КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 26 травня 2021 р. № 615 Київ |
Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 893 від 20.08.2021 )
Відповідно до частини другої статті 97 Бюджетного кодексу України , частини п’ятої статті 25 Закону України "Про охорону дитинства", частини восьмої статті 33 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа;
Порядок підтримки малих групових будинків;
Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.
2. Рекомендувати органам державної влади та органам місцевого самоврядування під час утворення та організації діяльності регіональної і місцевої комісій керуватися Порядком та умовами надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженими цією постановою.
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пунктів 7 і 8 переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого цією постановою, які набирають чинності з 31 грудня 2021 року.
Прем'єр-міністр України | Д.ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 травня 2021 р. № 615
ПОРЯДОК ТА УМОВИ
надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа
1. Ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - субвенція).
2. Головним розпорядником субвенції та відповідальним за виконання бюджетної програми є Мінсоцполітики.
3. Розпорядники субвенції за місцевими бюджетами (далі - місцевий розпорядник) визначаються рішеннями про такі бюджети відповідно до законодавства.
4. Субвенція спрямовується на такі напрями:
нове будівництво приміщень для розміщення малих групових будинків, житла для дитячих будинків сімейного типу, капітальний ремонт/реконструкцію житла для дитячих будинків сімейного типу, яке перебуває в комунальній власності;
продовження та завершення розпочатих у попередніх періодах робіт з будівництва приміщень для розміщення малих групових будинків, житла для дитячих будинків сімейного типу відповідно до проектної документації, затвердженої в установленому законодавством порядку;
придбання житла у прийнятих в експлуатацію житлових будинках для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла, житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, зокрема дітей з інвалідністю, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - особи);
рецензування звітів про оцінку житла, яке придбавається на вторинному ринку;
розроблення проектної документації на нове будівництво приміщень для розміщення малих групових будинків, на капітальний ремонт/реконструкцію житла для дитячих будинків сімейного типу;
виплату грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для осіб відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 р. № 615 (далі - грошова компенсація);
підтримку малих групових будинків відповідно до Порядку підтримки малих групових будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 р. № 615.
5. Умовами надання субвенції є:
спроможність органів державної влади та органів місцевого самоврядування фінансувати об’єкти, на які залучається субвенція, а саме фінансування нового будівництва приміщень для розміщення малих групових будинків, придбання/капітального ремонту/реконструкції житла для дитячих будинків сімейного типу, подальшого забезпечення власного фінансування або їх утримання за рахунок місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством;
для міст обласного значення та м. Києва - придбання житла для дитячих будинків сімейного типу на умовах співфінансування (не менше ніж 20 відсотків - за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством);
придбання житла, в тому числі за рахунок грошової компенсації, на умовах співфінансування з державного, місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством, відповідно до пункту 14 цих Порядку та умов;
придбання житла за ринковою вартістю в разі, коли вона нижча за опосередковану;
надання органами місцевого самоврядування земельних ділянок для будівництва приміщень для розміщення малих групових будинків, житла для дитячих будинків сімейного типу;
обов’язкове врахування потреб осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення під час розроблення проектної документації для об’єктів нового будівництва/капітального ремонту/реконструкції;
відповідність об’єктів нового будівництва/капітального ремонту/реконструкції, житла, що придбавається для осіб, державним будівельним нормам і санітарному законодавству;
наявність у житлі, що придбавається для осіб, необхідних приміщень, зокрема санітарно-гігієнічного призначення, та в разі необхідності проведення їх капітального ремонту/реконструкції згідно з державними будівельними та санітарними нормами;
взяття органами місцевого самоврядування на баланс збудованих/придбаних об’єктів нерухомості для проживання в них осіб (крім жилих приміщень, придбаних та переданих особам у власність);
перебування осіб на соціальному квартирному обліку (у разі придбання соціального житла для осіб) або на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;
перебування осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в установленому порядку на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на момент досягнення ними 23-річного віку;
забезпечення соціального супроводу осіб до 23 років, яким призначено грошову компенсацію, центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді/центром соціальних служб, зокрема надання допомоги у відкритті рахунка із спеціальним режимом використання, надання соціальної послуги консультування щодо вибору житла та оформлення права власності на нього;
влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, до дитячих будинків сімейного типу, малих групових будинків відповідно до Положення про дитячий будинок сімейного типу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 925), та Примірного положення про малий груповий будинок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 р. № 926 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 90, ст. 2969);
здійснення видатків, пов’язаних з утриманням малого групового будинку, за рахунок коштів місцевих бюджетів, засновника та інших джерел, не заборонених законодавством;
прийняття районними в м. Києві держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах рад, сільських, селищних рад територіальних громад рішень про створення малих групових будинків;
наявність проектної документації на нове будівництво/реконструкцію приміщень для розміщення малих групових будинків, житла для дитячих будинків сімейного типу, затвердженої в установленому порядку;
наявність акта обстеження стану житлового приміщення (будинку, квартири), яке зруйновано, стало непридатним для проживання або потребує капітального ремонту/реконструкції, за формою згідно з додатком 1;
відповідність звіту про оцінку майна нормативно-правовим актам з питань оцінки майна, що встановлюється шляхом його рецензування.
