• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку консервації земель

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 19.01.2022 № 35
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 19.01.2022
  • Номер: 35
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 19.01.2022
  • Номер: 35
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 19 січня 2022 р. № 35
Київ
Про затвердження Порядку консервації земель
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1228 від 01.11.2022 № 235 від 01.03.2024 )
Відповідно до частини четвертої статті 172 Земельного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок консервації земель, що додається.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 75


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 19 січня 2022 р. № 35
ПОРЯДОК
консервації земель
1. Цей Порядок визначає організаційні засади щодо консервації земель та земельних ділянок, визначених частиною першою статті 51 Закону України "Про охорону земель" (далі - консервація земель).
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
2. Консервація земель здійснюється шляхом припинення чи обмеження їх господарського використання у порядку, передбаченому законодавством, на визначений строк та залуження, заліснення або ренатуралізації.
Консервації підлягають:
( Абзац другий пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
земельні ділянки, що використовуються з порушенням вимог щодо охорони земель від ерозії та зсувів, встановлених Законом України "Про охорону земель";
( Абзац третій пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
рілля, яка має один із показників, що характеризують ґрунтові властивості і зумовлюють необхідність консервації земель за природно-сільськогосподарськими зонами, визначений згідно з додатком;
( Абзац четвертий пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
деградовані землі, малопродуктивні землі, що не мають степового, лучного, лісового рослинного покриву, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним, а також техногенно забруднені земельні ділянки, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров’я;
( Абзац п'ятий пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
земельні ділянки, забруднені хімічними речовинами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану;
( Пункт 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 235 від 01.03.2024 )
земельні ділянки, на яких розташовані військові інженерно-технічні та/або фортифікаційні споруди;
( Пункт 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 235 від 01.03.2024 )
інші деградовані та малопродуктивні землі.
( Абзац пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
3. Під час визначення земель, що підлягають консервації, враховуються показники, що характеризують ґрунтові властивості і зумовлюють необхідність консервації земель за природно-сільськогосподарськими зонами, згідно з додатком.
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
4. Консервація земель здійснюється незалежно від форми власності земельної ділянки.
( Пункт 4 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
5. Консервація земель державної та комунальної власності здійснюється за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, що здійснюють розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (далі - уповноважені органи).
Рішення уповноважених органів про консервацію земель державної та комунальної власності може прийматися за власною ініціативою або за поданням територіальних органів Держгеокадастру та/або територіальних органів Держекоінспекції.
Рішення уповноважених органів про консервацію земель державної та комунальної власності може прийматися за їх власною ініціативою на підставі:
матеріалів, отриманих за результатами проведення інвентаризації земель, державної інвентаризації земель та земельних ділянок;
схем (карт), складених за результатами робіт із районування земель;
технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення;
містобудівної документації, затвердженої в установленому законодавством порядку;
відомостей Державного земельного кадастру;
матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель;
регіональних програм використання та охорони земель.
( Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
6. Консервація земель приватної власності здійснюється за заявою власника такої земельної ділянки до суб’єкта господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій" (далі - розробник документації із землеустрою).
Консервація земель, що перебувають у заставі або користуванні, здійснюється за погодженням із заставодержателем та/або землекористувачем.
( Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
7. Під час здійснення заходів з державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель територіальні органи Держгеокадастру та/або територіальні органи Держекоінспекції в разі виявлення порушень вимог законодавства щодо консервації земель з питань, що належать до їх компетенції, видають власникам земельних ділянок та/або землекористувачам відповідні приписи про усунення виявлених порушень та/або вносять подання уповноваженим органам з метою прийняття ними рішень про консервацію земель.
( Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
8. Консервація земель незалежно від форми власності здійснюється відповідно до робочого проекту землеустрою щодо консервації земель (далі - проект консервації земель), яким визначаються види, способи консервації земель, строк консервації, напрями використання земель.
( Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1228 від 01.11.2022 )
9. Замовником проекту консервації земель, а також робіт із проведення необхідних обстежень, вишукувань та інших робіт, необхідних для здійснення консервації, можуть бути органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники.
10. Проект консервації земель складається розробником документації із землеустрою згідно з договором про розроблення проекту консервації земель, укладеним між замовником і розробником документації із землеустрою.
