• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав

Верховна Рада України  | Закон від 15.05.2018 № 2415-VIII
8. Правовласники мають право на підставі письмової заяви вимагати вилучення своїх майнових прав з управління організації колективного управління, припинення дій щодо надання дозволів на використання їхніх об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, дій щодо збирання винагороди за використання їхніх об’єктів авторського права і (або) суміжних прав (далі - заява про вилучення). У заяві про вилучення зазначаються майнові права, які вилучаються з управління організації, та перелік об’єктів авторського права і (або) суміжних прав.
У заяві про вилучення правовласники зазначають перелік об’єктів, щодо яких подається заява, та правові підстави набуття майнових прав на ці об’єкти.
9. У разі подання правовласниками до організації колективного управління заяви про вилучення щодо їхніх об’єктів авторського права і (або) суміжних прав організація зобов’язана протягом шести місяців з дня отримання таких заяв виплатити правовласникам, які звернулися із заявою про вилучення, належну їм винагороду, внести відповідні зміни до договорів із користувачами, припинити управління щодо відповідних об’єктів авторського права і (або) суміжних прав (припинити дії щодо надання дозволів на використання відповідних об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, дії щодо збирання винагороди за їх використання, дії щодо звернень до суду за захистом прав правовласників щодо цих об’єктів тощо) та розмістити на своєму веб-сайті інформацію про таке вилучення із списком правовласників, які здійснили вилучення, та переліком об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, щодо яких здійснено вилучення.
10. Подання заяви про вилучення не допускається, а колективне управління є обов’язковим у разі здійснення обов’язкового колективного управління відповідно до цього Закону.
11. Організація колективного управління не має права відмовляти правовласникам у вилученні майнових прав з управління, за умови дотримання ними порядку вилучення, передбаченого цією статтею.
12. Правовласники можуть також вилучити свої майнові права з управління організації, що акредитована для здійснення розширеного колективного управління правами. У такому разі на території України управління майновими правами, вилученими з колективного управління, може здійснюватися правовласником.
13. Якщо частка доходів від прав, що підлягала до сплати правовласнику до подання ним заяви про вилучення, надійшла до організації колективного управління після спливу строку, зазначеного в частині дев’ятій цієї статті, організація зобов’язана протягом місяця повідомити про це правовласника та вжити всіх можливих заходів для виплати належних йому коштів.
Стаття 14. Права правовласників у відносинах з організацією колективного управління
1. Правовласники, які набули статус члена організації колективного управління, мають право:
1) брати участь у загальних зборах організації колективного управління згідно з положеннями статті 7 цього Закону;
2) брати участь у діяльності наглядового або виконавчого органу організації колективного управління згідно з положеннями статей 8 і 9 цього Закону;
3) отримувати від організацій колективного управління інформацію про управління їхніми майновими правами, про суми зібраних доходів від прав та нараховану їм частку доходів від прав, а також про суми винагороди за управління, утриманої організацією колективного управління;
4) отримувати належну їм частку доходів від прав;
5) звертатися до організації за допомогою засобів телекомунікації (телефон, електронна пошта, інші засоби зв’язку);
6) вилучати з управління організацій колективного управління свої майнові права у порядку, передбаченому статтею 13 цього Закону;
7) припиняти членство в організації колективного управління.
2. Правовласники, які не набули статус члена організації колективного управління, мають права, передбачені пунктами 1-6 частини першої цієї статті.
Розділ III
РЕЄСТРАЦІЯ І АКРЕДИТАЦІЯ ОРГАНІЗАЦІЙ КОЛЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ
Стаття 15. Реєстрація організацій колективного управління
1. Юридична особа, яка має намір виконувати функції організації колективного управління, зобов’язана після її державної реєстрації звернутися до Установи із заявою про реєстрацію організації колективного управління.
2. Установа реєструє юридичну особу як організацію колективного управління, якщо вона відповідає таким вимогам:
( Абзац перший частини другої статті 15 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) зареєстрована як громадське об’єднання із статусом юридичної особи у встановленому законом порядку;
2) засновниками організації є виключно правовласники;
3) є організацією, що не має на меті отримання прибутку;
4) видом діяльності організації є колективне управління майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав;
5) статут, інші установчі документи та внутрішні правила організації відповідають вимогам цього Закону та інших нормативно-правових актів України;
6) має не менше одного штатного працівника з не менш як дворічним досвідом роботи у сфері авторського права чи суміжних прав, необхідним для виконання функцій організації колективного управління;
7) має письмові заяви від правовласників про намір доручити організації управління належними їм правами;
8) має поточний рахунок в установах банку;
9) має власний веб-сайт, що містить інформацію відповідно до вимог цього Закону.
3. Юридична особа до заяви про реєстрацію організації колективного управління, що подається до Установи, додає:
( Абзац перший частини третьої статті 15 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) копію внутрішніх правил організації;
( Пункт 1 частини третьої статті 15 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )( Пункт 2 частини третьої статті 15 виключено на підставі Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )( Пункт 3 частини третьої статті 15 виключено на підставі Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
4) копію довідки про відкриті банківські рахунки;
5) основні відомості про засновників, персональний склад наглядового і виконавчого органів та штатних працівників юридичної особи за формою, затвердженою Установою;
6) копії письмових заяв правовласників про намір доручити організації управління належними їм правами;
7) відомості про доменне ім’я, структуру і зміст веб-сайту організації.
