КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 травня 2018 р. № 433
Київ
Про затвердження Порядку відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої та великої приватизації, авторизації електронних майданчиків та визначення адміністратора електронної торгової системи
( назва із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
( Із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2020 року № 1182, від 18 серпня 2021 року № 875, від 18 липня 2023 року № 723 )
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 та частини першої статті 15 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої та великої приватизації, авторизації електронних майданчиків, що додається.
( пункт 1 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
2. Визначити акціонерне товариство "ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ", функції з управління корпоративними правами щодо якого здійснює Міністерство економіки, відповідальним за забезпечення функціонування електронної торгової системи - адміністратором електронної торгової системи.
( пункт 2 із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 18.08.2021 р. № 875, від 18.07.2023 р. № 723 )
3. Міністерству економіки щороку до 1 березня переглядати розміри плати за тестування, на розвиток електронної торгової системи та в разі потреби подавати Кабінетові Міністрів України відповідні пропозиції.
( пункт 3 із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 18.08.2021 р. № 875, від 18.07.2023 р. № 723 )
Прем'єр-міністр України | В. ГРОЙСМАН |
Інд. 25
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 травня 2018 р. № 433
ПОРЯДОК
відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої та великої приватизації, авторизації електронних майданчиків
( назва Порядку із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
1. Цей Порядок визначає механізм відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації (далі - відбір), авторизації електронних майданчиків та застосовується для авторизації та організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів великої приватизації.
( пункт 1 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
авторизація - надання оператору електронного майданчика (далі - оператор) продуктивного ключа для роботи в електронній торговій системі за результатами проходження оператором відбору та тестування відповідності роботи інтерфейсу програмування додатків електронного майданчика такого оператора сценаріям роботи програмування додатків електронної торгової системи;
заявка на тестування - оформлене у паперовій або електронній формі звернення щодо проведення тестування, яке подається оператором адміністратору електронної торгової системи (далі - адміністратор) відповідно до вимог цього Порядку;
( абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
продуктивний ключ - ідентифікатор авторизованого електронного майданчика для проведення роботи в електронній торговій системі.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна".
3. Дата початку відбору операторів визначається адміністратором. Інформація про початок відбору розміщується на офіційному сайті адміністратора за п'ять робочих днів до початку відбору.
4. Оператор для проходження відбору повинен відповідати таким вимогам:
бути зареєстрованим в установленому законодавством порядку;
мати в наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань передбачену частиною другою статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи;
не мати порушеного провадження у справі про банкрутство, а також не перебувати у процесі ліквідації;
не підпадати під застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції";
мати право на використання електронного майданчика (документ, що підтверджує право власності на електронний майданчик або право користування електронним майданчиком);
мати право на використання доменного імені, на якому розміщено електронний майданчик, в Інтернеті (документ, що підтверджує право користування оператором таким доменним іменем);
мати розроблені та розміщені на сайті оператора інструкції для користувачів електронного майданчика;
( пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
мати в наявності не менше шести працівників для забезпечення належного процесу проведення електронних аукціонів;
( пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
мати сформований статутний капітал в розмірі не менше ніж 1 млн. гривень;
( пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
мати власний кол-центр з відповідним програмним забезпеченням та застосуванням технології IP-телефонії та/або передавати на договірній основі іншим особам виконання функції кол-центру електронного майданчика (з відповідним програмним забезпеченням та застосуванням технології IP-телефонії);
( пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
мати бездоганну ділову репутацію в розумінні Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" та не мати зафіксованих порушень законодавства про економічну конкуренцію та/або порушень правил недобросовісної конкуренції, таких як маніпулювання розміром винагороди оператора, підкупу працівників інших осіб, розповсюдження недостовірної інформації про учасників ринку тощо;
( пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
мати не менше одного року досвіду діяльності на ринку реалізації майна / активів на конкурентних засадах у формі аукціонів, що підтверджується відповідними довідкою та копіями документів;
( пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
мати чинний засіб криптографічного захисту, що підтверджує автентичність доменного імені, на якому розміщено електронний майданчик, та використовується для забезпечення безпечного з'єднання між сервером веб-сайту оператора та учасниками аукціону (SSL-сертифікат).
