• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про схвалення Концепції Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2019-2021 роки

Кабінет Міністрів України  | Розпорядження, Концепція від 22.08.2018 № 578-р
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, Концепція
  • Дата: 22.08.2018
  • Номер: 578-р
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, Концепція
  • Дата: 22.08.2018
  • Номер: 578-р
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 22 серпня 2018 р. № 578-р
Київ
Про схвалення Концепції Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2019-2021 роки
1. Схвалити Концепцію Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2019-2021 роки, що додається.
Визначити Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства державним замовником Програми.
2. Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства разом із заінтересованими центральними органами виконавчої влади розробити і подати Кабінетові Міністрів України проект Закону України "Про Загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2019-2021 роки".
Прем'єр-міністр УкраїниВ.ГРОЙСМАН
Інд. 37
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 22 серпня 2018 р. № 578-р
КОНЦЕПЦІЯ
Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2019-2021 роки
Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма
На сьогодні існує значна кількість громадян, які тривалий час проживають у гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян або сімей.
За даними статистичного бюлетеня Держстату "Житловий фонд України у 2016 році", станом на 1 січня 2017 р. кількість гуртожитків на території України без урахування тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі становила 7713, з яких 5914 гуртожитків розташовані в міських поселеннях, 1799 гуртожитків - у сільській місцевості.
За даними статистичного бюлетеня Держстату "Квартирний облік та кількість наданих квартир в Україні у 2014 році", станом на 1 січня 2015 р. кількість сімей та одиноких громадян, які проживали у гуртожитках та перебували на квартирному обліку, становила 107363, з них 33665 одиноких громадян, 47810 сімей з двох - трьох осіб, 24363 сім'ї - з чотирьох - п'яти осіб та 1525 сімей - з шістьох осіб та більше.
Із загальної кількості сімей та одиноких громадян, які перебували на квартирному обліку станом на 1 січня 2015 р. (657203 громадян), мешканці гуртожитків становили 16,3 відсотка.
Переважна більшість власників гуртожитків позбавлена можливості забезпечити громадян, які в них проживають, іншим житлом.
Для розв'язання проблеми необхідно здійснити передачу гуртожитків у власність територіальних громад шляхом:
затвердження обласними та Київською міською держадміністраціями за погодженням з органами місцевого самоврядування графіка передачі гуртожитків із встановленням строків передачі;
встановлення за поданням Мінрегіону відповідно до затверджених обласними та Київською міською держадміністраціями регіональних та місцевих програм (заходів) обсягів і строків фінансування заходів, передбачених Програмою, за рахунок державного і місцевого бюджетів, інших передбачених законом джерел.
Таким чином, на сьогодні існує необхідність комплексного врегулювання питання щодо передачі гуртожитків із застосуванням єдиного підходу.
Аналіз причин виникнення проблеми та обґрунтування необхідності її розв'язання програмним методом
Вирішення питання щодо передачі гуртожитків у власність територіальних громад ускладнюється насамперед у зв'язку з наявністю таких факторів, як:
комерційна привабливість будівель гуртожитків;
незадовільний стан зазначених будівель та необхідність проведення їх ремонту;
продовження проживання у гуртожитках підприємств, установ та організацій громадян після розірвання з ними трудових відносин;
відсутність єдиного підходу до вирішення питання щодо передачі гуртожитків незалежно від місця їх розташування;
відсутність у державному та місцевому бюджетах достатніх фінансових ресурсів для передачі гуртожитків у власність територіальних громад.
Комплексне розв'язання проблеми можливе шляхом розроблення, затвердження та виконання Загальнодержавної цільової програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2019-2021 роки (далі - Програма).
Мета Програми
Метою Програми є забезпечення передачі гуртожитків державної форми власності та гуртожитків, що були включені до статутних капіталів (фондів) господарських товариств та інших організацій, утворених у процесі приватизації (корпоратизації) колишніх державних (комунальних) підприємств (організацій), у тому числі тих, що в подальшому були передані до статутних капіталів (фондів) інших юридичних осіб або відчужені в інший спосіб, та на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" (далі - суб'єкти господарювання, створені у процесі приватизації (корпоратизації), у власність територіальних громад з метою надання мешканцям таких гуртожитків можливості реалізувати конституційне право на житло шляхом приватизації жилих приміщень в них відповідно до законодавства.
