КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 5 грудня 2024 р. № 1437
Київ
Про внесення змін до Порядку протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до Порядку протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 518 "Деякі питання протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок" (Офіційний вісник України, 2014 р., № 82, ст. 2330; 2020 р., № 91, ст. 2931; 2021 р., № 46, ст. 2856, № 78, ст. 4911; 2022 р., № 34, ст. 1852; 2023 р., № 22, ст. 1206, № 96, ст. 5718; 2024 р., № 46, ст. 2856), зміни, що додаються.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 5 грудня 2024 р. № 1437
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок
( Див. текст )
1. Абзац другий пункту 1 після слів "(далі - вітчизняне протезно-ортопедичне підприємство)" доповнити словами ", фахівці якого пройшли навчання протезуванню відповідними виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та/або спеціальними виробами для занять спортом, що підтверджується сертифікатом, виданим виробником таких виробів".
2. Пункт 2 після абзацу четвертого доповнити новим абзацом такого змісту:
"4) представник - законний представник учасника бойових дій або інша особа, уповноважена учасником бойових дій на вчинення від його імені юридичних дій відповідно до цього Порядку.".
У зв’язку з цим абзац п’ятий вважати абзацом шостим.
3. У пункті 3:
1) в абзаці першому слова "два рази" замінити словами "чотири рази";
2) абзац восьмий викласти в такій редакції:
"У разі перевищення зазначеної вартості може проводитися доплата різниці за власні кошти учасника бойових дій або його представника, за рахунок місцевого бюджету чи інших не заборонених законодавством джерел, зокрема благодійної або гуманітарної допомоги, шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень бюджетних установ, відкритий Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - Фонд) у Казначействі за відповідним кодом класифікації доходів бюджету, з перерахуванням на спеціальний реєстраційний рахунок, відкритий Фонду в Казначействі, для подальшого перерахування коштів закордонному надавачеві спеціалізованої допомоги та/або вітчизняному протезно-ортопедичному підприємству або шляхом безпосереднього перерахування відповідних коштів вітчизняному протезно-ортопедичному підприємству.";
3) перше речення абзацу десятого після слів "та/або спеціальним виробом для занять спортом" доповнити словами "(факт відмови фіксується уповноваженою особою територіального відділення Фонду у централізованому банку даних з проблем інвалідності та особовій справі учасника бойових дій)".
4. Доповнити Порядок пунктом 3-1 такого змісту:
"3-1. У разі забезпечення виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, відповідно до цього Порядку без попереднього проведення первинного протезування, учасник бойових дій має право на дострокову заміну виробу підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, через три роки, за умови неможливості використання такого виробу протягом встановленого строку експлуатації, що підтверджується висновком протезиста вітчизняного протезно-ортопедичного підприємства, до якого звернувся учасник бойових дій для такої заміни.
Виріб підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, яким учасника бойових дій було забезпечено відповідно до цього Порядку без попереднього проведення первинного протезування та який було достроково замінено відповідно до абзацу першого цього пункту, повертається до Фонду та передається визначеним МОЗ закладам охорони здоров’я, які надають реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах, з метою ознайомлення пацієнтів з функціональними характеристиками такого виробу.
Якщо учасник бойових дій продовжує проходження військової або іншої служби або заново приймається на військову або іншу службу, продовжує бути або стає членом добровольчого формування територіальних громад, що підтверджується копіями військового квитка, контракту добровольця територіальної оборони або іншого документа, що підтверджує факт проходження військової або іншої служби, членство у добровольчому формуванні територіальних громад, грошова допомога для протезування та/або ортезування кінцівки виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, надається раз на три роки.".
5. Пункт 4 викласти в такій редакції:
"4. Можливість протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом підтверджується висновком про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою згідно з додатком до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 31, ст. 1146; 2024 р., № 7, ст. 321).
