КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 грудня 2024 р. № 1466 Київ |
Деякі питання організації здійснення поховань (перепоховань у випадку встановлення особи) на Національному військовому меморіальному кладовищі невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України
Відповідно до частини четвертої статті 15-2 Закону України "Про поховання та похоронну справу" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок організації здійснення поховань (перепоховань у випадку встановлення особи) на Національному військовому меморіальному кладовищі невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України, що додається.
2. Внести до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для створення та функціонування Національного військового меморіального кладовища, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 192 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 24, ст. 1532, № 45, ст. 2781), зміни, що додаються.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 37 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 грудня 2024 р. № 1466
ПОРЯДОК
організації здійснення поховань (перепоховань у випадку встановлення особи) на Національному військовому меморіальному кладовищі невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України
1. Цей Порядок визначає механізм здійснення поховань (перепоховань у випадку встановлення особи) на Національному військовому меморіальному кладовищі невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України (далі - невпізнані тіла (останки) загиблих (померлих) осіб).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин", "Про поховання та похоронну справу".
3. На Національному військовому меморіальному кладовищі може здійснюватися поховання невпізнаних тіл (останків) загиблих (померлих) осіб, щодо яких прийнято рішення про поховання у межах строку, визначеного пунктом 20 Порядку забезпечення вилучення тіл (останків) осіб, загиблих (померлих) у зв’язку із збройною агресією проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2022 р. № 698 "Деякі питання забезпечення вилучення, передачі та репатріації тіл (останків) осіб, загиблих (померлих) у зв’язку із збройною агресією проти України" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 52, ст. 2980) (далі - Порядок забезпечення вилучення тіл).
4. Обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації) (далі - місцеві держадміністрації) протягом п’яти робочих днів з дня прийняття рішення про поховання невпізнаних тіл (останків) загиблих (померлих) осіб на Національному військовому меморіальному кладовищі та не пізніше ніж за 30 календарних днів до закінчення строку збереження тіл (останків) у пунктах збору тіл (останків), визначеного пунктом 20 Порядку забезпечення вилучення тіл , звертаються листом в паперовій чи електронній формі (електронною поштою або з використанням системи електронного документообігу) до державної установи "Національне військове меморіальне кладовище" (далі - державна установа) для укладення в паперовій чи електронній формі (за технічної можливості) договору про організацію та проведення безоплатного поховання невпізнаних тіл (останків) на Національному військовому меморіальному кладовищі, примірна форма якого затверджується Мінветеранів (далі - договір про безоплатне поховання).
До листа місцевої держадміністрації додаються копія письмового дозволу прокурора на здійснення поховання невпізнаного тіла (останків) загиблої (померлої) особи та наданий на запит місцевої держадміністрації лист Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з відомостями з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, щодо відсутності відмітки про ймовірність або підтвердження належності виявленого (знайденого) невпізнаного тіла (останків) загиблої (померлої) особи до агресора та щодо інформації, що може сприяти ідентифікації особи.
До листа місцевої держадміністрації, поданого в електронній формі, додаються електронні копії оригіналів документів, зазначених в абзаці другому цього пункту.
5. За результатами розгляду документів, зазначених в абзаці другому пункту 4 цього Порядку, державна установа протягом 10 робочих днів з дати їх надходження приймає рішення про укладення договору про безоплатне поховання або про відмову в укладенні такого договору, про що повідомляє місцевій держадміністрації листом в паперовій чи електронній формі (за технічної можливості).
У разі відмови в укладенні договору про безоплатне поховання у листі державної установи зазначається обґрунтована підстава відповідно до пункту 6 цього Порядку.
6. Державна установа відмовляє в укладенні договору про безоплатне поховання у разі, коли документи, зазначені в абзаці другому пункту 4 цього Порядку, подано не в повному обсязі, крім випадків, передбачених пунктом 22 цього Порядку.
Після усунення причин, що стали підставою для відмови, місцева держадміністрація може повторно звернутися до державної установи щодо укладення договору про безоплатне поховання.
7. У разі прийняття державною установою рішення про укладення договору про безоплатне поховання місцева держадміністрація та державна установа укладають такий договір в паперовій чи електронній формі (за наявності технічної можливості).
