• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Комплексну програму проведення противопаводкових заходів на 1994-2000 роки

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 26.01.1994 № 37
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 26.01.1994
  • Номер: 37
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 26.01.1994
  • Номер: 37
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 26 січня 1994 р. N 37
Київ
Про Комплексну програму проведення протипаводкових заходів на 1994-2000 роки
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1763 від 24.09.99 )
З метою захисту населення, продуктивних земель і народногосподарських об'єктів, зменшення збитків від руйнівної дії паводкових вод, а також створення сприятливих умов для соціального розвитку населених пунктів у паводконебезпечних районах Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Комплексну програму проведення протипаводкових заходів на 1994-2000 роки, розроблену Державним комітетом по водному господарству разом з Українською академією аграрних наук і погоджену із заінтересованими міністерствами і відомствами, обласними державними адміністраціями (додається).
2. Обласним державним адміністраціям:
розробити регіональні програми протипаводкових заходів із конкретизацією робіт і визначенням їх послідовності;
забезпечити здійснення природоохоронних заходів у прибережних смугах річок.
3. Державному комітетові по водному господарству, Міністерству навколишнього природного середовища разом із заінтересованими міністерствами і відомствами розробити у 1994-1995 роках план заходів, спрямованих на усунення причин виникнення паводків і зменшення розорюваності земель у басейнах річок, заліснення водоохоронних смуг, проведення агротехнічних заходів для регулювання інтенсивності поверхневого стоку.
4. Функції замовника з проектування протипаводкових споруд і здійснення передбачених зазначеною Комплексною програмою заходів покласти на Державний комітет по водному господарству.
5. Міністерству економіки, Міністерству фінансів за поданням Державного комітету по водному господарству передбачати щорічне виділення централізованих капітальних вкладень і коштів із державного бюджету на експлуатаційні витрати для реалізації Комплексної програми виходячи з реальних фінансових можливостей.
6. Комітетові з питань гідрометеорології забезпечити своєчасне інформування органів державної виконавчої влади, водогосподарських та інших організацій про гідрометеорологічні умови в басейнах річок з метою завчасного здійснення заходів щодо захисту населених пунктів і народногосподарських об'єктів від паводків, здійснити в рамках Комплексної програми модернізацію системи гідрометеорологічних спостережень у басейнах річок.
( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1763 від 24.09.99 )
7. Державному комітетові по водному господарству:
разом з Міністерством охорони навколишнього природного середовища, Державним комітетом по гідрометеорології та обласними державними адміністраціями здійснити у 1994-1995 роках проектні роботи для визначення у басейнах річок зон можливого затоплення паводками різної забезпеченості, розробити і затвердити положення про порядок використання земель у цих зонах;
передбачати кошти у розмірі до 5 відсотків загальної кошторисної вартості у кошторисах протипаводкових споруд, визначених Комплексною програмою, на розвиток матеріально-технічної бази підприємств і організацій, що здійснюють їх будівництво, реконструкцію і експлуатацію.
8. Державному комітетові по водному господарству здійснювати наукове забезпечення реалізації Комплексної програми із залученням у разі потреби спеціалізованих інститутів Академії наук, міністерств і відомств.
Виконуючий обов'язки Прем'єр-міністра України Ю.ЗВЯГІЛЬСЬКИЙМіністрКабінету Міністрів України І.ДОЦЕНКО
Інд.22
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 січня 1994 р. N 37
Комплексна програма проведення протипаводкових заходів на 1994-2000 роки
Комплексна програма включає протипаводкові заходи у басейнах річок Тиса, Прут, Дністер, Серет, Вісла, Південний Буг, Прип'ять, Дніпро, Сіверський Донець, а також річок Приазов'я та Криму і на території Одеської області, розташованої вздовж річки Дунай.
Програму розроблено інститутом "Укрводпроект" разом з інститутами Української академії аграрних наук на основі аналізу стану паводкової ситуації. У програмі використано матеріали басейнових та обласних водогосподарських організацій, які погоджено з місцевими природоохоронними органами і затверджено обласними державними адміністраціями.