За наявності в учасника бойових дій документів, що підтверджують потребу в забезпеченні протезно-ортопедичними виробами, які видано лікарсько-консультативною комісією або військово-лікарською комісією до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2024 р. № 1437 "Про внесення змін до Порядку протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок", забезпечення виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом здійснюється без оформлення висновку, зазначеного в абзаці першому цього пункту.
Право учасника бойових дій звернутися із заявою про забезпечення виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальним виробом для занять спортом настає через 12 місяців після проведення первинного протезування з урахуванням положень абзацу п’ятого пункту 8 цього Порядку.
Учасник бойових дій має право подати заяву про забезпечення виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальним виробом для занять спортом без попереднього проведення первинного протезування:
у разі ампутації верхньої кінцівки на рівні плечового суглоба, на рівні середньої та верхньої третини плеча та у разі ампутації нижньої кінцівки на рівні тазостегнового суглоба, на рівні середньої та верхньої третини стегна, а також у разі ампутації двох нижніх кінцівок;
в інших випадках, за умови готовності учасника бойових дій до протезування виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальним виробом для занять спортом.
Факт готовності учасника бойових дій до протезування виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальним виробом для занять спортом без попереднього проведення первинного протезування підтверджується записом мультидисциплінарної реабілітаційної команди про необхідність забезпечення учасника бойових дій саме виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальним виробом для занять спортом (із зазначенням коду згідно з ДСТУ EN ISO 9999:2021 (EN ISO 9999:2016, IDT; ISO 9999:2016, IDT) допоміжного засобу реабілітації та найменування виробу (засобів реабілітації - клас, підклас, вид, підвид) у висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою згідно з додатком до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321.".
6. Пункт 8 викласти в такій редакції:
"8. Учасник бойових дій, безоплатно забезпечений протезно-ортопедичним виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальним виробом для занять спортом за рахунок коштів місцевого бюджету, інших надходжень, зокрема благодійної або гуманітарної допомоги, має право на отримання послуг із заміни приймальної гільзи (куксоприймача) та проведення післягарантійного ремонту протезно-ортопедичного виробу підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціального виробу для занять спортом протягом строку їх експлуатації відповідно до цього Порядку в разі подання ним оригіналів чи копій документів на зазначений виріб.
Якщо учасника бойових дій забезпечено протезно-ортопедичним виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальним виробом для занять спортом на умовах, визначених абзацом першим цього пункту, йому не видається виріб аналогічної функціональності за рахунок коштів державного бюджету, про що його письмово інформує територіальне відділення Фонду за зареєстрованим або задекларованим місцем проживання (перебування). При цьому учасник бойових дій вважається забезпеченим відповідним виробом на строк його експлуатації, який визначається згідно з документами, поданими учасником бойових дій, а за їх відсутності - відповідно до інформації, оприлюдненої виробником на його офіційному веб-сайті, чи за строками експлуатації аналогічних виробів, що встановлюються в Україні на момент визначення такого строку.
Дата забезпечення учасника бойових дій відповідним виробом визначається згідно з документами, поданими ним до територіального відділення Фонду за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (перебування), а за відсутності таких документів - за інформацією учасника бойових дій. Інформація про дату забезпечення відповідним виробом вноситься до особової справи учасника бойових дій у централізованому банку даних з проблем інвалідності.
Для внесення інформації про виріб підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальний виріб для занять спортом, отриманий за рахунок коштів місцевого бюджету, інших надходжень, зокрема благодійної або гуманітарної допомоги, до особової справи учасника бойових дій в централізованому банку даних з проблем інвалідності та подальшого проведення його ремонту учасник бойових дій або його представник звертаються з документами про отримання виробу підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціального виробу для занять спортом до вітчизняного протезно-ортопедичного підприємства, яке здійснюватиме заміну приймальної гільзи (куксоприймача) та/або післягарантійний ремонт виробу підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціального виробу для занять спортом, для його ідентифікації (підклас, вид виробу). Вітчизняне протезно-ортопедичне підприємство подає інформацію про такий виріб підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальний виріб для занять спортом до територіального відділення Фонду для внесення інформації про такий виріб до особової справи учасника бойових дій централізованого банку даних з проблем інвалідності.
