КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 17 вересня 2014 р. № 465 Київ |
Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу
( назва у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 р. № 1163 )( Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2015 року № 110, від 21 грудня 2016 року № 1048, від 20 грудня 2017 року № 1049, від 20 червня 2018 року № 511, від 15 листопада 2019 року № 945, від 29 липня 2020 року № 660, від 3 лютого 2021 року № 76, від 5 серпня 2022 року № 870 ( яка застосовується з 24 лютого 2022 року ), від 7 листопада 2023 року № 1163 )
(Установлено, що оплата послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, здійснюється на підставі доручень, виданих центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги, та актів надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до Методики обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, і Порядку оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, затверджених цією постановою, в редакції, що діяла на день подання адвокатом акта надання безоплатної вторинної правової допомоги до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 року № 511, від 29 липня 2020 року № 660)
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу;
( абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 р. № 1163 )
Методику обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу.
( абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 р. № 1163 )
2. Установити, що оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, здійснюються на підставі доручень, виданих центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
1) до набрання чинності цією постановою, та актів наданих послуг, що подані адвокатами у цей же період, згідно з Методикою обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу у кримінальних провадженнях, і Порядком оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, що діяли до набрання чинності цією постановою;
2) до набрання чинності цією постановою, та актів надання безоплатної вторинної правової допомоги, що подані адвокатами після набрання нею чинності, згідно з Методикою обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, і Порядком оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, затвердженими цією постановою.
3. Міністерству юстиції затвердити протягом місяця форму акта надання безоплатної вторинної правової допомоги з відповідними додатками.
4. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
5. Пункт 5 виключено
( згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2015 р. № 110 )
Прем'єр-міністр України | А. ЯЦЕНЮК |
Інд. 70
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 вересня 2014 р. № 465
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 21 грудня 2016 р. № 1048)
ПОРЯДОК
оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу
( У назві та тексті Порядку слова "правова допомога" в усіх відмінках замінено словами "правнича допомога" у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2023 року № 1163 )
1. Цей Порядок визначає механізм виплати винагороди, відшкодування витрат, пов'язаних з наданням безоплатної вторинної правничої допомоги (далі - правнича допомога), адвокатам, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу (далі - адвокати).
( пункт 1 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1049 )
2. Розмір винагороди адвокатів обчислюється відповідно до Методики обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 р. № 465.
3. За наявності підтвердних документів адвокатам відшкодовуються витрати, пов'язані з наданням правничої допомоги, на:
1) проїзд транспортом загального користування (крім авіаційного, залізничного у м'яких вагонах поїздів, суден морського та річкового транспорту). Документами, що підтверджують використання транспорту загального користування, є відповідні проїзні квитки та/або квитанції (чеки) про сплату вартості проїзду;
2) придбання пально-мастильних матеріалів відповідно до нормативів, визначених для бюджетних установ, у разі використання власного транспортного засобу у нічний час або сільській місцевості або за відсутності сполучення транспортом загального користування з урахуванням відстані від місця проживання адвоката або його робочого місця до місця надання правничої допомоги та в зворотному напрямку. Для моделей (модифікацій) автомобілів, що не передбачені зазначеними нормативами, допускається застосування технологічних норм, наведених у документації заводу-виробника автомобіля, зокрема розміщених на офіційних веб-сайтах дистриб'ютора чи уповноваженого дилера таких моделей автомобілів в Україні.
