• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про Міністерство торгівлі Української РСР

Рада Міністрів УРСР  | Постанова, Положення від 08.07.1969 № 404 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Рада Міністрів УРСР
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 08.07.1969
  • Номер: 404
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Рада Міністрів УРСР
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 08.07.1969
  • Номер: 404
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
П О С Т А Н О В А
від 8 липня 1969 р. N 404
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ N 234 від 08.05.92 )
Про затвердження Положення про Міністерство торгівлі Української РСР
Рада Міністрів Української РСР
постановляє:
1. Затвердити Положення про Міністерство торгівлі Української РСР, що додається.
2. Визнати такою, що втратила силу, постанову ЦВК і РНК УРСР від 27 червня 1938 р. "Про затвердження Положення про Народний Комісаріат торгівлі УРСР" (ЗЗ УРСР 1938 р. N 40, ст. 157)
Голова Ради Міністрів УРСР В.ЩЕРБИЦЬКИЙКеруючий СправамиРади Міністрів УРСР К.БОЙКО
Інд. 27
Затверджено
постановою Ради Міністрів Української РСР
від 8 липня 1969 року N 404
ПОЛОЖЕННЯ
про Міністерство торгівлі Української РСР
1. Міністерство торгівлі УРСР відповідно до Конституції УРСР є союзно-республіканським міністерством і підпорядковується Раді Міністрів Української РСР і Міністерству торгівлі СРСР.
Міністерство торгівлі УРСР здійснює керівництво роздрібною та оптовою торгівлею і громадським харчуванням у республіці.
Міністерство торгівлі УРСР несе відповідальність за стан і дальший розвиток торгівлі, науково-технічний прогрес у галузі і за якість торгового обслуговування населення.
2. Головними завданнями Міністерства торгівлі УРСР є:
- забезпечення всебічного розвитку торгівлі як складової частини народного господарства Української РСР, активний вплив на виробництво товарів народного споживання, поліпшення їх асортименту та підвищення якості і на цій основі найбільш повне задоволення зростаючого попиту населення на товари;
- виконання державного плану роздрібного товарообороту та інших планових завдань по торгівлі, забезпечення суворого дотримання державної дисципліни;
- забезпечення при мінімальних затратах суспільної праці удосконалення організації і техніки торгівлі, розвитку і зміцнення її матеріально-технічної бази, поліпшення використання основних фондів, трудових, матеріальних і фінансових ресурсів;
- впровадження в торгівлі найновіших досягнень науки і техніки і передового досвіду роботи і забезпечення високих техніко-економічних показників розвитку галузі;
- раціональне використання капітальних вкладень і підвищення їх ефективності, зниження вартості і скорочення строків будівництва, своєчасне введення в дію виробничих потужностей та основних фондів, а також освоєння в стислі строки виробничих потужностей;
- впровадження наукової організації праці і управління, підвищення ефективності праці, забезпечення підприємств, організацій та установ системи Міністерства кваліфікованими кадрами, створення умов для найкращого використання знань і досвіду працівників, висування на керівну роботу молодих спеціалістів, які добре себе зарекомендували;
- поліпшення житлових і культурно-побутових умов робітників і службовців підприємств, організацій та установ системи Міністерства і створення для них санітарно-гігієнічних і безпечних умов праці.
3. Міністерство торгівлі УРСР забезпечує правильне поєднання економічних і адміністративних методів керівництва, найбільш повне використання таких економічних важелів, як прибуток, ціна, премія і кредит, впровадження ефективних систем управління з застосуванням електронно-обчислювальної техніки, удосконалення структури і організаційних форм управління.
4. Міністерство торгівлі УРСР забезпечує здійснення ленінських принципів добору, висування і розстановки керівних господарських, інженерних та наукових кадрів, зосереджує свою увагу на перевірці і контролі за виконанням керівними кадрами директив і рішень Партії і Уряду, проводить з участю громадських організацій роботу по вихованню кадрів у дусі комуністичного ставлення до праці, суворого дотримання державних інтересів і дисципліни, забезпечує правильне поєднання матеріальних і моральних стимулів піднесення суспільного виробництва і підвищення відповідальності кожного працівника за доручену йому справу і за спільні результати роботи колективу.
