• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Правил носіння однострою поліцейських

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ від 11.05.2022 № 287
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 11.05.2022
  • Номер: 287
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 11.05.2022
  • Номер: 287
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
11.05.2022 № 287
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 травня 2022 р.
за № 571/37907
Про внесення змін до Правил носіння однострою поліцейських
Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 "Про однострій поліцейських", з метою врегулювання порядку носіння поліцейськими предметів однострою НАКАЗУЮ:
1. Унести зміни до Правил носіння однострою поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19 серпня 2017 року № 718, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13 вересня 2017 року за № 1122/30990, виклавши їх у новій редакції, що додається.
2. Департаменту взаємодії з Національною поліцією України (Мозгова В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр

Д. Монастирський

ПОГОДЖЕНО:

Голова Національної поліції України



І. Клименко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
внутрішніх справ України
19 серпня 2017 року № 718
(у редакції наказу Міністерства
внутрішніх справ України
від 11 травня 2022 року № 287)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 травня 2022 р.
за № 571/37907
ПРАВИЛА
носіння однострою поліцейських
I. Загальні положення
1. Ці Правила визначають порядок та умови використання предметів однострою, розміщення на ньому державних нагород, відомчих заохочувальних відзнак, знаків розрізнення та нагрудного знака поліцейськими, у тому числі відрядженими (прикомандированими) до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, інших органів державної влади, установ та організацій, закладів, органів місцевого самоврядування, а також здобувачами вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - поліцейські).
2. У цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:
знаки розрізнення поліцейського - знаки розрізнення на однострої (нарукавний знак "Поліція", нарукавні знаки органів (структурних підрозділів поліції), погони), що визначають приналежність до держави, відповідних органів (структурних підрозділів) поліції та спеціальні звання поліцейського;
спеціальний жетон поліцейського - спеціальний жетон з індивідуальним номером поліцейського є нагрудним знаком, що закріплюється за поліцейським у встановленому законодавством порядку (далі - спеціальний жетон);
спеціальний однострій - однострій, що використовується поліцейськими під час виконання службових обов’язків (завдань), проведення спеціальних заходів (операцій), тренувань (навчань), на заняттях та інших заходах, що мають офіційний характер;
урочистий однострій - однострій, що використовується поліцейськими під час парадів, святкових, пам’ятних, скорботних та інших заходів, що мають офіційний характер.
Інші терміни в цих Правилах вживаються в значеннях, наведених у Законі України "Про Національну поліцію", постанові Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 "Про однострій поліцейських".
3. Предмети однострою, що використовуються поліцейськими, повинні відповідати вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 "Про однострій поліцейських".
4. Поліцейські забезпечуються одностроєм згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04 червня 2020 року № 434 "Про затвердження норм належності однострою поліцейських", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 червня 2020 року за № 568/34851.
У разі призначення поліцейського на посаду до структурного підрозділу центрального органу управління поліції, міжрегіонального територіального органу Національної поліції України, головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях, м. Києві, їх територіальних (відокремлених) підрозділів, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи (підрозділи) поліції), та/або його відрядження (прикомандирування) до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - ЗВО), державних (міждержавних) органів, установ, організацій, у яких забезпечення одностроєм здійснюється за іншою нормою належності, дозволяється носіння предметів однострою, отриманих за попереднім місцем служби, до забезпечення поліцейського необхідними предметами (комплектами) однострою за відповідною нормою належності.
5. Поліцейські мають право на носіння однострою у службовий та позаслужбовий час у порядку, визначеному цими Правилами.
6. За необхідності поліцейський має право в установленому законодавством України порядку, а також відповідно до цих Правил розміщувати на однострої державні нагороди та відомчі заохочувальні відзнаки.
7. Під час виконання службових обов’язків (завдань) носіння однострою поліцейськими визначається безпосереднім або прямим керівником.
8. Поліцейські зобов’язані:
носити однострій відповідно до вимог цих Правил;
утримувати однострій у зразковому стані;
бережно ставитися до однострою та запобігати його пошкодженню й забрудненню.
9. Однострій поділяється:
1) за призначенням на:
урочистий;
спеціальний;
2) за сезоном носіння на:
літній;
зимовий.
10. Перехід на носіння літнього або зимового однострою оголошується наказом Голови Національної поліції України або особи, яка виконує його обов’язки.
Перехід на носіння літнього або зимового однострою для ЗВО оголошується відповідним наказом керівника закладу після набрання чинності наказом Голови Національної поліції України або особи, яка виконує його обов’язки.
11. Контроль за зовнішнім виглядом поліцейських, наявністю, станом предметів однострою та за дотриманням поліцейськими вимог цих Правил здійснюється керівниками (заступниками керівників, уповноваженими особами від керівництва) органів (підрозділів) поліції, ЗВО під час проведення ними стройових оглядів, інструктажів, занять.
II. Особливості носіння предметів однострою поліцейських
1. Під час виконання службових обов’язків (завдань), участі у спеціальних заходах (операціях), тренуваннях (навчаннях) в однострої поліцейські можуть використовувати засоби індивідуального захисту (шолом, бронежилет, інше екіпірування) та спеціальне спорядження.
У разі виконання службових обов’язків (завдань), участі у спеціальних заходах (операціях), тренуваннях (навчаннях) для ідентифікації поліцейських на предметах спеціального однострою розміщують нашивну ідентифікаційну платформу у формі прямокутника із зазначеним на ній індивідуальним номером поліцейського згідно з описом, наведеним у постанові Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 "Про однострій поліцейських", та вимогами щодо її розміщення, викладеними в підпункті 5 пункту 1 розділу VI цих Правил.
У разі виконання службових обов’язків (завдань), участі у спеціальних заходах (операціях), тренуваннях (навчаннях) для ідентифікації поліцейських дозволяється використовувати ідентифікаційну металеву платформу у формі прямокутника із зазначеною на ній інформацією, що ідентифікує поліцейського, на предметах однострою згідно з описом, наведеним у постанові Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 "Про однострій поліцейських", та вимогами щодо її розміщення, викладеними в підпункті 6 пункту 1 розділу VI цих Правил.
2. Носіння предметів однострою вимагає від поліцейського носіння охайних зачісок (стрижок), стриманого макіяжу та манікюру, підбору аксесуарів, що не є виразними (світлих, яскравих кольорів, з візерунками та великих розмірів), не відкривати (демонструвати) частини тіла з татуюванням.
Поліцейським дозволяється носити вуса та/або бороду, що не заважають використанню засобів індивідуального захисту.
