• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва паливно-енергетичного комплексу

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Критерії, Порядок від 19.06.2023 № 627
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Критерії, Порядок
  • Дата: 19.06.2023
  • Номер: 627
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Критерії, Порядок
  • Дата: 19.06.2023
  • Номер: 627
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 19 червня 2023 р. № 627
Київ
Про затвердження Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва паливно-енергетичного комплексу
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва паливно-енергетичного комплексу, що додається.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 37


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 19 червня 2023 р. № 627
ПОРЯДОК
надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва паливно-енергетичного комплексу
1. Цей Порядок визначає умови, критерії та механізм надання фінансової державної підтримки (далі - державна підтримка) суб’єктам господарювання незалежно від форми власності, що здійснюють виробництво електричної енергії на теплових електростанціях та/або теплоелектроцентралях (далі - суб’єкти підприємництва), шляхом здешевлення вартості кредитів.
2. Надання державної підтримки суб’єктам підприємництва здійснюється Фондом розвитку підприємництва (далі - Фонд).
3. Державна підтримка надається через банки, які відповідають критеріям, визначеним у додатку, та підписали з Фондом договір про співробітництво за формою, затвердженою Фондом (далі - уповноважені банки).
З метою спільного фінансування суб’єктів підприємництва уповноважені банки можуть укладати угоди про консорціумне кредитування згідно із Законом України "Про банки і банківську діяльність". У рамках такої угоди банки - учасники консорціуму встановлюють умови для надання кредиту та призначають банк, відповідальний за виконання угоди. Банки - учасники консорціуму несуть ризик за наданим кредитом пропорційно до внесених у консорціум коштів.
4. Для виконання вимог цього Порядку Фонд затверджує програму державної підтримки суб’єктів підприємництва, яка може містити додаткові умови для уповноважених банків у визначених цим Порядком межах. Покриття витрат Фонду на супроводження та забезпечення надання державної підтримки суб’єктам підприємництва здійснюється у розмірі 0,15 відсотка суми наданої державної підтримки, яка виплачується Фонду за підсумками звітного року в наступному бюджетному періоді.
5. Державна підтримка надається в межах отриманих Фондом коштів, передбачених у державному бюджеті, як часткова компенсація Фондом процентних ставок за кредитами суб’єктів підприємництва (далі - компенсація відсотків).
6. Надання передбаченої цим Порядком державної підтримки суб’єктам підприємництва може здійснюватися разом із державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими державними (військовими) адміністраціями та органами місцевого самоврядування на підставі регіональних та місцевих програм відновлення та розвитку за рахунок місцевих бюджетів з урахуванням вимог Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання". З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами відновлення та розвитку, Фонд укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими державними (військовими) адміністраціями та органами місцевого самоврядування, в яких визначаються основні умови для виконання зазначених програм.
7. Надання передбаченої цим Порядком державної підтримки суб’єктам підприємництва може здійснюватися разом з наданням місцевих гарантій.
8. Державна підтримка надається з метою здешевлення вартості кредитів суб’єктам підприємництва, що пов’язані із відновленням, ремонтом або заміною пошкоджених внаслідок бойових дій об’єктів енергетичної інфраструктури теплових електростанцій та теплоелектроцентралей.
9. Кредити, за якими може бути надана державна підтримка, надаються на відновлення, ремонт або заміну пошкоджених внаслідок бойових дій об’єктів енергетичної інфраструктури теплових електростанцій та теплоелектроцентралей, що підтверджено відповідним актом, необхідних для сталого проходження осінньо-зимового періоду 2023/24 та 2024/25 років, за умови їх включення до графіків виконання ремонтів основного обладнання теплових електростанцій та теплоелектроцентралей, затверджених Міненерго та/або розпорядженнями Міністра енергетики як керівника робіт з ліквідації наслідків воєнної надзвичайної ситуації державного рівня в електроенергетичних системах.
10. Максимальна сума кредиту (кредитів), що надається (надаються) суб’єкту підприємництва протягом строку, визначеного пунктом 11 цього Порядку, не перевищує 3,6 млн. гривень за 1 МВт встановленої потужності, або не більше ніж 90 відсотків вартості проекту з відновлення, ремонту або заміни пошкоджених внаслідок бойових дій об’єктів енергетичної інфраструктури теплових електростанцій та теплоелектроцентралей.
