КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 1 червня 2020 р. № 475 Київ |
Деякі питання провадження діяльності з усиновлення дітей
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Внести до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 79, ст. 2660; 2010 р., № 1, ст. 38, № 86, ст. 3046; 2011 р., № 85, ст. 3110; 2015 р., № 66, ст. 2184; 2016 р., № 56, ст. 1942; 2019 р., № 56, ст. 1946), зміни, що додаються.
2. З метою організаційно-правового забезпечення якісного навчання кандидатів в усиновлювачі зупинити на період до 1 вересня 2020 р. дію абзацу одинадцятого пункту 22, пункту 25, абзацу дванадцятого пункту 26 Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 79, ст. 2660; 2019 р., № 56, ст. 1946).
3. Установити, що:
під час карантину у зв’язку із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, строки дії документів, визначені абзацом п’ятнадцятим пункту 22 та абзацом першим пункту 35 Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 79, ст. 2660; 2019 р., № 56, ст. 1946), продовжуються на строк дії такого карантину;
під час продовження строку дії висновку про можливість бути усиновлювачами особи, які взяті на облік кандидатів в усиновлювачі до 1 вересня 2020 р., звільняються від проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Прем'єр-міністр України | Д.ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 червня 2020 р. № 475
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей
1. Абзац четвертий пункту 2 викласти в такій редакції:
"Штатна чисельність працівників уповноваженого органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань дітей, служби у справах дітей обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, які забезпечують провадження діяльності з усиновлення, встановлюється в межах граничної чисельності працівників (не менше ніж дві особи) з розрахунку один працівник на 300 дітей, які перебувають у такій службі на обліку дітей, що можуть бути усиновлені.".
2. Пункт 2-1 викласти в такій редакції:
"2-1. Усиновлення дитини, яка є громадянином України, іноземцями проводиться відповідно до вимог статті 283 Сімейного кодексу України та у разі, коли протягом року перебування дитини на обліку Мінсоцполітики вжито вичерпних заходів щодо влаштування дитини в сім’ю громадян України, проте таке влаштування не відбулося. До таких заходів належать, зокрема:
надання інформації про таку дитину громадянам України - потенційним кандидатам в усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі в порядку, передбаченому законодавством;
розміщення повідомлення про дитину, яка може бути усиновлена, відповідно до пунктів 46 і 47 цього Порядку в засобах масової інформації, на офіційних веб-сайтах районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад, уповноваженого органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань дітей, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та Мінсоцполітики, веб-сайтах установ і організацій відповідно до укладених договорів про співпрацю.
У разі виведення дитини із дитячого будинку сімейного типу, прийомної сім’ї, звільнення опікуна, піклувальника від виконання повноважень служба у справах дітей проводить аналіз причин такого виведення чи звільнення.
Інформація про причини виведення дитини із дитячого будинку сімейного типу, прийомної сім’ї, звільнення опікуна, піклувальника від виконання повноважень зазначається в довідці про вжиття вичерпних заходів для влаштування дитини в сім’ю громадян України.
Інформація про вжиті заходи невідкладно вноситься до Єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів (далі - Єдиний банк даних).".
3. Пункт 3 після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту:
"У разі коли місцем походження дитини є територія села, селища об’єднаної територіальної громади, таку дитину бере на облік служба у справах дітей районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради за місцем розташування такої територіальної громади.".
У зв’язку з цим абзац другий вважати абзацом третім.
4. Пункт 7 доповнити абзацом такого змісту:
"У разі коли місцем походження дитини є територія села, селища об’єднаної територіальної громади, для взяття дитини на місцевий облік служба у справах дітей виконавчого органу відповідної ради направляє до відповідної служби у справах дітей районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради клопотання разом із завіреними належним чином копіями документів, зазначених у пунктах 5 і 6 цього Порядку. Служба у справах дітей районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради протягом трьох робочих днів з дати надходження клопотання бере дитину на місцевий облік та інформує службу у справах дітей виконавчого органу сільської, селищної ради територіальної громади.".
5. Абзац перший пункту 8 викласти в такій редакції:
"8. У день взяття дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, на місцевий облік служба у справах дітей вносить інформацію до обліково-статистичної картки дитини в Єдиному банку даних.".
