• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Гігієнічних вимог до агропродовольчих ринків

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ, Вимоги від 19.04.2024 № 1279 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Вимоги
  • Дата: 19.04.2024
  • Номер: 1279
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Вимоги
  • Дата: 19.04.2024
  • Номер: 1279
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
19.04.2024 м. Київ № 1279
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
22 травня 2024 р. за № 745/42090
Про затвердження Гігієнічних вимог до агропродовольчих ринків
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", пунктів 1, 2 Всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV "Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею" Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 228-р, пункту 221 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Гігієнічні вимоги до агропродовольчих ринків, що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 04 червня 1996 року № 23 "Про затвердження Ветеринарно-санітарних правил для ринків", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 19 червня 1996 року за № 314/1339.
3. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики та продовольства України згідно з розподілом обов'язків.
 

Міністр

Микола СОЛЬСЬКИЙ

ПОГОДЖЕНО:

 

Голова Державної служби України
з питань безпечності харчових
продуктів та захисту споживачів

Сергій ТКАЧУК

Міністр охорони здоров'я України

Віктор ЛЯШКО

Виконувач обов'язків
Міністра економіки України

Тетяна БЕРЕЖНА
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
19 квітня 2024 року № 1279
Гігієнічні вимоги до агропродовольчих ринків
I. Загальні положення
1. Ці Вимоги поширюються на агропродовольчі ринки, оптові ринки сільськогосподарської продукції та ринкові комплекси всіх типів незалежно від їх підпорядкування та форм власності (далі - агропродовольчі ринки).
2. Ці Вимоги встановлюють гігієнічні вимоги до території, приміщень, обладнання, торговельно-технологічного устаткування, інвентаря, утримання агропродовольчих ринків, харчових продуктів та тварин, призначених для виробництва харчових продуктів, що на них реалізовуються.
3. Ці Вимоги є обов'язковими для суб'єктів господарювання, що створюють належні умови для реалізації (оптової реалізації) сільськогосподарської продукції, в тому числі харчових продуктів, на агропродовольчих ринках (далі - оператори агропродовольчих ринків).
4. У цих Вимогах терміни вживаються у таких значеннях:
термін "сільськогосподарська продукція" - у значенні, наведеному в Податковому кодексі України;
інші терміни - у значеннях, наведених у Законах України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин", "Про ветеринарну медицину", "Про ідентифікацію та реєстрацію тварин", "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про питну воду та питне водопостачання".
II. Загальні вимоги до агропродовольчих ринків
1. Оператори агропродовольчих ринків зобов'язані:
1) отримувати експлуатаційний дозвіл або реєструвати потужності агропродовольчого ринку у випадках, передбачених Законом України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів";
2) розробляти, вводити в дію та застосовувати постійно діючі процедури, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках.
2. Оператори агропродовольчих ринків повинні забезпечити належні умови для роботи акредитованої лабораторії, зокрема, шляхом надання у користування службових приміщень, забезпечених опаленням, електропостачанням, вентиляцією, водопостачанням та водовідведенням.
Забороняється функціонування агропродовольчого ринку за відсутності акредитованої лабораторії.
3. Харчові продукти, що перебувають в обігу на агропродовольчих ринках, повинні:
відповідати вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів;
зберігатися або пропонуватися до реалізації з дотриманням температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів;
супроводжуватися документами відповідно до вимог законодавства;
відповідати параметрам безпечності;
бути належним чином марковані або позначені згідно з документацією чи супроводжуватися інформацією відповідно до вимог законодавства.
III. Вимоги до території агропродовольчого ринку
1. Проектування та будівництво агропродовольчих ринків проводиться за типовими чи індивідуальними проектами відповідно до чинних державних будівельних норм.
2. Земельна ділянка для агропродовольчого ринку повинна знаходитися за межами санітарно-захисних зон промислових, сільськогосподарських та комунальних об'єктів, встановлених відповідно до вимог законодавства.
3. Територія агропродовольчого ринку розмежовується на торговельну та господарську зони.
В торговельній зоні розташовують:
криті ринки, торговельні павільйони, криті і відкриті ряди;