Зазначені відомості та документи засвідчуються в установленому законодавством порядку.
( Абзац десятий частини третьої статті 15 виключено на підставі Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
4. Заява про реєстрацію організації колективного управління та відомості і документи, що підтверджують відповідність юридичної особи вимогам частини другої цієї статті, подаються до Установи в паперовій або електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг відповідно до Закону України "Про адміністративні послуги".
У разі подання юридичною особою заяви про реєстрацію організації колективного управління, яка не відповідає затвердженій Установою формі, та/або подання неповного переліку документів Установа залишає таку заяву без руху в порядку, визначеному Законом України "Про адміністративну процедуру".
Юридична особа несе відповідальність за достовірність відомостей, наведених у заяві про реєстрацію організації колективного управління та доданих до неї документах.
Документи, подані юридичною особою до Установи для реєстрації організації колективного управління, поверненню не підлягають і залишаються в Установі.
( Частина четверта статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 943-IX від 03.11.2020; в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
5. Установа розглядає адміністративну справу щодо реєстрації юридичної особи як організації колективного управління та приймає рішення про реєстрацію організації колективного управління або про відмову у реєстрації юридичної особи як організації колективного управління у формі наказу.
Підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації юридичної особи як організації колективного управління є:
1) невідповідність вимогам частини другої цієї статті;
2) подання документів, що містять недостовірні відомості;
3) невідповідність статуту вимогам цього Закону.
У разі усунення причин, що стали підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації юридичної особи як організації колективного управління, юридична особа може повторно подати заяву про реєстрацію організації колективного управління, а також відомості і документи, визначені частиною третьою цієї статті.
Граничний строк вирішення Установою адміністративної справи щодо реєстрації юридичної особи як організації колективного управління становить 60 календарних днів з дня надходження до Установи заяви про реєстрацію організації колективного управління та доданих до неї відомостей і документів, які відповідають вимогам цієї статті.
( Частина п'ята статті 15 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
6. Скарги на рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації юридичної особи як організації колективного управління, а також на дії або бездіяльність Установи під час розгляду або вирішення адміністративної справи щодо реєстрації юридичної особи як організації колективного управління розглядаються відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або судом.
( Частина шоста статті 15 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
7. Рішення Установи про реєстрацію організації колективного управління або про відмову у реєстрації організації колективного управління набирають чинності з дати їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Установи.
Установа надсилає копію рішення юридичній особі, яка подала заяву, у спосіб, зазначений нею у заяві.
Організація колективного управління, зареєстрована Установою, має право здійснювати діяльність з колективного управління виключно у сферах, зазначених у рішенні Установи про реєстрацію організації колективного управління.
Внесення змін щодо переліку сфер, за якими організація колективного управління зареєстрована в Установі, здійснюється на підставі заяви про внесення змін до відомостей про зареєстровану організацію колективного управління у порядку, передбаченому цією статтею для розгляду заяви про реєстрацію організації колективного управління.
( Частина сьома статті 15 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
Стаття 16. Акредитація організацій колективного управління
1. Акредитована організація колективного управління визначається Установою на відкритому конкурсі. Установа утворює постійно діючий дорадчий орган - комісію з акредитації організацій колективного управління (далі - комісія з акредитації) з метою розгляду поданих для участі у конкурсі заяв про акредитацію організації колективного управління та доданих до них відомостей і документів.
Порядок формування та діяльності комісії з акредитації визначається положенням про комісію з акредитації організацій колективного управління, що затверджується Установою.
Подані для участі у конкурсі заяви про акредитацію організації колективного управління та додані до них відомості і документи об’єднуються в одну адміністративну справу про акредитацію та розглядаються під час проведення відповідного конкурсу на визначення акредитованої організації колективного управління відповідно до порядку, що затверджується Установою з дотриманням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".
( Частина перша статті 16 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
2. Комісія з акредитації складається з восьми членів і формується на таких засадах:
керівник Установи (або його заступник) - голова комісії;
від Установи - 1 особа;
від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері культури та мистецтв, - 1 особа;
від Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення - 1 особа;
від громадських об’єднань, асоціацій, що представляють користувачів, - 1 особа;
від громадських об’єднань, асоціацій, творчих спілок, що представляють правовласників, - 1 особа;
від міжнародних організацій у сфері авторського права або від міжнародних організацій у сфері суміжних прав - 2 особи, які беруть участь у розгляді питань відповідно до їх компетенції.
Засідання комісії з акредитації можуть проводитися у режимі реального часу (он-лайн) з використанням відповідних технічних засобів, зокрема через мережу Інтернет.
( Абзац дев'ятий частини другої статті 16 в редакції Закону № 692-IX від 16.06.2020 )
Члени комісії з акредитації повинні діяти на засадах неупередженості, відсутності конфлікту інтересів та колегіальності у прийнятті рішень.
