• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення від 06.05.2026 № 09/21/4296/К03
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 06.05.2026
  • Номер: 09/21/4296/К03
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення
  • Дата: 06.05.2026
  • Номер: 09/21/4296/К03
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
06.05.2026 м. Київ N 09/21/4296/К03
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
18 травня 2026 р. за N 702/46096
Про затвердження Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7, статті 30 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", статей 39, 40 та частини четвертої статті 56 Закону України "Про інститути спільного інвестування" та з метою удосконалення законодавства щодо діяльності з спільного інвестування Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду, що додається.
2. Визнати таким, що втратило чинність, рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 листопада 2013 року N 2606 "Про затвердження Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2013 року за N 2133/24665 (зі змінами).
3. Департаменту методології забезпечити подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Управлінню адміністративної діяльності забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. Департаменту правового розвитку, після державної реєстрації рішення Міністерством юстиції України, забезпечити опублікування цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
6. Це рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку А. Ільіна.
Голова Комісії Олексій СЕМЕНЮК
Протокол засідання Комісії
від 06 травня 2026 р. N 19
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
06 травня 2026 року N 09/21/4296/К03
Положення
про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду
I. Загальні положення
1. Це Положення встановлює процедуру припинення корпоративного інвестиційного фонду (далі - Фонд), послідовність дій та організаційних заходів, які необхідно здійснити для: прийняття рішення про ліквідацію Фонду, підготовки та проведення такої ліквідації, у тому числі здійснення розрахунків з учасниками Фонду, скасування реєстрації випуску акцій Фонду, проспекту емісії акцій Фонду та припинення дії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Фонду, виключення відомостей про Фонд з Державного реєстру випусків цінних паперів (далі - Реєстр цінних паперів) та Єдиного державного реєстру інститутів спільного інвестування (далі - Реєстр), а також розгляду НКЦПФР заяв та документів, передбачених цим Положенням, щодо припинення Фонду.
2. У цьому Положенні наведені терміни вживаються в таких значеннях:
заявник - голова ліквідаційної комісії Фонду, який(а) звертається до НКЦПФР із заявою про скасування реєстрації випуску акцій Фонду, проспекту емісії акцій Фонду та припинення дії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Фонду та із заявою про виключення відомостей про Фонд з Реєстру;
ліквідаційна комісія Фонду (далі - ліквідаційна комісія) - колегіальний орган, який створюється під час припинення Фонду шляхом ліквідації та здійснює свою діяльність відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Закону України "Про інститути спільного інвестування" (далі - Закон), цього Положення та положення про ліквідаційну комісію;
ліквідація Фонду - дії, спрямовані на припинення діяльності Фонду, які здійснюються у порядку, передбаченому Законом, з дотриманням вимог Цивільного кодексу України та цього Положення;
уповноважена особа НКЦПФР - визначений НКЦПФР відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" службовець НКЦПФР, який здійснюватиме повноваження із розгляду заяв та документів і прийняття рішень, передбачених цим Положенням;
Термін "зберігач активів Фонду" вживається у значенні, наведеному у Положенні про діяльність депозитарних установ щодо зберігання активів інституційних інвесторів, затвердженому рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 червня 2013 року N 1106, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 17 липня 2013 року за N 1199/23731.
Інші терміни вживаються у цьому Положенні відповідно до Закону та профільного законодавства.
3. Фонд припиняється виключно шляхом ліквідації у порядку, передбаченому Законом, з дотриманням вимог Цивільного кодексу України та цього Положення.
4. Рішення про ліквідацію Фонду повинно бути прийнято в обов'язковому порядку з підстав, передбачених частиною другою статті 39 Закону.
5. У разі неприйняття загальними зборами учасників Фонду рішення щодо ліквідації Фонду з підстав, передбачених частиною другої статті 39 Закону, а також невиконання наглядовою радою вимог пункту 10 цього Положення, ліквідація Фонду здійснюється на підставі рішення суду за позовом НКЦПФР або іншого уповноваженого державного органу.
6. З дня прийняття рішення про ліквідацію Фонду або ухвалення судом рішення про ліквідацію Фонду розміщення та обіг акцій такого Фонду забороняються, винагорода компанії з управління активами, яка здійснює управління активами Фонду (далі - КУА), не нараховується.
7. Розрахунки з учасниками Фонду при його ліквідації здійснюються відповідно до розділу III цього Положення.
Розрахунки з учасниками Фонду, в тому числі депонування коштів на користь учасників Фонду, які не подали заявки на викуп належних їм на праві власності акцій Фонду або які подали зазначені заявки та не звернулися для отримання розрахунку, мають бути здійснені не пізніше одного календарного року з дня прийняття рішення про його ліквідацію.
8. Фонд вважається таким, що ліквідований як інститут спільного інвестування (далі - ІСІ), з дня виключення відомостей про Фонд з Реєстру.
II. Прийняття рішення про ліквідацію Фонду
9. Рішення про ліквідацію Фонду приймається загальними зборами учасників (одноосібним учасником) Фонду. Ліквідація строкового Фонду до закінчення строку, встановленого його регламентом, за винятком випадків обов'язкового прийняття рішення про ліквідацію Фонду, допускається за умови згоди всіх його учасників.
