РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
І УКРАЇНСЬКА РЕСПУБЛІКАНСЬКА РАДА
ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК
П О С Т А Н О В А
вид 14 грудня 1989 г. N 315 Київ |
Про додаткові заходи щодо посилення охорони здоров'я та поліпшення матеріального становища населення, яке проживає на території, що зазнала радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС
( Із змінами, внесеними згідно з Розпорядженнями Ради Міністрів Української РСР N 57 від 02.02.90 N 141-р від 05.04.90 ) ( Постановами Ради Міністрів УРСР N 115 від 21.05.90 N 38 від 22.02.91 Постановою КМ N 706 від 16.12.92 )
Рада Міністрів УРСР та Укрпрофрада відмічають, що за період, який минув після аварії на Чорнобильській АЕС, у районах, які зазнали радіоактивного забруднення, проведено значну роботу по послабленню радіаційного впливу на людей, поліпшенню їх медичного обслуговування та соціально-побутових умов. Здійснення комплексу науково-технічних, медичних та інших захисних заходів дало можливість істотно поліпшити радіаційну обстановку в цих районах. Проводяться поглиблені наукові дослідження по всебічному вивченню впливу опромінення на організм людини і навколишнє середовище. Розроблено і здійснюються заходи щодо додаткового переселення людей з небезпечних районів. За цей час вже переселено понад 93,6 тис. чоловік, у тому числі в поточному році - 1600.
З метою забезпечення нормальної життєдіяльності населення, яке проживає на територіях, забруднених в результаті аварії, та переселеного у зв'язку з цим в інші райони, проведено комплекс заходів щодо поліпшення соціально-побутових умов проживання. Збудовано близько 11 тис. будинків садибного типу, 25 багатоповерхових будинків, понад 600 об'єктів соціально-побутового призначення. Прокладено та відремонтовано 1400 кілометрів автомобільних шляхів з твердим покриттям, упорядковано 3,5 млн. кв. метрів території, виконано значний обсяг робіт по водопостачанню. Побудовано 350 кілометрів розподільних газопроводів, газифіковано більш як 8,7 тис. будинків у населених пунктах, що зазнали радіоактивного забруднення.
Всі перелічені та інші заходи здійснюються в межах розробленої в республіці Програми, робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на 1988 - 1990 роки.
Разом з тим у цій важливій справі є серйозні недоліки. Повільно вирішуються питання укомплектування медичних закладів, розташованих у районах, що потерпіли від аварії, спеціальною медичною технікою та лікарськими препаратами, не приділяється належної уваги створенню необхідних житлових і побутових умов для медичних працівників та інших спеціалістів, що не сприяє їх закріпленню в цих районах, допускається несвоєчасне продовольче постачання населення, яке проживає в населених пунктах, де за радіаційними показаннями запроваджено обмеження споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистих підсобних господарств. Через незадовільну координацію робіт по дезактивації та благоустрою населених пунктів, проведенню агромеліоративних заходів на сільськогосподарських угіддях, які прилягають до цих населених пунктів, у багатьох випадках низька ефективність здійснюваних захисних заходів. Недостатньо враховуються територіально-виробничі та соціальні зв'язки в межах господарств і місцевих Рад при визначенні населених пунктів, на жителів яких поширюються пільги й грошові доплати.
Рада Міністрів УРСР і Укрпрофрада вважають, що головна увага в найближчі роки повинна бути зосереджена на здійсненні заходів, пов'язаних з відселенням жителів з деяких населених пунктів за медичними показаннями та з урахуванням соціальних факторів, дальшим посиленням охорони здоров'я та поліпшенням матеріального становища населення, яке проживає на території, що зазнала радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС.
На виконання постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 20 жовтня 1989 р. N 886 Рада Міністрів Української РСР і Українська республіканська рада професійних спілок
постановляють:
1. Міністерству охорони здоров'я УРСР, Житомирському, Київському, Ровенському, Чернігівському, Черкаському облвиконкомам та відповідним облпрофрадам розробити додаткові заходи щодо поліпшення медичного обслуговування і оздоровлення населення, яке проживає в районах, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, а також населення, переселеного із забруднених територій, і разом з Держпланом УРСР передбачити в проектах планів на тринадцяту п'ятирічку конкретні завдання (погодивши їх з Держпланом СРСР) по розвитку мережі лікарень, поліклінік, диспансерів, оснащенню медичних закладів спеціальною технікою та лікарськими препаратами та заходи щодо закріплення медичних кадрів у цих районах, а також завдання по будівництву спеціалізованих санаторіїв, санаторіїв-профілакторіїв, будинків відпочинку, піонерських таборів та інших необхідних об'єктів.
