• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку складення протоколів про адміністративні правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції

Національне агентство з питань запобігання корупції | Наказ, Форма типового документа, Протокол, Порядок від 10.06.2025 № 169/25
Реквізити
  • Видавник: Національне агентство з питань запобігання корупції
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Протокол, Порядок
  • Дата: 10.06.2025
  • Номер: 169/25
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національне агентство з питань запобігання корупції
  • Тип: Наказ, Форма типового документа, Протокол, Порядок
  • Дата: 10.06.2025
  • Номер: 169/25
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ
НАКАЗ
10.06.2025 м. Київ № 169/25
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
20 червня 2025 р. за № 956/44362
Про затвердження Порядку складення протоколів про адміністративні правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції
Відповідно до пункту 5 частини першої, частини сьомої статті 12 Закону України "Про запобігання корупції"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок складення протоколів про адміністративні правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції, що додається.
2. Управлінню проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
 

В. о. Голови

Микола КОРНЕЛЮК

ПОГОДЖЕНО:

 

Голова Верховного Суду

Станіслав КРАВЧЕНКО

Заступник Голови
Вищої ради правосуддя

Оксана КВАША

Заступник
Генерального прокурора

Ігор МУСТЕЦА
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Національного агентства з питань запобігання корупції
10 червня 2025 року № 169/25
Порядок
складення протоколів про адміністративні правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру складення протоколів про адміністративні правопорушення уповноваженими особами Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство), обліку складених протоколів про адміністративні правопорушення та аналізу результатів їх розгляду судом.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
безпосередній керівник - найближчий керівник, якому прямо підпорядкована уповноважена особа Національного агентства (далі - уповноважена особа);
самостійний структурний підрозділ - самостійний структурний підрозділ апарату Національного агентства, до повноважень якого належить складення протоколів про адміністративні правопорушення.
II. Складення протоколів про адміністративні правопорушення
1. Уповноважені особи складають протоколи про адміністративні правопорушення, що належать до компетенції Національного агентства згідно зі статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
2. Протокол про адміністративне правопорушення складається за наявності в уповноваженої особи доказів, що дають можливість установити наявність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
3. Збирання доказів у справі про адміністративне правопорушення розпочинається на підставі обґрунтованої доповідної записки уповноваженої особи, адресованої керівнику самостійного структурного підрозділу.
Доповідна записка уповноваженої особи містить таку інформацію:
джерела інформації та опис наявних фактичних даних, що можуть свідчити про ймовірне вчинення особою адміністративного правопорушення;
наявні відомості про особу, яка ймовірно вчинила адміністративне правопорушення;
норми законодавства, порушення яких ймовірно призвело до вчинення адміністративного правопорушення, попередня кваліфікація адміністративного правопорушення згідно з КУпАП.
4. Збирання доказів у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате збирання доказів підлягає завершенню у разі закінчення строків, визначених статтею 38 КУпАП.
Збирання доказів у справі про адміністративне правопорушення підлягає завершенню у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Завершення збирання доказів оформлюється обґрунтованою доповідною запискою уповноваженої особи, адресованою керівникові самостійного структурного підрозділу.
5. Збирання доказів у справах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, а також правопорушення, передбачені статтями 212-15, 212-21 КУпАП, має бути завершено у строк, що не перевищує 90 днів з дня його початку. Днем початку збирання доказів у справі про адміністративне правопорушення вважається наступний робочий день за днем реєстрації в системі електронного документообігу обґрунтованої доповідної записки уповноваженої особи, передбаченої пунктом 3 цього розділу.
Якщо останній календарний день строку, передбаченого абзацом першим цього пункту, припадає на святковий, неробочий чи вихідний день, останнім днем строку вважається наступний перший робочий день.
6. Строк збирання доказів у справі про адміністративне правопорушення може бути продовжено за погодженням із керівником самостійного структурного підрозділу та заступником Голови Національного агентства або Головою Національного агентства на підставі обґрунтованої доповідної записки уповноваженої особи, яка проводить збирання доказів, із зазначенням достатнього строку для такого збору, що не може перевищувати строків, визначених у частині четвертій статті 38 КУпАП.
7. Збирання доказів у справі про адміністративне правопорушення здійснюється уповноваженими особами у межах реалізації повноважень та прав Національного агентства, визначених статтями 11, 12 Закону України "Про запобігання корупції", із використанням прав уповноважених осіб, визначених статтею 13 зазначеного Закону.
