• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до деяких законів України щодо організаційних засад здійснення підтримки в аграрному секторі

Верховна Рада України  | Закон від 08.10.2025 № 4619-IX
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 08.10.2025
  • Номер: 4619-IX
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 08.10.2025
  • Номер: 4619-IX
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України щодо організаційних засад здійснення підтримки в аграрному секторі
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести зміни до таких законів України:
1. У Законі України "Про фермерське господарство" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 45, ст. 363 із наступними змінами):
у назві слово "допомоги" замінити словом "підтримки";
в абзаці першому частини першої слова "допомога за рахунок коштів державного бюджету, у тому числі через Український державний фонд підтримки фермерських господарств" замінити словами "підтримка за рахунок коштів державного бюджету через Виплатну агенцію";
в абзаці першому частини третьої слова "Про державну підтримку сільського господарства України" замінити словами "Про засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку";
2) статтю 10 виключити;
3) статтю 11 викласти в такій редакції:
"Стаття 11. Надання підтримки через Виплатну агенцію
1. Підтримка за рахунок коштів державного бюджету через Виплатну агенцію надається фермерським господарствам на безповоротній основі та на конкурсних засадах на поворотній основі для провадження виробничої діяльності та диверсифікації виробництва в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, а також спрямовується на забезпечення гарантій, поруки під час кредитування банками фермерських господарств";
4) в абзаці четвертому частини третьої статті 29 слова "Українського державного фонду підтримки фермерських господарств" замінити словами "Виплатної агенції".
2. У Законі України "Про державну підтримку сільського господарства України" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 49, ст. 527 із наступними змінами):
1) назву викласти в такій редакції:
"Про засади державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку";
2) статтю 1 викласти в такій редакції:
"Стаття 1. Сфера дії Закону
1.1. Цей Закон регулює відносини, пов’язані з формуванням і реалізацією державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку, визначає основи державної політики щодо стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції, а також забезпечення продовольчої безпеки населення.
1.2. Дія цього Закону поширюється на відносини у сфері сільського господарства, харчової та переробної промисловості, забезпечення виробників сільськогосподарської продукції технікою і обладнанням, логістичної інфраструктури (у тому числі мережі складських та елеваторних потужностей), забезпечення здійснення меліоративних заходів, заходів, спрямованих на покращення якості життя та економічного добробуту сільського населення.
1.3. Дія цього Закону не поширюється на правовідносини, що регулюються Земельним кодексом України, а також на правовідносини щодо страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою відповідно до Закону України "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою" та отримання державної підтримки суб’єктами малого і середнього підприємництва відповідно до Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні".
1.4. Відносини щодо прийняття, набрання чинності, оскарження в адміністративному порядку, виконання, припинення дії адміністративних актів регулюються Законом України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом";
пункт 2.26 викласти в такій редакції:
"2.26. Виробники сільськогосподарської продукції - будь-які фізичні або юридичні особи, а також об’єднання таких осіб, що мають потужності на території України, на яких вони здійснюють сільськогосподарську діяльність";
доповнити пунктами 2.32-2.42 такого змісту:
"2.32. Зона ризикованого землеробства - територія ведення сільськогосподарського виробництва з високим рівнем ризику втрати (часткової втрати) врожаю продукції рослинництва або втрати інших видів сільськогосподарської продукції внаслідок несприятливих природно-кліматичних умов або внаслідок ведення бойових дій на такій території.
2.33. Виплатна агенція - бюджетна установа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, яка здійснює адміністрування підтримки, передбаченої цим Законом.
2.34. Державна політика сільського розвитку - система заходів, що здійснюються державою з метою забезпечення сталого розвитку сільських територій, покращення якості життя та економічного добробуту сільського населення, підвищення конкурентоспроможності виробників сільськогосподарської продукції, захисту навколишнього природного середовища.
2.35. Державна аграрна політика - система заходів, що здійснюються державою з метою забезпечення сталого розвитку сільського господарства, продовольчої безпеки, збереження природних ресурсів, підтримання конкурентоспроможності вітчизняної сільськогосподарської продукції.
2.36. Заявник на отримання підтримки у сільському господарстві (далі - заявник) - фізична або юридична особа, яка звертається за отриманням підтримки.
2.37. Інтегрована система адміністрування та контролю - державна інформаційна (автоматизована) система, призначена для забезпечення здійснення моніторингу, контролю та адміністрування підтримки відповідно до цього Закону.
2.38. Підтримка у сільському господарстві (далі - підтримка) - державна допомога, підтримка відповідно до закону.
2.39. Система даних щодо сталого розвитку сільського господарства - інструмент, призначений для збирання, накопичення, обробки та аналізу даних виробничого, економічного, фінансового, екологічного та соціального характеру щодо діяльності виробників сільськогосподарської продукції.
