• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання забезпечення функціонування ефективної системи закупівель лікарських засобів, медичних виробів, допоміжних засобів до них та державної компенсації шкоди

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Заява, Форма типового документа, Порядок від 09.02.2022 № 137
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Заява, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 09.02.2022
  • Номер: 137
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Заява, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 09.02.2022
  • Номер: 137
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 9 лютого 2022 р. № 137
Київ
Деякі питання забезпечення функціонування ефективної системи закупівель лікарських засобів, медичних виробів, допоміжних засобів до них та державної компенсації шкоди
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок здійснення державної компенсації шкоди, пов’язаної з ускладненнями, що виникли після використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що додається.
2. Установити, що:
1) у разі встановлення особі групи інвалідності, пов’язаної із ускладненнями, що виникли після використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, виплата згідно з цією постановою проводиться разово у таких розмірах:
400-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, - для осіб з інвалідністю I групи;
350-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, - для осіб з інвалідністю II групи;
300-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, - для осіб з інвалідністю III групи;
2) у разі смерті особи, що настала внаслідок використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, членам сім’ї, батькам, утриманцям померлого проводиться виплата згідно з цією постановою в 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року;
3) у разі отримання виплати на компенсацію шкоди, пов’язаної з ускладненнями, що виникли внаслідок використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за процедурою Всесвітньої організації охорони здоров’я в рамках глобальної ініціативи "COVAX", виплати державної компенсації, передбачені цією постановою, не здійснюються;
4) надання медичної допомоги особам внаслідок виникнення ускладнень після використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, здійснюється в рамках виконання програми медичних гарантій в межах пакетів медичних послуг, передбачених на відповідний рік, або за рахунок інших не заборонених законодавством джерел.
3. Внести до постанов Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 "Питання медико-соціальної експертизи" (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265; 2021 р., № 35, ст. 2065) та від 17 березня 2011 р. № 298 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я" (Офіційний вісник України, 2011 р., № 22, ст. 917; 2020 р., № 10, ст. 373, № 54, ст. 1657; 2021 р., № 2, ст. 91, № 19, ст. 813, № 68, ст. 4262, № 86, ст. 5481) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2021 р. № 1389, зміни, що додаються.
4. Визнати такими, що втратили чинність, пункт 1 та підпункти 2-5 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2021 р. № 371 "Деякі питання державної компенсації шкоди, пов’язаної з ускладненнями, що можуть виникнути після вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 35, ст. 2065).

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 лютого 2022 р. № 137
ПОРЯДОК
здійснення державної компенсації шкоди, пов’язаної з ускладненнями, що виникли внаслідок використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2
1. Цей Порядок визначає механізм здійснення виплати державної компенсації шкоди, пов’язаної з ускладненнями, що виникли внаслідок використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Дія цього Порядку поширюється виключно на здійснення виплат державної компенсації шкоди у разі встановлення особам інвалідності або смерті осіб, пов’язаної з ускладненнями, що виникли внаслідок використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - виплати), незалежно від часу настання таких подій, лікарських засобів або вакцин для специфічної профілактики або лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які закуповуються за рахунок коштів державного бюджету (далі - лікарські засоби та вакцини), та в разі взяття МОЗ за рішенням Кабінету Міністрів України зобов’язань від імені України, пов’язаних із закупівлею, застосуванням лікарських засобів, вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики або лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, державна реєстрація яких здійснена відповідно до вимог частини шостої статті 9-2 Закону України "Про лікарські засоби".
2. Розслідування та встановлення причинного зв’язку між встановленням особам інвалідності або смертю осіб та застосуванням лікарських засобів та вакцин здійснюється групою оперативного реагування на несприятливі події після імунізації (далі - група оперативного реагування) та оформляється відповідним протоколом розслідування за формою, затвердженою МОЗ.