3. Поліцейським забороняється:
носити забруднені, вицвілі, невипрасувані, пошкоджені предмети однострою;
носити однострій без спеціального жетона та знаків розрізнення, крім випадків, визначених цими Правилами;
носити аксесуари (предмети), що приховують спеціальний жетон, знаки розрізнення на предметах однострою та перешкоджають візуальній ідентифікації особи як поліцейського;
носити аксесуари (предмети), що можуть створити перешкоду або небезпеку під час виконання службових обов’язків (завдань) поліцейського;
одночасне носіння предметів однострою кольору хакі та/або в колористиці "камуфляж" із предметами однострою темно-синього та/або чорного кольору, крім випадків, передбачених цими Правилами;
одночасне носіння взуття коричневого кольору з предметами однострою темно-синього та/або чорного кольору, крім випадків, передбачених цими Правилами;
одночасне носіння предметів однострою білого або сірого кольору з предметами однострою кольору хакі або в колористиці "камуфляж", крім випадків, передбачених цими Правилами;
одночасне носіння предметів урочистого однострою з предметами спеціального однострою, крім випадків, передбачених цими Правилами;
одночасне носіння предметів однострою разом з іншими предметами цивільного одягу (взуття), крім випадків, передбачених цими Правилами;
носити державні нагороди, відомчі заохочувальні відзнаки, що не передбачені (встановлені) законодавством України та цими Правилами (виняток становлять державні нагороди, відомчі заохочувальні відзнаки, які були видані в установленому законодавством порядку, але нагородження ними вже не здійснюється).
4. Поліцейські при носінні однострою повинні утримуватися від використання навушників та інших аксесуарів систем зв’язку, крім тих, носіння яких становить службову необхідність.
5. Контроль за комплектністю однострою здійснюється безпосереднім або прямим керівником (керівником заходу (операції)) відповідно до вимог цих Правил з урахуванням особливостей, умов виконання службових обов’язків (завдань) та погодних умов.
У разі різкої зміни погодних умов поліцейським дозволяється самостійно доповнити однострій необхідними предметами однострою відповідно до вимог цих Правил.
Під час оголошення комплектності однострою зазначається його назва і (за потреби) назви окремих предметів (комплектів) однострою, наприклад "Літній спеціальний однострій, у сорочках трикотажних темно-синього кольору".
Комплектність однострою для стройових оглядів, шикувань та службових нарад, виконання інших службових обов’язків визначається особою, яка проводить (організовує) цей захід на підставі виданих нею організаційно-розпорядчих актів.
III. Урочистий однострій
1. Урочистий однострій для осіб вищого складу поліції складається з предметів (комплектів) однострою, зазначених у таблиці 1 та на малюнках, що наведені в додатку 1 до цих Правил.
Таблиця 1
Урочистий однострій для осіб вищого складу поліції
№ з/п Літній урочистий однострій для осіб вищого складу поліції (мал. 1-8 додатка 1) Зимовий урочистий однострій для осіб вищого складу поліції (мал. 9-12 додатка 1)
1 Кашкет для осіб вищого складу поліції Шапка-вушанка для осіб вищого складу поліції
2 Костюм (кітель, брюки (спідниця) для осіб вищого складу поліції Пальто для осіб вищого складу поліції
3 Сорочка для осіб вищого складу поліції білого кольору Костюм (кітель, брюки (спідниця) для осіб вищого складу поліції
4 Галстук (галстук жіночий) для осіб вищого складу поліції Сорочка для осіб вищого складу поліції білого кольору
5 Аксельбант для осіб вищого складу поліції Галстук (галстук жіночий) для осіб вищого складу поліції
6 Затискач до галстука Затискач до галстука
7 Ремінь парадний Кашне білого кольору
8 Ремінь для брюк Ремінь для брюк
9 Рукавички трикотажні білого кольору Рукавички трикотажні білого кольору
Дозволяється носити:
кашкет для осіб вищого складу поліції замість шапки-вушанки для осіб вищого складу поліції;
куртку замість пальта для осіб вищого складу поліції та кашне білого кольору;
плащ (плащ жіночий) замість пальта для осіб вищого складу поліції;
костюм (куртка, брюки) для осіб вищого складу поліції замість костюма (кітель, брюки (спідниця)) для осіб вищого складу поліції;
светр замість кітеля (куртки) від костюма (кітель, брюки (спідниця)) та костюма (куртка, брюки) для осіб вищого складу із сорочкою для осіб вищого складу поліції сірого кольору;
брюки (спідницю) без кітеля костюма (кітель, брюки (спідниця)) для осіб вищого складу поліції;
сорочку (сорочку з короткими рукавами) для осіб вищого складу поліції сірого кольору замість сорочки (сорочки з короткими рукавами) для осіб вищого складу поліції білого кольору.
2. Урочистий однострій для осіб, які мають спеціальне звання середнього чи молодшого складу поліції, складається з предметів (комплектів) однострою, зазначених у таблиці 2 та на малюнках, що наведені в додатку 2 до цих Правил.
Таблиця 2
Урочистий однострій для осіб, які мають спеціальне звання середнього чи молодшого складу поліції
№ з/п Літній урочистий однострій для осіб, які мають спеціальне звання середнього чи молодшого складу поліції
(мал. 1-8 додатка 2)
Зимовий урочистий однострій для осіб, які мають спеціальне звання середнього чи молодшого складу поліції
(мал. 9, 10 додатка 2)
1 Кашкет Шапка-вушанка
2 Костюм (кітель, брюки (спідниця)) Куртка
3 Сорочка білого кольору Костюм (кітель, брюки (спідниця))
4 Галстук (галстук жіночий) Сорочка білого кольору
5 Затискач до галстука Галстук (галстук жіночий)
6 Ремінь парадний Затискач до галстука
7 Ремінь для брюк Ремінь для брюк
8 Аксельбант Кашне білого кольору
9 Рукавички трикотажні білого кольору Рукавички трикотажні білого кольору
Дозволяється носити:
кашкет замість шапки-вушанки;
плащ (плащ жіночий) замість куртки;
костюм (куртка, брюки) замість костюма (кітель, брюки (спідниця));
светр замість кітеля (куртки) від костюма (кітель, брюки (спідниця)) та костюма (куртка, брюки) із сорочкою сірого кольору;
брюки (спідницю) без кітеля костюма (кітель, брюки (спідниця));
сорочку (сорочку з короткими рукавами) сірого кольору замість сорочки (сорочки з короткими рукавами) білого кольору;
термобілизну.