2.40. Активний виробник сільськогосподарської продукції - виробник сільськогосподарської продукції, який понад 50 відсотків свого доходу отримує від сільськогосподарської діяльності та переважно не здійснює діяльності, що включена до переліку видів діяльності, не пов’язаних із сільським господарством (негативного списку).
2.41. Потужність (об’єкт підтримки) - споруди, будівлі, приміщення, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також земельні ділянки, що використовуються виробниками сільськогосподарської продукції на праві власності або іншому речовому праві під час здійснення сільськогосподарської діяльності.
2.42. Інші терміни вживаються в цьому Законі у таких значеннях:
термін "організація водокористувачів" - у значенні, наведеному в Законі України "Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель";
термін "сільська місцевість" - у значенні, наведеному в Законі України "Про сільськогосподарську дорадчу діяльність";
термін "особисте селянське господарство" - у значенні, наведеному в Законі України "Про особисте селянське господарство";
термін "сільськогосподарський кооператив" - у значенні, наведеному в Законі України "Про сільськогосподарську кооперацію";
термін "реальний конфлікт інтересів" - у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання корупції";
термін "учасник бойових дій" - у значенні, наведеному в пунктах 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
пункт 2-1.1 доповнити словами "доброчесність отримувача підтримки";
у пункті 2-1.2:
в абзаці третьому слова "державної допомоги чи підтримки" замінити словом "підтримки";
в абзацах четвертому і п’ятому слова "державної допомоги чи підтримки, а також грантів" замінити словами "підтримки та грантів";
у пункті 2-1.4:
в абзаці другому слова "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, політики у сфері сільського господарства" замінити словами "Виплатну агенцію";
доповнити новим абзацом такого змісту:
"Повідомлення про зміни стосовно пов’язаних осіб подається до Виплатної агенції протягом 10 робочих днів з дня настання таких змін";
абзац другий пункту 2-1.5 викласти в такій редакції:
"Цільове спрямування державної підтримки забезпечується пріоритетним наданням державної підтримки малим виробникам сільськогосподарської продукції для здійснення інвестицій в основні засоби сільськогосподарського виробництва, обладнання для виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, заходи з переробки та реалізації сільськогосподарської продукції з урахуванням положень пункту 2-1.8 цієї статті. Критерії віднесення виробників сільськогосподарської продукції до малих виробників сільськогосподарської продукції визначаються Кабінетом Міністрів України за кожним видом підтримки. Малі виробники сільськогосподарської продукції автоматично вважаються активними виробниками сільськогосподарської продукції";
у пункті 2-1.6:
абзац перший викласти в такій редакції:
"2-1.6. Верифікація права на отримання підтримки (далі - верифікація) та моніторинг цільового використання підтримки (далі - моніторинг цільового використання) забезпечуються шляхом обов’язкового використання даних Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, даних інших електронних інформаційних ресурсів та переліків у сферах забезпечення формування та реалізації державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку";
в абзаці другому слова "Державна допомога, підтримка за рахунок коштів місцевих бюджетів, міжнародна технічна допомога, гранти у сільському господарстві, інша допомога (підтримка) надаються" замінити словами "Підтримка надається";
в абзаці четвертому слова "державної допомоги, підтримки за рахунок коштів місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги, грантів у сільському господарстві чи іншої допомоги (підтримки)" замінити словом "підтримки";
доповнити пунктами 2-1.7 і 2-1.8 такого змісту:
"2-1.7. Принцип доброчесності отримувача підтримки забезпечується шляхом запровадження заборони на надання підтримки таким заявникам:
щодо яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства та/або які перебувають на стадії ліквідації;
які мають на 1 число місяця, в якому приймається рішення щодо надання підтримки, прострочену, більш як шість місяців, заборгованість з платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи (крім неузгоджених грошових зобов’язань відповідно до Податкового кодексу України);
які є громадянами держави, що здійснює збройну агресію проти України (крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року), та/або особами, місцем постійного проживання (перебування, реєстрації) яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України;
кінцевими бенефіціарними власниками яких є громадяни держави, що здійснює збройну агресію проти України (крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року), та/або особи, місцем постійного проживання (перебування, реєстрації) яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України;
учасником (акціонером) або власником яких прямо чи опосередковано через інші юридичні особи є держава, що здійснює збройну агресію проти України;
щодо яких суб’єктом первинного фінансового моніторингу під час здійснення моніторингу фінансових операцій із застосуванням ризик-орієнтованого підходу за результатами перевірки джерела коштів встановлено, що джерело коштів, пов’язаних з фінансовою операцією такого заявника, походить з держави, що здійснює збройну агресію проти України;
які здійснюють передачу (отримання) активів до (з) України, використовуючи депозитарні установи, банки, інші фінансові установи та небанківських надавачів платіжних послуг, місцем перебування та/або реєстрації яких є держава, що здійснює збройну агресію проти України;
місцем проживання (перебування, реєстрації) яких є держава, віднесена Кабінетом Міністрів України до переліку офшорних зон;
щодо яких у встановленому законом порядку виявлено факти незаконного одержання та/або нецільового використання коштів підтримки протягом трьох років після виявлення такого факту;
щодо яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України "Про санкції";
які не зареєстровані в інформаційно-комунікаційній системі "Державний аграрний реєстр";
які не відповідають умовам надання відповідного виду підтримки, визначеним законодавством.