3. Особами, які мають право на виплату, є:
особи з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок із застосуванням лікарського засобу або вакцини;
члени сім’ї та батьки померлої особи, які визначаються відповідно до Сімейного кодексу України;
утриманці померлої особи - діти, на утримання яких померла особа виплачувала або була зобов’язана виплачувати аліменти, та непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлої особи, але мають на це право відповідно до законодавства.
У разі відсутності документів, що підтверджують належність до складу сім’ї померлої особи або перебування на її утриманні, статус члена сім’ї або факт утримання встановлюється в судовому порядку.
4. Виплати у разі встановлення особі інвалідності призначаються і виплачуються МОЗ.
Виплата у разі смерті особи призначається і виплачується МОЗ разово, в рівних частинах особам, які мають право на виплату.
Якщо судом розглядається питання призначення виплати у разі смерті особи, МОЗ призначає таку виплату після набрання судовим рішенням законної сили.
Виплата у разі смерті особи розподіляється пропорційно між усіма особами, які мають право на виплату та звернулися за її отриманням.
Якщо після виплати у разі смерті особи за її отриманням звертаються інші особи, які мають на це право, питання розподілу виплати вирішується ними за домовленістю з особами, які отримали таку виплату, або у судовому порядку.
Особа, що відмовляється від виплати, подає заяву про відмову від отримання виплати у разі смерті особи, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.
5. Для призначення виплати у разі встановлення особі інвалідності особа подає до МОЗ заяву про призначення виплати згідно з додатком 1, у якій зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (у разі наявності);
серія та/або номер паспорта громадянина України;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
поточний рахунок, відкритий в банку для перерахування коштів.
До заяви додаються:
довідка медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності за формою, встановленою МОЗ, або копія такої довідки, засвідчена в установленому порядку;
примірник протоколу розслідування, що надається групою оперативного реагування, або копія протоколу, засвідчена в установленому порядку;
копія рішення суду про встановлення відповідного факту (в разі його прийняття).
Заява подається одним з таких способів:
у паперовій формі - у разі особистого відвідування МОЗ або надсилається поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення);
в електронній формі - з використанням відповідних інформаційно-комунікаційних систем (у тому числі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг) (далі - Портал Дія) (у разі технічної можливості).
У такому разі заява формується програмними засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, передбачених заявою, за формою, наведеною у додатку 1, із додаванням сканованих копій (фотокопій) оригіналів паперових документів. Електронна ідентифікація особи здійснюється за допомогою інтегрованої системи електронної ідентифікації з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
6. У разі смерті особи для отримання виплати особи, які мають право на виплату, подають до МОЗ заяву кожної особи, яка має право на виплату, про призначення виплати згідно з додатком 2 (за малолітніх aбo неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків aбo опікун чи піклувальник), у якій зазначаються такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
серія та/або номер паспорта громадянина України;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності);
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
поточний рахунок, відкритий в банку для перерахування коштів.
До заяви додаються:
примірник протоколу розслідування, що надається групою оперативного реагування, або копія протоколу, засвідчена в установленому порядку;
копія свідоцтва про смерть особи;
копія свідоцтва про народження особи (у разі здійснення виплати батькам померлої особи);
копія свідоцтва про шлюб (у разі здійснення виплати дружині (чоловікові) померлої особи);
копія свідоцтва про народження дитини або копія рішення суду (у разі здійснення виплати дитині);
рішення про призначення особи опікуном чи піклувальником;
копія рішення суду про встановлення факту перебування на утриманні, утримання із заробітної плати (доходу) аліментів, установлення статусу члена сім’ї (у разі прийняття такого рішення);
довідка роботодавця про утримання із заробітної плати (доходу) померлої особи на користь особи, яка має право на утримання, аліментів відповідно до закону a6o копію рішення суду (у разі такого утримання);
заява про відмову від отримання виплати, справжність підпису на якій засвідчена нотаріально (у разі потреби).
