• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання відчуження обєктів державної власності

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 16.12.2020 № 1320
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 16.12.2020
  • Номер: 1320
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 16.12.2020
  • Номер: 1320
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 грудня 2020 р. № 1320
Київ
Деякі питання відчуження об’єктів державної власності
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Установити, що відчуження частки, яка належить державі у праві спільної часткової власності (далі — державна частка), здійснюється із застосуванням процедури, визначеної Порядком відчуження об’єктів державної власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2007 р. № 803 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 43, ст. 1714; 2019 р., № 86, ст. 2903), з урахуванням таких особливостей:
співвласник може реалізувати своє переважне право на купівлю державної частки за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах;
ціна продажу державної частки визначається на підставі незалежної оцінки відповідно до вимог законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність;
у разі відмови співвласника від реалізації свого переважного права на купівлю державної частки або у разі, коли бажання придбати державну частку виявили кілька учасників, її продаж відбувається на електронному аукціоні згідно з вимогами Порядку відчуження об’єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2007 р. № 803;
у разі продажу державної частки на електронному аукціоні в оголошенні про проведення аукціону зазначається інформація про розмір державної частки, співвласників, підставу виникнення права спільної часткової власності, а також про майно, на яке поширюється право спільної часткової власності.
2. Внести до Порядку відчуження об’єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2007 р. № 803 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 43, ст. 1714; 2019 р., № 86, ст. 2903), зміни, що додаються.
3. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім абзацу п’ятого пункту 11 змін, затверджених цією постановою, який набирає чинності з 1 січня 2021 року.
Прем’єр-міністр УкраїниД. ШМИГАЛЬ
Інд. 25
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 грудня 2020 р. № 1320
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку відчуження об’єктів державної власності
1. Абзац двадцять другий пункту 2 після слів "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" доповнити словами ", "Про електронні довірчі послуги".
2. Пункт 3 доповнити абзацом такого змісту:
"Питання відчуження зазначеного майна, зокрема майна підприємств оборонно-промислового комплексу, майна Національної академії наук та національних галузевих академій наук та установ, організацій і підприємств, що віднесені до їх відання, регулюються цим Порядком з урахуванням особливостей, передбачених законодавством.".
3. У пункті 7:
1) у підпункті 4 слова "дату подання звернення стосовно відчуження майна" замінити словами "останню звітну дату, що передувала поданню такого звернення стосовно відчуження майна, або на дату оцінки";
2) доповнити пункт після абзацу сьомого новим абзацом такого змісту:
"7) висновок про вартість майна, погоджений відповідно до абзацу сьомого пункту 10 цього Порядку, а також звіт про оцінку майна, зазначеного в абзаці другому пункту 6 цього Порядку, та майна, згода на відчуження якого надається Фондом державного майна (у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 10 цього Порядку).".
У зв’язку з цим абзаци восьмий — дванадцятий вважати відповідно абзацами дев’ятим — тринадцятим;
3) в абзацах дев’ятому та одинадцятому цифри "1—6" замінити цифрами "1—7".
4. Абзац третій пункту 8 викласти в такій редакції:
"Фонд державного майна як організатор продажу нерухомого майна погоджує його відчуження, виступає організатором аукціону, підписує протокол аукціону та у випадках, передбачених цим Порядком, погоджує висновок про вартість майна.".
5. Пункт 9 доповнити абзацами такого змісту:
"Рішення про надання згоди на відчуження нерухомого майна надсилається Фонду державного майна та суб’єкту господарювання не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати прийняття такого рішення.
Суб’єкт господарювання подає протягом 10 робочих днів з дати надходження рішення про надання згоди на відчуження нерухомого майна Фонду державного майна інформацію (разом з підтвердними документами), визначену пунктом 16 цього Порядку.".
6. Пункт 10 викласти в такій редакції:
"10. Стартова ціна майна встановлюється на рівні його балансової вартості.
У разі коли балансова вартість майна, що пропонується до продажу, відсутня або дорівнює нулю, така вартість визначається на підставі вартості, визначеної відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 р. № 1891 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 51, ст. 2669; 2019 р., № 24, ст. 846).
Незалежна оцінка майна, що пропонується до відчуження, проводиться відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність.
Фонд державного майна або у випадках, передбачених абзацом сьомим цього пункту, інший державний орган приватизації здійснює погодження висновку про вартість майна, зазначеного в абзаці другому цього пункту.
Висновок про вартість майна, що пропонується до відчуження, погоджується відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 р. № 1891, за умови, що звіт про оцінку такого майна за результатами рецензування класифікується за ознаками, наведеними в абзаці другому чи третьому пункту 67 Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. № 1440 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 37, ст. 1995). Погоджений висновок про вартість майна є дійсним не більш як 12 місяців з дати його погодження.
Висновок про вартість майна, зазначеного в абзаці другому пункту 6 цього Порядку, а також майна, згода на відчуження якого надається Фондом державного майна, погоджується Фондом державного майна за умови дотримання вимог законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність і видається разом з погодженням (згодою) на відчуження майна відповідному суб’єктові управління або суб’єктові господарювання.