6. Абзац сьомий пункту 9 викласти в такій редакції:
"2) серед осіб, що перебувають на обліку потенційних опікунів та піклувальників, виявилася особа, яка бажає взяти її під опіку чи піклування, про що до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду нею подано відповідну заяву та документи. Рішення про призначення опіки чи піклування приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади протягом одного місяця з дня отримання відповідної заяви та документів.".
7. Абзац четвертий пункту 12 викласти в такій редакції:
"2) серед осіб, що перебувають на обліку потенційних опікунів та піклувальників, виявилася особа, яка бажає взяти її під опіку чи піклування, про що до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду нею подано відповідну заяву та документи. Рішення про призначення опіки чи піклування приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади протягом одного місяця з дня отримання відповідної заяви та документів.".
8. У пункті 12-1:
1) в абзаці першому:
у першому реченні після слова "трьох" доповними словом "робочих";
у другому реченні слова "медичне обстеження проводиться" замінити словами "медичне обстеження дитини проводиться у присутності законного представника дитини або представника органу опіки та піклування (за довіреністю)";
доповнити абзац реченням такого змісту: "У разі необхідності строк може бути продовжено до завершення всіх обов’язкових медичних досліджень, але не більше ніж на три місяці.";
2) абзац другий доповнити реченням такого змісту: "Кожний примірник висновку містить примітку з відомостями про законного представника дитини або представника органу опіки та піклування, у присутності якого проведено додаткове медичне обстеження, та його підписом.".
9. Пункт 21 викласти в такій редакції:
"21. Облік громадян України, які постійно проживають на території України і бажають усиновити дитину, ведеться службами у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання таких громадян.".
10. Перше речення абзацу першого пункту 22 після слів "служби у справах дітей" доповнити словами "районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради".
11. В абзаці третьому пункту 27 слова "два роки" замінити словами "один рік".
12. Пункт 33 викласти в такій редакції:
"33. Громадяни України, які проживають за межами України, та іноземці, які бажають усиновити дитину, що проживає в Україні, подають Мінсоцполітики такі документи:
1) нотаріально засвідчену заяву про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі, в якій зазначається адреса проживання заявника (за наявності кількох місць проживання - адреса кожного з них), паспортні дані, номер телефону та адреса електронної пошти;
2) копію паспорта громадянина України, копію паспорта іноземця або іншого документа, що посвідчує особу (у чотирьох примірниках);
3) висновок про можливість заявників бути усиновлювачами, що видається компетентним органом країни проживання (у трьох примірниках).
У висновку зазначаються адреса, житлово-побутові умови (кількість спальних кімнат, опис кімнати, визначеної для проживання дитини, кількість осіб, які також проживатимуть у такій кімнаті, їх стать і вік, наявність умов для проживання дитини), біографічні дані, склад сім’ї (кількість осіб, які проживають разом із заявником, ступінь родинного зв’язку, наявність власних дітей), ставлення заявників до усиновлення, проходження підготовки з питань прийняття та виховання усиновленої дитини, попереднє ознайомлення з вимогами щодо усиновлення в Україні дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, інформація щодо раніше усиновлених дітей, їх стану здоров’я, розвитку, виховання, умов проживання, перебування в сім’ї під соціальним супроводженням після усиновлення дитини. Висновок повинен містити рекомендації щодо кількості, віку, стану здоров’я дітей, яких можуть усиновити заявники, та інформацію щодо можливості усиновлення дитини з інвалідністю. У разі бажання усиновити дитину, яка має інвалідність або інші захворювання, в рекомендаціях щодо стану здоров’я дитини зазначається вичерпний перелік хвороб, за наявності яких заявникам рекомендовано усиновлення дитини. У висновку зазначається, чи можливе усиновлення дитини, яка страждає на хворобу, внесену до переліку захворювань.
Висновок не повинен містити рекомендації щодо усиновлення конкретних дітей та зазначення відомостей про них, за винятком усиновлення родичами дитини, усиновлення братів/сестер раніше усиновленої дитини.
Висновок повинен містити рекомендації щодо заходів з адаптації усиновленої дитини до умов проживання у новому середовищі (мовна адаптація, наявність спеціальних знань, навичок і умов для навчання, розвитку та соціалізації дитини).