2-1.8. Держава сприяє учасникам бойових дій у здобутті економічної самостійності, створенню сприятливих умов для здійснення ними сільськогосподарської діяльності. Держава забезпечує пріоритетне надання державної підтримки малим виробникам сільськогосподарської продукції, заснованим учасниками бойових дій, з урахуванням положень, передбачених пунктом 2-1.5 цієї статті";
в абзаці другому пункту 2-2.1 слова "зокрема в частині надання державної підтримки, підтримки за рахунок коштів місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги, грантів у сільському господарстві чи іншої допомоги (підтримки)" виключити;
у пункті 2-2.2:
в абзацах першому і другому слова "зареєстрованому в Державному реєстрі" замінити словами "відомості про якого включені до Державного реєстру";
абзац третій викласти в такій редакції:
"Здійснення виробником сільськогосподарської продукції іншої діяльності, у тому числі включеної до переліку видів діяльності, не пов’язаних із сільським господарством (негативного списку), затвердженого Кабінетом Міністрів України, не є підставою для втрати ним статусу активного виробника сільськогосподарської продукції, за умови що він доведе відповідність критеріям до активних виробників сільськогосподарської продукції, визначеним Кабінетом Міністрів України";
у пункті 2-2.4 слова "зареєстровані у Державному реєстрі" замінити словами "відомості про яких включені до Державного реєстру";
абзац перший пункту 2-2.5 викласти в такій редакції:
"2-2.5. Інформація про фізичних осіб, які здійснюють ведення особистого селянського господарства та не зареєстровані як фізична особа - підприємець або юридична особа, відомості про яких включені до Державного реєстру виробників сільськогосподарської продукції";
6) розділ I доповнити статтями 2-3-2-5 такого змісту:
"Стаття 2-3. Мета та цілі державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку
2-3.1. Метою державної аграрної політики є стале економічне зростання агропромислового комплексу, створення доданої вартості сільськогосподарської продукції, формування сприятливого інвестиційного клімату, посилення експортного потенціалу України.
Державна аграрна політика спрямована на досягнення таких цілей:
забезпечення стабільності сільськогосподарського виробництва;
підвищення конкурентоспроможності вітчизняної сільськогосподарської продукції, використання новітніх технологій у сільськогосподарському виробництві;
забезпечення покращення позиції виробників сільськогосподарської продукції у ланцюгу доданої вартості шляхом підтримки сільськогосподарської кооперації, підвищення прозорості ринку та забезпечення ефективних механізмів боротьби з недобросовісною торговою практикою;
адаптація сільськогосподарського виробництва до змін клімату, зменшення обсягів антропогенних викидів парникових газів та збільшення обсягів видалення парникових газів поглиначами у секторі сільського господарства;
зменшення впливу хімічних речовин і нітратів сільськогосподарського походження на воду, ґрунт та повітря, зокрема шляхом забезпечення впровадження новітніх технологій;
гарантування безпечності харчових продуктів і кормів на всіх етапах виробництва та обігу;
дотримання вимог щодо забезпечення захисту здоров’я та благополуччя тварин, у тому числі сільськогосподарських тварин;
забезпечення здійснення належної ветеринарної практики, зокрема профілактики та контролю хвороб тварин;
належне управління обігом побічних продуктів тваринного походження відповідно до вимог безпечності та охорони довкілля;
контроль за виробництвом, обігом та застосуванням ветеринарних лікарських засобів, активних фармацевтичних інгредієнтів, лікувальних кормів та проміжних продуктів для їх виробництва, кормових добавок з анаболічними, протимікробними, протипаразитарними, протизапальними, гормональними чи психотропними властивостями, які можуть впливати на здоров’я тварини або людини через харчовий ланцюг;
забезпечення розвитку знань, інновацій та цифровізації, заохочення виробників сільськогосподарської продукції до їх використання;
максимізація використання систем електронного документообігу з метою забезпечення прозорості, ефективності та цифрової трансформації управлінських процесів у сільському господарстві України.
2-3.2. Метою державної політики сільського розвитку є:
створення сприятливих умов для проживання у сільській місцевості, забезпечення її сталого розвитку;
підвищення конкурентоспроможності малих і середніх виробників сільськогосподарської продукції;
покращення якості життя та економічного добробуту сільського населення.
Державна політика сільського розвитку спрямована на досягнення таких цілей:
забезпечення розвитку інфраструктури в сільських населених пунктах;
забезпечення функціонування усіх форм господарювання в сільських населених пунктах;
збільшення рівня доходів сільського населення;
досягнення гарантованих соціальних стандартів і покращення умов проживання сільського населення;
створення належних умов для проживання молоді у селі та збільшення кількості сільського населення;
забезпечення сталого розвитку сільських територій;
належне функціонування сільськогосподарської дорадчої діяльності;
збереження та відновлення природних ресурсів у сільській місцевості.