3. Поліцейським дозволяється носити:
плащ (плащ жіночий) з літнім урочистим одностроєм;
літній урочистий однострій без аксельбанта і ременя парадного, рукавичок трикотажних білого кольору;
рукавички трикотажні чорного кольору замість рукавичок трикотажних білого кольору (при цьому носиться сорочка для осіб вищого складу поліції / сорочка сірого кольору);
урочистий однострій без рукавичок трикотажних;
кашне чорного кольору замість кашне білого кольору (при цьому носиться сорочка для осіб вищого складу поліції / сорочка сірого кольору).
4. Під час парадів, урочистих, святкових, пам’ятних та інших заходів, що мають офіційний характер, урочистий однострій із сорочкою білого кольору носиться з державними нагородами та відомчими заохочувальними відзнаками (малюнки 1 та 5, наведені в додатках 1 та 2 до цих Правил).
Під час виконання службових обов’язків (завдань), скорботних та інших заходів, що мають офіційний характер, на заняттях, а також у позаслужбовий час урочистий однострій із сорочкою сірого кольору носиться із стрічками державних нагород та відомчих заохочувальних відзнак на планках (малюнки 2 та 6, наведені в додатках 1 та 2 до цих Правил).
5. Поліцейським вищого, середнього та молодшого складу поліції забороняється носити аксельбант для осіб вищого складу поліції (аксельбант), ремінь парадний та рукавички трикотажні білого кольору з костюмом (кітель, брюки (спідниця) для осіб вищого складу поліції / кітель, брюки (спідниця) із сорочкою для осіб вищого складу поліції (сорочкою) сірого кольору.
IV. Спеціальний однострій
1. Спеціальний однострій складається з предметів (комплектів) однострою, зазначених у таблицях 2, 3 та на малюнках, що наведені в додатку 3 до цих Правил.
Таблиця 3
Спеціальний однострій темно-синього кольору
№ з/п Літній спеціальний однострій темно-синього кольору
(мал. 1, 2 додатка 3)
Зимовий спеціальний однострій темно-синього кольору
(мал. 3 додатка 3)
1 Кепі для осіб вищого складу поліції (кепі) Шапка
2 Костюм (сорочка, брюки) (костюм (сорочка, брюки) жіночий) Куртка спеціальна
3 Фуфайка з короткими рукавами чорного кольору Костюм (сорочка, брюки) (костюм (сорочка, брюки) жіночий)
4 Черевики чорного кольору Фуфайка з короткими рукавами чорного кольору
5 Спорядження поясне (спорядження поясне синтетичне) чорного кольору Рукавички трикотажні чорного кольору
6 Черевики з високими берцями чорного кольору
7 Спорядження поясне (спорядження поясне синтетичне) чорного кольору
Дозволяється носити:
шапку-вушанку замість шапки;
шапку флісову чорного кольору замість шапки під час виконання спеціальних завдань (операцій);
кашкет для осіб вищого складу поліції (кашкет) замість кепі для осіб вищого складу поліції (кепі);
кепі для осіб вищого складу поліції (кепі) замість шапки;
напівкомбінезон з курткою спеціальною (курткою) та шапкою;
сорочку трикотажну з короткими рукавами або сорочку літню (літню жіночу) замість сорочки від костюма (сорочка, брюки) (костюма (сорочка, брюки) жіночого) та фуфайки з короткими рукавами;
сорочку трикотажну з короткими рукавами сірого або білого кольору замість сорочки трикотажної з короткими рукавами темно-синього кольору;
фуфайку з короткими рукавами білого кольору замість фуфайки з короткими рукавами чорного кольору під час парадів, урочистих, святкових та інших заходів, що мають офіційний характер;
шорти замість брюк (при цьому носиться сорочка трикотажна з короткими рукавами або сорочка літня (літня жіноча));
рукавички трикотажні білого кольору під час парадів, урочистих, святкових та інших заходів, що мають офіційний характер;
черевики демісезонні чорного кольору замість черевиків або черевиків з високими берцями чорного кольору;
жилет спеціальний;
костюм-дощовик;
рюкзак чорного кольору;
ремінь для брюк синтетичний чорного кольору замість спорядження поясного (спорядження поясного синтетичного).
Таблиця 4
Спеціальний однострій у колористиці "камуфляж" або кольору хакі
Літній спеціальний однострій у колористиці "камуфляж" або кольору хакі
(мал. 4 додатка 3)
Зимовий спеціальний однострій у колористиці "камуфляж" або кольору хакі
(мал. 5 додатка 3)
1 Кепі Шапка
2 Костюм (сорочка, брюки) спеціальний Костюм (куртка, брюки) утеплений
3 Фуфайка з короткими рукавами Фуфайка з короткими рукавами
4 Спорядження поясне (спорядження поясне синтетичне) чорного кольору Рукавички трикотажні чорного кольору або рукавички флісові
5 Черевики коричневого кольору Спорядження поясне (спорядження поясне синтетичне) чорного кольору
6 Черевики з високими берцями коричневого кольору
Дозволяється носити:
шапку флісову замість шапки;
шапка-маску, шапку-маску літню або панаму замість шапки флісової або кепі під час виконання спеціальних завдань (операцій);
берет чорного (малинового кольору) замість кепі;
кепі замість шапки;
костюм (куртка, брюки) спеціальний замість костюма (сорочка, брюки) спеціального або костюма (куртка, брюки) утепленого;
куртку від костюма (куртка, брюки) спеціального (костюма (куртка, брюки) утепленого) з костюмом (сорочка, брюки) спеціальним;
куртку від костюма (куртка, брюки) утепленого з костюмом (куртка, брюки) спеціальним або костюмом (сорочка, брюки) спеціальним;
костюм маскувальний або костюм маскувальний зимовий;
плащ-накидку;
сорочку трикотажну з короткими рукавами або сорочку спеціальну замість сорочки від костюма (сорочка, брюки) спеціального та фуфайки з короткими рукавами;
рукавички штурмові;
ремінь для брюк синтетичний замість спорядження поясного (спорядження поясного синтетичного);
черевики демісезонні коричневого кольору замість черевиків або черевиків з високими берцями коричневого кольору;
чоботи гумові замість черевиків (черевиків демісезонних, черевиків з високими берцями) коричневого кольору;
рюкзак або рюкзак тактичний.
