• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС та порядок проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Лист, Журнал, Свідоцтво, Форма типового документа, Протокол, Перелік, Зразок, Положення від 21.09.2020 № 675
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Лист, Журнал, Свідоцтво, Форма типового документа, Протокол, Перелік, Зразок, Положення
  • Дата: 21.09.2020
  • Номер: 675
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Лист, Журнал, Свідоцтво, Форма типового документа, Протокол, Перелік, Зразок, Положення
  • Дата: 21.09.2020
  • Номер: 675
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
21.09.2020 № 675
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
08 січня 2021 р.
за № 22/35644
Про затвердження Положення про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС та порядок проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 53 від 27.01.2022 № 382 від 22.06.2022 )
Відповідно до статей 8, 10, 14, 16, 17, 21 Закону України "Про судову експертизу", з метою належної організації роботи з атестації судових експертів Експертної служби МВС НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС та порядок проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства внутрішніх справ України від 08 лютого 2017 року № 102 "Про затвердження Положення про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС України та атестацію судових експертів Експертної служби МВС України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01 березня 2017 року за № 275/30143.
3. Директорові Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Сергію Кримчуку забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Міністр

А. Аваков

ПОГОДЖЕНО:

Т.в.о. Міністра освіти і науки України

Керівник Секретаріату Спільного
представницького органу сторони
роботодавців на національному рівні

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок



С. Шкарлет



Р. Іллічов


Г. Осовий
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства внутрішніх
справ України
21 вересня 2020 року № 675
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
08 січня 2021 р.
за № 22/35644
ПОЛОЖЕННЯ
про Експертно-кваліфікаційну комісію МВС та порядок проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає:
завдання, порядок організації та функціонування Експертно-кваліфікаційної комісії МВС (далі - ЕКК);
порядок та умови присвоєння кваліфікації судового експерта з певного виду судової експертизи (експертної спеціальності) працівникам Експертної служби МВС, які перебувають на посадах, що передбачають їх залучення до організації та проведення судових експертиз, і проходять підготовку з метою атестації їх як судових експертів;
порядок та умови позбавлення кваліфікації судового експерта з певного виду судової експертизи (експертної спеціальності) судових експертів Експертної служби МВС (далі - судові експерти);
порядок та умови присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу судового експерта (далі - кваліфікаційний клас) судовим експертам;
порядок організації і проведення підготовки працівників Експертної служби МВС та підвищення кваліфікації (професійного рівня) судових експертів;
порядок видачі свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта і його дубліката;
порядок здійснення дисциплінарних проваджень стосовно судових експертів;
завдання, порядок організації та функціонування атестаційних комісій з атестації судових експертів Експертної служби МВС (далі - АК);
порядок та умови проведення атестації судових експертів Експертної служби МВС з метою оцінювання їх професійного рівня (рівня спеціальних знань) і визначення їх відповідності обійманій посаді.
2. У своїй діяльності ЕКК та АК керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, нормативно-правовими актами МВС, у тому числі цим Положенням.
3. Працівники Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта (кваліфікаційного класу), повинні відповідати вимогам Закону України "Про судову експертизу" та цього Положення.
II. Експертно-кваліфікаційна комісія МВС
1. Повноваження та порядок функціонування ЕКК
1. ЕКК утворюється з метою:
1) присвоєння (позбавлення) кваліфікації судового експерта працівникам Експертної служби МВС і судовим експертам;
2) присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу судовим експертам;
3) підвищення кваліфікації (професійного рівня) судових експертів.
2. Організаційне, матеріально-технічне, фінансове, науково-методичне та інформаційне забезпечення діяльності ЕКК здійснює Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України (далі - ДНДЕКЦ МВС).
3. ЕКК має печатку встановленого зразка зі своїм найменуванням (додаток 1) та інші необхідні для здійснення діяльності штампи і бланки.
4. ЕКК відповідно до покладених на неї завдань розглядає питання про:
1) присвоєння кваліфікації судового експерта згідно з Переліком видів судової експертизи та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта в Експертній службі МВС (додаток 2);
2) позбавлення кваліфікації судового експерта згідно з Переліком видів судової експертизи та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта в Експертній службі МВС (додаток 2);
3) присвоєння або позбавлення кваліфікаційного класу згідно з Переліком кваліфікаційних класів судового експерта, які присвоюються судовим експертам Експертної служби МВС (додаток 3);
4) підвищення кваліфікації (професійного рівня) судових експертів;
5) дисциплінарну відповідальність судового експерта.
5. Основною формою роботи ЕКК є планові та (або) позапланові засідання.
Планові засідання з розгляду питання про присвоєння (підвищення) кваліфікації судового експерта проводяться згідно з планом-рознарядкою на стажування, присвоєння (підвищення) кваліфікації судового експерта працівникам та судовим експертам Експертної служби МВС (далі - план-рознарядка), який складається один раз на рік, до 25 грудня попереднього року, на підставі пропозицій керівників підрозділів Експертної служби МВС, що подаються до 01 грудня попереднього року.