Стаття 2-4. Інструменти реалізації державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку
2-4.1. Інструментами реалізації державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку є:
інвестиції в активи виробників сільськогосподарської продукції, зокрема підтримка у сфері сільського розвитку, включаючи компенсацію інвестицій в основні засоби та технології для підвищення ефективності, конкурентоспроможності та сталого сільськогосподарського виробництва;
підтримка об’єднань виробників сільськогосподарської продукції з метою посилення їхньої спроможності до спільного реагування на ринкові виклики, підвищення ефективності виробництва та маркетингу сільськогосподарської продукції, зміцнення їхньої ролі на ринках;
підтримка органічного виробництва, запровадження методів управління сільськогосподарським виробництвом, які зменшують його негативний вплив на стан навколишнього природного середовища;
впровадження стратегій місцевого розвитку згідно з підходом LEADER (Liaisons entre Actions de див. зображення de l’Economie Rural), що передбачає підтримку місцевих ініціативних груп, які представляють широке коло багатогалузевих приватних і державних партнерів, у впровадженні їхніх стратегій місцевого розвитку, спрямованих на поліпшення економічного, соціального та екологічного стану сільських територій;
інвестиції в інфраструктуру сільських територій, будівництво житла, закладів охорони здоров’я, культури та освіти, фізичної культури і спорту;
диверсифікація діяльності виробників сільськогосподарської продукції для розвитку сільського підприємництва і домогосподарств, які прагнуть розвивати несільськогосподарську діяльність, створюючи нові робочі місця;
надання суб’єктами сільськогосподарської дорадчої діяльності дорадчих послуг, спрямованих на покращення економічних та екологічних показників діяльності виробників сільськогосподарської продукції;
створення сприятливих умов кредитування виробників сільськогосподарської продукції, залучення коштів міжнародної технічної допомоги, грантів у сільське господарство чи іншої допомоги (підтримки);
забезпечення співробітництва в галузі інновацій та передання знань, що спрямоване на підвищення конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції та сталості сільськогосподарського виробництва, шляхом заохочення ширшого використання інноваційних рішень та заходів;
здійснення капітальних інвестицій у матеріальні та нематеріальні активи, пов’язані з переробкою, зберіганням та збутом сільськогосподарської продукції, а також продукції, отриманої з водних біоресурсів, з метою забезпечення відповідності технологічних процесів та інфраструктури підприємств харчової промисловості міжнародним стандартам якості, безпеки харчових продуктів та охорони навколишнього природного середовища;
сприяння створенню, відновленню та охороні лісів, у тому числі шляхом державного фінансування, співфінансування заходів із лісовідновлення, лісорозведення та підвищення стійкості лісових екосистем, з метою збереження біорізноманіття, запобігання деградації ґрунтів та адаптації до наслідків зміни клімату.
2-4.2. Вибір інструментів реалізації мети і цілей державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку, розроблення відповідних видів підтримки здійснюється на основі всебічного аналізу їхніх сильних і слабких сторін, можливостей і загроз (SWOT-аналізу).
Стаття 2-5. Фінансування державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку
2-5.1. Фінансування державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги, з інших джерел, не заборонених законом.
2-5.2. Розроблення фінансових інструментів реалізації державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку, включаючи кредитні гарантії, може здійснюватися у співпраці з міжнародними фінансовими установами з урахуванням вимог Закону України "Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві";
7) доповнити розділом I-1 такого змісту:
"Розділ I-1
ІНСТИТУЦІЙНИЙ МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОЇ АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ СІЛЬСЬКОГО РОЗВИТКУ
Стаття 2- 6. Виплатна агенція
2- 6.1. Адміністрування підтримки, зокрема здійснення виплати заявникам, відповідно до цього Закону здійснюється виключно Виплатною агенцією.
Положення про Виплатну агенцію затверджується Кабінетом Міністрів України.
2- 6.2. Діяльність Виплатної агенції регулюється цим Законом, іншими законами України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Якщо міжнародним договором України встановлено інші норми, ніж встановлені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.
2- 6.3. Фінансування діяльності Виплатної агенції здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в межах видатків, передбачених на її утримання центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку.
2- 6.4. Майно, що є об’єктом права державної власності і передається Виплатній агенції на праві узуфрукта державного майна чи іншому речовому праві на чуже майно, передбаченому законом, не може бути відчужене без погодження Кабінетом Міністрів України. Списання та передача майна, що є об’єктом права державної власності, здійснюються відповідно до законодавства.
2- 6.5. Виплатна агенція може набувати майнових та особистих немайнових прав та обов’язків, а також вчиняти інші правочини відповідно до законодавства.