( пункт 4 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
4-1. Оператор, який відбирається для проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів великої приватизації, повинен відповідати додатково таким вимогам:
мати статус авторизованого (попередньо авторизованого) для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації безперервно протягом більше ніж двох років;
бути оператором електронного майданчика, через якого переможці електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації набули право на участь у таких аукціонах та уклали договори купівлі-продажу об'єктів малої приватизації на загальну суму не менше 10 млн. гривень;
бути оператором електронного майданчика, через який переможці електронних аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації за два останні роки уклали не менше трьох договорів купівлі-продажу об'єктів малої приватизації на загальну суму не менше 7,5 млн. гривень.
( Порядок доповнено пунктом 4-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
5. З метою здійснення відбору операторів, підключення їх до електронної торгової системи за рішенням адміністратора утворюється комісія.
Комісія протягом п'яти робочих днів з дня отримання від адміністратора документів, що підтверджують відповідність оператора вимогам, визначеним у пункті 4 цього Порядку, подає адміністратору розроблені за результатами своєї роботи рекомендації стосовно проведення тестування або відмови в проведенні тестування такого електронного майданчика.
6. Після отримання рекомендацій комісії відповідно до пункту 5 цього Порядку адміністратор приймає рішення щодо тестування електронного майданчика.
7. Тестування електронного майданчика здійснюється адміністратором на платній основі за умови надходження від оператора заявки на тестування, внесення плати за тестування та укладення між оператором та адміністратором договору про проведення тестування.
8. Плата за тестування вноситься оператором на банківський рахунок адміністратора у розмірі, визначеному договором про проведення тестування, що укладається між оператором та адміністратором, але не менше 5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та не більше 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
( пункт 8 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
9. У разі успішного проходження тестування плата за подальше тестування одного і того самого електронного майданчика не справляється. З операторів, які на момент набрання чинності цим Порядком мають дійсний продуктивний ключ для проведення роботи в електронній торговій системі, плата за проведення тестування не справляється.
10. У разі відмови в авторизації електронного майданчика плата за повторне тестування вноситься оператором відповідно до пункту 8 цього Порядку.
11. Після завершення процесу тестування електронного майданчика адміністратор приймає рішення про завершення тестування в межах строку, визначеного пунктом 13 цього Порядку, із зазначенням результатів проходження тестування.
12. Адміністратор надає оператору протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення, визначеного в пункті 11 цього Порядку, лист-підтвердження про проходження тестування електронного майданчика щодо відповідності вимогам електронної торгової системи або повідомляє оператору про відмову в авторизації з обґрунтуванням причин відмови.
13. Загальний строк проходження відбору та авторизації оператора не може перевищувати 95 робочих днів з дня отримання адміністратором плати за тестування відповідно до пункту 8 цього Порядку.
( абзац перший пункту 13 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
Строк проходження тестування електронного майданчика не може перевищувати 75 робочих днів з дня отримання плати за тестування відповідно до пункту 8 цього Порядку.
( абзац другий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
14. За умови проходження тестування електронний майданчик набуває статусу авторизованого (попередньо авторизованого) та отримує продуктивний ключ для організації проведення аукціонів з продажу об'єктів малої приватизації.
( абзац перший пункту 14 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
У разі тимчасової відсутності на офіційному сайті адміністратора технічної можливості проведення деяких видів процедур відбору оператора адміністратор може прийняти рішення щодо попередньої авторизації електронних майданчиків на підставі відповідної рекомендації комісії.
15. Підключення електронного майданчика за умови успішного проходження тестування щодо відповідності вимогам електронної торгової системи та подальше використання ним електронної торгової системи здійснюється на підставі договору про використання електронної торгової системи між адміністратором та оператором (далі - договір), істотними умовами якого є:
( абзац перший пункту 15 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
предмет договору;
строк дії договору;
права та обов'язки сторін;
порядок та умови використання електронної торгової системи;
порядок та умови припинення доступу оператора до електронної торгової системи;
порядок припинення договору;
порядок та умови внесення оператором плати на розвиток електронної торгової системи;
( абзац восьмий пункту 15 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
відповідальність сторін.