У Програмі визначено обсяги протипаводкових робіт на 1994-1995 роки, а також на перспективу - 1996-2000 роки згідно з додатком.
Протипаводковий захист організується з урахуванням особливостей формування та проходження паводків у різних регіонах України і здійснюється за допомогою регулюючих водосховищ, гідротехнічних та берегоукріплювальних споруд, дамб обвалування, а також збільшення дренажної здатності русел річок.
Характерним періодом гідрологічного режиму України є весняні повені, в ході яких формується від 40 до 60 відсотків річного стоку, а також дощові паводки.
На річках Карпат у межах Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької та частково Тернопільської областей паводки відбуваються кілька разів на рік, характеризуються раптовістю і практично не піддаються прогнозуванню. Тільки за останні 30 років на Тисі сталося 114, на Дністрі - 86, на Пруту - 30 високих паводків.
Паводки останніх років завдали значної шкоди народному господарству регіону Карпат. Збитки від них на Дністрі і Пруту у липні 1991 року лише в Чернівецькій області становили біля 6 млрд.карбованців, а восени 1992 року паводок у Закарпатті в басейні річки Тиси завдав збитків, що перевищують 5 млрд.карбованців (у діючих на той час цінах). Недостатній економічний і соціальний розвиток регіону, нераціональна господарська діяльність на водозабірній території сприяють повторюваності високих паводків, що завдають значних збитків.
Територія Полісся у межах Волинської і Рівненської областей характеризується рівнинним рельєфом, що утруднює швидке проходження паводків і призводить до затоплення великих територій, в середньому один раз на 2-3 роки.
Господарська діяльність, яка здійснюється з порушенням екологічних норм, значно зменшила пропускну можливість річки Прип'ять і цілого ряду її притоків (річок Стохід, Турія, Вижівка та інших), що збільшило рівні води та час проходження паводків.
Територія Донбасу - район, який також час від часу піддається руйнівній дії паводків. Найбільший паводок стався у 1964 році, який завдав збитків у сумі 11,2 млн.карбованців (у діючих на той час цінах).
Особливе місце за характером повеней та паводків займає нижня течія річки Дунай, де поряд з весняною повінню, що формується у верхній частині басейну річки, в гирлі утворюються льодові затори, які викликають різке підвищення рівнів води і затоплення прилеглих територій.
В останні роки протипаводкові заходи здійснюються на основі схем комплексного використання водних ресурсів басейнів річок Тиси, Прута, Серета, Дунаю, Південного Бугу, а також річок Криму, Донбасу та Приазов'я. Однак вони ще недостатні через відсутність централізованих коштів на проведення планових великомасштабних протипаводкових заходів.
Єдиним джерелом фінансування цих робіт є резервний фонд Кабінету Міністрів України, але він не забезпечує потреб з ліквідації наслідків паводків.
Тепер назріла гостра потреба у комплексному плануванні та здійсненні невідкладних протипаводкових заходів і впорядкуванні господарської діяльності на водозборах в регіонах, що найбільш зазнають руйнівної дії від повеней і паводків.
Реалізація всього комплексу протипаводкових заходів, передбачених програмою, дасть змогу значно зменшити збитки від паводків якщо вона здійснюватиметься у тісному зв'язку з виконанням природоохоронних робіт (впорядкування лісорозробок, додержання екологічних вимог під час добування гравію, піску та інших корисних копалин), а також з недопущенням будівництва житлових і промислових об'єктів у зонах впливу паводкових вод. Серед них значне місце займає розроблення та здійснення заходів, що спрямовані на усунення причин виникнення паводків і передбачають зменшення розорюваності земель у басейнах річок, заліснення водоохоронних територій, проведення агротехнічних робіт для регулювання інтенсивності поверхневого стоку.
Важливим протипаводковим заходом є також поліпшення системи прогнозування та своєчасного попередження про можливі руйнівні паводки та повені. Досвід проведення протипаводкового захисту показав, що значних збитків можна уникнути або звести їх до мінімуму, своєчасно вживши заходів щодо попередження населення, органів державної виконавчої влади про час та розміри можливих затоплень.
