МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
02.04.2024 м. Київ № 1050 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
09 травня 2024 р. за № 673/42018
Про затвердження вимог до маркування та пакування насіння та садивного матеріалу
Відповідно до абзацу одинадцятого статті 7, статті 21 Закону України "Про насіння і садивний матеріал", пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
Вимоги до маркування та пакування насіння;
Вимоги до маркування та пакування садивного матеріалу.
2. Установити, що:
бланки етикеток, номери яким були присвоєні органом з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, до набрання чинності цим наказом, можуть бути використані суб'єктами насінництва та розсадництва протягом двох місяців після набрання чинності цим наказом;
надання на ринку партій насіння, які промарковані та запаковані відповідно до Порядку маркування та пакування партій насіння, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 липня 2017 року № 348, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 вересня 2017 року за № 1142/31010, та введені в обіг до набрання чинності цим наказом або протягом двох місяців після набрання ним чинності, не може бути обмежено чи заборонено з причин невідповідності усім чи окремим вимогам, затвердженим цим наказом.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 липня 2017 року № 348 "Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 вересня 2017 року за № 1142/31010.
4. Департаменту аграрного розвитку забезпечити в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Цей наказ набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом обов'язків.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
02 квітня 2024 року № 1050
Вимоги
до маркування та пакування насіння
1. Ці Вимоги поширюються на маркування та пакування насіння, яке здійснюється суб'єктами насінництва та розсадництва, фізичними особами - підприємцями та юридичними особами (далі - суб'єкти), що здійснюють виробництво, доробку, зберігання та реалізацію насіння відповідно до вимог Закону України "Про насіння і садивний матеріал".
2. У цих Вимогах терміни вживаються у таких значеннях:
опломбування - закріплення пломби, етикетки та/або іншого позначення, у спосіб, який унеможливлює відкриття упаковки (контейнера) без його пошкодження;
партія насіння (крім суміші насіння) - певна кількість насіння однієї категорії (генерації) та одного сорту;
партія суміші насіння - змішані партії насіння, що належать до різних сортів та/або видів.
3. Обов'язковому пакуванню та маркуванню підлягають усі партії насіння категорій добазове та базове незалежно від призначення та насіння категорії сертифіковане першої генерації, які призначені для реалізації.
4. Партії насіння категорії сертифіковане (крім першої генерації), які призначені для реалізації, допускається зберігати без пакування (у засіках, буртах), але з обов'язковим розміщенням відповідної інформації про таку партію на засіці, бурті.
5. Основними видами упаковки (контейнерів), що застосовують для пакування насіння, є мішки, торбинки, пакети, контейнери та бігбеги різної місткості, з використанням, зокрема, таких способів закриття: самозамикання, склеєний, герметичний, зв'язаний, зварний, що забезпечують надійну цілісність їх вмісту під час зберігання і транспортування та унеможливлюють зміни їх вмісту після закриття.
Мішки, торбинки та пакети з насінням зашивають машинним способом, використовуючи нитки згідно з чинними нормативними документами, що забезпечують механічну міцність зашивання.
В окремих випадках допускається заклеювання або термічне зварювання упаковок, виготовлених з відповідних матеріалів, що забезпечує надійність їх закриття.
6. Для виготовлення упаковок (контейнерів) використовують матеріали із натурального або штучного волокна, щільний папір, картон, пластик, металеву фольгу та інші матеріали, придатні для пакування.
7. Упаковка (контейнер) повинна бути цілою, міцною, чистою, сухою і знезараженою від шкідників і збудників хвороб. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нові упаковки (контейнери).
Насіння олійних, ефіроолійних, кормових і медоносних культур упаковують у подвійну мішкотару або багатошарові паперові мішки та пакети. Допускається використовувати як зовнішню упаковку - тканинні мішки, а як внутрішню - поліетиленові мішки або вкладення, виготовлені з поліетиленової плівки або поліпропілену.
Упаковки (контейнери) з насінням, закриті зав'язуванням або іншим способом, який дозволяє здійснювати вільний доступ до вмісту упаковки (контейнера) після остаточного закриття без видимих порушень його цілісності, підлягають обов'язковому опломбуванню.
8. Насіння, призначене для роздрібної торгівлі, фасують у дрібну споживчу тару (малі пакети) з можливим подальшим пакуванням у мішки, коробки, ящики, пачки та інші контейнери, з урахуванням положень цих Вимог.