2- 6.6. Виплатна агенція виконує такі функції:
забезпечує інформування заявників про умови, критерії та процедури одержання відповідного виду підтримки, розміщує оголошення про початок дії відповідної програми підтримки, надає консультаційну допомогу з питань, пов’язаних з виплатами та цільовим використанням підтримки;
приймає заявки на отримання підтримки;
перевіряє відповідність поданих документів, необхідних для отримання підтримки, вимогам законодавства;
перевіряє відповідність заявника принципу доброчесності отримувача підтримки та умовам надання підтримки;
здійснює розрахунок суми виплат, яка виплачується отримувачу підтримки, та їх виплату;
здійснює моніторинг цільового використання підтримки;
розглядає та вирішує справи, вчиняє процедурні дії та/або приймає процедурні рішення, у тому числі рішення щодо оскарження, відповідно до цього Закону з урахуванням положень Закону України "Про адміністративну процедуру";
забезпечує взаємодію з фінансовими установами, що залучаються до надання підтримки;
укладає договори з отримувачами підтримки, якщо такі договори передбачені відповідною програмою підтримки;
забезпечує організацію підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників Виплатної агенції в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку;
формує фінансові, бухгалтерські та інші звіти про здійснення виплат заявникам відповідно до цього Закону;
інші функції, передбачені законодавством.
2- 6.7. Виплатна агенція є користувачем інформаційно-комунікаційної системи "Державний аграрний реєстр".
2- 6.8. З метою виконання функцій, визначених цим Законом, Виплатна агенція за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, може укладати договори щодо передання окремих функцій іншим установам та організаціям, якщо для їх виконання потрібні спеціальні знання чи технології, за умови що такі установи та організації мають належну систему внутрішнього аудиту та гарантують забезпечення якості виконання переданих їм згідно з відповідними договорами функцій.
Виплатна агенція регулярно, але не менше одного разу на шість місяців, здійснює моніторинг якості виконання переданих функцій з метою підтвердження належної якості їх виконання. Відповідальність за виконання функцій, переданих Виплатною агенцією іншим установам та організаціям згідно із відповідним договором, несе Виплатна агенція.
2- 6.9. Координацію діяльності Виплатної агенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
2- 6.10. Виплатна агенція утворює постійно діючий підрозділ внутрішнього аудиту, який є складовою системи внутрішнього контролю Виплатної агенції.
Підрозділ внутрішнього аудиту підпорядковується керівнику Виплатної агенції та співпрацює з підрозділом внутрішнього аудиту центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку.
Стаття 2- 7. Система даних щодо сталого розвитку сільського господарства
2- 7.1. Система даних щодо сталого розвитку сільського господарства Farm Sustainability Data Network (далі - FSDN) функціонує як інструмент забезпечення аналізу реалізації державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку.
2- 7.2. Метою функціонування FSDN є щорічне збирання та аналіз даних виробничого, економічного, фінансового, екологічного та соціального характеру щодо діяльності виробників сільськогосподарської продукції, необхідних, зокрема для:
інформаційного забезпечення державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку, їх моніторингу;
здійснення економічного оцінювання стану сільського господарства України;
аналізу економічних, соціальних та екологічних аспектів, пов’язаних із діяльністю виробників сільськогосподарської продукції.
2- 7.3. Збирання даних здійснюється на підставі плану опитування, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, шляхом проведення регулярних та спеціальних опитувань на основі репрезентативної вибірки виробників сільськогосподарської продукції.
Для цілей опитування виробники сільськогосподарської продукції класифікуються за єдиною методологією, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, з урахуванням виду сільськогосподарської діяльності, яку здійснюють такі виробники, їх економічного розміру та інших видів діяльності, не пов’язаних із сільським господарством, яку здійснюють такі виробники.
2- 7.4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, забезпечує створення та функціонування FSDN. Порядок створення, функціонування FSDN, методологія збирання, обробки та аналізу даних визначаються Кабінетом Міністрів України.
2- 7.5. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, має право визначити (призначити) установу чи організацію, що належить до сфери його управління, для збирання, обробки та аналізу даних FSDN.
2- 7.6. Доступ до відомостей FSDN є відкритим та загальнодоступним, за умови агрегованого подання та знеособлення таких відомостей для унеможливлення ідентифікації виробників сільськогосподарської продукції. Відомості FSDN оприлюднюються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, та на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.
2- 7.7. Відомості FSDN можуть надаватися органам Європейського Союзу відповідно до укладених міжнародних договорів.
2- 7.8. Розголошення персональних даних, отриманих у процесі функціонування FSDN, забороняється.
2- 7.9. Використання для цілей оподаткування будь-яких персональних даних чи інших відомостей, отриманих у процесі функціонування FSDN, забороняється. Відомості FSDN не є підставою для нарахування та стягнення з виробників сільськогосподарської продукції податків і зборів.
2- 7.10. Власником відомостей FSDN є держава в особі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку.