Заява подається одним з таких способів:
у паперовій формі - у разі особистого відвідування МОЗ або надсилання поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення);
в електронній формі - з використанням відповідних інформаційно-комунікаційних систем (у тому числі з використанням Порталу Дія) (у разі технічної можливості).
У такому разі заява формується програмними засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, передбачених заявою, за формою, наведеною у додатку 2, із додаванням сканованих копій (фотокопій) оригіналів паперових документів. Електронна ідентифікація особи здійснюється за допомогою інтегрованої системи електронної ідентифікації з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
7. Заява про призначення виплати та необхідні документи можуть бути подані уповноваженим представником на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
8. У разі подання документів, зазначених у пунктах 5 і 6 цього Порядку, не в повному обсязі МОЗ надсилає заявнику відповідні повідомлення із зазначенням документів, які необхідно подати протягом десяти робочих днів після надходження повідомлення. У разі неподання заявником у зазначений строк необхідних документів без надання обґрунтованої пропозиції щодо продовження такого строку заява про призначення виплат залишається без розгляду.
9. Розгляд заяви про призначення виплати та необхідних документів здійснюється МОЗ, у тому числі спеціально утвореною в установленому порядку комісією.
10. Строк прийняття рішення МОЗ, у тому числі спеціально утвореною комісією, про здійснення виплат та оформлення протоколу не може перевищувати 20 робочих днів з дати надходження до МОЗ заяви про призначення виплати.
11. МОЗ:
видає не пізніше ніж через десять робочих днів з дати прийняття спеціально утвореною комісією рішення про здійснення виплат відповідний наказ МОЗ;
перераховує виплати на поточні рахунки заявників, відкриті в банках, не пізніше ніж через п’ять робочих днів після надходження коштів на рахунок, відкритий у Казначействі;
зберігає справи про виплати протягом десяти років.
12. Підставою для відмови в отриманні виплат є:
смерть заявника;
отримання заявником виплати на компенсацію шкоди, пов’язаної з ускладненнями, що виникли після використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, вакцинами або іншими медичними імунобіологічними препаратами для специфічної профілактики або лікування гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за процедурою Всесвітньої організації охорони здоров’я в рамках глобальної ініціативи "COVAX".
13. Рішення МОЗ можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Додаток 1
до Порядку
ЗАЯВА
Додаток 2
до Порядку
ЗАЯВА
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 лютого 2022 р. № 137
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 та від 17 березня 2011 р. № 298
1. Пункт 19-4 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317, після слів "виникли після" доповнити словами "використання лікарських засобів або".
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 р. № 298:
1) назву постанови викласти в такій редакції:
"Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру ";
2) у постановляючій частині слова "Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я" замінити словами "Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру";
"ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 березня 2011 р. № 298
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 9 лютого 2022 р. № 137)
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених МОЗ у державному бюджеті для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я за програмою "Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру" (далі - бюджетні кошти).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є МОЗ.
Одержувачем бюджетних коштів є державне підприємство "Медичні закупівлі України", що належить до сфери управління МОЗ і одержує кошти на виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я в частині доведеного до нього переліку напрямів профілактики, діагностики та лікування протягом відповідного бюджетного періоду.
