КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 грудня 2022 р. № 1410
Київ
Про внесення змін до Правил відтворення лісів
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до Правил відтворення лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2007 р. № 303 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 16, ст. 589; 2013 р., № 82, ст. 3041), зміни, що додаються.
2. Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів у тримісячний строк затвердити перелік інвазійних видів дерев із значною здатністю до неконтрольованого поширення, заборонених до використання у процесі відтворення лісів.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 75 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 грудня 2022 р. № 1410
ЗМІНИ,
що вносяться до Правил відтворення лісів
( Див. текст )
1. Пункт 1 доповнити абзацом такого змісту:
"Ці Правила є обов’язковими для виконання власниками лісів чи постійними лісокористувачами, а також орендарями та користувачами земельних ділянок, на яких розташовано полезахисні лісові смуги.".
2. Доповнити Правила пунктом 1-1 такого змісту:
"1-1. У цих Правилах терміни вживаються у такому значенні:
лісокультурна площа - ділянка землі, призначена для створення лісових культур;
лісонасіннєве районування - розподіл території країни чи її регіону на відносно однорідні частини за природними чинниками з метою використання насіння певного еколого-географічного походження для закладення лісових насаджень;
лісокультурне районування - розподіл території країни чи її регіону на частини виходячи із сукупності однорідних кліматичних і ґрунтових умов, за якими визначаються типи створюваних лісових культур.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Лісовому кодексі України, Законах України "Про насіння і садивний матеріал", "Про охорону земель" та інших нормативно-правових актах, прийнятих відповідно до них.".
3. Пункт 2 викласти в такій редакції:
"2. Відтворення лісів здійснюється власниками лісів чи постійними лісокористувачами на лісових ділянках шляхом відновлення лісових ділянок, що були вкриті лісовою рослинністю, а на землях, що раніше не були зайняті лісом та є придатні для створення лісових насаджень, - шляхом лісорозведення, а також орендарями та користувачами земельних ділянок, на яких розташовано полезахисні лісові смуги.
Лісорозведення проводиться шляхом створення лісових культур або сприяння природному поновленню на придатних для створення лісів землях, не вкритих лісовою рослинністю.
Відтворення лісів здійснюється з урахуванням:
екологічних умов провадження планованої діяльності, встановлених висновком з оцінки впливу на довкілля;
додаткових заходів із запобігання, зменшення (пом’якшення), усунення, обмеження впливу господарської діяльності на довкілля за результатами післяпроектного моніторингу в рамках оцінки впливу на довкілля;
обмежень та вимог, установлених проектами створення, положеннями і проектами організації територій та об’єктів природно-заповідного фонду України;
режиму в межах охоронних зон для збереження біорізноманіття у лісах, а також режиму в межах охоронних зон для збереження об’єктів Червоної книги України;
обмежень та вимог, установлених у рамках проведення лісової сертифікації.
Заходи з відтворення лісів не проектуються та не здійснюються у місцях перебування (зростання) об’єктів Червоної книги України у випадку, якщо причиною зміни чисельності таких об’єктів є розорювання, заліснення або інші дії, які передбачають пошкодження ґрунтового покриву.".
4. Пункт 5 викласти в такій редакції:
"5. Обсяги робіт щодо відновлення лісів і лісорозведення, створення захисних насаджень лінійного типу визначаються на підставі матеріалів лісовпорядкування або спеціального обстеження, що проводиться власником лісів чи постійним лісокористувачем, а також орендарем та користувачем земельних ділянок, на яких розташовано полезахисні лісові смуги, з урахуванням необхідності збереження природних екосистем.
Відновлення лісів та лісорозведення здійснюються у спосіб, що забезпечує створення стійких до кліматичних змін лісів з високими захисними властивостями, здатними до запобігання виникненню явищ водної та вітрової ерозії, з урахуванням недопущення інвазійних видів дерев у природні екосистеми.
Заборонено здійснювати відтворення лісів інвазійними видами дерев, які включені до переліку інвазійних видів дерев із значною здатністю до неконтрольованого поширення, затвердженого Міндовкілля.".
5. Пункт 8 після слів "лісорослинних умов" доповнити словами ", природно-кліматичних умов з дотриманням вимог лісокультурного (лісонасіннєвого) районування".
6. Пункт 9 після слова "Проектування" доповнити словом "лісокультурних".
7. Пункт 12 викласти в такій редакції:
"12. Відтворення лісів забезпечується природним способом (природне поновлення), штучним способом (створення лісових культур методом садіння садивного матеріалу, висівання насіння або поєднання методів садіння та висівання) і комбінованим способом (природне поновлення та створення лісових культур).
Вибір способу відтворення лісів здійснюється з урахуванням лісорослинних умов та особливостей відповідної лісокультурної площі власником лісів або постійним лісокористувачем.".
