• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку розроблення та затвердження планів поліпшення якості атмосферного повітря

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України | Наказ, Порядок від 01.08.2022 № 268
Реквізити
  • Видавник: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 01.08.2022
  • Номер: 268
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 01.08.2022
  • Номер: 268
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
01.08.2022 № 268
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 вересня 2022 р.
за № 1071/38407
Про затвердження Порядку розроблення та затвердження планів поліпшення якості атмосферного повітря
Відповідно до пункту 16 Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 827, та абзацу дванадцятого підпункту 47 пункту 4 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок розроблення та затвердження планів поліпшення якості атмосферного повітря, що додається.
2. Департаменту сталого природокористування (Олександр БОНЬ) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Управлінню цифрової трансформації та моніторингу довкілля (Віталій БІЛОУСОВ) забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра ГРЕЧАНИКА Руслана.

Міністр

Р. Стрілець

ПОГОДЖЕНО:

Виконавчий директор Всеукраїнської
асоціації органів місцевого самоврядування
"Асоціація міст України"

Т.в.о. Голови Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

Голова Секретаріату Української асоціації
районних та обласних рад





О.В. Слобожан



А. Вовнюк


С. Крук


Ю. Андрійчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства захисту
довкілля та природних
ресурсів України
01 серпня 2022 року № 268
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 вересня 2022 р.
за № 1071/38407
ПОРЯДОК
розроблення та затвердження планів поліпшення якості атмосферного повітря
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм розроблення та затвердження планів поліпшення якості атмосферного повітря для зон та агломерацій.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
план поліпшення якості атмосферного повітря - план заходів, спрямованих на зменшення рівня забруднення атмосферного повітря та ризиків перевищення граничних величин або цільових показників в зоні або агломерації, що затверджується органами управління якістю атмосферного повітря для досягнення відповідних граничних величин чи цільових показників;
район підвищеного забруднення - частина зони або агломерації, де існує загроза перевищення граничних величин або цільових показників.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України "Про охорону атмосферного повітря" та Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 827 (далі - Порядок здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря).
II. Розроблення планів поліпшення якості атмосферного повітря
1. Органи управління якістю атмосферного повітря розробляють та затверджують плани поліпшення якості атмосферного повітря для зон та агломерацій з метою досягнення відповідних граничних величин та цільових показників.
2. При розробленні або внесенні змін до планів поліпшення якості атмосферного повітря враховуються пропозиції комісії з питань здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря та управління якістю атмосферного повітря.
До розроблення планів поліпшення якості атмосферного повітря органи управління якістю атмосферного повітря можуть залучати суб’єктів моніторингу атмосферного повітря, представників територіальних органів Держекоінспекції, Держпродспоживслужби, центрів громадського здоров’я (обласних, міст Києва та Севастополя), профільних наукових установ, громадських організації, що провадять свою діяльність у межах зони або агломерації.
3. Якщо плани поліпшення якості атмосферного повітря потрібно розробити для кількох забруднювальних речовин, органи управління якістю атмосферного повітря розробляють інтегровані плани поліпшення якості атмосферного повітря для зон та агломерацій, що охоплюють усі відповідні забруднювальні речовини.
4. Плани поліпшення якості атмосферного повітря зон або агломерацій повинні узгоджуватися з іншими чинними національними та регіональними планами та програмами щодо поліпшення якості атмосферного повітря.
5. План поліпшення якості атмосферного повітря містить такі розділи:
вступ;
характеристика зони або агломерації;
оцінка рівня забруднення;
оцінка джерел забруднення;
аналіз попередніх заходів з поліпшення якості атмосферного повітря;
заходи з поліпшення якості атмосферного повітря.
Розділ "Вступ" містить назву зони або агломерації, для якої розроблено план поліпшення якості атмосферного повітря, інформацію про орган управління якістю атмосферного повітря, відповідального за розробку плану поліпшення якості атмосферного повітря, строк, на який розроблено план поліпшення якості атмосферного повітря.