Висновок про вартість іншого майна, зазначеного в абзаці другому цього пункту, погоджується державним органом приватизації за місцезнаходженням суб’єкта господарювання. Для погодження висновку про вартість такого майна суб’єкт господарювання подає державному органу приватизації разом із звітом про оцінку майна документи, зазначені у підпунктах 2—4 пункту 7 цього Порядку.
Погодження висновку про вартість майна здійснюється не пізніше ніж через шість місяців з дати оцінки майна. У разі коли висновок не погоджено в зазначений строк, проводиться оцінка майна на нову дату.
Надання погодження чи відмови в погодженні висновку про вартість майна, зазначеного в абзаці шостому цього пункту, здійснюється протягом 15 робочих днів з дня його подання відповідному державному органу приватизації.".
7. Пункт 14 викласти в такій редакції:
"14. Кошти, що надійшли від продажу майна, спрямовуються відповідно до вимог законодавства.
Кошти від продажу нерухомого майна (якщо інше не встановлено законом) перераховуються покупцем до загального фонду державного бюджету, за вирахуванням балансової (залишкової) вартості такого майна, яка перераховується на банківський рахунок суб’єкта господарювання, що є балансоутримувачем майна.
Кошти, одержані від відчуження іншого державного майна, перераховуються покупцем на банківський рахунок суб’єкта господарювання, що є балансоутримувачем майна.
У разі наявності у підприємства заборгованості з виплати заробітної плати кошти, одержані суб’єктом господарювання, що є балансоутримувачем майна, насамперед спрямовуються (якщо інше не встановлено законом) на погашення такої заборгованості та заборгованості за податками і зборами (обов’язковими платежами) до бюджетів та державних цільових фондів, пов’язаних із заробітною платою, на погашення заборгованості за іншими податками і зборами, а також на інші цілі відповідно до затвердженого фінансового плану.
Суб’єкти господарювання зобов’язані подати суб’єкту управління, Фонду державного майна протягом 30 днів з моменту реалізації майна звіт за результатами відчуження та використання зазначених коштів згідно з додатком 3.
Фонд державного майна на підставі отриманих звітів, зазначених в абзаці п’ятому цього пункту, подає щокварталу Мінфіну зведену інформацію про результати відчуження нерухомого майна, перерахування та використання коштів, що надійшли від продажу такого майна.
Кошти, одержані від продажу нерухомого майна підприємств оборонно-промислового комплексу, за вирахуванням балансової (залишкової) вартості такого майна та 95 відсотків коштів, одержаних понад балансову (залишкову) вартість, зараховуються до загального фонду державного бюджету. Кошти, одержані від продажу нерухомого майна підприємств оборонно-промислового комплексу, не зараховані до загального фонду державного бюджету, спрямовуються відповідно до вимог частини другої статті 3 Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу — учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку".".
8. У пункті 16:
1) в абзаці шостому підпункту 1 слова "(за наявності)" виключити;
2) абзац шостий підпункту 4 після слів "по батькові контактної особи організатора аукціону" доповнити словами "(суб’єкта господарювання)".
9. Пункт 26 доповнити абзацом такого змісту:
"Якщо під час електронного аукціону подана учасником закрита цінова пропозиція та/або цінова пропозиція є більшою за стартову ціну лота на розмір не менш як розмір мінімального кроку аукціону, вважається, що такий учасник зробив крок аукціону.".
10. Пункт 29 викласти в такій редакції:
"29. Переможцем електронного аукціону вважається учасник, що подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі, коли ним зроблений щонайменше один крок електронного аукціону.
У разі подання однакових цінових пропозицій переможцем електронного аукціону вважається учасник, що подав цінову пропозицію раніше.
У разі відмови переможця від підписання протоколу про результати електронного аукціону, договору купівлі-продажу майна чи нездійснення оплати в повному обсязі за придбане майно відповідно до вимог пункту 37 цього Порядку, а також у випадку, визначеному пунктом 32 цього Порядку, переможцем електронного аукціону вважається учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблений щонайменше один крок електронного аукціону, та за відсутності належним чином оформленого листа (звернення) від такого учасника про відмову від очікування та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті.
У разі подання однакових цінових пропозицій переможцем електронного аукціону вважається учасник, що подав цінову пропозицію раніше, за умови відсутності належним чином оформленого листа (звернення) від такого учасника про відмову від очікування та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті.
Оператор електронного майданчика зобов’язаний поінформувати учасника з наступною за величиною після переможця електронного аукціону ціновою пропозицією, а у разі подання однакових цінових пропозицій — учасника, що подав цінову пропозицію раніше, про зміну його статусу протягом двох годин з моменту отримання належним чином оформленого листа (звернення) від такого учасника про відмову від очікування та натискання ним відповідної кнопки в особистому кабінеті.".
