• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил виробництва, обігу та застосування (використання) лікувальних кормів і проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів

Міністерство аграрної політики та продовольства України | Наказ, Правила від 26.01.2023 № 69
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 26.01.2023
  • Номер: 69
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство аграрної політики та продовольства України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 26.01.2023
  • Номер: 69
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
26.01.2023 № 69
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 березня 2023 р.
за № 433/39489
Про затвердження Правил виробництва, обігу та застосування (використання) лікувальних кормів і проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів
Відповідно до частини восьмої статті 67 Закону України від 04 лютого 2021 року № 1206-IX "Про ветеринарну медицину" та Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Правила виробництва, обігу та застосування (використання) лікувальних кормів і проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, що додаються.
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію одночасно з введенням в дію Закону України від 04 лютого 2021 року № 1206-IX "Про ветеринарну медицину".
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом обов’язків.

Міністр

М. Сольський

ПОГОДЖЕНО:

Т.в.о. Голови Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів





А. Лордкіпанідзе
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
аграрної політики
та продовольства України
26 січня 2023 року № 69
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 березня 2023 р.
за № 433/39489
ПРАВИЛА
виробництва, обігу та застосування (використання) лікувальних кормів, проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають вимоги до виробництва, обігу та застосування (використання) лікувальних кормів, проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів.
2. У цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:
виробник лікарських кормів для власних потреб - оператор ринку, який здійснює виробництво лікувальних кормів виключно для власного застосування на власних господарствах;
нецільовий корм - корм, лікувальний чи ні, який не повинен містити конкретної діючої речовини ветеринарного лікарського засобу;
перехресне забруднення - забруднення нецільового корму діючою речовиною ветеринарного лікарського засобу внаслідок попереднього використання приміщень або обладнання;
мінімальний строк зберігання лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів - строк, протягом якого за умови дотримання належних умов зберігання оператор ринку, який здійснює маркування корму, гарантує, що корм збереже заявлені властивості. Якщо інгредієнти корму мають різні мінімальні строки зберігання, мінімальний строк зберігання корму не може перевищувати найменший мінімальний строк зберігання з усіх інгредієнтів такого корму;
мобільний оператор ринку кормів - оператор ринку, який здійснює виробництво лікувальних кормів виключно на спеціально обладнаному транспортному засобі;
специфікації - набір критеріїв (вимог), яким має відповідати продукція, щоб вважатися прийнятною для її передбачуваного застосування.
3. Інші терміни у цих Правилах вживаються у значеннях, наведених у Законах України від 04 лютого 2021 року № 1206-IХ "Про ветеринарну медицину" та 21 грудня 2017 року № 2264-VIII "Про безпечність та гігієну кормів".
II. Вимоги до потужностей з виробництва та/або обігу лікувальних кормів та запобігання перехресному забрудненню
1. У виробництві лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів можуть використовуватися виключно зареєстровані в Україні ветеринарні лікарські засоби, призначені для приготування лікувальних кормів.
2. Оператори ринку, які здійснюють виробництво лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, зобов’язані:
враховувати вимоги ветеринарних рецептів на лікувальні корми для продуктивних тварин та положення коротких характеристик ветеринарних лікарських засобів, що включаються до складу лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, зокрема щодо відомих реакцій між ветеринарними лікарськими засобами і кормами, що можуть негативно вплинути на безпечність та ефективність лікувальних кормів або проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів;
не включати до складу лікувальних кормів додатково такі кормові добавки, як кокцидіостатики та гістомоностатики, щодо яких у рішеннях про державну реєстрацію встановлено максимальний вміст, якщо вони вже використовуються як діючі речовини у складі ветеринарних лікарських засобів, що включаються до складу лікувальних кормів;
забезпечити однорідність - рівномірний розподіл ветеринарних лікарських засобів в структурі лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів;
забезпечити стабільність лікувальних кормів - збереження стабільної суміші ветеринарного лікарського засобу і корму протягом всього строку зберігання лікувального корму з дотриманням терміну придатності ветеринарного лікарського засобу, за умови правильного зберігання та поводження з лікувальним кормом або проміжним продуктом для виробництва лікувального корму;
підтримувати споруди та обладнання, що використовуються для виробництва, зберігання, транспортування та реалізації лікувальних кормів, в належному санітарному стані. З метою мінімізації будь-якого забруднення, в тому числі перехресного забруднення кормів, оператор ринку повинен мати та виконувати складені в письмовому вигляді плани проведення очисних робіт;
забезпечити, щоб доступ до потужностей з виробництва та/або обігу кормів, мали лише особи, яким це необхідно для виконання їх службових обов’язків.
