П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про політичну кризу у державі, що виникла у зв'язку з виборами Президента України
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2004, N 50, ст.544 )
Верховна Рада України, виражаючи суверенну волю народу, прагнучи розвивати демократичну правову державу, піклуючись про збереження громадянського миру і спокою в Україні, дбаючи про необхідність забезпечення з'ясування волевиявлення Українського народу на виборах Президента України, а також усвідомлюючи відповідальність за ситуацію в Україні та подолання політичної кризи, що виникла у зв'язку з проведенням виборів Президента України, як єдиний загальнодержавний представницький орган в Україні
постановляє:
1. Визнати недійсними результати повторного голосування з виборів Президента України 21 листопада 2004 року, що відбулося з порушеннями виборчого законодавства і не відображає повною мірою волевиявлення народу.
2. Висловити недовіру Центральній виборчій комісії у зв'язку з неналежним виконанням нею обов'язків, передбачених Конституцією та законами України.
3. Запропонувати Президенту України до 1 грудня 2004 року внести на розгляд Верховної Ради України подання щодо дострокового припинення повноважень членів Центральної виборчої комісії, а також щодо кандидатур на посади членів Центральної виборчої комісії, попередньо узгодивши їх з депутатськими фракціями і групами у Верховній Раді України.
4. Визнати за необхідне розгляд Верховною Радою України 30 листопада 2004 року питання про:
утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з розслідування порушень виборчого законодавства та обставин встановлення підсумків голосування на виборчих дільницях, територіальних виборчих округах та результатів виборів Президента України у 2004 році;
порядок проведення урочистого засідання Верховної Ради України у зв'язку із складенням присяги новообраним Президентом України.
5. Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування забезпечити підготовку і внесення на розгляд Верховної Ради України:
а) у дводенний термін - законопроекту про внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України" або окремого відповідного проекту закону, передбачивши в ньому, зокрема:
удосконалення інституту голосування за відкріпними посвідченнями, а також за межами приміщень для голосування;
уточнення механізмів судового контролю за рішеннями, діями та бездіяльністю відповідних суб'єктів виборчого процесу;
удосконалення законодавчих механізмів забезпечення стабільності діяльності виборчих комісій, рівності представництва в них від кандидатів у Президенти України, в тому числі коригування часток керівних посад у виборчих комісіях, тощо;
б) до 29 листопада 2004 року - проекту Постанови Верховної Ради України про порядок проведення урочистого засідання Верховної Ради України у зв'язку із складенням присяги новообраним Президентом України.
6. З метою завершення конституційної реформи вважати за доцільне запропонувати Тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради України по опрацюванню проектів законів України про внесення змін до Конституції України забезпечити підготовку та внесення на розгляд Верховної Ради України в період з 1 по 3 грудня 2004 року законопроекту про внесення змін до Конституції України (реєстр. N 4180).
7. Запропонувати Ющенку В.А. та Януковичу В.Ф. терміново провести переговори з метою подолання політичної кризи та підписання відповідної політичної угоди.
Закликати представників фракції "Наша Україна" звернутися до своїх прихильників та організаторів акції громадянської непокори до підписання зазначеної політичної угоди утриматися від блокування органів державної влади та управління, комунікацій і установ, які забезпечують їх функціонування, оскільки такі дії, зважаючи на зимовий період, можуть призвести до негативних наслідків.
8. Місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування:
невідкладно переглянути прийняті після 21 листопада 2004 року рішення та привести їх у відповідність із Конституцією і законами України;
забезпечити додержання у своїй діяльності Конституції та законів України, а також безперебійну роботу лікарень, навчальних закладів, транспорту, комунальних служб, підприємств зв'язку; надавати дієву допомогу правоохоронним органам щодо забезпечення конституційних прав громадян.
9. Вважати неприпустимим застосування сили проти усіх учасників політичних акцій, що може призвести до подальшого загострення конфлікту, за умови додержання ними законодавства України.
10. Закликати представників міжнародної спільноти виважено ставитися до оцінок ситуації в Україні, а також утримуватися від підбурюючих та упереджених виступів і закликів, які лише її ускладнюють.
11. Доручити Голові Верховної Ради України невідкладно забезпечити оприлюднення тексту цієї Постанови.
12. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.
Голова Верховної Ради України | В.ЛИТВИН |
м. Київ, 27 листопада 2004 року N 2214-IV |