• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Критерії від 06.03.2019 № 182
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Критерії
  • Дата: 06.03.2019
  • Номер: 182
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Критерії
  • Дата: 06.03.2019
  • Номер: 182
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 6 березня 2019 р. № 182
Київ
Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1211 від 25.10.2024 )
Відповідно до частини другої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією, що додаються.
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 р. № 212 "Про затвердження критеріїв розподілу суб’єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю)" (Офіційний вісник України, 2008 р., № 23, ст. 686).

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН

Інд. 75


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 6 березня 2019 р. № 182
КРИТЕРІЇ,
за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Державною екологічною інспекцією
1. До критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Держекоінспекцією, належать:
1) провадження господарської діяльності з додержанням екологічних вимог;
2) категорія видів планованої діяльності та об’єктів, що можуть мати значний вплив на довкілля;
( Підпункт 2 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1211 від 25.10.2024 - щодо набрання чинності див. пункт 2 )
3) види порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду;
4) кількість порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду;
5) кількість позапланових заходів державного нагляду (контролю), проведених щодо суб’єкта господарювання протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду, з підстав, передбачених абзацами третім, сьомим, дев’ятим частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності";
6) кількість випадків недопущення суб’єктом господарювання посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до проведення заходів державного нагляду (контролю) (крім випадків, передбачених статтею 10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності") у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду.
2. Ризики настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів визначено у додатку 1.
3. Перелік критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, їх показники та кількість балів за кожним показником визначено у додатку 2.
4. Віднесення суб’єкта господарювання до високого, середнього або незначного ступеня ризику здійснюється з урахуванням суми балів, нарахованих за всіма критеріями, визначеними у додатку 2, за такою шкалою:
від 41 до 100 балів - до високого ступеня ризику;
від 21 до 40 балів - до середнього ступеня ризику;
від 0 до 20 балів - до незначного ступеня ризику.
5. Планові заходи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів за діяльністю суб’єктів господарювання проводяться з такою періодичністю:
з високим ступенем ризику - не частіше одного разу на два роки;
із середнім ступенем ризику - не частіше одного разу на три роки;
з незначним ступенем ризику - не частіше одного разу на п’ять років.
6. У разі коли за результатами планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) (за наявності) протягом останніх шести років для суб’єктів господарювання, які віднесені до середнього ступеня ризику, та протягом останніх десяти років для суб’єктів господарювання, які віднесені до незначного ступеня ризику, у діяльності суб’єкта господарювання не виявлено порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, наступний плановий захід державного нагляду (контролю) щодо такого суб’єкта господарювання проводиться не раніше ніж через період часу, установлений для відповідного ступеня ризику, збільшений у 1,5 раза.
Додаток 1
до критеріїв
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
РИЗИКИ
настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів
Цілі державного нагляду (контролю) Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)
подія, що містить ризик настання негативних наслідків негативний наслідок
Навколишнє природне середовище (04) настання екологічно-небезпечного впливу на земельні ділянки, наслідки якого не ліквідуються погіршення (знищення) корисних властивостей земель, негативний вплив на навколишнє природне середовище провадження господарської діяльності з додержанням екологічних вимог
нездійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами погіршення якісного стану земель категорія видів планованої діяльності та об’єктів, що можуть мати значний вплив на довкілля