Відповідним облвиконкомам передбачити відведення земельних ділянок під будівництво санаторно-курортних закладів і будинків відпочинку в курортних місцевостях.
Довести до відома, що Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС постановою від 20 жовтня 1989 р. N 886 зобов'язали:
міністерства і відомства, центральні комітети профспілок разом з трудовими колективами підприємств, організацій, установ і колгоспів виділяти щорічно в підвідомчих санаторно-курортних закладах і будинках відпочинку не менше 5 процентів путівок на літній період для дітей, батьків з дітьми та вагітних жінок, які проживають в районах, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, до завершення будівництва вказаних санаторіїв, санаторіїв-профілакторіїв, будинків відпочинку та інших об'єктів.
Порядок розподілу таких путівок визначається ВЦРПС;
Держплан СРСР і Міністерство зовнішніх економічних зв'язків СРСР забезпечити в 1990 році закупівлю додатково за заявкою Міністерства охорони здоров'я СРСР медичного обладнання для укомплектування закладів охорони здоров'я, розташованих у районах, що зазнали радіоактивного забруднення, на суму 4 млн. крб. у вільно конвертованій валюті, в тому числі для медичних закладів, розташованих у таких районах на території Української РСР, - на 1 млн. карбованців.
Міністерству охорони здоров'я УРСР забезпечити цільову поставку цього обладнання для оснащення зазначених медичних закладів.
2. Держагропрому УРСР, Міністерству лісового господарства УРСР разом з Держпланом УРСР, Міністерством фінансів УРСР, Південним відділенням ВАСГНІЛ, Академією наук УРСР, Українським філіалом Всесоюзного науково-дослідного інституту сільгоспрадіології, Житомирським, Київським, Черкаським, Чернігівським, Ровенським облвиконкомами розробити і в лютому 1990 р. подати на розгляд Раді Міністрів УРСР погоджені з Державною комісією Ради Міністрів СРСР по продовольству, і закупівлях пропозиції по здійсненню в 1990 - 1993 роках комплексу заходів, включаючи систему економічного стимулювання, щодо широкого впровадження у сільськогосподарське виробництво наукових розробок, які забезпечують одержання на сільськогосподарських угіддях, що зазнали радіоактивного забруднення, придатних для споживання молока, м'яса та інших продуктів харчування місцевого виробництва та особистих підсобних господарств, передбачивши цільове виділення необхідних матеріальних і фінансових ресурсів.
3. З метою підвищення ефективності робіт по захисту населення від радіаційного впливу Штабу цивільної оборони УРСР, Держплану УРСР, Держагропрому УРСР, Держпостачу УРСР, Міністерству охорони здоров'я УРСР, Академії наук УРСР, Українському республіканському управлінню по гідрометеорології, Міністерству побутового обслуговування населення УРСР, Міністерству житлово-комунального господарства УРСР, Міністерству лісового господарства УРСР, Міністерству будівництва і експлуатації автомобільних шляхів УРСР, Міністерству меліорації і водного господарства УРСР, Житомирському, Київському, Ровенському, Черкаському, Чернігівському облвиконкомам розробити і в грудні ц.р. подати до Ради Міністрів УРСР заходи щодо здійснення в 1990 - 1991 роках дезактивації населених пунктів, які зазнали радіоактивного забруднення, в комплексі з їх благоустроєм, агромеліоративними та шляховими роботами на територіях, що до них прилягають. Передбачити в заходах розробку прогресивних методів і засобів проведення дезактиваційних робіт, маючи на увазі, що Міністерству оборони СРСР доручено укомплектування військових частин, які залучаються до цих робіт, необхідними машинами та механізмами.
Міністерствам і відомствам УРСР передбачити в планах роботи по виконанню зазначених заходів та необхідні матеріально-технічні ресурси.
