• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Премію Верховної Ради України молодим ученим

Верховна Рада України  | Постанова, Опис, Положення від 05.02.2019 № 2675-VIII
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова, Опис, Положення
  • Дата: 05.02.2019
  • Номер: 2675-VIII
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова, Опис, Положення
  • Дата: 05.02.2019
  • Номер: 2675-VIII
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про Премію Верховної Ради України молодим ученим
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2019, № 8, ст.45)( Із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР № 241-IX від 29.10.2019, ВВР, 2019, № 50, ст.372 № 1042-IX від 02.12.2020 № 1851-IX від 03.11.2021 )
Відповідно до норм законів України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки", частини другої статті 48 Регламенту Верховної Ради України, а також з метою розвитку вітчизняної науки і техніки, покращення підтримки молодих вчених, створення додаткових можливостей і стимулів для проведення ними фундаментальних і прикладних наукових досліджень та науково-технічних розробок з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, підвищення престижності Премії Верховної Ради України молодим ученим Верховна Рада України постановляє:
1. Заснувати 50 премій Верховної Ради України молодим ученим (далі - Премія), розмір кожної з них становить шістдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня року, наступного за роком подання робіт на отримання Премії.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
2. Установити, що Премія щороку присуджується молодим ученим - громадянам України віком до 35 років включно, якщо вчений має вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня, або до 40 років включно, якщо вчений має науковий ступінь доктора наук за отримані вагомі наукові здобутки під час проведення фундаментальних та/або прикладних наукових досліджень.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020 )
3. Затвердити Положення про Премію Верховної Ради України молодим ученим, опис диплома та опис нагрудного знака лауреата Премії (додатки 1, 2, 3).
4. Кабінету Міністрів України щорічно під час розроблення проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік передбачати бюджетні призначення Апарату Верховної Ради України, необхідні для здійснення заходів з виплати Премії та вручення відповідних дипломів і нагрудних знаків.
5. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття і застосовується для конкурсного відбору робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2019 рік і наступні роки.
6. Визнати такою, що втратила чинність, Постанову Верховної Ради України від 16 березня 2007 року № 775-V "Про Премію Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок".
Визначити, що вручення Премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок за 2018 рік здійснюється відповідно до Положення про Премію Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок, затвердженого Постановою Верховної Ради України "Про Премію Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок" від 16 березня 2007 року № 775-V.

Голова Верховної Ради України

А.ПАРУБІЙ

м. Київ
5 лютого 2019 року
№ 2675-VIII


Додаток 1
до Постанови Верховної Ради України
від 5 лютого 2019 року № 2675-VIII
ПОЛОЖЕННЯ
про Премію Верховної Ради України молодим ученим
( У Положенні слова "Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти" у всіх відмінках замінено словом "Комітет" у відповідному відмінку згідно з Постановою ВР № 241-IX від 29.10.2019 )
1. Премія Верховної Ради України молодим ученим запроваджується для молодих учених - громадян України за отримані вагомі наукові здобутки під час проведення фундаментальних та/або прикладних наукових досліджень, зокрема:
відкриті раніше невідомі закономірності, отримані принципово нові наукові результати, розроблені нові наукові теорії та концепції, що одержали практичне підтвердження і визнання в Україні та/або за її межами, отримані видатні досягнення в галузях точних, природничих, технічних, суспільних і гуманітарних наук, які вирішують конкретні завдання держави, відповідають інтересам та очікуванням громадян, територіальних громад, українського суспільства, а також сприяють подальшому розвитку науки, суспільному прогресу й утверджують високий авторитет науковців в Україні та світі;
( Абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
розроблені нові засоби, пристрої, речовини, створені нові штами мікроорганізмів, сорти рослин, породи тварин, здійснені докорінні їх удосконалення або використання за новим призначенням, що підтверджується відповідними патентами, та впровадження яких у практику суттєво впливає на вирішення гуманітарних і соціально-економічних проблем (підтверджується актами впровадження), питань національної безпеки і оборони;
( Абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
створені нові об’єкти техніки (засоби, пристрої), технологічні процеси, що за більшістю технічних параметрів відповідають світовому рівню або перевищують його (підтверджується патентами про винахід) та впровадження яких у практику суттєво впливає на вирішення гуманітарних і соціально-економічних проблем (підтверджується актами впровадження), питань національної безпеки і оборони;
( Абзац четвертий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
створені нові ефективні засоби навчання і підготовки спеціалістів, інформаційні технології.