господарське використання деградованих і малопродуктивних земель, які є екологічно небезпечними та економічно неефективними, а також техногенно забруднених земельних ділянок, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію та які є небезпечними для здоров’я та перебування людей погіршення (знищення) корисних властивостей земель, негативний вплив на навколишнє природне середовище види порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду
використання земельної ділянки за відсутності державної реєстрації прав на неї погіршення (знищення) корисних властивостей земель, негативний вплив на навколишнє природне середовище кількість порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду
недотримання режиму використання територій, що підлягають особливій охороні погіршення (знищення) корисних властивостей земель, негативний вплив на навколишнє природне середовище
недотримання режиму використання прибережних захисних смуг уздовж морів, пляжних зон прибережних захисних смуг знищення прибережних захисних смуг уздовж морів, пляжних зон прибережних захисних смуг кількість позапланових заходів державного нагляду (контролю), проведених щодо суб’єкта господарювання протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду, з підстав, передбачених абзацами третім
, сьомим
, дев’ятим
частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"
недотримання режиму використання водоохоронних зон забруднення, засмічення, вичерпання, знищення об’єктів рослинного і тваринного світу, а також зменшення коливань стоку вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм
користування ділянкою надр за відсутності спеціального дозволу на користування надрами
пошкодження родовищ корисних копалин, які виключають повністю або суттєво обмежують можливість їх подальшої експлуатації
пошкодження родовищ корисних копалин, які виключають повністю або суттєво обмежують можливість їх подальшої експлуатації кількість випадків недопущення суб’єктом господарювання посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до проведення заходів державного нагляду (контролю) (крім випадків, передбачених статтею 10
Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності") у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду
знищення або пошкодження геологічних об’єктів, що становлять особливу наукову і культурну цінність, спостережних режимних свердловин, а також маркшейдерських і геодезичних знаків
порушення встановленого порядку управління відходами видобувної промисловості, що утворилися внаслідок проведення розвідувальних робіт, видобутку, оброблення (перероблення, збагачення) та зберігання корисних копалин, розроблення родовищ корисних копалин забруднення навколишнього природного середовища
забруднення земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами під час користування надрами накопичення хімічних і радіоактивних речовин у водоймах і ґрунтах
отруєння об’єктів рослинного і тваринного світу
пошкодження водогосподарських та гідрометричних споруд і пристроїв, порушення правил експлуатації та встановлених режимів їх роботи погіршення якісного стану водних ресурсів
шкода, завдана водним біоресурсам
руйнування екосистеми водного об’єкта
невпровадження водозберігаючих технологій, зокрема оборотних систем водопостачання, а також нездійснення водоохоронних заходів, спрямованих на забезпечення охорони, раціональне використання та відтворення водних ресурсів нераціональне використання та виснаження водних ресурсів
шкода, завдана водним біоресурсам
порушення умов дозволу на спеціальне водокористування, а саме недотримання лімітів забору та використання води перевищення лімітів забору та використання води
неекономне використання водних ресурсів
порушення умов скидання зворотних вод у водні об’єкти забруднення і засмічення водних ресурсів
порушення водоохоронного режиму
порушення біологічної рівноваги водойм
зниження здатності водних об’єктів до природного очищення
знищення водних біоресурсів
порушення правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення погіршення якісних і кількісних показників стічних вод
пошкодження (руйнування чи псування) систем водовідведення, порушення правил їх експлуатації та встановлених режимів роботи, загроза санітарному та епідемічному благополуччю населення
погіршення стану водних об’єктів внаслідок забруднення, засмічення, інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, спричинити зменшення рибних запасів
недотримання правил використання об’єктів тваринного світу, порушення умов спеціального використання водних біоресурсів виснажливе використання об’єктів тваринного світу, рибогосподарських водних об’єктів (їх частин)
порушення умов проведення дослідного та меліоративного лову знищення водних біоресурсів
незаконне добування об’єктів тваринного світу знищення об’єктів тваринного світу
