефективності будівлі, - 1 бал;
досягнення класу енергетичної ефективності будівлі нижче мінімальних вимог до енергетичної ефективності будівлі - 0 балів.
До критеріїв, які застосовуються для всіх проектів, належать:
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
зменшення обсягу викидів парникових газів у навколишнє природне середовище:
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- на 40 відсотків і більше - 3 бали;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- від 20 до 40 відсотків - 2 бали;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- від 10 до 20 відсотків - 1 бал;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- 10 відсотків і менше - 0 балів;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
власний внесок у фінансування проекту:
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- більше 70 відсотків власних коштів - 5 балів;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- від 50 до 70 відсотків власник коштів - 4 бали;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- від 40 до 50 відсотків власних коштів - 3 бали;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- від 30 до 40 відсотків власних коштів - 2 бали;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- від 20 до 30 відсотків власних коштів - 1 бал;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- менше 20 відсотків власних коштів - 0 балів;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
наявність обладнання національного виробництва:
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- більше 70 відсотків обладнання національного виробництва - 5 балів;
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
- менше 70 відсотків обладнання національного виробництва - 0 балів.
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
Якщо проектом передбачено впровадження нової генерації з використанням відновлюваних джерел енергії та/або високоефективної когенерації, такий проект додатково отримує 5 балів.
( Абзац пункту 8 в редакції Постанови КМ № 38 від 17.01.2025 )
У разі належності проекту до кількох категорій одночасно отримана у межах кожної з категорій кількість балів сумується.
9. Комісія шляхом голосування оцінює проекти і ухвалює попередні висновки щодо доцільності надання державної підтримки за проектами, оформляє їх протоколом і подає товариству та/або уповноваженим суб’єктам для прийняття рішення щодо надання відповідної державної підтримки. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні комісії.
За результатами ухвалення попереднього висновку щодо доцільності надання державної підтримки за проектом Держенергоефективності ініціює укладення добровільної угоди з енергоефективності (декарбонізації) з кандидатом та протягом трьох робочих днів з дня її укладення письмово інформує товариство або уповноваженого суб’єкта про її укладення із зазначенням дати та номера такої угоди.
( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
10. Товариство та уповноважені суб’єкти після отримання попередніх висновків комісії розглядають можливість надання державної підтримки кандидату та інформують Держенергоефективності та кандидата про прийняття остаточного рішення.
Державна підтримка надається за умови відповідності позичальника критеріям, визначеним пунктом 4 цих Умов, та укладення з Держенергоефективності добровільної угоди з енергоефективності (декарбонізації).
11. Кредитування енергоефективних заходів, у тому числі підприємств - виробників теплової енергії та підприємств водопостачання і водовідведення, здійснюється товариством та через уповноважені ним суб’єкти, які уклали з товариством генеральну угоду, в межах отриманих товариством з державного бюджету коштів за бюджетною програмою "Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації" на відповідні цілі, у межах власних коштів товариства та інших джерел, не заборонених законодавством.
( Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
12. Товариство затверджує внутрішні процедури та правила щодо кредитування енергоефективних заходів, що можуть містити деталізацію умов для уповноважених суб’єктів та умов кредитування енергоефективних заходів у визначених цими Умовами межах.
Наглядова рада товариства у межах, установлених законом та статутом товариства, забезпечує контроль за дотриманням вимог Національного банку, виконанням стратегії та програми з управління ризиками, створенням системи внутрішнього аудиту і системи контролю за дотриманням норм (комплаєнс) товариством.
Позичальники несуть відповідальність за надання недостовірної інформації та нецільове використання коштів державної підтримки.
13. Кредити, які видаються відповідно до цих Умов, повинні відповідати таким вимогам:
1) відсоткова ставка становить до 9 відсотків річних включно, а для проектів, за якими використовується обладнання національного виробництва, - до 7 відсотків річних включно;
2) умовами кредитного договору може бути передбачено застосування штрафних санкцій за кредитом у разі невиконання або порушення позичальником умов кредитного договору;
3) погашення основного боргу здійснюється частинами з нарахуванням відсотків щомісяця, а також може здійснюватися з відстроченням платежу щодо повернення кредиту (його частини) на строк до дванадцяти місяців з дня укладення кредитного договору;
( Підпункт 3 пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
4) мінімальний розмір кредиту становить від 120 тис. гривень, максимальний розмір кредиту - до 90 млн. гривень включно (на фінансування одного проекту);
( Підпункт 4 пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
5) максимальний строк кредиту становить до 10 років включно;
6) мінімальний внесок, який самостійно сплачує позичальник, установлюється у розмірі не менш як 15 відсотків вартості товарів, робіт і послуг, передбачених для здійснення енергоефективних заходів, впровадження енергосервісу, збільшення використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива і скорочення обсягу викидів вуглецю.
14. До укладення товариством або уповноваженим суб’єктом кредитного договору з кандидатом, щодо якого прийнято рішення про надання державної підтримки, такий кандидат укладає з Держенергоефективності добровільну угоду з енергоефективності (декарбонізації).