11. Максимальний строк кредитування не перевищує десяти років.
12. Процентна ставка за кредитом суб’єкта підприємництва без урахування компенсації відсотків (далі - базова процентна ставка) становить не більше Індексу UIRD (три місяці) плюс сім процентних пунктів.
Індекс UIRD - український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, що розраховується на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються банками України. Перегляд уповноваженим банком розміру базової процентної ставки за кредитом, наданим суб’єкту підприємництва, з урахуванням зміни зазначеного Індексу здійснюється кожного календарного кварталу. Порядок перегляду розміру базової процентної ставки за кредитом, наданим суб’єкту підприємництва, та дата, станом на яку він проводиться, визначаються у кредитному договорі, укладеному між суб’єктом підприємництва та уповноваженим банком відповідно до його внутрішніх процедур (далі - кредитний договір). Максимальний розмір базової процентної ставки, що може бути застосований за кредитом суб’єкта підприємництва, не може бути більшим 30 відсотків річних.
Уповноважений банк має право передбачити у кредитному договорі умову про застосування підвищеної (штрафної) процентної ставки за кредитом за невиконання суб’єктом підприємництва умов кредитного договору. Така підвищена (штрафна) процентна ставка за кредитом може бути встановлена уповноваженим банком виключно на період, протягом якого суб’єкт підприємництва порушив умови кредитного договору, та не може перевищувати максимального розміру базової процентної ставки більше ніж на п’ять процентних пунктів.
13. Кредити суб’єктам підприємництва надаються шляхом перерахування коштів уповноваженим банком на поточний рахунок суб’єкта підприємництва.
14. Компенсація відсотків здійснюється з метою зниження фактичних витрат суб’єкта підприємництва на сплату базової процентної ставки, визначеної відповідно до пункту 12 цього Порядку (далі - компенсаційна процентна ставка), до рівня 9 відсотків річних.
15. Для отримання державної підтримки відповідно до цього Порядку суб’єкт підприємництва повинен відповідати таким критеріям:
1) суб’єктом підприємництва не можуть бути:
громадяни Російської Федерації, крім тих, що проживають на території України на законних підставах;
юридичні особи, утворені та зареєстровані відповідно до законодавства Російської Федерації;
юридичні особи, утворені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є Російська Федерація, громадянин Російської Федерації, крім того, що проживає на території України на законних підставах, або юридична особа, утворена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації;
юридичні особи, утворені відповідно до законодавства іноземної держави, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, яких є Російська Федерація, громадянин Російської Федерації, крім того, що проживає на території України на законних підставах, або юридична особа, утворена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації, - у разі виконання зобов’язань перед ними за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті;
2) суб’єкт підприємництва зареєстрований та провадить господарську діяльність на території України (крім територій активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації);
3) суб’єкт підприємництва не визнаний банкрутом або стосовно нього не порушено справу про банкрутство.
16. Відповідність суб’єкта підприємництва критеріям, установленим пунктом 15 цього Порядку, визначається уповноваженим банком.
Уповноважені банки здійснюють відбір, проведення оцінки кредитоспроможності та кредитування суб’єктів підприємництва відповідно до власних правил, процедур та банківських продуктів з урахуванням вимог, визначених цим Порядком.
Умови кредитування суб’єкта підприємництва з урахуванням вимог цього Порядку визначаються у кредитному договорі.
17. Кредитний договір може передбачати обов’язок суб’єкта підприємництва сплатити уповноваженому банку одноразову комісію за надання кредиту в розмірі не більше ніж 0,75 відсотка суми наданого кредиту. Кредитний договір не може містити умови про сплату суб’єктом підприємництва уповноваженому банку інших комісій за надання та/або обслуговування кредиту, а також комісій, що покривають операційні витрати уповноваженого банку з обслуговування кредиту, які сукупно за весь строк дії кредитного договору повинні становити не більше ніж 0,75 відсотка суми наданого кредиту.
18. Наданий суб’єкту підприємництва кредит (кредити) не може бути забезпечений (забезпечені) заставою майнових прав за договором банківського вкладу та/або заставою облігацій внутрішньої державної позики.