порушення умов проведення робіт, пов’язаних із відтворенням об’єктів тваринного світу та водних біоресурсів розповсюдження небезпечних захворювань об’єктів тваринного світу та водних біоресурсів
знищення об’єктів аборигенної фауни
нездійснення рибозахисних заходів на водозабірних і гідротехнічних спорудах знищення водних біоресурсів
вилучення з природного середовища об’єктів тваринного світу та водних біоресурсів, занесених до Червоної книги України знищення об’єктів тваринного світу та водних біоресурсів, що занесені до Червоної книги України
недотримання умов утримання диких тварин, занесених до Червоної книги України, у неволі або напіввільних умовах або використання диких тварин у видовищних заходах незаконне використання об’єктів тваринного світу
знищення диких тварин, що занесені до Червоної книги України
зберігання відходів із порушенням екологічних вимог забруднення земельних і водних ресурсів
забруднення атмосферного повітря
транскордонне забруднення водотоків
недотримання вимог щодо збирання, перевезення та оброблення відходів забруднення земельних і водних ресурсів
забруднення атмосферного повітря
невиконання вимог екологічної безпеки під час поводження із пестицидами та агрохімікатами забруднення земельних і водних ресурсів
забруднення атмосферного повітря
здійснення оброблення відходів не на об’єктах оброблення відходів забруднення земельних і водних ресурсів
забруднення атмосферного повітря
експлуатація об’єктів оброблення відходів із порушенням вимог природоохоронного законодавства забруднення земельних і водних ресурсів
забруднення атмосферного повітря
недотримання вимог екологічної безпеки під час експлуатації полігонів, припинення їх експлуатації, рекультивації та догляду за полігонами після припинення їх експлуатації забруднення земельних і водних ресурсів
забруднення атмосферного повітря
порушення вимог екологічної безпеки під час виробництва хімічних джерел струму та подальшого поводження з відпрацьованими хімічними джерелами струму забруднення земельних і водних ресурсів
забруднення атмосферного повітря
недотримання суб’єктом генетично-інженерної діяльності захисних заходів і заходів знищення посівів після збирання врожаю негативний вплив (прямий або опосередкований) генетично модифікованих організмів на навколишнє природне середовище
недотримання суб’єктом генетично-інженерної діяльності умов, визначених у відповідному дозволі, протягом проведення досліджень і випробувань генетично модифікованих організмів у відкритій системі та протягом наступного року після завершення досліджень і випробувань генетично модифікованих організмів у відкритій системі негативний вплив (прямий або опосередкований) генетично модифікованих організмів на навколишнє природне середовище
недотримання вимог екологічної та хімічної безпеки під час виробництва, транспортування, зберігання, використання хімічної продукції, оброблення її відходів забруднення довкілля хімічними речовинами
недотримання вимог щодо обмеження використання небезпечних хімічних речовин забруднення довкілля хімічними речовинами
недотримання екологічних нормативів і незабезпечення вжиття необхідних заходів щодо мінімізації (контролю) ризиків для цілей забезпечення охорони довкілля за результатами проведення оцінки безпечності хімічних речовин та/або відповідно до паспортів безпечності хімічної продукції чи інструкцій з безпечного використання хімічної продукції суб’єктами господарювання під час провадження своєї господарської діяльності забруднення довкілля хімічними речовинами
експлуатація установок із порушенням вимог законодавства у сфері моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів негативний вплив (прямий або опосередкований) на клімат
провадження діяльності без обов’язкової реєстрації установки в Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів або не внесення змін до нього посилення парникового ефекту, глобальне потепління та зміна клімату
застосування спрощеного плану моніторингу викидів парникових газів від установки, на якій оператор зобов’язаний здійснювати моніторинг викидів N2 O відсутність достатнього обсягу достовірних даних щодо викидів N2 O під час провадження певного виду діяльності
непроведення технічного обслуговування та періодичної повірки або калібрування всіх задіяних засобів вимірювальної техніки для забезпечення якості засобів вимірювальної техніки збільшення обсягу потрапляння парникових газів в атмосферу, недостовірність даних про викиди парникових газів і вжиття неефективних заходів до зменшення викидів парникових газів
проведення операцій з поводження з контрольованими речовинами без набуття статусу оператора контрольованих речовин шляхом реєстрації в Єдиному державному реєстрі операторів контрольованих речовин потрапляння контрольованих речовин у навколишнє природне середовище, що призводить до негативного впливу на озоновий шар і рівень глобального потепління