5. Міністерство торгівлі УРСР забезпечує розвиток демократичних начал в управлінні, створює умови для виявлення ініціативи та активної участі трудящих і їх громадських організацій в роботі по удосконаленню торгівлі й виробництва та усуненню недоліків у діяльності Міністерства і підвідомчих йому підприємств, організацій і установ.
Питання праці і побуту робітників і службовців вирішуються Міністерством з урахуванням пропозицій радянських і профспілкових органів, а у випадках, передбачених діючий законодавством, - спільно або за погодженням з цими органами.
6. Міністерство торгівлі УРСР керує роздрібною торгівлею і громадським харчуванням через управління торгівлі, управління (контори, трести) громадського харчування виконкомів і обласних (міських) Рад депутатів трудящих і управляє підприємствами, організаціями та установами республіканського підпорядкування.
Міністерство торгівлі УРСР, органи управління торгівлею та громадським харчуванням виконкомів Рад депутатів трудящих, підпорядковані їм підприємства, організації і установи становлять систему Міністерства торгівлі УРСР.
7. Міністерство торгівлі УРСР вирішує всі питання по галузі в межах наданих йому прав і може доручити вирішення окремих питань, що входять в його компетенцію, головним управлінням Міністерства, управлінням торгівлі, управлінням (конторам, трестам) громадського харчування виконкомів обласних (міських) Рад депутатів трудящих, а також підпорядкованим безпосередньо Міністерству підприємствам і організаціям.
8. Міністерство торгівлі УРСР здійснює разом з виконкомами обласних (міських) Рад депутатів трудящих заходи по розвитку торгівлі в республіці, забезпеченню виконання планів роздрібного товарообороту, по поліпшенню торгового обслуговування населення і, будучи провідним в галузі торгівлі, регулює торговельну діяльність інших міністерств і відомств республіки та Укоопспілки.
9. Міністерство торгівлі УРСР у своїй діяльності керується законами СРСР і УРСР, указами Президії Верховної Ради СРСР і Президії Верховної Ради УРСР, постановами і розпорядженнями Уряду СРСР і Уряду УРСР та іншими нормативними актами, цим Положенням, а також наказами і інструкціями Міністерства торгівлі СРСР і забезпечує правильне застосування діючого законодавства на підприємствах, в організаціях і установах системи Міністерства.
Міністерство торгівлі УРСР узагальнює практику застосування законодавства в системі Міністерства, розробляє пропозиції по його удосконаленню і вносить їх на розгляд Ради Міністрів УРСР і Міністерства торгівлі СРСР.
10. Міністерство торгівлі УРСР у відповідності з покладеними на нього завданнями:
а) організує вивчення і прогнозування попиту населення на товари народного споживання; подає Раді Міністрів УРСР, Держплану УРСР, Міністерству торгівлі СРСР і відповідним міністерствам і відомствам республіки пропозиції про виробництво та поставку товарів народного споживання і розміри ринкових фондів на ці товари, міжреспубліканське завезення та вивезення їх, бере участь у підготовці ними проектів планів виробництва і визначенні ринкових фондів на вказані товари;
б) розробляє в установленому порядку проекти перспективних річних планів розвитку торгівлі в цілому по республіці і в територіальному розрізі і подає їх Раді Міністрів УРСР, Держплану УРСР і Міністерству торгівлі СРСР.
Розглядає з участю управлінь торгівлі, управлінь (контор, трестів) громадського харчування виконкомів Рад депутатів трудящих підприємств, організацій та установ республіканського підпорядкування і затверджує їм перспективні та річні плани по встановлених показниках у відповідності з завданням народногосподарського плану.
Затверджує для організацій республіканського підпорядкування по встановлених показниках плани оптового товарообороту, фінансові, виробничі плани, плани з праці.
Встановлює підвідомчим підприємствам і організаціям завдання по виконанню планів міжреспубліканських поставок товарів народного споживання і поставок їх для загальносоюзних потреб і в загальносоюзні фонди, здійснює контроль за виконанням цих завдань.