2. Поліцейським дозволяється носити:
светр з костюмами зимового спеціального однострою;
светр замість сорочки від костюмів спеціального однострою;
термобілизну;
зимовий спеціальний однострій без рукавичок трикотажних чорного кольору;
жилет розвантажувальний або ремінно-поясну систему із спеціальним одностроєм.
3. Під час виконання службових обов’язків (завдань), проведення спеціальних заходів (операцій), тренувань (навчань), на заняттях та заходах, що мають офіційний характер, носиться спеціальний однострій.
Під час парадів, урочистих, святкових та інших заходів, що мають офіційний характер, за рішенням керівництва органів (підрозділів) поліції або особи, відповідальної за проведення відповідного заходу, поліцейським дозволяється носіння спеціального однострою.
V. Правила носіння предметів однострою
1. Особливості носіння головних уборів:
1) головні убори (шапка-вушанка для осіб вищого складу поліції, шапка-вушанка, шапка, шапка флісова, кашкет для осіб вищого складу поліції, кашкет, кепі для осіб вищого складу поліції, кепі, панама) носять прямо, без нахилу;
2) центр кокарди головного убору (шапки-вушанки для осіб вищого складу поліції, шапки-вушанки, шапки, кашкета для осіб вищого складу поліції, кашкета, кепі для осіб вищого складу поліції, кепі) розташовується по центру над переніссям;
3) козирок головного убору (кашкета для осіб вищого складу поліції, кашкета, кепі для осіб вищого складу поліції, кепі), а також поля панами розміщуються на рівні брів;
4) нижній край головного убору (шапки-вушанки для осіб вищого складу поліції, шапки-вушанки, шапки, шапки флісової та берета) розміщується на висоті 2-4 сантиметри над бровами;
5) знятий головний убір тримається у вільно опущеній руці. У строю знятий головний убір тримається в лівій опущеній руці (кокардою вперед) нижнім краєм до бічного шва брюк, спідниці, шортів тощо.
Дозволяється поліцейським перебувати у приміщенні або транспорті без одягненого головного убору;
6) шапку-вушанку для осіб вищого складу поліції (шапку-вушанку) дозволяється носити з опущеними навушниками при температурі повітря нижче мінус 10 °C. При опущених навушниках шапки-вушанки для осіб вищого складу поліції (шапки-вушанки) хлястики з текстильними застібками застібаються під підборіддям, при піднятих - над ковпаком.
Дозволяється навушники шапки-вушанки для осіб вищого складу поліції (шапки-вушанки) застібати ззаду;
7) шапка носиться з відворотом бортика. Дозволяється носити шапку з опущеним напотиличником за несприятливих погодних умов та/або температури повітря нижче 0 °C. За інших умов напотиличник укладається всередину шапки;
8) кашкет для осіб вищого складу поліції носять генерали поліції першого, другого або третього рангів відповідно до особливостей зовнішнього вигляду його козирка та околиша.
Під час урочистих заходів дозволяється носити кашкет для осіб вищого складу поліції (кашкет) із чохлом білого кольору;
9) панаму носять із зафіксованою над полями або опущеною маскою під час виконання спеціальних завдань (операцій);
10) берет носять з невеликим нахилом у правий бік, при цьому центр кокарди берета розташовується над лівим оком;
11) шапку-маску, шапку-маску літню, шапку флісову носять при виконанні спеціальних завдань (операцій).
2. Особливості носіння одягу:
1) пальто для осіб вищого складу поліції (пальто) носять застібнутим на всі ґудзики до верху із застібнутим поясом.
Дозволяється носити пальто для осіб вищого складу поліції (пальто) без знімної утеплювальної підстібки, пальто для осіб вищого складу поліції з кашкетом для осіб вищого складу поліції без знімного коміра з натурального хутра;
2) плащ (плащ жіночий) носять застібнутим на всі ґудзики до верху із застібнутим поясом та кашне.
Дозволяється носити плащ (плащ жіночий) із розстебнутим верхнім ґудзиком та (за необхідності) без знімної підстібки і кашне або на руці, охайно складений зовнішньою стороною назовні;
3) куртка з пристебнутим капюшоном застібається на застібку-блискавку до верху та всі текстильні застібки.
Дозволяється носити куртку з розстебнутою на 10-12 сантиметрів від верхнього краю коміра застібкою-блискавкою, без знімної утеплювальної підстібки та/або з відстебнутим капюшоном.
Знімний жилет передбачено для носіння поверх куртки з метою додаткової ідентифікації та пасивної безпеки поліцейських (за необхідності);
4) куртка спеціальна з пристебнутим капюшоном застібається до верху на застібку-блискавку та всі кнопки.
Дозволяється носити куртку спеціальну з розстебнутою на 10-12 сантиметрів від верхнього краю коміра застібкою-блискавкою, без утеплювальної куртки та/або з відстебнутим капюшоном.
Дозволяється носити утеплювальну куртку окремо від куртки спеціальної. При цьому на утеплювальній куртці розміщують знаки розрізнення, що передбачені для носіння на куртці спеціальній;
5) напівкомбінезон дозволяється носити без куртки спеціальної (куртки) у приміщенні або службовому транспорті;
6) куртка костюма (куртка, брюки) утепленого з пристебнутим капюшоном застібається на застібку-блискавку до верху та всі кнопки.
Дозволяється носити куртку костюма (куртка, брюки) утепленого з розстебнутою на 10-12 сантиметрів від верхнього краю застібкою-блискавкою, з відстебнутим капюшоном.
Дозволяється носити брюки костюма (куртка, брюки) утепленого без куртки у приміщеннях або службовому транспорті;
7) куртка костюма (куртка, брюки) спеціального застібається на застібку-блискавку до верху та всі кнопки.
Дозволяється носити куртку костюма (куртка, брюки) спеціального із розстебнутою на 10-12 сантиметрів від верхнього краю коміра застібкою-блискавкою, без утеплювальної куртки.
Дозволяється носити утеплювальну куртку окремо від куртки костюма (куртка, брюки) спеціального. При цьому на утеплювальній куртці розміщують знаки розрізнення, що передбачені для носіння на куртці костюма (куртка, брюки) спеціального;
8) куртка костюма (куртка, брюки) для осіб вищого складу поліції (костюма (куртка, брюки) застібається на застібку-блискавку до верхнього рівня нагрудних кишень;
9) кітель костюма (кітель, брюки) для осіб вищого складу поліції / (кітель, брюки), костюма (кітель, спідниця) для осіб вищого складу поліції / (кітель, спідниця) застібається на всі ґудзики;
10) костюм (сорочка, брюки) / (сорочка, брюки) жіночий / сорочка, брюки) спеціальний) носиться із спорядженням поясним (спорядженням поясним синтетичним, ременем для брюк синтетичним). Сорочка костюма застібається до верху, заправляється в брюки.