У висновку також зазначається інформація про наявність (відсутність) рішень суду щодо визнання заявників недієздатними, позбавлення їх батьківських прав, скасування усиновлення або визнання його недійсним, відібрання у них дітей, а також про факти відмови заявників від виховання власних чи раніше усиновлених дітей.
Компетентний орган, що видає висновок про можливість бути усиновлювачами, зазначає в ньому інформацію щодо мінімального рівня доходу на особу, встановленого для регіону країни перебування заявників, з посиланням на відповідний нормативно-правовий акт, яким визначено такий рівень.
До висновку додається нотаріально засвідчена копія документа, що підтверджує факт укладення договору між усиновлювачами та відповідною організацією з питань усиновлення дітей на території іноземної держави, із зазначенням зобов’язання організації та усиновлювачів щодо своєчасного надання консульській установі чи дипломатичному представництву України звітів, інформації про будь-які надзвичайні випадки, зокрема зміну місця проживання дитини, виникнення можливості скасування усиновлення або передачі на виховання усиновленої дитини іншим іноземцям, закладам для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, відібрання в усиновлювачів дитини, порушення прав і законних інтересів дитини, суттєве погіршення її стану здоров’я, нещасні випадки з усиновленою дитиною та її смерть.
У разі видачі висновку недержавним органом до нього додається:
нотаріально засвідчений документ, що містить інформацію про акредитацію організації з питань усиновлення дітей на території іноземної держави;
копія ліцензії (до кожного екземпляра висновку) на провадження таким органом діяльності, пов’язаної з усиновленням.
Іноземцям, які постійно проживають на території України, що підтверджується посвідкою на постійне проживання в Україні, виданою територіальними органами чи підрозділами ДМС, висновок готує служба у справах дітей районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради за місцем їх проживання;
4) дозвіл компетентного органу країни проживання заявників на в’їзд і проживання усиновленої дитини;
5) нотаріально засвідчене зобов’язання заявника (у двох примірниках), адресоване Мінсоцполітики та консульській установі чи дипломатичному представництву України щодо забезпечення:
взяття дитини на облік у відповідній консульській установі чи дипломатичному представництві України (із зазначенням найменування установи, представництва, його адреси) протягом місяця після її в’їзду до країни проживання;
права усиновленої дитини зберігати громадянство України до досягнення нею 18 років;
подання консульській установі чи дипломатичному представництву України не менш як один раз на рік протягом перших трьох років після усиновлення та в подальшому один раз на три роки до досягнення дитиною 18 років звіту про умови проживання та стан здоров’я усиновленої дитини за формою згідно з додатком 5;
надання можливості представникові консульської установи чи дипломатичного представництва України спілкуватися з дитиною;
повідомлення консульській установі чи дипломатичному представництву України про зміну місця проживання усиновленої дитини;
повідомлення протягом 20 робочих днів консульській установі чи дипломатичному представництву України про передачу на виховання усиновленої дитини іншим іноземцям, закладам для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також про відібрання дитини правоохоронними органами та органами соціальної опіки;
повідомлення не пізніше ніж через три дні консульській установі чи дипломатичному представництву України про випадки порушення прав і законних інтересів усиновленої дитини, а також про нещасні випадки з усиновленою дитиною та її смерть.
У зазначеному зобов’язанні зазначається адреса проживання заявника (за наявності кількох місць проживання - адреса кожного з них), паспортні дані, номер телефону та адреса електронної пошти;
6) нотаріально засвідчену письмову згоду другого з подружжя на усиновлення дитини із зазначенням причини усиновлення тільки одним із подружжя (у разі усиновлення дитини одним із подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;
7) довідку з місця роботи про заробітну плату за останні шість місяців або копію декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчену органом, який її видав, або нотаріусом;
8) засвідчену нотаріально копію документа про шлюб, зареєстрованого в компетентних органах країни (у двох примірниках);
9) висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою згідно з додатком 3;
10) довідку про перевірку на території країни проживання фактів наявності чи відсутності судимості для кожного заявника, видану компетентним органом країни проживання;
11) засвідчену нотаріально копію документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, із зазначенням його загальної і житлової площі та кількості спальних кімнат;
12) засвідчену нотаріально письмову згоду заявника, який є іноземцем, на отримання інформації про нього в Генеральному секретаріаті Інтерполу та правоохоронних органах держави, громадянином якої є іноземець, та держави, на території якої він проживає (у трьох примірниках), на строк до досягнення усиновленою дитиною 18 років;
13) виданий компетентним органом країни проживання заявника за встановленою формою документ або в разі його відсутності нотаріально засвідчену письмову згоду заявника на обробку персональних даних про нього та усиновлену дитину в усіх компетентних органах країни проживання (у трьох примірниках) на строк до досягнення усиновленою дитиною 18 років;
14) інформацію компетентного органу країни проживання заявника та інформацію консульської установи чи дипломатичного представництва України про своєчасність (несвоєчасність) подання звітів і наявність (відсутність) фактів неналежного виконання обов’язків усиновлювачем, який є іноземцем або громадянином України, що постійно проживає за межами України, у разі повторного усиновлення на території України.