Збирання доказів у справі про адміністративне правопорушення стосовно судді, судді Конституційного Суду України здійснює Голова Національного агентства з питань запобігання корупції або його заступник. Голова Національного агентства або його заступник можуть доручити підготовку витягів із реєстрів, проєктів документів, пов'язаних із збиранням доказів у справі про адміністративне правопорушення стосовно судді, судді Конституційного Суду України, відповідальним виконавцям.
Протокол про адміністративне правопорушення складається уповноваженою особою, яка здійснювала збирання доказів (крім випадків складення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно судді, судді Конституційного Суду України).
Складення протоколу про адміністративне правопорушення може здійснюватися іншою уповноваженою особою (безпосереднім керівником уповноваженої особи, яка здійснювала збирання доказів, керівником вищого рівня чи за їх дорученням іншою уповноваженою особою) у таких випадках:
відсторонення уповноваженої особи від виконання обов'язків у порядку, визначеному законодавством;
припинення повноважень уповноваженої особи, у тому числі у разі вивільнення від виконання посадових обов'язків у зв'язку з призовом на військову службу;
звільнення, переведення або призначення уповноваженої особи на іншу посаду, за винятком переведення або призначення уповноваженої особи на іншу посаду в межах одного самостійного структурного підрозділу;
виключення з посадових обов'язків уповноваженої особи повноважень на складення протоколів про адміністративні правопорушення;
наявність в уповноваженої особи потенційного або реального конфлікту інтересів;
тимчасова непрацездатність уповноваженої особи у зв'язку з хворобою, її відрядження або відпустка упродовж більше ніж 24 дні.
8. Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані можуть бути отримані як під час, так і до початку процедури збирання доказів, передбаченої цим Порядком.
9. Отримані уповноваженою особою пояснення потерпілих та/або свідків долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а відомості про них зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення.
10. Визнавши зібрані докази достатніми для встановлення наявності адміністративного правопорушення, вини особи в його вчиненні та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, уповноважена особа вживає заходів для складення протоколу про адміністративне правопорушення.
11. З метою дотримання вимог статей 254, 256 КУпАП при складенні протоколу про адміністративне правопорушення уповноважена особа:
роз'яснює особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її права та обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що у протоколі про адміністративне правопорушення робиться відповідна відмітка;
ознайомлює особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, зі змістом протоколу про адміністративне правопорушення;
пропонує особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, надати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення;
пропонує особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати два примірники протоколу про адміністративне правопорушення;
підписує два примірники протоколу про адміністративне правопорушення;
вручає під розписку або у разі відмови від підписання протоколу про адміністративне правопорушення надсилає особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення.
12. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення робиться відповідна відмітка.
13. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу про адміністративне правопорушення.
За бажанням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, її пояснення та зауваження викладаються нею у протоколі про адміністративне правопорушення або в окремому документі. Пояснення та зауваження, викладені особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, в окремому документі, додаються до протоколу про адміністративне правопорушення та є його невід'ємною частиною, про що у протоколі про адміністративне правопорушення робиться відповідна відмітка.
14. Протокол про адміністративне правопорушення складається у приміщенні Національного агентства, за місцезнаходженням органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи (у тому числі політичної партії), де особа перебуває у зв'язку з наявністю трудових чи інших договірних відносин або за іншим місцем перебування особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Для складення протоколу про адміністративне правопорушення у приміщенні Національного агентства за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, їй надсилається запрошення за допомогою поштового та/або електронного зв'язку, зокрема програмними засобами Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр).
У запрошенні зазначаються:
прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи;
мета, з якою запрошується особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, до Національного агентства;
суть та правова кваліфікація адміністративного правопорушення, щодо вчинення якого особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складення протоколу про адміністративне правопорушення, попередня;
права та обов'язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;
інші відомості, необхідні для забезпечення прибуття особи.
15. Підтвердженням своєчасного отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошення, надісланого за допомогою поштового зв'язку, є:
отримання поштового повідомлення про вручення за місцем проживання особи;
зафіксований факт ознайомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, із запрошенням за місцезнаходженням органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи (у тому числі політичної партії), де особа перебуває у зв'язку з наявністю трудових чи інших договірних відносин.