Стаття 2- 8. Інтегрована система адміністрування та контролю
2- 8.1. Інтегрована система адміністрування та контролю (далі - ІСАК) є інструментом забезпечення прозорості та підзвітності у сфері надання підтримки.
2- 8.2. Власником ІСАК є держава в особі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку.
Держателем, адміністратором та технічним адміністратором ІСАК є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку.
Функції технічного адміністратора на підставі договору з адміністратором ІСАК може здійснювати юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, чи інша юридична особа публічного права, 100 відсотків акцій (часток) якої належать державі.
2- 8.3. ІСАК забезпечує:
функціонування підсистеми ідентифікації земельних ділянок, що ґрунтується на геопросторових даних, відомостях Державного земельного кадастру та інших публічних реєстрів та дає змогу однозначно визначати кожну земельну ділянку, що є об’єктом підтримки;
функціонування геопросторової підсистеми, а також у відповідних випадках підсистеми, що базується на відомостях Єдиного державного реєстру тварин;
функціонування підсистеми моніторингу територій, за допомогою якої здійснюється регулярне спостереження за станом земель, сільськогосподарських угідь та інших територій із застосуванням супутникових даних, інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі та інших джерел геопросторових даних;
функціонування підсистеми ідентифікації заявників в інформаційно-комунікаційній системі "Державний аграрний реєстр" з автоматизованою перевіркою даних про таких осіб і верифікації їхнього права на отримання підтримки;
функціонування підсистеми моніторингу відповідності виплат;
безперервну, стандартизовану і захищену взаємодію з іншими державними інформаційно-комунікаційними системами, кадастрами та реєстрами.
2- 8.4. Функціонування ІСАК забезпечується засобами ведення інформаційно-комунікаційної системи "Державний аграрний реєстр". ІСАК функціонує як підсистема (розділ) інформаційно-комунікаційної системи "Державний аграрний реєстр".
2- 8.5. Порядок функціонування ІСАК та вимоги до обміну даними між суб’єктами взаємодії визначаються Кабінетом Міністрів України";
8) в абзаці другому пункту 15.10 статті 15 слова "приймає постанову з питань режиму" замінити словами "затверджує порядок";
9) статтю 16-3 викласти в такій редакції:
"Стаття 16-3. Бюджетна дотація для організацій водокористувачів
16-3.1. Організаціям водокористувачів може надаватися державна підтримка у вигляді бюджетної дотації на часткову оплату чи відшкодування вартості ремонту або реконструкції існуючих та/або будівництва нових меліоративних систем, окремих об’єктів інженерної інфраструктури, насосних станцій для гідротехнічної меліорації земельних ділянок, що включені до території обслуговування такої організації, якщо видатки на таку дотацію передбачено законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Бюджетна дотація на часткову оплату зазначених заходів надається за умови наявності затвердженої проектно-кошторисної документації.
16-3.2. Розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для надання дотації організаціям водокористувачів для будівництва (реконструкції) меліоративних систем, окремих об’єктів інженерної інфраструктури, насосних станцій для гідротехнічної меліорації земельних ділянок, що включені до території обслуговування такої організації, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України";
10) доповнити розділом V-3 такого змісту:
"Розділ V-3
ПРОГНОЗУВАННЯ, ПЛАНУВАННЯ ТА МОНІТОРИНГ СТАНУ РОЗВИТКУ ДЕРЖАВНОЇ АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ СІЛЬСЬКОГО РОЗВИТКУ
Стаття 16-4. Стратегія розвитку сільського господарства та сільських територій
16-4.1. Для реалізації положень цього Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, спільно з іншими центральними органами виконавчої влади у межах їхньої компетенції, із залученням громадських об’єднань і наукових установ розробляє Стратегію розвитку сільського господарства та сільських територій (далі - Стратегія).
16-4.2. Стратегія розробляється строком на сім років і затверджується Кабінетом Міністрів України не пізніше ніж за шість місяців до закінчення строку реалізації чинної Стратегії.
16-4.3. Стратегія базується на меті та цілях державної аграрної політики та державної політики сільського розвитку, визначених цим Законом, і містить такі розділи:
опис наявних проблем та оцінювання потреб сільського господарства України;
завдання та заходи щодо реалізації Стратегії;
прогнозні значення показників оцінки результативності виконання завдань та заходів для реалізації Стратегії;
визначення потреб, які необхідно задовольнити в рамках відповідних заходів (програми) підтримки, та заходи підтримки, розроблені на основі SWOT-аналізу;
система управління та координації заходів щодо реалізації Стратегії.
Стаття 16-5. Моніторинг реалізації Стратегії
16-5.1. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, здійснює щорічний моніторинг реалізації Стратегії.
16-5.2. Моніторинг реалізації Стратегії здійснюється шляхом відстеження та порівняння фактично отриманих значень показників оцінки результативності виконання завдань та заходів з їх прогнозними значеннями, передбаченими Стратегією.