Персональний склад комісії з акредитації затверджується наказом керівника Установи.
3. Рішення з питань, що розглядаються на засіданнях комісії з акредитації, приймаються простою більшістю голосів у присутності не менш як двох третин її членів.
Засідання комісії з акредитації протоколюється.
( Абзац другий частини третьої статті 16 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
У разі участі окремих членів комісії у голосуванні в режимі відеоконференції цей факт фіксується у протоколі.
Засідання комісії з акредитації є відкритими.
4. Установа розміщує на своєму офіційному веб-сайті оголошення про початок відкритого конкурсу не пізніше ніж за 30 календарних днів до дня закінчення прийому заяв.
В оголошенні обов’язково зазначаються сфера акредитації, строк для подання документів та дата засідання комісії з акредитації.
Протягом 10 робочих днів з дати закінчення прийому заяв про акредитацію організацій колективного управління Установа розміщує на своєму офіційному веб-сайті інформацію про перелік організацій колективного управління, які подали відповідні заяви.
( Частину четверту статті 16 доповнено абзацом згідно з Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
5. До участі у конкурсі на визначення акредитованої організації допускаються організації колективного управління, що відповідають таким вимогам:
сфера діяльності організації, зазначена в рішенні Установи про реєстрацію організації колективного управління, відповідає сфері акредитації;
( Абзац другий частини п'ятої статті 16 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
організація здійснює діяльність на всій території України, у більшості областей має відокремлені підрозділи або осіб, які на підставі договору з організацією уповноважені вести від її імені переговори щодо укладення договорів;
наявність кваліфікованого персоналу з не менш як дворічним досвідом роботи у сфері авторського права чи суміжних прав, необхідним для виконання функцій організації колективного управління;
наявність матеріально-технічного та програмного забезпечення, необхідного для здійснення функцій колективного управління (комп’ютери, принтер, ксерокс, комп’ютерні програми, що дають змогу здійснювати ідентифікацію об’єктів авторського права і (або) суміжних прав та розподіл зібраної винагороди, облік та ідентифікацію правовласників, доступ до мережі Інтернет, телефон, телефон-факс, обладнані робочі місця тощо);
наявність у володінні або користуванні приміщення, необхідного для розміщення персоналу, обладнання та виконання функцій колективного управління.
6. Організація колективного управління може бути акредитована у відповідній сфері, якщо вона є репрезентативною, тобто:
має договори з істотною кількістю правовласників - резидентів України, які в порядку, передбаченому цим Законом, задекларували належні їм права на об’єкти авторського права і (або) суміжних прав (відповідно до категорії прав відповідної категорії правовласників, якими має намір управляти організація), які фактично використовуються в Україні;
має договори про представництво з аналогічними іноземними організаціями, договори з іноземними правовласниками (відповідно до категорії прав відповідної категорії правовласників, якими має намір управляти організація), які передбачають управління найбільшою кількістю належних правовласникам - нерезидентам України прав на об’єкти авторських і (або) суміжних прав, які фактично використовуються в Україні.
При визначенні репрезентативності організації колективного управління враховується кількісний показник використання в Україні відповідної категорії об’єктів авторського права і (або) суміжних прав за попередній календарний рік. Цей показник може визначатися, зокрема, частотою сповіщення наявних у каталозі організації об’єктів авторського права і (або) суміжних прав за відповідною категорією у національному теле- і радіоефірі з урахуванням територіальної категорії мовлення. Частота сповіщення визначається на підставі звітів телерадіоорганізацій про використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав за попередній календарний рік, поданих Установі. При визначенні репрезентативності Установою не враховується кількісний показник використання в Україні:
музичних творів з текстом або без тексту, автором або одним із авторів (співавторів) яких є громадянин держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором (далі "держава-агресор");
виконань, якщо виконавцем (виконавицею) є громадянин держави-агресора;
фонограм та відеограм, виробником яких є фізична особа та/або юридична особа, яка на момент їх оприлюднення була, відповідно, громадянином або зареєстрована в державі, яку в будь-який час визнано державою-агресором.
( Абзац четвертий частини шостої статті 16 в редакції Закону № 2310-IX від 19.06.2022 )
7. Організація колективного управління, що бере участь у конкурсі на визначення акредитованої організації колективного управління, подає до Установи заяву встановленого зразка, в якій зазначається сфера, щодо якої організація має намір здійснювати розширене і (або) обов’язкове колективне управління.
До заяви про акредитацію організації колективного управління додаються:
1) список правовласників, з якими організація уклала договори, із зазначенням належних їм прав на об’єкти авторського права і (або) суміжних прав у сфері, щодо якої подається заява;
2) відомості про фактичну кількість використання на території України об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, щодо яких організація уклала договори з правовласниками, разом з підтвердними документами;
3) копії договорів, укладених організацією з аналогічними іноземними організаціями, які управляють правами на вид об’єктів авторського права і (або) суміжних прав у сфері, щодо якої подається заява;
4) відомості про членство або співпрацю з міжнародними об’єднаннями організацій колективного управління, міжнародними об’єднаннями правовласників у сфері, щодо якої подається заява;
5) відомості про відокремлені підрозділи організації або осіб, які на підставі договору з організацією уповноважені вести від її імені переговори щодо укладення договорів;
6) відомості, що підтверджують право власності організації на приміщення або право користування приміщенням;
7) відомості про матеріально-технічне забезпечення та кваліфікований персонал організації.