У разі усиновлення дитини одним із подружжя документи, зазначені в підпунктах 2, 9, 10, 12 і 13 цього пункту, подаються кожним із подружжя.
Нотаріально засвідчені заяви про розмір заробітної плати чи інших доходів заявників, наявність у них майна чи права користування майном, інші заяви не замінюють документів, зазначених в цьому пункті.
Справа приймається Мінсоцполітики, якщо в ній є всі документи, зазначені в цьому пункті.
Документи, зазначені в підпунктах 1, 3, 5-7, 9, 10, 12-14 цього пункту, подаються в оригіналах. Якщо оригінал документа зберігається органом, який його видав, про що обов’язково зазначається в документі, подається його нотаріально засвідчена копія.
Документи, зазначені в цьому пункті, оформляються в країні проживання заявників. Іноземці, які постійно проживають на території України, що підтверджується посвідкою на постійне проживання в Україні, виданою територіальними органами чи підрозділами ДМС, оформляють документи на території України. Іноземці, які тимчасово проживають на території України, оформляють документи в країні постійного проживання.".
13. В абзаці п’ятому пункту 35 слово "десяти" замінити словом "двадцяти".
14. Абзац дев’ятий пункту 38 викласти в такій редакції:
"Повідомлення про відмову у взятті на облік кандидатів в усиновлювачі з обґрунтуванням причин надсилається заявникам на адресу електронної пошти протягом десяти робочих днів. Документи, подані для взяття на облік кандидатів в усиновлювачі, повертаються заявникам.".
15. Пункт 38-1 виключити.
16. В абзаці другому пункту 41 слова "протягом п’яти робочих днів з дати попередньо призначеного прийому" виключити.
17. У пункті 49:
1) абзац другий викласти в такій редакції:
"Інформація про дітей, які перебувають на місцевому обліку, надається кандидатам в усиновлювачі в порядку черги відповідно до вимог статті 213 Сімейного кодексу України.";
2) перше речення абзацу четвертого викласти в такій редакції: "У триденний строк з моменту взяття дитини на місцевий облік кандидатам в усиновлювачі, які перебувають на обліку, надсилається запрошення на прийом в електронній формі з одночасним повідомленням за допомогою телефонного зв’язку, в якому зазначається інформація про дитину (стать, вік, наявність братів чи сестер, наявність інвалідності) з урахуванням рекомендацій, зазначених у висновку про можливість бути усиновлювачами.";
3) у другому реченні абзацу шостого слово "трьох" замінити словом "двох".
18. В абзаці першому пункту 53 слова "у визначеному ним порядку" виключити.
19. Абзац другий пункту 55 замінити абзацами такого змісту:
"Кандидатам в усиновлювачі не надається інформація про дітей, які перебувають на обліку з усиновлення, стосовно яких:
до служби у справах дітей подано заяву від осіб відповідно до вимог, визначених статтею 213 Сімейного кодексу України, про бажання усиновити дитину та підготовку ними документів для взяття на облік кандидатів в усиновлювачі;
судом розглядається заява громадян щодо поновлення їх у батьківських правах, встановлення або визнання батьківства, скасування рішення про визнання особи недієздатною, безвісно відсутньою, усиновлення дитини, встановлення опіки або піклування;
службою у справах дітей розглядається заява кандидатів в усиновлювачі про надання висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини;
районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади (у разі утворення) розглядається заява родичів дитини про призначення їх опікунами чи піклувальниками.
Про наявність таких заяв служба у справах дітей за місцем звернення громадян зобов’язана протягом п’яти робочих днів повідомити службі у справах дітей за місцем перебування (проживання) дитини та місцем походження.".