Дозволяється носити сорочку з розстебнутим(ою) верхнім(ьою) ґудзиком (текстильною застібкою);
11) брюки костюма (кітель, брюки) для осіб вищого складу поліції (костюма (кітель, брюки), костюма (куртка, брюки) для осіб вищого складу поліції, костюма (куртка, брюки), брюки для осіб вищого складу поліції (брюки), брюки жіночі мають поздовжні запрасовані складки, носяться з ременем для брюк;
12) спідниця носиться з довжиною полотнища не вище 5 сантиметрів від коліна.
Дозволяється носити із спідницею колготки (панчохи) тілесного, сірого або чорного кольорів.
Забороняється носити колготки (панчохи) яскравих кольорів та з візерунками;
13) шорти носяться із спорядженням поясним (спорядженням поясним синтетичним, ременем для брюк синтетичним);
14) светр застібається на застібку-блискавку до верху. Дозволяється охайно загортати (за необхідності) на зовнішню сторону низ рукавів (манжети), носити светр у приміщеннях із розстебнутою застібкою-блискавкою поверх сорочки для осіб вищого складу поліції (сорочки) сірого кольору з галстуком для осіб вищого складу поліції (галстуком, галстуком для осіб вищого складу поліції жіночим, галстуком жіночим);
15) сорочка для осіб вищого складу поліції (сорочка) застібається на всі ґудзики до верху, заправляється в брюки та носиться під кітелем (курткою) урочистого однострою з галстуком для осіб вищого складу поліції (галстуком).
Дозволяється носити сорочку для осіб вищого складу поліції (сорочку) без кітеля (куртки) від костюмів урочистого однострою з галстуком для осіб вищого складу поліції (галстуком) та із знаками розрізнення;
16) сорочка для осіб вищого складу поліції з короткими рукавами (сорочка з короткими рукавами) носиться застібнутою на всі ґудзики до верху, навипуск з брюками від костюма (кітель, брюки) для осіб вищого складу поліції (костюма (кітель, брюки), костюма (куртка, брюки) для осіб вищого складу поліції, костюма (куртка, брюки), брюками для осіб вищого складу поліції (брюками), брюками жіночими з відповідним галстуком.
Дозволяється носити сорочку для осіб вищого складу поліції з короткими рукавами (сорочку з короткими рукавами) із розстебнутим верхнім ґудзиком без галстука для осіб вищого складу поліції (галстука), з кітелем (курткою) урочистого однострою;
17) сорочка літня (літня жіноча) застібається на всі ґудзики до верху, заправляється в брюки костюма (сорочка, брюки) (костюма (сорочка, брюки) жіночого) або шорти.
Дозволяється носити сорочку літню (літню жіночу) із розстебнутим верхнім ґудзиком;
18) сорочка спеціальна застібається на застібку-блискавку до верху, заправляється в брюки від костюмів спеціального однострою.
Дозволяється носити сорочку спеціальну із розстебнутою застібкою-блискавкою;
19) сорочка трикотажна з короткими рукавами застібається на всі ґудзики до верху, заправляється в брюки костюма (сорочка, брюки) (костюма (сорочка, брюки) жіночого, костюма (сорочка, брюки) спеціального) або шорти.
Дозволяється носити сорочку трикотажну з короткими рукавами із розстебнутим верхнім ґудзиком;
20) костюм-дощовик або куртка від костюма-дощовика носиться при атмосферних опадах поверх предметів однострою.
Дозволяється носити костюм-дощовик, складений у чохол, на спорядженні поясному (спорядженні поясному синтетичному, ремені для брюк синтетичному);
21) костюм маскувальний носиться під час проведення спеціальних заходів (операцій) поверх предметів однострою без знаків розрізнення та спеціального жетона.
Дозволяється носити костюм маскувальний, складений у чохол, на ремінно-поясній системі (спорядженні поясному, спорядженні поясному синтетичному, ремені для брюк синтетичному);
22) костюм маскувальний зимовий носиться під час проведення спеціальних заходів (операцій) поверх предметів однострою без знаків розрізнення та спеціального жетона.
Дозволяється носити костюм маскувальний зимовий, складений у чохол, на ремінно-поясній системі (спорядженні поясному, спорядженні поясному синтетичному, ремені для брюк синтетичному);
23) плащ-накидка носиться при атмосферних опадах поверх предметів однострою без знаків розрізнення та спеціального жетона.
Дозволяється носити плащ-накидку, складену в чохол, на ремінно-поясній системі (спорядженні поясному, спорядженні поясному синтетичному, ремені для брюк синтетичному);
24) куртка-ідентифікатор носиться із спеціальним жетоном поверх предметів однострою або цивільного одягу, з одягненим або прихованим у кишеню коміра капюшоном;
25) жилет спеціальний носиться із спеціальним жетоном поверх предметів однострою;
26) жилет-ідентифікатор носиться із спеціальним жетоном поверх предметів однострою або цивільного одягу;
27) галстук для осіб вищого складу поліції (галстук) дозволяється носити без затискача до галстука;
28) кашне носиться заправленим під комір пальта для осіб вищого складу поліції (пальта, плаща, плаща жіночого). Верхній край кашне повинен рівномірно виступати над коміром на 1-2 сантиметри;
29) рукавички трикотажні чорного кольору дозволяється носити з предметами однострою темно-синього, чорного кольору, кольору хакі або в колористиці "камуфляж";
30) клапани кишень (за наявності) предметів однострою розміщуються зовні в застібнутому вигляді.
3. Особливості носіння білизни:
1) фуфайка з короткими рукавами носиться під одягом.
Фуфайка з короткими рукавами чорного або білого кольору носиться під спеціальним одностроєм темно-синього кольору, у колористиці "камуфляж" та/або кольору хакі.
Фуфайка з короткими рукавами кольору хакі носиться під спеціальним одностроєм у колористиці "камуфляж" та/або кольору хакі;
2) термобілизна носиться під одностроєм темно-синього кольору, у колористиці "камуфляж" та/або кольору хакі.
4. Особливості носіння взуття:
1) взуття чорного кольору дозволяється носити із спеціальним одностроєм темно-синього кольору, у колористиці "камуфляж" та/або кольору хакі.