Зазначені документи засвідчуються в установленому законодавством порядку.
8. Заява про акредитацію організації колективного управління та додані до неї відомості і документи подаються до Установи у паперовій або електронній формі.
У разі подання організацією колективного управління заяви про акредитацію організації колективного управління, яка не відповідає затвердженій Установою формі заяви, Установа залишає таку заяву без руху в порядку, визначеному Законом України "Про адміністративну процедуру".
Відповідальність за достовірність поданих відомостей та документів і зазначеної в них інформації несе відповідна організація колективного управління.
Документи, подані до Установи, поверненню не підлягають і залишаються в Установі.
( Частина восьма статті 16 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
9. За результатами розгляду заяви про акредитацію організації колективного управління та доданих до неї відомостей і документів комісія з акредитації ухвалює рекомендації щодо акредитації організації колективного управління, які оприлюднюються на офіційному веб-сайті Установи. Після оприлюднення рекомендацій комісії з акредитації, але не менш як через 10 календарних днів з дня ухвалення таких рекомендацій, Установа приймає рішення про акредитацію організації колективного управління у формі наказу у відповідній адміністративній справі про акредитацію організації колективного управління з урахуванням рекомендацій комісії з акредитації.
Установа надсилає копію рішення акредитованій організації колективного управління у спосіб, зазначений нею у заяві про акредитацію.
Граничний строк вирішення адміністративної справи про акредитацію організації колективного управління становить 90 календарних днів з дати розміщення Установою відповідно до частини четвертої цієї статті на своєму офіційному веб-сайті інформації про перелік організацій колективного управління, які подали заяву про акредитацію організації колективного управління.
( Частина дев'ята статті 16 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
10. Скарги на рішення щодо акредитації організації колективного управління, а також на дії або бездіяльність під час розгляду або вирішення адміністративної справи про акредитацію розглядаються відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або судом.
( Частина десята статті 16 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
11. Якщо після оголошення конкурсу заяву про акредитацію організації колективного управління подала лише одна організація, це не є підставою для скасування чи відкладення конкурсу.
( Частина одинадцята статті 16 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
12. Строк акредитації організації колективного управління становить три роки.
За чотири місяці до закінчення строку акредитації організації колективного управління Установа оголошує новий відкритий конкурс.
( Статтю 17 виключено на підставі Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
( Статтю 18 виключено на підставі Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
Стаття 19. Відкликання рішення про реєстрацію та рішення про акредитацію організації колективного управління
1. Відкликання рішення про реєстрацію організації колективного управління здійснюється у випадках:
1) подання відповідної заяви організацією колективного управління;
2) припинення організації колективного управління як юридичної особи у встановленому законодавством порядку;
3) позбавлення організації колективного управління статусу такої, що не має на меті одержання прибутку;
4) передбачених частиною третьою або восьмою статті 25 цього Закону;
5) в інших випадках, передбачених Законом України "Про адміністративну процедуру".
2. Відкликання рішення про акредитацію організації колективного управління здійснюється у випадках:
1) подання відповідної заяви організацією колективного управління;
2) прийняття Установою рішення про відкликання рішення про реєстрацію організації колективного управління;
3) передбачених частиною третьою або сьомою статті 25 цього Закону;
4) в інших випадках, передбачених Законом України "Про адміністративну процедуру".
3. Установа розглядає подані у письмовій формі заяву про відкликання рішення про реєстрацію організації колективного управління, заяву про відкликання рішення про акредитацію організації колективного управління та приймає рішення у формі наказу щодо поданої заяви протягом 30 календарних днів з дня її надходження.
4. Рішення Установи про відкликання рішення про реєстрацію організації колективного управління, про відкликання рішення про акредитацію організації колективного управління набирає чинності з дня його оприлюднення на офіційному веб-сайті Установи.
Протягом 90 календарних днів з дня оприлюднення на офіційному веб-сайті рішення Установи про відкликання рішення про реєстрацію організації колективного управління відповідна організація має розподілити та виплатити правовласникам раніше отриманий дохід від прав. Залишені суми невиплаченого доходу організація перераховує іншій організації колективного управління, яка провадить діяльність у тій самій сфері, надає такій організації відомості про укладені договори з користувачами (із зазначенням реквізитів договору, строку дії, найменування юридичної особи, її місцезнаходження (прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання фізичної особи - підприємця), номерів контактних телефонів), а також інші відомості, необхідні для подальшого розподілу та виплати доходу від прав згідно із законодавством про авторське право і суміжні права. Зазначені відомості засвідчуються підписом посадової особи організації колективного управління.
Протягом строку, передбаченого абзацом другим цієї частини, організація колективного управління повинна повідомити осіб, з якими укладені договори про використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, про розірвання таких договорів та подати у письмовій формі до Установи звіт про дотримання вимог, передбачених цією частиною.