відсутність систем виявлення витоків для стаціонарного обладнання або систем, які містять озоноруйнівні речовини масою 300 кілограмів або більше, або містять фторовані парникові гази в кількості не менше 500 тонн еквіваленту CO2 потрапляння контрольованих речовин у навколишнє природне середовище, що призводить до негативного впливу на озоновий шар і рівень глобального потепління
експлуатація оператором контрольованих речовин обладнання або систем, що містять контрольовані речовини, які своєчасно не пройшли перевірку на наявність витоків потрапляння контрольованих речовин у навколишнє природне середовище, що призводить до негативного впливу на озоновий шар і рівень глобального потепління
надання суб’єктом господарювання послуг з обслуговування товарів та обладнання, проведення операцій з поводження з контрольованими речовинами та виконання робіт без отримання кваліфікаційного документа (сертифіката) згідно з вимогами Закону України
"Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами"
аварійна ситуація з витоками контрольованих речовин
незабезпечення збирання та зберігання в герметичній тарі контрольованих речовин для їх рециклінгу або знешкодження потрапляння/витік контрольованих речовин у навколишнє природне середовище
відсутність маркування контрольованих речовин, товарів та обладнання відповідно до статей 12
і 13
Закону України "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами"
витоки контрольованих речовин
неусунення витоків контрольованих речовин впродовж 14 днів потрапляння контрольованих речовин у навколишнє природне середовище, що призводить до негативного впливу на озоновий шар і рівень глобального потепління
розміщення контрольованих речовин в одноразових контейнерах потрапляння залишкових кількостей контрольованих речовин у навколишнє природне середовище, що призводить до негативного впливу на озоновий шар і рівень глобального потепління
розміщення на ринку первинних озоноруйнівних речовин несанкціоноване потрапляння озоноруйнівних речовин у навколишнє природне середовище
розміщення на ринку товарів та обладнання, що містять або працюють із використанням озоноруйнівних речовин, крім випадків, визначених Законом України
"Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами"
потрапляння озоноруйнівних речовин у навколишнє природне середовище, що призводить до негативного впливу на озоновий шар і рівень глобального потепління
здійснення викидів забруднюючих речовин понад встановлені норми або без відповідного дозволу забруднення атмосферного повітря
експлуатація пилогазоочисного обладнання з порушенням вимог природоохоронного законодавства забруднення атмосферного повітря
самовільне використання природних ресурсів на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду та/або неналежне здійснення охорони об’єктів природно-заповідного фонду знищення природних ресурсів природно-заповідного фонду та/або об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України
порушення умов ведення лісового господарства виснажливе використання лісових ресурсів деградація лісових територій деградація лісового середовища
знесення та недостатнє відтворення зелених насаджень зниження норми зелених насаджень на одного жителя населеного пункту до недопустимих показників
порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів забруднення навколишнього природного середовища
( Додаток 1 в редакції Постанови КМ № 1211 від 25.10.2024 - щодо набрання чинності див. пункт 2 )
Додаток 2
до критеріїв
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
ПЕРЕЛІК КРИТЕРІЇВ,
за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, їх показники та кількість балів за кожним показником
Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Показники критеріїв Кількість балів
1. Провадження господарської діяльності з додержанням екологічних вимог* 1) користування земельною ділянкою:
природно-заповідного фонду 30
оздоровчого призначення 29
рекреаційного призначення 26
лісогосподарського призначення 25
водного фонду 23
іншого призначення 15
2) користування надрами:
загальнодержавного значення 33
місцевого значення 25
3) експлуатація водосховища об’ємом:
5 млн. куб. метрів або більше 35
від 1 млн. до 5 млн. куб. метрів 29
4) експлуатація оборотної системи, проектною потужністю:
1 тис. куб. метрів на добу або більше 25
від 500 до 1 тис. куб. метрів на добу 20
до 500 куб. метрів на добу включно 10
5) здійснення скидів зворотних вод (стічних, шахтних кар’єрних, дренажних) у водні об’єкти 39
