• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку повернення історичних назв географічним об’єктам, які містять символіку російської імперської політики, у рамках відновлення історичної топонімії корінних народів України

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 25.03.2026 № 391
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 25.03.2026
  • Номер: 391
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 25.03.2026
  • Номер: 391
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 25 березня 2026 р. № 391
Київ
Про затвердження Порядку повернення історичних назв географічним об’єктам, які містять символіку російської імперської політики, у рамках відновлення історичної топонімії корінних народів України
Відповідно до частини п’ятнадцятої статті 5 Закону України "Про географічні назви" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок повернення історичних назв географічним об’єктам, які містять символіку російської імперської політики, у рамках відновлення історичної топонімії корінних народів України, що додається.
2. Внести до Порядку проведення експертизи пропозицій та рішень органів державної влади, органів місцевого самоврядування щодо найменування або перейменування географічних об’єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 2009 р. № 1166 (Офіційний вісник України, 2009 р., № 86, ст. 2903; 2023 р., № 76, ст. 4300), зміни, що додаються.

Прем'єр-міністр України

Ю. СВИРИДЕНКО

Інд. 75


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 25 березня 2026 р. № 391
ПОРЯДОК
повернення історичних назв географічним об’єктам, які містять символіку російської імперської політики, у рамках відновлення історичної топонімії корінних народів України
1. Цей Порядок визначає механізм виявлення та повернення історичних назв географічним об’єктам, назви яких містять символіку російської імперської політики, у рамках відновлення історичної топонімії корінних народів України, а також взаємодії органів місцевого самоврядування та органів державної влади, установ і організацій з питань прийняття рішень щодо перейменування відповідних об’єктів топонімії на тимчасово окупованих територіях.
2. Дія цього Порядку поширюється на географічні об’єкти, що розташовані на території України, які визначені абзацом третім статті 1 Закону України "Про географічні назви" (крім географічних об’єктів, що складають систему адміністративно-територіального устрою України).
4. Історичні назви географічних об’єктів виявляються за архівними документами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, сільських, селищних, міських рад, відомостями Державного реєстру географічних назв, офіційними довідниками органів державної влади, а також картографічними, статистичними, архівними, енциклопедичними та історичними джерелами.
Виявлення історичних назв географічних об’єктів, не зафіксованих у документах чи історичних джерелах, здійснюється шляхом опитування населення, яке проживає на відповідній території, внутрішньо переміщених осіб, краєзнавців, істориків та інших фахівців, під час проведення краєзнавчих досліджень.
5. Рішення про повернення історичних назв географічним об’єктам, назви яких містять символіку російської імперської політики, приймаються органами, визначеними статтею 7 Закону України "Про географічні назви", з урахуванням вимог Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".
6. Органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, військові адміністрації населених пунктів (у разі утворення), начальники яких здійснюють повноваження, передбачені частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", військово-цивільні адміністрації (у разі утворення) (далі - уповноважені органи) встановлюють географічні об’єкти, назви яких містять символіку російської імперської політики, з урахуванням переліку осіб та подій, які містять символіку російської імперської політики, розміщеного на офіційному веб-сайті Українського інституту національної пам’яті.
7. Уповноважені органи виявляють історичні назви цих географічних об’єктів із залученням представницьких органів корінних народів України (далі - представницькі органи), наукових та архівних установ, закладів освіти та культури, краєзнавців, істориків та інших фахівців, за запитами до Держгеокадастру отримують інформацію про історичні назви географічних об’єктів, наявні у Державному реєстрі географічних назв.
8. Під час підготовки проекту рішення про перейменування географічного об’єкта, назва якого містить символіку російської імперської політики, та присвоєння йому історичної назви забороняється використання назв, які визначені частиною одинадцятою статті 5 Закону України "Про географічні назви", а також враховуються результати проведення консультацій із представницькими органами та громадськістю щодо запропонованих змін та рекомендації Національної комісії зі стандартів державної мови.
9. Уповноважені органи надсилають пропозицію та проект рішення про повернення історичної назви географічному об’єкту, назва якого містить символіку російської імперської політики, на погодження до Українського інституту національної пам’яті.
Пропозиція про повернення історичної назви географічному об’єкту, назва якого містить символіку російської імперської політики, повинна відповідати стандартам державної мови та принципам унікальності, доречності та вписуватися в існуючу систему назв цієї території.
10. Український інститут національної пам’яті розглядає пропозиції та проекти рішень про повернення історичних назв географічним об’єктам, назви яких містять символіку російської імперської політики, та за результатами проведення експертизи у десятиденний строк надає експертні висновки і рекомендації, що підлягають обов’язковому розгляду суб’єктом видання відповідного акта з документальним підтвердженням їх урахування або вмотивованого відхилення.
Висновки і рекомендації Українського інституту національної пам’яті додаються до проекту рішення про перейменування географічного об’єкта та оприлюднюються на офіційному веб-сайті.
11. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні, сільські, селищні, міські ради, що здійснюють найменування та перейменування географічних об’єктів на відповідних територіях відповідно до статті 7 Закону України "Про географічні назви", військові адміністрації населених пунктів (у разі утворення), начальники яких здійснюють повноваження, передбачені частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", військово-цивільні адміністрації (у разі утворення) відповідно до своїх повноважень приймають рішення про повернення історичної назви географічному об’єкту, назва якого містить символіку російської імперської політики, з дотриманням вимог, встановлених частинами одинадцятою і п’ятнадцятою статті 5, частиною восьмою статті 8 Закону України "Про географічні назви", пунктом 6 статті 8 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" та частиною третьою статті 8 Закону України "Про корінні народи України", з урахуванням висновків і рекомендацій Українського інституту національної пам’яті та результатів проведення консультацій з представницькими органами та громадськістю.
12. Український інститут національної пам’яті із залученням науковців, краєзнавців, істориків, мовознавців, внутрішньо переміщених осіб, представників громадськості збирає пропозиції щодо перейменування географічних об’єктів, які розташовані на тимчасово окупованих територіях, назви яких містять символіку російської імперської політики, і подає пропозиції та рекомендації уповноваженим органам.
13. Уповноважені органи відповідно до своїх повноважень на підставі пропозицій та рекомендацій Українського інституту національної пам’яті готують проект рішення про повернення історичної назви географічному об’єкту, який розташований на тимчасово окупованій території, назва якого містить символіку російської імперської політики.
14. Уповноважені органи надсилають пропозиції та проекти рішень про повернення історичних назв географічним об’єктам, розташованим на тимчасово окупованій території, назви яких містять символіку російської імперської політики, до Українського інституту національної пам’яті для проведення консультацій з всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування, представницькими органами та Національною академією наук, а також до Національної комісії зі стандартів державної мови та Держгеокадастру для здійснення відповідних експертиз.
15. Український інститут національної пам’яті проводить консультації з всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування, представницькими органами та Національною академією наук з питань перейменування географічних об’єктів, які розташовані на тимчасово окупованих територіях, назви яких містять символіку російської імперської політики.
Строк проведення консультацій не повинен перевищувати 30 календарних днів та розпочинається з дня оприлюднення інформаційного повідомлення про їх проведення.
Результати проведення консультацій з всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування, представницькими органами та Національною академією наук та їх рекомендації щодо присвоєння географічному об’єкту історичної назви враховуються під час прийняття рішення про повернення історичної назви географічному об’єкту, розташованому на тимчасово окупованій території, назва якого містить символіку російської імперської політики.
16. Національна комісія зі стандартів державної мови у п’ятнадцятиденний строк з дня реєстрації пропозиції та проекту рішення про повернення історичної назви географічному об’єкту, розташованому на тимчасово окупованій території, назва якого містить символіку російської імперської політики, надає висновок про відповідність пропозиції стандартам державної мови.
Висновок Національної комісії зі стандартів державної мови щодо відповідності пропозиції стандартам державної мови є обов’язковим для врахування під час прийняття рішення про повернення історичної назви географічному об’єкту, який розташований на тимчасово окупованій території, назва якого містить символіку російської імперської політики.
17. Держгеокадастр у п’ятнадцятиденний строк з дня реєстрації пропозиції та проекту рішення про повернення історичної назви географічному об’єкту, розташованому на тимчасово окупованій території, назва якого містить символіку російської імперської політики, надає висновок про відповідність пропозиції положенням Закону України "Про географічні назви".
Висновок Держгеокадастру про відповідність пропозиції щодо перейменування географічного об’єкта положенням Закону України "Про географічні назви" є обов’язковим для врахування під час прийняття рішення про повернення історичної назви географічному об’єкту, розташованому на тимчасово окупованій території, назва якого містить символіку російської імперської політики.
18. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні, сільські, селищні, міські ради, що здійснюють найменування та перейменування географічних об’єктів на відповідних територіях відповідно до статті 7 Закону України "Про географічні назви", військові адміністрації населених пунктів (у разі утворення), начальники яких здійснюють повноваження, передбачені частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", військово-цивільні адміністрації (у разі утворення) відповідно до своїх повноважень приймають рішення про повернення історичних назв географічним об’єктам, які розташовані на тимчасово окупованих територіях, назви яких містять символіку російської імперської політики, з дотриманням вимог, встановлених частинами одинадцятою і п’ятнадцятою статті 5 і статтею 8 Закону України "Про географічні назви", за результатами проведення консультацій з представницькими органами з урахуванням пропозицій і рекомендацій Українського інституту національної пам’яті, відповідних висновків Національної комісії зі стандартів державної мови та Держгеокадастру.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 25 березня 2026 р. № 391
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку проведення експертизи пропозицій та рішень органів державної влади, органів місцевого самоврядування щодо найменування або перейменування географічних об’єктів
1. Доповнити Порядок пунктом 8 такого змісту:
"8. Висновок Держгеокадастру про відповідність пропозиції щодо найменування або перейменування географічного об’єкта положенням Закону України "Про географічні назви" є обов’язковим для врахування під час прийняття рішення про найменування або перейменування відповідного географічного об’єкта.".
2. У додатку до Порядку слово "восьмої" замінити словом "п’ятої".