( абзац перший підпункту 2 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 р. № 945 )
Документами, що підтверджують використання власного транспортного засобу, є копії реєстраційного документа на такий засіб чи документа, що підтверджує право користування даним транспортним засобом (якщо в реєстраційному документі зазначений інший власник), посвідчення водія, а також копія квитанції (чека) на придбання пально-мастильних матеріалів на загальну суму, не меншу ніж та, що підлягає відшкодуванню. Пально-мастильні матеріали повинні бути придбані до моменту видання відповідного доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги, але не раніше ніж за 30 днів або протягом дії відповідного доручення;
3) відрядження за межі регіону (добові, витрати, пов'язані з найманням житлового приміщення) з метою побачення з клієнтом, ознайомлення з матеріалами справи, опитування осіб, участі у судовому засіданні, а також у разі зміни підсудності кримінального провадження чи підслідності кримінального правопорушення, зміни місця тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого чи відбування покарання засудженої особи, якій адвокат надає правничу допомогу, - відповідно до норм, установлених законодавством для працівників бюджетних установ. Документами, що підтверджують витрати на відрядження, є розрахункові документи відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Податкового кодексу України;
4) відправлення рекомендованих листів та/або інших поштових відправлень з оголошеною цінністю (з описом вкладення) щодо оскарження вироків або ухвал суду апеляційної інстанції стосовно вироків суду першої інстанції, пересилання яких здійснюється національним оператором поштового зв'язку (поштові витрати). Документами, що підтверджують поштові витрати, є розрахункові документи відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
( пункт 3 доповнено підпунктом 4 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 р. № 945 )
5) придбання медичних масок, захисних рукавичок у разі надання правничої допомоги під час карантину або надання такої допомоги особам, у яких виявлено інфекційну хворобу. Документами, що підтверджують витрати з придбання засобів індивідуального захисту, є розрахункові документи відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а в разі надання правничої допомоги особі, у якої виявлено інфекційну хворобу, - також відповідна медична довідка про наявність такої хвороби.
( пункт 3 доповнено підпунктом 5 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 р. № 660 )
4. Виплата адвокатам винагороди за надану ними правничу допомогу і відшкодування витрат, пов'язаних з наданням такої допомоги, здійснюються на підставі доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги та акта надання безоплатної вторинної правничої допомоги з відповідними додатками (далі - акт), складеного за формою, затвердженою Мін'юстом.
( абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
Адвокат подає складений ним акт до відповідного центру з надання безоплатної правничої допомоги у строки, визначені у договорі.
( абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 р. № 1163 )
Відповідальність за достовірність інформації, зазначеної в акті, несе адвокат згідно із законом.
( Порядок із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2015 р. № 110, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 р. № 1048 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 вересня 2014 р. № 465
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 21 грудня 2016 р. № 1048)
МЕТОДИКА
обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу
( У назві та тексті Методики слова "правова допомога" в усіх відмінках замінено словами "правнича допомога" у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2023 року № 1163 )
1. Ця Методика визначає механізм обчислення розміру винагороди адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу (далі - правнича допомога), на підставі договору з центром з надання безоплатної правничої допомоги (далі - центр) суб'єктам права на таку допомогу, визначеним статтею 14 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
( пункт 1 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 р. № 1163 )
1-1. Розмір винагороди адвоката за надання правничої допомоги, розрахований згідно з цією Методикою, не може перевищувати граничних значень, наведених у таблиці 1.
Таблиця 1
Граничні значення розміру винагороди адвоката за надання правничої допомоги
____________
* Для розрахунку розміру винагороди адвоката згідно з формулами, наведеними у пунктах 4 і 5 цієї Методики, а також пункті 6 щодо представництва на стадії досудового розслідування у кримінальному провадженні.
** Для розрахунку розміру винагороди адвоката згідно з формулами, наведеними у пункті 6 цієї Методики.
*** Для розрахунку розміру винагороди адвоката згідно з формулами, наведеними у пункті 8 цієї Методики.
( Методику доповнено пунктом 1-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1049, пункт 1-1 у редакції постанов Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511, від 07.11.2023 р. № 1163 )
1-2. Для цілей цієї Методики документами процесуального характеру вважаються виключно документи, передбачені відповідними процесуальними кодексами.
( Методику доповнено пунктом 1-2 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1049 )
2. Розмір оплати за годину роботи адвоката з надання правничої допомоги (Огод) становить:
2,5 відсотка розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на момент подання адвокатом акта, - якщо відповідна стадія провадження чи процесу або остання дія адвоката в межах виконання доручення центру завершилася до 1 січня 2018 року;
5 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на момент подання адвокатом акта, - починаючи з 1 січня 2018 року.