6. У разі коли загальна площа приміщень для розміщення малих групових будинків, збудованих за рахунок субвенції, перевищує 300 кв. метрів, а житла для дитячих будинків сімейного типу, придбаного або збудованого за рахунок субвенції, - 262 кв. метри (без урахування додаткових 10 кв. метрів на кожну дитину з інвалідністю), витрати, пов’язані з перевищенням зазначених норм здійснюються за рахунок місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством, без урахування умов співфінансування, визначених пунктом 14 цих Порядку та умов.
У разі коли вартість придбання житла для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла та житла для осіб перевищує граничну вартість, обчислену відповідно до пунктів 12 і 13 цих Порядку та умов, витрати, пов’язані з перевищенням норм, зазначених в абзаці першому цього пункту, здійснюються за рахунок місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством.
Придбання житла для осіб за рахунок грошової компенсації проводиться за погодженням із місцевою комісією, утвореною відповідно до пункту 9 цих Порядку та умов, а в разі перевищення граничної вартості житла, обчисленої відповідно до пункту 13 цих Порядку та умов, витрати, пов’язані з перевищенням норм, здійснюються за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
Жила площа приміщень для розміщення малих групових будинків, збудованих за рахунок субвенції, житла для дитячих будинків сімейного типу, придбаного або збудованого за рахунок субвенції, не може бути меншою від середнього показника забезпеченості громадян жилою площею у відповідному населеному пункті.
Видатки, пов’язані з фінансуванням оформлення права власності на житло, земельну ділянку, на якій розташоване житло, із сплатою передбачених законодавством податків, зборів, платежів, відкриттям та обслуговуванням рахунка із спеціальним режимом використання, крім житла, яке придбавається за рахунок грошової компенсації, здійснюються за рахунок місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством, поза межами обсягу співфінансування, визначеного пунктом 5 цих Порядку та умов.
Строк будівництва житла для дитячих будинків сімейного типу та приміщень для розміщення малих групових будинків визначається проектною документацією або документами, які регулюють виконання будівельних робіт відповідно до законодавства, але не може перевищувати трьох років.
У разі закупівлі послуг з рецензування звітів про оцінку житла, яке придбавається на вторинному ринку, субвенція може спрямовуватися в установленому порядку на поточні видатки.
7. Для формування пропозицій щодо розподілу субвенції обласними, Київською міською держадміністраціями за розпорядженням голови обласної, Київської міської держадміністрації утворюється відповідна регіональна комісія, яка є консультативно-дорадчим органом, затверджується положення про таку комісію та її склад.
Головою регіональної комісії є заступник голови обласної, Київської міської держадміністрації, заступником голови регіональної комісії - начальник служби у справах дітей обласної, Київської міської держадміністрації.
До складу регіональної комісії входять представники структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, фінансів, освіти, житлово-комунального господарства, управлінь (департаментів) містобудування та архітектури, регіонального розвитку та будівництва, капітального будівництва, юридичної служби, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді/центру соціальних служб, а також уповноважені представники громадськості та інших установ (за згодою).