Організує роботу по складанню проектів перспективних і річних планів підприємствами, організаціями і установами системи Міністерства, розробляє методичні вказівки по підготовці проектів цих планів; забезпечує виконання встановлених планів усіма підприємствами, організаціями та установами системи Міністерства;
в) розподіляє і перерозподіляє в установленому порядку ринкові фонди на товари народного споживання за затвердженою номенклатурою і складає розрахунки товарного забезпечення плану роздрібного товарообороту по областях (містах), а також баланси на окремі види товарів;
г) розробляє і здійснює заходи, зв'язані з реалізацією підприємствами системи Міністерства виробленої ними продукції, визначає з урахуванням пропозицій заінтересованих організацій обсяг виробництва підприємствами системи Міністерства продукції за номенклатурою, не передбаченою в народногосподарському плані;
вживає разом із заінтересованими міністерствами, відомствами і організаціями заходів до розвитку раціональних господарських зв'язків по поставках товарів між підприємствами і організаціями торгівлі та промисловості, а також між підприємствами і організаціями торгівлі; забезпечує подання підприємствами і організаціями торгівлі замовлень промисловості на виробництво і поставку товарів народного споживання; в установленому порядку проводить ярмарки по оптовому продажу товарів народного споживання;
д) організує роботу по розміщенню планів виробництва товарів народного споживання; пред'являє промисловості вимоги щодо збільшення їх виробництва, поліпшення асортименту і підвищення якості та випуску нових виробів; затверджує у встановленому порядку кращі зразки товарів для впровадження їх у виробництво; порушує перед міністерствами і відомствами питання про зняття з виробництва застарілих видів продукції і заміну її більш досконалими; приймає рішення про припинення приймання підприємствами і організаціями торгівлі недоброякісних, застарілих і таких, що не користуються попитом у населення товарів, а також про введення особливого режиму приймання товарів на підприємствах промисловості, що не забезпечують їх належну якість;
здійснює контроль за якістю товарів народного споживання, бере участь у розгляді пропозицій по затвердженню та зміні стандартів і технічних умов на ці товари, дає висновки про зразки (еталони) виробів ринкового призначення, що підлягають виробництву;
є) організує контроль за поставкою товарів народного споживання, дає обов'язкові для органів постачання та збуту, оптових торговельних організацій і підприємств промисловості республіки вказівки про поставки товарів народного споживання як в межах республіки, так і по планах міжреспубліканських поставок і поставок товарів для загальносоюзних потреб, а також про черговість відправки цих товарів (в обсязі встановлених планів та номенклатури);
ж) забезпечує оптову торгівлю товарами народного споживання, своєчасну поставку товарів по затверджених планах і укладених договорах та безперебійне постачання товарів підприємствам роздрібної торгівлі і громадського харчування, а також позаринковим споживачам (за встановленою номенклатурою), здійснює контроль за поставкою товарів підприємствами промисловості.
Здійснює систематичний контроль за наявністю товарних запасів у торговельних організаціях всіх систем, організує переміщення наднормативних товарних запасів і залишків товарів у державній торгівлі, забезпечуючи при цьому раціональність перевозок вказаних товарів.
Організує торговельно-посередницькі операції по продажу і купівлі торговельними організаціями всіх систем залишків товарів, проводить республіканські, обласні та міжобласні ярмарки по оптовому продажу товарних залишків;
з) веде статистичний облік торгівлі і громадського харчування у республіці та кон'юнктурне спостереження за їх станом і змінами;
і) забезпечує поставку продуктів тваринництва в загальносоюзний фонд у кількості і строки, встановлені народногосподарським планом, та в асортименті, визначеному в установленому порядку, а також поставку їх у республіканський фонд і для місцевих потреб.
