Документ підготовлено в системі iplex
Міністерство освіти і науки України | Наказ від 21.05.2025 № 746 | Документ не діє
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.05.2025 м. Київ № 746
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
26 червня 2025 р. за № 990/44396
Про затвердження Положення про мережеву форму здобуття дошкільної освіти
Відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України "Про дошкільну освіту", підпункту 12-1 пункту 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, з метою забезпечення доступності дошкільної освіти
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про мережеву форму здобуття дошкільної освіти, що додається.
2. Директорату дошкільної та інклюзивної освіти (Лотоцька Алевтина) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому законодавством порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Коновалову Анастасію.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти і науки України
21 травня 2025 року № 746
Положення
про мережеву форму здобуття дошкільної освіти
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок здобуття дошкільної освіти дітьми за мережевою формою.
Мережева форма здобуття дошкільної освіти (далі - мережева форма) організовується закладами дошкільної освіти, дошкільними підрозділами інших юридичних осіб публічного чи приватного права (далі - юридичні особи), фізичними особами - підприємцями, які провадять освітню діяльність у сфері дошкільної освіти.
Норми цього Положення, що стосуються батьків, поширюються також на інших законних представників дитини.
2. У цьому Положенні терміни вживаються у таких значеннях:
базовий суб'єкт освітньої діяльності - це суб'єкт освітньої діяльності, до якого першочергово зарахований вихованець, та який забезпечує здобуття дошкільної освіти за мережевою формою;
мережева форма - це спосіб організації здобуття дошкільної освіти, завдяки якому оволодіння освітньою програмою та/або парціальною програмою (парціальними програмами) відбувається за участю різних суб'єктів освітньої діяльності, що взаємодіють між собою на договірних засадах;
партнер - це суб'єкт освітньої діяльності у сфері дошкільної освіти, на договірних засадах залучений до освітнього процесу за мережевою формою;
учасник мережевої взаємодії - це суб'єкт освітньої діяльності, який забезпечує розвиток дітей у сферах освіти, культури, фізичної культури та спорту, технічної та іншої творчості за різними напрямами (художньо-естетичний, музичний, гуманітарний, природничий, фізкультурно-оздоровчий тощо), або заклад охорони здоров'я, заклад соціального захисту дітей, інклюзивно-ресурсний центр, психологічна служба (центр) тощо, на договірних засадах залучений до освітнього процесу за мережевою формою.
У цьому Положенні інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Про повну загальну середню освіту".
3. Мережева форма упроваджується з метою:
створення умов для цілісного та всебічного розвитку дитини через доступ до різноманітних освітніх послуг;
розширення можливостей для забезпечення права дитини на здобуття дошкільної освіти з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів, здібностей і можливостей тощо шляхом залучення та поєднання необхідних ресурсів (зокрема кадрових, матеріально-технічних, навчально-методичних, інформаційних та інших) різних суб'єктів освітньої діяльності, інших суб'єктів господарювання.
Здобуття освіти за мережевою формою організовується як для груп, так і для окремих здобувачів освіти з метою забезпечення їх індивідуальної освітньої траєкторії.
4. Базовий суб'єкт освітньої діяльності разом з партнерами та учасниками мережевої взаємодії (у разі їх наявності) розробляють та узгоджують план взаємодії, очікувані результати реалізації обраних освітніх, парціальних програм, період, форми, види спільного провадження освітньої діяльності, ресурсне забезпечення та обсяг участі партнерів, учасників мережевої взаємодії, фінансові, інші питання взаємодії.
5. Організація мережевої форми здійснюється на підставі рішень засновників суб'єктів освітньої діяльності, що є юридичними особами, або уповноважених засновниками органів (осіб), рішень фізичних осіб - підприємців, які провадять освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, які є уповноваженими особами партнерів в організації мережевої форми, а також рішень керівників уповноважених осіб, зокрема керівників, учасників мережевої взаємодії (у разі їх наявності).
6. Зарахування, відрахування та переведення дітей на мережеву форму у державному, комунальному закладі дошкільної освіти, державному, комунальному закладі загальної середньої освіти, що мають дошкільний підрозділ, здійснюється відповідно до цього Положення.
Порядок зарахування, відрахування та переведення дітей на мережеву форму у суб'єкта освітньої діяльності, що є юридичною особою публічного права, крім державного, комунального закладу дошкільної освіти, державного, комунального закладу загальної середньої освіти, що має дошкільний підрозділ, визначається його засновником (засновниками) або уповноваженим ним (ними) органом (особою) з урахуванням вимог цього Положення.
