Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова, Порядок від 04.02.2025 № 140
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 4 лютого 2025 р. № 140
Київ
Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися із пропозицією Міністерства охорони здоров’я та Міністерства у справах ветеранів стосовно реалізації в 2025 році експериментального проекту щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - експериментальний проект), у межах бюджетних асигнувань на відповідний період, передбачених за бюджетною програмою 1501120 "Заходи з підтримки та допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та членам родин загиблих".
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, що додається.
3. Установити, що учасниками експериментального проекту є заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності та фізичні особи - підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, уклали з Національною службою здоров’я договір про медичне обслуговування щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - договір), і мають укладений договір із Національною службою здоров’я про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій за пакетом медичних послуг "Первинна медична допомога".
4. Національній службі здоров’я забезпечити:
1) протягом п’яти робочих днів з дня набрання чинності цією постановою - розроблення та подання Міністерству охорони здоров’я та Міністерству у справах ветеранів на погодження примірних форм договору, заяви особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, для отримання медичної послуги щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також специфікації та умов закупівлі медичної послуги щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, як невід’ємної частини договору;
2) протягом трьох робочих днів з дня погодження Міністерством охорони здоров’я та Міністерством у справах ветеранів документів, зазначених у підпункті 1 пункту 4 цієї постанови, - розміщення на своєму офіційному веб-сайті оголошення, в якому зазначаються специфікація та умови закупівлі медичної послуги щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, строк і спосіб подання закладами охорони здоров’я пропозицій про участь в експериментальному проекті, строк їх розгляду, вимоги до інформації, що зазначається в заяві учасника експериментального проекту про укладення договору;
3) укладення договорів із учасниками експериментального проекту на підставі примірної форми договору;
4) оприлюднення щомісяця інформації про реалізацію експериментального проекту і його учасників на своєму офіційному веб-сайті;
5) подання щомісяця до 15 числа наступного місяця Міністерству у справах ветеранів, Міністерству фінансів і Міністерству охорони здоров’я звіту про укладені договори, інформації про фактичну оплату та обсяг наданих розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
5. Міністерству охорони здоров’я та Міністерству у справах ветеранів протягом трьох робочих днів з дня надходження від Національної служби здоров’я примірних форм договору, заяви особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, для отримання медичної послуги щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також специфікації та умов закупівлі медичної послуги щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, як невід’ємної частини договору - забезпечити погодження відповідних документів.
6. Міністерству у справах ветеранів не пізніше ніж через два місяці з дня завершення експериментального проекту подати Кабінетові Міністрів України звіт про результати його реалізації та пропозиції щодо внесення змін до законодавчих актів за результатами реалізації експериментального проекту.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 лютого 2025 р. № 140
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - експериментальний проект).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", інших нормативно-правових актах з питань організації та надання медичних послуг.
3. Метою реалізації експериментального проекту є визначення обсягу та порядку надання розширених послуг з первинної медичної допомоги (далі - послуги) ветеранам війни, що зазначені в пункті 9 цього Порядку, із урахуванням їх специфічних потреб, а також оцінка надання послуг за показниками якості, доступності та ефективності.
Експериментальний проект реалізується для забезпечення поступового охоплення ветеранів війни, що зазначені в пункті 9 цього Порядку (далі - ветерани війни), послугами в межах бюджетних асигнувань, встановлених на бюджетний рік.
4. Координатором реалізації експериментального проекту є Мінветеранів.
5. Уповноваженими органами з реалізації експериментального проекту є Мінветеранів, МОЗ і НСЗУ.
6. Учасниками експериментального проекту є заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності та фізичні особи - підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та уклали із НСЗУ договір про медичне обслуговування щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - договір), і мають укладений із НСЗУ договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій за пакетом медичних послуг "Первинна медична допомога".
7. Джерелами фінансування експериментального проекту є кошти державного бюджету.
8. Учасниками експериментального проекту під час його реалізації здійснюється надання послуг ветеранам війни за рахунок коштів державного бюджету на підставі договорів, крім послуг, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів інших програм державного бюджету та місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Для всіх учасників експериментального проекту, які уклали договір, є обов’язковою реєстрація в електронній системі охорони здоров’я та внесення медичних записів до електронної системи охорони здоров’я відповідно до Порядку функціонування електронної системи охорони здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 411 "Деякі питання електронної системи охорони здоров’я" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 46, ст. 1604).
Учасники експериментального проекту забезпечують внесення даних до електронної системи охорони здоров’я про ветеранів війни без зазначення їх пільгової категорії.
НСЗУ укладає договори строком до 1 грудня 2025 р. із учасниками експериментального проекту із використанням інформаційної системи НСЗУ.
Оплата послуг для учасників експериментального проекту здійснюється на підставі звітів про надані послуги за договором, що внесені учасниками експериментального проекту до електронної системи охорони здоров’я (далі - звіти учасників експериментального проекту).