У разі забезпечення протезом верхньої кінцівки із зовнішнім джерелом енергії, зокрема підвищеної функціональності, або протезом нижньої кінцівки підвищеної функціональності відповідно до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321, учасник бойових дій має право на забезпечення відповідно до цього Порядку виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, лише за умови, що такий виріб має інші функціональні характеристики.
У разі забезпечення відповідно до цього Порядку виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, учасник бойових дій на строк експлуатації такого виробу втрачає можливість отримати протез верхньої кінцівки із зовнішнім джерелом енергії, зокрема підвищеної функціональності, або протез нижньої кінцівки підвищеної функціональності відповідно до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321.".
7. У пунктах 10 і 13 слово "законний" в усіх відмінках виключити.
8. У пункті 16:
1) доповнити пункт після абзацу першого новими абзацами такого змісту:
"У разі перевищення зазначеної вартості може проводитися доплата різниці за власні кошти учасника бойових дій або його представника за рахунок місцевого бюджету чи інших не заборонених законодавством джерел, зокрема благодійної або гуманітарної допомоги, шляхом:
перерахування відповідних коштів на рахунок для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень бюджетних установ, відкритий Фонду в Казначействі за відповідним кодом класифікації доходів бюджету, з перерахуванням на спеціальний реєстраційний рахунок, відкритий Фонду в Казначействі, для подальшого перерахування коштів вітчизняному протезно-ортопедичному підприємству;
безпосереднього перерахування відповідних коштів вітчизняному протезно-ортопедичному підприємству, яке зобов’язане повідомити про це Фонду під час подання документів, передбачених пунктом 17 цього Порядку.".
У зв’язку з цим абзаци другий і третій вважати відповідно абзацами п’ятим і шостим;
2) в абзаці шостому слово "законний" виключити.
9. У пункті 17:
1) абзац п’ятий викласти в такій редакції:
"4) копії (з пред’явленням оригіналу) висновку про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) за формою згідно з додатком до Порядку забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321, з урахуванням положень абзацу другого пункту 4 цього Порядку;";
2) абзац шостий і восьмий виключити;
3) абзац дев’ятий викласти в такій редакції:
"лист Міноборони, МВС, Мінветеранів, Мінмолодьспорту про підтвердження участі учасника бойових дій у заходах відповідних центральних органів виконавчої влади, внесених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України на відповідний рік, отриманий учасником бойових дій за результатами звернення до Міноборони, МВС, Мінветеранів, Мінмолодьспорту відповідно до Закону України "Про звернення громадян", або затверджені в установленому порядку копії протоколів спортивних заходів та/або спортивних змагань спортивних федерацій з видів спорту, визнаних в Україні, чи їх місцевих осередків, благодійних та громадських організацій, структурних підрозділів з питань фізичної культури і спорту обласної, районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (в разі її утворення) ради, внесених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України на відповідний рік, календарних планів фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань областей, районів, міст, селищ та сіл, якими підтверджується заняття відповідним видом (відповідними видами) спорту учасника бойових дій та необхідність забезпечення його спеціальним виробом для занять спортом;";
4) в абзаці десятому слова "витяг з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідку" замінити словами "копію витягу з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або копію довідки";
5) абзац одинадцятий виключити;
6) абзац дванадцятий викласти в такій редакції:
"9) копії сертифікатів про навчання фахівців, які забезпечують протезування та/або ортезування відповідними виробами за новітніми технологіями та/або спеціальними виробами для занять спортом, видані виробником відповідного виробу підвищеної функціональності за новітніми технологіями та/або спеціального виробу для занять спортом;";
7) в абзаці тринадцятому слова "і необхідності" замінити словами "та/або необхідності";
8) доповнити пункт після абзацу чотирнадцятого новим абзацом такого змісту:
"12) інформацію щодо проведення доплати вартості виробу підвищеної функціональності за новітніми технологіями та/або спеціального виробу для занять спортом за рахунок власних коштів учасника бойових дій або його представника, за рахунок місцевого бюджету чи інших не заборонених законодавством джерел, зокрема благодійної або гуманітарної допомоги (у разі безпосереднього перерахування відповідних коштів вітчизняному протезно-ортопедичному підприємству).".