( Пункт 10 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
11. Проект консервації земель розробляється відповідно до завдання щодо складення проекту консервації земель, затвердженого замовником.
12. Проект консервації земель погоджується та затверджується в порядку, встановленому статтею 186 Земельного кодексу України.
13. Затверджений проект консервації земель в електронній формі подається розробником документації із землеустрою до територіального органу Держгеокадастру для забезпечення його зберігання в місцевому фонді документації із землеустрою та оцінки земель.
( Пункт 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1228 від 01.11.2022 )
14. У разі зміни внаслідок консервації земель відомостей про земельну ділянку такі відомості вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної документації із землеустрою відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 89, ст. 3598).
15. Дострокове припинення, продовження або зміна заходів з консервації земель, визначених проектом консервації земель, здійснюються після внесення змін до відповідної документації із землеустрою.
( Абзац перший пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1228 від 01.11.2022 )
Після здійснення комплексу заходів та обсягу робіт з охорони земель, закінчення строку консервації земель державної та комунальної власності, визначеного проектом консервації земель, уповноважений орган приймає рішення про повернення земельної ділянки до господарського використання.
( Абзац другий пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1228 від 01.11.2022 )
Після здійснення комплексу заходів та обсягу робіт з охорони земель, закінчення строку консервації земельної ділянки приватної власності, визначеного проектом консервації земель, її власник приймає рішення про повернення земельної ділянки до господарського використання.
( Абзац третій пункту 15 в редакції Постанови КМ № 1228 від 01.11.2022 )
Після повернення земельної ділянки до господарського використання у разі потреби зміна її цільового призначення здійснюється в установленому порядку.
16. На час здійснення консервації земель зміна цільового призначення земельної ділянки та її господарське використання, крім передбаченого проектом консервації земель, забороняється.
Додаток
до Порядку
ПОКАЗНИКИ,
що характеризують ґрунтові властивості і зумовлюють необхідність консервації земель за природно-сільськогосподарськими зонами
Властивості та ознаки ґрунтів Одиниці виміру Показники ґрунтових властивостей (з урахуванням зонального місця розташування)
1. Еродованість (змитість та дефльованість) ступінь еродованості ґрунтів розмиті, сильно- та середньозмиті, сильно- та середньодефльовані
2. Скелетність вміст уламків гірських порід розміром 3 міліметри, відсотків більше ніж 26 відсотків об’єму ґрунту (у 30-сантиметровому шарі ґрунту)
3. Легкий гранулометричний склад вміст фізичної глини (частки діаметром менше 0,01 міліметра), відсотків зона Полісся - до 3;
зона Лісостепу - до 7;
зони Степу і Сухого степу - до 10
4. Важкий гранулометричний склад поверхнево оглеєних ґрунтів вміст фізичної глини (частки діаметром менше 0,01 міліметра), відсотків більше ніж 50
5. Гумусованість вміст гумусу, відсотків маси ґрунту зона Полісся - менше ніж 0,5;
зони Лісостепу, Степу північного і південного - менше ніж 1;
зона Сухого степу - 1
6. Реакція ґрунтового розчину pH (водний) в усіх зонах:
менше ніж 4;
більше ніж 8,5
7. Вміст рухомого алюмінію міліграм-еквівалент на 100 грамів ґрунту більше ніж 3
8. Вміст увібраного натрію сума увібраних основ, відсотків більше ніж 10
9. Засолення маса ґрунту у перерахунку на токсичні солі, відсотків содове - більше ніж 0,1;
сульфатно-хлоридне - більше ніж 0,2;
сульфатне - більше ніж 1
10. Фізична деградація об’ємна маса, грамів на куб. сантиметр для суглинкових і глинистих ґрунтів - більше ніж 1,5;
для супіщаних і піщаних ґрунтів - більше ніж 1,7
11. Спрацювання органогенних ґрунтів (торфових) потужність органогенного шару, сантиметрів менше ніж 30
12. Вторинна підтопленість (заболоченість) рівень підґрунтових вод, метрів менше ніж 1
13. Хімічне забруднення гранично допустима концентрація перевищення гранично допустимої концентрації
14. Радіаційне забруднення щільність забруднення ґрунтів ізотопами цезію, стронцію, плутонію, Кі/кв. кілометр цезій - 15 і більше;
стронцій - 3 і більше;
плутоній - 0,1 і більше
( Додаток із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1228 від 01.11.2022 )