4. Міністерству торгівлі УРСР та Укоопспілці організувати продаж населенню дозиметрів і радіометричних приладів, які в установленому порядку пройшли випробування, мають дозвіл на серійний випуск і роздрібну ціну.
Академії наук УРСР, Держпостачу УРСР, Українському республіканському управлінню Держстандарту СРСР до кінця поточного року забезпечити випуск дослідної партії індивідуальних радіометрів "Прип'ять".
Держпостачу УРСР з участю заінтересованих міністерств і відомств УРСР, облвиконкомів визначити першочергову потребу в радіометричних і спектрометричних приладах для контролю забрудненості сільськогосподарської продукції, продуктів харчування і природного середовища в районах, що зазнали радіоактивного забруднення, та разом з Київським відділенням виробничого об'єднання "Ізотоп" забезпечити в 1990 - 1991 роках поставку необхідної їх кількості підприємствам і організаціям цих районів.
Українському республіканському управлінню Держстандарту СРСР, Київському відділенню виробничого об'єднання "Ізотоп", заводам - постачальникам вказаних приладів. Міністерству побутового обслуговування населення УРСР організувати систему сервісного обслуговування цієї апаратури.
5. Житомирському, Київському, Ровенському, Чернігівському і Черкаському облвиконкомам, Держплану УРСР, Держагропрому УРСР, Міністерству житлово-комунального господарства УРСР разом з виробничим об'єднанням "Укргазпром", спеціалізованим будівельним об'єднанням "Укрнафтогазбуд" до кінця січня 1990 р. розробити програму газифікації населених пунктів, розташованих у районах радіоактивного забруднення в результаті аварії, на Чорнобильській АЕС, насамперед тих, де обмежується використання традиційних видів палива.
Держплан СРСР, Державний газовий концерн "Газпром", Міністерство будівництва підприємств нафтової і газової промисловості СРСР зобов'язані передбачити в проектах планів на 1990 - 1995 роки конкретні завдання, які забезпечують реалізацію вказаної програми.
Державному газовому концерну "Газпром" і Міністерству будівництва підприємств нафтової і газової промисловості СРСР доручено здійснити будівництво в 1989 - 1993 роках магістрального газопроводу Торжок - Долина та відводів від нього до населених пунктів, розташованих у районах радіоактивного забруднення, а Держплану СРСР і Державному газовому концерну "Газпром" - передбачити для цих цілей виділення необхідних капітальних вкладень.
6. Довести до відома, що Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС постановою від 20 жовтня 1989 р. N 886 "Про додаткові заходи щодо посилення охорони здоров'я та поліпшення матеріального становища населення, яке проживає на території, що зазнала радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС":
1) Установили з 1 листопада 1989 р. для громадян, які проживають у населених пунктах, в яких згідно з постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1986 р. N 1006-286 (постанова Ради Міністрів УРСР від 3 вересня 1986 р. N 316-12 і наступними розпорядженнями Ради Міністрів СРСР (відповідні розпорядження Ради Міністрів УРСР) запроваджено обмеження споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистих підсобних господарств:
а) щорічну відпустку првцюючим тривалістю 30 календарних днів без урахування додаткової відпустки, що надається за роботу в шкідливих умовах праці. При цьому загальна тривалість відпустки не повинна перевищувати 42 календарних днів;
б) дородову відпустку жінкам тривалістю 70 календарних данів"
в) частково оплачувану відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років. При цьому оплата відпустки провадиться в подвійному розмірі допомоги, передбаченої на ці цілі чинним законодавством;
г) допомогу на дітей малозабезпеченим сім'ям у розмірі 24 крб. на місяць на кожну дитину до досягнення нею віку, визначеного чинним законодавством, при сукупному доході на члена сім'ї, який не перевищує 75 крб. на місяць;
д) виплату пенсії працюючим пенсіонерам у повному розмірі, незалежно від одержуваної ними заробітної плати (доходу).
2) Доповнили розділ "Б" списку N 2 виробництв, цехів, професій та посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 12 лютого 1964 р. N 134-49, підрозділом VII такого змісту:
"VII. Роботи, виконувані в населених пунктах, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС
Робітники, службовці та члени колгоспів, зайняті на роботах у населених пунктах, в яких згідно з постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1986 р. N 1006-286 і наступними розпорядженнями Ради Міністрів СРСР запроваджено обмеження споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистих підсобних господарств".