Планові засідання з розгляду питання про присвоєння кваліфікаційного класу проводяться згідно з планом на присвоєння кваліфікаційного класу судовим експертам Експертної служби МВС (далі - план), який складається один раз на рік, до 25 грудня попереднього року, на підставі пропозицій керівників підрозділів Експертної служби МВС, що подаються до 01 грудня попереднього року.
Позапланові засідання з розгляду питання про присвоєння кваліфікації (кваліфікаційного класу) судового експерта проводяться за потреби, на підставі обґрунтованих пропозицій керівників підрозділів Експертної служби МВС, не більш як 1 раз на півріччя.
Засідання з розгляду питання про позбавлення кваліфікації судового експерта та (або) кваліфікаційного класу проводяться позапланово за результатами службової перевірки в межах дисциплінарного провадження за фактом порушення судовим експертом вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз й експертних (сертифікаційних) досліджень на підставі відповідного подання керівника підрозділу Експертної служби МВС, який проводив перевірку.
6. Засідання ЕКК проводяться на базі ДНДЕКЦ МВС або територіальних підрозділів Експертної служби МВС - науково-дослідних експертно-криміналістичних центрів МВС України (далі - НДЕКЦ МВС).
7. Склад ЕКК формується із постійних і змінних членів комісії, які беруть участь у засіданнях.
8. Склад постійних членів ЕКК затверджується Міністром внутрішніх справ України.
До складу постійних членів комісії входять голова ЕКК, заступники голови ЕКК, члени ЕКК, фахівці з процесуальних питань судової експертизи та секретарі ЕКК.
Головою ЕКК є керівник Експертної служби МВС - директор ДНДЕКЦ МВС, заступниками голови ЕКК призначаються перший заступник або заступники директора ДНДЕКЦ МВС.
9. Змінний склад затверджується головою ЕКК.
До змінного складу ЕКК входять судові експерти, які мають кваліфікацію судового експерта і стаж практичної роботи за відповідною експертною спеціальністю не менш як 5 років, а також за потреби можуть входити досвідчені фахівці та науковці державних органів, наукових і науково-дослідних установ, державних спеціалізованих судово-експертних установ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій (за їх згодою) та представник виборного органу первинної профспілкової організації.
10. Голова ЕКК, заступники голови ЕКК, члени ЕКК, фахівці з процесуальних питань судової експертизи та секретарі ЕКК, визначені наказом Міністерства внутрішніх справ України, незалежно від зміни посад у МВС виконують свої функції до призначення нового складу ЕКК в установленому порядку.
11. Організаційне забезпечення діяльності ЕКК, підготовка матеріалів для розгляду ЕКК, а також ведення діловодства ЕКК за правилами електронного документообігу покладаються на уповноваженого секретаря ЕКК.
12. Повноваження осіб, що входять до складу ЕКК:
1) голова ЕКК:
здійснює організацію та керівництво роботою ЕКК, безпосередньо бере участь у голосуванні;
засвідчує підписом протоколи засідання ЕКК та інші документи, що супроводжують роботу ЕКК;
здійснює контроль за належним виконанням членами ЕКК покладених на них обов’язків і своєчасністю оформлення прийнятих рішень;
затверджує персональний склад ЕКК на кожне засідання ЕКК;
2) заступник голови ЕКК:
виконує обов’язки голови ЕКК у разі його відсутності;
бере участь у роботі ЕКК як член комісії;
3) секретар ЕКК:
здійснює організацію роботи ЕКК;
забезпечує координацію проведення заходів із присвоєння (позбавлення) кваліфікації (кваліфікаційного класу) судового експерта та підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта працівників Експертної служби МВС;
організовує за дорученням голови ЕКК перевірку дотримання вимог оформлення поданих для розгляду ЕКК документів;
складає щороку на підставі отриманих пропозицій керівників підрозділів Експертної служби МВС щодо участі працівників Експертної служби МВС у заходах зі стажування, присвоєння та підвищення кваліфікації (професійного рівня) план-рознарядку, а в заходах з присвоєння кваліфікаційного класу - план, контролює, аналізує та узагальнює результати їх виконання;
бере безпосередню участь у роботі ЕКК;
здійснює ведення діловодства ЕКК;
готує та подає на підпис голові ЕКК проєкт наказу про персональний склад ЕКК на кожне засідання ЕКК;
оголошує перед початком засідання ЕКК працівникам Експертної служби МВС, стосовно яких розглядатиметься питання про присвоєння (позбавлення) кваліфікації (кваліфікаційного класу) або підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта, склад ЕКК;
складає та засвідчує підписом протокол засідання ЕКК, у якому фіксується перебіг засідання та прийняте рішення ЕКК і який подається на підпис членам ЕКК та голові ЕКК;
4) члени ЕКК:
беруть участь у роботі ЕКК і голосуванні;
засвідчують підписами протоколи засідання ЕКК;
5) фахівець із процесуальних питань судової експертизи:
здійснює оцінювання рівня знань у галузі судово-експертної діяльності, необхідних для виконання покладених на судового експерта обов’язків, під час проведення кваліфікаційного іспиту;
бере участь у засіданнях ЕКК та прийнятті рішення ЕКК і голосуванні;
засвідчує підписом протоколи засідання ЕКК.
