КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 12 червня 2019 р. № 638 Київ |
Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті Українському інституту книги для підтримки книговидавничої справи та популяризації української літератури у світі
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 885 від 16.10.2019 № 335 від 06.05.2020 № 770 від 02.09.2020 № 662 від 30.06.2021 № 102 від 04.02.2023 )
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті Українському інституту книги для підтримки книговидавничої справи та популяризації української літератури у світі, що додається.
2. В абзаці першому пункту 17 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 р. № 710 "Про ефективне використання державних коштів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 83, ст. 2739; 2017 р., № 100, ст. 3072; 2018 р., № 96, ст. 3178; 2019 р., № 7, ст. 215, № 47, ст. 1608) слова "Франкфуртському міжнародному книжковому ярмарку та" виключити, а слова "в міжнародних і національних заходах" замінити словами "у всеукраїнських та міжнародних заходах".
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
Прем'єр-міністр України | В.ГРОЙСМАН |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 червня 2019 р. № 638
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті Українському інституту книги для підтримки книговидавничої справи та популяризації української літератури у світі
( У тексті Порядку слово "Мінкультури" замінено словом "МКМС" згідно з Постановою КМ № 885 від 16.10.2019 )( У тексті Порядку слово "МКМС" замінено словом "МКІП" згідно з Постановою КМ № 335 від 06.05.2020 )
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Забезпечення діяльності Українського інституту книги, підтримка книговидавничої справи та популяризація української літератури у світі" (далі - бюджетні кошти) для підтримки книговидавничої справи та популяризації української літератури у світі.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 335 від 06.05.2020 )
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є МКІП.
3. Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня є державна установа "Український інститут книги" (далі - Інститут), що належить до сфери управління МКІП.
4. Бюджетні кошти використовуються з метою підтримки книговидавничої справи, популяризації української літератури у світі для:
( Підпункт 1 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 102 від 04.02.2023 )
2) створення, функціонування та технічної підтримки Української цифрової бібліотеки;
3) придбання книжкової продукції для поповнення бібліотечних фондів;
4) реалізації програм популяризації читання, української літератури в Україні та за кордоном, в тому числі організації та проведення всеукраїнських та міжнародних заходів (виставок, ярмарків, семінарів, конференцій, конкурсів, літературних фестивалів, тематичних акцій, подій), забезпечення участі в таких заходах;
5) реалізації програми підтримки перекладів творів української літератури іншими мовами;
6) підготовки та видання у 2020-2021 роках повного академічного зібрання творів Лесі Українки у 14 томах, підготовки, видання та доставки книжкових видань творів української літератури, в тому числі книжкових видань на виконання актів Верховної Ради України, Президента України та Кабінету Міністрів України;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 6 згідно з Постановою КМ № 770 від 02.09.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 662 від 30.06.2021 )
6-1) підготовки, видання та доставки книжкових видань, зокрема електронних.
( Пункт 4 доповнено підпунктом 6-1 згідно з Постановою КМ № 102 від 04.02.2023 )( Пункт 5 виключено на підставі Постанови КМ № 102 від 04.02.2023 )
6. Витрати на створення, функціонування та технічну підтримку Української цифрової бібліотеки, включаючи придбання та оренду обладнання довгострокового використання, створення, супроводження та обслуговування програмного забезпечення Української цифрової бібліотеки, створення комплексної системи захисту інформації з підтвердженням відповідності та проведення державної експертизи у сфері технічного та/або криптографічного захисту інформації, створення електронних видань, забезпечення відповідності електронних видань в Українській цифровій бібліотеці вимогам щодо доступності для сліпих, осіб з порушеннями зору, осіб з дислексією, осіб з іншими особливостями або розладами сприйняття, зберігання даних, оплату ліцензій на використання об’єктів права інтелектуальної власності (розміщення електронних видань в Українській цифровій бібліотеці) та/або грошової винагороди за користування ними (роялті), оплату рекламних послуг (пряма реклама Української цифрової бібліотеки, зокрема в Інтернеті та соціальних мережах) здійснюються за рахунок бюджетних коштів за напрямом, визначеним підпунктом 2 пункту 4 цього Порядку.
Положення про Українську цифрову бібліотеку затверджується МКІП.
Під час створення Української цифрової бібліотеки передбачається повне набуття замовником майнових прав на вироблений програмний продукт Української цифрової бібліотеки. Для створення окремих сервісів Української цифрової бібліотеки Інститут може придбавати програмне забезпечення (ліцензії на право користування програмним забезпеченням), на яке майнові права не передаються замовнику (майнові та авторські права на об’єкт інтелектуальної власності залишаються у розробника, а замовнику надається право користування цим програмним забезпеченням), та послуги з його супроводження та обслуговування.
Вимоги до електронних видань, що можуть бути розміщені в Українській цифровій бібліотеці, та порядок їх відбору визначаються в Положенні про Українську цифрову бібліотеку.
Перелік електронних видань для розміщення в Українській цифровій бібліотеці затверджується Інститутом.