16. Підтвердженням своєчасного отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошення, надісланого за допомогою програмних засобів Реєстру або електронного зв'язку, є відповідь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, або відмітка про перегляд повідомлення, зокрема у персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування.
17. Факт вручення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення фіксується в першому примірнику протоколу про адміністративне правопорушення та засвідчується підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
18. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від отримання другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення він не пізніше наступного робочого дня з дня складення протоколу про адміністративне правопорушення надсилається особі за допомогою поштового зв'язку:
за місцем проживання;
за місцезнаходженням органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи (у тому числі політичної партії), де особа перебуває у зв'язку з наявністю трудових чи інших договірних відносин.
19. Протокол про адміністративне правопорушення складається на бланку Національного агентства за формою, наведеною у додатку до цього Порядку.
20. Письмовою згодою викривача вважається наданий викривачем у довільній письмовій формі лист (заява тощо) за його підписом із зазначенням його згоди на розкриття стосовно нього інформації під час складення уповноваженою особою Національного агентства протоколу про адміністративне правопорушення.
21. Дата вчинення адміністративного правопорушення зазначається у протоколі про адміністративне правопорушення шляхом вказівки на рік, місяць та день:
у які було вчинено дії, що становлять об'єктивну сторону адміністративного правопорушення;
у зв'язку зі спливом яких констатується бездіяльність, що становить об'єктивну сторону адміністративного правопорушення.
При складенні протоколу про триваюче адміністративне правопорушення у ньому зазначається період у часі, протягом якого вчинялося чи вчиняється адміністративне правопорушення.
22. У протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, місцем вчинення адміністративного правопорушення зазначається місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи, трудові/договірні відносини з якими свідчать про приналежність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення.
23. У протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, що складається стосовно народного депутата України, депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, місцем вчинення адміністративного правопорушення зазначається відповідно місцезнаходження Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради.
24. Протокол про адміністративне правопорушення стосовно судді, судді Конституційного Суду України складається з урахуванням особливостей, які визначені у статті 257-1 КУпАП.
III. Вимоги до оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, надсилання їх до суду та обліку
1. Протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали, що надсилаються до суду, формуються у справу. У справі оформляється титульний аркуш. Аркуші справи нумеруються та підшиваються разом із внутрішнім описом наявних у ній документів. Внутрішній опис справи складається на окремому аркуші та підписується уповноваженою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення.
2. Протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, разом з іншими доказами, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, у триденний строк з дня його складення надсилається до місцевого загального суду за місцем вчинення такого адміністративного правопорушення.
У разі вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, службовою особою, яка працює в апараті суду, протокол про адміністративне правопорушення разом з іншими матеріалами надсилається до суду вищої інстанції для визначення підсудності.
3. Одночасно з направленням до суду протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, керівникові підприємства, установи чи організації, де працює особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, надсилається повідомлення про складення протоколу про адміністративне правопорушення для розгляду питання щодо можливого відсторонення такої особи від виконання службових повноважень із зазначенням характеру вчиненого правопорушення та норми закону, яку порушено.
Після направлення до суду протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, його копія із матеріалами справи надсилається до Офісу Генерального прокурора.
4. Облік складених протоколів про адміністративні правопорушення здійснюється у паперовій або електронній формі, у тому числі в автоматизованому режимі за допомогою програмно-технічних засобів, у журналі реєстрації протоколів про адміністративне правопорушення.
IV. Відстеження розгляду справи про адміністративне правопорушення в суді
1. Уповноважена особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, чи визначена безпосереднім керівником інша уповноважена особа:
контролює надходження протоколу про адміністративне правопорушення до суду;
відстежує хід та результати розгляду справи про адміністративне правопорушення в суді;
за необхідності бере участь у судовому розгляді справи про адміністративне правопорушення.
2. Керівники самостійних структурних підрозділів забезпечують здійснення аналізу судової практики за результатами розгляду судами справ про адміністративні правопорушення на підставі протоколів про адміністративні правопорушення, складених відповідно до цього Порядку.
 