10. У разі якщо протягом одного місяця з дня закінчення строку, передбаченого статутом та регламентом строкового Фонду, загальними зборами учасників Фонду не прийнято рішення про його ліквідацію, ліквідація такого Фонду здійснюється за рішенням наглядової ради.
11. Рішення про ліквідацію Фонду має містити відомості про:
1) ліквідацію Фонду та підстави прийняття такого рішення;
2) зупинення розміщення та обігу акцій Фонду, крім операцій, пов'язаних з викупом акцій Фонду, та правочинів щодо спадкування та правонаступництва акцій Фонду;
3) затвердження положення про ліквідаційну комісію, яке має визначати:
обов'язки та повноваження ліквідаційної комісії;
повноваження голови та членів ліквідаційної комісії;
порядок проведення засідань ліквідаційної комісії та прийняття нею рішень;
джерела фінансування діяльності ліквідаційної комісії;
порядок внесення змін до складу ліквідаційної комісії.
4) обрання складу ліквідаційної комісії (з визначенням складу, представників та розподілом повноважень).
Склад ліквідаційної комісії формується з представників КУА та зберігача активів Фонду, за винятком випадків ліквідації Фонду з підстав, передбачених пунктами 4 - 6 частини другої статті 39 Закону, або коли договір зі зберігачем на обслуговування активів Фонду не укладався. Ліквідаційна комісія повинна складатися щонайменше з трьох осіб.
У разі внесення змін до складу ліквідаційної комісії відповідне рішення оформляється з урахуванням вимог, встановлених пунктом 12 цього Положення, та з обов'язковим дотриманням вимог щодо представництва та кількісного складу, передбачених цим підпунктом.
5) спосіб розрахунку з учасниками Фонду, у тому числі здійснення таких розрахунків іншими, ніж кошти, активами, з урахуванням вимог, встановлених статтею 40 Закону;
6) затвердження звіту про фінансовий стан та довідки про вартість чистих активів Фонду, складених та розрахованих на кінець робочого дня, що передує дню прийняття рішення про ліквідацію Фонду.
12. Рішення про ліквідацію Фонду приймається з дотриманням вимог Закону в частині скликання загальних зборів / засідання наглядової ради, їх проведення та:
1) у разі його прийняття загальними зборами учасників Фонду оформлюється протоколом, який має бути прошитий, пронумерований, підписаний головою та секретарем загальних зборів, скріплений підписом голови наглядової ради Фонду;
2) у разі його прийняття одноосібним учасником Фонду оформлюється письмово (рішенням, наказом тощо) та засвідчується печаткою Фонду або нотаріально, якщо одноосібним учасником фонду є фізична особа;
3) у разі його прийняття наглядовою радою оформлюється протоколом засідання наглядової ради, який має бути прошитий, пронумерований, підписаний головуючим на засіданні та скріплений підписом голови наглядової ради Фонду.
III. Проведення ліквідації Фонду
13. У день прийняття рішення про ліквідацію Фонду ліквідаційна комісія письмово повідомляє про прийняте рішення:
1) КУА Фонду, крім випадків ліквідації Фонду з підстав, передбачених пунктами 4 - 5 частини другої статті 39 Закону;
2) зберігача активів Фонду (за наявності);
3) депозитарну установу, в якій відкриті рахунки в цінних паперах;
4) Центральний депозитарій цінних паперів (далі - Центральний депозитарій) в порядку, встановленому Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року N 735, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 червня 2013 року за N 1084/23616;
5) аудитора (аудиторську фірму);
6) оцінювача майна Фонду (у разі укладення договору про надання послуг з оцінки вартості нерухомого майна ІСІ);
7) інвестиційну(і) фірму(и), яка (які) здійснює(ють) розміщення та/або викуп акцій Фонду;
8) оператора організованого ринку капіталу, у разі якщо акції Фонду допущені до торгів на організованому ринку капіталу;
9) НКЦПФР. До повідомлення додається:
інформація щодо URL-адреси, за якою доступний на вебсайті Центру збору фінансової звітності для перегляду звіт про фінансовий стан Фонду, складений станом на кінець робочого дня, що передує дню прийняття рішення про ліквідацію Фонду, затверджений на дату прийняття рішення про ліквідацію Фонду, засвідчений підписом голови ліквідаційної комісії;
копія довідки про вартість чистих активів Фонду, розрахованої станом на кінець робочого дня, що передує дню прийняття рішення про ліквідацію Фонду, затвердженої на дату прийняття рішення про ліквідацію Фонду, засвідчена підписом голови ліквідаційної комісії;
Повідомлення, зазначене в цьому пункті, підписується головою наглядової ради, уповноваженою особою компанії з управління активами, головою ліквідаційної комісії.
