• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про інформацію Кабінету Міністрів України "Про діяльність Кабінету Міністрів України щодо розробки державної стратегії відродження і підтримки вітчизняного виробництва та розвитку високих наукоємних конкурентоспроможних

Верховна Рада України  | Постанова від 26.12.2002 № 389-IV
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 26.12.2002
  • Номер: 389-IV
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 26.12.2002
  • Номер: 389-IV
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про інформацію Кабінету Міністрів України "Про діяльність Кабінету Міністрів України щодо розробки державної стратегії відродження і підтримки вітчизняного виробництва та розвитку високих наукоємних конкурентоспроможних технологій: електронної галузі, виробництва транспортних засобів (літако-, автомобілебудування тощо), машино- і приладобудування, засобів систем інформації і керування зв'язку (комп'ютерні технології, телекомунікації), автономних систем та радіосистем навігації (наземних і космічних), енергозберігаючих технологій на основі функціональної та силової електроніки тощо як найважливішої умови зростання добробуту населення та досягнення Україною статусу розвинутої країни"
Заслухавши і обговоривши інформацію Кабінету Міністрів України щодо розробки державної стратегії відродження і підтримки власного виробництва та розвитку високих наукоємних конкурентоспроможних технологій у галузях промисловості, зокрема електронній, виробництва транспортних засобів, машино- і приладобудування, засобів систем інформації тощо, Верховна Рада України зазначає, що завдяки здійснюваним заходам вдалося зберегти розгалужену мережу наукових установ та організацій і наявний науково-технічний потенціал у промисловості, який має вагоме значення. Саме він відіграє головну роль в остаточному подоланні економічної кризи, забезпеченні реального переходу економіки на інноваційний шлях розвитку, вирішенні багатьох соціальних проблем, підвищенні рівня освіти та культури, зміцненні обороноздатності та національної безпеки держави.
Проте внаслідок економічних умов, які складалися на перших етапах трансформації суспільства, наявний значний науково-технічний і промисловий потенціал України використовувався не повною мірою. Через це за останні десять років значно зменшилися обсяги промислового виробництва, особливо наукоємної продукції. Так, обсяги виробництва в електронній галузі скоротилися більш як у сто разів, в автомобілебудуванні та машинобудуванні - втричі, у приладобудуванні й електротехнічній галузі - у півтора раза.
З метою створення економічних умов для відродження та підтримки вітчизняного виробництва в результаті спільної роботи Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України було підготовлено та прийнято ряд законів щодо підтримки окремих галузей машинобудування, зокрема літакобудування, автомобілебудування, суднобудування, космічної та бронетанкової галузей, вітроенергетики, гірничо-металургійного комплексу, машинобудування для агропромислового комплексу, що дало змогу не тільки стабілізувати становище у цих галузях, а й забезпечити приріст обсягів виробництва за останні два роки.
Разом з тим ситуація, що склалася в електронній промисловості України, вкрай загострилася. Процеси конверсії оборонної промисловості України призвели до різкого скорочення обсягів виробництва електронної апаратури та до зменшення виробництва в електронній промисловості майже на 95 відсотків порівняно з 1991 роком. Особливо великого спаду зазнала мікроелектроніка. Практично призупинено фінансування науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт у цьому напрямі.
Подальший занепад електронної промисловості може призвести до економічної залежності наукоємних галузей промисловості України від інших держав та компаній, що не відповідає національним інтересам України, визначеним Концепцією національної безпеки України.
Постановою Верховної Ради України від 17 травня 2001 року "Про скасування рішення Верховної Ради України щодо прийняття Закону України "Про засади відродження та розвитку електронної промисловості в Україні" Кабінету Міністрів України було запропоновано розробити проект Закону України про державну підтримку електронної промисловості в Україні, проте й досі цього не зроблено.
До цього часу не повною мірою діють механізми підтримки впровадження вітчизняних високотехнологічних розробок. Намагання активізувати та скоординувати діяльність Державного інноваційного фонду України, відродити діяльність галузевих інноваційних фондів було звужено і звелося лише до перетворення фонду в 2000 році на Українську державну інноваційну компанію, яка діє як фінансово-кредитна установа і на даному етапі займається переважно поверненням заборгованостей за інноваційними позиками.
Зважаючи на складне становище галузей промисловості, що застосовують високі наукоємні конкурентоспроможні технології, та з метою підтримки вітчизняного виробництва, зростання добробуту населення і досягнення Україною статусу розвинутої країни Верховна Рада України
постановляє:
1. Діяльність Кабінету Міністрів України щодо розробки державної стратегії відродження і підтримки вітчизняного виробництва та розвитку високих наукоємних конкурентоспроможних технологій у промисловості визнати недостатньою.
2. Визначити одним із пріоритетних напрямів діяльності Кабінету Міністрів України забезпечення умов щодо створення та випуску на підприємствах промислового комплексу країни продукції на основі високих наукоємних конкурентоспроможних технологій.
3. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:
1) розробити Загальнодержавну (Національну) комплексну програму розвитку високих наукоємних конкурентоспроможних технологій як програму інтеграції науки та виробництва, яка охоплює розробку нових матеріалів, приладів, виробничих процесів та отримання кінцевої продукції;
2) розробити механізми реалізації зазначеної програми шляхом:
вдосконалення нормативно-правової бази щодо підвищення ефективності діяльності нових сучасних організаційних форм - технопарків, фінансово-промислових груп, консорціумів, спільних підприємств, у тому числі за участю державних підприємств, тощо, які передбачають необхідну концентрацію науки та виробництва з метою досягнення конкурентоспроможності в умовах глобалізації;
створення особливих умов кредитування і оподаткування конкурентоспроможної наукоємної продукції на етапах її розробки, впровадження у виробництво й опанування нею внутрішнього та зовнішнього ринків;
оптимізації структури органів виконавчої влади і установ, які реалізують науково-технічну політику;
3) з метою поширення досвіду розвинутих країн і забезпечення національної безпеки України розробити заходи щодо посилення митного контролю, сертифікації імпортної елементної бази та комплектуючих виробів для обмеження імпорту в Україну неякісної продукції, квотування імпорту продукції, яку виготовляють чи здатні виготовляти вітчизняні підприємства;
4) при формуванні проекту Державного бюджету України на 2004 рік та наступні роки передбачати обсяги фінансування пріоритетних напрямів розвитку промисловості;
5) передбачити у проекті Податкового кодексу України положення щодо державної підтримки пріоритетних галузей промисловості із збереженням терміну їх дії;
6) забезпечити проведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади атестації науково-дослідних (науково-технічних) установ з метою державної підтримки розвитку наукової діяльності.
4. Рекомендувати Фонду державного майна України при проведенні приватизації майнових комплексів здійснювати заходи щодо збереження за науково-дослідними (науково-технічними) установами їх профілю діяльності, приміщень та основних засобів виробництва.
5. З метою створення сприятливих умов для відродження та розвитку високих наукоємних конкурентоспроможних технологій Верховній Раді України розглянути як першочергові проекти законів України про державну підтримку розвитку високих технологій в Україні, про пріоритетні напрями інноваційної діяльності України на період до 2005 року.
6. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на комітети Верховної Ради України з питань промислової політики і підприємництва, з питань науки і освіти, з питань бюджету.
Голова Верховної Ради України В.ЛИТВИН
м. Київ, 26 грудня 2002 року
N 389-IV