Керівник Управління проведення
спеціальних перевірок та контролю
за своєчасністю подання декларацій

Олександр ШУЛЬГА
 
Додаток
до Порядку складення протоколів про адміністративні правопорушення Національним агентством з питань запобігання корупції
(пункт 19 розділу II)
Протокол
про адміністративне правопорушення № ____
"___" ____________ 20__ року __________________________
(місце складання протоколу)
Я, ___________________________________________________________________________________
                                                                                                               (посада)
Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство)
_____________________________________________________________________________________
                                                                           (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності))
як уповноважена особа Національного агентства, на підставі пункту 1 частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) пункту 11-2 частини першої статті 12, частини першої статті 13 Закону України "Про запобігання корупції", у приміщенні __________________________________________,
                                               (адреса)
склав (склала) цей протокол про те, що
_____________________________________________________________________________________,
              (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), особи, яка притягається до адміністративної відповідальності)
дата народження: _____________________________________________________________________,
реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття РНОКПП відповідно до закону) ________________________,
місце проживання: ____________________________________________________________________,
номер телефону: ______________________________________________________________________,
місце роботи, посада: __________________________________________________________________,
документи, що посвідчують особу: _______________________________________________________,
вчинив(ла) адміністративне(і) правопорушення, передбачене(і) _______________________ КУпАП,
дата виявлення адміністративного правопорушення: ________________________________________.
Суть адміністративного правопорушення:
_____________________________________________________________________________________.
Місце вчинення адміністративного правопорушення: _______________________________________.
Час вчинення адміністративного правопорушення: _________________________________________.
Свідки (за наявності):
1. ___________________________________________________________________________________
           (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), зареєстроване місце проживання (місце фактичного проживання),
                                                          номер телефону чи інші дані для зв'язку (за наявності)
2. ___________________________________________________________________________________
           (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), зареєстроване місце проживання (місце фактичного проживання),
                                                          номер телефону чи інші дані для зв'язку (за наявності)
Потерпілі (за наявності):
1. ___________________________________________________________________________________
           (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), зареєстроване місце проживання (місце фактичного проживання),
                                                          номер телефону чи інші дані для зв'язку (за наявності)
2. ___________________________________________________________________________________
           (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), зареєстроване місце проживання (місце фактичного проживання),
                                                          номер телефону чи інші дані для зв'язку (за наявності)
Викривач (за наявності та у разі його письмової згоди):
_____________________________________________________________________________________
          (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), номер телефону чи інші дані для зв'язку (за наявності) та інші дані,
                                                                       які можуть ідентифікувати викривача)
________________________ роз'яснено зміст статті 63 Конституції України, а також його (її) права та обов'язки, передбачені та статтею 268 КУпАП, а саме: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, подавати заяви; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи; виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову у справі.
Під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-4 - 172-9 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки за викликом судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути піддано приводу Національною поліцією України.
Крім того, ________________________ роз'яснено, що згідно зі статтею 256 КУпАП він (вона) має право подати пояснення та зауваження щодо змісту цього протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви відмови від його підписання.
З правами та обов'язками, а також змістом протоколу про адміністративне правопорушення ознайомлений (на) ____________________________________________________________________.
Пояснення та зауваження щодо змісту протоколу (можуть бути додані окремо):
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
До протоколу додаються: _______________________________________________________________
Другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення отримав(ла):
____________
(дата)
____________
(підпис)
________________________
(ім'я та прізвище)
Запис про відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання та/або отримання протоколу, мотиви такої відмови:
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
__________________________________________
(посада уповноваженої особи Національного агентства)
____________
(підпис)
________________________
(ім'я та прізвище)
____________