8. Поховання невпізнаних тіл (останків) загиблих (померлих) осіб здійснюється у визначений державною установою строк відповідно до договору про безоплатне поховання, оформленого в установленому порядку, виключно шляхом закопування в могилі труни з тілом (останками) та зазначенням унікального коду (номера) тіла (останків), що присвоюється відповідно до наказу МОЗ від 8 березня 2022 р. № 428 "Про затвердження Порядку оснащення спеціальних груп під час збору тіл матеріалами та обладнанням".
9. Транспортування невпізнаних тіл (останків) загиблих (померлих) осіб до Національного військового меморіального кладовища, а також надання предметів ритуальної належності та ритуальних послуг, крім тих, що визначені пунктом 10 цього Порядку, здійснюються за рахунок коштів місцевих держадміністрацій.
10. Місцевій держадміністрації, що є ініціатором поховання невпізнаного тіла (останків) загиблої (померлої) особи на Національному військовому меморіальному кладовищі, згідно з договором про безоплатне поховання безоплатно надаються:
1) такі предмети ритуальної належності:
Державний Прапор України;
тимчасове дерев’яне облицювання могили;
дерев’яний надгробний хрест;
табличка на дерев’яний надгробний хрест;
намогильна споруда;
перенесення труни з тілом (останками) загиблої (померлої) особи територією Національного військового меморіального кладовища;
2) такі ритуальні послуги:
доставка предметів ритуальної належності на території Національного військового меморіального кладовища (завантаження на складі, перевезення, вивантаження на місці та перенесення до місця розташування невпізнаного тіла (останків) загиблої (померлої) особи;
перевезення труни з тілом (останками) загиблої (померлої) особи територією Національного військового меморіального кладовища (один катафалк);
організація поховання і проведення поховального ритуалу на Національному військовому меморіальному кладовищі;
виділення місця на Національному військовому меморіальному кладовищі для поховання невпізнаного тіла (останків) загиблої (померлої) особи відповідно до затвердженої проектної документації;
копання могили (викопування ручним чи механізованим способом, опускання труни з тілом (останками) загиблої (померлої) особи у могилу, закопування, формування намогильного насипу, прибирання прилеглої території після поховання);
установлення тимчасового дерев’яного облицювання могили та дерев’яного надгробного хреста на могилі загиблої (померлої) особи;
виготовлення написів на табличці для дерев’яного надгробного хреста;
спорудження намогильної споруди.
11. Державний Прапор України виготовляється відповідно до Порядку виготовлення Державного Прапора України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1081 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 84, ст. 5387).
12. Для здійснення поховань невпізнаних тіл (останків) загиблих (померлих) осіб на Національному військовому меморіальному кладовищі відводяться окремі сектори.
Виділення на Національному військовому меморіальному кладовищі місця для поховання невпізнаного тіла (останків) загиблої (померлої) особи здійснюється державною установою на підставі договору про безоплатне поховання.
13. Кожне поховання невпізнаного тіла (останків) загиблої (померлої) особи реєструється державною установою у книзі реєстрації поховань померлих, форма якої визначається Мінінфраструктури.
14. Поховання невпізнаних тіл (останків) загиблих (померлих) осіб на Національному військовому меморіальному кладовищі здійснюється з військовими почестями та базується на принципах створення рівних умов для поховання незалежно від раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
15. У разі встановлення особи (ідентифікації тіла (останків) з числа невпізнаних тіл (останків) загиблих (померлих) осіб, які поховані на Національному військовому меморіальному кладовищі, може здійснюватися перепоховання таких осіб на інших кладовищах або на території Національного військового меморіального кладовища.
Перепоховання здійснюється з урахуванням положень Кримінального процесуального кодексу України та на підставі звернення особи, визначеної частиною першою статті 11 Закону України "Про поховання та похоронну справу" (далі - особа, що ініціювала перепоховання).
У разі коли протягом шести місяців з дня встановлення особи (ідентифікації тіла (останків) з числа невпізнаних тіл (останків) загиблих (померлих) осіб, які поховані на Національному військовому меморіальному кладовищі, до державної установи не надійшло звернення щодо перепоховання останків встановленої особи, перепоховання здійснюється уповноваженим представником державної установи на території Національного військового меморіального кладовища.
16. Для здійснення перепоховання останків встановленої загиблої (померлої) особи на іншому кладовищі особа, що ініціювала перепоховання, звертається до державної установи щодо укладення в паперовій чи електронній формі (за технічної можливості) договору про організацію та проведення ексгумації останків встановленої загиблої (померлої) особи (далі - договір про ексгумацію), примірна форма якого затверджується Мінветеранів.