Порядок зарахування, відрахування та переведення дітей на мережеву форму у суб'єкта освітньої діяльності, що є юридичною особою приватного права, визначається його засновником (засновниками) або уповноваженим ним (ними) органом (особою), фізичною особою - підприємцем, яка провадить освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, визначається самостійно з урахуванням вимог цього Положення.
Відмова у зарахуванні, відрахуванні та переведенні вихованців державного, комунального закладу освіти може бути письмово оскаржена в порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або у судовому порядку.
7. Засновник (засновники) базового суб'єкта освітньої діяльності, іншого партнера (закладу дошкільної освіти, іншої юридичної особи), або уповноважений засновником (засновниками) орган (особа) мають право створити структурний підрозділ, який буде забезпечувати організацію здобуття дошкільної освіти за мережевою формою.
8. Суб'єкти освітньої діяльності, що є партнерами базового суб'єкта освітньої діяльності і провадять освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, зараховують дітей для здобуття дошкільної освіти за мережевою формою і обліковують їх відповідно до законодавства.
9. Учасниками мережевої взаємодії вихованці обліковуються відповідно до законодавства.
II. Організація та забезпечення мережевої форми
1. Мережева форма організовується за наявності запитів батьків та можливостей суб'єктів освітньої діяльності.
2. Керівник базового суб'єкта освітньої діяльності (керівник закладу дошкільної освіти, керівник іншої юридичної особи чи дошкільного підрозділу, фізична особа - підприємець або залучена нею особа) має право:
самостійно обирати партнера(ів), учасників мережевої взаємодії;
погодитися на пропозицію в організації мережевої форми іншого суб'єкта освітньої діяльності;
погодитися з ініціативою (пропозицією) батьків в організації мережевої форми.
3. Заява про зарахування (переведення) дитини на мережеву форму, переведення на іншу форму здобуття освіти у базового суб'єкта освітньої діяльності подається одним із її батьків особисто, поштою, електронною поштою або через електронно-комунікаційну систему, визначену засновником (засновниками) закладу дошкільної освіти, іншої юридичної особи, або уповноваженим засновником (засновниками) органом (особою), визначену фізичною особою - підприємцем, яка провадить освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, самостійно.
Заява про зарахування (переведення) дитини на мережеву форму, переведення на іншу форму здобуття освіти подається через електронно-комунікаційну систему з використанням кваліфікованого електронного підпису або із застосуванням інших засобів електронної ідентифікації, відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
4. Зарахування (переведення) дитини на мережеву форму, переведення на іншу форму здобуття освіти у базового суб'єкта освітньої діяльності, в іншого партнера здійснюється на підставі наказу керівника закладу дошкільної освіти, керівника іншої юридичної особи чи дошкільного підрозділу, фізичної особи - підприємця, яка провадить освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, або уповноваженої нею особи.
5. Для забезпечення організації мережевої форми між суб'єктами освітньої діяльності (базовим та іншим (іншими) партнером (партнерами)), учасниками мережевої взаємодії укладається договір про співпрацю партнерів та учасників мережевої взаємодії.
6. Освітній процес за мережевою формою здійснюється безпосередньо у приміщеннях та/або на території базового суб'єкта освітньої діяльності, та/або в приміщеннях та/або на території партнерів, та/або в інших приміщеннях та/або територіях за домовленістю партнерів та учасників мережевої взаємодії.
7. Для організації освітнього процесу партнери (базовий та інший (інші) партнер (партнери)) забезпечують безпечне, здорове та інклюзивне чи спеціальне освітнє середовище, дотримуються принципів універсального дизайну та розумного пристосування.
8. Розпорядок дня та оптимальний розподіл рухової активності, фізичних та інтелектуальних навантажень і відпочинку вихованців, які організовують партнери, має відповідати потребам і можливостям дитини.
9. Для забезпечення мережевої форми педагогічні ради партнерів на спільному засіданні:
визначають форми і види організації освітнього процесу, послідовність їх застосування, тривалість освітнього процесу з урахуванням розподілу навантаження та відпочинку для вихованців, які здобувають дошкільну освіту у мережевій формі;
схвалюють рекомендації для педагогічних працівників щодо організації здобуття дошкільної освіти у мережевій формі;
схвалюють рекомендації для батьків вихованців щодо забезпечення здобуття дошкільної освіти у мережевій формі.
Рішення спільного засідання педагогічних рад партнерів вважається ухваленим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні та більшість членів педагогічної ради базового суб'єкта освітньої діяльності.
Рішення спільного засідання педагогічних рад партнерів затверджується керівником кожного суб'єкта освітньої діяльності - партнера (керівником закладу дошкільної освіти, іншої юридичної особи, що має дошкільний підрозділ, фізичною особою - підприємцем, яка провадить освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, або уповноваженою нею особою).