3. Бюджетні кошти спрямовуються:
1) на закупівлю лікарських засобів (в тому числі, тих, що підлягають закупівлі відповідно до договорів керованого доступу), імунобіологічних препаратів (вакцин), медичних виробів та допоміжних засобів до них;
2) на закупівлю високовартісного медичного обладнання для опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах, закладів охорони здоров’я Державного управління справами та спеціалізованих закладів охорони здоров’я, що надають онкологічну медичну допомогу, а також лабораторного обладнання для забезпечення оснащення центрів неонатального скринінгу;
3) на закупівлю товарів і послуг, які надаються спеціалізованими організаціями, що здійснюють закупівлі (зокрема, управлінських послуг, доставку, страхування, резервування коштів та інші пов’язані послуги) на підставі письмових домовленостей (меморандуму, угоди, базової угоди, договору тощо);
4) на оплату банківських послуг (закупівлю коштів в іноземній валюті);
5) на оплату послуг із супроводження товарів на всій території України уповноваженими МОЗ підприємствами та/або іншими суб’єктами господарювання, оплату в разі потреби послуг з перекладу інструкції про застосування товарів відповідно до вимог Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної";
6) на здійснення державним підприємством "Медичні закупівлі України" медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру в частині доведеного до нього переліку напрямів профілактики, діагностики та лікування протягом відповідного бюджетного періоду, зокрема оплату праці, нарахування на оплату праці, предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю, оплату послуг, видатків на відрядження, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, інших поточних видатків, придбання обладнання і предметів довгострокового користування;
7) на закупівлю медичних виробів та допоміжних засобів до них для проведення лабораторних досліджень (тестувань на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2) методом полімеразної ланцюгової реакції відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та Державним секретарем її Британської Величності, що діє через Департамент з гарантування експортних кредитів, який функціонує як Агентство експортного фінансування Сполученого Королівства, схваленого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2020 р. № 1207, за рахунок кредиту Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії;
8) на здійснення виплати державної компенсації шкоди, пов’язаної з ускладненнями, що виникли після використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, особам, які мають право на таку виплату, в установленому законодавством порядку та здійснення виплати державної компенсації на користь стягувачів за наслідки, спричинені застосуванням вакцин, лікарських засобів або інших медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які пов’язані з ускладненнями, що виникли після вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що встановлено рішенням іноземного та/або національного суду, яке набрало законної сили та підлягає виконанню за рахунок бюджетних коштів, у тому числі у зв’язку із зобов’язаннями України перед контрагентами за укладеними договорами (контрактами, угодами тощо) згідно з частиною шостою статті 9-2 Закону України "Про лікарські засоби".
4. МОЗ перераховує бюджетні кошти для виплати державної компенсації шкоди, пов’язаної з ускладненнями, що виникли після використання лікарських засобів або вакцинації від гострої респіраторної вороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на поточні рахунки, відкриті в банку, особам, які мають право на відповідні виплати.
5. МОЗ затверджує номенклатуру лікарських засобів, імунобіологічних препаратів (вакцин), медичних виробів (у тому числі медичного обладнання) та допоміжних засобів до них (далі - товари), що закуповуватимуться за бюджетною програмою "Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру" (далі - номенклатура).
6. Заявки на закупівлю товарів та послуг за визначеними МОЗ напрямами профілактики, діагностики та лікування (далі - напрям) та номенклатурою складаються структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи з питань охорони здоров’я), закладами охорони здоров’я, що належать до сфери управління МОЗ (далі - підпорядковані установи), Державним управлінням справами (лише у частині високовартісного медичного обладнання) та подаються до МОЗ та до державного підприємства "Медичні закупівлі України" (у тому числі з використанням інформаційно-аналітичної системи "MedData").
Заявки на закупівлю товарів та послуг за визначеними МОЗ напрямами, складені закладами охорони здоров’я незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями, які одержали ліцензію на право провадження господарської діяльності з медичної практики, за умови укладення ними як надавачами медичних послуг договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НСЗУ (далі - надавачі медичних послуг), подаються до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я для подальшого подання до МОЗ та до державного підприємства "Медичні закупівлі України" (у тому числі з використанням інформаційно-аналітичної системи "MedData").
МОЗ проводить аналіз зібраних заявок з метою забезпечення функціонування ефективної системи закупівель лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, а також своєчасного забезпечення пацієнтів необхідними якісними, безпечними та ефективними товарами, ефективно використовуючи бюджетні кошти.