У разі припинення організації колективного управління як юридичної особи у встановленому законодавством порядку розподіл та виплата доходу від прав здійснюються відповідно до законодавства.
5. У разі невиконання організацією колективного управління вимог, передбачених частиною четвертою цієї статті, Установа звертається із заявою до правоохоронних органів.
( Стаття 19 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
Розділу IV
ЗБИРАННЯ, РОЗПОДІЛ ТА ВИПЛАТА ДОХОДІВ ВІД ПРАВ
Стаття 20. Відносини з користувачами, збирання винагороди і відрахувань з користувачів
1. Організації колективного управління повинні будувати відносини з користувачами на засадах неупередженості, справедливості, економічної обґрунтованості тарифів, вільного доступу до інформації. Умови надання дозволів на використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав повинні базуватися на об’єктивних і недискримінаційних критеріях.
( Абзац перший частини першої статті 20 в редакції Закону № 2811-IX від 01.12.2022 )
Збирання організаціями колективного управління винагороди з користувачів здійснюється згідно із сферою, в якій організація зареєстрована і (або) акредитована.
( Абзац другий частини першої статті 20 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
Збирання винагороди (відрахувань) здійснюється організаціями колективного управління на підставі та в межах повноважень, отриманих від правовласників і (або) організацій колективного управління, і (або) аналогічних іноземних організацій на підставі договорів, укладених у письмовій (електронній) формі, або встановлених цим Законом.
2. Тарифи мають бути економічно обґрунтованими щодо виду господарської діяльності користувача, характеру та обсягів використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав відносно такої господарської діяльності, фінансових показників доходів та витрат користувачів.
( Абзац перший частини другої статті 20 в редакції Закону № 2811-IX від 01.12.2022 )
Проекти попередніх тарифів розглядаються на загальних зборах організації колективного управління та визначаються у фіксованій сумі або за відсотковою ставкою (у тому числі за формулою розрахунку) щодо використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав. Попередні тарифи мають відповідати вимогам до тарифів, встановленим абзацом першим цієї частини.
( Абзац другий частини другої статті 20 в редакції Закону № 2811-IX від 01.12.2022 )
Протягом 10 робочих днів з моменту затвердження проекту попередніх тарифів організація колективного управління зобов’язана оприлюднити проект попередніх тарифів шляхом:
опублікування на своєму веб-сайті;
надсилання до Установи;
надсилання разом з пропозицією брати участь у переговорах про встановлення тарифів профільним асоціаціям і об’єднанням користувачів за відповідною категорією, а також окремо користувачам, які за даними організації колективного управління у попередньому звітному періоді сплатили не менше одного відсотка загального обсягу доходів від прав, зібраних організацією колективного управління за цією категорією користувачів.
Установа протягом 10 робочих днів з дня отримання від організації колективного управління проектів попередніх тарифів розміщує на своєму офіційному веб-сайті інформацію про початок процесу переговорів про встановлення тарифів.
Протягом 30 календарних днів з дня оприлюднення проектів попередніх тарифів Установа здійснює реєстрацію учасників переговорів про встановлення тарифів зі сторони користувачів, а саме профільних асоціацій і об’єднань користувачів за відповідною категорією, а також користувачів, які виявили бажання брати участь у переговорах з організацією колективного управління.
Протягом 10 робочих днів з дня завершення реєстрації учасників переговорів організація колективного управління подає до Установи, а Установа оприлюднює інформацію про дату і місце проведення переговорів або про проведення переговорів у режимі відеоконференції. Установа здійснює посередництво у переговорах.
Переговори про встановлення тарифів мають бути завершені не пізніш як за 60 календарних днів.
Рішення учасників переговорів зі сторони користувачів приймаються двома третинами голосів від загального складу зареєстрованих учасників переговорів.
У разі якщо сторони переговорів про встановлення тарифів не узгодили тарифи протягом 60 календарних днів, такі тарифи визначаються судом. Кожен з учасників переговорів або організація колективного управління, або особа, яка провадить діяльність у відповідній сфері, має право на звернення з позовом до суду із обов’язковим залученням усіх учасників переговорів до судового процесу.
Тарифи, узгоджені на переговорах про встановлення тарифів чи визначені судом, є обов’язковими для всіх користувачів за відповідною категорією та застосовуються з дати завершення переговорів про встановлення тарифів на підставі відповідного договору.
3. Користувачі зобов’язані до початку використання у своїй діяльності об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, крім випадків, передбачених цим Законом та Законом України "Про авторське право і суміжні права", укласти з організацією колективного управління, яка здійснює управління майновими правами у відповідній сфері, договір про використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав.
У разі укладення користувачем договору з акредитованою організацією колективного управління та виконання ним передбачених таким договором зобов’язань користувач звільняється від будь-яких інших претензій щодо даної категорії прав, виду об’єкта авторського права і (або) суміжних прав і способу його використання згідно зі сферою акредитації організації колективного управління, з якою він уклав договір, крім тих об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, щодо яких на загальнодоступному веб-сайті даної організації колективного управління зазначено, що вони не охоплюються договором. У разі надходження таких претензій вони вирішуються організаціями колективного управління.
