КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 07 листопада 2023 р. № 1160
Київ
Про реалізацію експериментального проекту щодо надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків у формі заяви, сформованої засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства юстиції та Міністерства цифрової трансформації щодо реалізації експериментального проекту щодо надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків у формі заяви, сформованої засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — експериментальний проект), протягом двох років з дня, наступного за днем опублікування Міністерством юстиції в Офіційному віснику України повідомлення про створення передбачених у пункті 4 цієї постанови належних технічних можливостей, необхідних для організації електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків у формі заяви, сформованої засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, що додається.
3. Установити, що:
1) координатором експериментального проекту є Міністерство юстиції;
2) учасниками експериментального проекту є Міністерство юстиції, Міністерство цифрової трансформації та Державна прикордонна служба;
3) джерелами фінансування експериментального проекту є кошти міжнародної технічної допомоги або інші джерела, не заборонені законодавством;
4) під час реалізації експериментального проекту Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (ЗП України, 1995 р., № 4, ст. 92; Офіційний вісник України, 2010 р., № 65, ст. 2239), в частині оформлення згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків застосовуються з урахуванням особливостей, визначених Порядком, затвердженим цією постановою.
4. Міністерству юстиції, Міністерству цифрової трансформації, Міністерству внутрішніх справ та Державній прикордонній службі протягом восьми місяців з дня набрання чинності цією постановою забезпечити:
технічну можливість формування заяви про надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
технічну можливість внесення заяви про надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків до Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
технічну можливість отримання заяв про надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків, внесених до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, засобами інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України;
електронну інформаційну взаємодію між Єдиним державним вебпорталом електронних послуг, Державним реєстром актів цивільного стану громадян, інтегрованою міжвідомчою інформаційно-телекомунікаційною системою щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України.
5. Міністерству цифрової трансформації та Державній прикордонній службі протягом одного місяця після завершення експериментального проекту подати Міністерству юстиції інформацію про результати його реалізації.
6. Міністерству юстиції протягом двох місяців після завершення експериментального проекту подати Кабінетові Міністрів України звіт про результати реалізації експериментального проекту та пропозиції щодо вдосконалення законодавства у відповідній сфері.
7. Державній прикордонній службі використовувати відомості щодо наявності згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків, сформованої відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою.
Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬІнд. 73
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 листопада 2023 р. № 1160
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків у формі заяви, сформованої засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг
1. Цей Порядок визначає механізм надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків (далі — виїзд дитини) у формі заяви, сформованої засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі — Портал Дія).
2. Заява про надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків (далі — заява) формується батьками з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) після проходження ними електронної ідентифікації та автентифікації, зокрема з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, кваліфікованого електронного підпису та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
3. Заява формується батьками, які мають:
паспорт громадянина України у формі картки та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру;
реєстраційний номер облікової картки платника податків, присвоєний в установленому законодавством порядку.
4. Кожен із батьків може надати згоду на виїзд дитини у формі заяви одним із таких способів:
1) з власної ініціативи того з батьків, який надає згоду другому з батьків на виїзд дитини, — шляхом формування заяви, в якій містяться відомості, зазначені в пункті 8 цього Порядку, з накладенням на неї віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис"
("Дія ID");
2) надання відповіді на запит від того з батьків, який має намір тимчасово виїхати з дитиною за межі України, — шляхом накладення віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID") на заяву, в якій містяться відомості, зазначені в пункті 8 цього Порядку, сформовану другим з батьків.
5. Заява формується щодо кожної дитини окремо.
6. Формування заяви є безоплатним.
7. Строк дії згоди одного з батьків на виїзд дитини не може становити більше одного року з дня підписання відповідної заяви.
8. У заяві зазначаються:
1) відомості про одного з батьків, який має намір тимчасово виїхати з дитиною за межі України, а саме:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
дата народження;
серія (за наявності) та номер, дата видачі паспорта громадянина України у формі картки та/або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, найменування уповноваженого суб’єкта, що оформив документ (код), дата закінчення строку дії документа;
реєстраційний номер облікової картки платника податків;
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
2) відомості про дитину:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
дата народження;
серія та номер свідоцтва про народження;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
3) відомості про того з батьків, який надає згоду на виїзд дитини:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
дата народження;
серія (за наявності) та номер, дата видачі паспорта громадянина України у формі картки та/або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, найменування уповноваженого суб’єкта, що оформив документ (код), дата закінчення строку дії документа;
реєстраційний номер облікової картки платника податків;
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
4) відомості про дату підписання;
5) строк дії згоди на виїзд дитини;
6) відомості про країну (країни), щодо якої (яких) діє згода одного з батьків на виїзд дитини.
9. Протягом п’яти календарних днів після отримання запиту другий з батьків, якому надійшов запит, підписує заяву з накладенням віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID") або відмовляє у підписанні заяви з накладенням віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID").
Якщо другий з батьків не відповів на отриманий запит (від того з батьків, який має намір тимчасово виїхати з дитиною за межі України) протягом п’яти календарних днів, згода вважається не наданою засобами Порталу Дія.
10. Під час формування заяви отримуються/підтверджуються такі відомості з державних електронних інформаційних ресурсів:
1) з Державного реєстру актів цивільного стану громадян — щодо актового запису про народження;
2) з Єдиного державного демографічного реєстру через єдину інформаційну систему МВС — відомості про унікальний номер запису у зазначеному Реєстрі, серію та/або номер, дату видачі паспорта громадянина України, найменування уповноваженого суб’єкта, що видав (код), строк дії (за наявності);
3) з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків —відомості щодо підтвердження відповідності даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Інформація, що міститься в державних електронних інформаційних ресурсах, отримується/підтверджується шляхом електронної інформаційної взаємодії.
11. Формування заяви припиняється засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія), якщо відомості, зазначені у заяві:
1) надані не в повному обсязі;
2) не відповідають вимогам арифметичного та формато-логічного контролю;
3) не підтверджуються відомостями з державних електронних інформаційних ресурсів, зазначених у пункті 10 цього Порядку.
12. Сформована з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) та підписана шляхом накладення віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID") заява блокується для редагування та передається засобами Порталу Дія до Державного реєстру актів цивільного стану громадян шляхом електронної інформаційної взаємодії між ним та Порталом Дія у порядку, визначеному законодавством.
13. Кожному з батьків забезпечується доступ до відображення відомостей, які містяться у підписаній заяві, засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
14. Отримання посадовими особами Державної прикордонної служби заяв, внесених до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, здійснюється засобами інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України, шляхом надсилання запиту до Державного реєстру актів цивільного стану громадян за унікальним номером запису в Єдиному державному демографічному реєстрі дитини.
Електронна інформаційна взаємодія між Державним реєстром актів цивільного стану громадян та інтегрованою міжвідомчою інформаційно-телекомунікаційною системою щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України, здійснюється з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта".
15. Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, здійснюється з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" з дотриманням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про захист персональних даних", "Про публічні електронні реєстри", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
У разі відсутності технічної можливості передачі даних з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" електронна інформаційна взаємодія суб’єктів електронної взаємодії може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням в них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 11, ст. 721), або шляхом прийняття спільних рішень між учасниками експериментального проекту щодо надання згоди одного з батьків на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків у формі заяви, сформованої засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
Джерело інформації: http://www.kmu.gov.ua