У зв’язку з цим абзаци п’ятнадцятий - вісімнадцятий вважати відповідно абзацами шістнадцятим - дев’ятнадцятим;
9) абзаци шістнадцятий - дев’ятнадцятий замінити абзацами такого змісту:
"Через електронний кабінет особи з інвалідністю та Єдиний державний вебпортал електронних послуг (у разі технічної можливості) заява учасника бойових дій подається вітчизняному протезно-ортопедичному підприємству з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису учасника бойових дій або його представника.
За наявності електронної інформаційної взаємодії органу соціального захисту населення з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями, у володінні яких перебуває інформація, необхідна для надання послуги, така інформація учасником бойових дій або його представником, або підприємством не подається.
Якщо передбачені цим пунктом документи наявні в особовій справі учасника бойових дій, вони не подаються до Фонду.
Фонд або його територіальне відділення протягом п’яти робочих днів з дати отримання (надходження поштою) документів та матеріалів опрацьовує їх.
Якщо Фонд або його територіальне відділення отримали не в повному обсязі визначені цим пунктом документи та матеріали, необхідні для розгляду питання щодо протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та/або спеціальними виробами для занять спортом, Фонд або його територіальне відділення протягом трьох робочих днів з дати отримання таких документів та матеріалів повідомляє вітчизняному протезно-ортопедичному підприємству про необхідність подання відсутніх документів та матеріалів.
Датою отримання (надходження поштою) документів та матеріалів вважається дата подання всіх необхідних документів та матеріалів.
Забезпечення протезування та/або ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та/або спеціальними виробами для занять спортом учасника бойових дій проводиться згідно з договором, укладеним Фондом з вітчизняним протезно-ортопедичним підприємством та учасником бойових дій або його представником відповідно до пункту 18 цього Порядку.".
10. У пункті 18:
1) слово "законним" виключити;
2) доповнити пункт абзацами такого змісту:
"Для остаточного розрахунку вартості протезно-ортопедичного виробу підвищеної функціональності за новітніми технологіями та/або спеціального виробу для занять спортом або післягарантійного ремонту вітчизняне протезно-ортопедичне підприємство подає до Фонду:
фактичну калькуляцію вартості протезно-ортопедичного виробу підвищеної функціональності за новітніми технологіями та/або спеціального виробу для занять спортом або післягарантійного ремонту протезно-ортопедичного виробу підвищеної функціональності за новітніми технологіями та/або спеціального виробу для занять спортом із деталізацією всіх витрат та із зазначенням серійних номерів комплектувальних виробів;
акт приймання-передачі робіт (надання послуг);
розрахунковий (платіжний) документ, що підтверджує придбання комплектувальних виробів для конкретного учасника бойових дій, у якому зазначено їх вартість, назву, модель, серійний номер.".
11. Абзац перший пункту 19 після слів "виконання таких робіт та" доповнити словами "калькуляцію їх вартості, а також".
12. Абзац перший пункту 21 викласти в такій редакції:
"21. Головним розпорядником коштів, передбачених у державному бюджеті за бюджетною програмою "Соціальний захист осіб з інвалідністю" (далі - бюджетні кошти), є Мінсоцполітики, розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми - Фонд.".
13. Абзац перший пункту 24 викласти в такій редакції:
"24. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття і закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства, а також операції, пов’язані із використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.".
14. Додаток до Порядку виключити.