Розробляє і подає Держплану УРСР і Міністерству торгівлі СРСР заявки на потребу в картоплі і плодоовочевій продукції загальносоюзного і республіканських фондів, а також для місцевих потреб, організує закупки цих продуктів у приміських зонах, здійснює контроль за виконанням завдань по закупці та закладці їх на тривале зберігання;
к) затверджує обов'язкові для розташованих на території республіки підприємств і організацій торгівлі і громадського харчування правила роботи; розробляє і впроваджує прогресивні форми і методи торгівлі, вивчає та узагальнює передовий вітчизняний і зарубіжний досвід організації і техніки торгівлі, здійснює заходи по використанню його в роботі підприємств і організацій торгівлі, здійснює розвиток торговельної реклами; проводить конкурси на виконання робіт по вдосконаленню торгівлі і громадського харчування; забезпечує впровадження торговельної техніки, передової технології, автоматизації, механізації виробничих процесів, розвиток виробничої бази по ремонту і технічному обслуговуванню торговельної техніки, поліпшення експлуатації і ремонту торговельного обладнання та інвентаря;
л) здійснює безпосереднє керівництво торгівлею на іноземну валюту, посилковою торгівлею, організацією торгівлі і громадського харчування в курортній місцевості; організує харчування пасажирів на залізничному і повітряному транспорті та на автомобільних шляхах;
м) розробляє в установленому порядку плани автомобільних перевозок товарів народного споживання і веде оперативний контроль за їх виконанням, контролює роботу автомобільного транспорту в системі Міністерства.
Розробляє заходи по поліпшенню та розширенню централізованої доставки товарів автомобільним транспортом з підприємств оптової торгівлі, промислових підприємств і від інших постачальників безпосередньо в роздрібну торговельну сітку і підприємствам громадського харчування;
н) керує справою розвитку винахідництва і раціоналізації, розробляє перспективні та поточні тематичні плани по винахідництву і раціоналізації, забезпечує впровадження винаходів і раціоналізаторських пропозицій. Роботу по розвитку винахідництва і раціоналізації Міністерство проводить разом з республіканським комітетом профспілки і Українською республіканською радою Всесоюзного товариства винахідників і раціоналізаторів;
о) здійснює капітальне будівництво в системі Міністерства, забезпечує ефективне використання капітальних вкладень, раціональне розміщення нового будівництва, технічне переозброєння діючих підприємств, концентрацію капітальних вкладень на пускових будовах і скорочення незавершеного будівництва;
затверджує в установленому порядку титульні списки будов і проектно-кошторисну документацію, здійснює контроль за якістю проектної і кошторисної документації та додержанням затвердженої кошторисної вартості будівництва, а також технічний нагляд за якістю будівельно-монтажних робіт і устаткування, яке поставляється для об'єктів, що будуються; організує авторський нагляд за будівництвом;
забезпечує фінансування будов і постачання їм устаткування, матеріалів і виробів, поставка яких лежить на обов'язку замовника; здійснює контроль за розміщенням підвідомчими підприємствами і організаціями замовлень на устаткування для капітального будівництва у відповідності з виділеними фондами та асигнуваннями на його придбання; розробляє заходи по мобілізації внутрішніх ресурсів у будівництві і здійснює контроль за їх виконанням;
забезпечує своєчасне введення в дію виробничих потужностей і основних фондів, а також освоєння в стислі строки виробничих потужностей; призначає в межах своєї компетенції державні комісії для приймання в експлуатацію завершених будівництвом підприємств, будинків і споруд, затверджує акти про приймання їх і ухвалює рішення про закриття зведених кошторисно-фінансових розрахунків;
організує капітальний ремонт основних фондів, забезпечує модернізацію, підвищення технічного рівня і продуктивності устаткування, а також поліпшення технічного і експлуатаційного стану будинків і споруд, здійснює заходи по підвищенню якості ремонту та його здешевленню.