майданчики для продажу харчових продуктів із рухомих транспортних засобів;
відокремлені майданчики для торгівлі тваринами, призначеними для виробництва харчових продуктів;
інші потужності з обігу харчових продуктів та/або промислових товарів, заклади громадського харчування і побутового обслуговування;
акредитовану лабораторію.
У господарській зоні розташовують майданчики, споруди господарського призначення для зберігання обладнання, прибирального інвентаря, матеріалів, дезінфекційних засобів, тари, контейнери для відходів, громадські санітарні вузли тощо.
Для зберігання особистих речей персоналу агропродовольчого ринку обладнують гардероби, а для зберігання торговельного інвентаря виділяється спеціальне приміщення.
4. Територія агропродовольчого ринку повинна бути огороджена. Під'їзні шляхи, дороги, доріжки для пішоходів, розвантажувальні майданчики мають бути забезпечені твердим рівним покриттям, легкодоступним для миття та дезінфекції, зливовою каналізацією для відведення атмосферних, талих вод та вод від змиву майданчиків.
5. На території агропродовольчого ринку обладнують умивальники, місця для миття торговельного інвентаря, фруктів, овочів. Вода, що використовується для господарсько-побутових і питних потреб, має відповідати вимогам, установленим до води питної.
6. Територію агропродовольчого ринку прибирають щоденно після закінчення торгівлі з обов'язковим у теплу пору року поливанням (миттям) усієї території. Взимку проїзди і проходи систематично очищають від снігу та льоду.
Поточне прибирання агропродовольчого ринку проводиться з установленою оператором ринку періодичністю так, щоб протягом усього дня запобігти забрудненню харчових продуктів.
Не рідше ніж один раз на місяць проводиться санітарний день, в який на території агропродовольчого ринку, в критих та торговельних павільйонах, критих і відкритих рядах проводиться ретельне прибирання, дезінфекція місць торгівлі, торговельного інвентаря, обладнання.
Регулярно (по мірі намерзання) проводиться розморожування та дезінфекція всіх холодильних камер.
Дезінфекція проводиться дезінфекційними засобами, зареєстрованими відповідно до вимог Положення про державну реєстрацію дезінфекційних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2023 року № 863 (далі - Положення).
7. Для збирання побутових та харчових відходів на території агропродовольчого ринку розміщують закриті контейнери, сконструйовані таким чином, щоб забезпечити максимальний рівень захисту та їх дезінфекцію. Контейнери після очищення дезінфікують засобами, зареєстрованими відповідно до вимог Положення.
Зберігання та утилізація (знищення) харчових та інших відходів мають здійснюватися відповідно до вимог законодавства.
8. Громадські санітарні вузли повинні утримуватися в чистому та робочому стані та щодня прибиратися й оброблятися дезінфекційними засобами, зареєстрованими відповідно до вимог Положення.
IV. Вимоги до приміщень, обладнання, торговельно-технологічного устаткування, інвентаря агропродовольчих ринків
1. Агропродовольчий ринок, як торговельне підприємство, повинен мати торговельні місця, що належним чином обладнані для реалізації (оптової реалізації) сільськогосподарської продукції, акредитовану лабораторію, упорядковану територію, громадські санітарні вузли тощо.
2. Торговельні місця з реалізації молочних, м'ясних, рибних продуктів, а також харчових продуктів, які через свої мікробіологічні властивості є такими, що швидко псуються, облаштовують холодильним обладнанням, що дозволяє забезпечити відповідні температурні режими зберігання та здійснювати контроль за ними.
3. Усі приміщення агропродовольчого ринку мають бути забезпечені:
водою у кількості, яка відповідає розміру та типу потужності (за відсутності в місці розташування агропродовольчого ринку централізованого питного водопостачання допускається обладнання системи з джерела питного водопостачання);
водовідведенням;
електропостачанням;
належним природним та/або штучним освітленням;
належною природною або механічною вентиляцією;
опаленням (за потреби).
4. Приміщення агропродовольчого ринку повинні підтримуватися в чистому та робочому стані.
5. Конструкція та планування приміщень агропродовольчого ринку повинні забезпечувати можливість дотримання належного рівня гігієнічних вимог до харчових продуктів, включаючи захист від забруднення.
6. Для стін, перегородок та підлоги приміщень агропродовольчого ринку використовуються непроникаючі, непоглинаючі, нетоксичні та придатні до миття матеріали або інші матеріали, які забезпечують можливість дотримання належного рівня гігієнічних вимог до харчових продуктів, включаючи захист від забруднення. Стеля (або у разі її відсутності внутрішня поверхня даху) та верхні кріплення мають бути побудовані таким чином, щоб запобігати накопиченню бруду, утворенню небажаної плісняви і відпаданню часток конструкції, зменшувати конденсат. Поверхня стелі, висота якої є належною для здійснення операцій, має бути гладкою.
