• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання ведення лісового господарства у період дії правового режиму воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 724

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 23.04.2024 № 454
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 23.04.2024
  • Номер: 454
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 23.04.2024
  • Номер: 454
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 23 квітня 2024 р. № 454
Київ
Деякі питання ведення лісового господарства у період дії правового режиму воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 724
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Установити, що на період дії правового режиму воєнного стану та протягом шести місяців з дня його припинення або скасування:
1) рубки дерев і чагарників, пов’язані з потребами для оборони та безпеки держави (далі - рубки), проводяться за:
зверненням військових адміністрацій, військового командування;
потреби, яка виникає у разі зміни оперативної обстановки на територіях, на яких ведуться бойові дії, в межах районів, територіальні громади яких відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 99, ст. 6191) включені або були включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією;
2) рубки проводяться з урахуванням таких особливостей:
призначення рубок здійснюється за матеріалами обстежень насаджень комісією, яка утворюється в одноденний строк за рішенням власників лісів, постійних лісокористувачів, прийнятим на підставі отриманих звернень військових адміністрацій, військового командування (далі - комісія).
Комісія може утворюватися у такому складі:
- за згодою - представники органів місцевого самоврядування, на території яких зростають насадження, що потребують рубок;
- представники органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим або територіального органу Державного агентства лісових ресурсів, територіального органу Державної екологічної інспекції, державної лісовпорядної організації, спеціалізованого лісозахисного підприємства, а для обстеження насаджень у межах природно-заповідного фонду - представники обласної, Київської та Севастопольської міської військової адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
Обстеження насаджень проводиться комісією у триденний строк з дня її утворення;
звернення військових адміністрацій, військового командування разом з матеріалами обстежень насаджень комісією долучаються до заяви, яка подається власниками лісів або постійними лісокористувачами для видачі спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка) відповідно до пункту 14 Порядку реалізації експериментального проекту щодо видачі спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка) в електронній формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 483 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 51, ст. 2846).
Рубки також проводяться стосовно дерев і чагарників, пошкоджених внаслідок воєнних (бойових) дій. Вирубування таких дерев здійснюється виключно на підставі матеріалів обстежень в межах районів, територіальні громади яких відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 99, ст. 6191) включені або були включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Допускається оформлення спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка) протягом місяця від початку рубок, крім вирубування дерев, пошкоджених внаслідок воєнних (бойових) дій;
не підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних реєстр лісорубних квитків, виданих на проведення рубок, крім вирубування дерев, пошкоджених внаслідок воєнних (бойових) дій;
за потреби, яка виникає у разі зміни оперативної обстановки на територіях, на яких ведуться бойові дії, в межах районів, територіальні громади яких відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 99, ст. 6191) включені або були включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, вирубування дерев та їх вивезення під час проведення рубок може здійснюватися підрозділами сил оборони без оформлення спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка) та без обстежень комісій.
У разі зміни кількісного та якісного складу лісового фонду, які здійснилися внаслідок таких дій, інформація передається власниками лісів та постійними лісокористувачами державній лісовпорядній організації з метою внесення змін до матеріалів лісовпорядкування.
Такі зміни вносяться на підставі матеріалів обстежень комісіями протягом шести місяців з дня настання безпечних умов (припинення бойових дій, деокупація, очищення від вибухонебезпечних предметів тощо) перебування на відповідних лісових ділянках.
2. Внести до Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 724 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 37, ст. 1478), зміни, що додаються.
3. Після закінчення трьох років з дня набрання чинності цією постановою заборонити суцільні рубки головного користування у гірських лісах Карпатського регіону.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 75


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 квітня 2024 р. № 454
ЗМІНИ,
що вносяться до Правил поліпшення якісного складу лісів
1. Пункти 30 і 31 викласти в такій редакції:
"30. Рубки переформування - комплексні рубки, спрямовані на поступове перетворення деревостанів, які не відповідають цільовим деревостанам для певних типів лісу, у різновікові мішані багатоярусні деревостани на основі природного насіннєвого поновлення та відновлення лісів штучним способом. Вони проводяться в усіх категоріях лісів, починаючи із середньовікових деревостанів і поєднують одночасне вирубування окремих дерев або їх біогруп, сприяння природному поновленню деревних порід, створення лісових культур під наметом деревостану, за умови безперервного існування лісу.
Вирубування окремих дерев або їх біогруп здійснюється в місцях наявного життєздатного підросту та можливих місцях його появи.
Під час проведення рубок переформування насамперед вирубуються інвазійні види дерев.
У лісах, де не дозволяється проведення рубок головного користування, рубки переформування проводяться виключно у:
деревостанах штучного походження;
одновікових деревостанах природного походження, за умови коли відмінні від головних деревні породи становлять разом не більше 30 відсотків;
деревостанах природного походження, які перетворилися з чистих у мішані внаслідок проведення попередніх прийомів рубок переформування.
31. Рубки переформування проводяться поетапно за кілька прийомів шляхом здійснення комплексу лісогосподарських заходів для формування цільового деревостану, склад і структура якого наближені до природного стану.
Перелік ділянок, на яких можливо проведення рубок переформування, визначається під час лісовпорядкування. Щорічний обсяг проведення таких рубок не може перевищувати величину середньої зміни запасу на цих ділянках.
Кожний наступний прийом рубки призначається за умови досягнення запланованих результатів переформування та наявності достатньої для формування різновікових деревостанів кількості природного або штучного походження підросту деревних порід.
Вирубування дерев у наступні прийоми рубок переформування здійснюються у межах поточного приросту деревостану, кратного тривалості етапу переформування.
Після формування цільового деревостану відповідно до результатів попередніх прийомів рубок переформування з метою утримання деревостану у цільовому стані проводяться наступні прийоми рубок переформування, за винятком ділянок в межах природно-заповідного фонду, відмінних від господарських зон національних природних та регіональних ландшафтних парків.".
2. Пункти 34-36 викласти в такій редакції:
"34. Інтенсивність під час проведення рубок переформування не повинна бути більшою 25 відсотків наявного запасу деревостану, а у листяних деревостанах експлуатаційних лісів - не більш як 35 відсотків наявного запасу деревостану.
35. На проведення рубки переформування складається спеціальна облікова картка постійного зберігання, форма якої затверджується Міндовкіллям за поданням Держлісагентства.
36. У деревостанах, у яких проводились рубки переформування, забороняється проведення поступових або суцільних рубок головного користування та суцільних рубок формування і оздоровлення лісів, крім розробки згарищ, суцільних вітровалів і буреломів, а також суцільно вражених шкідниками і хворобами насаджень.".
3. Пункт 37 виключити.