16. Договір укладається протягом 10 робочих днів з дати отримання відповідним оператором листа-підтвердження про проходження тестування.
У разі зміни оператора авторизованого електронного майданчика юридична особа, якій в установленому законодавством порядку передано право на використання авторизованого електронного майданчика, протягом 10 робочих днів з моменту передачі такого права подає звернення про зміну оператора адміністратору. Адміністратор протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідного звернення перевіряє відповідність оператора вимогам пункту 4 цього Порядку та в разі такої відповідності укладає з новим оператором договір.
16-1. У разі припинення доступу електронного майданчика до електронної торгової системи оператор зобов'язаний забезпечити конфіденційність та цілісність даних, отриманих від електронної торгової системи та учасників аукціонів, та здійснення дій, необхідних для завершення раніше оголошених через такий електронний майданчик електронних аукціонів та процедур в електронній торговій системі. Такий оператор не може заводити нові лоти чи реєструвати нових учасників та повідомляє учасникам, зареєстрованим в аукціонах через його авторизований електронний майданчик, про прийняття рішення про припинення доступу такого електронного майданчика до електронної торгової системи та про можливість повернути учасникам їх гарантійні внески.
Оператор, щодо якого вперше прийнято рішення про припинення доступу його авторизованого електронного майданчика до електронної торгової системи, має право подати повторну заявку на тестування його електронного майданчика не раніше ніж через три місяці з дня технічного припинення доступу його електронного майданчика до електронної торгової системи.
У разі повторного припинення доступу авторизованого електронного майданчика до електронної торгової системи за порушення вимог законодавства про приватизацію в частині незабезпечення виконання вимог до сплати, перерахування, повернення або здійснення інших дій щодо гарантійних, реєстраційних внесків, плати на розвиток електронної торгової системи оператор має право подати заявку на тестування його електронного майданчика не раніше ніж через півтора роки з дня технічного припинення доступу його електронного майданчика до електронної торгової системи.
У разі повторного припинення доступу авторизованого електронного майданчика до електронної торгової системи за інші порушення вимог законодавства про приватизацію, а саме вчинення оператором дій, що перешкоджають функціонуванню електронної торгової системи; порушення вимог щодо цілісності даних, незабезпечення своєчасної передачі статусів на всіх етапах аукціону; непроведення перевірки та/або проведення неповної перевірки відповідності ідентифікаційної інформації, наданої потенційним покупцем, під час його реєстрації (невірна ідентифікація особи), що призвело до відміни аукціону, визнання аукціону таким, що не відбувся, або істотно вплинуло на аукціон та його результати; технічні збої з вини оператора у процесі проведення електронних аукціонів, доступ до яких було надано через відповідний електронний майданчик; технічне втручання в дані або підміна даних в електронній торговій системі через відповідний електронний майданчик; невиконання умов договору про використання електронної торгової системи, оператор має право подати заявку на тестування його електронного майданчика не раніше ніж через півроку з дня технічного припинення доступу його електронного майданчика до електронної торгової системи.
Оператор, який не забезпечив виконання вимог абзацу першого цього пункту, позбавляється права подавати в подальшому заявки на тестування його електронного майданчика.
( Порядок доповнено пунктом 16-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
16-2. Оператор, що вже авторизований (попередньо авторизований) відповідно до вимог цього Порядку, після надання підтвердження відповідності оператора вимогам, визначеним пунктом 4-1 цього Порядку, та технічної відповідності вимогам Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" щодо порядку проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів великої приватизації, вважається таким, що авторизований для організації проведення електронних аукціонів та отримує окремий продуктивний ключ для організації їх проведення. Таке підтвердження надається у формі листа адміністратором за результатами перевірки ним відповідності оператора вимогам, передбаченим цим пунктом.
Перевірка відповідності оператора електронного майданчика вимогам, передбаченим цим пунктом Порядку, та їх авторизація здійснюється у строк, встановлений абзацом першим пункту 13 цього Порядку.
