КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 28 липня 2023 р. № 790
Київ
Деякі питання відновлення інфраструктури
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку, розбудови, відновлення та забезпечення сталих транспортних зв’язків дорожньої інфраструктури (далі - Порядок), що додається.
2. Україна в особі Міністра фінансів надає Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури субкредит на суму 30794329,74 євро за рахунок коштів, залучених від Citibank N.A. (лондонська філія) відповідно до умов Кредитного договору від 30 грудня 2022 р. № CIE/BC/Ukraine/0020016818, укладеного між Україною, в особі Міністра фінансів України як позичальником, Citibank Europe PLC (філія у Сполученому Королівстві) як агентом, Citibank N.A. (лондонська філія) як організатором та окремими іншими фінансовими установами як первинними кредитодавцями з метою співфінансування відбудови мостів на умовах співпраці згідно з Меморандумом про взаєморозуміння між UK EXPORT FINANCE, Державним агентством автомобільних доріг України та Міністерством інфраструктури України, що набрав чинності 22 вересня 2022 року.
3. Установити плату за надання субкредиту, зазначеного у пункті 2 цієї постанови, в розмірі 0,01 відсотка річних використаної суми субкредиту без встановлення майнового забезпечення за виконання зобов’язань за субкредитним договором.
4. Установити, що під час виконання договорів, зазначених у пункті 7 Порядку, не застосовуються:
вимоги пункту 19 Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2374), у частині строку та розміру авансу (попередньої оплати);
вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1070 "Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 2, ст. 64) в частині видатків за рахунок бюджетної програми 3111020 "Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення".
Розмір авансу (попередньої оплати) та умови його погашення за договорами, зазначеними у пункті 7 Порядку, встановлюються такими договорами. Строк авансу (попередньої оплати) для проведення закупівлі товарів, робіт і послуг для таких договорів встановлюється до повного їх виконання, але не пізніше 31 грудня 2024 року.
5. Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури забезпечити спрямування бюджетних коштів, що передбачаються за рахунок надходжень до державного дорожнього фонду для розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення, на фінансування витрат (включаючи податок на додану вартість, частину вартості робіт і послуг, інші супутні витрати) за договорами, зазначеними у пункті 7 Порядку, які не фінансуються за рахунок коштів кредиту відповідно до умов Кредитного договору, зазначеного у пункті 1 Порядку.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 21 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 липня 2023 р. № 790
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку, розбудови, відновлення та забезпечення сталих транспортних зв’язків дорожньої інфраструктури
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у спеціальному фонді державного бюджету за бюджетною програмою "Розвиток, розбудова, відновлення та забезпечення сталих транспортних зв’язків дорожньої інфраструктури" (далі - бюджетні кошти), за рахунок державних зовнішніх запозичень, залучених від Citibank N.A. (лондонська філія) відповідно до умов Кредитного договору від 30 грудня 2022 р. № CIE/BC/Ukraine/0020016818, укладеного між Україною, в особі Міністра фінансів України як позичальником, Citibank Europe PLC (філія у Сполученому Королівстві) як агентом (далі - Агент), Citibank N.A. (лондонська філія) як організатором та окремими іншими фінансовими установами як первинними кредитодавцями (далі - Кредитний договір) з метою співфінансування відбудови мостів на умовах співпраці згідно з Меморандумом про взаєморозуміння між UK EXPORT FINANCE, Державним агентством автомобільних доріг України та Міністерством інфраструктури України, що набрав чинності 22 вересня 2022 року.
2. Цілями використання бюджетних коштів є покращення транспортного сполучення у Київській області.
3. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Агентство відновлення.
4. Функції замовника робіт з капітального ремонту об’єктів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, виконує Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області (далі - замовник), яка є балансоутримувачем автомобільних доріг загального користування державного значення у Київській області.
5. Визначення, що застосовуються у цьому Порядку з великої літери, мають таке ж значення, як визначення, надані у Кредитному договорі, а саме: Агент, Транш А, Експортер A, Експортний контракт A1, Експортний контракт A2, Експортний контракт A3, Транш В, Експортер B, Експортний контракт B1, Експортний контракт B2, Експортний контракт B3, Валюта Кредиту, Запит на виплату, Свідоцтво Експортера, Дата вибірки.
6. Використання бюджетних коштів, що здійснюється згідно з цим Порядком, є вибіркою кредитних коштів відповідно до умов Кредитного договору згідно із Запитом на виплату від України, в особі Міністра фінансів, до Агента щодо платежів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, які розподіляються за траншем А та траншем В.