8. До повноважень регіональної комісії належить визначення потреб регіону відповідно до пропозицій, поданих місцевими комісіями, утвореними відповідно до пункту 9 цих Порядку та умов, та формування пропозицій щодо розподілу обсягу субвенції між місцевими бюджетами за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, виходячи з:
першочерговості завершення розпочатих у попередніх періодах будівельно-ремонтних робіт;
необхідності нового будівництва приміщень для розміщення малих групових будинків, житла для дитячих будинків сімейного типу;
потреби щодо капітального ремонту/реконструкції житла для дитячих будинків сімейного типу;
потреби щодо надання підтримки малим груповим будинкам з урахуванням їх кількості та дітей, які перебувають в них, установлених розмірів відповідних виплат;
формування регіональних списків осіб у порядку черговості відповідно до дати включення у список громадян, які користуються правом позачергового отримання жилих приміщень; за часом взяття на соціальний квартирний облік у разі надання соціального житла та віком від 16 до 23 років, від 23 до 35 років, старші 35 років.
За наявності кількох осіб з однаковою датою взяття на облік перевага надається особі старшого віку.
Регіональна комісія формує пропозиції щодо розподілу субвенції між конкретними особами у порядку черговості відповідно до дати включення у списки громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень; за часом взяття на соціальний квартирний облік у разі надання соціального житла та віком.
У разі наявності залишків субвенції регіональна комісія відповідно до регіональних списків осіб у порядку черговості визначає наступну особу, якій може бути придбано житло або призначено грошову компенсацію для придбання житла.
Регіональна комісія протягом 10 робочих днів з дати надходження рішень місцевих комісій про визначення відповідної потреби схвалює пропозиції щодо розподілу субвенції між місцевими бюджетами (м. Київ - між головними розпорядниками бюджетних коштів) за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктами 5 і 6 цих Порядку та умов.
Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, підписується всіма її членами і подається обласній, Київській міській держадміністрації для формування в установленому порядку показників відповідних місцевих бюджетів та їх затвердження.
Після затвердження обласного бюджету, міського бюджету м. Києва з урахуванням розподілу субвенції між місцевими бюджетами за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, регіональна комісія надсилає місцевим комісіям, утвореним відповідно до пункту 9 цих Порядку та умов, копію свого рішення для врахування під час формування відповідних показників їх бюджетів.
У разі утворення залишків субвенції в місцевих бюджетах, у тому числі від придбання житла за ринковою вартістю та невикористання в повному обсязі коштів, виділених на підтримку малого групового будинку, такі кошти повертаються до обласного бюджету, міського бюджету м. Києва для подальшого перерозподілу відповідно до цього пункту.
9. Для формування пропозицій щодо потреби в субвенції за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, головою районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), сільської, селищної ради утворюється відповідна місцева комісія, яка є консультативно-дорадчим органом, і затверджується положення про таку комісію та її склад.
Головою місцевої комісії є заступник голови районної у м. Києві держадміністрації, голова територіальної громади, заступником голови -начальник служби у справах дітей районної у м. Києві держадміністрації.
До складу місцевої комісії входять представники структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, фінансів, освіти, житлово-комунального господарства, управлінь (департаментів) містобудування та архітектури, регіонального розвитку та будівництва, капітального будівництва, юридичної служби, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді/центру соціальних служб, а також уповноважені представники громадськості та інших установ (за згодою).
Склад місцевої комісії, визначення заступника голови та секретаря комісії залежить від структури органів місцевого самоврядування.
10. До повноважень місцевої комісії належить:
1) визначення потреби в субвенції за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, підготовка відповідних пропозицій з урахуванням пунктів 12 і 14 цих Порядку та умов, і наявної проектної документації, кількості малих групових будинків та дітей, які перебувають в них, установлених розмірів відповідних виплат;
2) формування та затвердження загальних списків осіб, які перебувають на квартирному обліку, із зазначенням прізвища, імені, по батькові (за наявності), дати народження особи, дати її взяття на такий облік, інвалідності (у разі встановлення) та орієнтовної потреби в коштах, необхідних для придбання житла;
3) затвердження списків осіб для виплати грошової компенсації із визначенням окремо щодо кожної особи обсягу такої компенсації. До загального списку не включаються особи, яким було виділено грошову компенсацію за рахунок субвенції у попередньому році;
4) погодження щодо:
житлових об’єктів, які планується придбати для забезпечення житлом дитячих будинків сімейного типу, соціальним житлом, житлом для осіб, у тому числі за рахунок грошової компенсації;
нового будівництва приміщень для розміщення малих групових будинків, житла для дитячих будинків сімейного типу, капітального ремонту/реконструкції житла для дитячих будинків сімейного типу;
розроблення проектної документації на нове будівництво приміщень для розміщення малих групових будинків, капітальний ремонт/реконструкцію житла для дитячих будинків сімейного типу;
5) проведення перевірки щодо:
наявності в дитини статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, особи з їх числа;
наявності в осіб, старших 23 років, підстав постановки на квартирний облік їх як дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа;
наявності документів про перебування особи на квартирному обліку;
документів, що подаються для придбання житла, передбачених пунктом 11 цих Порядку та умов;
обстеження стану житлового приміщення (будинку, квартири), що придбавається.
