Президент України | В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ |
м. Київ 5 червня 2025 року № 4488-IX | |
Документ підготовлено в системі iplex
Верховна Рада України | Закон від 05.06.2025 № 4488-IX
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України "Про основні засади молодіжної політики" щодо удосконалення механізмів фінансового забезпечення реалізації молодіжної політики
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Закону України "Про основні засади молодіжної політики" (Відомості Верховної Ради України, 2021 р., № 28, ст. 233) такі зміни:
1. У частині першій статті 1:
1) пункти 1 і 5 викласти в такій редакції:
"1) грант у сфері молодіжної політики (далі - грант) - цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надається на безоплатній і безповоротній основі як проектна або інституційна підтримка суб’єктам молодіжної роботи за результатами конкурсного відбору для реалізації молодіжних проектів. Гранти за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги надаються як бюджетні гранти відповідно до закону";
"5) інституційна підтримка - цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надається молодіжним/дитячим громадським об’єднанням для реалізації молодіжних проектів з метою забезпечення їх інституційного розвитку";
2) у пунктах 7, 8, 12 і 17 цифри і слово "35 років" замінити цифрами і словами "35 років включно";
3) пункт 19 виключити;
4) пункти 20 і 21 викласти в такій редакції:
"20) проектна підтримка - цільова допомога у вигляді коштів, що надається суб’єктам молодіжної роботи для реалізації молодіжних проектів;
21) суб’єкти молодіжної роботи - фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, що здійснюють молодіжну роботу".
2. Частину другу статті 5 доповнити пунктом 7 такого змісту:
"7) інформування та забезпечення доступу молоді до актуальних можливостей щодо самореалізації та розвитку її потенціалу, у тому числі шляхом створення та забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем і баз даних".
3. У статті 8:
1) у частині другій:
пункти 2, 11, 12, 15 і 17 викласти в такій редакції:
"2) узагальнює практику застосування законодавства у сфері молодіжної політики, вносить пропозиції щодо його вдосконалення та приведення у відповідність із правом Європейського Союзу (acquis ЄС)";
"11) запроваджує вимоги щодо залучення установ та організацій до здійснення підготовки та підвищення кваліфікації молодіжних працівників;
12) забезпечує розроблення та затверджує типові освітні програми для молодіжних працівників";
"15) забезпечує налагодження міжвідомчого та міжсекторального співробітництва у процесі формування та реалізації молодіжної політики";
"17) ініціює встановлення премій, стипендій, інших заохочувальних відзнак для відзначення, підтримки, самореалізації молоді та розвитку її потенціалу";
доповнити пунктом 18-1 такого змісту:
"18-1) сприяє в межах своїх повноважень реалізації соціальних гарантій для молоді, встановлених законом, а також розробленню та впровадженню механізму реалізації ініціативи Європейського Союзу "Молодіжна гарантія";
2) у частині третій:
пункт 4 викласти в такій редакції:
"4) сприяють налагодженню національного та міжнародного співробітництва щодо вирішення питань, що стосуються молоді";
доповнити пунктом 5-1 такого змісту:
"5-1) ініціюють встановлення премій, стипендій, інших заохочувальних відзнак для відзначення, підтримки, самореалізації молоді та розвитку її потенціалу";
пункт 6 викласти в такій редакції:
"6) забезпечують у межах своєї компетенції виконання цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері молодіжної політики".
4. Пункти 4, 6 і 9 частини першої статті 9 викласти в такій редакції:
"4) сприяють створенню та діяльності молодіжних центрів, забезпечують діяльність молодіжних центрів комунальної форми власності, інших установ, що забезпечують соціальний захист, самореалізацію та розвиток потенціалу молоді, а також молодіжних просторів";
"6) сприяють діяльності молодіжних та дитячих громадських об’єднань, інших суб’єктів молодіжної роботи, у тому числі шляхом залучення їх до реалізації місцевих та регіональних програм у сфері молодіжної політики";
"9) можуть надавати гранти суб’єктам молодіжної роботи, ініціювати встановлення премій, стипендій, інших заохочувальних відзнак для відзначення, підтримки, самореалізації молоді та розвитку її потенціалу".
5. В абзаці першому частини четвертої та абзаці першому частини п’ятої статті 11 цифри і слово "35 років" замінити цифрами і словами "35 років включно".
6. Статтю 12 викласти в такій редакції:
"Стаття 12. Організаційні та правові засади діяльності молодіжних та дитячих громадських об’єднань
1. Молодіжні та дитячі громадські об’єднання користуються правами та виконують обов’язки відповідно до цього Закону, Закону України "Про громадські об’єднання" та інших нормативно-правових актів.