6) здійснення скидів стічних вод, утворених у процесі виробничої діяльності, у мережі централізованого водовідведення 21
7) забір та використання води об’ємом:
25 тис. куб. метрів на рік або більше 39
від 5 тис. до 25 тис. куб. метрів на рік 21
менше 5 тис. куб. метрів на рік 10
8) провадження діяльності, пов’язаної з об’єктами тваринного світу, занесеними до Червоної книги України 39
9) утворення відходів:
небезпечних 30
що не є небезпечними, річний обсяг утворення яких перевищує 50 тонн 20
що не є небезпечними, річний обсяг утворення яких не перевищує 50 тонн 15
10) розміщення (захоронення) відходів на:
полігонах для небезпечних відходів 39
полігонах для відходів, що не є небезпечними 30
полігонах для інертних відходів 25
внутрішніх місцях для видалення відходів, на яких утворювач відходів - суб’єкт господарювання здійснює видалення власних відходів на місці утворення 20
постійних місцях, на яких відходи розміщуються понад один рік 20
11) перевезення небезпечних речовин 32
12) провадження діяльності, пов’язаної із пестицидами та агрохімікатами:
виробництво пестицидів або агрохімікатів 29
торгівля, зберігання чи транспортування пестицидів або агрохімікатів 25
застосування пестицидів або агрохімікатів 30
утилізація, знищення чи знешкодження пестицидів або агрохімікатів 39
13) транскордонне перевезення відходів:
небезпечних 39
побутових 25
залишків внаслідок спалювання побутових 15
пластику та його сумішей, крім пластикових відходів, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України 15
14) експлуатація об’єктів оброблення відходів:
небезпечних 39
що не є небезпечними, потужністю 100 тонн на добу або більше 35
що не є небезпечними, потужністю менше 100 тонн на добу 25
15) провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами:
проведення комплексу операцій із збирання та оброблення відходів 39
збирання та зберігання небезпечних відходів для подальшого експорту з метою їх оброблення або видалення 35
збирання небезпечних відходів у складі побутових 20
16) здійснення операцій з оброблення відходів:
відновлення 35
видалення 35
підготовка відходів до повторного використання 15
17) управління побутовими відходами:
збирання та перевезення 15
відновлення та видалення 20
18) використання хімічної продукції 39
19) експлуатація установок, призначених для використання хімічних речовин 39
20) виробництво, імпорт або надання на ринку хімічної речовини у кількості:
більше 1 000 тонн на рік 39
від 100 тонн до 1 000 тонн на рік включно 35
від 10 тонн до 100 тонн на рік включно 33
менше 10 тонн на рік 30
21) кількість видів використання особливо небезпечної хімічної речовини, яка виводиться з ринку:
понад 10 39
від 8 до 10 35
від 6 до 7 33
від 4 до 5 30
від 2 до 3 29
1 25
22) кількість особливо небезпечної хімічної речовини, яка виводиться з ринку
понад 10 39
від 8 до 10 35
від 6 до 7 33
від 4 до 5 30
від 2 до 3 29
1 25
23) обсяг використання особливо небезпечної хімічної речовини, яка виводиться з ринку
понад 1 000 тонн 39
від 100 тонн до 1 000 тонн включно 35
від 10 тонн до 100 тонн включно 33
від 1 тонни до 10 тонн включно 30
менше 1 тонни 25
24) кількість отруйних хімічних речовин, які використовуються:
понад 10 39
від 6 до 10 35
від 4 до 5 33
від 2 до 3 30
1 25
25) обсяг використання отруйних хімічних речовин:
понад 100 тонн 39
від 41 тонни до 100 тонн 35
від 11 тонн до 40 тонн 33
від 1 тонни до 10 тонн 30
до 1 тонни 25
26) кількість видів використання отруйної хімічної речовини:
понад 3 39
від 2 до 3 35
1 30
27) поводження із генетично модифікованими організмами під час проведення досліджень і випробувань із генетично модифікованими організмами у відкритій системі 25
28) провадження діяльності з хімічними джерелами струму:
виробництво хімічних джерел струму 25
поводження з відпрацьованими хімічними джерелами струму 20
29) провадження оператором** одного або більше видів діяльності на установці згідно з переліком видів діяльності, викиди парникових газів у результаті 39
провадження яких підлягають моніторингу, звітності та верифікації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 880
(Офіційний вісник України, 2020 р., № 79, ст. 2552)
30) провадження оператором** видів діяльності на установках:
категорії A (установка, в якій середній річний обсяг викидів парникових газів, крім викидів CO2, що походить із біомаси, не перевищує 50 000 тонн еквіваленту CO2 ) 30
категорії Б (установка, в якій середній річний обсяг викидів парникових газів, крім викидів CO2, що походить із біомаси, становить більше 50 000 тонн еквіваленту CO2, але не перевищує 50 0000 тонн еквіваленту CO2 ) 35
категорії В (установка, в якій середній річний обсяг викидів парникових газів, крім викидів CO2, що походить із біомаси, перевищує 500 000 тонн еквіваленту CO2 ) 39