Контролює використання коштів, виділених на будівництво підприємств торгівлі і громадського харчування за рахунок п'ятипроцентних відрахувань від асигнувань на житлове будівництво й інших джерел, здійснює заходи по їх повному освоєнню;
п) визначає потребу підприємств і торговельних організацій системи у торговельно-технологічному, холодильному та іншому торговельному обладнанні і інвентарі, в сировині, паливі та інших матеріальних ресурсах (за встановленою номенклатурою);
розподіляє і перерозподіляє вказані матеріальні ресурси, здійснює контроль за поставками обладнання, інвентаря, сировини, палива та інших матеріальних ресурсів; підготовляє пропозиції і бере участь у розгляді техніко-економічних вимог на розробку нових видів обладнання, інвентаря і матеріалів для підприємств торгівлі і громадського харчування, а у відповідних випадках видає такі техніко-економічні вимоги, бере участь у розгляді поданих на погодження технічних завдань на розробку вказаних видів обладнання, інвентаря та матеріалів, створює в необхідних випадках умови для проведення технологічних випробувань цих видів обладнання, інвентаря і матеріалів, бере участь у роботі по їх випробуванню і прийманню;
р) організує укладання підприємствами, організаціями та установами системи Міністерства договорів на поставку товарів народного споживання і продукції виробничо-технічного призначення та інших договорів, здійснює контроль за виконанням договірних зобов'язань, вживає заходів до поліпшення і вдосконалення договорів та зміцнення договірної дисципліни;
с) здійснює заходи по зміцненню господарського розрахунку, підвищенню рентабельності і максимальному збільшенню нагромаджень підприємств і організацій системи Міністерства, ефективному використанню основних фондів, оборотних коштів і банківських кредитів;
фінансує в установленому порядку підприємства, організації та установи республіканського підпорядкування, керує їх фінансовою діяльністю, здійснює контроль за використанням фінансових ресурсів у системі Міністерства.
Забезпечує виконання підприємствами і організаціями системи Міністерства фінансових планів, збереження власних оборотних коштів, своєчасні розрахунки з робітниками та службовцями, бюджетом, постачальниками, підрядчиками, банками, а також перерахування підприємствами та організаціями власних коштів, призначених на фінансування капітального будівництва і капітального ремонту та на інші цілі передбачені фінансовим планом;
створює в установленому порядку фонд освоєння нової техніки, фонд для преміювання за створення і впровадження нової техніки та інші централізовані фонди, а також резерв для подання фінансової допомоги підприємствам і організаціям республіканського підпорядкування;
організує разом з установами банків впровадження найбільш економічних і прогресивних форм розрахунків, відкриває в банках розрахункові рахунки для перерозподілу між підприємствами та організаціями власних оборотних коштів, прибутків, сум на утворення фонду освоєння нової техніки та інших коштів, а також окремі рахунки по зберіганню коштів резерву для подання фінансової допомоги підприємствам та організаціям і коштів резерву амортизаційних відрахувань на капітальний ремонт;
організує бухгалтерський облік на підприємствах, в організаціях та установах системи Міністерства, одержує в установленому порядку статистичну і бухгалтерську звітність, здійснює заходи по централізації і механізації облікових робіт, по впровадженню прогресивних методів обліку; розглядає зведені звіти і баланси управлінь торгівлі і управлінь (контор, трестів) громадського харчування виконкомів обласних (міських) Рад депутатів трудящих, затверджує звіти і баланси головних управлінь Міністерства, підприємств, організацій та установ республіканського підпорядкування; складає зведені звіти і баланси по видах діяльності Міністерства;
організує в системі Міністерства контрольно-ревізійну роботу, забезпечує регулярне проведення ревізій, всебічний аналіз стану економіки, перевірку збереження грошових коштів і матеріальних цінностей, додержання режиму економії; здійснює контроль за правильним веденням і достовірністю обліку та звітності в системі Міністерства, а також заходи по охороні державного майна і відшкодуванню заподіяних матеріальних збитків. Здійснює внутрівідомчий фінансовий контроль на підприємствах і в організаціях республіканського підпорядкування, а також разом з облвиконкомами (міськвиконкомами) бере участь у проведенні цієї роботи в організаціях та на підприємствах місцевого підпорядкування;
організує систематичну допомогу комісіям громадського контролю за діяльністю підприємств роздрібної торгівлі і громадського харчування, а також громадським контролерам профспілкових організацій;