( пункт 2 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1049 )
3. Розмір винагороди адвоката за надання правничої допомоги:
особі, до якої застосовано адміністративне затримання та/або адміністративний арешт;
особі, яка відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважається затриманою та/або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою;
у разі залучення до окремої процесуальної дії;
у процедурах, пов'язаних з видачею особи (екстрадицією) (Рзатр./ОПД/екс), обчислюється за такою формулою:
Рзатр./ОПД/екс = (2 Ч Квиїздів + 2 Ч Кос. кат Ч Кдій Ч Коск Ч Кприп) Ч Огод Ч Кос. час Ч К звіт,
де 2 - розрахунковий час (у годинах), що витрачається адвокатом на проїзд для конфіденційного побачення з особою, якій надається правнича допомога, участі у процесуальних діях та/або збирання доказів, а також у зворотному напрямку;
Квиїздів - кількість виїздів адвоката для побачення з особою, якій надається правнича допомога, участі у процесуальних діях та/або збирання доказів;
2 - мінімальний розрахунковий час (у годинах), що витрачається адвокатом на надання правничої допомоги особі;
Кос. кат - коефіцієнт особливої категорії особи, якій надається правнича допомога, що застосовується у випадках та із значеннями, наведеними в підпункті 3.1 пункту 3 цієї Методики;
Кдій - коефіцієнт кількості дій адвоката з надання правничої допомоги, значення якого наведено в підпункті 3.2 пункту 3 цієї Методики;
Коск - коефіцієнт оскарження рішення щодо обрання запобіжного заходу особі, якій надається правнича допомога, або рішення про екстрадицію, що застосовується у випадках та із значеннями, наведеними в підпункті 3.3 пункту 3 цієї Методики;
Кприп - коефіцієнт припинення участі адвоката до завершення строку дії доручення для надання правничої допомоги, що застосовується у випадках та із значеннями, наведеними в підпункті 3.4 пункту 3 цієї Методики;
Огод - розмір оплати за годину роботи адвоката з надання правничої допомоги, що наведений у пункті 2 цієї Методики;
Кос. час - коефіцієнт особливого часу надання правничої допомоги, що застосовується у випадках та із значеннями, наведеними в підпункті 3.5 пункту 3 цієї Методики;
Кзвіт - коефіцієнт подання адвокатом акта, значення якого наведені в підпункті 3.6 пункту 3 цієї Методики.
У разі надання правничої допомоги особі, яка відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважається затриманою та/або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, зазначена формула застосовується для обчислення розміру винагороди адвоката за надання правничої допомоги до завершення розгляду скарги на ухвалу слідчого судді, суду, постановлену за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.
У разі коли за рішенням суду апеляційної інстанції особу залишено під вартою або рішення про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не оскаржувалося, для обчислення розміру винагороди адвоката за надання правничої допомоги для всіх наступних дій з надання правничої допомоги застосовується формула, зазначена у пункті 5 цієї Методики.
Видане центром доручення для надання правничої допомоги особі, яка відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважається затриманою, особі, якій обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, діє протягом строку затримання та/або тримання такої особи під вартою. У разі коли судом апеляційної інстанції щодо такої особи ухвалено обвинувальний вирок або постановлено ухвалу про залишення обвинувального вироку суду першої інстанції без змін, видане центром доручення діє до завершення кримінального провадження в суді касаційної інстанції.
( абзац вісімнадцятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 р. № 660 )
У разі подання стороною обвинувачення скарги на ухвалу слідчого судді, суду, постановлену за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу, таке доручення діє до завершення розгляду зазначеної скарги. У разі зміни (скасування) запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчим суддею, судом зазначене доручення діє до завершення відповідної стадії кримінального провадження.
3.1. Коефіцієнт особливої категорії особи, якій надається правнича допомога (Кос. кат), застосовується у разі надання правничої допомоги особам:
у віці до 18 років;
які через свої фізичні або психічні вади (німі, глухі, сліпі тощо) не можуть самі реалізувати своє право на захист;
які не володіють мовою, якою ведеться провадження;
у яких виявлено інфекційну хворобу, що підтверджується відповідною медичною довідкою;
засудженим до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі.
У разі надання правничої допомоги особі, яка належить до однієї із зазначених категорій, значення коефіцієнта становить 1,1, двох і більше категорій одночасно - 1,2, в інших випадках - 1.
( абзац сьомий підпункту 3.1 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
3.2. Значення коефіцієнта кількості дій адвоката з надання правничої допомоги (Кдій) наведені у Таблиці 1-1.