7. Вікна та інші отвори мають бути побудовані таким чином, щоб це запобігало накопиченню бруду. Вікна, що відкриваються назовні, у разі потреби повинні бути обладнані сіткою від комах, що легко знімається для чищення. Вікна, відкриття яких може призвести до забруднення, під час виробництва повинні бути зачинені.
8. Поверхня дверей має бути гладка та зроблена з непоглинаючих вологу матеріалів, легко піддаватись чищенню, а за потреби - дезінфекції.
9. Усі поверхні (включаючи поверхню обладнання), що контактують з харчовими продуктами, мають утримуватися у непошкодженому стані, бути такими, що легко очищаються, у разі потреби дезінфікуватися та бути зроблені з гладких, нержавіючих, нетоксичних, придатних до миття матеріалів.
10. Обладнання та інвентар, з якими контактують харчові продукти, повинні відповідати таким вимогам:
бути чистими та у разі потреби продезінфікованими. Чищення та дезінфекція здійснюються таким чином, щоб забезпечити захист від появи ризику забруднення;
мають бути виготовлені із матеріалів, призначених для контакту з харчовими продуктами, та утримуватися у належному стані та умовах, що зменшують ризик забруднення харчових продуктів та дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію (крім тари та упаковки, що не повертається оператору агропродовольчого ринку);
розміщуватися таким чином, що дозволяє чищення обладнання та навколишньої території.
11. Щорічно до початку весняно-літнього сезону проводиться необхідний ремонт приміщень агропродовольчого ринку та акредитованої лабораторії, обладнання, торговельно-технологічного устаткування тощо.
12. Агропродовольчий ринок забезпечується в достатній кількості прибиральним інвентарем, мийними, дезінфікуючими, дезінсекційними та дератизаційними засобами. Ці засоби мають зберігатися в окремому закритому приміщенні.
13. Особам, які торгують на агропродовольчому ринку, може надаватися у користування торговельний інвентар (ваги, ножі, лотки, ложки, виделки, лопатки, щипці, совки, лійки, мірки, гачки, прилавки, столи тощо) та спецодяг (куртки, халати, фартухи, нарукавники, одноразові рукавички тощо).
14. Колоди для розрубування м'яса мають бути виготовлені із матеріалів, призначених для контакту з харчовими продуктами, утримуватися у належному стані та умовах, що зменшують ризик забруднення та дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію.
Якщо колода виготовлена з твердих порід дерева, після закінчення роботи її робочу поверхню зачищають і засипають сіллю, а бокову частину миють гарячою водою. По мірі зношування, коли з'являються глибокі зарубки і ритвини, поверхню колоди спилюють.
15. Для зберігання туш, частин туш, субпродуктів парнокопитних та інших копитних тварин, свійської птиці, кролів, щодо яких існує підозра про непридатність для споживання людиною, на агропродовольчих ринках встановлюються холодильники-ізолятори, контроль за доступом до яких здійснюється оператором агропродовольчого ринку та спеціалістами акредитованої лабораторії.
V. Вимоги до реалізації на агропродовольчих ринках харчових продуктів та тварин, призначених для виробництва харчових продуктів
1. Цілі туші або частини туш парнокопитних та інших копитних тварин, туші свійської птиці, кроликів та малих диких тварин, риба, мед, яйця, молоко необроблене, сир домашнього виробництва і продукти рослинного походження можуть продаватися на агропродовольчих ринках за умови підтвердження їхньої придатності за результатами випробувань (досліджень) акредитованої лабораторії, яка знаходиться на агропродовольчому ринку, державним інспектором, який знаходиться на цьому ж ринку. Не підлягають зазначеним випробуванням харчові продукти недомашнього виробництва, які супроводжуються документами, що забезпечують простежуваність продукції.
За результатами проведення акредитованою лабораторією випробувань (досліджень), які підтверджують придатність для споживання людиною вищезазначених харчових продуктів, видається експертний висновок відповідно до вимог Положення про державну лабораторію ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, затвердженого наказом Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 15 квітня 2002 року № 16, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2002 року за № 404/6692.
2. Цілі туші або частини туш, м'ясо, субпродукти парнокопитних та інших копитних тварин можуть реалізовуватися на агропродовольчих ринках, за умови що вони отримані від ідентифікованих сільськогосподарських тварин відповідно до вимог законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин.