( Абзац п'ятий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
2. Висунення робіт на присудження Премії проводиться вченими (науковими, науково-технічними, технічними) радами наукових установ або організацій, закладів вищої освіти, підприємств України, у яких усі або хоча б перший вчений із колективу претендентів працює і в яких була здійснена основна частина дослідження (далі - Вчена рада), із забезпеченням широкого обговорення, гласності й відкритості.
Інструкція з оформлення і подання документів, а також порядку їх розгляду (далі - Інструкція) затверджується комітетом Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання науки та науково-технічної діяльності (далі - Комітет). Особливості подання та розгляду документів наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, для присудження Премії затверджуються Службою безпеки України за погодженням з Комітетом.
( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР № 241-IX від 29.10.2019, № 1851-IX від 03.11.2021 )
Колектив претендентів на присудження однієї Премії не може перевищувати чотирьох осіб. При цьому кожен із претендентів повинен бути безпосереднім учасником виконання роботи і кожному з претендентів має належати значний творчий внесок.
У разі присудження Премії колективу авторів її грошова частина ділиться між ними порівну.
Премія може присуджуватися авторові (колективу співавторів) один раз.
Вчені, які одноосібно або у складі колективу авторів стали лауреатами премії Президента України для молодих вчених або Державної премії України в галузі науки і техніки, можуть подавати свої нові роботи виключно за наукові результати, які не увійшли до подань на зазначені премії, та висуватися Вченими радами на Премію.
Вчена рада не може протягом одного року висувати кандидатури молодого науковця на отримання іменної стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук та його роботи (або роботи колективу науковців за участю цього науковця) на присудження Премії, а також висувати одну і ту саму роботу на Премію і премію Президента України для молодих вчених або Державну премію України в галузі науки і техніки. У разі порушення цієї вимоги подання не будуть розглядатися.
Претендентам на присудження Премії станом на 1 квітня включно року проведення конкурсу має бути до 40 років включно, якщо вчений має науковий ступінь доктора наук, або до 35 років включно, якщо вчений має вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня і не має наукового ступеня доктора наук.
( Абзац восьмий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020 )
3. Наукові установи або організації, заклади вищої освіти, підприємства за рішенням Вчених рад з 2 січня до 1 березня включно подають два паперових примірники роботи для присудження Премії за поточний рік, оформлені відповідно до Інструкції, та один примірник, крім книг, на електронному носії до Міністерства освіти і науки України або за підпорядкуванням до Національної академії наук України, відповідних національних галузевих академій наук України, центральних органів виконавчої влади. Зазначені роботи можуть також подаватися відповідно до місця розташування наукової установи або організації, закладу вищої освіти, підприємства до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад.
( Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020 )
Ще один примірник роботи на присудження Премії зберігається у Вченій раді.
( Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020 )
Наукові роботи, які містять відомості, що становлять державну таємницю, оформляються відповідно до встановлених вимог у сфері охорони державної таємниці та у цей же період подаються до Служби безпеки України відповідно до затверджених нею особливостей подання.
( Пункт 3 доповнено абзацом третім згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
4. Міністерство освіти і науки України, Національна академія наук України, національні галузеві академії наук України, центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради розглядають подані їм роботи на присудження Премії і приймають рішення про їх технічну й змістовну відповідність вимогам цього Положення та Інструкції і про рекомендацію на присудження Премії. У разі рекомендації роботи таке рішення подається до 15 квітня включно до Комітету з супровідним листом, до якого додаються два паперові та один електронний примірники роботи. Роботи, які не відповідають вимогам цього Положення та Інструкції і не були рекомендовані, повертаються.
З метою розгляду робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, Служба безпеки України із залученням представників Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної академії наук України та інших профільних структур створює конкурсну комісію з відбору робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на Премію. Конкурсна комісія з відбору робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на Премію відповідно до затвердженої Службою безпеки України інструкції проводить експертизу подань, їх розгляд, рейтингування, відбір і подає на затвердження до Служби безпеки України перелік до 5 робіт (одноосібних або у складі колективів) переможців конкурсного відбору без зазначення самої назви роботи, яка містить відомості, що становлять державну таємницю. Служба безпеки України затверджує Наказом подання цієї конкурсної комісії та до 15 вересня включно направляє його з супровідним листом до Комітету. Проведення конкурсу та прийняття будь-яких рішень щодо робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, та осіб, яким пропонується присудити Премію за такі роботи, здійснюються із дотриманням вимог Закону України "Про державну таємницю".