14. З наступного робочого дня за днем прийняття рішення про ліквідацію Фонду ліквідаційна комісія вживає заходи щодо:
1) повідомлення кожного з боржників Фонду про ліквідацію Фонду та стягнення їх дебіторської заборгованості перед Фондом в установленому законодавством порядку;
2) забезпечення внесення змін до анкети рахунку в цінних паперах, анкети керуючого рахунком в цінних паперах, пов'язаних з прийняттям рішення про ліквідацію Фонду, у порядку, передбаченому Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року N 735, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 червня 2013 року за N 1084/23616, та внутрішніми документами Центрального депозитарію, депозитарної(их) установи(ов), у яких відкриті рахунки в цінних паперах, у строки, встановлені відповідним договором.
15. Протягом 5 робочих днів з дня прийняття рішення про ліквідацію Фонду ліквідаційна комісія:
1) розміщує інформацію щодо ліквідації Фонду, порядку та строків пред'явлення кредиторами вимог до Фонду у базі даних особи, яка провадить діяльність із оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків, а також на вебсайті КУА;
2) розробляє та затверджує Порядок проведення розрахунків з учасниками Фонду (далі - Порядок про розрахунки), який підписується головою та членами ліквідаційної комісії.
16. Протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про ліквідацію Фонду ліквідаційна комісія надсилає до НКЦПФР рішення про ліквідацію Фонду, оформлене з урахуванням вимог цього Положення.
17. Розрахунки при ліквідації Фонду здійснюються ліквідаційною комісією згідно черговості, установленої частинами першою та другою статті 40 Закону, за рахунок коштів, наявних в активах Фонду станом на день прийняття рішення про його ліквідацію, та/або коштів, отриманих від реалізації активів Фонду, шляхом:
проведення виплат учасникам Фонду, що подали заявки на викуп акцій до дня прийняття рішення про ліквідацію Фонду (крім закритих Фондів);
внесення обов'язкових платежів до Державного бюджету України;
задоволення вимог кредиторів, у тому числі КУА Фонду, зберігача активів корпоративного фонду / депозитарної (депозитарних) установи (установ), в якій(их) відкрито рахунок(и) в цінних паперах для обліку цінних паперів, що входять до складу активів Фонду (за наявності), Центрального депозитарію, аудитора (аудиторської фірми) та оцінювача майна Фонду;
розподілу коштів між учасниками Фонду пропорційно кількості акцій Фонду, що їм належать.
18. Організація проведення розрахунків з учасниками Фонду здійснюється ліквідаційною комісією шляхом повідомлення учасників Фонду про проведення розрахунків з ними у зв'язку з ліквідацією Фонду (далі - повідомлення про розрахунки), яке протягом 5 робочих днів з дня затвердження Порядку про розрахунки:
1) розміщується у базі даних особи, яка провадить діяльність із оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та/або професійних організованих товарних ринків, а також на вебсайті КУА - у разі публічного розміщення акцій Фонду;
2) надсилається (надається) кожному учаснику Фонду персонально на підставі отриманого від Центрального депозитарію переліку учасників Фонду - у разі приватного розміщення акцій Фонду. Якщо кількість учасників такого Фонду становить більше ста осіб, повідомлення про розрахунки також розміщується на власному вебсайті КУА в закритій його частині з наданням доступу до нього кожному з учасників Фонду.
Повідомлення про розрахунки має містити:
повне найменування Фонду;
дату прийняття рішення про ліквідацію Фонду та підставу (причину) прийняття такого рішення;
порядок та строки прийняття від учасників Фонду заявок на викуп належних їм на праві власності акцій Фонду, форму таких заявок;
порядок, умови та строки здійснення розрахунків з учасниками Фонду;
інформацію щодо можливості здійснення розрахунків з учасниками Фонду без реалізації (розподілу) / погашення протягом строку ліквідації Фонду цінних паперів, що входять до складу його активів та обліковуються за нульовою вартістю, та щодо яких в системі депозитарного обліку встановлено відповідні обмеження на підставі судового рішення або рішення уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи, або рішення НКЦПФР, прийнятого на вимогу уповноваженого законом державного органу або його посадової особи, або у зв'язку з настанням термінів та строків погашення боргових цінних паперів, встановлених рішенням про емісію / проспектом цінних паперів та невиконанням емітентом боргових цінних паперів своїх зобов'язань (невиплата доходу за цінними паперами, непогашення цінних паперів, у тому числі невиплата частини чи повної номінальної вартості цінних паперів) чи перебування емітента в процесі ліквідації, строк якої перевищує строк ліквідації Фонду (в разі їх наявності в активах Фонду), - за умови письмової згоди всіх учасників Фонду щодо здійснення таких розрахунків, а також інформацію про порядок та строки отримання письмової згоди учасників Фонду щодо здійснення таких розрахунків;
строки та порядок проведення депонування коштів, які належать до виплати учасникам Фонду, але не були ними отримані;
місцезнаходження, контактні дані ліквідаційної комісії, за якими здійснюватимуться розрахунки з учасниками Фонду;
інформацію щодо умов зміни строків здійснення розрахунків з учасниками Фонду та порядку повідомлення про такі зміни учасників Фонду;
інформацію про можливість (неможливість) здійснення конвертації акцій Фонду в цінні папери іншого ІСІ відповідно до вимог Положення про порядок конвертації цінних паперів інституту спільного інвестування, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 01 жовтня 2013 року N 2073, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2013 року за N 1796/24328 (зі змінами).