т) розробляє та вносить в установленому порядку пропозиції з питань вдосконалення системи роздрібних цін на товари народного споживання і впорядкування діючих прейскурантів; встановлює порядок визначення цін на продукцію державних підприємств громадського харчування і затверджує граничні розміри націнок на цю продукцію; бере участь у розгляді питань по встановленню роздрібних цін на товари народного споживання, що затверджуються Комітетом цін при Держплані УРСР. Здійснює контроль за правильним застосуванням цін організаціями і підприємствами торгівлі та громадського харчування, а також контроль за правильним затвердженням місцевими органами роздрібних цін на овочі та фрукти;
розробляє і вносить на затвердження Міністерства торгівлі СРСР проекти оптових цін на торговельне обладнання та інвентар, рекламну продукцію і ремонт торговельно-технічного обладнання, що виробляються підприємствами системи Міністерства торгівлі УРСР;
у) забезпечує підприємства, організації та установи системи Міністерства кваліфікованими кадрами працівників, організує підготовку кадрів і підвищення їх кваліфікації; вивчає кадри, забезпечує поєднання старих досвідчених кадрів і молодих здібних працівників, створює умови для висування на керівну роботу політично зрілих спеціалістів, які добре знають свою справу і користуються авторитетом і довір'ям у колективі, вживає заходів до раціонального використання молодих спеціалістів і здійснює заходи, спрямовані на створення постійних кадрів;
визначає в установленому порядку розмір відрахувань за рахунок витрат обертання на підготовку і перепідготовку кадрів по системі Міністерства і диференціює розмір відрахувань по областях (містах) та організаціях республіканського підпорядкування у межах затвердженого плану;
ф) разом з республіканським комітетом профспілки:
керує укладанням колективних договорів і здійснює контроль за їх виконанням;
забезпечує поліпшення житлових і культурно-побутових умов для працівників підприємств, організацій та установ системи Міністерства, а також проведення оздоровчих заходів;
організує соціалістичне змагання, затверджує умови республіканського змагання підприємств і організацій Міністерства, сприяє розвиткові руху за комуністичну працю, за високу культуру виробництва.
Підводить підсумки соціалістичного змагання і присуджує колективам-переможцям Червоні прапори та грошові премії, організує вивчення, узагальнення і поширення передових методів праці і передового досвіду;
в установленому порядку присвоює висококваліфікованим працівникам підприємств звання майстрів по професіях, нагороджує передовиків державної торгівлі нагрудними значками, почесними грамотами й застосовує інші види заохочення;
забезпечує впровадження наукової організації праці і управління на підприємствах, в організаціях та установах системи Міністерства і здійснення заходів по дальшому поліпшенню та оздоровленню умов праці і суворому додержанню правил техніки безпеки і вимог виробничої санітарії;
х) забезпечує охорону і протипожежну безпеку соціалістичної державної власності на підприємствах, в організаціях і установах системи Міністерства та бережливе ставлення до неї;
ц) в установленому порядку утворює, реорганізує і ліквідує підприємства, організації та установи республіканського підпорядкування; затверджує статути підприємств і положення (статути) про організації та установи Міністерства; розробляє та здійснює заходи по поліпшенню і спрощенню структури органів управління торгівлі, усуненню паралелізму в роботі роздрібних та оптових торговельних організацій.
11. Міністерство торгівлі УРСР одержує від плануючих органів, міністерств і відомств республіки плани виробництва і розподілу товарів народного споживання в асортименті, а також звіти про виробництво та поставки вказаних товарів.
12. Міністерство торгівлі УРСР організує свою роботу на основі поєднання колегіальності і єдиноначальності в обговоренні та розв'язанні всіх питань по керівництву торгівлею з встановленням точної відповідальності службових осіб за стан справ на дорученій ділянці роботи і виконання визначених завдань.
13. Міністерство торгівлі УРСР очолює Міністр, який призначається у відповідності з Конституцією УРСР Верховною Радою Української РСР, а в період між сесіями - Президією Верховної Ради УРСР з наступним внесенням на затвердження Верховної Ради УРСР.
Міністр торгівлі УРСР має заступників, яких призначає Рада Міністрів УРСР. Розподіл обов'язків між заступниками Міністра провадиться Міністром.
14. Міністр торгівлі УРСР несе персональну відповідальність за виконання покладених на Міністерство завдань і обов'язків, встановлює ступінь відповідальності заступників Міністра, начальників головних управлінь і керівників інших підрозділів Міністерства за керівництво окремими галузями діяльності Міністерства та за роботу підприємств, організацій і установ системи Міністерства.
