КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 09 грудня 2021 р. № 1307
Київ
Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Офіційний вісник України, 2011 р., № 92, ст. 3343; 2017 р., № 94, ст. 2841; 2019 р., № 54, ст. 1880) і від 26 вересня 2012 р. № 886 "Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках" (Офіційний вісник України, 2012 р., № 73, ст. 2940; 2015 р., № 16, ст. 412) зміни, що додаються.
2. Установити, що в разі коли в осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також осіб, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, розмір пенсії, обчислений відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Офіційний вісник України, 2011 р., № 92, ст. 3343) з урахуванням змін, затверджених цією постановою, буде більшим від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Законів України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв’язку.
3. Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за документами, що містяться в матеріалах пенсійних справ, з 1 січня 2022 р., з 1 березня 2022 р. і з 1 грудня 2022 р. на найбільш вигідних умовах.
4. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2022 р., крім підпунктів 6 та 8 пункту 1 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з 1 грудня 2022 року.
Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬІнд. 73
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 грудня 2021 р. № 1307
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886
1. У Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210:
1) перше речення пункту 1 після слів "(далі — пенсії)" доповнити словами ", а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчисленняо;
2) у пункті 2 слова "Заробітна плата" замінити словами "Заробітна плата (дохід)";
3) у пункті 3:
у підпункті 4 слова ", за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної" замінити словами "(в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного)";
підпункт 5 виключити;
4) у пункті 6 слова "обчисленого заробітку" замінити словами "обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу)о;
5) у пункті 7:
у першому реченні слова "заробітної плати, яку" замінити словами "заробітної плати (доходу), яку (який)";
у другому реченні слова "заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою" замінити словами "заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим)";
6) у пункті 9:
абзац третій викласти в такій редакції:
"Зс — середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663);о;
доповнити пункт після абзацу дванадцятого абзацами такого змісту:
"У разі коли особа з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосовно яких установлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, виявили бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, такі пенсії обчислюються у порядку, передбаченому цим пунктом, з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс), що визначається за формулою:
Зп(мін) х 5
Кзс = -----------,
Зс1
де Зп (мін) — розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 — середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо на день призначення/ перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, зазначеною в абзаці тринадцятому цього пункту, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо при цьому середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення/перерахунку пенсії у відповідному році, є меншим від середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, пенсія обчислюється з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року.
Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого — п’ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
У разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого — дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого — шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.о.
У зв’язку з цим абзаци тринадцятий — сімнадцятий вважати відповідно абзацами вісімнадцятим — двадцять другим;
7) пункт 9-1 викласти в такій редакції:
"9-1. За бажанням осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосовно яких установлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсії по інвалідності, а також пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа розраховуються виходячи із заробітної плати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та обчислюються за формулою:
Кв
П = Зс х Кзс х ----- ,
100%
де П — розмір пенсії;
Зс — середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663);
Кзс — середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;
Кв — розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Зп(мін) х 5
Кзс = ------------ ,
Зс1
де Зп(мін) — розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 — середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Якщо на день призначення/перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, визначеною цим пунктом, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення / перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо при цьому середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення/перерахунку пенсії у відповідному році, є меншим від середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення / перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, пенсія обчислюється з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення / перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається:
для призначення пенсій по інвалідності — як відсоток втрати працездатності, встановлений медико-соціальною експертною комісією;
для призначення пенсій у зв’язку з втратою годувальника — як відношення кількості непрацездатних членів сім’ї до кількості таких членів сім’ї з урахуванням потерпілого (у відсотках):
Ку
Кв = ------- х 100% ,
Ку + 1
де Кв — розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках);
Ку — кількість непрацездатних членів сім’ї.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.";
8) пункт 9-1 виключити;
9) у тексті Порядку слова "заробітна плата" в усіх відмінках замінити словами "заробітна плата (дохід)" у відповідному відмінку.
2. У Типовому положенні про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986—1990 роках, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 р. № 886:
1) в абзаці першому пункту 3 слова "представники органів Пенсійного фонду України" замінити словами "представники Мінекономіки, Пенсійного фонду України";
2) у пункті 8:
абзац третій викласти в такій редакції:
"посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), виданого відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 58, ст. 2021) (з пред’явленням оригіналу);";
абзац десятий викласти в такій редакції:
"Копія посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), засвідчення не потребує.".
Джерело інформації: http://www.kmu.gov.ua