• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про комплекс заходів, спрямованих на збільшення дохідної частини бюджетів та недопущення ухилень від оподаткування

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 18.12.1998 № 2003
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 18.12.1998
  • Номер: 2003
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 18.12.1998
  • Номер: 2003
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 18 грудня 1998 р. N 2003
Київ
Про комплекс заходів, спрямованих на збільшення дохідної частини бюджетів та недопущення ухилень від оподаткування
Кабінет Міністрів України відзначає, що стан надходження доходів до державного і місцевих бюджетів вкрай незадовільний. Це загострило проблеми фінансування заходів з утримання об'єктів соціальної сфери, їх підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, а також виплати заробітної плати, пенсій та інших соціальних виплат.
У поточному році питання наповнення дохідної частини бюджету і зменшення податкової заборгованості неодноразово обговорювались на засіданнях Кабінету Міністрів України і Комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Прийнято ряд рішень Кабінету Міністрів України, якими зобов'язано керівників міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств вжити відповідних заходів до забезпечення сплати податків і внесення інших обов'язкових платежів, погашення недоїмки у повному обсязі. Проте не було забезпечено виконання цих рішень.
За 10 місяців ц. р. до зведеного бюджету України мобілізовано 21009,7 млн. гривень, з них платежів, що контролюються органами державної податкової служби, - 17326,1 млн. гривень, або 82,5 відсотка, що на 666,3 млн. гривень, або на 4 відсотки більше, ніж за відповідний період минулого року.
Разом з тим доходи зведеного бюджету України до річних призначень забезпечені лише на 70,6 відсотка, у тому числі державного бюджету - на 58 відсотків.
Касове виконання бюджету практично залишилося на рівні минулого року - 76,4 відсотка.
У жовтні поточного року надходження платежів до державного бюджету порівняно з вереснем знизились на 0,5 відсотка.
Внаслідок проведення згідно з вимогами законодавства бюджетних відшкодувань скоротились надходження від сплати податку на додану вартість у жовтні проти вересня на 18,4 млн. гривень, або на 4,4 відсотка.
У той же час значні резерви наповнення дохідної частини бюджету містяться в податковій заборгованості, яка лише в цьому році зросла на 6912 млн. гривень.
Керівники міністерств та інших центральних органів виконавчої влади недостатньо приділяють увагу забезпеченню розрахунків з бюджетами підприємств, які входять до сфери їх управління. Станом на 21 жовтня поточного року допущено зростання недоїмки на підприємствах Міністерства промислової політики і Міністерства енергетики на 8 відсотків, Міністерства транспорту - на 15, Державного комітету з медичної та мікробіологічної промисловості - на 45 відсотків.
Обсяги недоїмки збільшилися у жовтні в Автономній Республіці Крим і в 24 областях (крім Одеської і Тернопільської), зокрема на 15 - 20 відсотків - у Волинській, Закарпатській, Львівській областях та Автономній Республіці Крим, до 25 відсотків - у Житомирській, Івано-Франківській, Полтавській, Харківській областях, понад 30 відсотків - у м. Києві, понад 73 відсотки - у Хмельницькій області.
Не одержано очікуваних результатів від реалізації Указу Президента України від 4 березня 1998 р. N 167 "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами".
Залишаються малоефективними заходи, спрямовані на стягнення податкової заборгованості через арбітражні суди.
Значні доходи бюджети втрачають через ухилення суб'єктів підприємницької діяльності від оподаткування. За 9 місяців поточного року у кожного другого з перевірених суб'єктів підприємницької діяльності виявлено порушення вимог податкового законодавства. За результатами перевірок донараховано понад 2 млрд. гривень. Податковою міліцією порушено 8,6 тис. кримінальних справ за ухилення від сплати обов'язкових платежів, розшукано 14 тис. платників, які ухилилися від суду, слідства та від подання до органів державної податкової служби декларацій про оподатковувані обороти.
З метою забезпечення виконання дохідної частини Державного і місцевих бюджетів України у 1998 році та створення належних умов для наповнення доходів бюджетів у 1999 році Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Визнати недостатньою роботу міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади з реалізації рішень Кабінету Міністрів України щодо забезпечення виконання зобов'язань перед бюджетами.
2. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям вжити додаткових економічних та організаційних заходів до забезпечення реалізації Указів Президента України та рішень Кабінету Міністрів України з питань виконання зобов'язань перед бюджетами, зменшення податкової заборгованості, повернення бюджетних позичок, звернувши особливу увагу на заходи, спрямовані на погашення недоїмки і передбачені Указом Президента України від 4 березня 1998 р. N 167 "Про заходи щодо підвищення відповідальності за розрахунки з бюджетами та державними цільовими фондами" і постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1998 р. N 1251 "Про стан і додаткові заходи щодо виплати пенсій, погашення заборгованості з обов'язкових платежів до державного та місцевих бюджетів, недоїмки до Пенсійного фонду і Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення".