У разі, якщо Порядок про розрахунки передбачає можливість здійснення розрахунків з учасниками Фонду іншими, ніж кошти, активами, повідомлення про розрахунки додатково має містити:
інформацію про те, що кожен з учасників Фонду отримає рівну частку вартості чистих активів Фонду, що припадає на одну акцію в обігу станом на дату прийняття рішення про ліквідацію Фонду;
інформацію про те, що розподіл інших, ніж кошти, активів Фонду між його учасниками здійснюється пропорційно кількості акцій, що належать їм на праві власності;
інформацію про місце, дату та час укладення договору про розподіл таких активів Фонду між ліквідаційною комісією та всіма учасниками Фонду;
застереження про те, що договір про розподіл інших, ніж кошти, активів Фонду повинен бути підписаний всіма учасниками Фонду. Якщо такий договір не буде підписаний хоча б одним з учасників Фонду, розрахунки за акціями Фонду здійснюватимуться виключно коштами;
застереження щодо заборони перерозподілу інших, ніж кошти, активів Фонду після укладення договору про розподіл таких активів Фонду;
застереження про те, що у разі здійснення розрахунків з учасниками Фонду за належними їм на праві власності акціями іншими, ніж кошти, активами Фонду, витрати, пов'язані з переходом прав власності на активи, здійснюються за рахунок набувачів таких активів.
19. Для проведення розрахунків з учасниками Фонду ліквідаційна комісія:
1) приймає та опрацьовує заявки на викуп акцій Фонду від учасників Фонду;
2) забезпечує реалізацію активів Фонду, якщо рішенням про ліквідацію Фонду не передбачено проведення розрахунків з учасниками Фонду іншими, ніж кошти, активами, або якщо проведення таких розрахунків передбачено, але договір про розподіл інших, ніж кошти, активів Фонду, не був підписаний хоча б одним із учасників Фонду. Цінні папери, що знаходяться в активах Фонду та допущені до торгів на регульованому ринку, реалізуються виключно на цьому регульованому ринку під час торговельної сесії;
3) здійснює оплату витрат за зобов'язаннями Фонду, що виникли в процесі його ліквідації;
4) у разі якщо до складу активів Фонду входять цінні папери, щодо яких в системі депозитарного обліку встановлено відповідні обмеження (крім обмежень, встановлених на підставі судового рішення або рішення уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи, або рішення НКЦПФР, прийнятого на вимогу уповноваженого законом державного органу або його посадової особи, або у зв'язку з настанням термінів та строків погашення боргових цінних паперів, встановлених рішенням про емісію / проспектом цінних паперів, та невиконанням емітентом боргових цінних паперів своїх зобов'язань (невиплата доходу за цінними паперами, непогашення цінних паперів, у тому числі невиплата частини чи повної номінальної вартості цінних паперів) чи перебуванням емітента в процесі ліквідації, строк якої перевищує строк ліквідації Фонду) звертається з клопотанням до НКЦПФР для розгляду питання прийняття акта індивідуальної дії щодо реалізації таких активів або проведення розрахунків з учасниками Фонду іншими ніж кошти активами Фонду;
5) забезпечує укладання договору про розподіл інших, ніж кошти, активів Фонду (далі - Договір) та підписання його всіма учасниками Фонду із зазначенням у ньому найменування емітентів, кількості, ціни, загальної вартості цінних паперів, коштів, майнових та немайнових прав, іншого майна, належного кожному учаснику Фонду - якщо рішенням про ліквідацію Фонду передбачено проведення розрахунків з учасниками Фонду іншими, ніж кошти, активами Фонду.
Перерозподіл інших, ніж кошти, активів Фонду під час розрахунку іншими, ніж кошти, активами після укладення Договору забороняється.
У разі здійснення розрахунків з учасником Фонду іншими, ніж кошти, активами Фонду витрати, пов'язані з переходом прав власності на активи, здійснюються за рахунок набувачів таких активів. У такому разі ліквідаційна комісія протягом строків, визначених цим Положенням, повинна здійснити усі заходи, передбачені законодавством, для забезпечення переходу прав власності на активи до учасників Фонду.
У разі розподілу інших, ніж кошти, активів Фонду реалізація таких активів не здійснюється.
6) складає звіт про фінансовий стан та довідку про вартість чистих активів Фонду станом на кінець робочого дня, що передує дню початку здійснення розрахунків з учасниками Фонду, з урахуванням витрат ліквідаційної комісії та інших витрат, що будуть понесені в процесі ліквідації Фонду;
7) ініціює скликання засідання наглядової ради для затвердження звіту про фінансовий стан та довідки про вартість чистих активів Фонду, складеної станом на кінець робочого дня, що передує дню початку здійснення розрахунків з учасниками Фонду.
