КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 19 грудня 2023 р. № 1332
Київ
Про внесення змін до Правил позначення небезпек, пов’язаних з мінами та вибухонебезпечними предметами - наслідками війни
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести зміни до Правил позначення небезпек, пов’язаних з мінами та вибухонебезпечними предметами - наслідками війни, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 372 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 37 ст. 1308; 2020 р., № 41, ст. 1320; 2021 р., № 50, ст. 3083), виклавши їх в редакції, що додається.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 29 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 квітня 2019 р. № 372
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 19 грудня 2023 р. № 1332)
ПРАВИЛА
позначення небезпек, пов’язаних з мінами та вибухонебезпечними предметами - наслідками війни
Загальні питання
1. Ці Правила розроблено відповідно до Конституції України, Закону України "Про протимінну діяльність", законів України, указів Президента України та постанов Верховної Ради України, які прийняті відповідно до Конституції України, актів Кабінету Міністрів України, міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також нормативних документів у сфері протимінної діяльності (національні стандарти).
Ці Правила спрямовані на застосування та забезпечення виконання норм міжнародного гуманітарного права на території України.
Метою запровадження цих Правил є сприяння захисту цивільного населення, яке проживає на територіях, уражених мінами та вибухонебезпечними предметами - наслідками війни, зменшення шкоди, заподіяної вибухонебезпечними предметами (касетними мінами, мінами-пастками, іншими вибухонебезпечними предметами та пристроями), шляхом забезпечення уніфікованого підходу до попередження про небезпеки, пов’язані з мінами та вибухонебезпечними предметами - наслідками війни.
2. Ці Правила застосовуються для позначення забруднених територій силами операторів протимінної діяльності та уповноваженими підрозділами центральних органів виконавчої влади.
3. Ці правила не застосовуються щодо системи позначення розташування забруднених територій, встановлення та реєстрація місцезнаходження яких здійснювалося військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, під час вжиття заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в населених пунктах, які розташовані на лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України.
4. У цих Правилах терміни вживаються в такому значенні:
вибухонебезпечні предмети - вибухові матеріали промислового призначення та саморобного виготовлення, боєприпаси, що містять вибухові речовини, а також біологічні та хімічні речовини: бомби і боєголовки; керовані і балістичні ракети; артилерійські, мінометні, ракетні боєприпаси і боєприпаси до стрілецької зброї; усі міни, торпеди і глибинні бомби; піротехнічні вироби військового та спеціального призначення; касетні бомби і касети; електричні вибухові пристрої; саморобні вибухові пристрої та інші предмети, що є вибухонебезпечними за своєю природою;
забруднена територія - будь-яка територія (акваторія), що містить вибухонебезпечні предмети;
позначення - захід чи комплекс заходів, що вживаються для ідентифікації розташування небезпек (джерел потенційної шкоди) або межі забрудненої території;
попереджувальний знак - знак фабричного виробництва, елемент системи позначення забрудненої території, який розміщено для попередження населення про міни та вибухонебезпечні предмети - наслідки війни;
система позначення забрудненої території - система попереджувальних знаків та/або огороджень, призначена для попередження та захисту населення від небезпек, пов’язаних з вибухонебезпечними предметами - наслідками війни;
суб’єкт, який здійснив позначення забрудненої території, - оператори протимінної діяльності або уповноважені підрозділи центральних органів виконавчої влади.
Заходи щодо недопущення цивільного населення до забрудненої території
5. Для недопущення цивільного населення до забруднених територій вживаються такі запобіжні заходи:
оповіщення, інформування цивільного населення про встановлені на відповідних територіях системи позначення забрудненої території;
інформування цивільного населення про ризики, пов’язані із вибухонебезпечними предметами - наслідками війни;
позначення, огородження (утримання і обслуговування) та проведення моніторингу забруднених територій.
6. На державному та місцевому рівні питання щодо позначення забруднених територій включаються до програм інформування цивільного населення про небезпеки, пов’язані з мінами та вибухонебезпечними предметами - наслідками війни.