3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади розробити в тижневий термін графіки погашення в листопаді - грудні ц. р. недоїмки до зведеного бюджету України та заборгованості до Пенсійного фонду і Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення і забезпечити 30-відсоткове скорочення заборгованості, що склалась станом на 1 листопада.
Зазначені графіки погодити з Державною податковою адміністрацією. Про хід їх виконання поінформувати Кабінет Міністрів України до 15 грудня 1998 р. та до 15 січня 1999 року.
4. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям проаналізувати в місячний термін причини виникнення збитковості підприємств, що належать до сфери їх управління, за результатами діяльності протягом 9 місяців поточного року і розробити комплекс заходів щодо підвищення рентабельності виробництва.
5. Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" (Бакаю І. М.), Міністерству економіки (Роговому В. В.), Міністерству фінансів (Мітюкову І. О.), Державній податковій адміністрації (Азарову М. Я.) підготувати у місячний термін пропозиції щодо обмеження (заборони) передачі газу, нафти власного добування в рахунок виконаних робіт, наданих послуг, оплати комплектуючих виробів, необхідних для виробничих потреб, на умовах здійснення товарообмінних операцій.
6. Міністерству охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки (Шевчуку В. Я.), Державному комітетові по водному господарству (Хорєву В. М.), Міністерству економіки (Роговому В. В.), Міністерству фінансів (Мітюкову І. О.), Державній податковій адміністрації (Азарову М. Я.) підготувати у двотижневий термін пропозиції стосовно індексації починаючи з 1 січня 1999 р. нормативів плати за спеціальне використання водних ресурсів.
7. Фонду державного майна (Бондарю О. М.) забезпечити дотримання вимог законодавства щодо подання фізичними особами, які беруть участь в аукціонах, декларацій про доходи. Інформацію про учасників аукціону (покупців) - фізичних осіб та копії декларацій подавати у триденний термін органам державної податкової служби за місцем проживання фізичних осіб.
8. Державній податковій адміністрації (Азарову М. Я.), Міністерству внутрішніх справ (Кравченку Ю. Ф.) разом із Службою безпеки (Деркачем Л. В.) забезпечити виявлення підприємств, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю через офшорні зони у значних обсягах, та перевірити повноту внесення обов'язкових платежів з доходів, отриманих їх власниками та посадовими особами.
9. Державному комітетові нафтової, газової та нафтопереробної промисловості (Тарашевському В. С.), Міністерству економіки (Роговому В. В.), Міністерству фінансів (Мітюкову І. О.) за погодженням з Державною податковою адміністрацією (Азаровим М. Я.) розробити і затвердити порядок оприбутковування нафтопродуктів на кожній автозаправній станції окремо та у суб'єктів підприємницької діяльності в цілому, а також порядок обліку і реалізації талонів на відпуск нафтопродуктів, передбачивши реалізацію нафтопродуктів суб'єктами підприємницької діяльності лише із застосуванням спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів з комплектом технічних засобів.
10. Раді міністрів Автономної Республіки Крим скасувати розпорядження від 23 жовтня 1998 р. N 466 про вжиття невідкладних заходів до запобігання зупиненню роботи промислових підприємств Автономної Республіки Крим, прийняте з порушенням Указу Президента України від 4 березня 1998 р. N 167.
11. Просити Вищий арбітражний суд провести з метою запобігання правопорушенням податкового законодавства, пов'язаним з незаконним відшкодуванням з державного бюджету податку на додану вартість, узагальнення судової практики щодо визнання недійсними угод, укладених з неіснуючими (фіктивними) структурами.
12. Керівникам органів виконавчої влади поінформувати у двотижневий термін Державну податкову адміністрацію про виконання пунктів 7 - 9 постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1998 р. N 1251.
Державній податковій адміністрації (Азарову М. Я.) узагальнити протягом 10 днів одержану інформацію і доповісти Кабінетові Міністрів України.
13. Міністерству фінансів (Мітюкову І. О.) у двотижневий термін після прийняття Закону України "Про Державний бюджет України на 1999 рік" визначити прогнозні розрахунки надходження доходів до державного бюджету на 1999 рік поквартально в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі і довести їх до відома Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Державної податкової адміністрації.