Малими пакетами вважаються ті, маса нетто яких не перевищує:
для насіння бобових культур - 5 кг;
для насіння цибулі, кервеля, спаржі, шпинату або мангольда, червоного буряка, ріпи, кавуна, гарбуза, кабачків, моркви, редиски, скорцонери або чорного гольцю, кукурудзяного салату або баранячого салату - 0,5 кг;
для насіння всіх інших видів овочевих культур - 0,1 кг;
для насіння цукрових або кормових буряків категорії сертифіковане - 2,5 кг або 100000 насінин, багаторосткове насіння - 10,0 кг (за вирахуванням ваги або маси речовини, що використовувалися для дражування або інкрустації);
для сумішей насіння, не призначеного для виробництва кормових культур - 2 кг (за вирахуванням ваги речовин, що використовувались для дражування або інкрустації);
для сумішей насіння - 10 кг (за вирахуванням ваги речовин, що використовувались для дражування або інкрустації).
9. У процесі пакування насіння використовують призначені для цього ваги, ваги-дозатори та інше повірене ваговимірювальне обладнання. При застосуванні ваговибійних апаратів, що входять до складу насіннєочисних ліній, відхилення від зазначеної маси насіння в упаковці не повинно перевищувати 1 відсоток для дрібнонасінних культур, 3 відсотки для інших культур.
10. Етикетка на упаковці (контейнері) з насінням повинна містити всю необхідну інформацію про партію згідно з формою етикетки для маркування партії насіння, що наведена у додатку 1 до цих Вимог.
На етикетці може бути зазначено масу упаковки (контейнера) в кілограмах або відповідна кількість насінин в упаковці (контейнері).
11. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку (контейнер) з насінням маркують етикетками відповідного кольору та змісту.
Для маркування насіння використовуються такі кольори етикеток:
білий з фіолетовою смужкою завширшки 10 міліметрів, розміщеною по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки - для насіння категорії добазове;
білий - для насіння категорії базове;
блакитний - для насіння категорії сертифіковане першої генерації та гібридів першого покоління;
червоний - для насіння категорії сертифіковане другої та наступних генерацій;
зелений - для сумішей насіння;
помаранчевий - для насіння овочевих культур, яке поширюється до прийняття рішення про державну реєстрацію сорту;
сірий - для насіння, сертифікація якого не завершена.
12. Маркуванню етикеткою сірого кольору підлягають виключно партії насіння:
сертифікація якого не завершена;
переміщуються між виробничими потужностями суб'єктів без введення його в обіг.
На етикетці сірого кольору додатково зазначається "насіння, сертифікація якого не завершена".
Партії насіння, марковані етикеткою сірого кольору, забороняється вводити в обіг.
13. Маркуванню етикеткою помаранчевого кольору підлягають виключно партії насіння овочевих культур, яке поширюється до прийняття рішення про державну реєстрацію сорту в Україні.
На етикетці помаранчевого кольору у полі "сорт" додатково зазначається "державна реєстрація сорту незавершена", номер заявки на сорт та такі відомості (залежно від їх наявності):
селекційний код;
запропонована назва сорту;
ухвалена назва сорту;
затверджена назва сорту.
14. Маркуванню етикеткою зеленого кольору підлягають партії суміші насіння, до компонентів яких належить насіння, сортові і посівні якості якого визначено відповідно до законодавства.
На етикетці зеленого кольору зазначається:
"суміш" та її назва (за наявності) у полі "сорт" (у випадку наявності кількох ботанічних таксонів у суміші поле "ботанічний таксон" не заповнюється);
назви компонентів (ботанічний таксон, категорія, сорт) та їх пропорція у відсотках у масовому співвідношенні - додатковим полем.
15. Особливості маркування залежать від призначення насіння, виду упаковки (контейнера) і способів його транспортування.
Маркування насіння повинно здійснюватися таким чином, щоб пошкодження або вилучення етикетки призводило до недійсності вмісту упаковки (контейнера).
16. Партії насіння, призначені для вивезення з України до держав, які не є учасниками насіннєвих схем Організації економічного співробітництва та розвитку, маркуються відповідно до законодавства України з урахуванням вимог держави призначення. Маркування партій насіння, призначених для вивезення з України, може здійснюватися додатково мовою держави призначення та із зазначенням додаткової інформації, що вимагається такою державою.
17. Кожній етикетці органом з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, присвоюється номер, який є індивідуальним, підлягає обліку та складається з трьох числових символів (0001-01-0000000001):
1) чотирьохзначний символ - номер присвоєний суб'єкту (0001);
2) двозначний символ - рік використання номеру етикетки (01);
3) десятизначний символ - порядковий номер (0000000001).