10. На вебсайтах партнерів (за їх відсутності - на вебсайтах засновників або уповноваженого ними органу (особи)) оприлюднюється інформація щодо можливостей у партнерів забезпечити організацію мережевої форми.
III. Організація освітнього процесу в мережевій формі
1. Освітній процес організовується відповідно до Законів України "Про дошкільну освіту", "Про освіту", інших нормативно-правових актів, освітніх та парціальних програм, програми розвитку (стратегії розвитку), планів роботи на рік партнерів та спрямовується на розвиток особистості, обдарувань кожної дитини, досягнення результатів, визначених державним стандартом дошкільної освіти.
2. Освітній процес провадиться із застосуванням засобів і методів розвитку, виховання, навчання, форм взаємодії з вихованцями, що є найбільш прийнятними для дітей відповідного віку та враховують їхні освітні потреби, зокрема шляхом адаптації/модифікації змісту освітньої програми.
3. Партнери організовують та здійснюють освітній процес за однією або декількома освітніми та/або парціальними програмами у порядку, визначеному статтею 16 Закону України "Про дошкільну освіту".
Рішення про використання в освітньому процесі конкретної освітньої, парціальної програми (конкретних освітніх, парціальних програм) схвалюється на спільному засіданні педагогічних рад партнерів.
Кожна освітня програма має бути спрямована на досягнення вихованцями результатів навчання і компетентностей, визначених державним стандартом дошкільної освіти.
Партнери можуть спільно сформувати освітню (освітні), парціальну (парціальні) програми для забезпечення здобуття дошкільної освіти за мережевою формою.
Спільно сформовані (розроблені) програми схвалюються на спільному засіданні педагогічних рад партнерів, затверджуються керівником кожного суб'єкта освітньої діяльності - партнера (керівником закладу дошкільної освіти, іншої юридичної особи, що має дошкільний підрозділ, фізичною особою - підприємцем, яка провадить освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, або уповноваженою нею особою).
З метою забезпечення інтересів і потреб вихованців, досягнення ними результатів, визначених державним стандартом дошкільної освіти, та з урахуванням особливостей і специфіки місцезнаходження та діяльності, фахової підготовки та академічної свободи педагогічних працівників, контингенту вихованців тощо суб'єкти освітньої діяльності мають право комбінувати, інтегрувати, а також в інший спосіб адаптувати обрані ними освітні та парціальні програми.
Базовий суб'єкт освітньої діяльності відповідає за здійснення контролю за реалізацією освітньої програми у повному обсязі. Кожен з партнерів відповідає за реалізацію компонентів освітньої програми, визначених у договорі.
Партнери спільно формують модель оцінювання якості освіти та освітньої діяльності, що здійснюється в межах договору, яка схвалюється на спільному засіданні педагогічних рад партнерів та затверджується керівником кожного суб'єкта освітньої діяльності - партнера (керівником закладу дошкільної освіти, іншої юридичної особи, що має дошкільний підрозділ, фізичною особою - підприємцем, яка провадить освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, або уповноваженою нею особою).
4. Мережева форма для дітей з особливими освітніми потребами реалізується відповідно до індивідуальної програми розвитку, що розробляється командою психолого-педагогічного супроводу, створеною спільно партнерами, відповідно до висновку інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю (за наявності).
Додаткові психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття (послуги) проводяться (надаються) за погодженням з батьками (одним із них) згідно з індивідуальною програмою розвитку з урахуванням індивідуальних потреб і можливостей дітей з особливими освітніми потребами.
Графік проведення таких занять (надання таких послуг) затверджується спільно партнерами рішенням керівників закладів дошкільної освіти, інших юридичних осіб чи керівників дошкільних підрозділів, фізичних осіб - підприємців, які провадять освітню діяльність у сфері дошкільної освіти, або уповноваженими ними особами.
Освітній процес під час організації мережевої форми для дітей з особливими освітніми потребами може забезпечуватися за участі асистента вихователя та/або асистента дитини.
IV. Учасники освітнього процесу
1. Учасниками освітнього процесу у мережевій формі є:
педагогічні працівники, у тому числі інші фізичні особи, які провадять педагогічну діяльність у сфері дошкільної освіти;
вихованці;
батьки вихованців;
інші працівники та залучені особи (за потреби).
2. Освітній процес організовують педагогічні працівники та особи, залучені до освітнього процесу, які у партнерстві з батьками забезпечують єдність розвитку, виховання і навчання вихованців, беруть участь у створенні безпечного освітнього середовища, вільного від будь-яких проявів жорстокого поводження з дитиною, насильства, у тому числі булінгу (цькування).
3. Суб'єкт освітньої діяльності для організації мережевої форми має право залучати на договірній основі фізичних та юридичних осіб.