4. Користувачі зобов’язані виплачувати організаціям колективного управління, з якими вони уклали договір, винагороду в розмірі та строки, передбачені цим договором. На вимогу організації колективного управління та у разі, якщо це передбачено умовами договору, користувачі зобов’язані подавати до організації перелік використаних об’єктів авторського права і (або) суміжних прав. Перелік відомостей та порядок подання звітів користувачами визначаються договором про використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, який може містити обов’язок користувачів надавати документально підтверджені відомості, у тому числі статистичну звітність, про одержані прибутки з того виду діяльності, у процесі якої здійснювалося пряме чи опосередковане використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав.
Користувачі подають до організації колективного управління звіти за формою, погодженою у відповідному договорі.
Звільнення користувача від обов’язку подання до організації колективного управління звітів про використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав допускається у разі, якщо користувач не має змоги подати відповідний звіт та досяг відповідних домовленостей з цією організацією, за умови що організація візьме на себе відповідальність за здійснення справедливого розподілу зібраної винагороди без звіту користувача та за умови відшкодування користувачем обґрунтованих витрат, здійснених організацією на отримання такої інформації.
5. Організація колективного управління не має права безпідставно відмовляти користувачу в укладенні договору. Організація колективного управління зобов’язана надавати інформацію на запит користувача, повідомляти його про документи, необхідні для укладення договору, або про обставини, що унеможливлюють укладення договору. Після отримання організацією таких документів або усунення обставин, що унеможливлювали укладення договору, такий договір підлягає укладенню організацією з користувачем у найкоротший строк.
( Стаття 20 в редакції Закону № 692-IX від 16.06.2020 )
Стаття 21. Розподіл доходу від прав, утримання збору за управління та інших виплат
1. Організації колективного управління здійснюють розподіл доходів від прав пропорційно до фактичного використання відповідних об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, яке визначається на підставі відомостей, отриманих від користувачів або в інший спосіб згідно з частиною четвертою статті 20 цього Закону.
У випадках, якщо особливості використання об’єктів майнових прав не дають змоги отримати достовірні звіти користувачів, організації колективного управління для здійснення справедливого розподілу зібраних доходів від прав можуть визначити у власних правилах, затверджених загальними зборами, інші джерела відомостей про фактичне використання об’єктів майнових прав.
Для уточнення відомостей про фактичне використання об’єктів майнових прав організації колективного управління мають право направляти до Установи запити про публічне сповіщення об’єктів майнових прав в ефірі телерадіоорганізацій за попередній календарний рік. Відповідна інформація формується на основі звітів телерадіоорганізацій, поданих Установі.
Розподіл доходів від прав у сферах, що охоплюються обов’язковим колективним управлінням, здійснюється з урахуванням відсоткового співвідношення різних категорій правовласників, встановленого законом.
2. Періодичність розподілу доходу від прав, яка визначається статутом організації колективного управління, не може становити менше одного разу на рік.
Організації колективного управління здійснюють розподіл доходів від прав та виплати правовласникам, у тому числі на користь правовласників, які представлені іншою організацією колективного управління, у найкоротший строк, але не пізніш як через дев’ять місяців після закінчення фінансового року, в якому зібрано дохід від прав, якщо відсутні об’єктивні причини (зокрема, неподання звітів користувачами, невизначення прав правовласників, невідповідність інформації про твори та інші об’єкти майнових прав правовласників), що можуть перешкоджати дотриманню організацією колективного управління зазначеного строку.
Акредитована організація колективного управління розподіляє частку доходу від прав правовласникам, яких вона представляє, та передає для розподілу і виплати інші частки організаціям колективного управління, що представляють інтереси інших категорій правовласників.
У разі перерахування коштів від організації колективного управління, яка акредитована на здійснення обов’язкового чи розширеного колективного управління, інша організація колективного управління повинна розподіляти та виплачувати отримані суми, що належать правовласникам, у найкоротший строк, але не пізніш як через шість місяців після їх одержання, якщо відсутні об’єктивні причини (зокрема, неподання звітів користувачами, невизначення прав правовласників, невідповідність інформації про твори та інші об’єкти майнових прав правовласників), що можуть перешкоджати дотриманню організацією колективного управління зазначеного строку.
3. Якщо суми, що належать до сплати правовласникам, не можуть бути розподілені протягом визначеного у цій статті строку внаслідок неможливості ідентифікації правовласників та виявлення їх місцезнаходження, а також за відсутності підстав для застосування винятку щодо дотримання цього строку, такі суми відображаються у бухгалтерському обліку організації колективного управління на окремому рахунку (субрахунку).
4. Організація колективного управління повинна вжити всіх заходів, щоб визначити правовласників, їх місцезнаходження і контактну інформацію. Зокрема, вона зобов’язана протягом трьох місяців з дня спливу строку, встановленого для розподілу доходів від прав, повідомити членів організації, а також інші організації колективного управління, з якими укладені відповідні договори, про об’єкти майнових прав, щодо яких виникли труднощі з ідентифікацією та розшуком правовласників.
