У К А З
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
( Указ втратив чинність на підставі Указу Президента N 1578/99 від 16.12.99 )
Про порядок застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ
З метою забезпечення запровадження механізму застосування односторонніх обмежень імпорту відповідно до норм та принципів системи ГАТТ/СОТ, закріплення цих норм і принципів у законодавстві України та відповідно до частини другої статті 25 Конституційного Договору між Президентом України та Верховною Радою України "Про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України"
постановляю:
1. Затвердити Положення про порядок застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ (додається).
2. Покласти на Міжвідомчу комісію з питань регулювання імпорту виконання функцій щодо розслідування наявності причинно-наслідкових зв'язків між зростанням обсягу імпорту товару та заподіянням серйозної шкоди галузі національного виробництва або загрозою її заподіяння.
3. Уповноважити Міжвідомчу комісію з питань регулювання імпорту давати роз'яснення щодо Положення про порядок застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ.
4. Зобов'язати Міжвідомчу комісію з питань регулювання імпорту інформувати Світову організацію торгівлі про:
- порушення розслідування наявності причинно-наслідкових зв'язків між зростанням обсягу імпорту товару та заподіянням серйозної шкоди галузі національного виробництва або загрозою її заподіяння;
- наявність причинно-наслідкових зв'язків між зростанням обсягу імпорту товару та заподіянням серйозної шкоди галузі національного виробництва або загрозою її заподіяння;
- прийняття рішення про застосування або продовження строку застосування обмеження імпорту товару;
- про зміни в законодавстві України щодо застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ.
Президент України | Л.КУЧМА |
м. Київ, 27 червня 1996 року N 478/96 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 27 червня 1996 року N 478/96
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок застосування обмежень імпорту товару відповідно до норм і принципів системи ГАТТ/СОТ
1. Це Положення визначає порядок застосування в Україні обмежень імпорту товару (незалежно від країни його походження) у разі значного порушення рівноваги між товаром вітчизняного виробництва та відповідним імпортним товаром на внутрішньому ринку України.
2. У цьому Положенні терміни вживаються у такому значенні:
галузь національного виробництва - усі вітчизняні товаровиробники певного товару або ті з них, чий сумарний випуск певного товару становить основну частку виробництва такого товару в Україні;
серйозна шкода - значне загальне послаблення на внутрішньому ринку України позицій галузі національного виробництва щодо певного товару;
загроза заподіяння серйозної шкоди - наближення серйозної шкоди, яка неминуче випливає з обставин, що склалися на внутрішньому ринку України;
обмеження імпорту товару - тарифні або нетарифні (кількісні) заходи, які застосовуються в установленому порядку щодо імпорту певного товару за умови, що певний товар імпортується в Україну в кількостях, які зростають в абсолютних величинах або стосовно обсягів виробництва цього товару в Україні, що призводить або може призвести до заподіяння серйозної шкоди галузі національного виробництва;
тарифні обмеження імпорту товару - заходи, пов'язані із застосуванням ввізного мита до товару, що імпортується в Україну;
нетарифні (кількісні) обмеження імпорту товару - заходи, що обмежують обсяг товару, який імпортується в Україну протягом визначеного строку;
короткострокове обмеження імпорту товару - обмеження імпорту товару на строк не більше 180 днів;
тимчасове обмеження імпорту товару - тарифне обмеження імпорту товару на строк не більше 200 днів, яке застосовується в установленому порядку за наявності критичних обставин, коли є підстави вважати, що зростання обсягів імпорту певного товару може заподіяти серйозну шкоду, яку буде важко ліквідувати.
3. Обмеження імпорту товару застосовуються на строк, необхідний для запобігання заподіянню галузі національного виробництва серйозної шкоди або її усунення.
4. Обмеження імпорту товару застосовуються таким чином, щоб у результаті їх застосування очікувані обсяги імпорту відповідного товару були не нижчими від середнього рівня імпорту цього товару, який обчислюється за останні три роки, щодо яких є статистичні дані. У виняткових випадках допускається застосування більш суворих обмежень імпорту за наявності відповідного обгрунтування необхідності застосування таких обмежень для запобігання заподіянню серйозної шкоди або її усунення.
5. Обмеження імпорту товару не застосовуються до товару походженням з країни, що розвивається, якщо обсяги імпорту в Україну цього товару із зазначеної країни не перевищують трьох відсотків від загальних обсягів експорту цього товару, за умови, що загальні обсяги імпорту цього товару в Україну з країн, що розвиваються, не перевищують дев'яти відсотків від загальних обсягів імпорту цього товару в Україну.
6. Обмеження імпорту товару застосовуються на строк до чотирьох років, а у випадках, коли внаслідок погіршення стану галузі національного виробництва дальше вжиття обмежень імпорту необхідне для запобігання заподіянню серйозної шкоди або її усунення, цей строк може бути продовжено до восьми років у порядку, передбаченому цим Положенням. При цьому до строку застосування обмеження імпорту товару зараховується строк застосування тимчасового обмеження імпорту товару, якщо таке тимчасове обмеження було застосовано.