8. Пункти 15-17 викласти в такій редакції:
"15. Площі ділянок із задовільним попереднім поновленням після рубки за результатами технічного приймання зараховуються до загальної площі відтворення лісів.
16. Площі ділянок із задовільним подальшим насіннєвим та порослевим поновленням зараховуються до загальної площі відтворення лісів під час технічного приймання та інвентаризації лісокультурних об’єктів.
17. На ділянках з недостатньою кількістю або нерівномірним розміщенням природного поновлення господарсько цінних порід лісових дерев і чагарників відповідно до нормативів інвентаризації та атестації лісових культур та природного поновлення, визначених Міндовкілля, проводиться додаткове часткове висівання насіння і садіння садивного матеріалу головних та супутніх деревних порід.".
9. Пункт 19 доповнити абзацами такого змісту:
"висівання насіння під наметом деревостану;
залишення насінників на суцільних зрубах.".
10. У першому реченні абзацу першого пункту 22 слова "очищені від деревини і порубкових залишків та" виключити.
11. Пункт 23 викласти в такій редакції:
"23. На кожну ділянку після обстеження власниками лісів та постійними лісокористувачами складається проект створення лісових культур або проект природного поновлення, який затверджується власником лісів, постійним лісокористувачем (його філією, представництвом, відділенням чи іншим відокремленим підрозділом).
Форма і зміст проекту створення лісових культур та проекту природного поновлення визначаються Міндовкілля.
Орган виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, відповідний територіальний орган Держлісагентства розглядає затверджені проекти лісових культур, лісових плантацій та природного поновлення, за результатами розгляду погоджує зведену відомість проектів лісових культур, лісових плантацій та зведену відомість проектів природного поновлення і протягом 10 робочих днів після погодження забезпечує оприлюднення на офіційному веб-сайті зведених відомостей щодо зазначених проектів.".
12. Пункт 29 після слів "шкідників і хвороб" доповнити словами ", пошкодження дикими та домашніми тваринами".
13. Пункти 32 і 33 викласти в такій редакції:
"32. Для відтворення лісів використовується:
садивний матеріал, вирощений з відкритою кореневою системою;
садивний матеріал, вирощений із закритою кореневою системою;
садивний матеріал, вирощений з вегетативних частин рослин або шляхом природного поновлення;
насіння деревних порід та чагарників, яке призначене для створення лісових культур і відповідає вимогам, установленим законодавством у сфері лісового насінництва та розсадництва.
Насіння деревних порід та чагарників (шишки, супліддя, плоди) заготовляється на об’єктах постійної лісонасіннєвої бази та у високопродуктивних насадженнях відповідно до лісонасіннєвого (лісокультурного) районування.
33. Лісове насіння і садивний матеріал повинні відповідати державним стандартам ГОСТ 3317-90 "Сеянцы деревьев и кустарников. Технические условия", ДСТУ 2980:1995 "Культури лісові. Терміни та визначення", ДСТУ 5036:2008 "Насіння дерев та кущів. Методи відбирання проб, визначання чистоти, маси 1000 насінин та вологості", ДСТУ 7127:2009 "Насіння дерев та кущів. Методи фітопатологічної та ентомологічної експертизи", ДСТУ 8558:2015 "Насіння дерев і кущів. Методи визначання посівних якостей (схожості, життєздатності, доброякісності), ДСТУ 9053:2020 "Насіння дерев і кущів. Посівні якості. Технічні умови". Використання лісового насіння та садивного матеріалу деревних і чагарникових порід повинно відповідати вимогам лісонасіннєвого (лісокультурного) районування.".
14. Пункт 40 викласти в такій редакції:
"40. Лісорозведення здійснюється на:
земельних ділянках, що підлягають консервації і визначені частиною першою статті 51 Закону України "Про охорону земель", шляхом залісення;
рекультивованих землях, галявинах і пустирях;
землях сільськогосподарського та іншого призначення, виділених для створення захисних лісових насаджень лінійного типу;
інших землях, придатних для створення лісів.
Лісорозведення може здійснюватися на землях усіх категорій за умови дотримання вимог щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням.
Лісорозведення не здійснюється на степових, лучних ділянках, болотах і біогалявинах.".
15. Пункт 49 викласти в такій редакції:
"49. Технічне приймання робіт з відтворення лісів проводиться у разі створення лісових культур методом садіння у десятиденний строк після їх виконання, а у разі створення лісових культур методом висівання - не пізніше одного місяця.
Якісні та кількісні показники робіт з відтворення лісів установлюються щороку в осінній період під час проведення:
інвентаризації лісових культур і природного поновлення;
атестації лісових культур і природного поновлення.
Якісні та кількісні показники у разі переведення площ лісових культур і природного поновлення у вкриті лісовою рослинністю землі встановлюються під час проведення атестації лісових культур і природного поновлення.".