16-5.3. Моніторинг реалізації Стратегії здійснюється на підставі даних FSDN, офіційної статистики, інформації центральних органів виконавчої влади у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, із залученням громадських об’єднань і наукових установ.
16-5.4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, публікує результати моніторингу реалізації Стратегії у формі звіту на своєму офіційному веб-сайті не пізніше 1 липня року, наступного за моніторинговим";
11) статтю 17-2 доповнити пунктом 17-2.13 такого змісту:
"17-2.13. Держава забезпечує підтримку виробників сільськогосподарської продукції, що здійснюють господарську діяльність у зонах ризикованого землеробства. Порядок та критерії визначення зон ризикованого землеробства затверджуються Кабінетом Міністрів України";
12) розділ VI доповнити статтями 17-3-17-5 такого змісту:
"Стаття 17-3. Моніторинг відповідності виплат та публікація інформації про заявників
17-3.1. Моніторинг відповідності виплат здійснюється з метою перевірки законності рішення про надання підтримки, цільового використання отриманих заявниками виплат, дотримання умов, порядку та принципів підтримки. Моніторинг відповідності виплат здійснюється шляхом проведення документальної та фізичної перевірок. Документальна перевірка може проводитися у тому числі у формі автоматизованої перевірки. Загальні вимоги до порядку здійснення моніторингу відповідності виплат затверджуються Кабінетом Міністрів України.
17-3.2. Автоматизована перевірка проводиться із застосуванням системи "Red Flag", що функціонує на основі даних інформаційно-комунікаційної системи "Державний аграрний реєстр" та спрямована, зокрема, на виявлення невідповідностей у відомостях про заявника та верифікацію його права на підтримку.
17-3.3. Документальна перевірка проводиться Виплатною агенцією та передбачає:
аналіз невідповідностей, виявлених під час автоматизованої перевірки;
перевірку заявок на предмет відповідності критеріям, встановленим для отримання відповідного виду підтримки;
аналіз документального підтвердження цільового використання отриманих коштів та дотримання умов надання підтримки.
17-3.4. Фізична перевірка полягає у здійсненні Виплатною агенцією виїзної перевірки безпосередньо за місцезнаходженням об’єкта підтримки та включає:
виїзну перевірку заявника з метою огляду об’єкта підтримки;
застосування дистанційного зондування Землі (зокрема супутникових зображень) або інших технологічних засобів спостереження.
Фізична перевірка проводиться на основі випадкової вибірки загальної кількості заявників за кожним видом підтримки на основі ризик-орієнтованого підходу.
Частка (у відсотках) заявників, що підлягають фізичній перевірці, встановлюється нормативно-правовим актом, що регулює відповідний вид підтримки.
17-3.5. Заявник, який отримав підтримку за рахунок бюджетних коштів, зобов’язаний щорічно, протягом двох років після отримання відповідних бюджетних коштів інформувати Виплатну агенцію про об’єкт підтримки, щодо якого було надано таку підтримку. Порядок та випадки, що підлягають щорічному інформуванню, визначаються Кабінетом Міністрів України.
17-3.6. У разі виявлення невідповідностей під час документальної або фізичної перевірки Виплатна агенція зобов’язана у п’ятиденний строк з дня їх виявлення надіслати заявнику письмове повідомлення із зазначенням виявлених фактів та вимогою надати пояснення і, за потреби, відповідні підтвердні документи у строк, що не перевищує 10 робочих днів.
17-3.7. Якщо за результатами перевірки підтверджено факти порушення умов підтримки або нецільового використання коштів, Виплатна агенція приймає рішення про:
відмову у виплаті за поданою заявкою (якщо виплату ще не здійснено), або
призупинення подальших виплат заявнику за відповідним видом підтримки до з’ясування обставин, або
повернення коштів (повністю або частково) (якщо виплату здійснено).
17-3.8. У разі прийняття рішення про тимчасове зупинення подальших виплат заявнику за відповідним видом підтримки до з’ясування обставин Виплатна агенція письмово повідомляє заявника про зупинення виплат із зазначенням підстав і строків, протягом яких заявник може надати додаткові пояснення або документи. Заявнику надається 10 робочих днів для подання обґрунтованих пояснень (документів) або заперечень. За результатами розгляду наданих матеріалів Виплатна агенція протягом 10 робочих днів з дня отримання обґрунтованих пояснень або заперечень:
відновлює виплати, якщо порушення не підтвердилися або усунуті, або
приймає рішення про відмову у виплаті за поданою заявкою (якщо виплату ще не здійснено), або
приймає рішення про повернення коштів (повністю або частково) (якщо виплату здійснено).
17-3.9. Заявник має право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності Виплатної агенції в порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або в судовому порядку.
17-3.10. Заявник має право оскаржити рішення Виплатної агенції, прийняте відповідно до цього Закону, шляхом подання скарги до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку.
17-3.11. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, не пізніше дня, наступного за днем після надходження скарги, направляє її разом із матеріалами справи до Виплатної агенції. Виплатна агенція приймає рішення за скаргою відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" протягом розумного строку, що не може перевищувати 30 днів з дня надходження скарги.