( абзац перший підпункту 3.2 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
Таблиця 1-1
Значення коефіцієнта кількості дій адвоката (Кдій)
Кількість дій | 0* | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 і більше |
Значення коефіцієнта | 0,25 | 1 | 2 | 2,53 | 2,93 | 3,25 | 3,42 | 3,56 | 3,69 | 3,8 | 3,9 |
( таблиця 1-1 підпункту 3.2 пункту 3 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
____________
* Відсутністю дій вважаються випадки, коли:
затриману особу звільнено до моменту прибуття адвоката;
окрема процесуальна дія, для участі у якій прибув адвокат, не відбулася з причин, не залежних від адвоката.
У таких випадках коефіцієнти Квиїздів, Кос. кат, Коск, Кприп застосовуються із значенням 1, а коефіцієнт Кос. час - із значенням 1,5 (у разі виїзду в нічний час, вихідні, святкові та неробочі дні) або 1 (в інших випадках).
Під час визначення значення коефіцієнта Кдій враховується кількість:
конфіденційних побачень з особою, якій надавалася правнича допомога;
процесуальних дій, у яких адвокат брав участь;
складених та поданих процесуальних документів.
3.3. Коефіцієнт оскарження рішення щодо обрання запобіжного заходу особі, якій надається правнича допомога, або рішення про екстрадицію (Коск) застосовується:
у разі оскарження адвокатом рішення щодо обрання особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою - згідно із значеннями, наведеними в таблиці 2;
Таблиця 2
Значення коефіцієнта Коск у разі оскарження адвокатом рішення щодо обрання особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою*
( таблиця 2 підпункту 3.3 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
____________
* Застосовується одне значення коефіцієнта за результатом останньої процесуальної дії.
у разі апеляційного оскарження тимчасового арешту - із значенням 1,25;
( абзац третій підпункту 3.3 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
у разі апеляційного оскарження рішення про екстрадицію - із значенням 1,5;
( абзац четвертий підпункту 3.3 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
в усіх інших випадках - із значенням 1.
3.4. Коефіцієнт припинення участі адвоката до завершення строку дії доручення для надання правничої допомоги (Кприп) застосовується у разі:
коли під час першого конфіденційного побачення з адвокатом особа, якій надається правнича допомога, заявила про відмову від його послуг у письмовій формі або ж адвокат внаслідок конфлікту інтересів чи з інших причин прийняв рішення про відмову від надання правничої допомоги особі, - із значенням 0,5. У такому разі коефіцієнти Квиїздів, Кос. кат, Кдій, Коск застосовуються із значенням 1;
коли адвокат припинив надання правничої допомоги до завершення строку дії доручення в інший час після конфіденційного побачення з будь-яких інших підстав, визначених законом, - із значенням 0,5.
В усіх інших випадках коефіцієнт застосовується із значенням 1.
3.5. Коефіцієнт особливого часу надання правничої допомоги (Кос. час) застосовується у разі, коли дії адвоката з надання правничої допомоги повністю або частково припадали на нічний час, вихідні, святкові та неробочі дні, із значеннями, наведеними у таблиці 3.
Таблиця 3
Значення коефіцієнта особливого часу надання правничої допомоги (Кос. час)
( таблиця 3 підпункту 3.5 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
____________
* У разі коли дія, участь у якій взяв адвокат, частково припала на вихідний, святковий чи неробочий день або нічний час, така дія враховується як дія адвоката з надання правничої допомоги у нічний час, вихідний, святковий чи неробочий день.
Часом складення процесуального документа вважається час його реєстрації органом (службовою особою), якому він адресований.
3.6. Коефіцієнт подання адвокатом акта (К звіт) застосовується згідно з умовами договору між центром та адвокатом, який надає правничу допомогу, із значеннями, наведеними в таблиці 4.
( абзац перший підпункту 3.6 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 р. № 1163 )
Таблиця 4
Значення коефіцієнта подання адвокатом акта (Кзвіт)*
Строк подання акта (календарних днів) | Значення коефіцієнта |
до 45 | 1 |
від 46 до 60 | 0,75 |
від 61 до 90 | 0,5 |
від 91 до 120 | 0,25 |
понад 120 | 0 |
____________
* У період воєнного стану, а також протягом трьох місяців з дня його припинення чи скасування Кзвіт приймається рівним 1.