Переліки професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах, затверджуються Державним комітетом СРСР по праці і соціальних питаннях Стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію, обчислюється з моменту аварії на Чорнобильській АЕС.
3) Прийняли пропозицію Ради Міністрів РРФСР, Ради Міністрів УРСР і Рада Міністрів БРСР, погоджену з Міністерством охорони здоров'я СРСР, Державним комітетом СРСР по гідрометеорології, Державною комісією Ради Міністрів СРСР по продовольству і закупівлях, Державним комітетом СРСР по праці і соціальних питаннях, про виплату в період з 1 грудня 1989 р. по 1 січня 1993 р. громадянам, які проживають в населених пунктах, розташованих у районах, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, в яких частково обмежується споживання молока і, в разі необхідності, інших продуктів харчування місцевого виробництва та особистих підсобних господарств, грошової допомоги в розмірі 15 крб. на місяць на кожного члена сім'ї (за винятком населених пунктів, в яких згідно з рішеннями Уряду СРСР запроваджено обмеження споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистих підсобних господарств і жителям яких у зв'язку з цим виплачується грошова допомога в розмірі 30 крб. на місяць на людину).
Доручили:
Міністерству охорони здоров'я СРСР і Державній комісії Ради Міністрів СРСР по продовольству і закупівлях з участю Державного комітету СРСР по гідрометеорології, Ради Міністрів РРФСР, Ради Міністрів УРСР і Ради Міністрів БРСР у місячний строк визначити порядок та умови виплати вказаної допомоги;
Раді Міністрів РРФСР, Раді Міністрів УРСР і Раді Міністрів БРСР щорічно затверджувати конкретні переліки населених пунктів, жителям яких призначається вказана допомога.
Поширили на жителів таких населених пунктів пільги, передбачені підпунктами 1 б, 1 г, 1 д пункту 6 цієї постанови.
Установили, що у цих населених пунктах:
тривалість щорічної відпустки працюючим збільшується до 24 робочих днів без урахування додаткової відпустки, яка надається за роботу в шкідливих умовах праці. При цьому загальна тривалість відпустки не повинна перевищувати 36 календарних днів;
тривалість частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною збільшується до досягнення нею віку трьох років;
утримання дітей в дитячих дошкільних закладах і харчування школярів здійснюється безплатно.
4) Підвищили на 25 процентів всі види пенсій і допомоги непрацюючим пенсіонерам та інвалідам з дитинства, які проживають в населених пунктах, де працюючим громадянам виплачуються надбавки до заробітної плати, встановлені розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 3 вересня 1986 р. N 1767 (розпорядження Ради Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 р. N 530).
5) Поширили на сім'ї, які проживають в населених пунктах, в яких згідно з постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1986 р. N 1006-286 і наступними розпорядженнями Ради Міністрів СРСР запроваджено обмеження споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистих підсобних господарств, а також на сім'ї, які проживають в населених пунктах, визначених підпунктом 3 пункту 6 цієї постанови, та мають у своєму складі дітей віком до 14 років, вагітних жінок і осіб, яким за медичними показаннями не рекомендовано проживання в цих населених пунктах, і які виявили бажання виїхати на нове місце проживання, порядок та умови виплати грошової компенсації за втрачене у зв'язку з переселенням майно та оплати витрат, пов'язаних з переїздом на нове місце проживання, встановлені пунктами 2 і 4 розпорядження Ради Міністрів СРСР від 24 травня 1989 р. N 912 (пункти 4 і 8 розпорядження Ради Міністрів УРСР від 28 червня 1989 р. N 224).
б) Установили, що:
визначені вказаною постановою грошова допомога та надбавки виплачуються сім'ям працюючих громадян підприємствами, організаціями, установами, радгоспами і колгоспами, а непрацюючим пенсіонерам та інвалідам з дитинства - органами соціального забезпечення;
витрати по виплаті допомоги, компенсації і надбавок відповідно до вказаної постанови провадяться в 1989 році за рахунок резервного фонду Ради Міністрів СРСР, в наступні роки - за рахунок коштів, передбачуваних у державному бюджеті, а також коштів органів державного страхування (в частині виплат по обов'язковому і добровільному страхуванню).