7. НСЗУ забезпечує формування та подання до МОЗ та до державного підприємства "Медичні закупівлі України" переліку надавачів медичних послуг, з якими укладено договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Потреба в імунобіологічних препаратах (вакцинах), а також товарах, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначається МОЗ на національному рівні з територіальним розподілом.
Заявки на закупівлю товарів та послуг складаються згідно з фактичною потребою структурних підрозділів з питань охорони здоров’я, підпорядкованих установ, надавачів медичних послуг, Державного управління справами із застосуванням нормативних актів МОЗ з планування, розрахунку та визначення обсягів, кількості товарів, що закуповуються за рахунок коштів державного бюджету, а також з урахуванням ефективності використання бюджетних коштів, обґрунтування потреби в таких товарах, а також залишків товарів та очікуваних поставок товарів, зокрема таких, що закуплені за кошти минулих періодів та отримані з інших джерел, не заборонених законом.
МОЗ здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю та змістом заявок.
Разом із заявкою на закупівлю дороговартісного медичного обладнання подається також підтвердження наявності матеріально-технічної бази, приміщень, необхідних для встановлення та експлуатації медичного обладнання, а також персоналу.
У разі наявності фінансових ресурсів за напрямами МОЗ має право спрямовувати бюджетні кошти на забезпечення підвищення рівня фінансування інших напрямів, що не забезпечені в повному обсязі, або формування запасів товарів за окремими напрямами, що не перевищує двадцятип’ятивідсоткового річного обсягу потреби. У разі формування запасів товарів МОЗ повідомляє про це відповідним структурним підрозділам з питань охорони здоров’я, підпорядкованим установам.
Заявка, подана структурним підрозділом з питань охорони здоров’я, підпорядкованою установою, Державним управлінням справами, та заявка, подана надавачем медичних послуг до структурного підрозділу з питань охорони здоров’я, є підставою для обов’язкового приймання товарів та послуг, закуплених за бюджетні кошти.
Керівники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я, підпорядкованих установ, надавачів медичних послуг, Державного управління справами здійснюють контроль та несуть персональну відповідальність за своєчасність, достовірність і зміст поданих заявок.
8. Розподіл бюджетних коштів, що спрямовуються на закупівлю товарів та послуг, здійснюється МОЗ за напрямами.
Під час розподілу бюджетних коштів МОЗ враховує необхідність задоволення потреби в повному обсязі за напрямами, що необхідні для виконання програми медичних гарантій.
МОЗ затверджує кількість товарів та послуг, що закуповуватимуться за бюджетні кошти, з урахуванням аналізу зібраних заявок та потреби, розрахованої на національному рівні.
9. Державне підприємство "Медичні закупівлі України" погоджує з МОЗ медико-технічні вимоги до товарів та послуг, що є предметом закупівлі. Державне підприємство "Медичні закупівлі України" попередньо надсилає медико-технічні вимоги до товарів та послуг, що є предметом закупівлі, на розгляд залученим МОЗ групам експертів і фахівців за відповідним напрямом та разом з рішенням групи експертів і фахівців надсилає їх на погодження до МОЗ.
Медико-технічними вимогами до товарів та послуг, що закуповуються за бюджетні кошти для забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру, є вимоги, необхідні для забезпечення профілактики, діагностики, дослідження, лікування та моніторингу (в тому числі дотримання галузевих стандартів), що досягаються шляхом дотримання певних технічних, фізичних та хімічних вимог до таких товарів та послуг.
Про результати розгляду медико-технічних вимог до товарів та послуг МОЗ у строк, що не перевищує 10 робочих днів, інформує державне підприємство "Медичні закупівлі України" листом з обґрунтуванням щодо наданих зауважень/пропозицій у разі їх наявності.
Технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі визначаються державним підприємством "Медичні закупівлі України" в установленому законодавством порядку та з урахуванням медико-технічних вимог до товарів та послуг.