Для присвоєння початку діапазону номерів етикеток для маркування партій насіння, суб'єкт надсилає до органу з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, заяву про присвоєння початку діапазону номерів етикеток для маркування партій насіння, за формою згідно з додатком 2 до цих Вимог.
Орган з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, протягом 5 робочих днів з моменту отримання від суб'єкта заяви про присвоєння початку діапазону номерів етикеток для маркування партій насіння, присвоює йому початок діапазону номерів етикеток для використання у відповідному році.
Суб'єкт, якому було присвоєно початок діапазону номерів етикеток для маркування партій насіння, щоквартально інформує у довільній формі орган з оцінки відповідності, що входить до сфери управління Мінагрополітики, про використання номерів етикеток для маркування партій насіння.
18. Маркування партій насіння здійснюється суб'єктами в процесі доробки та пакування (перепакування) насіння.
19. Перед відбором проб аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) має пересвідчитися у належному формуванні партії насіння та зазначає в акті відбору, форму якого наведено в наказі Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06 грудня 2023 року № 2111 "Про затвердження форм документації на насіння і садивний матеріал", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2023 року за № 2162/41218, кількість використаних етикеток, їх номери та особливості маркування.
20. Усі надписи на етикетках та упаковках (контейнерах) здійснюються відповідно до вимог статті 26 Закону України "Про засади державної мовної політики".
Крім основного тексту на упаковку, етикетку (контейнер) можуть наноситись додаткові позначення (абревіатури, надписи, логотипи, малюнки, QR-коди, штрих-коди), що не впливають на зміст інформації про насіння.
Надписи та позначення на упаковках (контейнерах), етикетках повинні бути легко видимі та розбірливі, надруковані типографським способом незмивним чорнилом або нанесені за допомогою трафарету спеціальною водостійкою фарбою.
21. Зовнішні етикетки можуть виготовлятися з матеріалів на паперовій основі з полівінілхлоридним покриттям чи іншого водостійкого міцного паперу, що забезпечує достатню міцність і не піддається легкому розриванню.
Допускається використовувати інші полімерні чи текстильні матеріали, які поряд з міцністю забезпечують якість відображення основної інформації на етикетці.
Спосіб закріплення зовнішньої етикетки залежить від виду упаковки та способу його закриття, залежно від чого етикетки пришивають, наклеюють або прив'язують до упаковки.
22. Внутрішня етикетка, яка вкладається за бажанням суб'єкта всередину упаковки (контейнера) або закріплюється (приклеюється) на її внутрішній бік, повинна відтворювати зміст зовнішньої і може бути виготовлена з матеріалів меншої щільності та міцності.
23. На упаковці (контейнері) з насінням, за бажанням суб'єкта, можуть зазначатись, зокрема:
інформація щодо найменування суб'єкта насінництва та розсадництва та його місцезнаходження та/або найменування суб'єкта, який здійснював пакування (перепакування) або фасування насіння, та його місцезнаходження;
додаткові позначення, які наносяться безпосередньо на упаковку (контейнер) з насінням гібридів та насінням батьківських компонентів соняшнику та кукурудзи, що наведені у додатку 3 до цих Вимог;
інформація щодо протруєння (оброблення) насіння з позначкою "Протруєно" або "Оброблено" із назвою препарату та діючої речовини;
інформація щодо дражування або інкрустації насіння з позначкою "Інкрустоване" або "Дражоване".
24. Перепакування партії насіння або упаковки (контейнера) може здійснюватися:
на вимогу суб'єкта;
у разі пошкодження упаковки (контейнера);
для партії насіння, сертифікацію якого не завершено і яке потребує доробки.
У разі перепакування партії насіння або упаковки (контейнера) здійснюється його перемаркування шляхом видалення попередньої етикетки.
На новій етикетці відображається первинна інформація про партію насіння та відмітки про перепакування та перемаркування із зазначенням на новій етикетці номеру партії, що перепаковувалася.
Перемаркування партії насіння, ввезеного на територію України для його реалізації, може здійснюватися шляхом перекладу українською мовою тексту етикетки, нанесеної на упаковку (контейнер).
У разі повторного визначення посівних якостей насіння на етикетку або поряд з етикеткою може наноситись додатковий стікер, у якому зазначається: номер партії насіння, "повторне визначення", дата та назва органу з оцінки відповідності або суб'єкта насінництва та розсадництва, який проводив таке визначення.
Заступник директора Департаменту - начальник управління тваринництва та племінної справи Департаменту аграрного розвитку | Олена ДАДУС |
Додатки
до Вимог до маркування та пакування насіння
( див. текст )