Місцева комісія приймає рішення щодо обсягу потреби субвенції за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, передбачених пунктом 5 цих Порядку та умов, протягом 60 днів з дати набрання чинності цими Порядком та умовами. Рішення оформляється протоколом, який складається у двох примірниках, підписується всіма членами місцевої комісії та затверджується органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування (один примірник протоколу надсилається обласній/Київській міській держадміністрації).
( Абзац п'ятнадцятий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 893 від 20.08.2021 )
Формування та використання показників місцевих бюджетів проводиться за напрямами відповідно до розподілу, визначеного регіональною комісією згідно з пунктом 8 цих Порядку та умов, і за відповідними кодами економічної класифікації видатків бюджету залежно від економічної суті платежу.
11. Після отримання копії рішення від обласної, Київської міської держадміністрації про розподіл субвенції між місцевими бюджетами за напрямами, передбаченими пунктом 4 цих Порядку та умов, місцевою комісією для прийняття відповідного рішення подаються такі документи:
1) для придбання житла у прийнятих в експлуатацію житлових будинках для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла, житла для осіб, зокрема осіб з інвалідністю:
акт обстеження стану житлового приміщення (будинку, квартири) (додаток 2), складений місцевою комісією з метою визначення його придатності/непридатності для проживання за результатами огляду та встановлення наявності/відсутності необхідних приміщень, зокрема санітарно-гігієнічного призначення, газо-, електро-, водопостачання та водовідведення, системи опалення;
звіт про оцінку майна;
фотографії житлового приміщення (будинку, квартири);
копія технічної документації на житлове приміщення (будинок, квартиру), яке прийнято в експлуатацію в установленому законодавством порядку;
довідка про реєстрацію місця проживання осіб у житловому приміщенні (будинку, квартирі), що придбавається;
згода особи на проживання в житлі, яке для неї придбавається (на момент оформлення купівлі-продажу);
рецензований звіт про оцінку майна, складений відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (необхідний у разі придбання житла на вторинному ринку, у разі його підготовки за рахунок субвенції - додається після його підготовки);
2) для нового будівництва/реконструкції приміщень для розміщення малих групових будинків, житла для дитячих будинків сімейного типу - проектна документація на будівництво об’єкта;
3) для капітального ремонту житла для дитячих будинків сімейного типу:
проектна пропозиція та копія (завірена в установленому порядку) експертного звіту щодо розгляду кошторисної частини проекту будівництва об’єкта незалежно від вартості будівництва;
акт обстеження стану житлового приміщення (будинку, квартири) (додаток 2), яке зруйновано, стало непридатним для проживання або потребує капітального ремонту/реконструкції, складений місцевою комісією з метою визначення його придатності/непридатності для проживання за результатами огляду та встановлення наявності/відсутності необхідних приміщень, зокрема санітарно-гігієнічного призначення, газо-, електро-, водопостачання та водовідведення, системи опалення;
копія технічної документації на житлове приміщення (будинок, квартиру), яке прийнято в експлуатацію в установленому законодавством порядку;
фотографії житлового приміщення (будинку, квартири);
4) для розроблення проектної документації крім документів, зазначених у підпунктах 2-4 цього пункту, обласним, Київській міській держадміністраціям - інформація про:
віддаленість житлового приміщення від об’єктів інфраструктури соціального спрямування, зокрема закладів освіти та закладів охорони здоров’я;
визначення потреб адміністративно-територіальної одиниці територіальної громади щодо необхідності влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у форми виховання, наближені до сімейних.