19. Компенсація відсотків здійснюється Фондом щомісяця. Сума компенсації відсотків розраховується як різниця між сумою нарахованих відсотків за користування суб’єктом підприємництва кредитом протягом місяця із застосуванням базової процентної ставки, визначеної з урахуванням вимог пункту 12 цього Порядку, та сумою нарахованих відсотків за користування суб’єктом підприємництва кредитом протягом цього ж місяця із застосуванням компенсаційної процентної ставки, визначеної з урахуванням вимог пункту 14 цього Порядку.
20. Виплата компенсації відсотків здійснюється з використанням рахунків умовного зберігання (ескроу), відкритих Фондом.
Фонд з метою виплати суб’єктам підприємництва компенсації відсотків за кредитами, наданими уповноваженим банком, відкриває рахунок умовного зберігання (ескроу) в такому уповноваженому банку.
Відкриття та обслуговування рахунків умовного зберігання (ескроу) здійснюється уповноваженими банками на безоплатній основі.
Фонд перераховує кошти на рахунок умовного зберігання (ескроу), відкритий у відповідному уповноваженому банку, в сумі, погодженій Фондом та уповноваженим банком, яка згідно з плановим (прогнозним) розрахунком уповноваженого банку необхідна для виплати компенсації відсотків на користь відповідних суб’єктів підприємництва протягом піврічного періоду кредитування (далі - сума авансування). Перша сума авансування розраховується як прогнозна сума коштів, необхідних для виплати компенсації відсотків за кредитами, які уповноважений банк планує надати суб’єктам підприємництва протягом піврічного періоду.
На період воєнного стану та протягом 180 календарних днів після його припинення чи скасування перерахування суми авансування на рахунки умовного зберігання (ескроу) може не здійснюватися. У такому разі Фонд перераховує кошти на рахунок умовного зберігання (ескроу), відкритий у відповідному уповноваженому банку, відповідно до нарахованої уповноваженим банком необхідної суми виплати компенсації відсотків протягом попереднього/попередніх місяця/місяців або в сумі самостійно сплаченої суб’єктом підприємництва компенсації відсотків за відповідний/відповідні місяць/місяці через відсутність коштів на рахунку умовного зберігання (ескроу).
За умови вчасного та в повному обсязі виконання суб’єктом підприємництва зобов’язань за кредитним договором (крім прострочення в межах строку, зазначеного у пункті 26 цього Порядку) уповноважений банк щомісяця перераховує кошти для компенсації відсотків з рахунка умовного зберігання (ескроу), відкритого Фондом, для їх подальшого зарахування як часткове погашення нарахованих відсотків за кредитом суб’єкта підприємництва відповідно до умов договору про співробітництво, укладеного між Фондом та уповноваженим банком, кредитного договору та договору рахунка умовного зберігання (ескроу), укладеного між Фондом і уповноваженим банком.
На період воєнного стану та протягом 180 календарних днів після його припинення чи скасування уповноважений банк має право виплачувати компенсацію відсотків з рахунка умовного зберігання (ескроу), відкритого Фондом, у разі часткового погашення суб’єктом підприємництва заборгованості із сплати відсотків за кредитом на відповідну дату. У такому разі компенсація відсотків здійснюється у розмірі, що є пропорційним сумі часткового погашення такої заборгованості за кредитом.
Поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу), відкритого Фондом в уповноваженому банку, здійснюється Фондом на підставі заявки уповноваженого банку на таке поповнення, переліку суб’єктів підприємництва, складеного за формою, встановленою Фондом, яким виплачено компенсацію відсотків. Заявка на поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу) складається за формою, встановленою Фондом, та подається до Фонду в порядку, передбаченому договором про співробітництво, укладеним між Фондом та уповноваженим банком.
Фонд протягом 10 робочих днів з дня отримання заявки на поповнення рахунка умовного зберігання (ескроу) розглядає та погоджує її на підставі наданих уповноваженим банком документів.
Фонд перераховує необхідну суму на рахунок умовного зберігання (ескроу), відкритий ним у відповідному уповноваженому банку, за умови попереднього отримання Фондом коштів з державного бюджету.
У разі коли сума авансування рахунка умовного зберігання (ескроу), відкритого Фондом в уповноваженому банку, за результатами звітного піврічного періоду використана уповноваженим банком менше ніж на 30 відсотків, Фонд має право здійснювати поповнення такого рахунка умовного зберігання (ескроу) на наступний піврічний період у меншому розмірі, ніж зазначено у заявці уповноваженого банку, або вимагати негайного перерахування уповноваженим банком коштів державної підтримки (частини суми авансування), не наданих суб’єктам підприємництва, на визначений Фондом рахунок, а уповноважений банк зобов’язаний повернути кошти державної підтримки, не надані суб’єктам підприємництва, на визначений Фондом рахунок.