У випадках, коли щодо певного товару застосовується обмеження імпорту на строк, що перевищує один рік, через рівні періоди часу здійснюється поступова лібералізація такого обмеження.
У випадках, коли щодо певного товару застосовується обмеження імпорту на строк, що перевищує три роки, з моменту сплину половини такого строку можливе припинення заходів щодо обмеження імпорту або їх лібералізація.
Обмеження імпорту товару, строк застосування яких було продовжено відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть бути суворішими, ніж ті, що передували такому продовженню, та підлягають перегляду і лібералізації в загальному порядку.
Наступне обмеження імпорту товару може застосовуватися щодо певного товару, якщо після закінчення застосування попереднього обмеження імпорту сплинув строк, який дорівнює строку застосування попереднього обмеження, але не раніше, ніж через два роки.
У випадку застосування короткострокового обмеження імпорту товару наступне короткострокове обмеження імпорту товару застосовується за умови, що за останні п'ять років, які передують запровадженню короткострокового обмеження імпорту товару, такі обмеження застосовувались не більш як два рази і минув один рік від дня запровадження попереднього короткострокового обмеження імпорту товару.
7. Рішення про застосування тарифних обмежень імпорту товару, за винятком тарифних обмежень щодо підакцизних товарів, приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міжвідомчої комісії з питань регулювання імпорту (далі - Комісія) після попереднього розгляду та схвалення Митно-тарифною радою України пропозицій, поданих Комісією. У випадку внесення Комісією подання про застосування тарифних обмежень імпорту підакцизних товарів Кабінет Міністрів України звертається з відповідними пропозиціями до Верховної Ради України для вирішення питання в установленому порядку.
Рішення про застосування нетарифних (кількісних) обмежень імпорту товару приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства економіки України з визначенням розподілу між країнами, з яких імпортується відповідний товар, граничних обсягів імпорту цього товару, які дозволяється імпортувати в Україну протягом визначеного строку. Зазначене подання Міністерства економіки України готується на підставі рішення Комісії. Розподіл граничних обсягів імпорту відповідного товару між країнами, з яких імпортується товар, визначається на підставі пропозицій Комісії.
Рішення Кабінету Міністрів України про застосування тарифних або нетарифних (кількісних) обмежень імпорту товару набирає чинності через шість днів після його опублікування в газеті "Урядовий кур'єр".
8. Комісія розглядає питання щодо застосування обмежень імпорту товару на підставі письмового звернення заінтересованих міністерств, центральних органів державної виконавчої влади, об'єднань товаровиробників, окремих суб'єктів підприємницької діяльності України.
Звернення має містити дані щодо:
- обсягу імпортних поставок товару, співвідношення рівня імпортних поставок товару і рівня його виробництва та споживання в Україні за останні три роки;
- цін на імпортний товар за останні три роки, у випадках, коли має місце значне зниження таких цін порівняно з ціною відповідного товару, що виробляється в Україні;
- стану галузі національного виробництва за останні три роки, щодо яких є відомості про використання виробничих потужностей та обсяги виробництва товарів, запаси товару, кількість проданого товару, частину ринку, охоплену цим виробництвом, ціну товару, прибутки, доходи на інвестований капітал, рівень ліквідності товару, зайнятість населення на виробництві товару.
9. Після одержання зазначеної інформації голова Комісії оголошує консультації між членами Комісії, які проводяться у десятиденний строк після такого оголошення.
Консультації за рішенням голови Комісії можуть проводитися в письмовій формі. У цьому випадку члени Комісії через вісім днів після оголошення головою Комісії консультацій подають письмові висновки до секретаріату Комісії.
10. Члени Комісії під час проведення консультацій розглядають питання щодо наявності даних, які підтверджують існування серйозної шкоди галузі національного виробництва або загрозу її заподіяння, та готують пропозиції щодо заходів, необхідних для усунення серйозної шкоди галузі національного виробництва або запобігання її заподіянню.
11. За результатами проведених між членами Комісії консультацій та з урахуванням внесених ними пропозицій Комісія приймає рішення про порушення розслідування щодо наявності причинно-наслідкових зв'язків між зростанням обсягу імпорту та заподіянням серйозної шкоди галузі національного виробництва або загрозою її заподіяння (далі - розслідування) чи про відсутність такої шкоди або загрози її заподіяння та непроведення зазначеного розслідування.
Повідомлення про прийняте рішення Комісії публікується у газеті "Урядовий кур'єр".