13. Серед членів ЕКК, які беруть участь у засіданні, повинно бути не менш як 2 фахівці та (або) науковці, що мають кваліфікацію судового експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якого ЕКК розглядає питання про присвоєння (позбавлення) або підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта, і кваліфікаційний клас судового експерта не нижче кваліфікаційного класу працівника(ів) Експертної служби МВС, стосовно якого(их) розглядається питання про присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу.
14. Персональний склад ЕКК на кожне засідання визначається наказом голови ЕКК за поданням секретаря ЕКК не пізніше ніж за 3 робочих дні до встановленої планом-рознарядкою та (або) планом дати проведення засідання ЕКК.
15. До персонального складу ЕКК не можуть включатися працівники Експертної служби МВС, стосовно яких порядком денним засідання ЕКК передбачено розгляд питань, визначених пунктом 4 цієї глави.
16. Засідання ЕКК уважається правоможним, якщо в ньому бере участь не менш як 3 члени постійного складу ЕКК, затвердженого Міністром внутрішніх справ України.
17. На час узяття участі в засіданні ЕКК посадові особи, залучені до роботи в її складі, звільняються від виконання інших завдань і функцій, передбачених за посадами, які вони обіймають, зі збереженням середнього заробітку.
18. Засідання ЕКК проводить голова ЕКК, а в разі його відсутності та у випадку, визначеному пунктом 15 цієї глави,- один із заступників голови ЕКК.
19. Перед початком засідання ЕКК працівникам Експертної служби МВС, стосовно яких розглядатимуться питання, зазначені в пункті 4 цієї глави, оголошується склад ЕКК.
До початку засідання ЕКК працівники Експертної служби МВС мають право заявити відвід членові ЕКК, якщо вони вважають, що член ЕКК заінтересований у результатах розгляду, або мають сумнів у його об’єктивності з інших причин.
Питання про заявлений відвід вирішується іншими членами ЕКК без участі члена ЕКК, якому заявлено відвід, відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів відвід уважається задоволеним.
20. У разі якщо члену ЕКК відомі обставини, які можуть вплинути на об’єктивність і неупередженість його або іншого члена ЕКК, він зобов’язаний заявити самовідвід або відвід.
Питання про заявлений самовідвід або відвід вирішується іншими членами ЕКК без участі члена ЕКК, стосовно якого вирішується питання самовідводу або відводу, згідно з абзацом третім пункту 19 цієї глави.
21. У разі потреби забезпечення правоможності засідання голова ЕКК або один із його заступників, який виконує обов’язки голови ЕКК, має право:
залучити нового(их) члена(ів) до складу ЕКК на підставі відповідного наказу в день проведення засідання;
призначити нову дату проведення засідання.
22. Рішення за результатами розгляду питань, зазначених у пункті 4 цієї глави, приймається простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів ЕКК.
У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
23. Перебіг засідання ЕКК та прийняте на ньому рішення фіксуються в протоколі, що ведеться секретарем ЕКК. Рішення ЕКК оголошується працівникам Експертної служби МВС, стосовно яких розглядалося питання на засіданні.
Протокол засвідчується підписами голови ЕКК, заступника голови ЕКК, усіх присутніх членів ЕКК, фахівця з процесуальних питань судової експертизи та секретаря ЕКК.
2. Порядок підготовки працівників Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта
1. Працівники Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта, повинні перебувати в Експертній службі МВС на посадах, що передбачають їх залучення до організації та проведення судових експертиз.
2. Працівники Експертної служби МВС, які були тимчасово (безстроково) позбавлені кваліфікації судового експерта та претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта, подають на ім’я голови ЕКК вмотивовану заяву про скасування тимчасового (безстрокового) позбавлення кваліфікації судового експерта, погоджену директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС).
3. На працівників Експертної служби МВС, зазначених у пунктах 1, 2 цієї глави, у ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) формується папка-справа підготовки працівника Експертної служби МВС, яка ре-єструється в підрозділі документального забезпечення та до якої долучаються такі документи:
1) заява працівника Експертної служби МВС на ім’я директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) про проходження підготовки з метою присвоєння кваліфікації судового експерта, погоджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
2) наказ про організацію проведення підготовки та призначення керівника підготовки;
3) план основної підготовки (у разі потреби - план додаткової підготовки), розроблений керівником підготовки на підставі програми підготовки судового експерта за відповідною експертною спеціальністю, затвердженої головою ЕКК, погоджений директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником) чи керівником іншої установи, у якій проводилася підготовка.
4) звіт працівника Експертної служби МВС про результати виконання плану підготовки;
5) висновок керівника підготовки, складений за її результатами;
6) копія подання на ім’я голови ЕКК про присвоєння кваліфікації судового експерта;
7) копії першої сторінки паспорта (лицьового боку паспорта у формі ІD-картки), наказу (витягу з наказу) про призначення на посаду в ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС), диплома(ів) про вищу освіту та додатка(ів) до диплома(ів);
8) копія документа, що підтверджує зміну прізвища, ім’я, по батькові (за наявності);
9) 3 навчальних висновки експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якого розглядатиметься питання про присвоєння працівникові Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта.