7. Бюджетні кошти використовуються для здійснення оплати таких витрат:
1) з Траншу А:
до 97 відсотків ціни укладених замовником підрядних договорів на виконання робіт з капітального ремонту мостів (штучних споруд) з розроблення проектної документації у Київській області (за винятком податку на додану вартість), перерахованої у Валюту Кредиту за офіційним обмінним курсом Національного банку на дату укладення таких договорів:
договір від 1 листопада 2022 р. з Догуш Іншаат Ве Тіджарет Анонім Шіркеті (далі - "Експортер A") на виконання робіт з капітального ремонту шляхопроводу на км 54 + 863 автомобільної дороги загального користування державного значення Т-10-19 Феневичі - Бородянка - Макарів - Бишів, Київська область (з розробленням проектної документації) № 314-22 (далі - Експортний контракт A1);
договір від 1 листопада 2022 р. з Експортером A на виконання робіт капітального ремонту мостового переходу через р. Трубіж на км 22 + 830 автомобільної дороги загального користування державного значення Н-07 Київ - Суми - Юнаківка (на м. Курськ), Київська область (з розробленням проектної документації) № 315-22 (далі - Експортний контракт A2);
договір від 1 листопада 2022 р. з Експортером A на виконання робіт капітального ремонту мостового переходу через канал на км 29 + 110 автомобільної дороги загального користування державного значення Р-69 Київ - Вишгород - Десна - Чернігів, Київська область (з розробленням проектної документації) № 316-22 (далі - Експортний контракт A3);
сплата комісії за підтримку Агентством експортного фінансування Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії стосовно траншу A;
2) з Траншу B:
до 97 відсотків ціни укладених замовником підрядних договорів на виконання робіт з капітального ремонту мостів (штучних споруд) з розробленням проектної документації у Київській області (за винятком податку на додану вартість), перерахованої у Валюту Кредиту за офіційним обмінним курсом Національного банку на дату укладання таких договорів:
договір від 1 листопада 2022 р. № 317-22 з Онур Тааххут Ташимаджилик Іншаат Тіджарет Ве Санаї Анонім Ширкеті (далі - Експортер B) на виконання робіт з капітального ремонту мостового переходу через р. Жерева на км 18 + 826 автомобільної дороги загального користування державного значення Т-10-05 Іванків - /М-07/ (з розробленням проектної документації) (далі - Експортний контракт B1);
договір від 1 листопада 2022 р. № 318-22 з Експортером B на виконання робіт з капітального ремонту через р. Тетерів на км 37 + 210 автомобільної дороги загального користування державного значення Т-10-05 Іванків - /М-07/ (з розробленням проектної документації) (далі - Експортний контракт B2);
договір від 1 листопада 2022 р. № 319-22 з Експортером B на виконання робіт з капітального ремонту мостового переходу через суходіл на км 5 + 170 автомобільної дороги загального користування державного значення Т-10-07 Обуховичі - Ставрівка (з розробленням проектної документації) (далі - Експортний контракт B3);
сплата комісії за підтримку Агентством експортного фінансування Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії стосовно траншу B.
8. Попередніми умовами використання бюджетних коштів за спеціальним фондом, крім попередніх умов вибірок, передбачених у Кредитному договорі, також є:
укладення між Мінфіном, Агентством відновлення та замовником субкредитного договору;
сплата замовником відповідно до Експортних контрактів авансового платежу у розмірі 5 відсотків загальної вартості Експортних контрактів за рахунок бюджетних коштів, передбачених за бюджетною програмою 3111020 "Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення".
9. Не допускається використання бюджетних коштів на здійснення попередньої оплати, оплату податку на додану вартість Експортерам А і В та сплату будь-яких комісій та інших витрат, передбачених Кредитним договором та не зазначених у пункті 7 цього Порядку.
10. Загальна сукупна вартість ресурсів Експортерів А і В за Експортними контрактами, визначеними пунктом 7 цього Порядку, повинна відповідати таким вимогам щодо країни походження предметів постачання, зокрема:
не менш як 20 відсотків сукупної договірної ціни Експортного контракту A1, Експортного контракту A2 та Експортного контракту A3 становить частка ресурсів походженням із Сполученого Королівства;
не менш як 20 відсотків сукупної договірної ціни Експортного контракту B1, Експортного контракту B2 та Експортного контракту B3 становить частка ресурсів походженням із Сполученого Королівства;
товари, роботи та послуги, які закуповуються Експортером А в Україні, становлять не більш як 50 відсотків відповідної сукупної договірної ціни Експортного контракту A1, Експортного контракту A2 та Експортного контракту A3 після вирахування вартості витрат Експортерів на закупівлю товарів, робіт та послуг, які закуповуються Експортером А в Україні;
товари, роботи та послуги, які закуповуються Експортером B в Україні, становлять не більш як 50 відсотків відповідної сукупної договірної ціни Експортного контракту B1, Експортного контракту B2 та Експортного контракту B3 після вирахування вартості витрат Експортерів на закупівлю товарів, робіт та послуг, які закуповуються Експортером B в Україні.