3. У разі якщо діюча речовина ветеринарного лікарського засобу така сама як і діюча речовина кормової добавки, що міститься у кормі, загальний вміст такої діючої речовини в лікувальному кормі не повинен перевищувати максимальний вміст, вказаний у ветеринарному рецепті, виданому на лікувальний корм для продуктивних тварин, або короткій характеристиці ветеринарного лікарського засобу.
4. Оператор ринку, який реалізує лікувальний корм для продуктивних тварин власнику (утримувачу) тварини, забезпечує відповідність лікувального корму ветеринарному рецепту, виданому на такий корм.
5. Оператори ринку, які здійснюють виробництво, зберігання, транспортування та реалізацію лікувальних кормів або проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, зобов’язані вживати заходів для запобігання будь-якому перехресному забрудненню інших кормів діючими речовинами (активними фармацевтичними інгредієнтами) ветеринарних лікарських засобів, що входять до складу лікувальних кормів або проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів.
6. Оператор ринку призначає кваліфіковану щодо технології змішування особу, відповідальну за виробництво та обіг лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, а також особу, відповідальну за контроль якості на потужностях з виробництва та/або обігу кормів.
7. Функції особи, відповідальної за виробництво та обіг лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, та функції особи, відповідальної за контроль якості на потужностях з виробництва та/або обігу кормів, повинні бути розмежовані і не повинні виконуватися одним і тим самим працівником. Зазначене положення не поширюється на мобільних операторів ринку кормів.
8. Матеріали, що використовуються для очищення виробничої лінії після виробництва лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, повинні визначатися, зберігатися та використовуватися у спосіб, що не впливає на безпечність та якість кормів.
III. Вимоги до зберігання і транспортування лікувальних кормів
1. Лікувальні корми та проміжні продукти для виробництва лікувальних кормів повинні зберігатися в окремих приміщеннях або в запечатаному вигляді у герметичних контейнерах, що спеціально призначені для зберігання таких продуктів. Зберігання лікувальних кормів та проміжних продуктів повинно здійснюватися в місцях, що спроектовані, пристосовані та експлуатуються таким чином, щоб забезпечити належні умови їх зберігання.
2. Ветеринарні лікарські засоби, що використовуються у виробництві лікувальних кормів, повинні зберігатися в окремому приміщенні, що надійно зачиняється, таким чином, щоб не допустити зміни їх характеристик.
3. Лікувальні корми та проміжні продукти для виробництва лікувальних кормів повинні зберігатися окремо від кормів, що не належать до лікувальних, для того щоб не допустити перехресного забруднення.
4. Лікувальні корми та проміжні продукти для виробництва лікувальних кормів повинні зберігатися та транспортуватися таким чином, щоб їх можна було легко ідентифікувати.
5. Транспортування лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів повинно здійснюватися відповідно до вимог частини п’ятої статті 67 Закону України від 04 лютого 2021 року № 1206-IХ "Про ветеринарну медицину".
6. Контейнери у транспортних засобах, що використовуються для транспортування лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, повинні очищуватися після кожного використання для уникнення ризику перехресного забруднення.
7. Для зберігання лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, строк зберігання яких закінчився або які було відкликано чи вилучено з обігу, повинні визначатися окремі місця та їх ізольованого зберігання.
8. Знищення та утилізація лікувальних кормів здійснюється відповідно до Порядку знищення, утилізації кормів, повернення їх в обіг для годівлі тварин або для інших, ніж годівля тварин, цілей, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 13 квітня 2020 року № 689, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 червня 2020 року за № 519/34802 центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері ветеринарної медицини.