7. За рахунок бюджетних коштів за напрямом, визначеним підпунктом 3 пункту 4 цього Порядку, здійснюються витрати на придбання книжкової продукції для поповнення бібліотечних фондів публічних бібліотек. Відбір, придбання та розподіл книжкової продукції для поповнення бібліотечних фондів проводиться відповідно до порядку, затвердженого МКІП.
Інститутом придбаваються для публічних бібліотек примірники книжкових видань, які не закуповувалися раніше та відомості про які включені до електронного каталогу "Книжки на ринку". Придбання україномовних книжкових видань здійснюється у вітчизняного видавця.
Інститут:
проводить відбір книжкових видань, що пропонуються до закупівлі для поповнення бібліотечних фондів;
формує та затверджує перелік бібліотек, які отримають книжкові видання для поповнення бібліотечних фондів;
формує проект переліку книжкової продукції, що придбавається для поповнення бібліотечних фондів, та подає його МКІП для затвердження;
укладає з переможцями процедури закупівлі договори про закупівлю книжкової продукції, в яких, зокрема, передбачаються умови щодо застосування штрафних санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання своїх зобов’язань переможцем процедури закупівлі;
здійснює розподіл придбаної книжкової продукції між національними і державними бібліотеками, що належать до сфери управління МКІП, та обласними бібліотеками.
Видавець відповідно до умов договору про закупівлю книжкової продукції, укладеного з Інститутом, забезпечує доставку придбаних книжкових видань до національних і державних бібліотек, що належать до сфери управління МКІП, та обласних бібліотек за їх поштовими адресами.
( Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 102 від 04.02.2023 )
8. За рахунок бюджетних коштів за напрямом, визначеним підпунктом 4 пункту 4 цього Порядку, здійснюються витрати на оплату проїзду та проживання учасників програм, заходів, оренди приміщення для їх проведення, технічного обладнання та транспортних засобів, послуг з перекладу, постановочних, поліграфічних (виготовлення друкованої продукції), інформаційно-рекламних послуг, а також організаційні та інші витрати, безпосередньо пов’язані з реалізацією програм і проведенням заходів.
( Абзац перший пункту 8 в редакції Постанови КМ № 102 від 04.02.2023 )
Інститут ініціює та реалізує всеукраїнські та міжнародні заходи і програми, змістовне наповнення та спосіб виконання яких відображають пріоритети державної політики, а також такі, які є особливо важливими, потребують залучення та участі центральних органів виконавчої влади та/або органів місцевого самоврядування.
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 102 від 04.02.2023 )
З метою реалізації культурно-мистецьких проектів, спрямованих на підтримку книговидавничої справи та промоції читання, зокрема всеукраїнських та міжнародних заходів і програм, Інститут забезпечує організацію та проведення мистецьких конкурсів відповідно до порядку, затвердженого МКІП.
( Пункт 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 102 від 04.02.2023 )
Заходи і програми, що організовуються Інститутом, або в яких Інститут бере участь як співорганізатор чи учасник, включаються до річного плану роботи Інституту, який затверджується МКІП.
Для проведення кожного заходу, реалізації програми визначених річним планом роботи, Інститут видає наказ, в якому зазначаються найменування заходу, програми, строк і місце проведення, сума витрат на підготовку та проведення.
До наказу додається кошторис витрат, пов’язаних з підготовкою та проведенням заходу, реалізацією програми, з відповідними розрахунками та обґрунтуванням.
9. За рахунок бюджетних коштів за напрямом, визначеним підпунктом 5 пункту 4 цього Порядку, здійснюються витрати на підтримку проектів щодо перекладу творів української літератури іншими мовами (далі - проекти).
Положення про програму підтримки перекладів творів української літератури іншими мовами затверджується МКІП.
Інститут:
здійснює відбір проектів, поданих вітчизняними та іноземними видавцями для участі у програмі підтримки перекладів творів української літератури іншими мовами;
затверджує за результатами відбору перелік проектів, які підтримуються у рамках програми підтримки перекладів творів української літератури іншими мовами.
У рамках підтримки проекту Інститут відшкодовує повністю або частково витрати видавця на:
( Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 102 від 04.02.2023 )
придбання прав на переклад твору української літератури на іншу мову та/або сплату грошової винагороди за користування ними (роялті);
створення об’єкта права інтелектуальної власності - переклад твору української літератури на іншу мову та придбання прав на його видання;
видання твору української літератури іншими мовами, а саме: редакційне опрацювання, підготовка оригінал-макета, створення електронного видання.
( Пункт 9 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 102 від 04.02.2023 )
Гранична сума витрат у рамках підтримки проекту, яка відшкодовується за рахунок бюджетних коштів (далі - гранична сума витрат), визначається в Положенні про програму підтримки перекладів творів української літератури іншими мовами. У разі коли обсяг витрат видавця не перевищує граничної суми витрат, Інститут здійснює відшкодування таких витрат у повному обсязі. У разі коли обсяг витрат видавця перевищує граничну суму витрат, Інститут здійснює відшкодування таких витрат частково - у сумі, що дорівнює граничній сумі витрат.
