Угода
між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про порядок перетинання українсько-російського державного кордону жителями прикордонних районів України та Російської Федерації
( Угоду затверджено Постановою КМ N 1031 від 26.07.2006 )
Кабінет Міністрів України та Уряд Російської Федерації, далі Сторони,
реалізуючи положення Угоди між Україною та Російською Федерацією про співробітництво і взаємодію у прикордонних питаннях від 3 серпня 1994 р., Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про співробітництво прикордонних областей України та Російської Федерації від 27 січня 1995 р. та Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про пункти пропуску через державний кордон між Україною та Російською Федерацією від 8 лютого 1995 р.,
ураховуючи історично сформовані добросусідські відносини,
визнаючи необхідність збереження і розвитку господарських, культурних та інших традиційних зв'язків між населенням прикордонних районів України та Російської Федерації,
з метою створення сприятливих умов для перетинання державного кордону громадянами, які проживають у прикордонних районах України та Російської Федерації,
домовились про таке:
1. Терміни, які використовуються в цій Угоді, означають:
а) "кордон" - українсько-російський державний кордон;
б) "прикордонні райони" - території в межах адміністративно-територіальних одиниць України та адміністративно-територіальних утворень Російської Федерації, які безпосередньо прилягають до кордону. Перелік прикордонних районів України та Російської Федерації наведений у додатку N 1;
в) "жителі прикордонних районів" - громадяни України та громадяни Російської Федерації, які постійно проживають у прикордонних районах;
г) "місцеві пункти пропуску (місця перетинання кордону)" - місця на кордоні, які можуть бути спеціально обладнані і через які здійснюється перетинання кордону жителями прикордонних районів на умовах цієї Угоди;
д) "прикордонні власті держав Сторін" - компетентні органи держав Сторін, уповноважені вирішувати питання, пов'язані з перетинанням кордону жителями прикордонних районів.
2. Сторони обміняються списками компетентних органів держав Сторін, відповідальних за реалізацію цієї Угоди, дипломатичними каналами.
1. Жителі прикордонних районів можуть перетинати кордон у місцевих пунктах пропуску (місцях перетинання кордону), перелік яких наведений у додатку N 2, у будь-який час доби, а також у пунктах пропуску, передбачених Угодою між Урядом України та Урядом Російської Федерації про пункти пропуску через державний кордон між Україною та Російською Федерацією від 8 лютого 1995 р.
2. Жителі прикордонних районів, в тому числі мешканці тих населених пунктів, які безпосередньо прилягають до кордону, перетинають його у будь-який час доби в місцевих пунктах пропуску (місцях перетинання кордону) в цих населених пунктах. Перелік місцевих пунктів пропуску (місць перетинання кордону) в населених пунктах, які безпосередньо прилягають до кордону, наведений у додатку N 3.
1. Установлення нових місцевих пунктів пропуску (місць перетинання кордону), їх відкриття та закриття здійснюється за домовленістю Сторін.
2. Прикордонні власті держав Сторін за письмовою домовленістю можуть у винятковому порядку дозволяти тимчасове перетинання кордону в інших місцях, а також встановлювати в цих місцях режим пропуску жителів прикордонних районів.
1. Жителі прикордонних районів можуть перетинати кордон пішки, на велосипедах і гужовому транспорті, що їм належать.
2. Жителі прикордонних районів можуть переміщувати через кордон легкові транспортні засоби, що їм належать, без реєстрації їх на території прикордонних районів упродовж строку, визначеного законодавством держави Сторони перебування.
3. У разі необхідності прикордонні власті держав Сторін за письмовою домовленістю та за погодженням із місцевими органами влади можуть змінювати режим роботи місцевих пунктів пропуску (місць перетинання кордону).
4. Жителі прикордонних районів можуть переміщувати через кордон у місцевих пунктах пропуску (місцях перетинання кордону) товари, не призначені для виробничої або іншої комерційної діяльності, у кількості, що не перевищує передбачені законодавством держав Сторін норми ввозу (вивозу) товарів без сплати митних зборів та податків.
5. У разі перевищення норм, зазначених у пункті 4 цієї статті, а також за наявності у жителів прикордонних районів наміру ввезти (вивезти) товари, призначені для виробничої чи іншої комерційної діяльності або ввіз (вивіз) яких заборонений чи вимагає наявності дозвільних документів відповідних органів держав Сторін, їхнє проходження через місцеві пункти пропуску (місця перетинання кордону) не допускається. У цьому випадку жителі прикордонних районів зобов'язані перетинати кордон у пунктах пропуску, передбачених Угодою між Урядом України та Урядом Російської Федерації про пункти пропуску через державний кордон між Україною та Російською Федерацією від 8 лютого 1995 р.
6. Прикордонні власті держав Сторін у міру необхідності обмінюються між собою переліками товарів, ввіз (вивіз) яких заборонений або вимагає наявності дозвільних документів відповідних органів держав Сторін, для завчасного інформування жителів прикордонних районів.
1. Жителі прикордонних районів перетинають кордон на умовах цієї Угоди на підставі документів, що посвідчують особу і громадянство України або Російської Федерації та підтверджують постійне проживання в прикордонних районах, і мають право знаходитися на території держави іншої Сторони лише в межах прикордонних районів. Перелік документів, дійсних для перетинання кордону жителями прикордонних районів, наведений у додатку N 4.
2. Жителі прикордонних районів України - діти віком до 16 років перетинають кордон у супроводі батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або осіб, уповноважених на це батьками (усиновлювачами), опікунами, піклувальниками.
Жителі прикордонних районів Російської Федерації - неповнолітні діти перетинають кордон у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів або піклувальників. Якщо неповнолітні діти перетинають кордон без супроводу, вони повинні мати при собі, крім документів, зазначених у додатку N 4, нотаріально засвідчену згоду цих осіб на перетинання дітьми кордону.