( Порядок доповнено пунктом 16-2 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
16-3. Оператор електронного майданчика, авторизованого для організації проведення електронних аукціонів з продажу об'єктів великої приватизації, після укладення договору про використання електронної торгової системи між адміністратором та оператором (змін до нього), на підставі якого здійснюється подальше використання електронної торгової системи, зобов'язаний укласти з організатором аукціону договір про конфіденційність інформації щодо кожного об'єкта великої приватизації.
( Порядок доповнено пунктом 16-3 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
17. Оператор в порядку, визначеному договором про використання електронної торгової системи між адміністратором та оператором, вносить на банківський рахунок адміністратора плату на розвиток електронної торгової системи.
Плата на розвиток електронної торгової системи визначається з урахуванням податку на додану вартість, вираховується з плати за участь в електронному аукціоні, встановленої Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 47, ст. 1641, № 62, ст. 2136), та Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів великої приватизації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2023 р. № 183 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 27, ст. 1513), і становить:
( абзац другий пункту 17 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
у разі, коли ціна продажу становить більше ніж 64000 тис. гривень, - 0,3 відсотка ціни продажу об'єкта приватизації;
у разі, коли ціна продажу становить не менше ніж 4000 тис. та не більше ніж 64000 тис. гривень, - 0,75 відсотка ціни продажу об'єкта приватизації;
у разі, коли ціна продажу становить менше ніж 4000 тис. гривень, - 1,2 відсотка ціни продажу об'єкта приватизації.
( пункт 17 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
У разі визнання електронного аукціону таким, що не відбувся, у випадках, передбачених пунктами 67 або 96 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу та Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об'єктів великої приватизації, плата на розвиток електронної торгової системи вираховується у розмірі 30 відсотків доплати, передбаченої абзацом другим пункту 113 зазначених порядків, внесеної переможцем електронного аукціону на банківський рахунок оператора (в разі її внесення).
( пункт 17 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2023 р. № 723 )
18. Пункт 18 виключено
( згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182 )
19. Плата на розвиток електронної торгової системи та плата за тестування зараховуються на окремий банківський рахунок адміністратора, призначений для покриття витрат адміністратора на забезпечення функціонування електронної торгової системи для продажу об'єктів малої та великої приватизації.
( пункт 19 із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1182, від 18.07.2023 р. № 723 )
20. В електронній торговій системі повинна бути створена комплексна система захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно з вимогами законодавства у сфері захисту інформації.
Вимоги щодо захисту інформації в електронній торговій системі визначає адміністратор з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту інформації.
Підключення електронного майданчика до електронної торгової системи здійснюється адміністратором після виконання вимог, визначених у документації на комплексну систему захисту інформації електронної торгової системи.
Оператор може створювати комплексну систему захисту інформації своєї інформаційно-телекомунікаційної системи самостійно за умови погодження технічного завдання на її створення з адміністратором та Держспецзв'язку і самостійного отримання атестата відповідності комплексної системи захисту інформації за результатами державної експертизи у сфері технічного захисту інформації.
Засоби криптографічного захисту інформації, у тому числі засоби електронного цифрового підпису, що використовуються в роботі авторизованого електронного майданчика, повинні мати чинні експертні висновки або сертифікати відповідності за результатами державної експертизи у сфері криптографічного захисту інформації.
Оператор авторизованого електронного майданчика повинен надавати звіт щодо інформаційної безпеки за формою, установленою адміністратором, у визначені строки або у разі виникнення інцидентів, пов'язаних з інформаційною безпекою.
21. Інформація щодо переліку авторизованих електронних майданчиків розміщується на офіційному сайті адміністратора та оновлюється адміністратором протягом 10 робочих днів з дня підключення нового електронного майданчика до електронної торгової системи та/або припинення доступу електронного майданчика до електронної торгової системи. Посилання на відповідну сторінку офіційного сайта адміністратора, на якій міститься зазначена інформація, розміщується органами приватизації на своїх офіційних сайтах.
____________