П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про формування валютних фондів України у 1992 році
( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, N 19, ст.263 )
З метою формування валютних фондів України Верховна Рада України
постановляє:
1. Встановити, що суб'єкти підприємницької діяльності, розташовані в Україні, незалежно від місця реєстрації та форм власності, крім тих, що створені з участю іноземного капіталу, частка якого у статутному фонді становить не менше 30 процентів, сплачують податок на валютну виручку від експорту продукції (робіт, послуг) за всіма видами іноземної валюти:
до Державного валютного фонду України - за ставками згідно з додатком;
до валютних фондів місцевих Рад народних депутатів - за ставкою 5 процентів, що розподіляється відповідно до статті 12 Закону Української РСР "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Інші вилучення валютних коштів забороняються.
До суми виручки, що підлягає оподаткуванню, не зараховуються транспортні, страхові та інші накладні витрати в іноземній валюті.
Оподаткуванню підлягає валютна виручка від експортних операцій незалежно від способу їх здійснення (самостійно або через посередника) і характеру угод, включаючи реалізацію продукції (робіт, послуг) в Україні з оплатою в іноземній валюті.
Взаємовідносини суб'єктів підприємницької діяльності щодо перерозподілу валютних коштів між ними й іншими організаціями, у тому числі з підприємствами-субпостачальниками, будуються на договірних засадах.
2. Встановити, що ставка податку на валютну виручку від експорту продукції (робіт, послуг) у межах державного замовлення зменшується на 5 процентних пунктів за умови виконання державного замовлення на експорт у повному обсязі.
Валютна виручка, одержана від експорту продукції (робіт, послуг), виробленої на обладнанні або за технологіями, придбаними за рахунок кредитних ресурсів банків в іноземній валюті (власних або залучених), не оподатковується в частині, що спрямовується на погашення заборгованості за цими кредитами.
Кошти в іноземній валюті, одержувані суб'єктами підприємницької діяльності України як пожертвування на благодійні цілі, зараховуються до їх валютних фондів і використовуються виключно на зазначені цілі у повному обсязі.
3. З метою запобігання подвійному оподаткуванню встановити, що доход суб'єкта підприємницької діяльності, який оподатковується згідно з чинним законодавством, зменшується на суму валютних надходжень, з яких сплачено податок на валютну виручку. При цьому виручка в іноземній валюті перераховується у валюту, що діє на території України, за встановленим Національним банком України курсом на дату надходження валютних коштів на рахунок суб'єкта підприємницької діяльності.
Звільнити продукцію (роботи, послуги) власного виробництва, що експортується, від податку на добавлену вартість.
4. Дозволити суб'єктам підприємницької діяльності здійснювати бартерні (товарообмінні) операції щодо продукції, виробленої понад державне замовлення, за умови імпорту лише сировини, напівфабрикатів, комплектуючих виробів і технологій.
5. Дія цієї постанови не поширюється на продаж зерна твердої та м'якої пшениці, кукурудзи, рису, гороху, інших зернобобових культур, насіння соняшнику на умовах, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 1991 року N 248 "Про організацію закупівель зерна в державні ресурси з урожаю 1991 року за валюту" і від 14 жовтня 1991 року N 257 "Про організацію закупівель у державні ресурси насіння соняшнику урожаю 1991 року за валюту".
6. Валютна виручка суб'єктів підприємницької діяльності від експорту продукції (робіт, послуг) підлягає обов'язковому зарахуванню на їх рахунки в уповноважених банках України, якщо інше не дозволено Національним банком України.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які мають кошти в іноземній валюті на рахунках і у вкладах за межами України, відкритих без дозволу Національного банку України, зобов'язані протягом трьох місяців з дня опублікування цієї постанови перерахувати вказані кошти на свої рахунки в уповноважених банках України.
У разі невиконання цієї вимоги суб'єкти підприємницької діяльності тимчасово позбавляються права на здійснення зовнішньоекономічної діяльності і сплачують штраф у встановленому законодавством порядку.
7. Дозволити громадянам України та громадянам інших держав відкривати в уповноважених банках України валютні рахунки без підтвердження джерел одержання валютних коштів.
8. Кабінету Міністрів України:
розробити і довести до відома суб'єктів підприємницької діяльності порядок сплати податку на валютну виручку від експорту продукції (робіт, послуг);
подати до Верховної Ради України пропозиції про внесення змін до законодавчих актів України, що випливають з цієї постанови.
9. Національному банку України з метою впорядкування валютного ринку України в місячний строк провести організаційну роботу по створенню української валютної біржі, запровадити порядок міжбанківських торгів іноземною валютою.
10. Кабінету Міністрів України і Національному банку України встановити єдиний порядок звітності про переміщення валютних коштів і продукції через митний кордон України.
Голова Верховної Ради України | І.ПЛЮЩ |
м. Київ, 5 лютого 1992 року N 2101-XII |
Додаток
до Постанови Верховної Ради України
від 5 лютого 1992 року
N 2101-XII
СТАВКИ ПОДАТКУ
на виручку в іноземній валюті, який сплачується суб'єктами підприємницької діяльності до Державного валютного фонду України
(у процентах до виручки
в іноземній валюті)
-------------------
* Від сум перевищення надходжень над платежами.