10. Розподіл товарів та послуг, закуплених у межах бюджетних призначень, між структурними підрозділами з питань охорони здоров’я, підпорядкованими установами та Державним управлінням справами здійснюється МОЗ або за рішенням МОЗ - державним підприємством "Медичні закупівлі України".
Розподіл здійснюється відповідно до розрахунків, що проводяться з урахуванням потреби, зазначеної в заявках або визначеної на національному рівні.
Розподіл медичного обладнання здійснюється МОЗ на підставі результатів аналізу, заявок, наданих структурними підрозділами з питань охорони здоров’я, беручи до уваги пропозиції НСЗУ та інформацію про наявність відповідної матеріально-технічної бази, приміщень, необхідних для встановлення та експлуатації медичного обладнання, та персоналу.
Особливості розподілу медичних виробів та лікарських засобів визначаються МОЗ.
Заклади охорони здоров’я, що надають стаціонарну акушерсько-гінекологічну і неонатологічну допомогу, отримують імунобіологічні препарати (вакцини) незалежно від наявності договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладених з НЗСУ (далі - інші заклади охорони здоров’я). Розподіл імунобіологічних препаратів (вакцин) в такі заклади здійснюється структурними підрозділами з питань охорони здоров’я.
11. Структурні підрозділи з питань охорони здоров’я, Державне управління справами згідно з поданою ними заявкою на закупівлю товарів та послуг у строк, що не перевищує трьох робочих днів від дня видання МОЗ або державним підприємством "Медичні закупівлі України" наказу про розподіл товару, розподіляють між закладами охорони здоров’я та надавачами медичних послуг товари, придбані за рахунок бюджетних коштів.
Структурні підрозділи з питань охорони здоров’я, Державне управління справами у строк, що не перевищує двох робочих днів від дня видання керівником структурного підрозділу з питань охорони здоров’я, Державного управління справами наказу або розпорядження про розподіл товарів, повідомляють про здійснений розподіл державному підприємству "Медичні закупівлі України" шляхом надсилання засобами електронного зв’язку (у тому числі з використанням інформаційно-аналітичної системи "MedData") копії наказу або розпорядження про розподіл товарів з обов’язковим зазначенням найменувань та інформації про надавачів медичних послуг та/або інших закладів охорони здоров’я, на адресу яких здійснюється постачання товару, їх місцезнаходження, прізвищ, власних імен, по батькові (за наявності) осіб, відповідальних за отримання товару, та їх контактних даних.
12. Визначення складів для отримання та зберігання закуплених товарів, а також їх постачання до закладів охорони здоров’я на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці здійснюється структурними підрозділами з питань охорони здоров’я, а також може здійснюватись органами місцевого самоврядування у визначеному структурними підрозділами з питань охорони здоров’я порядку.
13. Використання товарів здійснюється відповідно до галузевих стандартів з урахуванням вимог з планування, розрахунку та визначення обсягів, кількості товарів, що закуповуються за рахунок бюджетних коштів.
Використання залишків товарів, закуплених за рахунок бюджетних коштів у попередніх бюджетних періодах, може здійснюватись у поточному бюджетному періоді для надання медичної допомоги у розрізі інших груп пацієнтів та захворювань за погодженням із МОЗ шляхом внесення змін до розподілу товарів, закуплених у межах бюджетних призначень.
14. Структурні підрозділи з питань охорони здоров’я, заклади охорони здоров’я, підпорядковані установи, а також надавачі медичних послуг, забезпечують першочергове використання одержаних товарів з меншим строком придатності.
15. МОЗ та державне підприємство "Медичні закупівлі України" проводять моніторинг рівня забезпечення відповідними товарами структурних підрозділів з питань охорони здоров’я, підпорядкованих установ, надавачів медичних послуг і вживають заходів до перерозподілу залишків.