7. Затвердити поданий Міністерством охорони здоров'я УРСР, Держагропромом УРСР, Академією наук УРСР, Всесоюзним центром радіаційної медицини Академії медичних наук СРСР, Українським філіалом Всесоюзного науково-дослідного інституту сільгоспрадіології, Житомирським, Київським, Ровенським та Чернігівським облвиконкомами перелік населених пунктів згідно з додатком N 1, жителям яких з 1 грудня 1989 р. виплачується грошова допомога в розмірі 15 крб. на місяць на людину.
Міністерству торгівлі УРСР, Укоопспілці, Держагропрому УРСР, відповідним облвиконкомам, виходячи з особливих умов проживання в цих населених пунктах, здійснювати постачання жителів продовольчими товарами згідно з раціональними нормами споживання продуктів харчування, а також пріоритетне забезпечення їх промисловими товарами тривалого користування.
Міністерству охорони здоров'я УРСР за погодженням з Міністерством охорони здоров'я СРСР затвердити в грудні ц.р. перелік медичних показань, при яких не рекомендується проживання в зазначених населених пунктах.
( Пункт 8 втратив чинність на підставі Постанови КМ N 706 від 16.12.92 )( Пункт 9 втратив чинність на підставі Постанови Ради Міністрів УРСР N 115 від 21.05.90 )( Пункт 10 втратив чинність на підставі Постанови Ради Міністрів УРСР N 115 від 21.05.90 )( Пункт 11 втратив чинність на підставі Постанови КМ N 706 від 16.12.92 )( Пункт 12 втратив чинність на підставі Постанови КМ N 706 від 16.12.92 )( Пункт 13 втратив чинність на підставі Постанови КМ N 706 від 16.12.92 )
14. Дозволити Житомирському, Київському, Ровенському, Чернігівському облвиконкомам виплачувати пенсіонерам, які переселяються на нове місце проживання, грошову допомогу в розмірі місячної пенсії, але не менше 100 крб., і на кожного утриманця, що переселяється з ними, - в розмірі чверті допомоги самого пенсіонера.
15. Держплану УРСР разом з міністерствами і відомствами УРСР, Житомирським та Київським облвиконкомами підготувати та внести на розгляд Ради Міністрів УРСР пропозиції про завершення в 1990 році переселення жителів з населених пунктів, визначених розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 28 червня 1989 р. N 224, а також переселення частини сімей, в першу чергу тих, що мають дітей, з інших населених пунктів, у тому числі з смт Поліське Київської області та смт Народичі Житомирської області (всього 1300 сімей у Київській та 1610 сімей у Житомирській областях).
Київському і Житомирському облвиконкомам разом з Міністерством охорони здоров'я УРСР і Держагропромом УРСР у двотижневий строк визначити конкретні населені пункти, куди переселятимуться вказані громадяни.
16. Держплану УРСР разом з заінтересованими міністерствами, відомствами УРСР та облвиконкомами при доопрацюванні проекту Комплексної програми по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС внести до нього зміни, що випливають з цієї постанови.
17. Покласти на заступників голів облвиконкомів: Житомирського - т. Готовчиця, Київського - т. Степаненка, Ровенського - т. Тучинського, Чернігівського - т. Риженка персональну відповідальність за здійснення заходів, пов'язаних з відселенням, виплатою необхідних компенсацій, розміщенням і працевлаштуванням громадян, які переселяються, а також наданням відповідно до цієї постанови пільг та створенням нормальних умов життєдіяльності громадянам, які проживають в населених пунктах, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС.
Голова Ради Міністрів Української РСР Голова Української республіканської ради професійних спілок | В.МАСОЛ В.СОЛОГУБ |
Інд. 29 |
Додаток N 1
до постанови Ради Міністрів УРСР
та Укрпрофради
від 14 грудня 1989 р. N 315
ПЕРЕЛІК
населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, жителям яких з 1 грудня 1989 р. виплачується грошова допомога в розмірі 15 крб. на місяць на людину
( На додаток до переліку додатково див. Розпорядження Ради Міністрів УРСР N 141-р від 05.04.90 )( Чинність додатку 1 продовжено на 1991 рік згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР N 38 від 22.02.91 )