IV. Контроль якості, ведення записів, скарги та вилучення (відкликання) лікувальних кормів
1. Під час виробництва лікувальних кормів оператори ринку повинні впровадити та виконувати вимоги системи забезпечення якості.
2. З метою впровадження системи забезпечення якості оператор ринку повинен скласти в письмовій формі та виконувати план контролю якості. Цей план має, зокрема включати в себе перевірки контрольних точок у виробничому процесі, процедури та періодичність відбору зразків, методи досліджень (випробувань) та їх періодичність, дотримання специфікацій (властивостей і характеристик) лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, а також заходи, що мають вживатися у разі недотримання цих специфікацій. План контролю якості повинен визначати правила щодо послідовності та несумісності виробничих операцій, а також у разі потреби - необхідність виділення окремої виробничої лінії для лікувальних кормів.
3. Оператор ринку повинен регулярно проводити перевірки та випробування стабільності лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів з метою забезпечення їх відповідності вимогам щодо однорідності, запобіганню перехресному забрудненню.
4. Оператори ринку, які здійснюють виробництво, зберігання, транспортування та обіг лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, повинні вести відповідні записи, що включають в себе інформацію щодо придбання, виробництва, транспортування та обігу таких кормів та продуктів з метою забезпечення їх простежуваності, починаючи з моменту їх отримання та закінчуючи доставкою покупцеві, зазначаючи кінцеве місце доставки. Зазначені записи повинні зберігатися оператором ринку протягом п’яти років та містити:
1) документацію НАССР;
2) план контролю якості та результати його виконання;
3) специфікації, кількість та номера партій (серій) ветеринарних лікарських засобів, кормових матеріалів, кормових сумішей, кормових добавок, лікувальних кормів та проміжних продуктів, що були закуплені для виробництва лікувальних кормів;
4) специфікації та кількість партій (серій) ветеринарних лікарських засобів та проміжних продуктів для виробництва ветеринарних лікарських засобів кормових матеріалів, в тому числі ветеринарних лікарських засобів (із зазначенням номера партії (серії), кормових матеріалів, кормових сумішей, кормових добавок та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, що при цьому були використані у виробництві лікувальних кормів;
5) специфікації та кількості партій лікувальних кормів та проміжних продуктів, які зберігалися або перевозилися;
6) специфікації та кількість реалізованих лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, в тому числі номери ветеринарних рецептів на лікувальні корми для продуктивних тварин;
7) інформацію про виробників та постачальників лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, а також іншої сировини, що використовується для виробництва лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, в тому числі їх найменування, місцезнаходження та за наявності - номер експлуатаційного дозволу;
8) інформацію про отримувачів лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, в тому числі їх найменування, місцезнаходження та за наявності - номер експлуатаційного дозволу;
9) інформацію про дані ліцензованого ветеринарного лікаря або ветеринарного лікаря ліцензованого закладу ветеринарної медицини, який виписав ветеринарний рецепт на лікувальний корм для продуктивних тварин, включаючи його прізвище, ім’я та інформація про місце проживання.
5. Оператори ринку, які здійснюють виробництво, зберігання, транспортування та обіг лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, повинні мати та забезпечити функціонування системи реєстрації та обробки скарг.
V. Додаткові вимоги для мобільних операторів ринку кормів
1. Мобільні оператори ринку кормів повинні мати у наявності:
1) експлуатаційний дозвіл на потужність виробництва та/або обігу лікувальних кормів, проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів;
2) документацію HACCP відповідно до вимог законодавства України про корми;
3) план контролю якості;
4) план проведення очисних робіт;
5) перелік осіб, відповідальних за виробництво та обіг лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів.
2. Транспортні засоби мобільних операторів ринку кормів повинні очищуватися після кожного використання для виробництва лікувальних кормів з метою уникнення ризику перехресного забруднення.
