• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил визначення максимально дозволеного навантаження на високопродуктивний очисний вибій з урахуванням фактичного метановиділення і досягнутої ефективності дегазації

Міністерство енергетики України  | Наказ, Правила від 12.09.2022 № 310
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 12.09.2022
  • Номер: 310
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство енергетики України
  • Тип: Наказ, Правила
  • Дата: 12.09.2022
  • Номер: 310
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
12.09.2022 № 310
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 вересня 2022 р.
за № 1125/38461
Про затвердження Правил визначення максимально дозволеного навантаження на високопродуктивний очисний вибій з урахуванням фактичного метановиділення і досягнутої ефективності дегазації
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики № 340 від 30.09.2022 )
Відповідно до статей 3, 7, 18 Гірничого закону України, пункту 8 Положення про Міністерство енергетики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 507, Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 17 червня 2010 року за № 398/17693, з метою підвищення безпеки і продуктивності очисних робіт за рахунок ефективного управління метановиділення засобами вентиляції і дегазації НАКАЗУЮ:
( Преамбула в редакції Наказу Міністерства енергетики № 340 від 30.09.2022 )
1. Затвердити Правила визначення максимально дозволеного навантаження на високопродуктивний очисний вибій з урахуванням фактичного метановиділення і досягнутої ефективності дегазації, що додаються.
2. Управлінню охорони праці, промислової безпеки та цивільного захисту забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому законодавством порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Міністра ВЛАСЕНКА Юрія.

Міністр

Г. Галущенко

ПОГОДЖЕНО:

Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економіки України




Ю. Свириденко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
енергетики України
12 вересня 2022 року № 310
( Гриф затвердження в редакції Наказу Міністерства енергетики № 340 від 30.09.2022 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 вересня 2022 р.
за № 1125/38461
ПРАВИЛА
визначення максимально дозволеного навантаження на високопродуктивний очисний вибій з урахуванням фактичного метановиділення і досягнутої ефективності дегазації
I. Загальні положення
1. Ці Правила встановлюють визначення максимально допустимого по газовому фактору навантаження на високопродуктивні очисні вибої виїмкових дільниць, що розробляють стовповими системами пологі і похилі метаноносні вугільні пласти при схемах провітрювання типу 2-В, 3-В і 1-М.
2. Дія цих Правил поширюється на суб’єктів господарювання, які проектують і експлуатують вентиляційні та дегазаційні системи вугільних шахт і виїмкових дільниць.
3. Навантаження на очисний вибій вважається максимально допустимим по газовому фактору, якщо воно обмежується виділенням метану в очисну виробку.
4. Максимально допустиме навантаження на очисний вибій за газовим фактором забезпечується при максимальній витраті повітря, яке можна подати в очисну виробку з урахуванням витоків повітря через вироблений простір.
( Пункт 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики № 340 від 30.09.2022 )
5. Максимально допустиме навантаження на очисний вибій за газовим фактором розраховується по фактичному метановиділенню в очисну виробку лави-аналога при досягнутій ефективності дегазації.
6. Фактичне метановиділення в очисну виробку визначається за результатами періодичного контролю витрати повітря та автоматичного телеконтролю вмісту метану в очисній виробці на відстані 10-15 м від виходу з неї, а також за результатами газових зйомок.
7. Фактична ефективність дегазації виїмкової дільниці і джерел метановиділення визначається за результатами контролю за метановиділенням на виїмковій дільниці і дебітом каптованого метану.
8. При виборі схеми провітрювання та дегазації виїмкової дільниці й здійсненні розрахунків максимально дозволеного навантаження на очисний вибій за газовим фактором доцільно застосовувати вимоги, способи й схеми, передбачені нормативно-правовими актами з охорони праці.
II. Вибір схеми провітрювання та дегазації виїмкової дільниці
1. Вибір схеми провітрювання виїмкової дільниці проводиться відповідно до вимог Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17 червня 2010 року за № 398/17693 та гірничо-геологічних умов відпрацювання виїмкової дільниці.
2. Схема дегазації обирається в залежності від прийнятої схеми провітрювання виїмкової дільниці (додаток).
III. Розрахунок максимально дозволеного навантаження на очисний вибій за газовим фактором
( Розділ III із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики № 340 від 30.09.2022 )

Начальник Управління
охорони праці,
промислової безпеки
та цивільного захисту
Міністерства енергетики
України






І. Ященко
Додаток
до Правил визначення
максимально дозволеного навантаження
на високопродуктивний очисний вибій
з урахуванням
фактичного метановиділення
і досягнутої ефективності дегазації
(пункт 2 розділу II)
( Відмітка в редакції Наказу Міністерства енергетики № 340 від 30.09.2022 )
Рисунок 1. Схема дегазації підроблюваних і надроблюваних пластів свердловинами, що пробурені за лавою, при схемах провітрювання виїмкової дільниці з підсвіжуванням типу 3-В (2-В)
1 - охоронні смуги; 2 - переносна перемичка; 3 - ізолююча перемичка; 4 - дегазаційні свердловини в покрівлю; 5 - дегазаційні свердловини в підошву; 6 - дегазаційні свердловини над монтажним хідником; 7 - дегазаційний трубопровід.
Рисунок 2. Схема дегазації підроблюваних і надроблюваних пластів свердловинами, що пробурені за лавою, і виробленого простору при схемах провітрювання виїмкової дільниці з підсвіжуванням типу 3-В (2-В)
1 - охоронні смуги; 2 - переносна перемичка; 3 - ізолююча перемичка; 4 - дегазаційні свердловини в покрівлю; 5 - дегазаційні свердловини в підошву; 6 - дегазаційні свердловини над монтажним хідником; 7 - дегазаційний трубопровід; 8 - відросток трубопроводу з секторним регулятором; 9 - газовідвідний трубопровід.
Рисунок 3. Схема дегазації виїмкової дільниці з використанням свердловин і газопроводів, що залишаються в неконтрольованій частині вентиляційної виробки при схемі провітрювання типу 1-М
1 - пласт, що розробляється; 2 - вентиляційна виробка; 3 - неконтрольована частина вентиляційної виробки; 4 - свердловини, що залишаються підключеними до газопроводу в неконтрольованій частині вентиляційної виробки; 5 - свердловини, що відключаються від газопроводу перед очисним вибоєм; 6 - газопровід; 7 - газовідвідний трубопровід; 8 - відростки газопроводу ("свічки"); 9 - переносна перемичка; 10 - два ряди органного кріплення; 11 - дерев’яні костри; 12 - стійки під верхняки рам.
( Додаток із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики № 340 від 30.09.2022 )