14. Державній податковій адміністрації (Азарову М. Я.) вжити у IV кварталі 1998 р. та у 1999 році дієвих заходів до забезпечення повноти справляння і сплати всіх належних бюджетам платежів, звернувши особливу увагу на вишукування шляхів збільшення доходів у тих сферах економіки, де виявляються факти масового ухилення від оподаткування та приховування доходів. З цієї метою:
разом з Фондом державного майна (Бондарем О. М.), Міністерством фінансів (Мітюковим І. О.), Міністерством економіки (Роговим В. В.) та Міністерством юстиції (Станік С. Р.) підготувати у місячний термін пропозиції щодо спрямування акцій приватизованих підприємств на погашення податкової заборгованості;
під час проведення перевірок стану справляння обов'язкових платежів звернути особливу увагу на основні господарські операції підприємств-боржників - реалізацію товарів комерційним структурам, зовнішньоекономічні операції, використання кредитів, спроби використання додаткових банківських рахунків для ухилення від погашення недоїмки;
провести перевірки правильності надання пільги з оподаткування прибутку інвесторів, що фінансують будівництво житла для військовослужбовців, учасників бойових дій в Афганістані та воєнних конфліктів в інших зарубіжних країнах, членів сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання службових обов'язків, та внести пропозиції Кабінету Міністрів України щодо доцільності скасування такої пільги;
перевірити дотримання вимог податкового законодавства підприємствами, які переробляють давальницьку сировину нерезидентів і реалізують виготовлену з неї продукцію на території України;
вжити заходів до виявлення нелегальних товарних потоків, особливо підакцизних товарів, зокрема провести відповідні перевірки та інвентаризацію у складських приміщеннях морських і річкових портів, залізничних станцій, на складах та в ангарах аеропортів, військових частин, на складах і в сховищах підприємств і організацій, зокрема колишніх оптових баз, постачальницьких організацій, сільськогосподарських підприємств;
посилити контроль за виробництвом і реалізацією підакцизних товарів та повнотою сплати акцизного збору, відстежувати напрямки і маршрути переміщення підакцизних товарів, призначених для поставки на експорт, з метою запобігання їх нелегальному продажу на території України;
проводити разом з правоохоронними органами у нічний час рейди-перевірки підприємств торгівлі і громадського харчування, місць грального бізнесу, відеосалонів, дискотек та інших місць розваг і відпочинку;
для недопущення втрат сум податку на додану вартість і акцизного збору розробити механізм запобігання ухиленню від оподаткування під час транспортування, зберігання і реалізації товарів, що надходять з країн, з якими укладено угоди про вільну торгівлю;
разом з органами внутрішніх справ здійснити комплекс заходів, спрямованих на підвищення ефективності боротьби з порушеннями податкового законодавства у процесі реалізації сільськогосподарської продукції, виявлення серед її власників боржників, забезпечення погашення ними недоїмки до бюджетів;
активізувати роботу органів державної податкової служби з погашення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами за рахунок реалізації майна боржників, що перебуває у податковій заставі;
разом з установами Національного банку провести перевірки діяльності комерційних банків, які допустили найбільшу кількість порушень податкового законодавства;
вжити цілеспрямованих оперативно-розшукових заходів з метою виявлення фактів приховування майна суб'єктами підприємницької діяльності, які мають зобов'язання перед бюджетами, і звернення стягнення на майно, що перебуває у податковій заставі;
провести у двомісячний термін інвентаризацію податкової заборгованості перед державним бюджетом усіх суб'єктів підприємницької діяльності і за її результатами внести Кабінетові Міністрів України відповідні пропозиції;
разом з органами внутрішніх справ та місцевими органами виконавчої влади провести спільні перевірки ринків та місць припаркування автотранспорту щодо правильності справляння ринкового збору та збору за припаркування і повноти їх внесення до місцевих бюджетів.
15. Державній податковій адміністрації (Азарову М. Я.), Міністерству фінансів (Мітюкову І. О.), Міністерству економіки (Роговому В. В.) забезпечити постійне супроводження законопроектів з питань оподаткування, що потребують першочергового розгляду, у відповідних комітетах Верховної Ради України.
16. Керівникам міністерств та інших центральних органів виконавчої влади щомісяця до 15 числа подавати Державній податковій адміністрації інформацію про факти розірвання контрактів з керівниками підприємств, які несвоєчасно сплачують податки та збори (обов'язкові платежі).
17. Просити Національний банк:
разом з Державною податковою адміністрацією та Міністерством фінансів розглянути комплекс питань, пов'язаних із забороною суб'єктам підприємницької діяльності, які мають податкову заборгованість, здійснювати між собою розрахунки готівкою і у разі потреби внести відповідні зміни до нормативних актів, що регулюють готівковий обіг;
разом з Державною податковою адміністрацією, Міністерством фінансів, Міністерством економіки та Міністерством юстиції у місячний термін подати пропозиції про внесення змін та доповнень до актів законодавства в частині посилення контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності встановлених правил ведення операцій з готівкою;
заборонити банкам провадити посередницьку діяльність з комісійної торгівлі векселями між підприємствами у разі наявності у підприємств-векселедержателів заборгованості перед бюджетами.
18. Державній податковій адміністрації (Азарову М. Я.) разом з Національним банком запровадити до 1 січня 1999 р. порядок надання органам державної податкової служби установами банків інформації про наявність і рух коштів на рахунках клієнтів (на вимогу) та стосовно здійснення разових грошових операцій у великих розмірах.
19. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям до 25 січня 1999 р. доповісти Кабінетові Міністрів України про результати виконання цієї постанови.
Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд. 67