VI. Маркування лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів
1. Маркування лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів повинно зазначатися у простій та зрозумілій для кінцевого користувача формі, із обов’язковим зазначенням:
1) позначення "лікувальний корм" або "проміжний продукт для виробництва лікувальних кормів";
2) номер експлуатаційного дозволу оператора ринку, відповідального за маркування лікувального корму або проміжного продукту для виробництва лікувальних кормів. У разі, якщо виробник лікувального корму або проміжного продукту для виробництва лікувальних кормів не є оператором ринку, відповідальним за їх маркування, також зазначаються:
найменування / прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та місцезнаходження / місце проживання;
номер експлуатаційного дозволу виробника;
3) назва та додана кількість (мг/кг) діючої речовини, назва та номер реєстраційного посвідчення ветеринарного лікарського засобу, найменування / прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) власника реєстраційного посвідчення на відповідний ветеринарний лікарський засіб після заголовку "лікарський засіб";
4) будь-які протипоказання на ветеринарний лікарський засіб та побічні реакції на нього в обсязі необхідному для застосування лікувального корму або проміжного продукту для виробництва лікувальних кормів;
5) період виведення (очікування) або позначення "без періоду виведення (очікування)" - для лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, призначених для продуктивних тварин;
6) попередження про те, що лікувальний корм призначений лише для лікування тварин та має зберігатися в місці недоступному для дітей - для лікувальних кормів, призначених для непродуктивних тварин;
7) рекомендації по застосуванню згідно ветеринарного рецепту на лікувальний корм або короткої характеристики ветеринарного лікарського засобу;
8) мінімальний строк зберігання, що має враховувати терміни придатності ветеринарних лікарських засобів, які входять до складу лікувального корму або проміжного продукту для виробництва лікувальних кормів. Для зазначення мінімального строку зберігання використовується позначення "використати до …" із зазначенням дати та у разі необхідності - особливих застережень щодо умов зберігання;
2. Маркування лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів, до складу яких входять кормові матеріали та кормові суміші, повинно містити відомості, які підлягають зазначенню в маркуванні кормових матеріалів та кормових сумішей відповідно до Закону України "Про безпечність та гігієну кормів".
VII. Пакування лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів
1. Лікувальні корми та проміжні продукти для виробництва лікувальних кормів можуть перебувати в обігу тільки в закритих упаковках або контейнерах. Упаковки та контейнери повинні бути закриті таким чином, щоб під час відкриття пошкоджувалося пломбування, після чого його неможливо було повторно використати. Забороняється повторне використання упаковок лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів.
2. Вимоги пункту 1 цього розділу не поширюються на мобільних операторів ринку кормів під час поставок утримувачам тварин лікувальних кормів та проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів безпосередньо спеціально обладнаними транспортними засобами.
3. Не допускається відхилення кількості наявної у складі лікувального корму або проміжного продукту для виробництва лікувальних кормів протимікробної діючої речовини від її кількості, зазначеної у маркуванні більше, ніж на 10 %.
Для інших діючих речовин дозволяються відхилення їх наявної кількості у складі лікувального корму або проміжного продукту для виробництва лікувальних кормів від кількості, зазначеної у маркуванні, в обсязі не більше:
+/– 10 %, якщо кількість діючої речовини перевищує 500 мг/кг лікувального корму або проміжного продукту для виробництва лікувальних кормів; та
+/– 20 %, якщо кількість діючої речовини дорівнює або є меншою, ніж 500 мг/кг лікувального корму або проміжного продукту для виробництва лікувальних кормів.
VIII. Експлуатаційний дозвіл на потужності з виробництва та обігу лікувальних кормів
1. Оператор ринку зобов’язаний отримати експлуатаційний дозвіл на кожну потужність, що використовується ним для виробництва та/або обігу лікувальних кормів, проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів (далі - експлуатаційний дозвіл на потужність). Видача, переоформлення та анулювання експлуатаційних дозволів на потужності здійснюється в порядку, визначеному статтею 14 Закону України "Про безпечність та гігієну кормів" та Порядку видачі, переоформлення та анулювання експлуатаційного дозволу на потужність і видачі його дубліката, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2021 року № 884 (далі - Порядок).