15. Істотними умовами добровільної угоди з енергоефективності (декарбонізації) є:
1) встановлення для кандидатів зобов’язань з енергоефективності та декарбонізації (зниження енергоємності виробництва одиниці відповідної продукції (надання послуг), заміщення горючих корисних копалин загальнодержавного призначення, крім торфу та газу (метану) вугільних родовищ, альтернативними видами палива та альтернативними (відновлюваними) джерелами, зменшення обсягу викидів забруднювальних речовин, підвищення енергетичної ефективності будівель) відповідно до показників, визначених у заявці на отримання державної підтримки;
2) строки досягнення кандидатом встановлених зобов’язань;
3) строки надання кандидатом звітності з виконання зобов’язань, способи та засоби моніторингу і верифікації досягнення встановлених зобов’язань;
4) відповідальність кандидата за невиконання встановлених зобов’язань.
16. Товариство відповідно до умов генеральної угоди має право надавати уповноваженим суб’єктам кредити для здійснення ними кредитування енергоефективних заходів відповідно до цих Умов та з урахуванням таких вимог:
1) уповноважений суб’єкт використовує кошти кредиту для кредитування позичальників відповідно до кредитних договорів та згідно з графіком використання коштів кредиту, визначеним генеральною угодою;
2) у генеральній угоді визначаються рівень співвідношення розміру кредитного портфеля (за кредитами, виданими позичальникам відповідно до цих Умов) та суми отриманого та непогашеного кредиту, який повинен підтримувати уповноважений суб’єкт протягом строку дії генеральної угоди.
У разі порушення такого співвідношення товариство має право відмовити у подальшому кредитуванні уповноваженого суб’єкта за генеральною угодою, відмовити в наданні або зменшити суму подальшого кредитування, вимагати дострокового повернення кредиту в частині перевищення суми кредиту, отриманого від товариства, над розміром кредитного портфеля, зазначеного у цьому підпункті;
3) у разі виявлення фактів подання позичальником недостовірної інформації, визначеної у пункті 4 цих Умов, уповноважений суб’єкт зобов’язується достроково повернути товариству на його вимогу частину кредиту в розмірі залишку кредиту такого позичальника;
4) уповноважений суб’єкт надає свою згоду на перевірку товариством використання кредиту відповідно до умов генеральної угоди.
17. Відсоткова ставка за кредитом, що надається уповноваженому суб’єкту, визначається відповідно до генеральної угоди та фіксується на строк дії кредитного договору.
Порядок здійснення контролю за використанням коштів, наданих товариством уповноваженим суб’єктам для подальшого здійснення ними кредитування енергоефективних заходів відповідно до цих Умов, визначається генеральною угодою.
18. Товариство відповідно до умов генеральної угоди має право залучати уповноважених суб’єктів для надання позичальникам кредитів від імені та за рахунок товариства відповідно до цих Умов.
Розмір винагороди уповноваженого суб’єкта за надання послуг з видачі та обслуговування таких кредитів визначається відповідно до генеральної угоди.
19. Уповноважені суб’єкти повинні відповідати таким критеріям:
більше 50 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі належать державі;
незастосування Національним банком заходів впливу за порушення обов’язкових нормативів та лімітів валютної позиції на момент розгляду питання фінансування та протягом останнього року;
відсутність заборгованості із сплати податків, зборів та інших платежів до бюджету;
незастосування протягом останніх 12 місяців щодо банку або фінансової установи державою Україна, іноземними державами - членами Організації економічного співробітництва та розвитку чи Європейським Союзом санкцій.
20. Договір кредитування повинен передбачати сплату позичальником товариству одноразової комісії за надання послуг кредитування як частини винагороди товариству.
21. Для отримання державної підтримки шляхом лізингу енергоефективного обладнання кандидат має відповідати умовам, визначеним пунктом 4 цих Умов, та укласти з Держенергоефективності добровільну угоду з енергоефективності (декарбонізації) відповідно до пункту 15 цих Умов.
( Додаток доповнено пунктом 21 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
22. Лізинг енергоефективного обладнання здійснюється товариством у межах отриманих з державного бюджету коштів за відповідною бюджетною програмою, у межах власних коштів товариства та інших джерел, не заборонених законодавством.
( Додаток доповнено пунктом 22 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
23. Товариство затверджує внутрішні нормативні документи щодо лізингу енергоефективного обладнання, які можуть містити деталізацію умов лізингу енергоефективного обладнання у визначених цими Умовами межах.
( Додаток доповнено пунктом 23 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
24. Лізинг енергоефективного обладнання відповідно до цих Умов здійснюється на таких умовах:
1) винагорода лізингодавця становить до 9 відсотків річних включно;
2) умовами договору фінансового лізингу може бути передбачено застосування штрафних санкцій за фінансовим лізингом у разі невиконання або порушення лізингоодержувачем умов договору фінансового лізингу;
3) розмір фінансового лізингу за одним договором становить від 100 тис. гривень до 90 млн. гривень включно;
4) мінімальний строк договору фінансового лізингу становить один рік, максимальний строк договору фінансового лізингу - до семи років включно;
5) мінімальний перший (початковий) лізинговий платіж, який сплачує лізиногоодержувач, встановлюється у розмірі не менш як 15 відсотків вартості енергоефективного та/або енергозберігаючого обладнання.