9. Послуги надаються безоплатно:
учасникам бойових дій, що зазначені в пунктах 19-25 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
особам з інвалідністю внаслідок війни, що зазначені в пунктах 11-16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
10. Для отримання послуг ветерани війни безпосередньо або через законного представника звертаються до учасника експериментального проекту із заявою, примірна форма якої затверджується НСЗУ за погодженням із МОЗ і Мінветеранів, і пред’являють оригінали таких документів:
1) паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу;
2) облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для осіб, які відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відповідну відмітку в паспорті);
3) для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 9 цього Порядку, - посвідчення учасника бойових дій;
4) для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 9 цього Порядку, - посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
11. Оплата послуг за договором здійснюється на рахунки учасників експериментального проекту, відкриті в установах банків або органах Казначейства, на підставі звітів учасників експериментального проекту. Порядок і строки подання звітів учасників експериментального проекту, інформація, що включається до них, визначаються договором.
Оплата послуг здійснюється виключно тому учаснику експериментального проекту, якому подано декларацію про вибір лікаря, що надає первинну медичну допомогу, і яким була надана відповідна послуга ветерану війни.
Учасники експериментального проекту вносять дані про надану послугу до електронної системи охорони здоров’я в порядку, визначеному законодавством.
12. Тариф на послуги встановлюється як річна капітаційна ставка в розмірі 647,58 гривні на одного ветерана війни.
Фактична вартість послуг на місяць, що надаються за кожним договором, розраховується як добуток 1/12 річної капітаційної ставки та кількості ветеранів війни, які отримали медичну допомогу відповідно до підтверджених даних електронної системи охорони здоров’я протягом звітного місяця. Розрахункове значення фактичної вартості послуг заокруглюється до двох знаків після коми.
Факт надання послуг учасником експериментального проекту протягом одного місяця підтверджується шляхом внесення даних до електронної системи охорони здоров’я, що містять:
відмітку про відвідування пацієнтом лікаря або надання послуг відповідно до індивідуального плану спостереження;
медичний запис із зазначенням діагнозу, обстеження або процедур, що були проведені пацієнту;
інші записи, що відповідають обсягу послуг, визначених пунктом 14 цього Порядку.
Запланована вартість послуг розраховується як добуток 1/12 річної капітаційної ставки, запланованої кількості ветеранів війни, яким учасник експериментального проекту готовий надати протягом одного місяця послуги, і кількості місяців строку дії договору учасника експериментального проекту.
Запланована кількість ветеранів війни, яким учасник експериментального проекту готовий надати протягом одного місяця послуги, становить 100 осіб.
У разі подання пацієнтом декларації про вибір лікаря, що надає первинну медичну допомогу, іншому лікарю, що надає первинну медичну допомогу, протягом звітного періоду оплата послуг здійснюється на підставі даних про подану декларацію про вибір лікаря, що надає первинну медичну допомогу, станом на дату надання послуги. У разі відсутності у пацієнтів активної декларації про вибір лікаря, що надає первинну медичну допомогу, або її анулювання протягом звітного періоду такі пацієнти не беруться до уваги під час розрахунку фактичної вартості наданих послуг. НСЗУ оплачує послуги тому учаснику експериментального проекту, який останнім надав послугу пацієнту протягом звітного періоду.
НСЗУ щомісяця подає звіти Мінветеранів, МОЗ і Мінфіну про кількість ветеранів війни, які отримали послуги, відповідно до звітів учасників експериментального проекту. Звіти подаються протягом 15 календарних днів після закінчення звітного періоду і містять інформацію про:
загальну кількість наданих послуг у співвідношенні із обсягом послуг, визначеним пунктом 14 цього Порядку;
кількість ветеранів війни, які отримали послуги протягом звітного періоду;
обсяг використаних бюджетних коштів відповідно до договорів, укладених між НСЗУ та учасниками експериментального проекту.
13. У разі коли загальна орієнтовна ціна за договорами, розрахована на підставі поданих пропозицій, із урахуванням максимального обсягу послуг, визначеного пунктом 14 цього Порядку, перевищує суму бюджетних коштів, передбачених на відповідний бюджетний рік для надання запланованої кількості послуг на кожного учасника експериментального проекту, застосовується коригувальний коефіцієнт, який розраховується як співвідношення суми бюджетних асигнувань до загальної орієнтовної ціни за договорами, розрахованої на підставі поданих пропозицій, із урахуванням максимальної кількості послуг.
Перевищення вартості послуг за кожним договором не підлягає сплаті НСЗУ.
НСЗУ оплачує надані послуги згідно з тарифом, визначеними пунктом 12 цього Порядку, на підставі звітів учасників експериментального проекту, складених на підставі інформації, яка внесена до інформаційної системи НСЗУ не пізніше десятого робочого дня після закінчення відповідного звітного періоду в порядку, визначеному відповідно до умов договору.