2. Експлуатаційний дозвіл на потужності видається територіальним органом Держпродспоживслужби, якщо за результатами інспектування цих потужностей встановлено, що вони відповідають вимогам цих Правил та іншим вимогам законодавства України про корми.
3. У заяві про видачу експлуатаційного дозволу на потужність, форма якої встановлена додатком 1 Порядку, у графі "Види діяльності, які планується провадити з використанням потужності" заявником зазначається окремий вид діяльності - виробництво та/або обігу лікувальних кормів, проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів.
4. При видачі експлуатаційного дозволу на потужність, форма якого встановлена додатком 2 Порядку, у графі "вид діяльності, що планується провадити з використанням потужності" зазначається - виробництво та/або обігу лікувальних кормів, проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів.
5. Експлуатаційний дозвіл на потужність видається на необмежений строк, якщо за результатами інспектування встановлено, що потужність відповідає вимогам законодавства про корми та цим Правилам.
IХ. Застосування лікувальних кормів
1. Лікувальний корм для продуктивних тварин, отриманий за ветеринарним рецептом, повинен застосовуватися для лікування лише тих тварин, для яких було видано відповідний ветеринарний рецепт.
2. Утримувачі продуктивних тварин повинні:
1) застосовувати лікувальні корми у відповідності з ветеринарними рецептами на такі корми, вживати заходів для уникнення перехресного забруднення та повинні забезпечити годування цими кормами виключно тих тварин, які вказані у відповідних ветеринарних рецептах;
2) не допускати застосування лікувальних кормів, строк придатності яких вже закінчився;
3) забезпечити дотримання періодів виведення (очікування), передбачених ветеринарними рецептами на лікувальні корми;
4) вести записи у довільній формі щодо застосування лікувальних кормів. Ці записи повинні зберігатися протягом п’яти років після застосування лікувальних кормів, навіть у тих випадках, коли протягом цього періоду відбувся забій продуктивних тварин, яких годували зазначеними кормами.
3. Лікувальні корми, що містять протимікробні ветеринарні лікарські засоби, повинні використовуватися відповідно до вимог законодавства України щодо використання протимікробних ветеринарних лікарських засобів та не повинні застосовуватися в цілях профілактики.
4. Лікувальні корми, що містять імунобіологічні ветеринарні лікарські засоби, повинні застосовуватися на підставі ветеринарних рецептів та відповідно до вимог законодавства щодо використання імунобіологічних ветеринарних лікарських засобів.
5. Лікувальні корми для продуктивних тварин, що містять протипаразитарні ветеринарні лікарські засоби, повинні застосовуватися відповідно до виданих на такі корми ветеринарних рецептів.
Х. Особливості видачі ветеринарних рецептів на лікувальні корми
1. Ветеринарний рецепт на лікувальні корми виписується тільки після клінічного огляду або будь-якої іншої належної оцінки спеціалістом ветеринарної медицини стану здоров’я тварини чи групи тварин і лише при встановленому діагнозі.
При видачі ветеринарного рецепта на лікувальні корми спеціаліст ветеринарної медицини повинен:
1) врахувати дані листівки-вкладки на ветеринарний лікарський засіб, який використовується у лікувальному кормі;
2) вказати добову дозу ветеринарного лікарського засобу та дозу лікувального корму, який здатна спожити хвора тварина (тварини) протягом доби;
3) забезпечити, щоб лікувальний корм, який містить дозу ветеринарного лікарського засобу, відповідав принаймні 50 % добового раціону корму на основі сухої речовини, а для жуйних тварин добова доза ветеринарного лікарського засобу містилася принаймні в 50 % прикорму.
2. Ветеринарний рецепт на лікувальні корми виписується тільки після клінічного огляду або будь-якої іншої належної оцінки ветеринарним лікарем стану здоров’я тварини чи групи тварин і лише при встановленому діагнозі.
3. Ветеринарний рецепт на лікувальний корм, що містить імунологічні ветеринарні лікарські засоби, може бути виданий за відсутності встановленого діагнозу.