20. Розрахунки з учасниками Фонду здійснюються коштами або іншими, ніж кошти, активами Фонду відповідно до Порядку про розрахунки та розпочинаються з дня, визначеного ліквідаційною комісією у повідомленні про розрахунки.
У разі зміни дати початку розрахунків з учасниками Фонду ліквідаційна комісія не пізніше 3 робочих днів до дня початку таких розрахунків з учасниками Фонду зобов'язана повідомити їх у порядку, визначеному підпунктами 1 та 2 пункту 18 цього Положення.
У разі якщо після закінчення строку прийому заявок на викуп акцій Фонду від його учасників не всі учасники подали такі заявки, а також якщо не всі учасники Фонду, які подали заявки на викуп його акцій, у строки, зазначені у повідомленні про розрахунки, звернулися для отримання розрахунку, ліквідаційна комісія забезпечує депонування коштів на користь таких учасників Фонду.
21. Розрахунки з учасниками Фонду здійснюються за розрахунковою вартістю однієї акції Фонду.
Розрахункова вартість однієї акції Фонду станом на день початку розрахунків з учасниками Фонду визначається як загальна вартість чистих активів Фонду, поділена на загальну кількість акцій Фонду, що належать його учасникам станом на день прийняття рішення про ліквідацію Фонду.
22. Після реалізації активів Фонду ліквідаційною комісією кошти, отримані від реалізації, розподіляються у черговості, встановленій частиною першою статті 40 Закону.
Розподіл активів здійснюється після повного задоволення вимог попередньої черги.
23. Після зняття в системі депозитарного обліку щодо цінних паперів, які входять до складу активів Фонду, обмежень, які було встановлено на підставі судового рішення або рішення уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи, або рішення НКЦПФР, прийнятого на вимогу уповноваженого законом державного органу або його посадової особи, або у зв'язку з настанням термінів та строків погашення боргових цінних паперів, встановлених рішенням про емісію / проспектом цінних паперів, та невиконанням емітентом боргових цінних паперів своїх зобов'язань (невиплата доходу за цінними паперами, непогашення цінних паперів, у тому числі невиплата частини чи повної номінальної вартості цінних паперів) чи перебуванням емітента в процесі ліквідації, строк якої перевищує строк ліквідації Фонду), ліквідаційна комісія забезпечує здійснення заходів щодо переходу прав власності за такими цінними паперами або продаж таких цінних паперів з подальшим депонуванням коштів на користь осіб, що були учасниками Фонду станом на дату прийняття рішення про його ліквідацію.
24. Здійснення розрахунку з учасниками венчурного Фонду іншими, ніж кошти, активами забороняється, якщо до складу активів такого Фонду залучені права вимоги за кредитними договорами.
25. У разі якщо акції Фонду розміщувалися як шляхом приватного, так і публічного розміщення, розрахунки з учасниками такого Фонду здійснюються виключно коштами.
26. Після завершення розрахунків з учасниками Фонду та депонування коштів (у разі його здійснення) ліквідаційна комісія складає та підписує:
1) звіт про фінансовий стан Фонду станом на наступний робочий день за днем завершення розрахунків та депонування коштів (у разі його здійснення);
2) звіт про результати ліквідації Фонду, форма якого встановлена додатком 1 до цього Положення. У разі зменшення загальної вартості чистих активів Фонду понад 10 відсотків за період від дня прийняття рішення про ліквідацію Фонду до дня початку розрахунків з його учасниками також складається інформаційна довідка з аналізом причин такого зменшення та з урахуванням, в тому числі даних про витрати, пов'язані із задоволенням вимог згідно з пунктами 1 - 3 частини першої статті 40 Закону, стосовно реалізації активів Фонду (окремо за кожним активом, який спричинив зменшення вартості чистих активів) та витрати, пов'язані з оплатою послуг, що виникли в процесі ліквідації цього Фонду.
IV. Порядок скасування реєстрації випуску акцій Фонду, проспекту емісії акцій Фонду та припинення дії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Фонду
27. Протягом 15 робочих днів з дня складання ліквідаційною комісією звіту про результати ліквідації Фонду заявник подає до НКЦПФР заяву про скасування реєстрації випуску акцій Фонду, проспекту емісії акцій Фонду (у разі наявності) та припинення дії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Фонду за формою, встановленою додатком 2 до цього Положення (далі - заява про скасування).