( таблиця 4 підпункту 3.6 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2022 р. № 870, яка застосовується з 24.02.2022 р. )
Строк подання акта визначається починаючи з дня, що настає за днем завершення надання адвокатом правничої допомоги за дорученням центру, а в разі, коли цією Методикою передбачено обчислення розміру винагороди адвоката за надання правничої допомоги на окремій стадії провадження чи процесу, - з дня, що настає за днем завершення відповідної стадії провадження чи процесу.
( абзац третій підпункту 3.6 пункту 3 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1049 )
4. Розмір винагороди адвоката за надання правничої допомоги у кримінальних провадженнях щодо продовження, зміни або припинення застосування примусових заходів медичного характеру (Рмед) на окремій стадії провадження обчислюється за такою формулою:
( абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2017 р. № 1049 )
Рмед = (2 х Кзас + 2 х Кмед х Кос. кат х Кприп) х Огод х Крез х Кзвіт,
( формула абзацу першого пункту 4 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
де 2 - розрахунковий час (у годинах), що витрачається адвокатом на проїзд до місця проведення судового засідання та у зворотному напрямку;
Кзас - кількість днів, коли адвокат брав участь у судових засіданнях;
2 - мінімальний розрахунковий час (у годинах), що витрачається адвокатом на надання правничої допомоги у провадженні;
( абзац четвертий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
Кмед - коефіцієнт, значення якого без доведення необхідності припинення застосування примусових заходів медичного характеру або їх зміни за допомогою доказів (висновку фахівця в галузі судової психіатрії тощо) становить 1, з доведенням - 2;
( абзац п'ятий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
Кос. кат - коефіцієнт особливої категорії особи, якій надається правнича допомога, що застосовується у випадках та із значеннями, наведеними в підпункті 3.1 пункту 3 цієї Методики;
Кприп - коефіцієнт припинення участі адвоката до завершення строку дії доручення для надання правничої допомоги, що застосовується у випадках та із значеннями, наведеними в підпункті 3.4 пункту 3 цієї Методики;
Огод - розмір оплати за годину роботи адвоката з надання правничої допомоги, що наведений у пункті 2 цієї Методики;
Крез - заохочувальний коефіцієнт, значення якого у разі зміни примусового заходу медичного характеру з більш суворого на менш суворий становить 1,25, скасування призначеного примусового заходу медичного характеру - 1,38, в інших випадках - 1;
( абзац дев'ятий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
Кзвіт - коефіцієнт подання адвокатом акта, значення якого наведені у таблиці 4 в підпункті 3.6 пункту 3 цієї Методики.
5. Розмір винагороди адвоката за надання правничої допомоги на окремій стадії кримінального провадження (Рк) обчислюється за такою формулою:
Рк = 20 Ч Огод Ч Ксп Ч Кскл Ч Кос Ч К рез Ч Кзвіт,
де 20 - мінімальний розрахунковий час (у годинах), що витрачається адвокатом на надання правничої допомоги в одному кримінальному провадженні;
Огод - розмір оплати за годину роботи адвоката з надання правничої допомоги, що наведений у пункті 2 цієї Методики;
Ксп - коефіцієнт стадії кримінального провадження, що розраховується відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 цієї Методики;
Кскл - коефіцієнт складності кримінального провадження, що розраховується відповідно до підпункту 5.2 пункту 5 цієї Методики;
Кос - коефіцієнт особливої складності кримінального провадження, що розраховується відповідно до підпункту 5.3 пункту 5 цієї Методики;
К рез - сумарний заохочувальний коефіцієнт, що розраховується відповідно до підпункту 5.4 пункту 5 цієї Методики;
Кзвіт - коефіцієнт подання адвокатом акта, значення якого наведені у таблиці 4 підпункту 3.6 пункту 3 цієї Методики.
5.1. Коефіцієнт стадії кримінального провадження (Ксп), протягом якої адвокат здійснював захист особи, застосовується з метою врахування таких особливостей:
повнота участі адвоката у процесуальних діях;
наявність або відсутність факту припинення надання адвокатом правничої допомоги з будь-яких підстав, визначених законом, до завершення поточної стадії кримінального провадження;
повнота розгляду доказів у суді першої інстанції;
тривалість стадії кримінального провадження;
наявність або відсутність факту участі адвоката у попередніх стадіях кримінального провадження.