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020; в редакції Постанови ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
5. Комітетом для розгляду та конкурсного відбору претендентів на присудження Премії створюється конкурсна комісія з присудження Премії (далі - Конкурсна комісія).
Конкурсну комісію очолює голова Комітету або один із його заступників. До складу Конкурсної комісії залучаються народні депутати України, а також за згодою провідні вчені - експерти з різних наукових напрямів, представники провідних наукових державних та громадських організацій. Члени Конкурсної комісії беруть участь у її роботі на громадських засадах. Склад Конкурсної комісії затверджує Комітет. Періодичність проведення засідань Конкурсної комісії визначається її головою.
Для широкого ознайомлення громадськості з претендентами на присудження Премії та їхніми працями (крім робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю) відповідна інформація публікується в установленому порядку в газеті Верховної Ради України "Голос України" та розміщується на офіційному веб-сайті Комітету.
( Абзац третій пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
Критичні рецензії та зауваження, що надходять до Комітету, на роботи претендентів на присудження Премії враховуються під час прийняття рішення Конкурсної комісії про визначення переможців конкурсу.
( Абзац четвертий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
Засідання Конкурсної комісії вважається правоможним, якщо у ньому бере участь, у тому числі дистанційно, не менш як половина її складу. За результатами конкурсу Конкурсною комісією приймається рішення з відповідним поданням 45 робіт переможців конкурсного відбору та 5 наступних за рейтингом робіт - претендентів на перемогу у разі неподання Службою безпеки України переліку переможців конкурсного відбору робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, на розгляд Комітету. Рішення Конкурсної комісії приймається простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів Конкурсної комісії.
( Абзац п'ятий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР № 1042-IX від 02.12.2020, № 1851-IX від 03.11.2021 )
Члени Конкурсної комісії зобов’язані не допускати конфлікту інтересів під час проведення конкурсного відбору пропозицій претендентів та голосування, про що зобов’язані повідомити до початку розгляду питання по суті. Член Конкурсної комісії, у якого виявлено потенційний конфлікт інтересів, утримується від голосування з питань, що його становлять.
Конкурсна комісія чи її голова може обґрунтовано призначати додаткові експертизи конкретних робіт, за результатами яких визначається загальний середній бал за всіма експертними оцінками робіт. За умови отримання кількома роботами однакового рейтингового бала, який впливає на визначення переможців конкурсу, Конкурсна комісія чи її голова призначає однакову кількість додаткових експертиз таких робіт або Конкурсна комісія проводить детальне обговорення цих робіт та приймає щодо них рішення з урахуванням рівномірного представлення серед рекомендованих переможців конкурсу всіх пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, галузей знань, а також регіонального та ґендерного аспектів.
( Абзац сьомий пункту 5 в редакції Постанови ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
6. Комітет на своєму засіданні розглядає подання Конкурсної комісії та Служби безпеки України і приймає рішення про їх підтримку і направлення на розгляд до Верховної Ради України.
( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
Комітет може повернути на повторний розгляд подання Конкурсної комісії із зазначенням обґрунтованих підстав, про що приймає вмотивоване рішення. У разі якщо Служба безпеки України подасть перелік переможців конкурсного відбору з менше ніж п’яти робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, місце таких робіт займають наступні роботи за рейтингом, визначеним Конкурсною комісією. У поданні Служби безпеки України вказується автор або колектив співавторів, за можливості із зазначенням посади та повної назви наукової установи або організації, закладу вищої освіти або підприємства, а також те, що робота містить відомості, що становлять державну таємницю.
( Абзац другий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
Член Комітету, в якого виявлено потенційний конфлікт інтересів, утримується від голосування з питань, що його становлять, відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Комітет щорічно до 1 листопада вносить до Верховної Ради України подання про присудження Премії з проектом відповідної постанови Верховної Ради України, що підписують за бажанням народні депутати України - члени комітету.
7. Верховна Рада України щорічно до 31 грудня приймає постанову про присудження Премії за відповідний рік. Щороку на конкурсних засадах присуджується до 50 включно премій Верховної Ради України молодим ученим (у тому числі до п’яти включно - за роботи, які містять відомості, що становлять державну таємницю), розмір кожної з них становить шістдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня року, наступного за роком подання робіт на Премію.
( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1851-IX від 03.11.2021 )
8. Відповідно до прийнятої постанови Голова Верховної Ради України за поданням Комітету видає розпорядження про виплату Премії за відповідний рік та вручення лауреатам диплома і нагрудного знака встановленого зразка.