Місцевій комісії подаються особами виключно ті документи, які не перебувають у володінні суб’єктів надання адміністративних послуг або державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ або організацій, що належать до сфери їх управління, в паперовому вигляді або із застосуванням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
Усі інші документи збираються уповноваженими особами із числа складу місцевої комісії без участі суб’єкта звернення на підставі відомостей, поданих у заяві, зокрема шляхом доступу до інформаційних систем або баз даних інших суб’єктів надання адміністративних послуг, підприємств, установ або організацій, що належать до сфери їх управління, або через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів відповідно до законодавства.
Місцевий розпорядник самостійно перевіряє інформацію щодо наявності/відсутності в особи, яка подає документи для отримання грошової компенсації, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в тому числі на земельну ділянку, на якій розташоване житлове приміщення (у разі наявності).
12. Гранична вартість житла для дитячих будинків сімейного типу визначається з розрахунку на 10 дітей (зокрема рідних) і двох батьків-вихователів за такою формулою:
ГВЖ = (21 x 12 + 10 + (10 x Nі)) x Вг x Км,
де ГВЖ - гранична вартість житла;
21 - 21 кв. метр загальної площі на кожну рідну дитину, дитину-вихованця та кожного з батьків-вихователів;
12 - кількість осіб (дітей та батьків-вихователів);
10 - 10 кв. метрів загальної площі на сім’ю;
(10 x Nі): 10 - додаткові 10 кв. метрів жилої площі на кожну дитину з інвалідністю, Nі - кількість дітей з інвалідністю;
Вг - вартість (гривень) 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому буде придбано житло для дитячого будинку сімейного типу;
Км - коефіцієнт збільшення граничної вартості 1 кв. метра загальної площі житла для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова, обласних центрів і міст обласного значення.
Вартість 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому буде придбано житло для дитячого будинку сімейного типу, обчислюється відповідно до нормативно-правових актів Мінрегіону.
Для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова гранична вартість придбання житла для дитячих будинків сімейного типу не може перевищувати вартості спорудження житла, збільшеної в 1,75 раза, для обласних центрів і міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб - у 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. осіб - у 1,25 раза.
У разі придбання житла для дитячого будинку сімейного типу враховуються витрати на придбання земельної ділянки, на якій розташоване житло, якщо це не призводитиме до перевищення його граничної вартості, обчисленої відповідно до цього пункту.
13. Гранична вартість придбання житла для осіб визначається за такою формулою:
ГВЖ = (31 + 10) x Вг x Км,
( Абзац перший пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 893 від 20.08.2021 )
де ГВЖ - гранична вартість житла;
31 - 31 кв. метр загальної площі у квартирах, садибних (одноквартирних) будинках із житлового фонду, з яких жила площа на особу повинна бути не менше середнього показника забезпеченості громадян жилою площею у відповідному населеному пункті;
10 - додаткові 10 кв. метрів жилої площі на особу з інвалідністю (у разі потреби);
( Абзац четвертий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 893 від 20.08.2021 )
Вг - вартість (гривень) 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту за місцем перебування особи на квартирному обліку;
Км - коефіцієнт збільшення граничної вартості 1 кв. метра загальної площі житла для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова, обласних центрів і міст обласного значення.
Вартість 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті за місцем перебування особи на квартирному обліку обчислюється відповідно до нормативно-правових актів Мінрегіону.
Для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова гранична вартість придбання житла не може перевищувати вартості спорудження житла, збільшеної в 1,75 раза, для обласних центрів і міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб - у 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. осіб - у 1,25 раза.
У разі придбання житла особами враховуються витрати на придбання земельної ділянки, на якій розташоване житло, якщо це не призводитиме до перевищення його граничної вартості, обчисленої відповідно до цього пункту.
14. Придбання житла для осіб на умовах співфінансування з державного, місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством, здійснюється залежно від віку особи:
для осіб від 23 років до 35 років - 70 відсотків граничної вартості житла з подальшим зменшенням частки державного бюджету на 10 відсотків щороку, до 50 відсотків - у 2023 році та наступних роках;
для осіб старше 35 років - 30 відсотків граничної вартості житла компенсується з державного бюджету, у 2022 році та наступних роках грошова компенсація у розмірі граничної вартості житла здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.
Решта відсотків сплачується за рахунок місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством.
15. Придбання житла для осіб до досягнення ними 23-річного віку здійснюється за рахунок державного бюджету в розмірі 100 відсотків граничної вартості житла.