З метою коригування рівня забезпечення товарами їх перерозподіл може здійснюватися структурними підрозділами з питань охорони здоров’я, підпорядкованими установами, надавачами медичних послуг та/або іншими закладами охорони здоров’я самостійно за взаємним погодженням з наданням до МОЗ, до державного підприємства "Медичні закупівлі України" (у тому числі з використанням інформаційно-аналітичної системи "MedData") та відповідного структурного підрозділу з питань охорони здоров’я протягом одного робочого дня після здійснення перерозподілу одержаних товарів підтвердних документів про перерозподіл.
На підставі результатів моніторингу рівня забезпечення товарами, а також рівня забезпечення товарами надавачів медичних послуг відповідного регіону, а також у разі прогнозованої неможливості використання товарів у межах строку придатності структурні підрозділи з питань охорони здоров’я, підпорядковані установи, надавачі медичних послуг та/або інші заклади охорони здоров’я зобов’язані ініціювати перерозподіл одержаних товарів не менш як за п’ять місяців до завершення строку придатності або у разі, коли строк придатності товарів становить не менш як 30 відсотків загального строку придатності. Інформування про здійснений перерозподіл відбувається в тому числі шляхом внесення відповідної інформації до інформаційно-аналітичної системи "MedData".
Структурні підрозділи з питань охорони здоров’я можуть здійснювати перерозподіл товарів (у тому числі із використанням інформаційно-аналітичної системи "MedData") у заклади охорони здоров’я державної та комунальної форми власності, а також заклади охорони здоров’я приватної форми власності, які уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з НСЗУ для надання відповідних медичних послуг, у разі наявності обґрунтованої медичної потреби.
Керівники структурних підрозділів з питань охорони здоров’я, підпорядкованих установ, надавачів медичних послуг та інших закладів охорони здоров’я несуть персональну відповідальність за використання товарів у межах строку придатності та ініціювання перерозподілу у разі прогнозованої неможливості використання товарів у межах строку придатності.
16. Підпорядковані установи, надавачі медичних послуг та інші заклади охорони здоров’я забезпечують своєчасне опублікування на своїх офіційних веб-сайтах та подання інформації про закупівлю, використання та залишки товарів згідно із законодавством, у тому числі шляхом внесення інформації до інформаційно-аналітичної системи "MedData".
Спеціалізовані організації, що здійснюють закупівлі, проводять два рази на місяць з МОЗ в установлений ним спосіб (у тому числі з використанням інформаційно-аналітичної системи "MedData") звірку використання бюджетних коштів, поставлених товарів, залишків товарів до поставки та графіків поставок товарів у розрізі відповідних бюджетних періодів.
Уповноважені МОЗ підприємства із супроводження товарів на всій території України подають до МОЗ та/або за рішенням МОЗ - до державного підприємства "Медичні закупівлі України" в установлений ним спосіб (у тому числі з використанням інформаційно-аналітичної системи "MedData") звіти про поставку товарів, залишки товарів на складах та графіки поставок товарів, поставлених спеціалізованими організаціями, що здійснюють закупівлі, у розрізі відповідних бюджетних періодів.
17. Державне підприємство "Медичні закупівлі України" подає щомісяця до 15 числа наступного періоду МОЗ інформацію про використання бюджетних коштів.
18. МОЗ подає щомісяця до 25 числа Мінфіну інформацію про використання бюджетних коштів.
19. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні і необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
20. Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
21. Закупівля товарів та послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законом порядку.
В угодах (договорах) щодо закупівлі може передбачатися попередня оплата в разі закупівлі:
на строк не більше одного року - лікарських засобів, медичних виробів та пов’язаних послуг;
на строк не більше 18 місяців - імунобіологічних препаратів (вакцин) та пов’язаних послуг;
на строк не більше 18 місяців - послуг, пов’язаних з поставками товарів, послуг із супроводження товарів на всій території України, що закуповуються особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, на підставі укладених у 2020 році угод (договорів) та послуг, пов’язаних з поставками і супроводженням на всій території України лікарських засобів за напрямом, що стосується замісної підтримувальної терапії, що закуповуються особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, на підставі укладених у 2021 році угод (договорів);
на строк не більше 18 місяців - лікарських засобів, медичних виробів, імунобіологічних препаратів (вакцин) та пов’язаних послуг, що закуповуються на підставі укладених у 2020 році із спеціалізованими організаціями, які здійснюють закупівлі, угод (договорів) щодо закупівлі.