із низькими обсягами викидів парникових газів (установка, в якій середній річний обсяг викидів парникових газів, підтверджений у звіті оператора, який за результатами верифікації визнано задовільним,
за три останніх роки, що передують звітному періоду, крім викидів CO2, що походить із біомаси, є меншим, ніж 25 000 тонн еквіваленту CO2 на рік)
25
простій установці, яка відповідає хоча б одному з таких критеріїв:
- установка категорії А або Б, на якій використовуються тільки природний газ або природний газ і біомаса для спалювання 20
- установка категорії А або Б, на якій використовуються тільки стандартизовані комерційні види палива без викидів парникових газів від технологічних процесів 18
31) здійснення моніторингу викидів парникових газів відповідно до затвердженого Міндовкіллям плану моніторингу, передбаченого Порядком здійснення моніторингу та звітності щодо викидів парникових газів
, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 960 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 85, ст. 2739), із застосуванням:
спрощеного плану моніторингу для установок із низькими обсягами викидів парникових газів і простої установки 20
стандартного плану моніторингу для установок із високими обсягами викидів парникових газів 30
32) проведення операцій із озоноруйнівними речовинами та/або товарами і обладнанням (імпорт, експорт, розміщення на ринку, зберігання, використання, поводження) 35
33) проведення операцій із фторованими парниковими газами та/або товарами і обладнанням (імпорт, експорт, розміщення на ринку, зберігання, використання, поводження) 35
34) наявність (експлуатація) стаціонарного обладнання або систем, що містять озоноруйнівні речовини масою 300 кг та більше 30
35) наявність (експлуатація) стаціонарного холодильного обладнання, систем кондиціонування повітря і теплових насосів, включаючи їх контури, а також систем протипожежного захисту, які містять фторовані парникові гази в кількості не менше 500 тонн еквіваленту CO2 30
36) поводження із контрольованими речовинами*** (переміщення, транспортування, рекуперація, регенерація, рециклінг, знешкодження в межах території України) 25
37) надання послуг з обслуговування товарів та обладнання, рециклінгу, регенерації, знешкодження, перевірки на наявність витоків контрольованих речовин 20
38) провадження діяльності, що призводить до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря:
5 тис. тонн на рік або більше 39
від 1 тис. до 5 тис. тонн на рік 35
до 1 тис. тонн на рік включно 30
39) експлуатація спалювальних установок потужністю більше 50 МВт 33
40) експлуатація пилогазоочисних установок із коефіцієнтом корисної дії не менше 85 відсотків 35
41) наявність на території суб’єкта господарювання видів об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України 39
42) заготівля деревини:
постійними лісокористувачами:
- 20 тис. куб. метрів на рік або більше 38
- до 20 тис. куб. метрів на рік 21
іншими лісокористувачами:
- 5 тис. куб. метрів на рік або більше 25
- до 5 тис. куб. метрів на рік 18
43) переведення лісових культур першого класу якості у покриту лісом площу в обсязі 40 відсотків чи менше загальної площі переведення лісових культур або переведення лісових культур нижче другого класу якості у покриту лісом площу 19
44) заготівля деревини під час здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів і санітарних вимог в обсязі більше 40 відсотків загального обсягу заготівлі, проведеної суб’єктом господарювання (крім рубок, не пов’язаних із веденням лісового господарства), або заготівля ділової деревини під час здійснення заходів з поліпшення стану лісів і санітарних вимог в обсязі більше 10 відсотків на окремій ділянці 15
45) утримання зелених насаджень у містах з населенням:
від 5 тис. до 150 тис. осіб 19
більше 150 тис. осіб 31
46) провадження іншої діяльності 10
2. Категорія видів планованої діяльності та об’єктів, що можуть мати значний вплив на довкілля* 1) перша категорія видів планованої діяльності та об’єктів, що можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля 27
2) друга категорія видів планованої діяльності та об’єктів, що можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля 21
3. Види порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду* 1) використання водних ресурсів понад виділені квоти 15
2) порушення права державної власності на надра 15
3) використання дослідного та меліоративного лову для незаконного вилучення водних біоресурсів 14
4) порушення правил використання об’єктів тваринного світу 14
5) експлуатація на водних об’єктах водозабірних споруд, не забезпечених рибозахисним обладнанням 13