Із взуттям чорного кольору дозволяється носити шкарпетки чорного, темно-синього або темно-сірого кольорів;
2) взуття коричневого кольору або кольору хакі дозволяється носити з предметами однострою в колористиці "камуфляж" та/або кольору хакі.
Із взуттям коричневого кольору або кольору хакі дозволяється носити шкарпетки темно-коричневого кольору або кольору хакі;
3) черевики з високими берцями (черевики демісезонні, черевики) носять під брюками.
Дозволяється при носінні спеціального однострою заправляти брюки в черевики з високими берцями;
4) при виконанні заходів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, при атмосферних опадах та за інших несприятливих погодних умов дозволяється носити чоботи гумові поверх брюк;
5) поліцейським дозволяється при носінні урочистого однострою використовувати цивільне взуття (черевики, напівчеревики, туфлі, чоботи, напівчоботи) з натуральної або штучної шкіри чорного кольору з гладкою лицьовою поверхнею (без оздоблення та перфорації), крім замші та лакової шкіри, класичної моделі (конструкції) закритого типу (закритий носок та п’ятка) з підборами або платформами (за наявності) не вище 7 сантиметрів;
Із цивільним взуттям забороняється носити шкарпетки яскравих кольорів та з візерунками.
5. Особливості носіння спорядження:
1) спорядження (жилет розвантажувальний, ремінно-поясна система, спорядження поясне, спорядження поясне синтетичне) носиться поверх спеціального однострою. Комплектація спорядження підсумками (навісками) для розміщення зброї, спеціальних засобів та засобів зв’язку визначається залежно від завдань, що виконуються.
Забороняється носити зброю та спеціальні засоби без спеціальних підсумків (навісок) для їх розміщення та/або поза ними;
2) жилет розвантажувальний разом із спеціальним жетоном носиться поверх спеціального однострою.
Жилет розвантажувальний дозволяється носити без спеціального жетона у разі, коли поліцейський відповідно до рішень уповноважених осіб поліції бере участь у спеціальних заходах (операціях);
3) ремінно-поясна система чорного кольору носиться поверх спеціального однострою темно-синього кольору, у колористиці "камуфляж" та/або кольору хакі.
Ремінно-поясна система кольору хакі носиться поверх спеціального однострою в колористиці "камуфляж" та/або кольору хакі;
4) спорядження поясне (спорядження поясне синтетичне) носиться з предметами спеціального однострою.
Дозволяється носити ремінь для брюк від спорядження поясного (спорядження поясного синтетичного) без ременя для навісок, навісок та підсумків;
5) ремінь парадний носиться поверх кітелів від костюмів урочистого однострою. Складки, що утворюються на кітелі під ременем, розправляють спереду і заводять назад;
6) ремінь для брюк (ремінь для брюк синтетичний) носиться заправленим у всі хомутики брюк (шортів) з додатково заправленим вільним кінцем у хомутик (и) ременя для брюк (ременя для брюк синтетичного);
7) рюкзак чорного кольору використовується з предметами спеціального однострою темно-синього кольору.
Рюкзак у колористиці "камуфляж" або кольору хакі, рюкзак тактичний (зокрема малий рюкзак, що входить до комплекту рюкзака тактичного) у колористиці "камуфляж" використовується з предметами спеціального однострою в колористиці "камуфляж" та/або кольору хакі.
6. Особливості носіння фурнітури:
1) затискач до галстука фіксує галстук для осіб вищого складу поліції (галстук) зверху між третім та четвертим ґудзиком сорочки для осіб вищого складу поліції (сорочки, сорочки з короткими рукавами для осіб вищого складу поліції, сорочки з короткими рукавами);
2) аксельбант для осіб вищого складу поліції (аксельбант) закріплюють справа на грудях під погоном кітеля, рукав протягують у петлю з тонкого шнура. Вільний кінець зі шнура, на якому зав’язаний декоративний вузол, закріплюють під лацканом кітеля таким чином, щоб металеві наконечники сріблястого кольору не перекривали центральну застібку.
VI. Знаки розрізнення поліцейських та платформи ідентифікаційні
1. Знаки розрізнення та платформи ідентифікаційні на предметах однострою розміщуються згідно із схематичними малюнками, наведеними в додатку 4 до цих Правил:
1) нарукавний знак "Поліція" на лівому рукаві предметів однострою, нарукавний знак органів (підрозділів) поліції - на правому рукаві (пришивається або кріпиться на платформах):
на відстані 5,0 ± 0,2 сантиметра від найвищої точки окату рукавів: пальта для осіб вищого складу поліції, пальта; плаща, плаща жіночого; кітеля / куртки костюма (кітель, брюки (спідниця) / костюма (куртка, брюки); сорочки для осіб вищого складу поліції, сорочки; сорочки для осіб вищого складу поліції з короткими рукавами, сорочки з короткими рукавами; светра; куртки утеплювальної від куртки спеціальної; куртки-ідентифікатора;
на відстані 3,0 ± 0,2 сантиметра від найвищої точки окату рукавів: куртки спеціальної; сорочки костюма (сорочка, брюки), костюма (сорочка, брюки) жіночого; сорочки літньої / літньої жіночої;
на відстані 2,0 ± 0,2 сантиметра від найвищої точки окату рукавів сорочки трикотажної з короткими рукавами;
у верхній частині рукавів куртки костюма (куртка, брюки) утепленого; куртки утеплювальної костюма (куртка, брюки) спеціального;
на кишенях рукавів куртки костюма (куртка, брюки) спеціального; сорочки костюма (сорочка, брюки) спеціального; сорочки спеціальної;
2) погони нашивні для осіб вищого складу поліції нашивають на ділянки плечових швів кітеля костюма (кітель, брюки) для вищого складу поліції та костюма (кітель, спідниця) для вищого складу поліції;
3) погони накладні для осіб вищого складу поліції (погони накладні) розміщують на платформах:
на відстані 1,0 ± 0,2 сантиметра від платформ для кріплення нарукавних знаків на рукавах куртки спеціальної; куртки утеплювальної від куртки спеціальної та костюма (куртка, брюки) спеціального; сорочки костюма (сорочка, брюки) / костюма (сорочка, брюки) жіночого; сорочки літньої / літньої жіночої, сорочки трикотажної з короткими рукавами;
на платформі на зовнішній планці пілочки куртки костюма (куртка, брюки) утепленого / (куртка, брюки) спеціального, куртки костюма-дощовика;
на лівій пілочці сорочки спеціальної;
на погонах светра;
4) погони-муфти для осіб вищого складу поліції (погони-муфти) розміщують:
на погонах предметів однострою (куртки, пальта для осіб вищого складу поліції, пальта, плаща, плаща жіночого, кітеля (куртки) костюма (кітель, брюки (спідниця) / костюма (куртка, брюки), светра);
на борті лівої пілочки сорочки костюма (сорочка, брюки) спеціального;
5) платформа ідентифікаційна нашивна із зазначенням індивідуального номера поліцейського розміщується на предметах спеціального однострою:
на рукавах куртки спеціальної, куртки утеплювальної від куртки спеціальної; куртки утеплювальної костюма (куртка, брюки) спеціального; сорочки костюма (сорочка, брюки) / (сорочка, брюки) жіночого; сорочки літньої / літньої жіночої; сорочки трикотажної з короткими рукавами;
на рукавах куртки костюма (куртка, брюки) утепленого;
на клапанах кишень рукавів куртки костюма (куртка, брюки) спеціального; сорочки костюма (сорочка, брюки) спеціального; сорочки спеціальної;
6) платформа ідентифікаційна металева із зазначенням прізвища поліцейського на предметах однострою розміщується справа на грудях (у місці, передбаченому конструкцією), наприклад: над нагрудною кишенею (сорочка костюма (сорочка, брюки) (сорочка, брюки) жіночий) або під написом "ПОЛІЦІЯ" (малюнок 12, наведений у додатку 4 до цих Правил).