3. Позначка придатності ставиться державним інспектором, який знаходиться на агропродовольчому ринку, на цілі туші або частини туш парнокопитних та інших копитних тварин, на кожну тушу малих диких тварин та свійської птиці, кролів, щодо яких підтверджено придатність для споживання людиною, за результатами випробувань (досліджень) акредитованої лабораторії, яка знаходиться на агропродовольчому ринку. Придатність для споживання людиною продуктів рослинного походження, а також необробленого молока та сиру домашнього виробництва підтверджується державним інспектором за результатами випробувань (досліджень) акредитованої лабораторії.
На тушах, непридатних для споживання людиною, які на підставі результатів лабораторних досліджень (випробувань) не можуть використовуватися для споживання людиною, наносяться насічки на поверхні усієї туші, що вказують на непридатність продукту для споживання людиною.
4. Харчовий продукт, який є непридатним для споживання людиною, але не становить безпосередньої загрози (низький ризик) для здоров'я людини, не допускається до реалізації та утилізується власником. Харчовий продукт, який є непридатним для споживання людиною, але становить безпосередню загрозу (високий ризик) для здоров'я людини, підлягає негайному вилученню власником та утилізації або знищенню під контролем державного інспектора відповідно до вимог законодавства.
5. До проведення акредитованою лабораторією лабораторних випробувань (досліджень) на агропродовольчих ринках допускають:
цілі туші або частини туш, м'ясо, субпродукти парнокопитних та інших копитних тварин за наявності ветеринарного документа, що засвідчує ветеринарно-санітарне та епізоотичне благополуччя господарства походження щодо заразних хвороб та стан здоров'я тварини (тварин) під час проведення передзабійного огляду;
молоко і молочні продукти за наявності ветеринарного та/або ідентифікаційного документа, що засвідчує ветеринарно-санітарне та епізоотичне благополуччя господарства походження щодо заразних хвороб і стан здоров'я тварини (тварин). У документі повинні бути зазначені дата та результат дослідження тварини (тварин) на субклінічний мастит, дата щеплення проти сибірки, дослідження на туберкульоз, лейкоз, бруцельоз та інші захворювання, передбачені законодавством про ветеринарну медицину;
продукти бджільництва за наявності ветеринарно-санітарного паспорта пасіки та за умови державної реєстрації потужностей з їх виробництва.
6. М'ясо та м'ясні продукти пропонуються до реалізації в окремих павільйонах або окремих торговельних рядах на прилавках, столах, у холодильних вітринах, або підвішуються на металевих лужених гачках.
Торгівля м'ясом і м'ясопродуктами з транспортних засобів, причепів та/або контейнерів забороняється.
7. Молоко, масло, сметана, сир домашнього виробництва повинні доставлятися для продажу лише в чистому, непошкодженому посуді, виготовленому з матеріалів, призначених для контакту з харчовими продуктами.
8. Реалізація овочів, зелені, фруктів, свіжих грибів проводиться зі столів, транспортних засобів, ящиків, корзин, мішків, які розміщуються на підставках, настилах або піддонах. Для продажу сушених грибів відводяться спеціально обладнані місця з вішалами. Торгівля із землі чи підлоги забороняється.
9. Реалізація квашених, солених, маринованих овочів і фруктів проводиться лише з чистого, непошкодженого посуду, виготовленого з матеріалів, призначених для контакту з харчовими продуктами.
10. Борошно, зернові, круп'яні продукти повинні реалізовуватись у чистих мішках або іншій тарі, та розміщуватись на підставках, стелажах або піддонах.
11. Тварини, призначені для виробництва харчових продуктів, допускаються до продажу на агропродовольчих ринках:
за наявності ветеринарних документів, що засвідчують ветеринарно-санітарне та епізоотичне благополуччя господарства походження щодо заразних хвороб та стан здоров'я тварин, а також ідентифікаційних документів;
після проведення клінічного огляду щодо відповідності загального стану тварин вимогам законодавства про здоров'я та благополуччя тварин.
12. Для продажу тварин, призначених для виробництва харчових продуктів, відводиться територія (відокремлені майданчики), що не пов'язана з торговельною зоною, де здійснюється реалізація харчових продуктів.
13. На агропродовольчому ринку забороняється реалізація:
харчових продуктів, зазначених у абзаці першому пункту 1 цього розділу, за відсутності підтвердження їхньої придатності за результатами випробувань (досліджень) акредитованою лабораторією, яка знаходиться на агропродовольчому ринку;
харчових продуктів, мінімальний термін придатності або граничний термін споживання (дата "вжити до") яких закінчились;
харчових продуктів, які через свої мікробіологічні властивості є такими, що швидко псуються, за відсутності холодильного обладнання, що дозволяє забезпечити відповідні температурні режими їх зберігання;