Житло придбавається шляхом укладення договору купівлі-продажу, однією з істотних умов якого є заборона на відчуження такого житла протягом десяти років.
Заборона на відчуження такого житла накладається нотаріусом, що посвідчує договір купівлі-продажу, за зверненням органу опіки та піклування, підготовленим місцевим розпорядником, відповідно до вимог законодавства.
Заборона на відчуження такого житла не накладається у разі придбання житла особою після досягнення 23-річного віку.
16. Річний і щомісячні звіти подаються за формами та у строки, визначені Мінсоцполітики:
місцевими розпорядниками - обласним, Київській міській держадміністраціям;
обласними, Київською міською держадміністраціями - Нацсоцслужбі;
Нацсоцслужба - Мінсоцполітики.
17. Казначейство перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 96, ст. 3399; 2015 р., № 7, ст. 161), і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Мінфіну від 24 грудня 2012 р. № 1407.
18. Відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних із використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
19. Казначейство щомісяця до 25 числа інформує головного розпорядника субвенції та Мінфін про обсяг перерахування субвенції та касові видатки в розрізі місцевих бюджетів, а також об’єктів і напрямів, що фінансуються за її рахунок.
20. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання субвенції, а також контроль за її цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
21. Проектна документація на нове будівництво об’єктів затверджується відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 41, ст. 1674).
22. Видатки, пов’язані з фінансуванням за рахунок субвенції об’єктів капітального будівництва, здійснюються відповідно до Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2374), Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів" (Офіційний вісник України, 2011 р., № 32, ст. 1359; 2015 р., № 78, ст. 2599), і постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1070 "Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 2, ст. 64).
23. Нецільове використання придбаних/збудованих/відремонтованих/реконструйованих житлових об’єктів, а також їх відчуження забороняється.
24. Закупівля товарів, робіт і послуг проводиться в установленому законом порядку.
Попередня оплата товарів, робіт і послуг, що закуповуються за кошти субвенції, здійснюється в порядку, передбаченому законодавством.
25. Відображення в первинному та бухгалтерському обліку інформації про отримані (створені) оборотні та необоротні активи, а також відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням субвенції, проводяться в установленому законодавством порядку.
Додаток 1
до Порядку та умов
АКТ
обстеження стану житлового приміщення (будинку, квартири), яке зруйновано, стало непридатним для проживання або потребує капітального ремонту/реконструкції
( Див. текст )
Додаток 2
до Порядку та умов
АКТ
обстеження стану житлового приміщення (будинку, квартири)
( Див. текст )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 травня 2021 р. № 615
ПОРЯДОК
підтримки малих групових будинків
1. Цей Порядок визначає механізм підтримки малих групових будинків шляхом надання державної соціальної допомоги на утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, зокрема дітей з інвалідністю (далі - діти), які перебувають у таких будинках (далі - державна соціальна допомога).
2. Щомісячний розмір державної соціальної допомоги на одну дитину становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.
Для осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 18 до 23 років, які навчаються у закладах загальної середньої освіти, за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення навчання у відповідних закладах освіти розмір державної соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для працездатної особи, для осіб з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яким встановлено інвалідність, за їх вибором можуть продовжити проживати і виховуватися у малому груповому будинку до досягнення ними 23-річного віку незалежно від того, чи навчаються вони у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.
3. Надання державної соціальної допомоги здійснюється з урахуванням кількості календарних днів з дати влаштування дитини у малий груповий будинок.
У місяці, в якому дитина, яка перебуває в малому груповому будинку, досягла 6-річного або 18-річного віку, державна соціальна допомога надається за цей місяць у розмірі, визначеному прожитковим мінімумом для дітей віком до 6 років або до 18 років, установленому законом на відповідний рік, з наступного місяця - у розмірі прожиткового мінімуму для відповідної вікової категорії, встановленому законом на відповідний рік.
4. Діти, які постійно проживають на території населеного пункту або навчаються у закладі освіти, що розташований у населеному пункті, якому надано статус гірського, розмір державної соціальної допомоги збільшується на 20 відсотків.
5. У разі коли дитині виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія чи соціальна допомога, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між встановленим для дитини розміром державної соціальної допомоги та розміром зазначених виплат за попередній повний місяць на дату влаштування дитини у малий груповий будинок незалежно від форми власності (крім державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю).