2. Ескіз нарукавного знака органів (підрозділів) поліції затверджується наказом Голови Національної поліції України.
VII. Державні нагороди, відомчі заохочувальні відзнаки, стрічки державних нагород та відомчих заохочувальних відзнак на планках, спеціальний жетон
1. Державні нагороди України носять згідно із статутами і положеннями, що затверджують відповідні державні нагороди, у такому порядку:
1) на шийній стрічці:
орден Свободи;
орден "За заслуги" I ступеня;
орден Богдана Хмельницького I ступеня;
орден "За мужність" I ступеня.
Одночасно дозволяється носити не більше двох знаків орденів на шийних стрічках, причому знак одного ордена може частково прикривати знак іншого.
Зірки орденів "За заслуги" I ступеня та "За мужність" I ступеня розміщують зліва нижче стрічок (колодок) орденів та медалей державних нагород;
2) зліва на грудях:
орден "Золота Зірка" та орден Держави;
орден "За заслуги" II, III ступенів;
орден Героїв Небесної Сотні;
орден "За мужність" II, III ступенів;
орден княгині Ольги I-III ступенів;
орден Данила Галицького;
відзнака Президента України - Хрест Івана Мазепи;
медаль "За бездоганну службу" I-III ступенів;
відзнака Президента України - медаль "За працю і звитягу";
відзнака Президента України - ювілейна медаль "20 років незалежності України" ("25 років незалежності України");
відзнака Президента України "За участь в антитерористичній операції";
відзнака Президента України "За гуманітарну участь в антитерористичній операції".
Орден "Золота Зірка" та орден Держави розміщують вище інших державних нагород. При цьому знак ордена може частково прикривати стрічки (колодки) інших нагород. За наявності обох орденів їх розміщують у порядку часу нагородження;
3) справа на грудях:
нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій";
орден Богдана Хмельницького II, III ступенів;
нагрудний знак до почесного звання України;
нагрудний знак до Державної премії України.
Нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій" носять справа і розміщують вище інших державних нагород та відомчих заохочувальних відзнак. За їх відсутності - на їх місці.
2. Відомчі заохочувальні відзнаки носять відповідно до цих Правил у такому порядку:
1) медалі Національної поліції України, що носяться зліва на грудях, розміщують після державних нагород України та державних нагород іноземних держав:
медаль "10 років сумлінної служби";
медаль "15 років сумлінної служби";
медаль "20 років сумлінної служби";
медаль "Ветеран служби";
2) нагрудні знаки МВС України та Національної поліції України, що носяться справа на грудях, розміщують нижче державних нагород України:
нагрудний знак "За відзнаку в службі";
нагрудний знак "За відвагу в службі";
нагрудний знак "За безпеку народу";
нагрудний знак "Знак Пошани".
Вищою відзнакою МВС є нагрудний знак "За безпеку народу".
Вищою відзнакою Національної поліції України є нагрудний знак "Знак Пошани".
Відомчі заохочувальні відзнаки Національної поліції України розміщують на грудях горизонтально в ряд після відомчих заохочувальних відзнак МВС;
3) порядок носіння поліцейськими на предметах однострою державних нагород України та відомчих заохочувальних відзнак, що не визначені цим розділом, установлюється іншими нормативно-правовими актами.