Інформація, зазначена в абзаці першому цієї частини, має містити:
назву твору або іншого об’єкта майнових прав;
ім’я (назву) правовласника;
ім’я (назву) видавця або виробника;
будь-яку іншу доступну інформацію, що може допомогти у визначенні правовласника.
Організація колективного управління також має перевіряти дані реєстру правовласників, реєстру об’єктів авторського права і (або) суміжних прав та відомості, надані під час декларування майнових прав, а також користуватися іншими доступними реєстрами та відкритими джерелами інформації.
5. У разі недосягнення результату щодо ідентифікації та розшуку правовласників організація колективного управління протягом шести місяців після спливу строку, визначеного частиною четвертою цієї статті, оприлюднює на своєму веб-сайті інформацію про об’єкти авторського права і (або) суміжних прав, щодо яких виникли труднощі з ідентифікацією та розшуком правовласників, із зазначенням усієї наявної інформації про об’єкти авторського права і (або) суміжних прав, яка може допомогти встановленню правовласників.
6. Якщо жодна із зазначених дій не дала змоги ідентифікувати правовласників, виявити їх місцезнаходження і виплатити належний їм дохід від прав, а також у разі якщо ідентифікованим правовласникам через відповідні дії чи бездіяльність таких осіб або з інших причин (зокрема, ухиляння правовласників від укладання договору з організацією, ненадання ними актуальних банківських реквізитів) організація колективного управління не має можливості виплатити належні їм частки розподіленого доходу від прав, через три роки після закінчення фінансового року, протягом якого такий дохід зібрано, відповідні частки доходу від прав визнаються незапитаними коштами і спрямовуються на розвиток української культури. Кабінет Міністрів України затверджує порядок і умови перерахування організацією колективного управління незапитаних коштів до державної установи, що виконує спеціальні функції щодо сприяння національно-культурному розвитку України.
7. Організації колективного управління мають право утримувати із сум зібраного доходу від прав збір за управління. Утримані суми збору за управління не можуть перевищувати граничні розміри, встановлені цим Законом.
8. У разі якщо зібрана частка доходів від прав підлягає виплаті безпосередньо правовласнику, граничний розмір винагороди за управління не може перевищувати 20 відсотків суми, зібраної на користь правовласника.
9. У разі якщо розподілена частка доходів від прав виплачується організації колективного управління на підставі укладеного між організаціями договору, сукупний граничний розмір винагороди за управління всіх організацій колективного управління, які беруть участь у процесі збирання та виплати доходу від прав правовласнику, не може перевищувати 25 відсотків суми, зібраної на користь правовласника.
При цьому у разі розширеного колективного управління більша частка сукупного граничного розміру винагороди за управління може належати організації, яка здійснила збір відповідних доходів від прав з користувачів, за умови що в договорі про представництво прав, укладеному нею з організацією, якій перераховується зібраний дохід від прав на користь правовласників, визначений розмір цієї частки, а перерахування коштів здійснюється з наданням вичерпних і об’єктивних даних, на основі яких здійснювався розподіл доходів від прав належним правовласникам.
У разі обов’язкового колективного управління частка сукупного граничного розміру винагороди за управління організації, акредитованої на здійснення управління у цій сфері, не може перевищувати третини сукупного граничного розміру винагороди всіх організацій колективного управління, які беруть участь у процесі збирання та виплати доходу від прав правовласнику.
10. Крім утримання збору за управління, організація колективного управління в порядку, встановленому цим Законом та статутом організації, може здійснювати й інші відрахування із зібраного доходу від прав, але не більше 15 відсотків суми зібраного доходу.
Такі додаткові відрахування спрямовуються на формування спеціальних фондів організації колективного управління для надання соціальних, культурних, освітніх послуг своїм членам та іншим правовласникам або в інтересах творчої громадськості (здійснення інформаційно-просвітницьких заходів з метою підвищення обізнаності та поваги до інтелектуальної власності, необхідності її захисту тощо).
Стаття 22. Виплата зібраних та розподілених доходів від прав
1. Виплата частки доходів від прав організацією колективного управління правовласнику здійснюється відповідно до проведеного розподілу.
Здійснення будь-яких виплат правовласникам, організаціям колективного управління, іншим юридичним особам до проведення розподілу забороняється.
2. Зібраний та розподілений дохід від прав перераховується організацією колективного управління своїм членам, іншим правовласникам, які не є членами організації колективного управління та на користь яких організацією зібрано дохід від прав, організаціям колективного управління, з якими організацією укладені угоди про представництво прав, в міру його надходження, але не пізніше шести місяців після закінчення фінансового року, протягом якого зібраний такий дохід від прав, крім випадків виникнення винагороди, що не може бути розподілена.
У разі неможливості встановлення, кому належить частка зібраного доходу від прав, та виплати її у визначений цією частиною строк організація колективного управління зобов’язана протягом трьох місяців з дня спливу зазначеного строку повідомити своїх членів та інші організації колективного управління, з якими вона уклала договори про представництво прав, про об’єкти авторського права і (або) суміжних прав, щодо яких виникли труднощі з ідентифікацією та розшуком правовласника.