Розділ "Характеристика зони або агломерації" містить інформацію про розташування та межі зони або агломерації, розташування районів підвищеного забруднення, їх кліматичні, екологічні, географічні особливості, оцінку чутливих до забруднення груп населення, зокрема:
топографічні та кліматичні дані зони або агломерації, з відображенням інформації про райони підвищеного забруднення, пункт (пункти) спостережень, де зафіксовано перевищення граничних величин та/або цільових показників (географічні координати);
типи районів підвищеного забруднення (міські, промислові, сільські райони);
оцінку площі районів підвищеного забруднення в квадратних кілометрах та кількості населення, що зазнало впливу підвищеного забруднення.
Розділ "Оцінка рівня забруднення" містить дані про фактичні та прогнозовані рівні забруднювальних речовин, перевищення граничних величин та/або цільових показників, які зафіксовано в зоні або агломерації та в районах підвищеного забруднення, концентрації відповідних забруднювальних речовин за попередні 5 років, інформацію про методи оцінювання, що застосовувалися для визначення рівнів забруднювальних речовин.
Розділ "Оцінка джерел забруднення" містить статистичну, картографічну та аналітичну інформацію щодо джерел забруднення та факторів, що впливають на рівні забруднювальних речовин, перевищення граничних величин та/або цільових показників яких зафіксовано, зокрема дані про основні стаціонарні та пересувні джерела викидів відповідних забруднювальних речовин в зоні або агломерації та сусідніх зонах та/або агломераціях, природні джерела забруднення, оцінку та походження забруднення, зокрема:
перелік та карту найбільших джерел викидів, що впливають на рівні забруднювальних речовин, перевищення граничних величин та/або цільових показників яких зафіксовано;
загальну кількість викидів відповідних забруднювальних речовин з цих джерел (тон/рік);
інформацію про забруднення з джерел викидів відповідних забруднювальних речовин сусідніх зон та/або агломерацій;
аналіз впливу джерел викидів на рівні забруднювальних речовин, перевищення граничних величин та/або цільових показників яких зафіксовано, та факторів, які призвели до перевищення граничних величин та/або цільових показників (перенесення забруднювальних речовин, зокрема транскордонне забруднення, формування вторинних забруднювальних речовин у атмосфері).
Розділ "Аналіз попередніх заходів з поліпшення якості атмосферного повітря" містить перелік та аналіз впливу на якість атмосферного повітря заходів, передбачених чинними національними та регіональними планами та програмами щодо поліпшення якості атмосферного повітря, скорочення та обмеження викидів забруднювальних речовин, перевищення граничних величин та/або цільових показників яких зафіксовано, що були вжиті упродовж 5 років до затвердження плану поліпшення якості атмосферного повітря.
Розділ "Заходи з поліпшення якості атмосферного повітря" містить перелік заходів, що спрямовані на поліпшення якості атмосферного повітря, їх обґрунтування та опис, оцінку прогнозованих термінів покращення якості повітря та досягнення граничних величин та/або цільових показників, опис запланованих заходів.
Для кожного заходу встановлюється термін реалізації, зазначаються прізвища, власні імена, по батькові (за наявності) та контактні дані посадових осіб, відповідальних за реалізацію заходу, обсяги та джерела фінансування - для заходів, що потребують фінансування.
6. План поліпшення якості атмосферного повітря повинен містити перелік публікацій, що використовувались для розробки, та додатки з текстовими, графічними, картографічними та табличними даними, що використовувалися при розробці плану поліпшення якості атмосферного повітря.
7. План поліпшення якості атмосферного повітря розробляється на строк від 1 до 5 років та переглядається органами управління якістю атмосферного повітря відповідної зони та агломерації не рідше одного разу на рік для аналізу впливу на якість атмосферного повітря, зокрема досягнення граничних величин та/або цільових показників, заходів, що були вжиті у зоні або агломерації на виконання планів поліпшення якості атмосферного повітря.
III. Затвердження та виконання планів поліпшення якості атмосферного повітря
1. Органи управління якістю атмосферного повітря оприлюднюють затверджені плани поліпшення якості повітря у строк, передбачений пунктом 16 Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря.
2. Органи управління якістю атмосферного повітря забезпечують для затверджених планів поліпшення якості атмосферного повітря:
здійснення, координацію та контроль виконання заходів планів поліпшення якості атмосферного повітря у строки, передбачені планами поліпшення якості атмосферного повітря;
підготовку та оприлюднення щорічних звітів щодо виконання планів поліпшення якості атмосферного повітря.

Заступник директора Департаменту -
начальник відділу морської політики


О. Бонь