кондитерських і кулінарних виробів, напівфабрикатів з м'яса та риби (фарш, котлети, кров'яні та домашні ковбаси, зельц, холодець тощо) домашнього виготовлення;
м'ясних, рибних, молочних, плодоовочевих, плодово-ягідних, грибних консервів домашнього виготовлення;
зернових і круп'яних продуктів, забруднених насінням шкідливих бур'янів, лікарських рослин;
зіпсованих або загниваючих овочів, зелені, фруктів, ягід.
VI. Заходи боротьби із шкідниками на агропродовольчих ринках
1. Оператори агропродовольчих ринків зобов'язані забезпечувати на території та в усіх приміщеннях агропродовольчого ринку регулярне здійснення ефективних заходів щодо боротьби із шкідниками і гризунами.
2. З метою запобігання появі гризунів щілини в підлозі, отвори у стелях, стінах і навколо механічних та сантехнічних комунікацій замуровують.
Вентиляційні отвори в підвалах закриваються металевими сітками, люки обладнують щільними кришками або металевими решітками.
3. Дезінфекція, дезінсекція та дератизація мають здійснюватися таким чином, щоб забезпечити захист харчових продуктів від появи ризику забруднення.
VII. Вимоги до гігієни персоналу агропродовольчого ринку, який працює в зоні поводження з харчовими продуктами
1. До роботи у зоні поводження з харчовими продуктами допускається персонал агропродовольчого ринку, який:
не має медичних протипоказань до роботи з харчовими продуктами та/або не хворіє, та/або не є носієм хвороб, що можуть передаватися через харчові продукти, а також за відсутності вірогідності прямого чи непрямого забруднення харчових продуктів;
пройшов навчання з питань гігієни персоналу, що підтверджено відповідними записами, а також періодично проходить навчання щодо гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів у цього оператора агропродовольчого ринку.
2. Оператор агропродовольчого ринку має забезпечити персонал спецодягом, спецвзуттям, засобами особистої гігієни, рушниками тощо.
3. Персоналу агропродовольчого ринку дозволяється приймати їжу та палити лише у спеціально відведених місцях.
Персоналу агропродовольчого ринку, який обслуговує громадські санітарні вузли, забороняється здійснювати роботи, пов'язані з обігом харчових продуктів.
VIII. Обов'язки операторів агропродовольчих ринків
Оператори агропродовольчих ринків зобов'язані забезпечити:
регулярне прання та заміну по мірі зношування спецодягу (прання спецодягу в домашніх умовах категорично забороняється);
достатню кількість прибирального інвентаря, мийних та дезінфікуючих засобів, засобів особистої гігієни;
систематичне проведення дезінфекційних, дезінсекційних та дератизаційних заходів;
проходження персоналом агропродовольчого ринку обов'язкових профілактичних медичних оглядів;
наявність особистих медичних книжок у персоналу агропродовольчого ринку;
організацію проведення навчань з питань гігієни персоналу та щодо гігієнічних вимог до обігу харчових продуктів;
недопущення до реалізації харчових продуктів, зазначених у абзаці першому пункту 1 розділу V цих Вимог, за відсутності підтвердження їхньої придатності за результатами випробувань (досліджень) акредитованою лабораторією, яка знаходиться на агропродовольчому ринку;
недопущення до реалізації тварин, призначених для виробництва харчових продуктів, без ветеринарних документів, що засвідчують ветеринарно-санітарне та епізоотичне благополуччя господарства походження щодо заразних хвороб та стан здоров'я тварин, а також ідентифікаційних документів;
контроль за дотриманням умов, що запобігають забрудненню харчових продуктів та виключають спільне зберігання неперероблених і перероблених, заморожених та охолоджених харчових продуктів, свіжих харчових продуктів рослинного походження із соленими, квашеними, маринованими харчовими продуктами, харчових і нехарчових продуктів;
належні умови для роботи акредитованої лабораторії, зокрема, шляхом надання у користування службових приміщень, забезпечених опаленням, електропостачанням, вентиляцією, водопостачанням та водовідведенням;
утилізацію або знищення харчових продуктів, які визнані за результатами випробувань (досліджень) акредитованої лабораторії, яка знаходиться на агропродовольчому ринку, непридатними для споживання людиною та становлять безпосередню загрозу (високий ризик) для здоров'я людини;
вивезення залишків відпрацьованих зразків харчових продуктів після проведення випробувань (досліджень) акредитованою лабораторією;
дотримання температурних режимів та умов зберігання харчових продуктів на складах, у холодильниках та в інших приміщеннях агропродовольчого ринку;
дотримання гігієнічних вимог у місцях торгівлі в критих ринках, павільйонах і на відкритих площадках;
контроль за роботою холодильників-ізоляторів.
 

Директор Департаменту
державної політики у сфері
санітарних та фітосанітарних заходів

Андрій ПИВОВАРОВ