3. Жителі прикордонних районів, які перетинають кордон на умовах цієї Угоди, можуть знаходитися на території прикордонних районів держави іншої Сторони без реєстрації.
4. При перетинанні кордону жителями прикордонних районів на умовах цієї Угоди міграційні картки не заповнюються.
Якщо в період перебування жителів прикордонних районів держави однієї Сторони на території держави іншої Сторони, які перетнули кордон на умовах цієї Угоди, були втрачені чи пошкоджені документи, зазначені в додатку N 4, то такі жителі зобов'язані негайно повідомити про це органи внутрішніх справ держави Сторони перебування.
У цьому випадку органи внутрішніх справ держави Сторони перебування видають зазначеним жителям після встановлення їхньої особи довідку про втрату документів для негайного повернення цих жителів на територію держави їх постійного проживання.
Під час епідемій, епізоотій, стихійних лих або інших надзвичайних ситуацій Сторони можуть запроваджувати тимчасові обмеження для жителів прикордонних районів на перетинання кордону.
Про призупинення (поновлення) перетинання кордону жителями прикордонних районів через вказані причини Сторони негайно в письмовій формі повідомляють одна одну.
1. Жителі прикордонних районів, які перетинають кордон на умовах цієї Угоди, зобов'язані дотримуватися законодавства держави Сторони перебування.
2. Прикордонні власті держав Сторін вживають заходів із організації приймання (передачі) жителів прикордонних районів, затриманих за вчинення адміністративних правопорушень у прикордонних районах держав Сторін або тих, які порушили правила перетинання кордону. При цьому збір та оформлення доказів правопорушень здійснюються відповідно до законодавства держави Сторони, на території якої вчинено правопорушення.
3. У разі виявлення порушень жителями прикордонних районів вимог митного законодавства держав Сторін у частині переміщення товарів через кордон прикордонні власті держав Сторін негайно інформують про це митні органи держави Сторони, на території якої вчинено правопорушення. При цьому особа, що вчинила правопорушення, несе відповідальність відповідно до законодавства тієї держави, на території якої вчинено правопорушення.
Розбіжності, що виникають у ході реалізації цієї Угоди, вирішуються шляхом консультацій між Сторонами.
За взаємною згодою Сторін до цієї Угоди можуть вноситися зміни.
1. Ця Угода укладається на невизначений термін і залишається чинною до спливу 6 місяців з дати письмового повідомлення однією із Сторін іншої Сторони про свій намір припинити її дію.
2. Ця Угода тимчасово застосовується з дати підписання та набуває чинності з дати отримання останнього письмового повідомлення про виконання Сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття нею чинності.
Вчинено в м. Москва 21 квітня 2006 р. у двох примірниках, кожний українською та російською мовами, причому обидва тексти мають однакову силу.
За Кабінет Міністрів України За Уряд
Російської Федерації
(підпис) (підпис)
ДОДАТОК N 1
до Угоди між Кабінетом Міністрів України
та Урядом Російської Федерації про порядок
перетинання українсько-російського
державного кордону жителями прикордонних
районів України та Російської Федерації
ПЕРЕЛІК
прикордонних районів України та Російської Федерації
ДОДАТОК N 2
до Угоди між Кабінетом Міністрів України
та Урядом Російської Федерації про порядок
перетинання українсько-російського
державного кордону жителями прикордонних
районів України та Російської Федерації
ПЕРЕЛІК
місцевих пунктів пропуску (місць перетинання кордону)
ДОДАТОК N 3
до Угоди між Кабінетом Міністрів України
та Урядом Російської Федерації про порядок
перетинання українсько-російського
державного кордону жителями прикордонних
районів України та Російської Федерації
ПЕРЕЛІК
місцевих пунктів пропуску (місць перетинання кордону) в межах населених пунктів, що безпосередньо прилягають до кордону
ДОДАТОК N 4
до Угоди між Кабінетом Міністрів України
та Урядом Російської Федерації про порядок
перетинання українсько-російського
державного кордону жителями прикордонних
районів України та Російської Федерації
ПЕРЕЛІК
документів, дійсних для перетинання кордону громадянами України та Російської Федерації, які проживають у прикордонних районах
Для громадян України:
1) паспорт громадянина України (за наявності відмітки про реєстрацію постійного проживання в прикордонному районі);
2) свідоцтво про народження (для дітей до 16 років) та витяг з домової книги (довідка), що підтверджує постійне проживання дитини у прикордонному районі;
3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (за наявності відмітки про реєстрацію постійного проживання в прикордонному районі);
4) проїзний документ дитини (за наявності відмітки про постійне проживання в прикордонному районі);
5) довідка про втрату документів, передбачена статтею 6 цієї Угоди.
Для громадян Російської Федерації:
1) паспорт громадянина Російської Федерації (за наявності відмітки про реєстрацію постійного проживання в прикордонному районі);
2) свідоцтво про народження (для дітей до 14 років) з вкладкою про громадянство Російської Федерації і витяг з домової книги про постійне проживання дитини у прикордонному районі, засвідчений органами реєстраційного обліку громадян Російської Федерації, який підтверджує її проживання у прикордонному районі;
3) паспорт громадянина Російської Федерації, який посвідчує особу громадянина Російської Федерації за межами Російської Федерації, і витяг з домової книги про постійне проживання у прикордонному районі, засвідчений органами реєстраційного обліку громадян Російської Федерації, що підтверджує його проживання у прикордонному районі;
4) довідка про втрату документів, передбачена статтею 6 цієї Угоди.
( Угоду додано до Постанови КМ N 1031 від 26.07.2006 )