Коефіцієнт Ксп розраховується:
для стадії досудового розслідування - за такою формулою:
Ксп = Ксп баз + К от досуд,
де Ксп баз - відповідне базове значення коефіцієнта стадії кримінального провадження, наведене у таблиці 5 цієї Методики;
К от досуд - сумарний коефіцієнт особливої тривалості стадії кримінального провадження, що застосовується наростаючим підсумком у разі кожного продовження строку досудового розслідування відповідно до статті 294 Кримінального процесуального кодексу України під час надання адвокатом правничої допомоги, та становить:
( абзац десятий підпункту 5.1 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 р. № 76 )
- до одного місяця - 0,05;
- до трьох місяців, але понад один місяць - 0,125;
- до шести місяців, але понад три місяці - 0,175;
- понад шість місяців - 0,25;
( абзаци одинадцятий - тринадцятий підпункту 5.1 пункту 5 замінено чотирма абзацами згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 р. № 76, у зв'язку з цим абзаци чотирнадцятий - тридцятий вважати відповідно абзацами п'ятнадцятим - тридцять першим )
- в інших випадках - 0;
для стадії розгляду у суді першої інстанції - за такою формулою:
Ксп = (Ксп баз Ч Кос. пров) + Кзмін + Кпов + Ксуд,
де Ксп баз - відповідне базове значення коефіцієнта стадії кримінального провадження, наведене у таблиці 5 цієї Методики;
Кос. пров - коефіцієнт повноти розгляду доказів судом, що застосовується із значенням 0,5 у разі розгляду судом обвинувального акта щодо вчинення кримінального проступку в спрощеному провадженні відповідно до частини третьої статті 382 Кримінального процесуального кодексу України та/або коли за всіма епізодами кримінального провадження суд відповідно до статті 349 Кримінального процесуального кодексу України розглядає лише частину доказів; в інших випадках - із значенням 1;
( абзац вісімнадцятий підпункту 5.1 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 р. № 660, від 03.02.2021 р. № 76 )
Кзмін - коефіцієнт зміни складу суду, значення якого становить:
- у разі, коли під час судового розгляду суд працював одним складом, - 0;
( абзац двадцятий підпункту 5.1 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
- у разі, коли під час судового розгляду склад суду змінювався, що призвело до розгляду справи спочатку, - 0,33, помножене на кількість змін складу суду;
( абзац двадцять перший підпункту 5.1 пункту 5 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
Кпов - коефіцієнт, що застосовується у разі, коли на підготовчому судовому засіданні прийнято рішення про повернення обвинувального акта на доопрацювання внаслідок задоволення клопотання, поданого адвокатом, значення якого становить 0,1, помножене на кількість таких повернень;
( абзац двадцять другий підпункту 5.1 пункту 5 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 р. № 660 )
Ксуд - коефіцієнт кількості днів, протягом яких адвокат брав участь у судовому засіданні, що застосовується у разі, коли на даній стадії провадження було понад п'ять таких днів, і розраховується за такою формулою:
Ксуд = 0,017 Ч n,
де n - кількість днів, протягом яких адвокат брав участь у судових засіданнях;
для стадії розгляду у суді апеляційної інстанції - за такою формулою:
Ксп = Ксп баз + Кзмін + Ксуд,
де Ксп баз - відповідне базове значення коефіцієнта стадії кримінального провадження, наведене у таблиці 5 цієї Методики;
Кзмін - коефіцієнт зміни складу суду;
Ксуд -коефіцієнт кількості днів, протягом яких адвокат брав участь у судовому засіданні;
для стадії розгляду в суді касаційної інстанції / Верховним Судом України - за такою формулою:
Ксп = Ксп баз + Ксуд,
де Ксп баз - відповідне базове значення коефіцієнта стадії кримінального провадження, наведене у таблиці 5 цієї Методики;
Ксуд - коефіцієнт кількості днів, протягом яких адвокат брав участь у судовому засіданні.
Таблиця 5
Базові значення коефіцієнта стадії кримінального провадження (Ксп баз)*
____________
* У разі коли внаслідок відмови підозрюваного, обвинуваченого від призначеного адвоката під час першого конфіденційного побачення правнича допомога не надавалася, відповідний коефіцієнт Ксп приймається рівним 0,2 та не розраховується. При цьому коефіцієнти Кскл, Кос, К рез приймаються рівними 1.