Дія Програми не поширюється на гуртожитки, що перебувають у господарському віданні чи оперативному управлінні військових частин, закладів, установ та організацій Служби безпеки (крім тих, що розташовуються поза межами військових частин, закладів, установ, організацій), та гуртожитки державних навчальних закладів (крім тих, яким надано статус гуртожитків сімейного типу та які призначені для проживання сімей викладачів і працівників таких закладів).
Визначення оптимального варіанта розв'язання проблеми на основі порівняльного аналізу можливих варіантів
Можливі два варіанти розв'язання проблеми.
Перший варіант полягає у здійсненні передачі гуртожитків згідно з окремими рішеннями Кабінету Міністрів України або Мінрегіону.
Недоліками такого варіанта є значний строк реалізації, необхідність прийняття ряду нормативно-правових актів і постійного корегування сум, передбачених для цього у державному бюджеті на відповідний рік.
Другий (оптимальний) варіант поєднання зусиль центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, у власності чи господарському віданні яких перебувають гуртожитки, надання державної підтримки, зокрема фінансової, під час передачі гуртожитків.
Реалізація зазначеного варіанта забезпечує комплексний підхід до вирішення питання щодо передачі гуртожитків у власність територіальних громад та ефективне використання бюджетних коштів.
Шляхи і способи розв'язання проблеми, строк виконання Програми
Передача гуртожитків у власність територіальних громад з можливістю подальшої приватизації громадянами жилих приміщень відповідно до Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" є одним з найефективніших способів забезпечення реалізації конституційного права громадян на житло.
Проблему передбачається розв'язати шляхом:
затвердження обласними та Київською міською держадміністраціями за погодженням з органами місцевого самоврядування графіка передачі гуртожитків із встановленням строків передачі;
встановлення за поданням Мінрегіону відповідно до затверджених обласними та Київською міською держадміністраціями регіональних та місцевих програм (заходів) обсягів і строків фінансування заходів, передбачених Програмою, за рахунок державного і місцевого бюджетів, інших джерел, не заборонених законом.
Строк виконання Програми 2019-2021 роки.
У власність територіальних громад передбачається передати: у 2019 році - 160 гуртожитків; у 2020 році - 167 гуртожитків; у 2021 році - 163 гуртожитки.
Очікувані результати виконання Програми, визначення її ефективності
У результаті виконання Програми у власність територіальних громад планується передати 490 гуртожитків загальною площею 1 141,035 тис. кв. метрів, у тому числі:
271 гуртожиток загальною площею 563,469 тис. кв. метрів, які є об'єктами права державної власності;
219 гуртожитків загальною площею 577,566 тис. кв. метрів, що були включені до статутних капіталів суб'єктів господарювання, створених у процесі приватизації (корпоратизації).
Загальну кількість гуртожитків, що планується передати у власність територіальних громад протягом трьох років відповідно до Програми, визначено з урахуванням інформації обласних та Київської міської держадміністрацій.
Орієнтовна загальна кількість громадян, які матимуть змогу реалізувати конституційне право на житло шляхом приватизації жилих приміщень у гуртожитку, становить 68604 особи.
Ефективність виконання Програми визначається за результатами проведення щорічного моніторингу з урахуванням дотримання строків здійснення та обсягів фінансування передбачених нею заходів, кількості гуртожитків, переданих у власність територіальних громад, чисельності громадян, які набули право власності на житлові приміщення в таких гуртожитках.
Оцінка фінансових, матеріально-технічних, трудових ресурсів, необхідних для виконання Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, та інших джерел, не заборонених законом.
Обсяг видатків, необхідних для виконання Програми, уточнюється під час розроблення проектів Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" та закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Видатки, пов'язані з передачею гуртожитків у власність територіальних громад на частково-компенсаційній або компенсаційній основі відповідно до частини четвертої статті 14 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" , здійснюються з державного бюджету.
Загальний обсяг фінансування, передбачений регіональними програмами передачі гуртожитків у власність територіальних громад, становить 1271664 тис. гривень, з них: з державного бюджету - 244732,5 тис. гривень, з місцевих бюджетів - 1026931,5 тис. гривень.