Міністр | Оксен ЛІСОВИЙ |
ПОГОДЖЕНО: | |
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини | Дмитро ЛУБІНЕЦЬ |
Міністр охорони здоров'я України | Віктор ЛЯШКО |
Міністр соціальної політики України | Оксана ЖОЛНОВИЧ |
Документ підготовлено в системі iplex
Міністерство освіти і науки України | Наказ від 28.05.2025 № 786 | Документ не діє
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
28.05.2025 м. Київ № 786
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
27 червня 2025 р. за № 998/44404
Про затвердження Положення про сімейну (домашню) форму здобуття дошкільної освіти
Відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України "Про дошкільну освіту", підпункту 12-1 пункту 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, з метою забезпечення доступності дошкільної освіти
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про сімейну (домашню) форму здобуття дошкільної освіти, що додається.
2. Директорату дошкільної та інклюзивної освіти (Лотоцька Алевтина) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому законодавством порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Коновалову Анастасію.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти і науки України
28 травня 2025 року № 786
Положення
про сімейну (домашню) форму здобуття дошкільної освіти
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок здобуття дошкільної освіти дітьми за сімейною (домашньою) формою.
2. Сімейна (домашня) форма здобуття дошкільної освіти (далі - сімейна форма) - це спосіб організації освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками для здобуття дошкільної освіти.
3. У цьому Положенні терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про освіту" та "Про дошкільну освіту".
Норми цього Положення, що стосуються батьків, поширюються також на інших законних представників дитини.
4. Сімейна форма упроваджується з метою:
забезпечення права дитини на здобуття дошкільної освіти з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів, здібностей і можливостей тощо;
забезпечення для дитини доступності здобуття дошкільної освіти незалежно від стану її здоров'я, наявності особливих освітніх потреб або інших обставин;
забезпечення права батьків безпосередньо організувати освітній процес для дитини.
II. Організація та забезпечення сімейної форми
1. Сімейна форма організовується за бажанням батьків.
2. Інформація про здобуття дошкільної освіти за сімейною формою подається одним із її батьків особисто, поштою, електронною поштою або через електронно-комунікаційну систему, визначену органом місцевого самоврядування або уповноваженим ним органом (особою), з використанням кваліфікованого електронного підпису або із застосуванням інших засобів електронної ідентифікації відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
3. Діти, які здобувають дошкільну освіту за сімейною формою, обліковуються відповідно до законодавства.
4. Реалізуючи сімейну форму батьки самостійно формують індивідуальну освітню траєкторію своєї дитини шляхом вибору освітніх та парціальних програм, темпу здобуття дошкільної освіти, залучених до освітнього процесу осіб, суб'єктів освітньої діяльності у сферах дошкільної та/або позашкільної освіти, різноманітних видів діяльності, навчально-методичного та іншого ресурсного забезпечення тощо.
5. Сімейна форма передбачає:
здійснення освітнього процесу в домашніх умовах у формах та видах, послідовності їх застосування, які найбільш відповідають стану дитини та її індивідуальним можливостям;
періодичне залучення вихованця за бажанням батьків та можливості дитини до дитячого колективу з метою соціалізації (як безпосередньо, так і за допомогою інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій) до занять, заходів різноманітних суб'єктів освітньої діяльності у сферах дошкільної та/або позашкільної освіти на договірних умовах між батьками та відповідними суб'єктами освітньої діяльності;
взаємодію (за потреби) батьків із закладами охорони здоров'я, закладами соціального захисту дітей, інклюзивно-ресурсними центрами, психологічними службами (центрами) тощо в установленому законодавством порядку.
6. Для організації освітнього процесу батьки забезпечують безпечне та здорове освітнє середовище.
Розпорядок дня та оптимальний розподіл рухової активності, фізичних та інтелектуальних навантажень і відпочинку вихованців, організовані батьками, мають відповідати вимогам санітарного законодавства та потребам і можливостям дитини.
7. Батьки, які організовують освітній процес за сімейною формою, у разі потреби звертаються до суб'єкта освітньої діяльності, що забезпечує здобуття дошкільної освіти, з заявою про проведення в установленому законодавством порядку моніторингу досягнень дитини, а також результатів навчання і компетентностей, визначених державним стандартом дошкільної освіти.
III. Організація освітнього процесу за сімейною формою
1. Освітній процес організовується відповідно до Законів України "Про дошкільну освіту", "Про освіту", інших нормативно-правових актів, освітніх та парціальних програм, плану роботи на рік, сформованому батьками, та спрямовується на розвиток особистості, обдарувань кожної дитини, досягнення результатів, визначених державним стандартом дошкільної освіти.