28. Разом із заявою про скасування подаються такі документи:
1) перелік (опис) документів, що подаються разом із заявою про скасування, за формою, наведеною у додатку 3 до цього Положення;
2) довідка, що підтверджує персональне повідомлення учасників про порядок розрахунків з ними (у разі приватного розміщення акцій Фонду);
3) копія довідки про вартість чистих активів Фонду, складеної станом на кінець робочого дня, що передує дню початку здійснення розрахунків з учасниками Фонду, затвердженої на дату здійснення таких розрахунків;
4) копія(ї) документа(ів), що підтверджує(ють) згоду всіх учасників Фонду на здійснення розрахунків з такими учасниками до реалізації (розподілу) цінних паперів / погашення боргових цінних паперів, які входять до складу активів Фонду, обліковуються за нульовою вартістю та щодо яких в системі депозитарного обліку встановлено відповідні обмеження на підставі судового рішення або рішення уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи, або рішення НКЦПФР, прийнятого на вимогу уповноваженого законом державного органу або його посадової особи, або у зв'язку з настанням термінів та строків погашення боргових цінних паперів, встановлених рішенням про емісію / проспектом цінних паперів, та невиконанням емітентом боргових цінних паперів своїх зобов'язань (невиплата доходу за цінними паперами, непогашення цінних паперів, у тому числі невиплата частини чи повної номінальної вартості цінних паперів) чи перебуванням емітента в процесі ліквідації, строк якої перевищує строк ліквідації Фонду (за наявності таких цінних паперів в активах Фонду;
5) звіт про результати ліквідації Фонду, а також інформаційна довідка у разі зменшення загальної вартості чистих активів Фонду понад 10 відсотків за період від дня прийняття рішення про ліквідацію Фонду до дня початку розрахунків з його учасниками, передбачені підпунктом 2 пункту 26 цього Положення;
6) документи, що підтверджують депонування коштів на користь власників акцій Фонду - у разі його здійснення;
7) копія Договору, укладеного між ліквідаційною комісією та всіма учасниками Фонду - у разі здійснення розрахунків іншими, ніж кошти, активами Фонду;
8) копія документа про зміни до рішення про ліквідацію у зв'язку зі змінами у складі ліквідаційної комісії, оформленого з урахуванням вимог пункту 12 цього Положення, - за наявності таких змін;
9) довідка(и) про стан рахунку в цінних паперах Фонду в Центральному депозитарії станом на дату складання звіту про результати ліквідації Фонду, видана Центральним депозитарієм;
10) довідка про стан рахунку в цінних паперах Фонду у зберігача активів Фонду / депозитарній(их) установі(ах) станом на дату складання звіту про результати ліквідації Фонду, якщо станом дату прийняття рішення про ліквідацію Фонду на рахунку(ках) в цінних паперах Фонду обліковувалися права на цінні папери, що входили до складу активів Фонду;
11) довідка(и) про залишок коштів на рахунку станом на дату складання звіту про результати ліквідації Фонду, видана банком, в якому відкриті(ий) поточні(ий) рахунки(нок);
12) довідку про склад та розмір витрат ліквідаційної комісії та інших витрат, що будуть понесені в процесі ліквідації Фонду, складену в довільній формі, станом на дату складання звіту про результати ліквідації Фонду;
13) копію(ї) документа(ів), що підтверджує(ють) внесення заявником плати за скасування реєстрації випуску цінних паперів.
29. Підставами для прийняття уповноваженою особою НКЦПФР розпорядження про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій Фонду, проспекту емісії акцій Фонду (у разі наявності) та припинення дії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Фонду (далі - розпорядження про відмову у скасуванні) є:
1) виявлення у заяві про скасування та документах, поданих заявником, недостовірних / взаємовиключних та/або таких, що не відповідають законодавству щодо діяльності ІСІ, відомостей;
2) неусунення заявником виявлених недоліків у поданій заяві про скасування, доданих до неї документах протягом строку, зазначеного в повідомленні про залишення заяви без руху;
3) встановлення порушень порядку здійснення розрахунків з учасниками Фонду, передбачених цим Положенням.
30. У разі усунення заявником причин, що стали підставою для прийняття уповноваженою особою НКЦПФР розпорядження про відмову у скасуванні, заявник може повторно звернутись до НКЦПФР.
31. Розпорядження про відмову у скасуванні може бути оскаржене в судовому порядку.
32. У разі відповідності вимогам законодавства заяви про скасування та документів, поданих заявником до НКЦПФР відповідно до цього Положення, уповноважена особа НКЦПФР приймає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій Фонду, проспекту емісії акцій Фонду (у разі наявності) та припинення дії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Фонду (далі - розпорядження про скасування) за формою, наведеною у додатку 4 до цього Положення.
33. НКЦПФР не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття розпорядження про скасування:
направляє його до Центрального депозитарію засобами системи електронної взаємодії органів виконавчої влади відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року N 55 "Деякі питання документування управлінської діяльності";
розміщує його у базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків.
34. Розпорядження про скасування є підставою для внесення до Реєстру цінних паперів інформації про скасування реєстрації випуску акцій Фонду, проспекту емісії акцій Фонду (у разі наявності) та припинення дії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Фонду.
Відповідна інформація вноситься до Реєстру цінних паперів не пізніше 3 робочих днів з дня прийняття розпорядження про скасування.
V. Порядок виключення відомостей про Фонд з Реєстру
35. Прийняття рішення уповноваженою особою НКЦПФР про виключення відомостей про Фонд з Реєстру здійснюється після прийняття уповноваженою особою НКЦПФР розпорядження про скасування, передбаченого пунктом 32 цього Положення.
36. Для прийняття рішення уповноваженою особою НКЦПФР про виключення відомостей про Фонд з Реєстру заявник подає до НКЦПФР заяву про виключення відомостей про Фонд з Реєстру (далі - заява про виключення) за формою, наведеною у додатку 5 до цього Положення.