2. Молодіжні та дитячі громадські об’єднання у порядку, визначеному законом, мають право:
1) отримувати гранти, інші види фінансової підтримки для реалізації молодіжних проектів;
2) брати участь у формуванні молодіжної політики, реалізації державних цільових, регіональних та місцевих програм у сфері молодіжної політики, а також бути надавачами соціальних послуг у порядку, визначеному законом;
3) співпрацювати з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, органами влади Автономної Республіки Крим, неурядовими організаціями, молодіжними центрами та іншими молодіжними установами іноземних держав, міжнародними організаціями з питань, що стосуються сфери діяльності таких об’єднань;
4) утворювати молодіжні центри, здійснювати підготовку молодіжних працівників з дотриманням вимог, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує молодіжну політику;
5) здійснювати моніторинг та оцінювання ефективності реалізації молодіжної політики;
6) делегувати своїх представників для участі у доборі членів молодіжних рад, Національної ради з питань молоді, інших консультативно-дорадчих органів, що утворюються для вирішення питань, що стосуються молоді;
7) за погодженням із закладами освіти, охорони здоров’я, культури, соціального захисту, фізичної культури і спорту, молодіжними центрами, іншими установами, що працюють з дітьми та молоддю і надають їм послуги, брати участь у підготовці та реалізації програм (проектів, заходів) на базі таких закладів або поза ними, у тому числі шляхом створення та забезпечення функціонування на базі таких закладів молодіжних просторів;
8) з метою виконання своїх статутних завдань здійснювати іншу діяльність, не заборонену законодавством".
7. У статті 13:
1) назву викласти в такій редакції:
"Стаття 13. Зміст та суб’єкти молодіжної роботи";
2) доповнити частиною четвертою такого змісту:
"4. Суб’єктами молодіжної роботи є:
1) фізичні особи, які є:
молодими особами;
молодіжними працівниками;
радниками з питань молоді;
представниками (членами, учасниками) суб’єктів молодіжної роботи, визначених пунктом 2 цієї частини;
2) представницькі та самоврядні об’єднання молоді, що не мають статусу юридичної особи:
органи (організації) учнівського та студентського самоврядування;
молодіжні ради;
неформальні молодіжні об’єднання;
3) молодіжні та дитячі громадські об’єднання, фізичні особи - підприємці та юридичні особи, що здійснюють молодіжну роботу;
4) уповноважені органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування".
8. Статтю 15 після частини четвертої доповнити новою частиною такого змісту:
"5. Молодіжні центри можуть здійснювати молодіжну роботу у нестаціонарному форматі як мобільні молодіжні центри шляхом здійснення молодіжної роботи безпосередньо в місцях перебування молоді, яка з будь-яких причин не має можливості відвідати молодіжні центри або молодіжні простори, але виявила таке бажання".
У зв’язку з цим частини п’яту - восьму вважати відповідно частинами шостою - дев’ятою.
9. Назву, частини першу і третю статті 21 викласти в такій редакції:
"Стаття 21. Особливості підтримки молоді щодо розвитку її потенціалу
1. Молоді надається всебічна підтримка з метою реалізації соціально значущих проектів у соціальній та гуманітарній сферах у порядку, визначеному законодавством, а також щороку відзначаються особливі досягнення молоді у розбудові України";
"3. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування сприяють проведенню загальнодержавних, регіональних і місцевих конкурсів, виставок, фестивалів, концертів, наукових конференцій та інших заходів з метою виявлення, підтримки та розвитку творчих і професійних здібностей молоді".
10. У статті 22:
1) частину першу викласти в такій редакції:
"1. Держава забезпечує працездатній молоді надання першого робочого місця на строк не менше двох років після закінчення або припинення навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після проходження базової військової служби або альтернативної (невійськової) служби.
Строк, передбачений абзацом першим цієї частини, обчислюється з урахуванням періоду роботи молодої особи до проходження базової військової служби або альтернативної (невійськової) служби";
2) доповнити частиною четвертою такого змісту:
"4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері розвитку підприємництва, та інші центральні органи виконавчої влади в межах компетенції створюють правові та економічні засади підтримки та розвитку молодіжних підприємницьких ініціатив, заохочення молоді до здійснення підприємницької діяльності".