Попередня оплата таких товарів і послуг проводиться з урахуванням положень бюджетного законодавства.
22. У договорі про закупівлю товарів і послуг з метою недопущення виникнення кредиторської заборгованості на кінець року зазначається умова щодо можливості коригування визначеної в такому договорі суми в разі зменшення бюджетних призначень.
23. Джерелом фінансування видатків на закупівлю товарів за спеціальним фондом державного бюджету є:
надходження коштів з джерел, визначених пунктом 7 статті 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", з метою закупівлі високовартісного медичного обладнання для закладів охорони здоров’я;
надходження коштів кредиту Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії (далі - кредитор), що залучається державою з метою закупівлі медичних виробів та допоміжних засобів до них для проведення лабораторних досліджень (тестувань на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2) методом полімеразної ланцюгової реакції (далі - проект).
Закупівля товарів за проектом здійснюється державним підприємством "Медичні закупівлі України" на підставі письмових домовленостей (меморандуму, угоди, базової угоди, договору тощо) з виробником із Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.
24. У рамках реалізації проекту Міністр фінансів від імені держави укладає кредитний договір (угоду про надання кредиту) з Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2021 р. № 1072 "Про здійснення державних зовнішніх запозичень у 2021 році шляхом залучення кредиту від Агентства експортного фінансування Сполученого Королівства" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 84, ст. 5377).
25. За рахунок коштів кредиту Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється часткове фінансування проекту до 85 відсотків загальної суми письмових домовленостей (меморандуму, угоди, базової угоди, договору тощо), а також може здійснюватися фінансування страхової премії (премії за ризик), що розраховується відповідно до правил Угоди ОЕСР.
26. Вибірка коштів кредиту Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється на користь виробника із Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, а також на користь кредитора у разі фінансування страхової премії (премії за ризик) на підставі документів, наданих виробником, відповідно до письмових домовленостей (меморандуму, угоди, базової угоди, договору тощо) та кредитного договору (угоди про надання кредиту). На підставі визначених документів, погоджених державним підприємством "Медичні закупівлі України" та МОЗ, Мінфін подає кредитору запит на отримання кредиту відповідно до кредитного договору (угоди про надання кредиту).
27. У рамках реалізації проекту валютою розрахунків та платежів за кредитним договором (угодою про надання кредиту) є фунти стерлінгів. В обліку виконання державного бюджету використання бюджетних коштів відображається в еквіваленті національної валюти за офіційним курсом Національного банку на дату проведення операції.
28. Мінфін надає Казначейству розпорядження про відображення операцій за спеціальним фондом державного бюджету в частині здійснення державних запозичень, а також подає державному підприємству "Медичні закупівлі України" та МОЗ інформацію про вибірку коштів кредиту Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.
29. Казначейство забезпечує відображення операцій у частині здійснення державних запозичень в обліку та звітності про виконання спеціального фонду державного бюджету. Відображення видатків в обліку виконання державного бюджету за відповідними кодами бюджетної класифікації здійснюється органами Казначейства в установленому законодавством порядку.
30. Кошти, що надійшли з джерел, визначених пунктом 7 статті 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", та кошти кредиту Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії використовуються виключно за призначенням в установленому законом порядку і не можуть бути використані в інших цілях. Бюджетні кошти за спеціальним фондом не використовуються для сплати податків, зборів та митних платежів, на погашення штрафних санкцій та/або пені, що можуть виникати у рамках реалізації проекту.
31. Бюджетні зобов’язання за спеціальним фондом державного бюджету беруться виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету.".