4. Підготовка працівників Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта, здійснюється за програмами підготовки судового експерта за відповідною експертною спеціальністю, затвердженими головою ЕКК, шляхом проходження індивідуальної (самостійної) підготовки, або стажування, або курсових зборів.
Допускається проходження кілька видів підготовки одночасно.
Строк основної підготовки не повинен перевищувати 3 місяців, за окремими напрямами - 6 місяців.
Строк додаткової підготовки не повинен перевищувати 1 місяця, за окремими напрямами - 2-3 місяців.
5. Після проходження працівником Експертної служби МВС підготовки до ЕКК подаються документи для розгляду питання про присвоєння кваліфікації судового експерта.
3. Перелік і порядок оформлення документів, що подаються до ЕКК для присвоєння (позбавлення), підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта або присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу
1. До ЕКК подаються такі документи:
1) для присвоєння кваліфікації судового експерта вперше:
подання;
довідка про проходження підготовки, затверджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
копія першої сторінки паспорта (лицьового боку паспорта у формі ІD-картки);
копія наказу (або витягу з наказу) про призначення судового експерта на посаду в ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС);
копія диплома(ів) про вищу освіту та додатка(ів) до диплома(ів);
у разі проведення засідання ЕКК у режимі відеоконференції - фотокартка розміром 35 x 45 мм;
2) для присвоєння кваліфікації судового експерта за іншим видом судової експертизи (експертної спеціальності):
подання;
довідка про проходження підготовки, затверджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
копії диплома(ів) про вищу освіту та додатка(ів) до диплома(ів), які не подавалися раніше;
у разі проведення засідання ЕКК у режимі відеоконференції - фотокартка розміром 35 x 45 мм;
3) для присвоєння кваліфікації судового експерта після тимчасового або безстрокового позбавлення кваліфікації судового експерта з певної експертної спеціальності за ініціативою працівника Експертної служби МВС:
заява на ім’я голови ЕКК про скасування тимчасового (безстрокового) позбавлення кваліфікації судового експерта з певної експертної спеціальності, погоджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
подання;
довідка про проходження підготовки, затверджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
у разі проведення засідання ЕКК у режимі відеоконференції - фотокартка розміром 35 x 45 мм;
4) для підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта:
відгук-характеристика на судового експерта;
копія свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якого розглядатиметься питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта;
у разі проведення засідання ЕКК у режимі відеоконференції - оригінал свідоцтва про присвоєну кваліфікацію судового експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якої планується підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта;
5) для позбавлення кваліфікації судового експерта:
за наявності підстав, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 1 глави 6 цього Положення,- подання директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першого заступника про позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта та копії підтвердних документів;
за наявності підстав, зазначених у підпунктах 7-8 пункту 1 глави 6 цього Положення,- подання голови комісії, що проводила службову перевірку, складене за результатами її проведення на працівника Експертної служби МВС, стосовно якого пропонується розглянути питання щодо позбавлення його кваліфікації судового експерта, засвідчене підписом директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або особи, що виконує його обов’язки;
висновок, складений за результатами службової перевірки, та матеріали службової перевірки стосовно судового експерта, що допустив порушення вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз і експертних (сертифікаційних) досліджень;
додаткове письмове пояснення судового експерта, стосовно якого пропонується розглянути питання щодо позбавлення його кваліфікації судового експерта (за потреби);
заява про тимчасове або безстрокове позбавлення кваліфікації судового експерта (за потреби);
оригінал свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта з того виду судової експертизи (експертної спеціальності), з якого розглядатиметься питання про позбавлення кваліфікації судового експерта;
6) для присвоєння кваліфікаційного класу (крім п’ятого кваліфікаційного класу):
подання директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першого заступника (заступника) чи заява про присвоєння кваліфікаційного класу судового експерта, погоджена директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником);
оригінали всіх дійсних свідоцтв про присвоєння кваліфікації судового експерта;
7) для позбавлення кваліфікаційного класу:
подання голови комісії, що проводила службову перевірку, складене за результатами її проведення;
матеріали службової перевірки.
2. Документи, зазначені в пункті 1 цієї глави, подаються до ЕКК в електронному вигляді не пізніше ніж за 15 робочих днів до встановленої дати проведення планового (позапланового) засідання ЕКК.
3. У разі зміни працівником Експертної служби МВС прізвища, ім’я, по батькові копія документа, що засвідчує факт такої зміни, разом зі свідоцтвом(ами) про присвоєння кваліфікації судового експерта не пізніше 5 робочих днів із дати видачі такого документа подається до ЕКК.
4. Порядок розгляду поданих до ЕКК документів
1. Голова ЕКК або заступник голови ЕКК доручає уповноваженому секретарю ЕКК забезпечити проведення перевірки правильності оформлення поданих документів.
Перевірка проводиться в строк, який із дня надходження документів не повинен перевищувати 5 робочих днів.
Інформація про результати перевірки поданих документів заноситься до протоколу.