12. Заінтересовані сторони, представники країни, що експортує товар в Україну, мають право брати участь у розслідуванні, надавати Комісії у письмовій або іншій формі інформацію, документи та матеріали, які є обов'язковими до розгляду Комісією, а також одержувати на письмовий запит від Комісії інформацію, необхідну для захисту їх інтересів, крім тієї, яка визначається інформацією з обмеженим доступом відповідно до законодавства України.
13. Під час розслідування Комісія вивчає наявну інформацію, документи, матеріали. При цьому звертається особлива увага на фактори, які впливають на ситуацію, що склалася у галузі національного виробництва і на внутрішньому ринку України щодо певного товару, а саме:
- темпи та обсяги зростання імпорту певного товару з позначенням такого зростання в абсолютних величинах або стосовно обсягів виробництва цього товару в Україні;
- зміна структури внутрішнього ринку певного товару у зв'язку зі зростанням імпорту товару;
- зміна співвідношення обсягів виробництва в Україні певного товару та продажу цього товару і, як наслідок, зміна завантаженості виробничих потужностей галузі національного виробництва;
- зміна співвідношення між доходами та витратами під час виробництва в Україні певного товару;
- проблеми зайнятості населення, що виникають у зв'язку зі зростанням обсягу імпорту певного товару та скороченням, як наслідок, виробництва такого товару в Україні;
- експортний потенціал країни походження товару, що імпортується в Україну, або країни, що експортує такий товар в Україну.
14. Строк розслідування становить дев'ять місяців. У разі потреби цей строк може бути продовжено за рішенням Комісії, але не більш як на два місяці.
15. За результатами розслідування у строки, передбачені пунктом 14 цього Положення, Комісія на своєму засіданні приймає рішення про наявність або відсутність причинно-наслідкових зв'язків між зростанням обсягу імпорту та заподіянням серйозної шкоди галузі національного виробництва або загрозою її заподіяння, а також про заходи щодо запровадження тарифних і нетарифних (кількісних) обмежень імпорту товару та вносить його до відповідного органу згідно з пунктом 7 цього Положення.
Рішення Комісії публікуються у газеті "Урядовий кур'єр".
16. У випадках, коли Комісія прийняла рішення про заходи щодо запровадження нетарифних (кількісних) обмежень імпорту товару, вона готує пропозиції Кабінету Міністрів України щодо розподілу між країнами, з яких імпортується відповідний товар, граничних обсягів імпорту цього товару, які дозволяється імпортувати в Україну протягом визначеного строку. При цьому Комісія вживає заходів щодо досягнення домовленостей про розподіл квоти між такими країнами. У разі відсутності такої домовленості пропозиції грунтуються на пропорційному розподілі між відповідними країнами залежно від кількості або вартості імпортованого ними товару за попередній період.
17. У випадках, коли є підстави вважати, що зростання обсягів імпорту певного товару може заподіяти серйозну шкоду, яку буде важко ліквідувати, Комісія вносить до Кабінету Міністрів України пропозиції про застосування тимчасового обмеження імпорту товару.
Пропозиції, зазначені в абзаці першому цього пункту, Комісія вносить з власної ініціативи або за зверненням, що надійшло до Комісії відповідно до пункту 8 цього Положення, на підставі консультацій, які проводяться в установленому порядку.
У випадку внесення пропозицій з ініціативи Комісії вона одночасно з внесенням таких пропозицій розпочинає розслідування, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Положенням; при цьому строк розслідування не може перевищувати строку застосування тимчасового обмеження імпорту товару.
За результатами розслідування Комісія вносить пропозиції про перегляд рішення про застосування тимчасового обмеження імпорту товару.
18. У випадку застосування обмежень імпорту товару, строк яких перевищує один рік, Кабінетом Міністрів України може бути прийнято рішення щодо лібералізації застосовуваних обмежень імпорту товару за поданням Комісії чи внесено відповідні пропозиції щодо підакцизних товарів до Верховної Ради України.
Комісія готує пропозиції щодо поступової лібералізації застосовуваного обмеження імпорту строком, що перевищує один рік.
У випадках, коли строк застосовуваного обмеження імпорту товару перевищує три роки, Комісія, до закінчення половини строку застосування такого обмеження, розглядає питання щодо можливості дострокового припинення або лібералізації обмежень імпорту товару. У разі якщо Комісія дійде висновку щодо необхідності припинення застосовуваних обмежень імпорту товару або їх лібералізації вона вносить подання Кабінету Міністрів України, який може прийняти відповідне рішення чи внести відповідні пропозиції щодо підакцизних товарів до Верховної Ради України.
19. У разі застосування обмежень імпорту товару, в тому числі продовження строку застосування таких обмежень, Кабінет Міністрів України забезпечує створення системи еквівалентних поступок та торговельних компенсацій за несприятливі наслідки тим країнам, стосовно яких ужито обмеження імпорту. Пропозиції щодо заходів, які становлять таку систему, готує Комісія.
Глава Адміністрації Президента України | Д.ТАБАЧНИК |