** У разі коли адвокат не брав участі у судовому провадженні судом відповідної інстанції.
( таблиця 5 підпункту 5.1 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 р. № 1163 )
5.2. Коефіцієнт складності кримінального провадження (Кскл) застосовується з метою врахування таких факторів:
ступінь тяжкості кримінального правопорушення, за вчинення якого особа може бути притягнута або притягнута до кримінальної відповідальності;
( абзац другий підпункту 5.2 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 р. № 660 )
кількість епізодів кримінально протиправної діяльності особи;
( абзац третій підпункту 5.2 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 р. № 660 )
кількість підозрюваних, обвинувачених у кримінальному провадженні;
обрання особі запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
належність особи, захист якої здійснює адвокат, до особливої категорії, та розраховується за такою формулою:
Кскл = К ст. тяж Ч Кспів Ч Кзз Ч Кос. кат,
де К ст. тяж - сумарний коефіцієнт складності кримінального провадження за ступенем тяжкості кримінального правопорушення, що розраховується відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5 цієї Методики;
( абзац сьомий підпункту 5.2 пункту 5 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 р. № 660 )
Кспів - коефіцієнт складності кримінального провадження за кількістю підозрюваних, обвинувачених у кримінальному провадженні, значення якого наведено в підпункті 5.2.2 пункту 5 цієї Методики;
Кзз - коефіцієнт складності кримінального провадження за видом запобіжного заходу, значення якого наведено в підпункті 5.2.3 пункту 5 цієї Методики;
Кос. кат - коефіцієнт особливої категорії особи, якій надається правнича допомога, значення якого наведено в підпункті 3.1 пункту 3 цієї Методики.
5.2.1. Сумарний коефіцієнт складності кримінального провадження за ступенем тяжкості кримінального правопорушення (Ке ст. тяж) враховує ступінь тяжкості кримінального правопорушення, за скоєння якого особа може бути притягнута або притягнута до кримінальної відповідальності, за кожним епізодом кримінально протиправної діяльності і розраховується за такою формулою:
Ке ст. тяж = Кст. тяж. осн + Кст. тяж. дод,
де Кст. тяж. осн - основний коефіцієнт складності кримінального провадження за ступенем тяжкості кримінального правопорушення;
Кст. тяж. дод - додатковий коефіцієнт складності кримінального провадження за ступенем тяжкості кримінального правопорушення.
Основний коефіцієнт складності кримінального провадження за ступенем тяжкості кримінального правопорушення (Кст. тяж. осн)застосовується для епізоду (групи епізодів) кримінально протиправної діяльності з найвищим ступенем тяжкості із відповідним значенням, наведеним у таблиці 6 цієї Методики.
При цьому кримінальне правопорушення, у вчиненні яких підозрюється, обвинувачується особа, враховуються як епізоди кримінально протиправної діяльності у разі, коли:
особа підозрюється, обвинувачується у скоєнні двох чи більше кримінальних правопорушень, кожен з яких передбачений різними статтями (частинами статті) Особливої частини Кримінального кодексу України;
особа підозрюється, обвинувачується у скоєнні двох чи більше кримінальних правопорушень, передбачених тією самою статтею (частиною статті) Особливої частини Кримінального кодексу України, що характеризуються повторністю;
диспозиція відповідної статті Кримінального кодексу України не передбачає повторності, однак обвинувачення встановлює кілька кримінальних правопорушень, що характеризуються повторністю.
Якщо в матеріалах кримінального провадження (повідомлення про підозру, обвинувальний акт, вирок, ухвала тощо) кримінальне правопорушення трактується як продовжуване, під час здійснення розрахунку розміру винагороди адвоката за надання правничої допомоги воно приймається як кримінальне правопорушення з одним епізодом.
( абзац дев'ятий підпункту 5.2.1 підпункту 5.2 пункту 5 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 р. № 660 )
Абзац десятий підпункту 5.2.1 підпункту 5.2 пункту 5 виключено
( згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 р. № 511 )
Таблиця 6
Значення основного коефіцієнта складності кримінального провадження за ступенем тяжкості кримінального правопорушення (Кст. тяж. осн)