6. Державна соціальна допомога надається малим груповим будинкам незалежно від форми власності, що провадять свою діяльність відповідно до Примірного положення про малий груповий будинок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 р. № 926 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 90, ст. 2969).
7. Надання державної соціальної допомоги здійснюється за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.
8. Перерахування коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам здійснюється відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 96, ст. 3399; 2015 р., № 7, ст. 161).
9. Розподіл коштів для надання державної соціальної допомоги здійснюється відповідно до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 р. № 615 (далі - Порядок та умови).
10. Кошти для надання державної соціальної допомоги спрямовуються на виконання індивідуального плану надання послуг дитині/індивідуального плану реабілітації дитини з інвалідністю, розробленого на основі комплексної оцінки її потреб, забезпечення одягом, взуттям, харчуванням, постільною білизною, м’яким, твердим, спортивним інвентарем, розвитковими матеріалами, літературою, дидактичними іграми, канцелярським приладдям та іншими матеріалами, засобами, послугами, що сприяють розвитку здібностей, обдаруванню дитини, творчому мисленню, її адаптації та соціалізації, коштами на особисті витрати у розмірі, встановленому Примірним положенням про малий груповий будинок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 р. № 926 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 90, ст. 2969).
11. Служба у справах дітей виконавчих органів обласних, міських, районних у містах (у разі їх утворення), сільських, селищних рад здійснює розрахунок для визначення обсягу державної соціальної допомоги виходячи з прогнозної кількості дітей, влаштованих до малого групового будинку; кількості місяців перебування дитини у малому груповому будинку; щомісячного розміру державної соціальної допомоги на одну дитину з урахуванням призначених в установленому порядку пенсій, аліментів, стипендій чи соціальних допомог.
12. Служба у справах дітей виконавчих органів обласних, міських, районних у містах (у разі їх утворення), сільських, селищних рад подає інформацію про обсяг необхідних коштів для надання державної соціальної допомоги відповідній місцевій комісії, яка утворена відповідно до пункту 9 Порядку та умов.
13. Кошти для надання державної соціальної допомоги перераховуються з відповідного місцевого бюджету на рахунок малого групового будинку, відкритий в органах Казначейства у порядку, встановленому законодавством.
14. Аліменти, пенсії, соціальна допомога, призначені дитині відповідно до законодавства, перераховуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. № 269 "Про затвердження Порядку перерахування органами Пенсійного фонду України або структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад коштів установам (закладам), у яких особи перебувають на повному державному утриманні, та їх використання" (Офіційний вісник України, 2004 р., № 10, ст. 599; 2017 р., № 27, ст. 781).
15. Зарахування та використання коштів для надання державної соціальної допомоги, що перераховані малому груповому будинку, здійснюється згідно з вимогами бюджетного законодавства.
16. Кошти для надання державної соціальної допомоги включаються до складу кошторису малого групового будинку відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 9, ст. 414).
17. Не допускається спрямування коштів для надання державної соціальної допомоги на виплату заробітної плати, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, сплату податків та інших обов’язкових платежів, а також проведення інших витрат, не пов’язаних із задоволенням потреб дітей, які проживають і виховуються в малих групових будинках.
18. Адміністрація малого групового будинку щокварталу до 5 числа місяця, що настає за звітним періодом, подає обласним або відповідним службам у справах дітей виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення), сільських, селищних рад інформацію про кількість влаштованих дітей та не використані малими груповими будинками кошти для надання державної соціальної допомоги на невлаштованих дітей для подальшого їх коригування.
19. Служба у справах дітей виконавчих органів обласних, міських, районних у містах (у разі їх утворення), сільських, селищних рад:
переглядає обсяг коштів для надання державної соціальної допомоги;
подає до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, місцевій комісії інформацію про утворення залишків не використаних малими груповими будинками коштів для надання державної соціальної допомоги.
20. Місцева комісія після отримання інформації приймає рішення про перерахування не використаних малими груповими будинками коштів для надання державної соціальної допомоги до бюджету, з якого вони були надані для подальшого їх перерозподілу регіональною комісією (утвореною відповідно до пункту 7 Порядку та умов) за напрямами субвенції, визначеними Порядком і умовами.
21. Закупівля товарів та послуг за рахунок коштів для надання державної соціальної допомоги здійснюється в установленому законодавством порядку.
22. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про видатки, пов’язані з наданням державної соціальної допомоги, відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням коштів для надання державної соціальної допомоги, здійснюються в установленому законодавством порядку.
23. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання коштів для надання державної соціальної допомоги, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 травня 2021 р. № 615
ПОРЯДОК
виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа
1. Цей Порядок визначає механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - особи), визначених статтею 33 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" та статтею 25 Закону України "Про охорону дитинства" (далі - грошова компенсація).
2. Право на отримання грошової компенсації відповідно до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 р. № 615 (далі - Порядок та умови), за власним вибором мають особи віком від 16 років у порядку черговості відповідно до дати включення у списки громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень.
3. Регіональна комісія, яка утворена відповідно до пункту 7 Порядку та умов, після отримання від місцевої комісії, яка утворена відповідно до пункту 9 Порядку та умов, формує три окремих загальних регіональних списки осіб у порядку черговості відповідно до дати включення у списки громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень:
від 16 до 23 років;
від 23 до 35 років;
старші 35 років.
4. Виплата грошової компенсації на умовах співфінансування з державного, місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством, здійснюється залежно від віку особи:
для осіб від 23 до 35 років - 70 відсотків граничної вартості житла з подальшим зменшенням частки державного бюджету на 10 відсотків щороку, до 50 відсотків - у 2023 році та наступних роках;
для осіб старше 35 років - 30 відсотків граничної вартості житла компенсується з державного бюджету, у 2022 році та наступних роках грошова компенсація у розмірі граничної вартості житла здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.
Решта відсотків сплачується за рахунок місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством.
Особи, які досягли 23-річного віку протягом поточного бюджетного року, мають право на стовідсоткову грошову компенсацію граничної вартості житла.
На грошову компенсацію у розмірі 70 відсотків граничної вартості житла з подальшим зменшенням частки державного бюджету на 10 відсотків щороку, до 50 відсотків - у 2023 році та наступних роках мають право особи, які досягли 35-річного віку протягом поточного бюджетного року.
( Пункт 4 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 893 від 20.08.2021 )
5. Загальна кількість осіб, зазначених у пункті 3 цього Порядку, відповідно до загальних списків осіб, які перебувають на квартирному обліку, наданих місцевими комісіями, для обрахування суми коштів для кожної вікової категорії визначається за такою формулою:
Озаг = О1 + О2 + О3,
де Озаг - загальна кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку;
О1 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 23 років;
О2 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 23 до 35 років;
О3 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, старших 35 років.
6. Для визначення суми коштів, що виділяються для відповідної вікової категорії, обчислюється відсоток таких осіб до загальної кількості осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 35 років за такими формулами:
В1 = О1 / (О1 + О2) x 100,
де В1 - відсоток осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 23 років до загальної кількості осіб віком від 16 до 35 років;
О1 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 23 років;
О2 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 23 до 35 років;
(О1 + О2) - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 35 років;
В2 = О2 / (О1 + О2) x 100,
де В2 - відсоток осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 23 до 35 років до загальної кількості осіб віком від 16 до 35 років;
О2 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 23 до 35 років;
(О1 + О2) - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 35 років.
У разі коли сума коштів, виділена наступній особі, яка перебуває на квартирному обліку, віком від 23 до 35 років, становить більше 50 відсотків суми, визначеної відповідно до пункту 5 цього Порядку, кошти надаються до повної суми за рахунок коштів, які виділяються для осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 23 років, або у разі коли менше 50 відсотків - повертаються для осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 23 років.
За наявності кількох осіб з однаковою датою взяття на облік перевага надається особі старшого віку.
7. Залежно від загальної кількості осіб, які перебувають на квартирному обліку, визначається обсяг коштів для грошової компенсації, пропорційний кількості осіб у кожній черзі, за такою формулою:
ОКзаг = К1+ К2 + К3,
де ОКзаг - загальний обсяг коштів, що виділяються на регіон та передбачені комісією на виплату грошової компенсації.
Насамперед грошова компенсація виділяється для осіб, старших 35 років, відповідно до кількості осіб, які перебувають на квартирному обліку. Решта коштів розподіляється пропорційно кількості осіб віком від 16 до 23 років та від 23 до 35 років (К1 + К2);