Працівники партнерів та учасників мережевої взаємодії, інші фізичні особи, безпосередньо залучені до освітнього процесу та взаємодії з дітьми, повинні мати моральні якості та фізичний і психічний стан здоров'я яких дозволяють їм виконувати професійні обов'язки під час роботи з дітьми, мати необхідну професійну кваліфікацію, дотримуватися вимог, визначених частиною третьою статті 25 Закону України "Про дошкільну освіту", а також частиною п'ятою статті 58 Закону України "Про освіту".
Працівники партнерів та учасників мережевої взаємодії, у випадку можливої дотичності до дітей, повинні відповідати вимогам, визначеним частиною третьою статті 25 Закону України "Про дошкільну освіту".
4. Педагогічні працівники для організації та забезпечення мережевої форми:
планують та організовують освітній процес відповідно до вимог обраних освітніх, парціальних програм, регулюючи навантаження на дитину з урахуванням індивідуальних особливостей, потреб і можливостей кожної дитини у здобутті дошкільної освіти;
користуючись академічною свободою, обирають для організації мережевої форми прийоми, методи і засоби;
перед початком організації мережевої форми ознайомлюють батьків вихованців зі схваленими педагогічними радами партнерів рекомендаціями щодо забезпечення здобуття дошкільної освіти у мережевій формі;
упродовж здобуття вихованцями дошкільної освіти у мережевій формі надають батькам рекомендації щодо розвитку, виховання та навчання їхніх дітей;
обліковують участь вихованців у заходах освітнього процесу.
Педагогічні працівники забезпечуються ресурсами (дидактичними, ігровими, науково-методичними, матеріально-технічними, інформаційними тощо), необхідними для здійснення освітнього процесу у мережевій формі, реалізації обраних партнерами освітніх та парціальних програм, виконання державного стандарту дошкільної освіти.
Тривалість робочого часу та обсяг педагогічного навантаження, які передбачені статтею 26 Закону України "Про дошкільну освіту", поширюються на педагогічних працівників, які організовують здобуття дошкільної освіти у мережевій формі.
Робочий час педагогічного працівника, який здійснює освітній процес у мережевій формі, включає час, необхідний для безпосереднього здійснення освітнього процесу (педагогічне навантаження), організаційної роботи, зокрема взаємодії з батьками, участі у засіданнях педагогічної ради, для виконання методичної роботи, зокрема підготовки до організації та здійснення освітнього процесу, для підвищення кваліфікації, самоосвіти, іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором та/або посадовою інструкцією, а також час перебування в дорозі (у разі такої необхідності) до місця безпосереднього здійснення освітнього процесу з вихованцями та у зворотному напрямку.
Педагогічне навантаження, що є складовою робочого часу педагогічного працівника, включає:
проведення занять з дітьми відповідно до потреб дитини у формі, яка найбільш відповідає стану дитини та її індивідуальним можливостям;
організацію участі вихованців, з урахуванням можливостей дітей, у заняттях, заходах організованих партнерами та учасниками мережевої взаємодії на їх території, за їх межами, зокрема заходів мистецького, фізкультурно-спортивного, природничо-екологічного спрямування, просвітницьких заходів, проведенні свят (як безпосередньо, так і за допомогою інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій);
проведення моніторингу (педагогічної діагностики) освітніх досягнень вихованців.
Організаційна та методична діяльність педагогічного працівника включає:
розроблення плану роботи;
опрацювання професійних джерел (наукових, методичних тощо);
підготовку конспектів (алгоритмів) різних форм організації освітнього процесу та презентацій до них;
участь у засіданнях педагогічної ради та у методичних заходах партнерів;
підготовку та оформлення матеріалів для реалізації освітніх, парціальних програм;
взаємодію з батьками (узгодження спільних дій в підготовці та здійсненні освітнього процесу, консультування батьків тощо).
Облік робочого часу та оплата праці педагогічних працівників, які здійснюють освітній процес у мережевій формі, здійснюється відповідно до законодавства.
5. Батьки вихованців взаємодіють з педагогічними працівниками на принципах педагогіки партнерства, створюють належні та безпечні умови для здобуття їх дитиною дошкільної освіти у мережевій формі відповідно до рекомендацій, наданих партнерами, зокрема:
підтримують регулярний зв'язок з педагогічними працівниками для обговорення досягнень дитини та отримання рекомендацій з питань її розвитку, виховання та навчання, формування компетентностей, визначених державними стандартом дошкільної освіти, освітньою програмою, а також парціальною (парціальними) програмою (програмами) (у разі її (їх) використання);
забезпечують дитину необхідними матеріалами, визначеними педагогічними працівниками та наданими партнерами рекомендаціями.
____________