2. У разі оформлення документів, поданих для розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікації судового експерта, відповідно до вимог, визначених цим Положенням, голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про допуск працівника Експертної служби МВС до кваліфікаційного іспиту, а уповноважений секретар ЕКК включає до порядку денного засідання ЕКК із розгляду питання про присвоєння кваліфікації судового експерта кандидатуру працівника Експертної служби МВС, стосовно якого їх подано.
У разі оформлення документів, поданих для розгляду ЕКК питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта, відповідно до вимог, визначених цим Положенням, голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про допуск працівника Експертної служби МВС до тестування, яке проводиться перед початком курсових зборів.
У разі оформлення документів, поданих для розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікаційного класу, відповідно до вимог, визначених цим Положенням, уповноважений секретар ЕКК за рішенням голови ЕКК або заступника голови ЕКК включає до порядку денного засідання ЕКК із розгляду питання про присвоєння (позбавлення) кваліфікаційного класу кандидатуру працівника Експертної служби МВС, стосовно якого їх подано.
3. У разі виявлення невідповідності поданих документів вимогам, установленим пунктом 1 глави 3 цього розділу (у тому числі неналежне їх оформлення), зазначені документи в повному обсязі повертаються засобами електронного зв’язку за належністю для доопрацювання разом із вмотивованим листом голови ЕКК або заступника голови ЕКК.
Строк доопрацювання не повинен перевищувати 3 робочих днів з дати отримання повернених документів. Після доопрацювання документи можуть бути повторно подані до ЕКК.
Розгляд повторно поданих документів здійснюється в порядку, визначеному пунктом 2 цієї глави.
4. У разі виявлення недостовірності даних у документах, поданих для розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікації судового експерта, або їх подання з порушенням строків, визначених у пункті 2 глави 3 цього розділу, а також у разі повторного подання для розгляду ЕКК неналежно оформлених документів голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про відмову в допуску працівника Експертної служби МВС до кваліфікаційного іспиту, про що повідомляється керівник підрозділу Експертної служби МВС, у якому працює такий працівник.
У разі виявлення недостовірності даних у документах, поданих для розгляду ЕКК питання про підвищення кваліфікації (професійного рівня) судового експерта, або їх подання з порушенням строків, визначених у пункті 2 глави 3 цього розділу, а також у разі повторного подання для розгляду ЕКК неналежно оформлених документів голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про відмову в допуску працівника Експертної служби МВС до тестування, про що повідомляється керівник підрозділу Експертної служби МВС, у якому він працює.
У разі виявлення недостовірності даних у документах, поданих для розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікаційного класу судового експерта, або їх подання з порушенням строків, визначених у пункті 2 глави 3 цього розділу, уповноважений секретар ЕКК за рішенням голови ЕКК або заступника голови ЕКК не включає до порядку денного засідання ЕКК із розгляду питання про присвоєння кваліфікаційного класу судового експерта кандидатуру працівника Експертної служби МВС, стосовно якого їх подано.
За фактом такого порушення проводиться службова перевірка.
5. Порядок та умови присвоєння кваліфікації судового експерта
1. Кваліфікація судового експерта присвоюється вперше, за іншим видом судової експертизи (експертної спеціальності) та після тимчасового (безстрокового) позбавлення кваліфікації судового експерта.
2. Працівники Експертної служби МВС, які претендують на присвоєння кваліфікації судового експерта, прибувають на засідання ЕКК із паспортом або іншим документом, що посвідчує особу, та фотокарткою розміром 35 x 45 мм.
3. Питання про присвоєння працівникам Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта вирішується за результатами кваліфікаційного іспиту, складеного працівником Експертної служби МВС в усній формі.
Екзаменаційні білети для перевірки рівня знань працівників Експертної служби МВС норм законодавства про судову експертизу, процесуального законодавства та спеціальної підготовки формуються із 5 запитань за програмами підготовки судового експерта за відповідною експертною спеціальністю та 1 практичного завдання і затверджуються головою ЕКК.
4. За результатами кваліфікаційного іспиту складається протокол засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про присвоєння кваліфікації (кваліфікаційного класу) судового експерта працівникам Експертної служби МВС (додаток 4). До протоколу додається відомість до протоколу засідання ЕКК із розгляду питання про присвоєння кваліфікації судового експерта працівникам Експертної служби МВС (додаток 5), у якій виставляються оцінки за п’ятибальною шкалою. Працівникам Експертної служби МВС присвоюється кваліфікація судового експерта в разі отримання ними підсумкової оцінки "відмінно", "добре" або "задовільно".
5. Працівникам Експертної служби МВС, яким присвоєно кваліфікацію судового експерта, видається свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта (додаток 6), яке засвідчується підписами голови ЕКК та секретаря ЕКК, печаткою ЕКК і реєструється в журналі обліку свідоцтв про присвоєння кваліфікації судового експерта, що видаються працівникам Експертної служби МВС (далі - журнал обліку свідоцтв) (додаток 7), ведення якого покладається на секретаря ЕКК.
6. Свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта надає працівнику Експертної служби МВС право на проведення судової експертизи за дорученням його керівника. Використання працівниками Експертної служби МВС свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта для проведення судової експертизи поза межами Експертної служби МВС забороняється, крім випадків відрядження працівника Експертної служби МВС для участі в судовому засіданні або в складі комісії.
Свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта є дійсним лише для працівників Експертної служби МВС. У разі звільнення працівника Експертної служби МВС свідоцтво вважається недійсним.
Працівники Експертної служби МВС, яким присвоєно кваліфікацію судового експерта, включаються до державного Реєстру атестованих судових експертів у встановленому законодавством порядку.
7. Працівники Експертної служби МВС, яким за результатами складеного кваліфікаційного іспиту відмовлено в присвоєнні кваліфікації судового експерта, підлягають атестації на засіданні АК, яке проводиться не пізніше 10 робочих днів з дати прийняття ЕКК рішення про відмову в присвоєнні кваліфікації судового експерта.
8. Працівники Експертної служби МВС, яким відмовлено в присвоєнні кваліфікації судового експерта, а за результатами атестації рішенням АК надано можливість у строк до 2 місяців пройти додаткову підготовку, мають право за поданням директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) протягом 5 робочих днів після завершення додаткової підготовки подати документи для повторного розгляду ЕКК питання про присвоєння їм кваліфікації судового експерта.
9. У виняткових випадках заходи з присвоєння кваліфікації судового експерта щодо працівників Експертної служби МВС, які перебувають на експертних посадах, що передбачають залучення до організації та проведення судових експертиз за тими експертними спеціальностями, за якими плануються такі заходи, можуть проводитися в режимі відеоконференції.
6. Порядок та умови позбавлення кваліфікації судового експерта
1. Підставами для розгляду ЕКК питання про позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта є:
1) особисте письмове звернення;
2) переведення з посади судового експерта на іншу посаду;
3) відсторонення від виконання обов’язків судового експерта на строк більш як 2 місяці;
4) звільнення в порядку, визначеному законом;
5) отримання незадовільної оцінки за результатами тестування;
6) отримання незадовільної оцінки за результатами кваліфікаційного іспиту після завершення курсових зборів;
7) не достатній рівень практичних навичок проведення судових експертиз або експертних досліджень, наявність порушень вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз і експертних (сертифікаційних) досліджень, виявлених за результатами моніторингу;
8) наявність порушень вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз і експертних (сертифікаційних) досліджень, виявлених за результатами службової перевірки.
2. За порушення вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз і експертних (сертифікаційних) досліджень працівник Експертної служби МВС позбавляється кваліфікації судового експерта.
Позбавлення кваліфікації судового експерта може бути умовне, тимчасове, безстрокове.
3. Рішення ЕКК про позбавлення кваліфікації судового експерта працівників Експертної служби МВС, що допустили порушення вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз та експертних (сертифікаційних) досліджень, приймається:
1) умовно - якщо порушення не вплинули на результати проведення судових експертиз та експертних (сертифікаційних) досліджень;
2) тимчасово:
якщо порушення окремих положень методик проведення судових експертиз та експертних (сертифікаційних) досліджень вплинули на результати проведення судових експертиз та експертних (сертифікаційних) досліджень;
якщо подане особисте письмове звернення про позбавлення кваліфікації судового експерта;
у разі нескладення кваліфікаційного іспиту після завершення курсових зборів;
у разі відсторонення від виконання обов’язків судового експерта на певний строк;
у разі незалучення до виконання судових експертиз протягом останніх 12 місяців;
3) безстроково:
у разі порушень вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз та експертних (сертифікаційних) досліджень, що вплинули на результати проведення судових експертиз та експертних (сертифікаційних) досліджень;
у разі подання особистого письмового звернення про позбавлення кваліфікації судового експерта;
у разі відсторонення від виконання обов’язків судового експерта на відповідний строк;
у разі незалучення до виконання судових експертиз понад 12 місяців;
у разі звільнення в порядку, визначеному законом.
4. У разі наявності підстав, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 1 цієї глави, директором ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першим заступником (заступником) складається подання, яке разом із підтвердними документами подається до ЕКК.
У разі наявності підстав, зазначених у підпунктах 5-6 пункту 1 цієї глави, рішення про тимчасове (безстрокове) позбавлення кваліфікації судового експерта приймається безпосередньо на засіданні ЕКК та фіксується в протоколі. Копія протоколу з прийнятим рішенням у 3-денний строк передається секретарем ЕКК для розгляду АК.
У разі наявності підстав, зазначених у підпунктах 7-8 пункту 1 цієї глави, або вмотивованого звернення судді (суду), керівника органу досудового розслідування, адвоката або учасника справи (сторони кримінального провадження) про можливі порушення судовим експертом вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз і експертних (сертифікаційних) досліджень голова ЕКК або заступник голови ЕКК видає доручення на проведення службової перевірки.
Проєкт доручення про призначення службової перевірки готується уповноваженим підрозділом ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) і погоджується з підрозділом правового забезпечення, а також з іншими заінтересованими особами в установленому порядку.