11. Внесення змін до Експортних контрактів А1, А2, А3, В1, В2, В3 може здійснюватися відповідно до вимог законодавства України та з урахуванням положень Кредитного договору.
12. Розроблення проектної документації на будівництво та затвердження проекту будівництва і проведення їх експертизи здійснюється відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 41, ст. 1674).
13. Прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію здійснюється відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 32, ст. 1359; 2015 р., № 78, ст. 2599).
14. Бюджетні кошти згідно з умовами Кредитного договору вибираються відповідно до Запиту на виплату від України, в особі Міністра фінансів, до Агента, складеного згідно з формою, встановленою Кредитним договором.
До Запиту на виплату додається Свідоцтво Експортера А або В з додатками щодо сум, які підлягають сплаті за Експортними контрактами, визначеними пунктом 7 цього Порядку, яке складене відповідними Експортерами за формою, визначеною Кредитним договором і надане Агентством відновлення Мінфіну разом з листом про необхідність здійснення Запиту на виплату.
Періодичність здійснення вибірок бюджетних коштів Україною, в особі Міністра фінансів, не може перевищувати шість Запитів на виплату за Кредитним договором протягом будь-якого календарного кварталу або більш як три Запити на виплату за Траншем кредиту протягом будь-якого календарного кварталу.
Вибірка та повернення бюджетних коштів здійснюються відповідно до умов Субкредитного договору.
15. Бюджетні кошти відображаються як надання кредиту із спеціального фонду державного бюджету у бухгалтерському обліку, фінансовій і бюджетній звітності у день їх вибірки від кредитора у сумі гривневого еквівалента вибраних коштів, розрахованого за офіційним курсом, установленим Національним банком на Дату вибірки.
16. Замовник повертає бюджетні кошти на умовах, передбачених у субкредитному договорі, за рахунок коштів, які передбачаються за спеціальним фондом бюджетної програми 3111030 "Виконання боргових зобов’язань за запозиченнями, залученими державою або під державні гарантії на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування", із джерелом наповнення такої програми з державного дорожнього фонду.
Повернення бюджетних коштів повинно відображатися за загальним фондом за бюджетною програмою 3511630 "Повернення позик, наданих для фінансування проектів розвитку за рахунок коштів, залучених державою".
Контроль за поверненням бюджетних коштів здійснюється відповідно до законодавства України.
17. З метою відображення у бухгалтерському обліку, фінансовій та бюджетній звітності операцій у частині фінансування та кредитування державного бюджету за рахунок бюджетних коштів за зазначеною бюджетною програмою Мінфін (або Боргове агентство, до якого перейдуть права і обов’язки Мінфіну у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом) не пізніше 1 числа місяця, що настає за звітним:
надає Агентству відновлення інформацію про фактичний стан використання коштів Позики, залученої відповідно до Кредитного договору, за формою згідно з додатком;
надає Казначейству розпорядження на відображення операцій за спеціальним фондом державного бюджету в частині здійснення державних запозичень.
Інформація подається у разі наявності у звітному місяці використання бюджетних коштів.
18. Казначейство на виконання поданих відповідно до пункту 17 цього Порядку розпоряджень забезпечує відображення операцій у частині здійснення державних запозичень органами Казначейства в обліку та звітності про виконання бюджетів. Відображення витрат в обліку виконання спеціального фонду державного бюджету за відповідними кодами бюджетної класифікації здійснюється органами Казначейства в установленому законодавством порядку.
19. Відображення у бухгалтерському обліку та звітності інформації про отримані (створені) оборотні та необоротні активи, виконані роботи та надані послуги, а також відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
20. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
Додаток
до Порядку
ІНФОРМАЦІЯ
про фактичний стан використання кредиту, залученого Україною відповідно до Кредитного договору від 30 грудня 2022 р. № CIE/BC/Ukraine/0020016818, укладеного між Україною, в особі Міністра фінансів України як позичальником, Citibank Europe PLC (філія у Сполученому Королівстві) як агентом та Citibank N.A. (лондонська філія) як організатором та окремими іншими фінансовими установами як первинними кредитодавцями.
( Див. текст )