Для укладення договору про ексгумацію особа, що ініціювала перепоховання, подає до державної установи копії:
рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради про надання дозволу на перепоховання останків встановленої загиблої (померлої) особи на іншому кладовищі;
свідоцтва про смерть встановленої загиблої (померлої) особи;
документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (для громадян України), паспортного документа іноземця та/або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус (для іноземців та осіб без громадянства), особи, що ініціювала перепоховання.
17. За результатами розгляду документів, зазначених у пункті 16 цього Порядку, державна установа протягом 10 днів з дати їх надходження приймає рішення про укладення договору про ексгумацію або про відмову в укладенні такого договору, про що повідомляє особі, що ініціювала перепоховання, листом в паперовій чи електронній формі (за технічної можливості).
У разі відмови в укладенні договору про ексгумацію у листі державної установи зазначається обґрунтована підстава відповідно до пункту 18 цього Порядку.
18. Державна установа відмовляє в укладенні договору у разі, коли документи, зазначені в абзацах третьому - п’ятому пункту 16 цього Порядку, подано не в повному обсязі.
Після усунення причин, що стали підставою для відмови, особа, що ініціювала перепоховання, може повторно звернутися до державної установи щодо укладення договору про ексгумацію.
19. Ексгумація останків встановленої загиблої (померлої) особи здійснюється безоплатно державною установою у строк, визначений в договорі про ексгумацію.
Про ексгумацію останків встановленої загиблої (померлої) особи державною установою робиться запис у книзі реєстрації поховань померлих, форма якої встановлюється Мінінфраструктури.
20. Транспортування останків встановленої загиблої (померлої) особи для перепоховання на іншому кладовищі проводиться за рахунок коштів особи, що ініціювала перепоховання, або інших джерел, не заборонених законодавством.
21. Для здійснення перепоховання останків встановленої загиблої (померлої) особи на Національному військовому меморіальному кладовищі особа, що ініціювала перепоховання, звертається до державної установи із заявою в паперовій чи електронній формі (за технічної можливості) щодо укладення в паперовій чи електронній формі (за технічної можливості) договору про організацію та проведення перепоховання на Національному військовому меморіальному кладовищі останків встановленої загиблої (померлої) особи, примірна форма якого затверджується Мінветеранів (далі - договір про перепоховання).
Для укладення договору про перепоховання (крім випадків, передбачених абзацом сьомим цього пункту), особа, що ініціювала перепоховання, подає до державної установи копії таких документів:
документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (для громадян України), паспортного документа іноземця та/або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус (для іноземців та осіб без громадянства), особи, що ініціювала перепоховання;
свідоцтва про смерть встановленої загиблої (померлої) особи;
документів про те, що загибла (померла) особа брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення (витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документів про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інших офіційних документів, виданих державними органами, що містять достатні докази того, що загибла (померла) особа брала безпосередню участь у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення), у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (витягів з наказу Генерального штабу Збройних Сил про залучення до здійснення таких заходів, витягів з наказу Командувача об’єднаних сил або командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення цих заходів, документів про направлення у відрядження до районів здійснення таких заходів), у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України ( довідки за формою згідно з додатком 1 до Порядку надання статусу члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 78, ст. 2605; 2023 р., № 67, ст. 3821; 2024 р., № 37, ст. 2305) або інших офіційних документів, виданих державними органами, що містять достатні докази того, що загибла (померла) особа брала безпосередню участь у зазначених заходах).
До заяви, поданої в електронній формі, додаються електронні копії оригіналів документів, зазначених в абзацах третьому - п’ятому цього пункту, шляхом завантаження особою, що ініціювала перепоховання.
Особа, що ініціювала перепоховання, може не подавати до державної установи копії документів, зазначених в абзацах третьому - п’ятому цього пункту, якщо державна установа має технічну можливість отримати їх шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади відповідно до вимог законодавства.
22. Державна установа не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати звернення особи, що ініціювала перепоховання, звертається з використанням системи електронного документообігу до МВС для отримання інформації про наявність у встановленої загиблої (померлої) особи на день смерті непогашеної і не знятої в установленому законом порядку судимості за вчинення умисного злочину.
23. За результатами розгляду документів, зазначених у пункті 21 цього Порядку, та інформації, наданої МВС відповідно до пункту 22 цього Порядку, державна установа протягом 10 робочих днів з дати надходження відповіді від МВС приймає рішення про укладення договору про перепоховання або про відмову в укладенні такого договору, про що повідомляє особі, яка ініціювала перепоховання, листом в паперовій чи електронній формі (за технічної можливості). У разі відмови в укладенні договору про перепоховання у листі зазначається обґрунтована підстава відповідно до пункту 24 цього Порядку.