Разом із заявою про виключення подаються такі документи:
1) перелік (опис) документів, що подаються разом із заявою про виключення, за формою, наведеною у додатку 3 до цього Положення;
2) копія(ї) документа(ів) банку що підтверджує(ють) закриття рахунку(ів), які були відкриті КУА з метою обслуговування коштів Фонду;
3) копія(ї) документа(ів) депозитарної установи, що підтверджує(ють) закриття рахунку(ів) в цінних паперах, які були відкриті КУА з метою обслуговування активів Фонду в цінних паперах;
4) документи, що підтверджують депонування на користь осіб, які були учасниками Фонду станом на дату прийняття рішення про його ліквідацію, коштів, отриманих від реалізації цінних паперів, прав за цінними паперами, що залишились в активах Фонду після скасування реєстрації випуску акцій Фонду (в разі наявності таких активів).
37. Заявник подає до НКЦПФР заяву про виключення та документи, передбачені пунктом 36 цього Положення, протягом 15 робочих днів з дня:
1) прийняття уповноваженою особою НКЦПФР розпорядження про скасування - у разі відсутності, після скасування реєстрації випуску акцій Фонду, в активах Фонду цінних паперів, щодо яких в системі депозитарного обліку не знято відповідні обмеження;
2) закриття в депозитарній установі рахунку(ів) в цінних паперах Фонду, які були відкриті КУА з метою обслуговування активів Фонду в цінних паперах - у разі наявності в активах Фонду після скасування реєстрації випуску акцій Фонду цінних паперів, щодо яких в системі депозитарного обліку не знято відповідні обмеження.
38. Підставами для прийняття уповноваженою особою НКЦПФР розпорядження про відмову у виключенні відомостей про Фонд з Реєстру є:
1) виявлення у заяві про виключення та документах, поданих заявником, недостовірних відомостей та/або відомостей, що не відповідають законодавству;
2) неусунення виявлених недоліків у поданій заяві про виключення, доданих до неї документах протягом строку, зазначеного в повідомленні про залишення заяви без руху.
39. У разі усунення заявником причин, що стали підставою для прийняття уповноваженою особою НКЦПФР розпорядження про відмову у виключенні відомостей про Фонд з Реєстру, заявник може повторно звернутись до НКЦПФР.
40. Розпорядження про відмову у виключенні відомостей про Фонд з Реєстру може бути оскаржене в судовому порядку.
41. У разі відповідності вимогам законодавства заяви та документів, поданих заявником до НКЦПФР відповідно до пункту 36 цього Положення, уповноважена особа НКЦПФР приймає розпорядження про виключення відомостей про Фонд з Реєстру за формою, наведеною у додатку 6 до цього Положення.
42. Розпорядження про виключення відомостей про Фонд з Реєстру є підставою для внесення до Реєстру інформації про скасування реєстрації регламенту, припинення дії свідоцтва та виключення відомостей про Фонд з Реєстру.
Відповідна інформація вноситься до Реєстру не пізніше 3 робочих днів з дня прийняття уповноваженою особою НКЦПФР розпорядження про виключенні відомостей про Фонд з Реєстру.
43. Після виключення відомостей про Фонд з Реєстру, Фонд зобов'язаний здійснити всі дії, пов'язані з його ліквідацією як юридичної особи.
VI. Подання та розгляд документів
44. Обмін документами між заявником та НКЦПФР, передбачених цим Положенням, здійснюється офіційним каналом зв'язку у порядку, передбаченому Вимогами до застосування засобів інтегрованої підсистеми надання адміністративних послуг в електронній формі КІС у якості офіційного каналу зв'язку, затвердженими рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 грудня 2023 року N 1444 (зі змінами).
45. Днем отримання НКЦПФР від заявника документів, подання яких передбачено цим Положенням (далі - документи), є робочий день їх надходження до НКЦПФР через електронний кабінет користувача КІС.
46. Документи, створені в електронній формі або створені як електронна копія паперового документа (сканкопія), що подаються заявником відповідно до цього Положення:
мають бути окремими файлами, створеними в електронній формі або створені як електронна копія паперового документа (сканкопія) у форматі Portable Document Format / A (формат специфікації PDF 1.4 ISO 19005-1:2005) - PDF / A або Rich Text Format - RTF, або Excel (.xlsx), або Word (.doc) чи Word (.docx), формат та вид яких обирається заявником самостійно;
кожен документ має бути підписаний кваліфікованим електронним підписом та/або кваліфікованою електронною печаткою, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги;
не мають містити неточностей;
повинні містити повну, послідовну та достовірну інформацію, яка повинна бути актуальною на день подачі документів та протягом строку їх розгляду.
47. Створення електронних документів, сформованих заявником в електронній формі або сформованих як електронна копія паперового документа (сканкопія), здійснюється із застосуванням електронного підпису заявника, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, який повинен містити ідентифікаційні дані КІФ, представником якого є заявник (повне або офіційне скорочене найменування та ідентифікаційний код КІФ). У разі якщо кваліфікований сертифікат відкритого ключа заявника не містить даних, зазначених в цьому абзаці, такі електронні документи не враховуються НКЦПФР.