15. Міністр торгівлі УРСР у межах компетенції Міністерства видає на основі і на виконання діючих законів СРСР і УРСР, а також постанов і розпоряджень Ради Міністрів СРСР і Ради Міністрів УРСР; наказів та інструкцій Міністерства торгівлі СРСР накази і інструкції і дає вказівки, обов'язкові для виконання управліннями торгівлі, управліннями (конторами, трестами) громадського харчування виконкомів обласних (міських) Рад депутатів трудящих, підприємствами, організаціями та установами системи Міністерства, і перевіряє їх виконання.
Накази і інструкції Міністра торгівлі УРСР з питань керівництва торгівлею, що входять в компетенцію Міністерства, обов'язкові для всіх підприємств і організацій торгівлі, а також міністерств і відомств, у підпорядкуванні яких знаходяться ці підприємства та організації.
Міністр торгівлі УРСР в необхідних випадках видає спільні з керівниками інших міністерств і відомств УРСР накази та інструкції.
16. У Міністерстві торгівлі УРСР утворюється колегія в складі Міністра (голова) і заступників Міністра за посадою, а також інших керівних працівників торгівлі.
Члени колегії Міністерства затверджуються Радою Міністрів УРСР.
17. Колегія Міністерства торгівлі УРСР на своїх засіданнях, що проводяться регулярно, розглядає основні питання розвитку торгівлі, громадського харчування та інші питання діяльності Міністерства, обговорює питання практичного керівництва підприємствами, організаціями і установами торгівлі та громадського харчування, перевірки виконання, добору і використання кадрів, проекти найважливіших наказів та інструкцій, заслуховує доповіді керівників управлінь торгівлі, управлінь (контор, трестів) громадського харчування виконкомів обласних (міських) Рад депутатів трудящих, звіти головних управлінь, управлінь і відділів Міністерства, підприємств, організацій та установ системи Міністерства.
Рішення колегії проводяться в життя, як правило, наказами Міністра. В разі розбіжностей між міністром і колегією Міністр проводить в життя своє рішення, доповідаючи про розбіжності, що виникли, Раді Міністрів УРСР, а члени колегії, в свою чергу, можуть повідомити свою думку в Раду Міністрів УРСР.
18. Для розгляду пропозицій по основних напрямах розвитку науки і техніки, визначення науково-обгрунтованої єдиної технічної політики в торгівлі, розробки рекомендацій по використанню і впровадженню у торгівлю найновіших досягнень вітчизняної і зарубіжної науки, техніки і передового досвіду в Міністерстві торгівлі УРСР створюється техніко-економічна рада з вчених, висококваліфікованих спеціалістів, новаторів торгівлі, а також представників науково-технічних товариств та інших організацій.
Склад техніко-економічної ради і положення про неї затверджуються Міністром торгівлі УРСР.
19. Міністерство торгівлі УРСР утворює для розгляду господарських спорів між підприємствами, організаціями і установами системи Міністерства арбітраж.
Арбітражу Міністерства надається право видавати накази на примусове виконання рішень, що ним виносяться.
Положення про арбітраж затверджується Міністром торгівлі УРСР.
20. Міністерство торгівлі УРСР скликає в установленому порядку наради активу з участю громадських організацій, на яких заслуховуються і обговорюються доповіді про заходи по виконанню рішень Партії і Уряду, найважливіші проблеми розвитку торгівлі і громадського харчування, а також обговорюються на основі розгортання критики та самокритики питання, зв'язані з поліпшенням діяльності Міністерства і підвідомчих йому підприємств, організацій та установ.
21. Міністерство торгівлі УРСР організує своєчасний і уважний розгляд листів (заяв і скарг) трудящих, добиваючись правильного вирішення поставлених в цих листах питань, а також вживає заходів до усунення недоліків у діяльності підприємств, організацій та установ системи Міністерства, про які повідомляється в листах трудящих.
22. Структура і чисельність працівників центрального апарату Міністерства торгівлі затверджуються Радою Міністрів УРСР за погодженням з Міністерством торгівлі СРСР.
Штатний розпис центрального апарату Міністерства, а також положення про головні управління, управління, відділи Міністерства затверджуються Міністром торгівлі УРСР.
Головні управління, управління і відділи Міністерства можуть бути переведені Міністром на господарський розрахунок.
23. Міністерство торгівлі УРСР має печатку з зображенням Державного герба УРСР і з своїм найменуванням.