21. Для отримання державної підтримки суб’єкт підприємництва подає уповноваженому банку у паперовій або електронній формі заявку на отримання кредиту за формою, встановленою Фондом, та інші документи/інформацію відповідно до внутрішніх процедур та правил уповноваженого банку з урахуванням вимог до переліку інформації та форм документів, установлених Фондом.
22. Суб’єкт підприємництва набуває права на отримання компенсації відсотків у разі прийняття уповноваженим банком рішення про надання кредиту такому суб’єкту підприємництва та надання Фонду інформації щодо такого суб’єкта підприємства.
23. Уповноважений банк відповідно до власних внутрішніх процедур проводить перевірку використання суб’єктом підприємництва кредитних коштів.
Протягом усього строку кредитування уповноважений банк проводить моніторинг щодо цільового використання кредитних коштів та відповідності суб’єкта підприємництва критеріям, визначеним пунктом 15 цього Порядку.
Моніторинг проводиться уповноваженим банком відповідно до його внутрішніх процедур та правил з урахуванням вимог, установлених Фондом, але не рідше ніж один раз на квартал, а у період воєнного стану та протягом 180 календарних днів після його припинення чи скасування - щопівроку з поданням річної звітності.
Фонд контролює регулярність проведення уповноваженим банком зазначеного моніторингу. Фонд має право проводити в порядку, передбаченому ним, вибіркову перевірку суб’єктів підприємництва та наданих їм кредитів щодо відповідності критеріям та іншим умовам, визначеним цим Порядком.
24. Уповноважений банк повинен враховувати суму компенсації відсотків, що надається суб’єкту підприємництва, під час розрахунку показника обслуговування боргу за кредитом суб’єкта підприємництва.
25. Уповноважений банк у разі несвоєчасного перерахування Фондом на рахунок умовного зберігання (ескроу), відкритий Фондом, суми авансування повинен забезпечити безперервність кредитування суб’єктів підприємництва із застосуванням компенсаційної процентної ставки.
Неможливість здійснення уповноваженим банком перерахування коштів для компенсації процентної ставки за кредитом суб’єкта підприємництва у зв’язку з відсутністю на рахунку умовного зберігання (ескроу), відкритому Фондом в уповноваженому банку, необхідної суми коштів протягом не більше ніж шість місяців підряд не повинна бути підставою для уповноваженого банку визнати таку заборгованість суб’єкта підприємництва із сплати відсотків за кредитним договором простроченою.
26. Надання Фондом державної підтримки суб’єкту підприємництва шляхом часткової компенсації відсотків зупиняється у разі порушення ним більше ніж на 30 календарних днів зобов’язання за кредитним договором щодо своєчасного повернення кредиту (частини кредиту) та/або щодо своєчасної сплати частини нарахованих відсотків за кредитом у розмірі компенсаційної процентної ставки.
Виплата компенсації відсотків з урахуванням вимог абзацу сьомого пункту 20 цього Порядку відновлюється у разі погашення суб’єктом підприємництва заборгованості за кредитним договором або здійснення уповноваженим банком та суб’єктом підприємництва реструктуризації простроченої заборгованості за таким договором. За період зупинення надання державної підтримки суб’єкту підприємництва шляхом виплати компенсації відсотків така компенсація не виплачується та державна підтримка за цей період не надається.
У період воєнного стану в разі порушення суб’єктом підприємництва умов кредитного договору виплата компенсації відсотків зупиняється, але такий суб’єкт підприємництва не втрачає права на її отримання, яке може бути реалізоване після погашення простроченої заборгованості за кредитом. У такому разі компенсація відсотків виплачується за увесь прострочений період з урахуванням вимог абзацу сьомого пункту 20 цього Порядку.
27. Відповідальність за недостовірність інформації, поданої до уповноваженого банку для отримання державної підтримки, несе суб’єкт підприємництва.