Особа, яка здійснює накладання електронного підпису на електронний документ, у такий спосіб засвідчує достовірність даних, наведених у таких документах, відповідність електронних копій документів оригіналам таких документів у паперовій формі.
48. Звіт про фінансовий стан, подання якого передбачено цим Положенням, складається відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", міжнародних стандартів фінансової звітності і подається до центру збору фінансової звітності у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням вимог нормативно-правових актів НКЦПФР.
Довідка про вартість чистих активів Фонду складається відповідно до Положення про порядок визначення вартості чистих активів інститутів спільного інвестування, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 липня 2013 року N 1336, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2013 року за N 1444/23976 (зі змінами), за формою згідно з додатком 7 до цього Положення.
49. Розгляд НКЦПФР документів здійснюється відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, передбачених Порядком надання адміністративних послуг Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 листопада 2021 року N 1124, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2022 року за N 147/37483, та цим Положенням.
50. У разі подання заявником документів з порушенням встановлених цим Положенням вимог щодо порядку їх подання та підписання, та/або невідповідності документів переліку (опису) документів, та/або їх подання не в повному обсязі, та/або виявлення невідповідності формату поданих документів вимогам цього Положення у повідомленні про початок адміністративного провадження щодо реєстраційних дій зазначається про залишення заяви та інших документів без руху та перелік виявлених недоліків, спосіб і строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви та інших документів без руху.
51. Строк для усунення недоліків не може бути менше 10 робочих днів.
За клопотанням заявника НКЦПФР може продовжити строк усунення виявлених недоліків. Розгляд клопотання здійснюється НКЦПФР відповідно до вимог статті 50 Закону України "Про адміністративну процедуру".
У разі усунення заявником виявлених недоліків у строк, встановлений НКЦПФР, документи вважаються поданими в день їх первинного подання. При цьому строк розгляду заяви та інших документів продовжується на строк залишення заяви та інших документів без руху.
52. Розгляд поданих заявником документів здійснюється НКЦПФР протягом:
30 календарних днів з дня надходження заяви про скасування та документів до неї;
20 календарних днів з дня надходження заяви про виключення та документів до неї.
Про прийняття розпорядження про скасування або розпорядження про виключення відомостей про Фонд з Реєстру НКЦПФР повідомляє заявника протягом 3 робочих днів з дати прийняття відповідного розпорядження.
У разі прийняття розпорядження про відмову у скасуванні або розпорядження про відмову у виключенні відомостей про Фонд з Реєстру НКЦПФР повідомляє заявника протягом 3 робочих днів з дати прийняття відповідного розпорядження із зазначенням підстав відмови.
53. НКЦПФР протягом строку розгляду документів має право запитувати у заявника додаткові документи та інформацію. У такому разі перебіг строків, передбачених пунктом 52 цього Положення, зупиняється з дня направлення такого запиту та продовжується з дня отримання НКЦПФР запитуваних документів та/або пояснень.
Протягом строку розгляду документів заявник може самостійно надавати НКЦПФР додаткові документи, інформацію, пояснення тощо до поданого пакету документів.
У разі самостійного виявлення заявником помилок у документах заявник має право виправити допущені помилки та подати до НКЦПФР документи з відповідними змінами на заміну раніше поданих протягом 10 календарних днів з дня надходження заяви про скасування або заяви про виключення. У випадку подання документів з відповідними змінами з порушенням вказаного строку такі документи НКЦПФР не розглядаються і не враховуються.
54. Адміністративна послуга НКЦПФР зі скасування реєстрації випуску цінних паперів Фонду є платною послугою, розмір плати за надання якої встановлено Розмірами плати за реєстраційні дії щодо учасників ринків капіталу та інших осіб, затвердженими рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 червня 2022 року N 620, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 серпня 2022 року за N 909/38245 (зі змінами).
Директор департаменту методології Максим ТИМОХІН
Додаток 1
до Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду
(підпункт 2 пункту 26)
ЗВІТ
про результати ліквідації корпоративного інвестиційного фонду
Додаток 2
до Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду
(пункт 27)
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Заява
про скасування реєстрації випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду, проспекту емісії акцій корпоративного інвестиційного фонду (у разі наявності1) та припинення дії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду
Додаток 3
до Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду
(підпункт 1 пункту 28, підпункт 1 пункту 36)
Перелік (опис) документів
Додаток 4
до Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду
(пункт 32)
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ N ____
Додаток 5
до Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду
(абзац перший пункту 36)
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
Заява
про виключення відомостей про корпоративний інвестиційний фонд з Єдиного державного реєстру інститутів спільного інвестування
Додаток 6
до Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду
(пункт 41)
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ N _______
Додаток 7
до Положення про порядок припинення корпоративного інвестиційного фонду
(абзац другий пункту 48)
Довідка
про розрахунок вартості чистих активів корпоративного інвестиційного фонду