Організація колективного управління повинна вжити всіх необхідних засобів до визначення правовласника і його місцезнаходження. У випадку відсутності позитивних результатів з ідентифікації та розшуку правовласника від здійснення попередніх дій організація колективного управління протягом трьох місяців після спливу зазначеного цією частиною тримісячного строку робить загальнодоступною на своєму веб-сайті в Інтернеті інформацію про об’єкти авторського права і (або) суміжних прав, відносно яких виникли складності з ідентифікацією та розшуком правовласника. Така інформація має містити (за можливості): назву об’єкта авторського права і (або) суміжних прав; ім’я правовласника; назву відповідного видавця; будь-яку іншу наявну інформацію, яка може допомогти встановити правовласника.
3. Організація колективного управління, яка отримала дохід від прав від іншої організації колективного управління на підставі договору, зобов’язана здійснити виплату часток доходу своїм членам не пізніше шести місяців з дня отримання доходу від прав.
4. Організація колективного управління, що здійснила збирання доходів від прав, не менше одного разу на рік повідомляє правовласників, яким виплачена або належить до виплати частка доходу від прав, про розмір виплати, тип відповідних об’єктів авторського права і (або) суміжних прав та тривалість їх використання (за наявності такої інформації), суми збору за управління, утримані організацією.
Організація колективного управління, що здійснила збирання доходів від прав на підставі договору про представництво прав, не менше одного разу на рік повідомляє організацію колективного управління, на користь членів якої зібраний дохід від прав, про суми зібраного доходу, про тип відповідних об’єктів авторського права і (або) суміжних прав та тривалість їх використання (за наявності такої інформації), про суми винагороди за управління, утримані організацією, про кількість укладених договорів з користувачами, про кількість випадків відмови від укладення договорів з користувачами.
Стаття 23. Порядок збору і розподілу винагороди за репрографічне відтворення творів і приватне копіювання
1. Збір винагороди за репрографічне відтворення творів здійснюється з виробників і (або) імпортерів обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких можливо здійснити репрографічне відтворення творів.
Виплата винагороди за репрографічне відтворення творів здійснюється у формі відрахувань частки (у вигляді відсотків) вартості обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких можливо здійснити репрографічне відтворення творів.
2. Збір винагороди за приватне копіювання (відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів і виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, а також аудіовізуальних творів) здійснюється з виробників і (або) імпортерів цифрового, аналогового та іншого обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких можливо здійснити таке відтворення, на умовах, передбачених Законом України "Про авторське право і суміжні права".
Виплата винагороди за приватне копіювання здійснюється у формі відрахувань частки (у вигляді відсотків) вартості обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких можливо здійснити таке відтворення, крім:
1) професійного обладнання і (або) матеріальних носіїв, не призначених для використання в домашніх умовах;
2) обладнання і матеріальних носіїв, що експортуються за митну територію України;
3) обладнання і матеріальних носіїв, що ввозяться фізичною особою на митну територію України виключно в особистих цілях і без комерційної мети.
3. Виробники зазначених у цій статті обладнання і (або) матеріальних носіїв сплачують відрахування уповноваженій організації колективного управління протягом 30 календарних днів з дня реалізації обладнання чи матеріальних носіїв.
Імпортери зазначених у цій статті обладнання і (або) матеріальних носіїв сплачують відрахування акредитованій організації колективного управління у відповідній сфері протягом 30 календарних днів з дня митного оформлення обладнання і (або) матеріальних носіїв.
Виробники та імпортери зазначених у цій статті обладнання і (або) матеріальних носіїв подають акредитованій організації колективного управління у відповідній сфері документально підтверджені дані про кількість вироблених або ввезених на територію України обладнання і матеріальних носіїв. Установа і акредитована організація колективного управління мають право запитувати такі дані.
4. Зібраний дохід від прав організацією колективного управління після утримання збору за управління в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 21 цього Закону, підлягає розподілу в пропорціях, визначених частинами п’ятою та шостою цієї статті.
5. Двадцять п’ять відсотків доходу від прав, зібраного акредитованою організацією за репрографічне відтворення творів, спрямовуються на розвиток української культури. Порядок і умови перерахування таких грошових коштів до державної установи, що виконує спеціальні функції щодо сприяння національно-культурному розвиткові України, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Решта зібраного акредитованою організацією доходу від прав за репрографічне відтворення творів, зазначеного в абзаці першому цієї частини, розподіляється для таких категорій правовласників у відповідних частках:
авторам творів науки, художньої літератури - 50 відсотків;
авторам образотворчих, фотографічних та інших подібних творів - 10 відсотків;
видавцям - 40 відсотків.
6. Двадцять п’ять відсотків доходу від прав, зібраного акредитованою організацією за приватне копіювання, спрямовуються на розвиток української культури. Порядок і умови перерахування таких грошових коштів до державної установи, що виконує спеціальні функції щодо сприяння національно-культурному розвиткові України, затверджується Кабінетом Міністрів України.