11. У статті 23:
1) частини першу - п’яту викласти в такій редакції:
"1. Український молодіжний фонд (далі - Фонд) є бюджетною установою - юридичною особою публічного права, підзвітною та підконтрольною центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує молодіжну політику.
2. Фонд діє на підставі Положення про Український молодіжний фонд, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує молодіжну політику.
3. Основними завданнями Фонду є:
1) надання грантів як проектної або інституційної підтримки для реалізації молодіжних проектів;
2) виконання окремих завдань і заходів молодіжної політики, визначених державними цільовими програмами у сфері молодіжної політики.
4. Фонд створює і веде реєстр молодіжних проектів, поданих до Фонду, та оприлюднює його у формі відкритих даних відповідно до закону.
5. Конкурсний відбір молодіжних проектів, реалізація яких здійснюється за рахунок коштів Фонду, проводиться експертами, персональний склад яких формується за результатами конкурсу з добору експертів у порядку, визначеному Фондом. У конкурсі з добору експертів не можуть брати участь члени органів управління та працівники Фонду";
2) частину десяту виключити.
"Стаття 24. Фінансове забезпечення молодіжної політики
1. Фінансове забезпечення молодіжної політики здійснюється відповідно до цього Закону та інших нормативно-правових актів за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги, добровільних внесків фізичних і юридичних осіб, у тому числі іноземних, з інших джерел, не заборонених законодавством.
Органи державної влади, органи місцевого самоврядування при формуванні бюджету передбачають видатки на реалізацію державних, регіональних та місцевих програм у сфері молодіжної політики, а також сприяють залученню фінансових ресурсів з різних джерел, не заборонених законодавством, для збільшення обсягів фінансування таких програм.
2. За рахунок коштів Державного бюджету України державна підтримка молодіжних та дитячих громадських об’єднань, інших суб’єктів молодіжної роботи, у тому числі шляхом надання грантів як проектної або інституційної підтримки здійснюється з метою виконання завдань державних цільових програм у сфері молодіжної політики у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За рахунок коштів місцевих бюджетів підтримка молодіжних та дитячих громадських об’єднань, інших суб’єктів молодіжної роботи, у тому числі шляхом надання грантів як проектної або інституційної підтримки, здійснюється з метою виконання регіональних та місцевих програм у сфері молодіжної політики у порядку, визначеному місцевим органом виконавчої влади/ органом місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень. Зазначені органи встановлюють вимоги до суб’єктів молодіжної роботи, які мають право на підтримку за рахунок коштів місцевих бюджетів.
3. Суб’єкти молодіжної роботи, визначені пунктами 1 і 2 частини четвертої статті 13 цього Закону, можуть отримувати гранти виключно у вигляді проектної підтримки як фізичні особи.
Гранти не можуть надаватися суб’єктам молодіжної роботи, визначеним пунктом 4 частини четвертої статті 13 цього Закону.
4. Забороняється зміна цільового призначення об’єктів молодіжної інфраструктури, наданих органами місцевого самоврядування, органами державної влади у користування молодіжним та дитячим громадським об’єднанням, молодіжним центрам, без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує молодіжну політику, якщо така зміна призведе до припинення використання зазначених об’єктів для здійснення молодіжної роботи.
Стаття 25. Фінансове забезпечення діяльності Українського молодіжного фонду
1. Джерелами формування коштів Фонду є:
1) кошти державного бюджету;
2) добровільні внески фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземних;
3) міжнародна технічна допомога;
4) інші джерела, не заборонені законодавством.
Фонд забезпечує ведення обліку коштів з джерел, визначених пунктами 2-4 цієї частини, відповідно до законодавства.
2. Фонд має відокремлене майно, яке є об’єктом права державної власності і передано йому на праві узуфрукта державного майна чи на іншому речовому праві на чуже майно, передбаченому законом.
3. Кошти Фонду використовуються для забезпечення здійснення діяльності Фонду та виконання його завдань, визначених Положенням про Український молодіжний фонд.
Кошти Фонду також можуть використовуватися для виплати винагороди експертам експертних рад Фонду, за умови що така діяльність пов’язана з проведенням конкурсного відбору молодіжних проектів відповідно до Методики визначення розміру сум виплат експертам експертних рад Фонду, що затверджується Кабінетом Міністрів України".
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом:
1) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
2) забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;
3) визначити порядок передачі в оренду державного та комунального майна, що не міститься в Переліку першого типу, без проведення аукціону молодіжним та дитячим громадським об’єднанням і молодіжним центрам, що є неприбутковими установами державної та комунальної форм власності, згідно із частинами другою і третьою статті 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".