6) порушення вимог щодо охорони об’єктів тваринного або рослинного світу, занесених до Червоної книги України 18
7) виготовлення, збут, зберігання чи реклама заборонених знарядь добування (збирання) об’єктів тваринного або рослинного світу 7
8) порушення вимог пожежної безпеки в лісах 18
9) порушення права державної власності на ліси 38
10) знищення або незаконне вилучення з природного середовища об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України 20
11) порушення правил охорони та використання територій і об’єктів природно-заповідного фонду 20
12) самовільне захоплення водних об’єктів або самовільне водокористування, переуступка права водокористування, а також укладення інших угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право державної власності на води 39
13) забруднення і засмічення вод, порушення водоохоронного режиму на водозборах, яке спричиняє їх забруднення, водну ерозію ґрунтів та інші шкідливі явища 39
14) порушення режиму провадження господарської діяльності у водоохоронних зонах і на землях водного фонду 35
15) руйнування русел річок, струмків і водотоків або порушення природних умов поверхневого стоку під час будівництва та експлуатації автошляхів, залізниць, інших інженерних комунікацій 39
16) введення в експлуатацію підприємств, комунальних та інших об’єктів без споруд і пристроїв, що запобігають забрудненню і засміченню вод або шкідливій дії вод 39
17) недотримання умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування 39
18) самовільне проведення гідротехнічних робіт, безгосподарне використання води (добутої або відведеної з водних об’єктів) 39
19) забір води із порушенням планів водокористування, правил ведення первинного обліку кількості вод, що забираються з водних об’єктів і скидаються до них, та визначення якості вод, що скидаються 15
20) пошкодження водогосподарських та гідрометричних споруд і пристроїв, порушення правил експлуатації та встановлених режимів їх роботи 35
21) незаконне створення систем скидання зворотних вод у водні об’єкти, міську каналізаційну мережу або зливну каналізацію та несанкціоноване скидання зворотних вод 21
22) використання земель водного фонду не за призначенням 21
23) неповідомлення (приховування) відомостей про аварійні ситуації на водних об’єктах 15
24) відмова від надання (приховування) проектної документації та висновків щодо якості проектів підприємств, споруд та інших об’єктів, що можуть впливати на стан вод, а також актів і висновків комісій, які приймали об’єкт в експлуатацію 15
25) забруднення і засмічення територіальних та внутрішніх морських вод внаслідок скидання забруднюючих речовин із суден, здійсненого без дозволу спеціально уповноважених державних органів або із порушенням встановлених правил 39
26) проведення навантажувальних та розвантажувальних робіт, що можуть призвести до забруднення територіальних і внутрішніх морських вод, без дозволу органів державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища, якщо одержання такого дозволу передбачено законодавством 39
27) неповідомлення адміністрації найближчого порту про проведене внаслідок крайньої необхідності без належного на те дозволу скидання у море шкідливих речовин із судна або іншого плавучого засобу, повітряного судна, платформи чи іншої штучно спорудженої в морі конструкції, а в разі скидання з метою поховання після або під час здійснення такого скидання без відповідного дозволу, оформленого у визначеному порядку 39
28) незаконне використання державного лісового фонду 20
29) порушення правил використання земель 18
30) здійснення операцій у сфері управління відходами без відповідного дозволу на їх здійснення або недотримання умов дозволу 30
31) порушення встановленого порядку подання декларації про відходи або неподання такої декларації 17
32) порушення правил ведення обліку утворення відходів та операцій з управління відходами 17
33) порушення строків та/або порядку подання звітності про утворення, збирання, перевезення та оброблення відходів 17
34) порушення вимог щодо передачі відходів суб’єктам господарювання у сфері управління відходами 25
35) порушення встановлених правил і режиму експлуатації установок та виробництв із оброблення відходів, полігонів для захоронення відходів 25
36) порушення встановленого порядку управління відходами 20
37) порушення вимог законодавства у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, що призвело або може призвести до забруднення довкілля 35
38) виробництво, надання на ринку та використання хімічних речовин, які не пройшли процедуру державної реєстрації, щодо яких не отримано документи дозвільного характеру, передбачені Законом України
"Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією", або за недотримання умов, визначених такими документами