У зв’язку з цим абзац третій вважати абзацом восьмим.
20. У пункті 58:
1) у другому реченні абзацу першого слова "одному закладі або сім’ї" замінити словами "закладах або сім’ях, що перебувають в межах однієї області";
2) в абзаці третьому слово "особисто" виключити;
3) доповнити пункт після абзацу третього новими абзацами такого змісту:
"Якщо дитина, з якою виявили бажання познайомитися кандидати в усиновлювачі, перебуває під опікою, піклуванням, влаштована в прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу або проживає в сім’ї громадян України, Мінсоцполітики або служба у справах дітей за місцем звернення кандидатів в усиновлювачі попереджає кандидатів в усиновлювачі про переважне право усиновлення такої дитини опікуном, піклувальником, прийомними батьками, батьками-вихователями, особами, в сім’ї яких проживає (перебуває) дитина, і про те, що строк прийняття рішення щодо усиновлення дитини цими особами становить п’ять календарних днів.
Мінсоцполітики або служба у справах дітей за місцем звернення кандидатів в усиновлювачі рекомендованим листом з одночасним інформуванням за допомогою телефонного зв’язку та електронною поштою зобов’язана повідомити службі у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини про бажання кандидатів в усиновлювачі особисто познайомитися з дитиною.
Служба у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини в той же день повідомляє рекомендованим листом з одночасним інформуванням за допомогою телефонного зв’язку та електронною поштою опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям та іншим особам, в сім’ї яких проживає (перебуває) дитина, про бажання кандидатів в усиновлювачі особисто познайомитися з дитиною, яка виховується в їх сім’ї, а також про їх переважне право на усиновлення дитини та необхідність протягом п’яти календарних днів з моменту отримання повідомлення подати заяву про бажання усиновити дитину.
Якщо протягом п’яти календарних днів службою у справах дітей за місцем проживання дитини не отримано заяви від опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів та інших осіб, в сім’ї яких проживає (перебуває) дитина, про бажання усиновити дитину, така служба у справах дітей повідомляє про це Мінсоцполітики або службі у справах дітей, від якої надійшла інформація про бажання кандидатів в усиновлювачі познайомитися з дитиною.
Після отримання такого повідомлення Мінсоцполітики або служба у справах дітей за місцем звернення кандидатів в усиновлювачі не пізніше ніж на наступний робочий день видає направлення для знайомства з дитиною до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини.
У разі подання опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями або іншими особами, в сім’ї яких виховується дитина, заяви до служби у справах дітей за місцем проживання дитини про бажання усиновити дитину документи, передбачені пунктом 22 цього Порядку, подаються у двомісячний строк.
Інформація щодо заяви про бажання усиновити дитину такими особами невідкладно вноситься в Єдиний банк даних службою у справах дітей, яка отримала цю заяву.
Якщо протягом визначеного часу до служби у справах дітей за місцем проживання дитини не подано документів із заявою про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі таких осіб, вважається, що вони відмовилися від усиновлення.".
У зв’язку з цим абзаци четвертий - сьомий вважати відповідно абзацами дванадцятим - п’ятнадцятим.
21. У пункті 75:
1) в абзаці п’ятому слова "голови (заступника голови)" замінити словами "керівника (заступника керівника) служби у справах дітей";
2) в абзаці шостому слово "особисто" виключити;
3) у другому реченні абзацу сьомого слова "головою (заступником голови)" замінити словами "керівником (заступником керівника) служби у справах дітей".
22. У пункті 77:
1) в абзаці першому слово "довідку" замінити словами "копію довідки", а слова ", сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади" виключити;
2) в абзаці четвертому слова "на підставі висновку комісії Мінсоцполітики" виключити.
23. Абзац четвертий пункту 87 викласти в такій редакції:
"У разі позитивного вирішення питання Мінсоцполітики оформляє дозвіл на усиновлення дитини, який підписує та скріплює печаткою уповноважена посадова особа Мінсоцполітики. Дозвіл надсилається разом з поданими документами відповідній консульській установі чи дипломатичному представництву України.".
24. У тексті Порядку слова "районна у місті" в усіх відмінках і формах числа замінити словами "районна у місті (у разі утворення)" у відповідному відмінку і числі.