• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку прийняття, утримання, обслуговування та ведення обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Акт, Форма типового документа, Порядок від 07.05.2024 № 514
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Акт, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 07.05.2024
  • Номер: 514
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Акт, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 07.05.2024
  • Номер: 514
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 7 травня 2024 р. № 514
Київ
Про затвердження Порядку прийняття, утримання, обслуговування та ведення обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок прийняття, утримання, обслуговування та ведення обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, що додається.
2. Міністерству оборони забезпечити визначення заходів з будівництва, утримання, обслуговування та ведення обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд в документах з питань планування територіальної оборони України.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 29


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 травня 2024 р. № 514
ПОРЯДОК
прийняття, утримання, обслуговування та ведення обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд
1. Цей Порядок визначає механізм прийняття, утримання, обслуговування та ведення оперативного обліку військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд (далі - фортифікаційні споруди), будівництво яких здійснено державними замовниками відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 р. № 1415 "Деякі питання підвищення обороноздатності держави на період воєнного стану в Україні" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 11, ст. 707).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
суб’єкт управління фортифікаційною спорудою (далі - суб’єкт управління) - обласна, Київська міська, районна державна (військова) адміністрація, військова адміністрація населеного пункту, до сфери управління якої передається державним замовником фортифікаційна споруда;
балансоутримувач фортифікаційної споруди (далі - балансоутримувач) - визначена суб’єктом управління фортифікаційною спорудою юридична особа публічного права, на балансі якої перебуває фортифікаційна споруда;
утримання та обслуговування фортифікаційних споруд - комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, фінансового та іншого характеру, спрямованих на підтримання фортифікаційних споруд у стані, прийнятному для використання за призначенням;
оперативний облік фортифікаційних споруд - система збору та узагальнення інформації щодо кількісної та якісної характеристики фортифікаційних споруд, що ведеться за відповідною номенклатурою на підставі наданих балансоутримувачем звітних документів (паспорта фортифікаційної споруди та акта прийняття балансоутримувачем фортифікаційної споруди);
паспорт фортифікаційної споруди - документ, складений за формою, затвердженою Міноборони, який містить інформацію про фортифікаційну споруду, її основні елементи, заходи щодо дообладнання та утримання фортифікаційної споруди.
Термін "державний замовник" вживається у значенні, наведеному в постанові Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 р. № 1415 "Деякі питання підвищення обороноздатності держави на період воєнного стану в Україні".
3. Фортифікаційні споруди передаються державним замовником суб’єкту управління або залишаються в сфері управління державного замовника, якщо суб’єкт управління, в межах території відповідальності якого побудована фортифікаційна споруда, був державним замовником будівництва.
4. Після завершення будівництва фортифікаційної споруди державні замовники протягом п’яти днів:
організовують підготовку паспорта фортифікаційної споруди;
повідомляють відповідній обласній, Київській міській державній (військовій) адміністрації, в межах території відповідальності якої здійснювалося будівництво фортифікаційної споруди, про завершення будівництва.
Обласна, Київська міська державна (військова) адміністрація, в межах території відповідальності якої здійснювалося будівництво фортифікаційної споруди, протягом п’яти днів після отримання повідомлення від державного замовника про закінчення будівництва:
приймає рішення про прийняття фортифікаційної споруди від державного замовника до сфери управління відповідної обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації;
у разі потреби визначає відповідну районну державну (військову) адміністрацію, військову адміністрацію населеного пункту (за згодою), в межах території відповідальності якої здійснювалося будівництво фортифікаційної споруди, до сфери управління якої буде передана фортифікаційна споруда від державного замовника.
Про зазначене рішення обласна, Київська міська державна (військова) адміністрація повідомляє державному замовнику та військовому командуванню, в межах території відповідальності яких здійснювалося будівництво фортифікаційної споруди, про визначеного суб’єкта управління.
Суб’єкт управління протягом п’яти днів після отримання рішення обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації:
визначає балансоутримувача;
утворює комісію з приймання-передачі фортифікаційної споруди, до складу якої включає представників суб’єкта управління, державного замовника, балансоутримувача та військового командування, в межах території відповідальності якого розташована фортифікаційна споруда, та призначає її голову.