4. Ветеринарний рецепт на лікувальний корм, що містить протипаразитарні ветеринарні лікарські засоби, може бути виданий за відсутності встановленого діагнозу, за наявності клінічних ознак, які вказують на зараження тварин паразитами.
5. Ветеринарний рецепт на лікувальні корми повинен містити наступну інформацію:
прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та контактні дані ліцензованого ветеринарного лікаря або ветеринарного лікаря ліцензованого закладу ветеринарної медицини;
дата виписки, унікальний номер рецепта, дата закінчення терміну дії рецепта і підпис ліцензованого ветеринарного лікаря або ветеринарного лікаря ліцензованого закладу ветеринарної медицини;
прізвище, ім’я та контактні дані власника тварин;
дані про тварин: категорію, вид, вік, кількість, у разі необхідності, вага тварин;
діагностована хвороба, яку необхідно лікувати. У випадку імунологічних ветеринарних лікарських засобів або протипаразитарних засобів без антимікробної дії - захворювання, яке необхідно попередити;
номер реєстраційного посвідчення ветеринарного лікарського засобу, який застосовується у лікувальному кормі, включаючи назву діючої речовини або речовин;
норма включення ветеринарного лікарського засобу або діючої речовини або речовин (кількість на одиницю ваги лікувального корму);
кількість (вага) лікувальних кормів;
рекомендація по застосуванню лікувального корму для утримувача тварин із зазначенням тривалості лікування;
відсоток лікувальних кормів у добовому раціоні або кількість лікувальних кормів на тварину та на день;
для продуктивних тварин - період виведення, навіть якщо такий період дорівнює нулю;
будь-які попередження, тому числі при використанні антимікробних засобів;
для харчових тварин і хутрових тварин зазначається "Цей рецепт не підлягає повторному використанню".
Наступні пункти повинні бути заповнені постачальником лікувальних кормів або виробником лікарських кормів для власних потреб, відповідно:
найменування / прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) та місцезнаходження / місце проживання;
дата доставки або змішування на фермі;
номер партії лікувальних кормів, що поставляються за ветеринарним рецептом на лікувальні корми, крім виробників лікарських кормів для власних потреб;
підпис постачальника та/або утримувача тварин, або виробником лікарських кормів для власних потреб.
6. Оригінал ветеринарного рецепту на лікувальний корм повинен зберігатися у виробника лікувальних кормів або, у відповідних випадках, у постачальника лікувального корму або власника тварин. Спеціаліст ветеринарної медицини, який видав рецепт, і утримувачі продуктивних тварин, у тому числі хутрових звірів, повинні зберігати копію ветеринарного рецепту на лікувальний корм.
7. Оригінали та копії ветеринарних рецептів зберігаються протягом п’яти років з дати їх видачі.
8. Лікувальні корми для продуктивних тварин, у тому числі хутрових звірів, не можна використовувати для більш ніж одного лікування за одним ветеринарним рецептом, виданим на лікувальні корми.
9. Тривалість лікування повинна відповідати коротким характеристикам ветеринарного лікарського засобу, що міститься в кормах, і, якщо це не зазначено, не повинна перевищувати одного місяця або двох тижнів у випадку лікувального корму, що містить антибіотичні ветеринарні лікарські засоби.
10. Ветеринарний рецепт на лікувальні корми дійсний три тижні. Для лікувальних кормів, що містять протимікробні ветеринарні лікарські засоби, рецепт дійсний з дати його виписки протягом п’яти днів.
11. Ліцензований ветеринарний лікар або ветеринарний лікар ліцензованого закладу ветеринарної медицини, який виписує ветеринарний рецепт на лікувальний корм, повинен переконатися, що введення відповідного ветеринарного лікарського засобу не є несумісним з іншим лікуванням або використанням і що немає протипоказань або взаємодії при використанні кількох лікарських засобів.
12. Ліцензований ветеринарний лікар або ветеринарний лікар ліцензованого закладу ветеринарної медицини не повинен призначати лікувальні корми з більш ніж з одним ветеринарним препаратом, що містить протимікробні речовини.

Директор Департаменту
державної політики
у сфері санітарних
та фітосанітарних заходів




А. Пивоваров