• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Угода між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі освіти, науки та культури

Молдова, Кабінет Міністрів України  | Угода, Міжнародний документ від 20.03.1993
Реквізити
  • Видавник: Молдова, Кабінет Міністрів України
  • Тип: Угода, Міжнародний документ
  • Дата: 20.03.1993
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Молдова, Кабінет Міністрів України
  • Тип: Угода, Міжнародний документ
  • Дата: 20.03.1993
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Угода
між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво в галузі освіти, науки та культури
Дата підписання: 20.03.1993
Дата набрання чинності: 09.02.1995
Уряд України та Уряд Республіки Молдова, що надалі іменуються "Договірні Сторони",
спираючись на історичні корені дружби між народами обох країн,
намагаючись сприяти взаємозбагаченню, збереженню й розвиткові національних культур народів України та Республіки Молдова,
будучи зацікавленими в розвиткові та поглибленні співробітництва й обміну в галузі освіти, науки та культури,
реалізуючи положення Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та Паризької Хартії для нової Європи від 31 грудня 1990 року,
домовились про наступне:
Договірні Сторони розвиватимуть і підтримуватимуть співробітництво між відповідними організаціями та установами обох країн у галузі освіти, науки та культури, спорту, туризму та молодіжної політики, видавничої справи та преси, радіо й телебачення, кінематографії на принципах взаємної поваги, паритетності та добросусідства.
Договірні Сторони докладатимуть усіх зусиль, у тому числі шляхом укладення окремих угод, для збереження й розвитку етнічної, мовної та культурної самобутності громадян молдавської (румунської) національності, що проживають на території Республіки Молдова.
Для цього Договірні Сторони:
відкриватимуть у місцях компактного проживання осіб молдавської (румунської) та української національностей і відповідно до потреб громадян дошкільні заклади, школи, в тому числі музичні та художні, з молдавською (румунською) мовами навчання в Україні і з українською мовою навчання в Республіці Молдова, забезпечуючи їх необхідними програмами, підручниками та іншою навчально-методичною літературою, а також кваліфікованими кадрами;
забезпечать доступ національним меншинам до цінностей їх національних культур;
нададуть підтримку традиційним жанрам народного мистецтва в місцях компактного проживання вказаних груп населення;
сприятимуть створенню бібліотек і забезпеченню їх літературою та передплатою періодичних видань рідною мовою національних груп;
сприятимуть створенню необхідних умов для забезпечення релігійних потреб національних меншин;
заохочуватимуть відкриття музеїв, театрів і інших закладів, що пов'язані з культурою інших країн, а також сприятимуть діяльності національних культурних товариств;
сприятимуть відкриттю на територіях своїх держав фірмових магазинів для реалізації відповідно молдавської та української літератур, грамплатівок, художньої продукції, виробів народних промислів, національних музичних інструментів і т.п.
Договірні Сторони розвиватимуть співробітництво в галузі освіти та науки шляхом:
підготовки, підвищення кваліфікації, перепідготовки та стажування кадрів у навчальних закладах України та Республіки Молдова;
обміну студентами, аспірантами, викладачами, науково-педагогічними кадрами, вченими та фахівцями (у тому числі й шляхом взаємного надання стипендій і направлень на навчальну практику та стажування);
стимулювання та підтримки прямих контактів між органами управління освітою, навчальними закладами, науковими установами, підприємствами, окремими вченими та фахівцями обох країн;
виконання спільних науково-дослідних проектів, обміну результатами досліджень, а також науковою, науково-технічною й науково-методичною інформацією та документацією;
проведення спільних наукових, науково-методичних конференцій, симпозіумів, семінарів, виставок, а також запрошення вчених і фахівців на наукові конференції, які проводяться на території однієї з держав;
створення спільних науково-технічних, науково-методичних центрів і творчих колективів;
підтримки та розвитку зв'язків між підприємствами обох держав, що працюють за замовленнями державних систем освіти.
Договірні Сторони взаємно визнають документи про загальну середню освіту єдиного державного зразка.
Сторони проведуть необхідну роботу, пов'язану із взаємним визнанням дипломів про середню професійно-технічну, вищу освіту та про вчені ступені й звання.
Договірні Сторони вирішуватимуть питання захисту інтелектуальної та промислової власності, яка створюється в рамках наукового співробітництва, з дотриманням норм міжнародного права та чинного законодавства кожної держави.