У дорученні зазначаються відомості про осіб, яким доручається проведення перевірки, її мета і дата завершення.
5. Звернення про здійснення рецензування висновку експерта, складеного за результатами судової експертизи або експертного дослідження, та (або) надання юридичної оцінки висновку експерта лишаються без розгляду, оскільки порушені в них питання не належать до компетенції Експертної служби МВС, про що повідомляються ініціатори таких звернень (заявники).
6. Засідання ЕКК з розгляду питання про позбавлення кваліфікації судового експерта проводиться за участю судового експерта Експертної служби МВС, стосовно якого розглядається питання, крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 4 пункту 1 цієї глави.
Виклик для участі в засіданні ЕКК з розгляду питання про позбавлення кваліфікації судового експерта надсилається судовому експерту не пізніше ніж за 5 робочих днів до визначеної дати проведення засідання.
У засіданні ЕКК за рішенням голови ЕКК можуть брати участь директор НДЕКЦ МВС, у якому працює судовий експерт, і його безпосередній керівник.
Судовий експерт прибуває на засідання ЕКК із паспортом і свідоцтвом(ами) про присвоєння кваліфікації судового експерта.
У разі неприбуття судового експерта на засідання без поважних причин ЕКК розглядає питання по суті на підставі поданих документів за його відсутності.
У разі неприбуття судового експерта на засідання з поважних причин голова ЕКК або заступник голови ЕКК приймає рішення про перенесення засідання ЕКК.
7. За результатами розгляду питання про позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта ЕКК приймає рішення про:
1) умовне або тимчасове позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта з поданням або без подання матеріалів для розгляду АК;
2) безстрокове позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта з передачею матеріалів для розгляду АК.
8. Рішення щодо позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта приймається простою більшістю голосів членів ЕКК.
9. Рішення ЕКК виноситься за відсутності судового експерта, оголошується йому відразу після прийняття та протягом 5 робочих днів повідомляється письмово підрозділу Експертної служби МВС, у якому працює судовий експерт.
10. За результатами розгляду ЕКК питання про позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта складається протокол засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про позбавлення кваліфікації (кваліфікаційного класу) судового експерта працівників Експертної служби МВС (додаток 8).
До протоколу долучаються документи, зазначені в підпункті 5 пункту 1 глави 3 цього розділу, та інші матеріали (за наявності).
11. У разі прийняття рішення про позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта у свідоцтві про присвоєння кваліфікації судового експерта проставляється відповідна відмітка із зазначенням дати й номера рішення ЕКК, яка засвідчується підписами голови ЕКК та секретаря ЕКК і печаткою ЕКК. Інформація про позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта вноситься до державного Реєстру атестованих судових експертів у встановленому законодавством порядку.
Про факт позбавлення кваліфікації судового експерта на підставі виявлених за результатами службової перевірки порушень вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз, учинених під час виконання конкретної судової експертизи, повідомляється ініціатор її призначення.
12. Позбавлення працівника Експертної служби МВС кваліфікації судового експерта не може бути застосовано, якщо з дня порушення судовим експертом вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз і експертних (сертифікаційних) досліджень минуло більш як 5 років.
13. Працівники Експертної служби МВС, які рішенням ЕКК безстроково позбавлені кваліфікації судового експерта, а рішенням АК залишені на посаді судового експерта, можуть повторно пройти підготовку та за вмотивованою пропозицією директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) подати документи з метою присвоєння кваліфікації судового експерта не раніше ніж через 1 рік.
14. Працівники Експертної служби МВС, які рішенням ЕКК тимчасово позбавлені кваліфікації судового експерта, а рішенням АК залишені на посаді судового експерта, за вмотивованою пропозицією директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) направляються на курсові збори з підвищення кваліфікації (професійного рівня) з подальшим складанням кваліфікаційного іспиту.
15. Рішення ЕКК про позбавлення кваліфікації судового експерта може бути оскаржене в установленому законодавством порядку.
7. Порядок присвоєння, позбавлення та зниження рівня кваліфікаційного класу
1. Судовим експертам Експертної служби МВС присвоюються п’ятий, четвертий, третій, другий, перший і вищий кваліфікаційні класи. Кваліфікаційні класи присвоюються ЕКК в індивідуальному порядку за поданням директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першого заступника (заступника) залежно від спеціалізації і рівня підготовки (стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі, наукового ступеня / вченого звання, авторства (співавторства) у науково-методичних матеріалах у сфері судово-експертної діяльності), а саме:
1) п’ятий кваліфікаційний клас присвоюється одночасно з першим присвоєнням кваліфікації судового експерта з певної експертної спеціальності;
2) четвертий кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 5 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі;
3) третій кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 8 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі;
4) другий кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 11 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі;
5) перший кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 14 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі;
6) вищий кваліфікаційний клас присвоюється за наявності не менше ніж 14 років стажу роботи з кваліфікацією судового експерта в державній спеціалізованій установі та наукового ступеня / вченого звання або не менше трьох підготовлених та опублікованих науково-методичних матеріалів у сфері судово-експертної діяльності.