30
39) приховування або відмова в наданні інформації про виробництво небезпечних хімічних речовин, їх використання та зберігання, зокрема про аварійні скиди та викиди 25
40) приховування або фальсифікація інформації про стан території та/або об’єктів, призначених для виробництва хімічної продукції 25
41) порушення правил та вимог щодо поводження із генетично модифікованими організмами під час проведення досліджень і випробувань у відкритій системі 25
42) порушення екологічних вимог під час виробництва, зберігання, транспортування, використання, знешкодження, захоронення пестицидів та агрохімікатів 25
43) порушення вимог законодавства у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією 30
44) невиконання обов’язку щодо державної реєстрації установки або внесення змін до записів Єдиного реєстру з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів чи не внесення змін до нього 35
45) неподання плану моніторингу, плану моніторингу із змінами, звіту про вдосконалення, звіту оператора, що за результатами верифікації визнано задовільним, та верифікаційного звіту в установленому законодавством порядку 30
46) невиконання затвердженого плану моніторингу, плану моніторингу із змінами 32
47) надання Міндовкіллю завідомо недостовірних або неповних відомостей, пов’язаних із здійсненням оператором** моніторингу викидів парникових газів 18
48) невиконання обов’язку щодо набуття статусу оператора контрольованих речовин*** для провадження діяльності з імпорту, експорту, зберігання, використання, розміщення на ринку та поводження із контрольованими речовинами*** шляхом внесення інформації до Єдиного державного реєстру операторів контрольованих речовин 35
49) неотримання кваліфікаційного документа (сертифіката) для виконання робіт, визначених частиною першою
статті 10 Закону України "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами"
15
50) порушення правил недопущення та запобігання витокам і викидам озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів 25
51) провадження діяльності із порушенням вимог ліцензій на імпорт/експорт контрольованих речовин та товарів і обладнання 30
52) незабезпечення усунення витоків контрольованих речовин протягом строку, що не перевищує 14 днів 23
53) незабезпечення проходження перевірок на наявність витоку та встановлення систем виявлення витоків для стаціонарного обладнання або систем, що визначені частинами четвертою
і п’ятою
статті 8 Закону України "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами"
20
54) відсутність ведення оператором контрольованих речовин*** обліку інформації про діяльність із контрольованими речовинами, товарами та обладнанням та неподання відповідної звітності відповідно до Порядку ведення та подання звітності операторами контрольованих речовин, що переміщують через митний кордон України, розміщують на ринку, використовують та здійснюють поводження з контрольованими речовинами та товарами
, затвердженого наказом Міндовкілля від 1 грудня 2023 р. № 875
18
55) невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів 18
56) повторне вчинення порушення протягом року, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню 20
57) інші порушення 9
4. Кількість порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, виявлених за результатами заходів державного нагляду (контролю), проведених протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду* п’ять або більше 5
три - чотири 4
два 2
одне 1
порушення відсутні 0
5. Кількість позапланових заходів державного нагляду (контролю), проведених щодо суб’єкта господарювання протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду, з підстав, передбачених абзацами третім
, сьомим
, дев’ятим
частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"*
п’ять або більше 4
три - чотири 3
два 2
один 1
заходи не проводилися 0
6. Кількість випадків недопущення суб’єктом господарювання посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до проведення заходів державного нагляду (контролю) (крім випадків, передбачених статтею 10
Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності") у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду*
два або більше 15
один 10
випадки відсутні 0
* У разі коли суб’єкт господарювання може бути віднесений одночасно до двох або більше показників, застосовується показник із найбільшою кількістю балів.
** Термін "оператор" вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів".
*** Терміни "оператор контрольованих речовин", "поводження з контрольованими речовинами" вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами".
( Додаток 2 в редакції Постанови КМ № 1211 від 25.10.2024 - щодо набрання чинності див. пункт 2 )