2. Освітній процес провадиться із застосуванням засобів і методів розвитку, виховання, навчання, форм взаємодії з вихованцями, що є найбільш прийнятними для дітей відповідного віку та враховують їхні освітні потреби, зокрема шляхом адаптації/модифікації змісту освітньої програми.
3. Батьки організовують та здійснюють освітній процес за освітніми та парціальними програмами, визначеними згідно зі статтею 16 Закону України "Про дошкільну освіту".
Рішення про використання в освітньому процесі конкретної освітньої, парціальної програми (парціальних програм) батьки приймають самостійно.
Освітня програма має бути спрямована на досягнення вихованцями результатів навчання і компетентностей, визначених державним стандартом дошкільної освіти.
З метою забезпечення інтересів і потреб дитини, досягнення нею результатів, визначених державним стандартом дошкільної освіти, та з урахуванням особливостей і специфіки місцезнаходження, фахової підготовки та академічної свободи батьків, осіб залучених до освітнього процесу тощо батьки, а також фізичні особи, які здійснюють педагогічну діяльність та залучені до освітнього процесу, мають право комбінувати, інтегрувати, а також в інший спосіб адаптувати обрані ними освітні та парціальні програми.
4. Батьки дитини з особливими освітніми потребами у разі потреби звертаються до суб'єкта освітньої діяльності, що забезпечує здобуття дошкільної освіти, та/або інклюзивно-ресурсного центру:
з метою формування на договірних умовах:
індивідуальної програми розвитку дитини відповідно до висновку інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю (за наявності);
команди психолого-педагогічного супроводу здобуття дошкільної освіти вихованця;
з метою проведення для дитини (отримання) додаткових психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять (відповідних послуг), що проводяться (надаються) згідно з індивідуальною програмою розвитку.
Графік проведення таких занять (надання таких послуг) затверджується відповідно до умов договору.
IV. Учасники освітнього процесу
1. Учасниками освітнього процесу за сімейною формою є:
батьки;
вихованці;
інші залучені до освітнього процесу особи, у тому числі фізичні особи, які здійснюють педагогічну діяльність, на договірних засадах (за потреби).
2. Батьки для організації сімейної форми у разі потреби залучають на договірних умовах фізичних та юридичних осіб.
Фізичні особи, безпосередньо залучені до освітнього процесу та взаємодії з дітьми, повинні мати моральні якості та фізичний і психічний стан здоров'я які дозволяють їм виконувати професійні обов'язки під час роботи з дітьми, мати необхідну професійну кваліфікацію, дотримуватися вимог, визначених частиною третьою статті 25 Закону України "Про дошкільну освіту", а також частиною п'ятою статті 58 Закону України "Про освіту".
3. Батьки, інші залучені до освітнього процесу особи, у тому числі фізичні особи, які здійснюють педагогічну діяльність:
планують та організовують освітній процес відповідно до вимог обраних освітніх, парціальних програм, регулюючи навантаження на дитину з урахуванням індивідуальних особливостей, потреб і можливостей кожної дитини у здобутті дошкільної освіти;
користуючись академічною свободою, обирають для організації сімейної форми прийоми, методи і засоби;
обліковують участь вихованців у заходах освітнього процесу.
4. Батьки самостійно формують ресурси (ігрові, дидактичні, науково-методичні, матеріально-технічні, інформаційні тощо), необхідні для здійснення освітнього процесу за сімейною формою, реалізації обраних освітніх та парціальних програм, виконання державного стандарту дошкільної освіти.
5. Батьки самостійно забезпечують дитину матеріалами, необхідними для реалізації обраних освітніх та парціальних програм, виконання державного стандарту дошкільної освіти.
V. Педагогічна підтримка батьків
1. Батьки дитини мають право на отримання педагогічної підтримки.
2. Педагогічна підтримка батьків надається шляхом консультацій (педагогічних (методичних), психологічних, інформаційних тощо), проведення освітніх заходів (курсів, семінарів, тренінгів тощо), надання інформації про навчально-методичне забезпечення для здобуття дошкільної освіти, проведення моніторингу досягнень дитини, а також результатів навчання і компетентностей, визначених державним стандартом дошкільної освіти, формування індивідуальної програми розвитку дитини (за можливості і потреби) тощо.
3. Методичні рекомендації щодо змісту та порядку надання педагогічної підтримки батькам дитини надає центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки.
____________