( Абзац десятий пункту 9 в редакції Постанови КМ № 102 від 04.02.2023 )
Інститут укладає з видавцем договір про підтримку проекту, в якому, зокрема, визначаються:
автор і назва твору української літератури та іноземна мова, на яку перекладається твір;
наклад видання, який має бути виданий видавцем за власний рахунок до завершення поточного року;
обсяг, найменування та розрахунок витрат, які відшкодовуються за рахунок бюджетних коштів;
календарний план реалізації проекту;
умови щодо промоції та розповсюдження/продажу виданого накладу книжкового видання на ринках відповідних іноземних країн;
перелік та порядок надання документів, що підтверджують належне виконання видавцем умов договору;
застосування штрафних санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання видавцем умов договору.
9-1. За рахунок бюджетних коштів за напрямом, визначеним підпунктом 6- 1 пункту 4 цього Порядку, здійснюються витрати на підготовку, видання та доставку книжкових видань, зокрема електронних.
Випуск книжкової продукції проводиться за пріоритетними тематичними напрямами, що оголошуються Інститутом щороку на його офіційному веб-сайті.
У пріоритетних тематичних напрямах, зокрема, передбачаються:
художні та науково-популярні твори для різних вікових категорій читачів з історії України різних періодів у контексті боротьби за розбудову державності, суверенітету і незалежності, зокрема, з біографіями видатних діячів нашої держави;
твори для дітей та юнацтва, спрямовані на національно-патріотичне виховання, плекання демократичних цінностей, культурного розмаїття і міжкультурного діалогу, гендерної рівності, неприпустимості насильства, розвиток лідерства, екологічної самосвідомості, відповідальності за навколишній світ, критичного мислення;
книжкова продукція, що видається на виконання актів Верховної Ради України, Президента України та Кабінету Міністрів України.
Інститут з метою випуску книжкової продукції забезпечує організацію та проведення мистецького конкурсу відповідно до порядку, затвердженого МКІП.
Книжкові видання спрямовуються публічним бібліотекам і спеціальним бібліотекам (бібліотекам державних і комунальних навчальних закладів) для поповнення їх фондів відповідно до пріоритетних напрямів.
Перелік книжкових видань, випуск яких здійснюється за результатами проведеного мистецького конкурсу, затверджується МКІП.
Інститут:
забезпечує організацію та проведення мистецького конкурсу;
формує перелік книжкових видань, зокрема електронних, випуск яких здійснюється за рахунок бюджетних коштів, та подає його МКІП для затвердження;
організовує роботу з підготовки та видання книжкової продукції;
укладає в установленому законодавством порядку договори про закупівлю послуг, пов’язаних із підготовкою, виданням та доставкою книжкових видань;
здійснює оплату наданих послуг згідно з укладеними договорами на підставі підтвердних документів, визначених цими договорами;
розміщує електронні версії книжкових видань в Українській цифровій бібліотеці та/або на офіційному веб-сайті Інституту з наданням безоплатного доступу до них;
здійснює інформування громадськості про участь держави у випуску книжкової продукції, зокрема під час проведення заходів з реалізації програм популяризації читання, української літератури в Україні та за кордоном;
забезпечує популяризацію книжкових видань, виданих за рахунок бюджетних коштів, під час проведення всеукраїнських та міжнародних заходів.
Інформація про видані за результатами мистецького конкурсу книжкові видання розміщується на офіційних веб-сайтах МКІП та Інституту.
Виконавець забезпечує доставку книжкових видань одержувачам за відповідними поштовими адресами.
Обсяг витрат на доставку книжкових видань одержувачам за відповідними поштовими адресами не може перевищувати 5 відсотків їх вартості.
Інститут може здійснювати попередню оплату послуг, пов’язаних із підготовкою та виданням книжкових видань, що згідно з договорами про закупівлю передбачається надати протягом поточного чи наступного бюджетного періоду, у розмірі до 70 відсотків суми договору на строк не більше шести місяців.
( Порядок доповнено пунктом 9-1 згідно з Постановою КМ № 770 від 02.09.2020; в редакції Постанов КМ № 662 від 30.06.2021, № 102 від 04.02.2023 )
10. Використання бюджетних коштів здійснюється з урахуванням необхідності виконання бюджетних зобов’язань минулих років, узятих на облік в органах Казначейства, у разі їх відповідності паспорту бюджетної програми.
11. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законом порядку.
Попередня оплата таких товарів, робіт і послуг проводиться з урахуванням положень бюджетного законодавства.
12. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація, облік зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
13. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
14. Інститут подає щокварталу до 15 числа наступного місяця МКІП узагальнену інформацію про використання бюджетних коштів для її подання до 25 числа Мінфіну.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 червня 2019 р. № 638
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 622 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті Українському інституту книги для підтримки книговидавничої справи та популяризації української літератури у світі" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 68, ст. 2273).
2. Постанова Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2019 р. № 98 "Про внесення зміни до пункту 1 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті Українському інституту книги для підтримки книговидавничої справи та популяризації української літератури у світі" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 17, ст. 587).