28. Надання Фондом державної підтримки суб’єкту підприємництва припиняється з дати виявлення уповноваженим банком та/або Фондом факту поширення на суб’єкта підприємництва обмежень щодо надання державної підтримки, визначених у підпункті 3 пункту 15 цього Порядку.
29. Уповноважений банк несе відповідальність за недостовірність поданої Фонду інформації щодо відповідності суб’єкта підприємництва вимогам цього Порядку у разі, коли Фондом буде доведено, що уповноважений банк володів достовірною інформацією або не доклав належних зусиль для її отримання.
30. У разі порушення уповноваженим банком критеріїв, визначених у додатку, та/або застосування до нього заходів впливу органами регулювання та нагляду, та/або невиконання уповноваженим банком своїх зобов’язань за договором про співробітництво, укладеним між Фондом та уповноваженим банком, Фонд має право:
зупинити співробітництво з уповноваженим банком та виплату коштів державної підтримки через такий уповноважений банк для нових кредитів суб’єктам підприємництва до моменту усунення порушень;
вимагати негайного перерахування уповноваженим банком коштів державної підтримки (частини суми авансування), не наданих суб’єктам підприємництва, на визначений Фондом рахунок, а уповноважений банк зобов’язаний повернути кошти державної підтримки, не надані суб’єктам підприємництва, на визначений Фондом рахунок.
У разі віднесення уповноваженого банку до категорії проблемних надання Фондом державної підтримки суб’єктам підприємництва зупиняється, а уповноважений банк зобов’язаний негайно повернути (перерахувати) кошти з рахунка умовного зберігання (ескроу), відкритого Фондом, на визначений Фондом рахунок.
31. Суб’єкт підприємництва позбавляється права на отримання державної підтримки з дати виявлення уповноваженим банком та/або Фондом такого факту:
порушення суб’єктом підприємництва умов цього Порядку;
надання суб’єктом підприємництва недостовірної, неправдивої або недійсної інформації, що призвело до виплати йому коштів державної підтримки, який не мав права на отримання такої державної підтримки;
нецільове використання суб’єктом підприємництва кредитних коштів, отриманих від уповноваженого банку за відповідним кредитним договором;
належність суб’єкта підприємництва до підприємств, визначених підпунктом 3 пункту 15 цього Порядку.
У разі виявлення будь-якого із зазначених фактів суб’єкт підприємництва позбавляється права на отримання державної підтримки та зобов’язаний повернути Фонду незаконно отриману державну підтримку, а також самостійно забезпечити сплату процентної ставки, визначеної кредитним договором.
32. Уповноважений банк зобов’язаний повернути Фонду кошти державної підтримки, що надана уповноваженим банком суб’єкту підприємництва з порушенням умов цього Порядку, зокрема подання уповноваженим банком Фонду недостовірної або неперевіреної інформації, внаслідок чого суб’єкт підприємництва, що фактично не відповідав критеріям, визначеним цим Порядком, згідно з інформацією, наявною в уповноваженого банку станом на дату подання відповідної заявки, отримав державну підтримку.
33. Повернення коштів державної підтримки уповноваженим банком або суб’єктом підприємництва внаслідок порушення вимог цього Порядку здійснюється відповідно до вимог Фонду та законодавства.
Додаток
до Порядку
КРИТЕРІЇ,
яким повинні відповідати банки, що підписали з Фондом розвитку підприємництва договір про співробітництво
Дотримання регулятивних вимог (зокрема, економічних нормативів та лімітів відкритої валютної позиції), включаючи індивідуальні нормативи Національного банку, встановлені для конкретного банку. На період воєнного стану не є порушенням цього критерію недотримання регулятивних вимог у разі незастосування Національним банком заходів впливу за відповідне порушення у вигляді обмеження, зупинення чи припинення здійснення окремих видів здійснюваних банком операцій
Відсутність заборгованості із сплати податків, зборів та інших платежів до бюджету
Незастосування протягом останніх 12 місяців до банку або власників істотної участі в банку, або пов’язаних осіб банку Україною, іноземними державами - членами Організації економічного співробітництва та розвитку чи ЄС санкцій
Наявність технологій та процедур кредитування суб’єктів підприємництва, прийнятність яких визначається Фондом розвитку підприємництва
Наявність організаційної структури з кредитування суб’єктів підприємництва
Наявність у продуктовій лінійці банку кредитних продуктів для суб’єктів підприємництва, інформація про які розміщена на веб-сайті банку