Перевірку на відповідність вимогам, зазначеним у цьому пункті, проводить лізингодавець.
( Додаток доповнено пунктом 24 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
25. Перелік енергоефективного обладнання, закупівля якого здійснюється за рахунок отриманих товариством з державного бюджету коштів за відповідною бюджетною програмою, визначається комісією на підставі оцінки поданого проекту за критеріями, що визначені у пункті 8 цих Умов.
Закупівля енергоефективного обладнання здійснюється товариством в установленому законодавством порядку.
( Додаток доповнено пунктом 25 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
26. Договір фінансового лізингу повинен передбачати сплату лізингоодержувачем товариству разової та/або щомісячної комісії за надання послуг фінансового лізингу як частини винагороди товариству.
( Додаток доповнено пунктом 26 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
27. Для отримання державної підтримки шляхом факторингового фінансування клієнт має відповідати умовам, визначеним пунктом 4 цих Умов.
( Додаток доповнено пунктом 27 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
28. Для виконання вимог цих Умов товариство затверджує програму фінансової державної підтримки за договорами факторингу, яка може містити додаткові умови у визначених цими Умовами межах.
( Додаток доповнено пунктом 28 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
29. Для досягнення мети надання державної підтримки за договорами факторингу факторингове фінансування може бути надано фактором в розмірі до 90 відсотків суми грошової вимоги.
( Додаток доповнено пунктом 29 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
30. Умови проведення факторингового фінансування з урахуванням вимог цих Умов визначаються у договорі факторингу.
( Додаток доповнено пунктом 30 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
31. Договір факторингу має містити такі умови:
1) обсяг факторингового фінансування становить від 150 тис. гривень до 25 млн. гривень включно;
2) базова винагорода за факторингове фінансування становить не більш як 7 відсотків включно;
3) відстрочка платежу щодо сплати клієнтом на користь фактора визначених договором факторингу платежів не допускається.
Якщо договором факторингу передбачено винагороду за договором факторингу у вигляді дисконтування відступленого права грошової вимоги, різницю між номінальним розміром відступленої фактору грошової вимоги та вартістю, яку за її відступлення фактор сплачує клієнту дисконт, має бути розподілено на такі елементи:
- розмір дисконту, який застосовує фактор до відступленого права грошової вимоги;
- суму комісій за додаткові послуги, яку визначено фактором, що має сплатити клієнт.
( Додаток доповнено пунктом 31 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
32. Договір факторингу повинен передбачати сплату боржником товариству одноразової комісії за надання послуг факторингу як частини винагороди товариству.
( Додаток доповнено пунктом 32 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
33. Державна підтримка, визначена підпунктами 4 та 5 пункту 2 цих Умов, надається установам.
( Додаток доповнено пунктом 33 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
34. Обов’язковими умовами отримання державної підтримки, визначеної підпунктом 4 пункту 2 цих Умов, є:
1) об’єкт, щодо якого здійснюється розгляд питання надання державної підтримки, перебуває на балансі (у володінні) установи;
2) об’єкт використовується для ведення основної діяльності установи, безпосередньо пов’язаної з виконанням функцій держави (для органів державної влади).
( Додаток доповнено пунктом 34 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
35. Обов’язковими умовами отримання державної підтримки, визначеної підпунктом 5 пункту 2 цих Умов, є:
1) об’єкт, на якому планується встановлення гібридної системи електропостачання, перебуває на балансі (у володінні) установи;
2) середній річний обсяг споживання електроенергії об’єктом, на якому планується встановлення гібридної системи електропостачання, становить не менше 30 тис. кВт•год;
3) об’єкт, на якому планується встановлення гібридної системи електропостачання, використовується для ведення основної діяльності установи, безпосередньо пов’язаної з виконанням функцій держави (для органів державної влади);
4) об’єкт, на якому планується встановлення гібридної системи електропостачання, технічно придатний та має достатню площу для встановлення відповідної системи.
( Додаток доповнено пунктом 35 згідно з Постановою КМ № 38 від 17.01.2025 )
36. Для отримання державної підтримки, визначеної підпунктами 4 та 5 пункту 2 цих Умов, установи подають до 14 лютого 2025 р. Держенергоефективності заявки за встановленою ним формою та додають до них визначені Держенергоефективності документи, що підтверджують дотримання установою обов’язкових вимог, визначених відповідно пунктами 34 або 35 цих Умов.
Заявки, що містять неповну або недостовірну інформацію щодо відповідності обов’язковим вимогам, визначеним відповідно пунктами 34 або 35 цих Умов, залишаються Держенергоефективності без розгляду, про що повідомляється установам.
Держенергоефективності розглядає заявки на предмет відповідності цим Умовам та до 15 квітня 2025 р. формує перелік установ для проведення закупівлі товариством гібридних систем електропостачання, послуг з їх встановлення, а також закупівлі інших послуг, необхідних для надання державної підтримки, визначеної підпунктами 4 та 5 пункту 2 цих Умов.