НСЗУ за результатом аналізу інформації в інформаційній системі НСЗУ щодо змін обсягу фактично наданих послуг порівняно із обсягом, передбаченим у договорі, має право ініціювати внесення змін до цього договору та здійснювати коригування запланованої вартості послуг.
14. Обсяг послуг включає:
1) складення індивідуального плану спостереження та супроводу (лікування, обстеження, діагностика, профілактичні огляди) із урахуванням стану здоров’я ветерана війни, наявних хронічних захворювань, історії хвороби та його приналежності до групи ризику;
2) проведення розширеного скринінгу станів, пов’язаних із наслідками бойових дій, зокрема:
посттравматичного стресового розладу (ПТСР);
гіпертонічної хвороби;
хронічного больового синдрому;
3) надання психологічної допомоги, яка включає:
індивідуальну та групову терапію;
сесії когнітивно-поведінкової терапії;
програми управління стресом, тривожністю та депресією;
4) лікування хронічних станів і наслідків бойових травм, зокрема надання консультації фахівців (ортопеда, невролога тощо);
5) участь у виконанні індивідуальних реабілітаційних планів для відновлення після травм і захворювань;
6) участь у лікуванні захворювань і травм опорно-рухової системи, зокрема артриту, артрозу та хвороб суглобів.
Факт надання послуг протягом звітного періоду підтверджується внесенням даних до електронної системи охорони здоров’я про надані послуги, що відповідають обсягу послуг, визначеному цим пунктом, із зазначенням виду послуги, дати її надання та інформації про пацієнта.
Факт надання послуг підтверджується внесенням даних до електронної системи охорони здоров’я із перевіркою актуальності декларації про вибір лікаря, що надає первинну медичну допомогу, станом на дату надання послуги.
15. Мінветеранів у рамках реалізації експериментального проекту:
1) здійснює координацію дій уповноважених органів з реалізації експериментального проекту;
2) запроваджує механізм проведення моніторингу та оцінки результативності експериментального проекту за визначеними показниками;
3) забезпечує контроль за наданням послуг на основі таких показників:
кількісні показники: кількість ветеранів війни, які отримали послуги, і кількість наданих послуг;
якісні показники: рівень задоволеності ветеранів війни наданими послугами (шляхом проведення опитування серед ветеранів війни);
фінансові показники: обґрунтованість та ефективність використання бюджетних коштів;
4) оприлюднює узагальнені результати моніторингу та оцінки результативності експериментального проекту на офіційному веб-сайті Мінветеранів для забезпечення прозорості і підзвітності;
5) розробляє рекомендації для удосконалення експериментального проекту за результатами аналізу даних, отриманих від НСЗУ, і проведених опитувань серед ветеранів війни.
Порядок проведення моніторингу та оцінки результативності експериментального проекту, опитування серед ветеранів війни затверджується наказом Мінветеранів.
16. НСЗУ в рамках реалізації експериментального проекту:
1) укладає договори із учасниками експериментального проекту, що включають чіткі вимоги до обсягу послуг і механізмів їх контролю;
2) укладає договори із учасниками експериментального проекту на підставі примірної форми договору, затвердженої НСЗУ та погодженої із МОЗ і Мінветеранів, відповідно до пункту 8 цього Порядку;
3) здійснює збір та обробку інформації;
4) надає щокварталу Мінветеранів і МОЗ звіти, що містять:
інформацію про кількість ветеранів війни, які отримали послуги;
інформацію про обсяг наданих послуг;
дані щодо використання бюджетних коштів із зазначенням фактичного обсягу витрат;
5) забезпечує перевірку актуальності поданих декларацій про вибір лікаря, що надає первинну медичну допомогу, станом на дату надання послуги;
6) забезпечує на основі даних формування звітів;
7) ініціює зміни до договорів у разі виявлення різниці між обсягом фактично наданих послуг і запланованим обсягом.
17. Моніторинг та оцінка результативності експериментального проекту, проведення опитування серед ветеранів війни проводяться Мінветеранів на основі таких показників:
1) кількісні показники:
загальна кількість ветеранів війни, які скористалися послугами;
кількість наданих послуг із урахуванням обсягу, визначеного пунктом 14 цього Порядку;
2) якісні показники:
рівень задоволеності ветеранів війни, які отримали послуги (за результатами їх опитування);
3) фінансові показники:
обґрунтованість та ефективність використання бюджетних коштів;
співвідношення фактичних витрат і витрат, передбачених для запланованого обсягу послуг.
Результати моніторингу Мінветеранів, зокрема виявлення під час опитування серед ветеранів війни фактів ненадання послуг, є підставою для обов’язкового проведення НСЗУ перерахунку сплачених коштів за надані послуги. Примірна форма договору повинна містити положення про здійснення такого перерахунку.
18. НСЗУ і Мінветеранів забезпечують щокварталу узагальнення результатів експериментального проекту та оприлюднення їх на офіційному веб-сайті Мінветеранів для забезпечення прозорості і доступності інформації.