Комісія протягом десяти днів з дня утворення здійснює приймання фортифікаційної споруди від державного замовника та її передачу до суб’єкта управління, оформляє акт приймання балансоутримувачем фортифікаційної споруди (додаток 1) та подає його на затвердження суб’єкту управління.
Суб’єкт управління протягом п’яти днів з моменту отримання акта приймання балансоутримувачем фортифікаційної споруди затверджує його та забезпечує взяття на облік фортифікаційної споруди, що належить до сфери його управління, про що повідомляє Міноборони та військовому командуванню, в межах території відповідальності якого розташована фортифікаційна споруда.
5. У разі коли фортифікаційна споруда залишається в сфері управління державного замовника, державний замовник протягом п’яти днів після завершення її будівництва:
організовує підготовку паспорта фортифікаційної споруди;
визначає балансоутримувача;
забезпечує прийняття балансоутримувачем фортифікаційної споруди та повідомляє про це Міноборони та військовому командуванню, в межах території відповідальності якого розташована фортифікаційна споруда;
забезпечує взяття на облік фортифікаційної споруди.
6. Прийняті суб’єктами управління державної або комунальної власності фортифікаційні споруди в разі потреби можуть передаватися до сфери управління інших суб’єктів управління об’єктами державної або комунальної власності відповідно до Положення про порядок передачі об’єктів права державної власності і Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об’єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об’єктів у державну власність, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 р. № 1482 "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 38, ст. 1405).
7. Фортифікаційна споруда закріплюється суб’єктом управління за балансоутримувачем на праві господарського відання або оперативного управління.
Про зміну балансоутримувача суб’єкт управління, до сфери управління якого передана фортифікаційна споруда, протягом п’яти днів повідомляє Міноборони та військовому командуванню, в межах території відповідальності якого розташована фортифікаційна споруда.
8. Балансоутримувач забезпечує утримання фортифікаційної споруди в стані, придатному для її використання за призначенням, відповідно до комплектності фортифікаційної споруди згідно з паспортом фортифікаційної споруди.
9. Утримання та обслуговування фортифікаційних споруд здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів місцевих бюджетів, передбачених на проведення заходів та робіт з територіальної оборони, а також інших джерел, не заборонених законодавством, зокрема:
фортифікаційних споруд, що перебувають у державній власності, - за рахунок коштів державного бюджету, передбачених обласним державним (військовим) адміністраціям, та субвенцій з місцевих бюджетів державному бюджету;
фортифікаційних споруд, що перебувають у комунальній власності, - за рахунок коштів місцевих бюджетів.
10. У разі необхідності використання фортифікаційної споруди підрозділами Збройних Сил для забезпечення здійснення заходів з безпеки та оборони фортифікаційна споруда передається за рішенням суб’єкта управління у тимчасове користування підрозділам Збройних Сил, визначеним у зверненні військового командування, в межах території відповідальності якого розташована фортифікаційна споруда.
Передача балансоутримувачем фортифікаційної споруди у тимчасове користування підрозділу Збройних Сил та повернення її балансоутримувачу, а також передача між підрозділами Збройних Сил здійснюється згідно з актом приймання-передачі фортифікаційної споруди (додаток 2).
11. Утримання та обслуговування фортифікаційної споруди на час її тимчасового використання здійснюється у порядку, визначеному Міноборони.
12. Рішення щодо здійснення будь-яких конструктивних змін, які передбачають внесення змін до паспорта фортифікаційної споруди або повний чи частковий демонтаж фортифікаційної споруди, приймається суб’єктом управління за погодженням з військовим командуванням, в межах території відповідальності якого розташована фортифікаційна споруда.
13. Ведення оперативного обліку фортифікаційних споруд здійснюється у порядку, визначеному Міноборони.
Додаток 1
до Порядку
АКТ
приймання балансоутримувачем фортифікаційної споруди
Додаток 2
до Порядку
АКТ
приймання-передачі фортифікаційної споруди