3. Державні нагороди, відомчі заохочувальні відзнаки, стрічки державних нагород і відомчих заохочувальних відзнак на планках та спеціальний жетон на предметах однострою розміщують згідно з малюнками, наведеними в додатку 5 до цих Правил:
1) державні нагороди (ордени і медалі) та відомчі заохочувальні відзнаки (медалі), що носяться зліва, розміщують на грудях горизонтально в ряд на:
кітелі костюма (кітель, брюки) для осіб вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) для осіб вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) таким чином, щоб верхній край першого ряду стрічок (колодок) нагород був нижче від рівня кута лацкана на 7,0 ± 0,5 сантиметра;
кітелі костюма (кітель, брюки) симетрично вертикальній лінії нагрудної кишені таким чином, щоб нижній край нижнього ряду стрічок (колодок) нагород був на рівні верхнього краю клапана кишені;
2) державні нагороди (ордени), що носяться справа, розміщують на грудях на:
кітелі костюма (кітель, брюки) для осіб вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) для осіб вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) таким чином, щоб верхній кут нагрудного знака був нижче від рівня кута лацкана на 7,0 ± 0,5 сантиметра;
кітелі костюма (кітель, брюки) симетрично вертикальній лінії правої нагрудної кишені таким чином, щоб нижній кут найбільшого нагрудного знака нижнього ряду нагород був на рівні верхнього краю клапана кишені;
3) відомчі заохочувальні відзнаки (нагрудні знаки), що носяться справа, розміщують на грудях горизонтально в ряд (не більше ніж три) нижче рівня державних нагород на 1,0-1,5 сантиметра. У разі відсутності державних нагород відомчі заохочувальні відзнаки розміщують на їх місці;
4) стрічки державних нагород, відомчих заохочувальних відзнак на планках розміщують зліва на грудях горизонтально в ряд на:
кітелі костюма (кітель, брюки) для осіб вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) для осіб вищого складу поліції; костюма (кітель, спідниця) таким чином, щоб верхній край верхнього ряду планки стрічок був нижче від рівня кута лацкана на 7,0 ± 0,5 сантиметра;
кітелі костюма (кітель, брюки), куртки костюма (куртка, брюки) для осіб вищого складу поліції, костюма (куртка, брюки); сорочці для осіб вищого складу поліції, сорочці; сорочці для осіб вищого складу поліції з короткими рукавами, сорочці з короткими рукавами розміщують таким чином, щоб нижній край нижнього ряду планки стрічок був на рівні верхнього краю клапана нагрудної кишені;
5) спеціальний жетон поліцейського розміщують зліва на грудях на предметах однострою, крім випадків, визначених цими Правилами, на:
накладній деталі для кріплення спеціального жетона на предметах однострою (пальті для осіб вищого складу поліції, пальті; плащі, плащі жіночому; куртці та знімній жилетці від куртки; куртці спеціальній та утеплювальній куртці від куртки спеціальної; куртці костюма (куртка, брюки) утепленого, костюма (куртка, брюки) спеціального; утеплювальній куртці від костюма (куртка, брюки) утепленого; сорочці костюма (сорочка, брюки), костюма (сорочка, брюки) жіночого, костюма (сорочка, брюки) спеціального, куртці костюма-дощовика; куртці-ідентифікаторі; светрі; сорочці літній / літній жіночій; жилеті спеціальному та жилеті-ідентифікаторі);
кітелі костюма (кітель, брюки) для осіб вищого складу поліції, костюма (кітель, брюки), костюма (кітель, спідниця) для осіб вищого складу поліції, костюма (кітель, спідниця) та жилеті розвантажувальному вище рівня лінії грудей;
клапані лівої нагрудної кишені куртки костюма (куртка, брюки) для осіб вищого складу поліції, костюма (куртка, брюки), сорочки для осіб вищого складу поліції, сорочки; сорочки для осіб вищого складу поліції з короткими рукавами, сорочки з короткими рукавами;
хомутику вздовж нижнього краю застібки сорочки спеціальної та сорочки трикотажної з короткими рукавами.
Дозволяється розміщувати спеціальний жетон поліцейського на шкіряному утримувачі для жетона, закріплюючи платформу за ґудзик під клапан лівої нагрудної кишені кітеля костюма (кітель, брюки), куртки костюма (куртка, брюки) для осіб вищого складу поліції, костюма (куртка, брюки), сорочки для осіб вищого складу поліції, сорочки, сорочки для осіб вищого складу поліції з короткими рукавами, сорочки з короткими рукавами або нижній ґудзик сорочки трикотажної з короткими рукавами.
Забороняється неприховано носити спеціальний жетон поліцейського на предметах цивільного одягу.
4. Особливості розміщення державних нагород, відомчих заохочувальних відзнак, стрічок державних нагород та відомчих заохочувальних відзнак на планках на предметах однострою:
1) умовні центри державних нагород, відомчих заохочувальних відзнак мають бути на одному рівні, відстань між державними нагородами, відомчими заохочувальними відзнаками становить 0,5-1,0 сантиметр;
2) в одному ряду може бути не більше ніж п’ять орденів та медалей. Ордени та медалі, що не вміщуються в один ряд, переносяться на другий та наступні ряди, розташовані нижче першого. Дозволяється розміщувати ордени та медалі не більше як у три ряди.
Стрічки (колодки) орденів та медалей вирівнюють у верхньому ряду за верхніми краями стрічок (колодок), у нижніх рядах - за нижніми краями стрічок (колодок). Стрічки (колодки) орденів та медалей нижнього ряду мають заходити під стрічки (колодки) верхнього ряду;
3) замість державних нагород та відомчих заохочувальних відзнак можуть носитися планки стрічок до них. В одному ряду може бути не більше ніж п’ять планок стрічок при ширині стрічки 2,8 сантиметра та не більше чотирьох при ширині стрічки 3,5 сантиметра.
Стрічки нагород (відзнак), що не вміщуються на одній планці, переносяться на наступну планку та прикріплюються нижче попередньої. Стрічки медалей відомчих заохочувальних відзнак на планках розміщують після стрічок орденів та медалей державних нагород України та державних нагород іноземних держав на планках;
4) державні нагороди, відомчі заохочувальні відзнаки, стрічки державних нагород та відомчих заохочувальних відзнак на планках розміщують послідовно від центру грудей до краю в порядку старшинства, починаючи з вищої;
5) за наявності в поліцейського декількох нагрудних знаків із числа відомчих заохочувальних відзнак носиться не більше трьох таких знаків.
За наявності в поліцейського державних нагород двох і більше ступенів та/або відомчих заохочувальних відзнак - медалей "10 років сумлінної служби", "15 років сумлінної служби", "20 років сумлінної служби", "Ветеран служби" носиться лише нагорода вищого ступеня та/або яка була отримана останньою;
6) дозволяється носити поліцейським нагрудний знак про закінчення ЗВО справа на грудях на кітелі костюма (кітель, брюки) для осіб вищого складу поліції / (кітель, брюки), костюма (кітель, спідниця) для осіб вищого складу поліції / (кітель, спідниця) нижче державних нагород та відомчих заохочувальних відзнак.

Директор
Департаменту взаємодії
з Національною поліцією
України
Міністерства внутрішніх справ
України

В. Мозгова
Додаток 1
до Правил носіння
однострою поліцейських
(пункт 1 розділу III)
УРОЧИСТИЙ ОДНОСТРІЙ
для осіб вищого складу поліції
Додаток 2
до Правил носіння
однострою поліцейських
(пункт 2 розділу III)
УРОЧИСТИЙ ОДНОСТРІЙ
для осіб, які мають спеціальне звання середнього чи молодшого складу поліції
Додаток 3
до Правил носіння
однострою поліцейських
(пункт 1 розділу IV)
СПЕЦІАЛЬНИЙ ОДНОСТРІЙ
Додаток 4
до Правил носіння
однострою поліцейських
(пункт 1 розділу VI)
РОЗМІЩЕННЯ
знаків розрізнення та платформ ідентифікаційних на предметах однострою
Додаток 5
до Правил носіння
однострою поліцейських
(пункт 3 розділу VII)
РОЗМІЩЕННЯ
державних нагород, відомчих заохочувальних відзнак, стрічок державних нагород і відомчих заохочувальних відзнак на планках та спеціального жетона на предметах однострою