24. Державна установа відмовляє в укладенні договору про перепоховання у разі, коли:
встановлена загибла (померла) особа не належить до осіб, визначених частиною першою статті 15-1 Закону України "Про поховання та похоронну справу";
встановлена загибла (померла) особа на день смерті мала непогашену і не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення умисного злочину;
документи, зазначені в абзацах третьому - п’ятому пункту 21 цього Порядку, подано не в повному обсязі, крім випадків, передбачених абзацом сьомим пункту 21 цього Порядку.
Після усунення причин, що стали підставою для відмови, особа, що ініціювала перепоховання, може повторно звернутися до державної установи щодо укладення договору про перепоховання.
25. Перепоховання останків встановленої загиблої (померлої) особи здійснюється державною установою на підставі оформленого в установленому порядку договору про перепоховання у визначений у ньому строк.
26. Особі, що ініціювала перепоховання, згідно з договором про перепоховання безоплатно надаються:
1) такі предмети ритуальної належності:
портрет загиблої (померлої) особи;
Державний Прапор України;
труна;
тимчасове дерев’яне облицювання могили;
дерев’яний надгробний хрест;
табличка на дерев’яний надгробний хрест;
намогильна споруда;
2) такі ритуальні послуги:
доставка предметів ритуальної належності на території Національного військового меморіального кладовища (завантаження на складі, перевезення, вивантаження на місці та перенесення до місця розташування останків або урни з прахом загиблої (померлої) особи);
ексгумація останків встановленої загиблої (померлої) особи;
перевезення труни з останками встановленої загиблої (померлої) особи територією Національного військового меморіального кладовища (один катафалк);
перенесення труни з останками встановленої загиблої (померлої) особи територією Національного військового меморіального кладовища;
організація перепоховання і проведення поховального ритуалу на Національному військовому меморіальному кладовищі;
виділення місця на Національному військовому меморіальному кладовищі для перепоховання останків встановленої загиблої (померлої) особи відповідно до затвердженої проектної документації;
копання могили (викопування ручним чи механізованим способом, опускання труни з останками встановленої загиблої (померлої) особи у могилу, закопування, формування намогильного насипу, прибирання прилеглої території після перепоховання);
установлення тимчасового дерев’яного облицювання могили та дерев’яного надгробного хреста на могилі встановленої загиблої (померлої) особи;
виготовлення написів на табличці для дерев’яного надгробного хреста;
спорудження намогильної споруди.
27. Спорудження намогильної споруди здійснюється відповідно до зразків та описів намогильних споруд та меморіальних табличок, що встановлюються на території Національного військового меморіального кладовища, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2022 р. № 935 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 69, ст. 4175; 2024 р., № 67, ст. 4038).
28. Заходи, пов’язані з похованням (перепохованням у випадку встановлення особи) невпізнаних тіл (останків) загиблих (померлих) осіб на Національному військовому меморіальному кладовищі, відповідно до цього Порядку здійснюються державною установою в межах і за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік.
29. У разі здійснення перепоховання встановленої загиблої (померлої) особи на Національному військовому меморіальному кладовищі компенсація матеріальних витрат, передбачена статтею 15 Закону України "Про поховання та похоронну справу" та пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 р. № 829 "Про грошове забезпечення військовослужбовців" (Офіційний вісник України, 2000 р., № 21, ст. 863), не проводиться.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 грудня 2024 р. № 1466
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для створення та функціонування Національного військового меморіального кладовища
( Див. текст )
1. Пункт 2 після слова і цифр "статті 15-1" доповнити словами і цифрами "та статті 15-2".
2. Підпункт 4 пункту 4 після абзацу п’ятого доповнити новим абзацом такого змісту:
"поховання (перепоховання у випадку встановлення особи) невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України, згідно з Порядком організації здійснення поховань (перепоховань у випадку встановлення особи) на Національному військовому меморіальному кладовищі невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2024 р. № 1466 "Деякі питання організації здійснення поховань (перепоховань у випадку встановлення особи) на Національному військовому меморіальному кладовищі невпізнаних тіл (останків) військовослужбовців, поліцейських, які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України";".
У зв’язку з цим абзаци шостий - восьмий вважати відповідно абзацами сьомим - дев’ятим.