Договірні Сторони сприятимуть співробітництву в галузі культури у таких формах:
проведення днів культури Республіки Молдова в Україні та України в Республіці Молдова;
здійснення безпосереднього співробітництва між музичними та театральними закладами України й Республіки Молдова в організації гастролей, фестивалів і свят;
запрошення виконавців на ролі в спектаклях, обмін диригентами, режисерами-постановниками, сценографами;
запрошення діячів культури та мистецтва іншої країни до участі в фестивалях, конкурсах, симпозіумах, конференціях, що проводяться в своїй країні;
проведення спільних заходів, присвячених знаменним датам історії та культури народів обох країн;
обмін делегаціями для вивчення досвіду в сфері музики, театру, самодіяльної художньої творчості, декоративно-прикладного мистецтва;
заохочення прямого співробітництва між органами управління та закладами культури областей, міст і районів обох країн.
Договірні Сторони докладатимуть зусиль для збереження на територіях своїх держав пам'ятників і об'єктів, що пов'язані з молдавською та українською історією й культурою, забезпечуючи їх облік, реставрацію та збереження.
Договірні Сторони підтримуватимуть проведення спільних археологічних, етнографічних і фольклорних досліджень в Україні та в Республіці Молдова, а також пряме співробітництво між музеями обох країн.
Договірні Сторони сприятимуть установленню пам'ятників, бюстів, меморіальних знаків видатним особам, пов'язаним з історією та культурою Молдови та України.
Договірні Сторони сприятимуть поверненню колишнім власникам духовно-релігійних цінностей, що становлять історичне та культурне надбання однієї країни, і які опинилися в різні історичні періоди на території іншої країни.
Договірні Сторони сприятимуть обміну інформацією, копіями документів і виданнями в галузі архівів. Фахівцям надаватиметься можливість для проведення дослідницької роботи в архівах у відповідності з чинним законодавством кожної держави та міжнародними нормами.
Договірні Сторони заохочуватимуть усі види книгообміну між публічними бібліотеками, вищими навчальними закладами, академічними та іншими культурними, художніми й науковими установами.
Договірні Сторони заохочуватимуть співробітництво діячів кіно та кінематографічних організацій обох країн, включаючи обмін, купівлю фільмів і відеопродукції, участь у фестивалях, обмін рекламними матеріалами й кіноафішами, журналами та іншими публікаціями у цій галузі.
Договірні Сторони сприятимуть розширенню контактів між радіотелевізійними компаніями обох країн з метою організації спільних програм, трансляції та ретрансляції передач радіостанцій і телебачення в райони, з компактним проживанням громадян молдавської (румунської) національності в Україні та української національності в Республіці Молдова, створенню молдавської редакції на радіо й телебаченні України та української редакції на радіо й телебаченні Республіки Молдова.
Договірні Сторони сприятимуть розвиткові співробітництва в галузі фізичної культури та спорту, туризму й молодіжної політики на основі окремих угод між відповідними організаціями.
Договірні Сторони сприятимуть співробітництву між їх компетентними органами з метою запобігання незаконному переміщенню культурних та історичних цінностей на територіях своїх держав.
Сторони сприятимуть поверненню цих цінностей їх законним власникам.
Договірні Сторони з метою виконання положень цієї Угоди розроблятимуть конкретні програми співробітництва та обміну, що матимуть організаційні та фінансові умови їх реалізації.
Згідно з цією Угодою зацікавлені міністерства, відомства, установи, громадські та інші організації обох країн можуть укладати між собою прямі угоди та програми співробітництва.
Ця Угода укладається терміном на 5 років. Її дія буде автоматично продовжена на наступний п'ятирічний період, доки одна з Договірних Сторін не повідомить письмово іншу Сторону про своє бажання денонсувати її не пізніше, ніж за 6 місяців до закінчення терміну дії цієї Угоди.
Доповнення та зміни до цієї Угоди вносяться за письмовою згодою Сторін.
Ця Угода набуває чинності після обміну дипломатичними нотами, в яких Договірні Сторони повідомлять одна одну про виконання юридичних вимог, необхідних для введення її в дію.
Укладено в м.Кишиневі 20 березня 1993 року в двох примірниках, кожний українською та молдавською (румунською) мовами, при цьому обидва тексти мають однакову силу.
За Уряд України За Уряд Республіки Молдова
(підпис) (підпис)