11. Пункти 30—33 викласти в такій редакції:
"30. Після завершення електронного аукціону протокол про результати електронного аукціону підписується переможцем, оператором електронного майданчика, через який подано найвищу цінову пропозицію, та надсилається організатору аукціону, а також суб’єкту господарювання (якщо він не є організатором аукціону) протягом чотирьох робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу електронного аукціону. Організатор аукціону та суб’єкт господарювання (якщо він не є організатором аукціону) протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу електронного аукціону, підписують протокол про результати електронного аукціону, що в межах зазначеного строку опубліковується організатором в електронній торговій системі.
Протокол про результати електронного аукціону може бути підписаний з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".
31. Договір за результатами проведення електронного аукціону укладається між суб’єктом господарювання та переможцем електронного аукціону, надсилається організатору аукціону (якщо суб’єкт господарювання не є організатором аукціону) та опубліковується організатором аукціону в електронній торговій системі протягом 20 робочих днів з дати формування протоколу про результати електронного аукціону в електронній торговій системі.
Договір купівлі-продажу майна укладається між суб’єктом господарювання та переможцем електронного аукціону на підставі примірного договору, затвердженого Фондом державного майна.
32. Організатор аукціону, а також суб’єкт господарювання (якщо він не є організатором аукціону) не підписують протокол електронного аукціону з потенційним покупцем, який:
не відповідає вимогам до покупця, що передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", крім вимог, передбачених пунктами 2, 4, 12 і 13 частини другої зазначеної статті;
є працівником організатора аукціону, суб’єкта господарювання;
не подав документи або відомості, обов’язкове подання яких передбачено цим Порядком;
подав неправдиві відомості про себе;
набув статусу переможця попереднього електронного аукціону з продажу цього майна, але відмовився від підписання або не підписав протокол чи договір купівлі-продажу майна у строки, передбачені цим Порядком, в попередньому аукціоні.
Після завершення електронного аукціону організатор аукціону проводить перевірку заяви на участь в електронному аукціоні разом із доданими до неї документами та інформацією переможця аукціону та у разі наявності однієї з підстав, передбачених абзацами другим — шостим цього пункту, приймає рішення відповідно до абзацу першого цього пункту, що опубліковується в електронній торговій системі не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня його прийняття.
У разі наявності підстав, передбачених цим пунктом, суб’єкт господарювання не укладає договір купівлі-продажу майна з потенційним покупцем та приймає відповідне рішення, що опубліковується в електронній торговій системі протягом двох робочих днів з дня його прийняття. Якщо суб’єкт господарювання не є організатором аукціону, відповідне рішення надсилається організатору аукціону та опубліковується організатором аукціону в електронній торговій системі в межах зазначеного строку.
Переможець аукціону може оскаржити рішення про непідписання протоколу електронного аукціону з потенційним покупцем та неукладення договору купівлі-продажу майна в судовому порядку протягом строку, визначеного статтею 30 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна".
33. Винагорода оператора електронного майданчика, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, визначається у розмірі, що становить:
1) у разі, коли ціна продажу лота становить менш як 4000 тис. гривень, — 5 відсотків ціни продажу лота;
2) у разі, коли ціна продажу лота становить від 4000 до 64000 тис. гривень, — 3 відсотки ціни продажу лота;
3) у разі, коли ціна продажу лота становить більш як 64000 тис. гривень, — 1,5 відсотка ціни продажу лота.
Оператор, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, перераховує не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня публікації договору купівлі-продажу майна в електронній торговій системі на рахунок суб’єкта господарювання залишок гарантійного внеску (за наявності такого залишку), за вирахуванням винагороди оператора, визначеної в підпунктах 1—3 цього пункту, в рахунок оплати ціни продажу відповідного лота.
У разі коли сума винагороди оператора перевищує розмір гарантійного внеску, переможець зобов’язаний провести повний розрахунок з оператором (здійснити доплату) після формування протоколу електронного аукціону, але до моменту публікації договору купівлі-продажу майна в електронній торговій системі.
У разі коли залишок гарантійного внеску перевищує балансову вартість відповідного лота (якщо такий лот є нерухомим майном), суб’єкт господарювання зобов’язаний не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого залишку спрямувати суму коштів, що перевищує балансову вартість, до загального фонду державного бюджету, якщо інше не встановлено законом.
У випадках, визначених законодавством, залишок гарантійного внеску не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого залишку спрямовується суб’єктом господарювання до загального фонду державного бюджету.
Якщо покупець не здійснив оплату в повному обсязі протягом строку, встановленого пунктом 37 цього Порядку, гарантійний внесок йому не повертається, а оператор, через електронний майданчик якого подано найвищу цінову пропозицію, не пізніше ніж через п’ять робочих днів з моменту закінчення зазначеного строку перераховує організатору аукціону винагороду оператора, визначену в підпунктах 1—3 цього пункту.".
12. Абзац третій пункту 37 викласти в такій редакції:
"Передача майна покупцю здійснюється суб’єктом господарювання після сплати покупцем у повному обсязі коштів за придбане майно шляхом укладення акта приймання-передачі.".
Джерело інформації: http://www.kmu.gov.ua