( Пункт 1 глави 7 розділу ІІ в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 53 від 27.01.2022 )
2. Кваліфікаційний клас присвоюється за поданням директора ДНДЕКЦ МВС (НДЕКЦ МВС) або його першого заступника (заступника) достроково або через один кваліфікаційний клас - у разі присудження працівнику наукового ступеня / присвоєння вченого звання.
Достроково кваліфікаційний клас присвоюється до настання строку чергового присвоєння кваліфікаційного класу, а через один кваліфікаційний клас - під час чергового присвоєння кваліфікаційного класу.
Упродовж діяльності судового експерта Експертної служби МВС рішення ЕКК про присвоєння кваліфікаційного класу достроково або через один кваліфікаційний клас приймається один раз.
( Пункт 2 глави 7 розділу ІІ в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 53 від 27.01.2022 )
3. Судовим експертам, які на день набрання чинності цим Положенням працюють в Експертній службі МВС, кваліфікаційні класи судового експерта може бути присвоєно протягом календарного року з дати набрання чинності цим Положенням, відповідно до вимог, визначених цим Положенням.
4. У разі безстрокового позбавлення кваліфікації судового експерта за порушення, що вплинули на результати проведення судових експертиз та експертних (сертифікаційних) досліджень, звільнення в порядку, визначеному законом, працівник Експертної служби МВС позбавляється кваліфікаційного класу.
У разі умовного позбавлення кваліфікації судового експерта за порушення, що не вплинули на результати проведення судових експертиз та експертних (сертифікаційних) досліджень, або тимчасового позбавлення кваліфікації судового експерта за порушення, що вплинули на результати проведення судових експертиз та експертних (сертифікаційних) досліджень, нескладення кваліфікаційного іспиту після завершення курсових зборів і незалучення до виконання судових експертиз протягом останніх 12 місяців працівнику Експертної служби МВС знижується кваліфікаційний клас.
5. Засідання ЕКК із розгляду питання про позбавлення або зниження рівня кваліфікаційного класу судового експерта проводиться згідно з вимогами, визначеними цим Положенням.
6. За результатами розгляду ЕКК питання про присвоєння кваліфікаційних класів приймається рішення про присвоєння (відмову в присвоєнні) кваліфікаційного класу, яке заноситься до протоколу засідання Експертно-кваліфікаційної комісії МВС із розгляду питання про присвоєння кваліфікації (кваліфікаційного класу) судового експерта працівникам Експертної служби МВС (додаток 4).
Працівникам Експертної служби МВС, яким присвоєно кваліфікаційний клас або яких позбавлено чи яким знижено рівень кваліфікаційного класу, у всіх дійсних свідоцтвах про присвоєння кваліфікації судового експерта проставляється відмітка про присвоєння або позбавлення чи зниження рівня відповідного кваліфікаційного класу судового експерта із зазначенням дати та номера рішення ЕКК, яка засвідчується підписами голови ЕКК та секретаря ЕКК і печаткою ЕКК.
8. Підстави та порядок проведення службових перевірок у межах дисциплінарних проваджень стосовно судових експертів
1. У разі надходження мотивованого звернення судді (суду), керівника органу досудового розслідування, адвоката або учасника справи (сторони кримінального провадження) про порушення судовими експертами вимог нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз і експертних (сертифікаційних) досліджень чи встановлення таких правопорушень за результатами внутрішнього моніторингу проводиться службова перевірка.
2. Для проведення службової перевірки з метою встановлення факту порушення судовими експертами дисципліни створюється комісія, до складу якої входять голова комісії та працівники Експертної служби МВС, яких уповноважено на проведення або участь у проведенні службової перевірки (далі - члени комісії), що мають кваліфікацію судового експерта і стаж практичної роботи за відповідною експертною спеціальністю не менш як 5 років.
До складу комісії також залучаються фахівці з процесуальних питань судової експертизи та у сфері судово-експертної діяльності. У разі потреби до складу комісії можуть залучатися фахівці інших галузей знань.
Склад і чисельність комісії визначаються з урахуванням мети, обсягу, складності та особливостей проведення службової перевірки.
3. Строк проведення службової перевірки не повинен перевищувати 1 місяця з дати призначення. За вмотивованим зверненням голови комісії, що проводить службову перевірку, цей строк може бути продовжено не більш як на 1 місяць.
Строк проведення службової перевірки не включає періоди тимчасової втрати працездатності працівником Експертної служби МВС, стосовно якого проводиться службова перевірка, перебування його у відпустці, службовому відрядженні або відсутності з інших документально підтверджених поважних причин, а також період ознайомлення зазначеного працівника з висновком, складеним за результатами службової перевірки.
Початок службової перевірки визначається датою підписання доручення про її проведення.
Завершення службової перевірки визначається датою прийняття рішення за її результатами.
4. Під час службової перевірки мають бути встановлені:
обставини (час, місце, спосіб, наслідки тощо) вчинення порушення, за фактом якого призначено службову перевірку;
положення законів, інших нормативно-правових актів, які регламентують судово-експертну діяльність, та (або) методик проведення судових експертиз і експертних (сертифікаційних) досліджень, які було порушено;