Зазначені функції здійснюють органи Комітету з питань гідрометеорології, гідрологічна мережа якого налічує 373 пости на річках та 60 на водосховищах. Їх інформація використовується для складання прогнозів та попереджень про небезпечні явища. Однак, низький технічний стан мережі, відсутність зв'язку та автоматизації спостережень не дають змоги використовувати їх повною мірою. Тому у Комплексній програмі передбачається відновлення та модернізація державної гідрометеорологічної мережі, що дозволить завчасно прогнозувати паводки, а отже мати додатковий час на евакуацію населення, техніки та майна з небезпечних зон і цим самим зменшити збитки від паводків.
( Абзац сімнадцятий із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1763 від 24.09.99 )
Додаток до Комплексної програми
ОБСЯГИ
робіт, передбачених Комплексною програмою проведення протипаводкових заходів України
(кілометрів)
-----------------------------------------------------------------
Види робіт | Всього на |У тому числі на
|1994-2000 роки | 1994-1995 роки
-----------------------------------------------------------------
Республіка Крим
регулювання русел 3 3
захисні дамби 140 10
Області:
Вінницька
регулювання русел 250 35
захисні дамби 71 8
берегоукріплення 74 9
Волинська
регулювання русел 328 80
захисні дамби 176 32
Дніпропетровська
регулювання русел 59 16
Донецька
регулювання русел 256 68
берегоукріплення 27 6
Житомирська
регулювання русел 60 -
захисні дамби 30 -
протипаводкові водосховища,
штук 5 -
Закарпатська
регулювання русел 162 80
захисні дамби 200 65
берегоукріплення 51 40
відбудова протипаводкових
споруд 340 120
відбудова автомобільних доріг 105 45
реконструкція ліній зв'язку 40 15
реконструкція ліній електро-
передач в зонах затоплення 6 6
Івано-Франківська
регулювання русел 269 60
захисні дамби 122 45
берегоукріплення 43 14
протипаводкові водосховища,
штук 8 -
Київська
регулювання русел 30 6
захисні дамби 15 3
берегоукріплення 4 1,5
Кіровоградська
регулювання русел 3 0,5
протипаводкові водосховища,
штук 5 -
Луганська
регулювання русел 142 4
захисні дамби 93 -
протипаводкові водосховища,
штук 11 -
Львівська
регулювання русел 173 42
захисні дамби 159 36
берегоукріплення 350 70
відбудова протипаводкових
споруд, штук 24 10
Миколаївська
регулювання русел 40 6
берегоукріплення 17 3
Одеська
захисні дамби 109 10
берегоукріплення 43 5
Полтавська
регулювання русел 130 5
берегоукріплення 2 -
відбудова протипаводкових
споруд, штук 3 -
Рівненська
захисні дамби 108 30
берегоукріплення 6 2
Сумська
регулювання русел 62 5
берегоукріплення 5 -
захисні дамби 15 2
відбудова регулюючих споруд,
штук 8 -
Тернопільська
регулювання русел 37 8
захисні дамби 25 5
берегоукріплення 10 2
Харківська
регулювання русел 61 5
Хмельницька
регулювання русел 58 5
Черкаська
регулювання русел 15 2
захисні дамби 11 1
Чернівецька
берегоукріплення 24 6
захисні дамби 28 7
протипаводкові водосховища, штук 1 -
відбудова протипаводкових
споруд, штук 800 -
Чернігівська
берегоукріплення 17 3
Перелік робіт для поліпшення
стану державної гідрометео-
рологічної мережі Державного
комітету по гідрометеорології
прокладка та ремонт ліній
телефонного зв'язку до гідро-
логічних постів 180 62
відновлення та ремонт гідро-
метричних споруд та обладнання,
гідрологічні пости 433 120
розроблення та оснащення гідро-
метеорологічної мережі сучасними
технічними засобами спостережен-
ня, автоматизовані комплекси 8 3
влаштування центрів оброблення
інформації та прогнозування,
центр обробки 8 2
забезпечення важкодоступних
станцій радіозв'язком,
радіостанції 15 6