17-3.12. У разі прийняття рішення про повернення коштів Виплатна агенція надсилає заявнику письмову вимогу із зазначенням: обґрунтування порушення; суми до повернення; реквізитів для перерахування коштів, що підлягають сплаті протягом 20 робочих днів. У разі неналежного виконання вимоги щодо повернення коштів у встановлений строк Виплатна агенція вживає заходів щодо примусового стягнення таких коштів у порядку, встановленому законодавством, у тому числі шляхом звернення до суду.
17-3.13. Виплатна агенція щорічно, до 1 березня, публікує інформацію про отримувачів підтримки, зокрема отримані ними суми виплат за кожним видом підтримки, на своєму офіційному веб-сайті та на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. Така інформація стосується виплат, отриманих у попередньому бюджетному періоді, та публікується у спосіб, що забезпечує можливість використання інструментів пошуку.
Не підлягає публікації інформація про отримувачів підтримки, які протягом відповідного бюджетного періоду отримали підтримку, загальна сума якої дорівнює або є меншою ніж 1250 євро в еквіваленті за офіційним курсом Національного банку України на останній день відповідного бюджетного періоду.
Інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до цієї статті, зберігається у вільному доступі протягом двох років з дня її публікації.
Виплатна агенція забезпечує інформування отримувачів підтримки про публікацію їхніх персональних даних із роз’ясненням мети, обсягу та строку публікації.
Публікація даних відповідно до цієї статті здійснюється з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту персональних даних.
Стаття 17-4. Органи сертифікації
17-4.1. Для проведення перевірок ефективності та законності використання коштів, спрямованих на підтримку, Кабінет Міністрів України призначає одного або кількох суб’єктів аудиторської діяльності як орган сертифікації не менше ніж на три роки.
У разі призначення більше одного органу сертифікації Кабінет Міністрів України може визначити окрему державну установу як координуючий орган сертифікації, відповідальний за погодження методик проведення перевірок та узагальнення висновків органів сертифікації.
17-4.2. Відбір органів сертифікації здійснюється шляхом проведення відкритої конкурсної процедури відповідно до вимог законодавства про публічні закупівлі.
17-4.3. Орган сертифікації проводить щорічну оцінку діяльності Виплатної агенції відповідно до міжнародних стандартів аудиту з метою підтвердження:
правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності;
законності та ефективності використання коштів підтримки, інших активів держави, функціонування системи внутрішнього контролю Виплатної агенції;
точності даних щодо результативності програм підтримки;
законності та відповідності виплат, здійснених у рамках заходів підтримки, вимогам законодавства.
17-4.4. За результатами щорічної оцінки діяльності Виплатної агенції орган сертифікації складає висновок, який принаймні має містити:
аналіз виявлених порушень і проблемних питань у функціонуванні Виплатної агенції;
оцінку своєчасності та належності заходів реагування на виявлені порушення, вжитих Виплатною агенцією.
17-4.5. Кабінет Міністрів України затверджує вимоги до органу сертифікації та порядок виконання ним функцій, зокрема:
правила проведення оцінки діяльності Виплатної агенції;
структуру висновку та обов’язкові додатки до нього;
методику та принципи проведення аудиту, передбаченого цією статтею, відповідно до міжнародних стандартів аудиту.
Стаття 17-5. Відповідальність за порушення вимог цього Закону
17-5.1. Особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом.
17-5.2. У разі якщо заявник самостійно виявив порушення ним принципів підтримки сільського господарства України, передбачених статтею 2-1 цього Закону, або умов підтримки, він зобов’язаний протягом 10 робочих днів з дня, коли йому стало відомо або мало стати відомо про факт такого порушення, звернутися до Виплатної агенції з клопотанням про добровільне повернення отриманих ним виплат.
17-5.3. Виплатна агенція або орган місцевого самоврядування зобов’язаний повідомити про факти порушення вимог статті 2-1 цього Закону або умов підтримки та/або підроблення документів, або інші дії, що містять ознаки правопорушень, центральний орган виконавчої влади, що згідно із положеннями про підслідність, визначеними Кримінальним процесуальним кодексом України, здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, щодо шахрайства з фінансовими ресурсами.
17-5.4. Заявник, який порушив принцип справедливості державної підтримки у сільському господарстві, а саме не повідомив центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику та державну політику сільського розвитку, органи місцевого самоврядування про всіх пов’язаних з ним осіб, які протягом бюджетного періоду є отримувачами підтримки, а також у встановлений цим Законом строк не надав інформацію про зміни стосовно пов’язаних осіб, зобов’язаний повернути всі одержані бюджетні кошти у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку із сплатою процентів за користування чужими грошовими коштами, крім випадку подання ним клопотання про добровільне повернення отриманих виплат. Розмір таких процентів визначається Кабінетом Міністрів України.