Системи позначення забруднених територій та їх огородження
7. Система позначення забрудненої території повинна відповідати вимогам ДСТУ 8820:2023 Протимінна діяльність. Процеси управління. Основні положення.
8. Залежно від строку використання системи позначення забрудненої території поділяються на постійні, напівпостійні, тимчасові.
9. Постійні системи позначення забрудненої території встановлюються на строк до п’яти років і більше та потребують обслуговування.
10. Напівпостійні системи позначення забрудненої території встановлюється на строк до одного року.
11. Тимчасові системи позначення забрудненої території встановлюються та використовуються на строк до шести місяців під час підготовки до проведення операцій з очищення території від вибухонебезпечних предметів для позначення забрудненої території.
12. Попереджувальні знаки у забрудненій території повинні бути помітними, чіткими, довговічними, стійкими до впливу погодних умов, чітко вказувати на забруднену територію, а також зрозумілими для населення певної громади, територія якої уражена мінами та вибухонебезпечними предметами - наслідками війни.
При цьому заборонено використовувати під час встановлення постійних, напівпостійних або тимчасових систем позначення забрудненої території залишки боєприпасів, ящики для них або інші матеріали, що могли б містити вибухові речовини, а також ті, що зняті з озброєння.
Навмисне пошкодження або руйнування елементів системи позначення забрудненої території чи їх використання не за призначенням забороняється.
Утримання, обслуговування та передача систем позначення забрудненої території
13. Для забезпечення утримання і обслуговування системи позначення забрудненої території, інформування населення про небезпеки, пов’язані з вибухонебезпечними предметами - наслідками війни, налагоджується взаємодія між операторами протимінної діяльності, уповноваженими підрозділами центральних органів виконавчої влади, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, національним органом з питань протимінної діяльності, центром протимінної діяльності та центром гуманітарного розмінування.
14. Роботи з відновлення (утримання і обслуговування) елементів системи позначення забрудненої території в межах забрудненої території проводяться операторами з протимінної діяльності або уповноваженими підрозділами центральних органів виконавчої влади відповідно до завдань, визначених центром протимінної діяльності або центром гуманітарного розмінування.
15. Попереджувальні знаки та інші позначення забрудненої території встановлюються навколо забрудненої території таким чином, щоб особа, яка наближається до забрудненої території, могла бачити їх з будь-якої точки наближення.
16. Суб’єкт, який здійснив позначення забрудненої території, після встановлення постійної системи позначення забрудненої території передає її місцевим органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування для подальшого утримання і обслуговування.
17. Передача постійної системи позначення забрудненої території здійснюється з оформленням акта приймання-передачі за формою згідно з додатком.
18. Акт приймання-передачі системи позначення забрудненої території складається у п’ятьох примірниках, два з яких зберігаються у кожного із суб’єктів, визначених у пункті 16 цих Правил, три інших примірники - надсилаються суб’єктом, який здійснив позначення забрудненої території, до Мінреінтеграції, центру протимінної діяльності та центру гуманітарного розмінування.
19. Система позначення забрудненої території демонтується після проходження процедури передачі відповідальності щодо очищеної території від операторів протимінної діяльності або уповноважених підрозділів центральних органів виконавчої влади до місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, що здійснюється шляхом видачі сертифіката.
20. Особи, які вчинили будь-які дії щодо пошкодження або руйнування елементів систем позначення забрудненої території чи їх використання не за призначенням, несуть відповідальність згідно із законодавством.
У разі виявлення факту пошкодження, руйнування чи використання елементів систем позначення забрудненої території не за призначенням держадміністрація (військова адміністрація) або орган місцевого самоврядування, якими передано системи позначення для подальшого утримання і обслуговування, у день такого виявлення письмово повідомляють про встановлений факт центру протимінної діяльності або центру гуманітарного розмінування шляхом відправлення письмового повідомлення на відповідну офіційну адресу електронної пошти зазначеного центру.
Додаток
до Правил
АКТ
приймання-передачі постійної системи позначення забрудненої території
( Див. текст )