9. Особам, яким присуджено Премію, присвоюється звання лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим та в урочистій обстановці у приміщенні Верховної Ради України вручаються диплом і нагрудний знак установленого зразка Головою Верховної Ради України або за його дорученням Першим заступником чи заступником Голови Верховної Ради України, Головою Комітету.
( Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 1042-IX від 02.12.2020 )
10. Оформлення дипломів лауреатів Премії, їх облік та реєстрація, а також облік нагрудних знаків лауреатів здійснюються Управлінням кадрів Апарату Верховної Ради України.
11. Виплата лауреатам Премії її грошової частини здійснюється за рахунок коштів, передбачених кошторисом Верховної Ради України.
Диплом і нагрудний знак лауреата Премії, який помер, залишаються його близьким родичам (або їм передаються) довічно. Невиплачена грошова частина Премії переходить у спадщину в установленому порядку.
Додаток 2
до Постанови Верховної Ради України
від 5 лютого 2019 року № 2675-VIII
ОПИС
Диплома лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим
Диплом лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим (далі - Диплом) складається з обкладинки і вкладного листка.
Обкладинка Диплома має форму прямокутника розміром 305х440 міліметрів, складеного в один згин по лінії довгої сторони.
( Абзац другий із змінами, внесеними згідно з Постановою ВР № 241-IX від 29.10.2019 )
На лицьовому боці обкладинки вгорі міститься тиснене фарбою золотистого кольору зображення фасаду будинку Верховної Ради України, у центрі - слова "Диплом лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим".
Обкладинка виготовляється з твердого картону, зовнішній бік якого обтягнутий шкірімітом синього кольору. Всередині обкладинки у місці її згину закріплюється синьо-жовта муарова стрічка кольорів Державного Прапора України (співвідношення синього кольору до жовтого - 1:1) для вкладного листка.
Вкладний листок виготовляється з високоякісного крейдованого паперу і має форму прямокутника розміром 297х420 міліметрів, складеного в один згин по лінії довгої сторони. Ліва внутрішня частина вкладки представляє собою площину пастельно-жовтого кольору, обрамлену рамкою, що утворена бордюром із графічного зображення гілок калини золотистого кольору на синьому фоні.
У нижній площині лівої внутрішньої частини вкладного листка розташовано кольорове фотографічне зображення будинку Верховної Ради України, у верхній - напис фарбою золотистого кольору: "Диплом".
У написанні слова "Диплом" використовується давньослов’янський шрифт "Іжиця".
Права внутрішня частина вкладного листка представляє собою площину пастельно-жовтого кольору із світло-блакитним зображенням малого Державного Герба України по всьому її полю і рамки, що утворена бордюром із графічного зображення гілок калини золотистого кольору на синьому фоні.
На полі правої внутрішньої частини вкладного листка фарбою золотистого кольору друкується текст: "Лауреату Премії Верховної Ради України молодим ученим", прізвище, ім’я та по батькові лауреата у давальному відмінку та постанова Верховної Ради України, якою присуджено Премію.
Диплом скріплюється підписом Голови Верховної Ради України та гербовою печаткою Верховної Ради України.
Додаток 3
до Постанови Верховної Ради України
від 5 лютого 2019 року № 2675-VIII
ОПИС
нагрудного знака лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим
Нагрудний знак лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим (далі - нагрудний знак) має форму кола діаметром 30 міліметрів з опуклим бортиком уздовж зовнішнього краю і увінчаний спадаючими фалдами стрічки у верхній частині.
У центрі лицьового боку нагрудного знака розміщено силуетне зображення фасаду будинку Верховної Ради України на тлі сонця. Фасад будинку Верховної Ради України композиційно розміщено в центрі кола, утвореного розташованим унизу написом "Україна" і розбіжними від нього догори двома лавровими гілками. Усі зображення рельєфні.
На зворотному боці нагрудного знака розміщено напис рельєфними літерами: "Премія Верховної Ради України молодим ученим". Над написом розташовано зображення малого Державного Герба України.
Нагрудний знак за допомогою прямокутного вушка з’єднується з фігурною колодкою, обтягнутою синьо-жовтою муаровою стрічкою кольорів Державного Прапора України (співвідношення кольорів 1:1).
Нагрудний знак виготовлено з латуні з подальшими позолотою та електрополіруванням.
Знак прикріплюється до одягу шпилькою, закріпленою горизонтально на зворотному боці колодки.